Uit den Vreemde. Toen prins Bismarck onlangs van zijne buitenlandsche badkuren naar Berlijn terugkeerde, -werden hem aan allerlei spoorwegstations, waar zijn trein stilhield, ovatiën gebracht. De vriendelijkheid van den Rijkskanselier bij die gelegen heden gat een Duitscher te Reichen- bach den moed, hem zijn oordeel te vragen over Bulgarije, ten einde te weten te komen, of de Bulgaar- sche verwikkelingen een Europee- schen oorlog ten gevolge zouden hebben. Prins Bismarck antwoord de glimlachend: Lees Goethe's «Faust!» Natuurlijk was het ter stond de vraag, welke woorden uit den «Faust» daarmede waren be doeld. Daaromtrent werden in de Duitsche bladen allerlei gissingen opgeworpen, tot nu eindelijk de Norddeutsche Allgemeine Zeitung op grond van mededeeliDgen uit prins Bisraarcks omgeving, het ant woord geeft. De Rijks-kanselier heeft namelijk bedoeld eene plaats in het late deel van den «Faust», alwaar de «andere burger» niets beter weet Als ein Ge.piach voii Krieg und Kriegsge- (schrei, Wei.n tinten, weit, in der Türkei, Die Völker auf einander schlagen. Man steht am Feester, trinkt sein Glascben (aua, Und Biebt den Fluss hinab die bunten Scbiffe (gteiten Dann kehrt man Abends frob nach Haus Und segnet Fried' und Friedenszeiten, De Norddeutsche voegt daaraan toe, dat prins Bismarck het geheele citaat had willen geven, maar we gens de toejuichingen van de om standers niet had kunnen voortspre ken. Te Berlijn zal dezer dagen een ten algemeenen nutte open te stellen ontsmettingsstation worden ingewijd, ontworpen naar de plan nen van den directeur van Moabit, dr. Merke. Het station moet dienen om door ontsmetting van alle verdachte voorwerpen uit besmette huizen de de overbrenging der besmetting te beperken, en daardoor, bij het voor komen van sporadische ziektegeval len, epidemieën te voorkomen. De kosten worden gedragen door de stadskas. Het station bestaat uit een stee- nen gebouw met twee overdekte plaatsen, de eene bestemd tot toe voer van besmette goederen, de an dere tot afvoer na de ontsmetting. De wagens waarin de besmette en de ontsmette goederen worden vervoerd, zijn duidelijk door vorm en kleur van elkaar onderscheiden. Het gebouw, tusschen de beide plaatsen gelegen en de eenige toe gang van de eene tot de andere atdeeling, bestaat uit twee gedeel ten, het eene met de stoomketels en badinrichting voor de ontsmet- ters, het andere met 3 ontsmettings ovens naar het stelsel van Oscar Schimmel (te Chemnitz) ontworpen. De te ontsmetten voorwerpen worden aan de eene zijde in den oven gebracht en verlaten dien ont smet aan de andere zijde. De besmette bedden, dekens, klee deren enz., worden gedurende 35 minuten aan de inwerking van den stoom van 100° C. blootgesteld, daarna 10 minuten lang aan de in werking van droge hitte, en komen ontsmet en droog uit den oven. Nog zullen twee dergelijke open bare inrichtingen op andere punten van Berlijn, op kosten der gemeen te, in den loop van het volgende jaar worden aangelegd. Het getal roofdieren dat in Noorwegen het vorige jaar gedood werd en waarvoor jachtpi emiën uit betaald werden, was buitengewoon groot. Daaronder bevonden zich 126 beren, 18 wolven, 92 veelvraten, 11,718 vossen en 1017 arenden. Deze cijfers bekrachtigen de woor den van Ibsen in het album van Ole Buil: «Wilde dieren heeft Noor wegen genoeg.» Maandag-morgen is aan het station Linbau van de Petersburg- Moskou-spoorbaan van een trein de laatste waggon 3de klasse ontspoord en van den 7 meter hoogen dijk afgestort. 41 passagiers zijn gekwetst, waarvan sommigen zeer zwaar. Den lOden September 11. heeft te Rome de uitwisseling plaats ge had der akten van bekrachtiging van de op 26 Juli der te voren aldaar gesloten overeenkomst tot aanvulling van het op 20 Novem- btr 1869 tusschen Nederland en Italië gesloten uitleveringsverdrag, voor zooveel betreft de voorloopige aanhouding van voortvluchtige mis dadigers in de beide landen. (St. Ct.) De jong6te particuliere be richten uit Z.-Afrika gewagen van eene ontdekking, die movelijk ge wichtige gevolgen hebben kan. Het is nl. gebleken, wat men vroeger reeds vermoedde, dat in de zooge naamde Reserve belangrijke goud- aren bestaan. Dat terrein is Noord oostelijk van Natal gelegen, maakte aanvankelijk een deel uit van het Zoeloeland en werd gelijk men zich wellicht herinneren zal vroeger door de Engelschen gere serveerd voor die Zoeloekaffers, die over de herstelling van Cetewayo ontevreden waren of diens terug komst duchtten. Het is niet te gewaagd reeds thans als vermoedelijk te veronder stellen, vooreerst, dat daardoor de stroom van volksverhuizing meer dan thans naar Z.