Uit den Vreemde. De beheerscher der Indische stroomen. Tot leden der Staatscommissie tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van den land bouw hier te lande en tot het in dienen van voorstellen betreffende de middelen, waarop van Regee- ringswege de ontwikkeling van den landbouw in Nederland zou kunnen worden bevorderd, alsmede tot het geven van advies zoo dikwijls de Regeering dit van haar mocht ver langen, zijn benoemd de heeren mr. C. J. Sickesz, Huize de Cloeze bij Lochem, mr. P. W. A.Cortvan der Linden te Groningen, D. F. A. Bauduin te 's Iiage, jhr. mr. IC. A. Godin de Beaufort te Woudenberg, G. J. van den Bosch te Wilhel- minapolder, J. vau der Breggen Azn. te Waddinxveen, L. Broekema te Wageningen, H. F. Bultman te Haarlemmermeer, W. A. Coolen te Helvoirt, jhr. G. J. Dommer van Poldersveldt te Bergendal, A. baron van Drdem te Dalfsen, jlir. mr. C. van Eysinga te Leeuwarden, D. Fon tein de J ng te Murmerwoude, W. J. Hofman te Holwerde, M. H. Hartog te Barneveld, J. M. Kake- beeke te Goes, dr. Adolf Mayer te Wageningen, L. H. A. Magnée te Horn bij Roermond, dr. L. Mulder te 'g Hage, mr. F. S. vau Nierop te Amsterdam, C. J. van der Ou- dermeulen te Wassenaar, mr. W. A. baron van Verscbuer te 's Hage, mr. D. Visser van Hazerswoude te Amsterdam, Th. J. Waller te Anna- Paulowna. Als voorzitter dier commissie is aangewezen Mr. C. J. Sickesz, als ondervoorzitter Mr. P. W. A. Cort van der Linden, en als secretaris aan die commissie toe te voegen de heer P. A. Vernède, hoofdcom mies bij het Departement van Wa terstaat, Handel en Nijverheid, te 's Hage. De commissie kan zich tot uit voering van de haar opgedragen taak verdeelen in afdeelingen, met dien verstande evenwel, dat de rapporten en voorstellen gemeenschappelijk worden uitgebracht en gedaan. Zij zal vergaderen te 's Hage of, na bekomen machtiging van den minis ter van Waterstaat, Handel en Nij verheid, ook elders. St.-Ct - De Indische begrootiDg voor 1887 wijst een tekort aan van 381/s ton, bij eene raming van de koffie- opbrengst van 29 cent per half kilo. Mocht de markt hare gunstige stem ming behouden, dan zou het tekort verdwijnen. Tekorten van vorige dienstjaren zullen meevallen. - Ge vraagd wordt 31/j millioen voor den spoorweg Tjitjalengka - Tjilatjap met een zijtak naar Garoet. De uitgaven voor koffieverkoop, suiker cultuur, openbare werken zijn lager geraamd. In zake spoorwegen geeft de regeering in overweging de ex ploitatie van alle spoorwegen door particulieren en die tegen eene rente van 3Y2 pCt. kapitaal verstrekken, terwijl de staat bouwt. Het wetsontwerp tot wijziging der wet tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering, moet, naar wij vernemen, alleen eenige wijziging brengen in de bepalingen betreffende het recht van vergade ring. Daarbij wordt o. a. bepaald, wat de wet verstaat onder «open bare vergadering,» en wordt aan de regeering de bevoegdheid gege ven, optochten op den publieken weg, en openbare vergaderingen in de open lucht gedurende bepaalden tijd te verbieden. {Vad.) En waartoe dienen deze hon denhokken? vroeg de politie commissaris op scherpen toon, ter wijl hij de cel binnen ging, waarin Tom kort geleden gebracht was. Men zou mij van wreedheid kunnen beschuldigen, als ik deze vraag naar waarheid beantwoordde, zeide Janin, maar de heeren kun nen zich niet voorstellen, welke mid delen er soms aangewend moeten worden om in een krankzinnigen gesticht orde en rust te bewaren. Bij deze ongelukkigen helpen goede woorden in den regel niets; velen onder hen beklagen zich