POPIMIKIEUÏ1S-1 4e Jaargrangr. Zaterdag 25 September 1886. No. 988. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het jesticM ra doller Jam BINNENLAND. ü'oor Haarlem per maand40 Cent». ffraneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreBaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 8. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de jcublieite Etrangère G. L. BA TJBE Co., J OH. F. J ONES, Sucr., Parijs, 31bit Faubourg Tdontmartre. ran 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddags IS uur| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingaag aan do Dreefzyde 2a dour. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. ioegau^ 25 cent» per persoon. Donateurs en leden der Noderlandacho Maatschappij ter bovotdoriug van Nyvetheid hebben Of /artoen van diploma vrgca toegang, donateurs met gezelschap, leden reet 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang hroutzijdo van het Pavi joen op hot terrai. Öoop, dag. r 10—i uur. Toegauu 25 ct. p. persoon. Donateurs ei, Ftóender Nederlartdsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vryon toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bissehoppelyi museum voor kerkelijke oudheid, kunst cu geschiedenis, voo;a5 If&a Nederland en meer hijzonder van het Haarlemnche Bisdom, Kruisweg No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Uoorloopende toegangskaarten voor eeu geheel jaaï n gulden. Museum der stad Haarlem op hei Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle workdagon van 104 nar, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10X uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen oy Sondagen kosteloos van 126 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dau onder behoorlijk geleide.— Htwrt museutn in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 118 uur. Tevlers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Printenhof. Geopend Woensdag ea Zatordag van 84 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Ondogroenmarktl vrij. De gedachteuwisseling tusschen Nubar en het Engelsche goever- nement heett ten doel eene regeling van kwestiën, die zich hebben voor gedaan ten gevolge der zending van Wolff en wier regeling zooveel te dringender wordt vereischt we gens de vernieuwing van verwik kelingen in het oosten van Europa. De grondslag dezer regeling zal waarschijnlijk zijnvoortzetting van een feitelijk Britsch protectoraat, door handhaving van het bezettings leger, terwijl ingeval een gedeelte der Britsche troepen naar elders moest vertrekken, de rust des lands tijdelijk zou kuoneu worden ge handhaafd door aangeworven Egyp tische troepen. Te Portumna, in het graafschap Galway, hebben gisteren ongere geldheden plaats gehad. De politie, eenige p-rsonen arresteerende, werd met steeuen geworpen door de volksmenigte, die de gevangenen wilde bevrijden. Ten laatste sloeg de polifie met den stok er op in; verscheidene personen werden ge kwetst. In den gisteren gehouden Fran- sclienministerraad heeft de minister president mededeeling gedaan van de moeilijkheden, die de Fransche resident op Madagascar, de heer le Myre de Vilers, ondervindt bij de uitvoering van het tractaat, want de heer le Myre beeft van den minister-resident duidelijke instruc tie ontvangen, om de volledige uit voering van het tractaat te eischen. Eene officieele dépêche uit Ma- DOOK EW. AUG. KöNIG. 44) VUIe Hoofdstuk. Hebt gij iets ontdekt? vroeg de officier van justitie, uit zijn ge peins ontwakend. Heb slechts geduld. De commissaris lachte bij deze woorden zeer geheimzinnig en bracht daardoor zijne metgezellen in een koortsachtige spanning. Hebt gij ergens in een der cellen een raam met een gebarsten ruit bemerkt? vroeg hij na een poosje. Om u de waarheid te zeggen heb ik daarop geen acht geslagen, drid meldt, dat de generaal Vil- lacampa en de kapitein Gonzales, de hoofden van den opstand, ge vangen zijn genomen. In den gisteren gehouden, door de koningin-regentes bijgewoonden ministerraad, is besloten bij de tot dusver gevolgde staatkunde te vol harden en de anti-monarchale pro paganda op gematigde wijze te beteugelen. Uit Sofia wordt aan de Standard geseind dat de Porte besloten heeft Gadban-Effendi terug te roepen. In goed ingelichte