over alles en zijn met alles ontevreden en niet zelden brengen zij die ontevreden heid op hunne lotgenoten over. An dere doktoren wenden bij zulke pa- tienten de douche of de zweep aan, maar naar mijne meening is dat eene geheel verkeerde behandeling, waardoor de ontevredenheid dezer ongelukkigen slechts vermeerderd Het Vaderland bevestigt het bericht aangaande de gevangenen van Toekoe Oemar met de mede- deeling dat eenige dagen geleden bij het departement van koloniën een telegram is ontvangen van den Goeverneur-Generaal, meldende dat mevrouw Hansen en de heer Fay, de stuurman van het schip Hoi, Kantondoor Toekoe Oemar, in ruil voor gevangenen, die zich in handen van de Nederlandsche overheden in Atjeh bevonden, in vrijheid zijn gesteld. Met ingang van 1 Sept. jl. is de heer H. Vogel, surnumerair aan het postkantoor Beverwijk, verplaatst naar Amerongen. Dinsdagavond ontnam een bewo ner der Albert Cuypstraat te Am sterdam zijn beschonken buurman een geladen revolver. Het wapen werd op het bureau der 4e sectie gedeponeerd. Denzelfden avond ont nam een bierhuishoudster in de Jan Steenstraat aan denzelfden persoon een tweede revolver en eene doos, waarin 42 scherpe patronen. De man had het voornemen zijne vrouw, die hem verlaten had, op te sporen en haar te vermoorden. De heer Paul Deroulède, de bekende Fransche patriot en dich ter, is aan het «Hotel Rondeel» te Amsterdam afgestapt, waar hij een paar dagen verblijft. Hij stelt groot belang in onze openbare scholen, die hij wenscht te bezoeken. Met bijzonder veel waardeering spreekt hij van de wijze waarop hij in Rusland ontvangen is. Hij heeft nu laatstelijk Denemarken bezocht en gaat over België naar Frankrijk terug. Hil Op de Zaan te Zaandam is een 22jarig jonkman uit Oostzaan, die in eerstgenoemde plaats zijn visch had verkocht, overboord gevallen en verdronken. Zijn makker, die hem vergezelde, was niet bij machte hem te redden. Bij den te Alkmaar gehouden nationalen kolf wedstrijd, georgani seerd door de Alkmaarsche Koll- vereeniging «Recht door», waaraan meer dan 100 personen deelnamen, werd de 1ste prijs (f 100) behaald door W. Tense, van Schellinkhout, met 129 punten; de 2de door Vin cent, van Schiedam, met 119 pun ten; de 3de door C. Haringhuizen, van Oosterleek, met 118 punten; de 4de door J. Brouwer en de 5de door J. v. d. Deuren, beiden van Nieuwe Niedorp, reep. met 114 en 113 punten. Van Terschelling wordt aan het Hdb. gemeld: De exploitatie van het wrak der Lutine verkeert sedert een paar da gen in min gunstigen toestand, daar het zand zóó vloeiend wordt, dat de pas gezogen kuilen spoedig weer vol loopen. Hetgeen in deze dagen is bovengebracht, beteekent voor zoodanige onderneming nog zeer wei nig. Het zou dan ook zeer wensche- lijk zijn, dat men spoedig alle be schikbare middelen in 't werk stelde om de schatten uit de diepte op te halen. Eveneens is het zeer noodig, dat zij, die officieele gegevens kun nen verstrekken omtrent de gezon ken schatten, vooral wat het bedrag daarvan betreft, zulks doen, aange zien nieuwe maatregelen en nieuwe toestellen vrij belangrijke kosten wordt. Ik vindt het beter zulk een patient bier op te sluiten, hem ge heel af te zonderen, hem licht en krachtig voedsel en in 't algemeen alle gemakken zoolang te onthou den, tot hij zelf inziet, dat zijne on tevredenheid van allen grond ont bloot is. Dan eerst breng ik hem in zijne cel terug, en de herinnering aan de eenzame opsluiting in den donkeren kerker verlaat hem zoo spoedig niet. Zooals ik u reeds zeide, ben ik in de laatste jaren goddank niet genoodzaakt geweest, deze mid delen te moeten aanwenden; ten gevolge daarvan zija deze cellen ook zoo verwaarloosd; zij moeten eens ter dege schoon gemaakt en gelucht worden. Dat dunkt me ook, zeide de officier van justitie. - De heeren hebben nu het gan- sche gebouw bezichtigd; ik hoop, dat zij zich overtuigd houden, dat de verdenking tegen mij geheel on- zouden veroorzaken, die men zich zeker niet kan getroosten, als de te- bergen schatten niet zeer groot zijn. Op de ruïne van het «Kurhaus» te Scheveningen heeft men een pakje verkoolde papieren gevonden, waarschijnlijk aan elkander gebon den, en naar men vermoedt bank papier, benevens een verkoolden koffer. Een en ander verkeert echter in zoodanigen toestand, dat bij aan raking alles als het ware verstui ven zou. De schuit Jufrouw Neeltje, be- hoorende aan den reeder M. de Niet, te Scheveningen, is door den te Grimsby thuis behoorenden kotter no. 536, schipper Raffard, reeder S. Bates, op vreeselijke manier ge havend, zoo zelfs dat hem een deel van den mast is afgezeild, welke vernieuwd moet worden. De schip per Zwart heeft bij aankomst hier van aaDgifte gedaan aan den wa terschout, die van de feiten proces verbaal opmaakte. {Dagblad.) Uit Scheveningen wordt verder nog aan de N. K, Ct. gemeld: Door den betrokken reeder te Grimsby is aan den heer M. de Niet het aanbod gedaan om de schade, die het Engelsche schip aan de Scheveningïche schuit toe bracht, te vergoedeD, welk aan bod ter vermijding van eene pro cedure natuurlijk is aangenomen. Op de Groote Markt te Delft zijn de ambachtslieden druk in de weer met het verrichten der werkzaam heden, noodig voor den onthullings dag. Hier is men bezig met het aanbrengen der toestellen voor de gas-illuminatie aan het Raadhuis, ginds zet men den muziektempel in elkaar, terwijl men aan de over zijde druk aan het timmeren is van de zes treden hooge tribune, voor de genoodigden. Deze tribune, die de gedaante van een cirkelsector beeft, is aan de N. zijde der markt ge plaatst met het front naar het standbeeld, en heeft eene ruimte voor 250 zitplaatsen. Daartegenover naast den toegang tot de Bijbel- brug, is de muziektempel geplaatst en daarvóór zal de tribune voor de zangers der feestcantate worden op gericht. Vóór de groote tribune komt een 2 meter groot plancher voor de vertegenwoordigers der pers. Voor den feestredenaar mr. W. H. de Beaufort, zal een spreekgestoelte worden geplaatst tusschen de groote tribune en het standbeeld. {D. C.) Van een paar, dat jl. Woensdag te Amersfoort door den echt werd vereenigd, heeft de vrouw in den namiddag van dien dag reeds de echtelijke woning verlaten, met voornemen om er niet weder terug te keeren. Dinsdagavond is door de politie te Utrecht de hand gelegd op twee koloniale soldaten (Duitschers), die van het koloniaal werfdepot te Har derwijk waren gedeserteerd en naar Pruisen wilden vertrekken. Zij wa ren nog voorzien van een gedeelte van hun handgeld. Te Tilburg geraakte ten gevolge van het omvallen van een losstaande deur Dinsdagavond een 3jarig kind daaronder, met het gevolg, dat het op de plaats dood bleef. gegrond is. Gij blijft dus bij hetgeen ge mij over het bezoek van mijnheer Frohberg hebt gezegd? vroeg de officier van justitie. Deze vraag is eene beleedigingl Ik moet haar toch doen. Ja, daar blijf ik bij. En gij verzekert ons op uw woord van eer, dat gij niets in uw gesticht voor ons verborgen hebt? Is deze verzekering nog noo dig? vroeg de dokter spottend, gij hebt u toch overtuigd dat iedere deur geopend is. Als ik de heeren een glas