kringen wordt ver zekerd dat de gematigde toon, plot seling door den Russischen consul aangeslagen, het gevolg is van stel lige orders uit St. Petersburg, welke de consul, naar nu blijkt, niet op gevolgd heeft. De Times verneemt uit Sofia dat de verhouding tusschen Rusland en Bulgarije bepaald minder goed ge worden is, hetgeen in Russische kringen wordt geweten aan Engel- schen invloed. Ondanks het verzet van den Russischen consul heeft het Regentschap een decreet geteekend, hetwelk bepaalt dat de verkiezingen voor de constitueerende vergadering den tienden October zullen plaats hebben. Aan de Daily News wordt uit Sofia geseind dat Kaulbars komt met een ultimatum, waarin zekere bepaalde eischen; worden deze niet ingewilligd, dan breekt de Russische regeering geheel met Bulgarije. Uit Constantinopel verneemt het zelfde blad, dat de onderhandelin gen, welke Rusland in het geheim met Turkije voerde, stilstaan, en dat de Porte alle aan de Grieksche grens beschikbare troepen naar de grens van Rumelië zendt. antwoordde de officier van justitie. Lambert Bochner schudde het hoofd en keek den ambtenaar vol verwachting aan. Die vensterruit viel mij als het ware toevallig op, voor wij het ge sticht binnentraden, en onwillekeu rig zocht ik haar in iedere cel, in iedere gang, kortom in iedere ruimte der eerste verdieping. En gij vond die niet terug? vroeg de officier van justitie, die nu ook opmerkzaam werd. Neen. Daaruit moet ik opma ken, dat er nog een andere ruimte in dit gebouw is, waarin men ons niet heeft gebracht. Dat heb ik al gedacht, toen wij weggingen, zeide Bochner. Het is niet anders mogelijkFroh- herg kan slechts in dit huis ver dwenen zijn. Houd u nu voor alles bedaard, antwoordde Ie commissaris, de zaak heeft nog veel overleg noodig, Telegrammen uit Weenen, te Lon den ontvangen, bevestigen, dat er in Turkije op groote schaal krijgs toerustingen plaats hebben, zoowel in Europa als in Klein-Azië. Er gaan steeds troepen naar de grens van Rumelië, waar thans 50,000 man bijeen zijn. De Porte versterkt Er- zerum, werwaarts zij troepen zendt met zwaar geschut. Op Candia in omloop ge brachte geruchten dat Engeland voornemens zou zijn het eiland in te lijven, veroorzaakten te Athene misnoegen. Da gemeenteraad heeft een adres gericht aan de consuls der vreemde mogendheden, om te protesteereu tegen eene inlijving. De Standard verneemt uit Athene dat de landvoogd van Creta drin gend versterkingen heeft aange vraagd, omdat de gisting onder de bevolking toeneemt, doch dat de Turksche regeering geantwoord heeft, daarvoor geen troepen be schikbaar te hebben. Uit Cairo wordt door den par ticulieren correspondent der Daily News gemeld, dat een gewezen koopman te Karthoem, Antonea- dis, die zich thans te Cairo ophoud, van zijne schoonzuster uit Karthoem eenen brief ontvangen heeft, volgens welken laatstgenoemde plaats vrij belangrijke versterking heeft onder gaan, maar overigens niet veranderd is sedert Gordon werd vermoord. De «Casa Cattolica» en daarbij behoorende kerk der Oostenrijksche missie zijn nog in wezen en goed versterkt. Dit is ook het geval met het goevernements-paleis, in het welk Gordon zijnen intrek had genomen. De schrijfster klaagt over het groote gebrek aan levensmid delen; toen de tijd van zaaien daar Ik heb alles nauwkeurig opgeno men en in iederen vleugel het aan tal cellen, zoowel als de ramen ge teld. Daarbij deed ik de belangrijke ontdekking, dat ik in den rechter zijvleugel zes vensters meer dan in den linker telde. Maar hoe is dat mogelijk? vroeg de officier van justitie met klimmende verbazing. Het is niet alleen eene moge lijkheid, maar een feit! Ik kan mij niet anders voorstellen, dan dat een afzonderlijke gang naar die zes ven sters voert. Als zij ten minste voorhanden zijn. Zij zijn voorhanden. Ik heb van buiten aan iederen vleugel twaalf vensters getelddus moet iedere vleugel twaalf cellen bevatten, want zooals gij u herinneren zult, liggen de gezelschaps- en eetzalen evenals de bijzondere vertrekken van den dokter in het hoofdgebouw. was, is er niets gezaaid; er kon dus niet geoogst worden. De brief werd overgebracht door eenen man die, als derwisch ver momd, uit Khartoem wist te ont snappen. Overal langs zijnen weg vond hij de grootste