wijn mag aanbie den Dank u, zeide de commis saris, terwijl hij den tuin inging, wij rijden dadelijk weg. En alles was te vergeefs, zuchtte Bochner, het voorhoofd fron send. Groote God! Uw oog ziet alles, voor U blijft niets verborgen, gij zult ook deze misdaad aan het Tegen een steenfabrikant te Maas tricht is tot driemaal toe proces verbaal opgemaakt wegens over treding der wet op den kinderarbeid. In alle drie gevallen is hij door den kantonrechter veroordeeld tot eene boete van f 5, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf. Door een der verpleegden van 's Rijksgesticht Ommerschans is eene bij dat gesticht behoorende ledig- staande woning met twee bergeD, gevuld met rogge en haver, in brand gestoken. De dader gaf zich zelf aan, met de lucifers nog in de hand, en bekende den brand gesticht te hebben, omdat hij «de Schans» gaarne met de gevangenis wilde verwisselen. Dinsdagmiddag is een personen trein bij Sauwert tusschen Gronin gen en Delfzijl ontspoord. De con ducteur Traag werd gedood en de weg is versperd. II. van H., op wien vóór eenigen tijd te Groningen door den vrijer zijner zuster twee revolverschoten zijn gelost, is weder van zijne won den genezen en uit het acad. zie kenhuis ontslagen; de beide kogels heeft men niet kunnen vinden. Hij draagt ze dus Dog altijd bij zich. SEMÊfJeS NIEUWS. Zondag is bet graf-monument voor Consciense op het kerkhof te Antwerpen onthuld. Aan de plech tigheid werd door 136 vereenigin gen deelgenomen, terwijl een talrijk corps zangers en muzikanten een cantate van Peter Benoit, onder diens persoonlijke leiding ten gehoore bracht. Het gedenkteeken stelt den beroemden schrijver voor, in lig gende houding, met den Leeuw van Vlaanderen tegenover zich. De bur gemeester aanvaardde het prachtige geschenk uit naam der stad. Na afloop dier officieele overdracht de fileerden de vereenigingen voor het monument, dit met stapels bloemen en kransen versierende. Onder de schoonste kransen muntte vooral uit eene die door de Regeeriiig der Transvaalsche Republiek gezonden was. Te Gent is dezer dagen de botermarkt plotseling door de politie overvallen. Niet minder dan 2000 kilo vervalschte boter werden in beslag genomen en tegen 200 dus genaamde boterboeren en boerinnen proces-verbaal opgemaakt. Te Scherpenheuvel,het bekende oord voor bedevaartgangers, zijn Vrijdag jl. bij eenen brand 18 hui zen vernield, waardoor 100 personen van huisvesting beroofd zijn. Onder de eerste inschrijvers voor het waarborgfonds ten behoeve van de tentoonstelling van 1889 be- hooren o. a. de magazijnen «le Bon Marcbé, «le Louvre» en «le Prin- temps» respectievelijk met 500,000, 400,000 en 250,000 francs; het Huis Ménier met 150,000 fr.; Felix Potin met 100,000 fr.de huizen Chris- tophle en Barbédienne met 50,000 fr., benevens tal van andere indus- trieelen, fabrikanten en groothande laars voor belangrijke bedragen. Verleden week begonnen te Parijs de voorbereidende werkzaam heden voor de groote tentoonstel ling van 1889. Zij zullen met eenige feestelijkheid worden ingewijd, doch deze zullen eerst 1 Oct. a. s. plaats hebben. licht brengen. Dokter Janin wierp hem een spottenden blik toe; de commissaris stond voor het gebouw en scheen de schoonheden in de bouworde te bewonderen. Dit gesticht was vroeger hoogst waarschijnlijk een vorstelijk slot vroeg hij. Vorstelijk juist niet, gaf de dokter ten antwoord, bet was het verblijf der graven von Hers- veld en ging later over aan een man, van wien men beweert, dat hij het door woeker verkregen had. Van hem kocht ik het. Dat