ellende. Ner gens heerscht orde of bestuur, de gansche bevolking is verdeeld in kleine, onderling vijandige groepen. Te Berber is de toestand jammer lijk. In een dorp hetwelk de man doortrok, en waar hij om voedsel bedelde, was een geraamte van eenen kameel, op wiens vleesch de bevolking eene week lang had ge teerd, het eenige dat hem kon wor den aangewezen. Van geiten of an der vee was niets te zien. Volgens de schrijfster bevindt zich Slatin Bey nog steeds te Khartoem. Haarlem, 24 September 1886. De rechtbank alhier behandelde gisteren de eerste zaak, waarin de nieuwe strafwet verdediging ver plichtend stelt. De verdediging van den beklaagde, zekeren C. F. uit Delft, die te Zaandam een horloge had gestolen uit den zak van een 3lapend kermisreiziger en dit bekende, was opgedragen aan mr. N. G. Cnoop Koopmans, advokaat en procureur, alhier. Mr. A. A. van der Mersch, subst. off. van justitie, het Openbaar Mi nisterie waarnemende, uitte de hoop, dat deze nieuwe regeling der straf wet de goede verhouding tusschen O. M. en balie mocht versterken, terwijl de heer Cnoop Koopmans in denzelfden geest sprak. Tegen den beklaagde werd een gevangenisstraf van 6 maanden ge- eischt. De verdediger pleitte voor Hadt gij mij daarop maar da delijk opmerkzaam gemaakt. Ik moest mij eerst zekerheid verschaffen, en dit kon ik slechts, doordat ik van uit den tuin de rij vensters der zijvleugels met elkaar vergeleek. En al had ik u nu mijne ontdekking meegedeeld, wat zouden wij daarmee dan nog gewonnen heb ben? Waarschijnlijk niets. De op passers zijn, zooals wij gelegenheid hadden op te merken, op alles voor bereid; de dokter zou ons weer in zijn salon gevoerd of onder het een of ander voorwendsel opgehouden hebben en intusschen zouden die cellen ontruimd worden. Het was beter, dat ik zweeg; wij moeten den vos in zijn hol overrompelen. En waardoor wilt gij dat Laat mij tijd: Ik zal mij in het naaste dorp inkwartieren en mijne agenten, die nog altijd het gesticht in 't oog houden, nauw keurige instructies geven; een be- eene mindere straf. Uitspraak 30 Sept. a. s. In den afgeloopen nacht ten Is/» ure is brand uitgebroken ten huize van A. Mulder, koopman in turf en hout, woonachtig in de Ver lengde Oranjeboomslaan no. 151. De brand ontstond in een gisterenavond ontvangen partij turf) vermoedelijk door onvoorzichtigheid met vuur. De bewoners waren in diepe rust toen de brand door de buren, wier woning vol rook stond, werd ont dekt. Door krachtige hulp van een aantal buren en eenige agenten van politie was de brand, die reeds het woonvertrek had aangetast, spoedig gebluscht. Alles is verzekerd. In de Warmoestraat alhier is een nieuw gebouw gesticht, dat een sieraad van die straat mag worden genoemd. Het werd gebouwd voor rekening van het Hofje van Catharina Janse Amen, genaamd «in den Groe nen Tuin» en dient tot nieuwe ver blijfplaats van de oudjes die thans nog het oude hofje de in Lange Veerstraat bewonen. Het hoofdgebouw heeft eene hoogte van 14 M., breedte van 21 M. en diepte van 81/» M. en bevat behalve kamers voor regenten en regentes sen, 6 woningen voor oude vrou wen, terwijl achter het hoofdge bouw nog S dergelijke woningen worden aangetroffen met rondgaande veranda. De voorgevel is in oud Hollandsche stijl opgetrokken. Het is gebouwd door den aanne mer C. P. W. Dessing te Gouda, onder toezicht van den architect C. H. Robbers alhier en zal waarschijn lijk in November in gebruik wor den gesteld. Door de IJsclub voor Haarlem en omstreken is een stuk land ge huurd nabij den Overveenschenweg ter grootte van ruim 3 Heet. Men paald plan kan ik op dit oogenblik nog niet ontwerpen. Ik blijf bij u, zeide Bochner. Wilt gij heden nog iets on dernemen? vroeg de officier van justitie. Neen, tenzij ik daartoe door bijzondere omstandigheden gedwon gen word. Goed, dan kom ik, als gij het wenscht, morgen weer bij u. Dat zal mij zeer aangenaam zijn. Het gesprek verstomde en niet lang daarna hield het rijtuig aan het station stil. De officier van justitie steeg uit om met den volgenden trein zijne reis voort te zetten en de politie commissaris beval den koetsier naar het naaste dorp te rijden, waar hij met Lambert Bochner dacht te over nachten.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1