is zeker reeds lang gele den? vroeg de commissaris. Drie of vier en dertig jaar. En er viel zeker veel te ver anderen Zeer veel. Ik moest in de groote ruimte tusschenmuren laten zetten, om het noodige aantal cellen te verkrijgen; bovendien was het ge. Het Donderdagmiddag naast de spoorbaan tusschen Elten en Emmerik bij wachtpost 48 gevon den pakket, dat voor f4000 aan goud en zilver inhield, is vermoe delijk door een spoorwegbeambte die op zich genomen had het pak ket uit Duitschland hier binnen te smokkelen, onderweg uit den trein geworpen, daar hij dat nu al te gewaagd vond. Het pakket is te Zevenaar gede poneerd; de afzender, een inwoner van Emmerik, wiens adres in het pakket is gevonden, zal het daar wel terughalen. Te Berlijn wendt men thans eene nieuwe soort van straatsteenen aan bij het bestraten van de Char- lottenburgerbrug. De steenen be staan uit ijzerslakken, cokeseiakken en cement, en worden kunstmatig gemaakt. Zulk een steen weegt 18 tot 20 pond. Behalve dat deze stee nen g-oedkooper zijn, bezitten ze, vergeleken met de natuursteenen, eene grootere duurzaamheid. Zij worden in Opper-Silezië gefabri ceerd. Twee balletdanseressen, die zoowel om beur natuurlijk schoon als om beur kostbare toiletten te Genua de algemeene bewondering opwekten, zijn plotseling gearres teerd. Het is nl. gebleken, dat zij deel uitmaakten van een goed ge organiseerde dievenbende, bestaande uit 32 mannelijke en 11 vrouwelij ke personen. Te Christiauia stierf dezer da gen de advokaat Nicolson. Het zon derling testament bepaalde, dat, met voorbijgaan der rechtmatige erfge namen, nagenoeg het geheele ver mogen van den overledene zou wor den besteed tot den aankoop van bicycles voor de schooljeugd. Het overblijvende moest op interest wor den gezet en van de rente zou men een leeraar bezoldigen, die den kin deren in het veloeipède-rijden on derricht te geven had. Het slot van het testament luidt als volgt: «De bicycle bewaarde mij op mijne wandelritten voordat lastig, indringend volkje, dat zich immer aan u voordoet om in de gloeiendste zonnehitte of bij den guursten wind een gesprek te be ginnen. Ook sloeg mijn tweewieler nooit op hol ot maakte mij zand ruiter en heb ik mij evenmin ooit genoodzaakt gezien mijn lichaam aan een dronken koetsier toe te vertrouwen.» Natuurlijk eiscben de zonen van den erflater, dat het testament nie tig zal worden verklaard. De tijger, de krokodil en de slang ziedaar het machtig en geducht verboDd, dat in de Indische wouden en wateren zijn zetel heeft opge slagen en met zijn vreeselijke wa penen moordend ommewaart! Het arglooze hert, dat aan den frisschen stroom zijn dorst komt stillen, voelt zich eensklaps door twee reusach tige kaken aangegrepen, om, zonder den vijand aanschouwd te hebben, met een onweerstaanbare kracht naar de diepte getrokken te worden. De buffel, die in 't stille nachtelijk uur zich aan het malsche bedauwde bouw van binnen half vervallen, evenals de tuin, dien ik met groote kosten op nieuw moest laten aan leggen. De commissaris knikte, wierp nog eens een blik op het gebouw en schreed toen langzaam op de poort toe, waarvoor het rijtuig stond. Hier nam dokter Janin op de meest beleefde wijze afscheid van zijne bezoekers, die in het rijtuig stapten; toen sloot de oppass-r de poort. - En toch is hij een schurk! zeide Bochner, die van ontroering beefde. Kalm! fluisterde de com missaris hem in 't oor. Wacht met uwe uitroepen, tot wij wat ver der van het gesticht verwijderd zijn. {Wordt vervolgdl)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2