-Afrika zal wor den geleid, en ten tweede, dat de politieke verhoudingen in die ge westen daardoor gewijzigd zullen worden. Het eerste: want behalve, dat goudvelden op zich zei ven reeds tal van menschen trekken, zal het fabriekswezen landverhuizers uit lokken immers heeft men hier niet met alluviaal goud maar met goud erts te doen, zoodat machinerieën noodig zijn. Enkolenmijnen heeft men daar vroeger reeds ge vonden. Het tweede: omdat het moeielijk anders kan, of de Engel schen, die thans reeds in dat Zulu- gebied, een resident en onder-resi dent bezitten en huttax vorderen, zullen die streek annexeeren. Doch, indien dit geschiedt, dan is het de vraag of daardoor de verhouding eenerzijds tusschen de Engelschen en de thans nog vrije, buiten de reserve wonende Kaffers, en ander zijds tusschen hen en de Boeren, die reeds een gedeelte van dat land der vrije Zoeloe's bezet hebben, de zelfde kan blijven als thans, Men schrijft uit Tirol aan een der Duitsche bladen het volgende pikante verhaaltje De dochter van den landraad te D., de lieftallige Ida en de heer referendaris Ferdinand hebben el kander leeren kennen, leeren lief hebben en het huwelijk volgt de verloving op den voet. Bij het bruiloftsmaal overkwam der bruid iets zeer onaangenaams. De tanden vallen haar uit den mond en Molly komt kwispelend aangeloopen, neemt het kostbare gebit tusschen de tan den en loopt er meê weg. De arme bruid weet niet beter te doen dan in onmacht te vallen. Haar bruide gom vangt haar in zijn armen op en bevochtigt haar de slapen en lippen met «eau de cologne». Daar lispelt Ida: «Waar ben ik?» En Ferdinand: «In de armen van uw echtvriend!» «God, wat is er met mij gebeurd?» Met het grootste verstand staat Molly in de deur, met het gebit in den bek, deze comedie aan te kijken. Daar bemerken de gasten het dier en eene pijnlijke stilte ont staat. Stom en bleek als een doode zinkt de bruidegom neer, op zijn stoel. O welk een ramp,» gilt zijn uitverkorene en begint te schreien. «Het is verschrikkelijk, het is om de haren uit het hoofd te rukken» en de bruidegom springt op, vaait woedend met de handen door het haar en rukt zijn pruik af. Men begint te lachen. De bruid lacht. De bruidegom lacht. Het geheele gezelschap lacht en geen verdere incidenten verminderen de feestelijke stemming. De jonggehuwden, die geheel op de hoogte waren van elkanders ge breken, leven sedeit recht geluk kig. De beheerscher der Indische stroomen. (Slot.) Ongeveer acht dagen na het ge beurde vervoegde zich een oude Javaan bij den Onder-Wedono (districtshoofd) van het district waar de Loerah woonde. Hij had een zwaar gebouwden buffel bij zich. Toen het Indisch hoofd hem naar de reden zijner komst vroeg, gaf hij ten antwoord: «Ruim vier maan den is het geleden, dat mijn zoon door den Kaaiman in de Bengawau is verslonden. Ik heb toen de heilige belofte gedaan, dat, wie den Boe- waja doodde van mij den fraaisten en vetsten buffel ten geschenke zoude ontvangen. Heden heb ik vernomen dat zekere Loerah Saridin den Boe- waja heeft gedood; zie! hier heb ik den buffel, voor Saridin bestemd en ik ben met 't beest bij u geko men, opdat u er getuige van zoude zijn, dat ik mijn belofte heb ge houden.» Met een «leve Saridin!» werd de karbouw naar den kaaiman- dooder gebracht, die met het ge schenk niet weinig ingenomen was. Heb ik in een vorig opstel gezegd, dat de Javaan zich aan den tijger verwant gevoelt, den kaaiman be schouwt de bijgeloovige Inlander als zijn achtemeef Het dorpshoofd van de dessa B., bij wien ik eenige dagen op een tocht door de binnen landen logeerde en van wien ik veel vriendschap heb genoten toen ik vertrok, vereerde hij mij met een prachtige kris, die ik steeds als een aandenken van hem bewaar noo- digde mij uit, om een kaaimanfeest bij te wonen. Het was op een heer lijken avond, dat ik met hem en eenige andere dessahoofden naar de rivier de Tanggoelangin ging, waar van de beide oevers helder verlicht waren door tal van lampions, die hun veelkleurig licht op den glad den waterspiegel wierpen. De wel luidende gamelang-muziek verhoogde de aantrekkelijkheid van dit oord, waar duizenden Javanen uit den omtrek waren vergaderd, om het feest ter eere van hun neven gege ven bij te wonen. In de rivier dreef een groot vlot, waarop allerhande heerlijke gerechten waren neerge legd. Aan elk der hoeken van deze nieuwe tafel waren vier levende kippen en twee kalkoenen vastge bonden en in het midden zag ik een gedood kalf liggen. De Javanen hadden uitgehaald, lezer! Over de Tanggoelangin was een soort van brug geslagen, waarop de verschil lende Loerah's en mijn persoontje de komst der kaaiman afwachtten. Wij hadden ruim een half uur on geduldig op de stille watervlakte gestaard, toen een der dorpshoofden onder het uitroepen van«Boewaja! Boewajamet den vinger naar een naderend zwart puntje in de rivier wees. Langzamerhand zag ik vijf zwarte puntjes, die zich heel be daard naar het vlot bewogen. Op eens staken twee reusachtige kaai mankoppen uit het water. De kal koenen en kippen waren spoedig in den ontzaggelijken muil verdwenen. Daarop verschenen de overige drie monsters, die, met vraatzucht elkaar de buit betwistend, om het kalf vochten en hel allergruwelijkst ver scheurden tot groote pret der Ja vanen. In ruim een half uur was de maaltijd afgeloopen en gedurende dien tijd kwam er aan het gillen en schreeuwen der opgewonden me nigte geen eind, terwijl de game- laDg-spelers er ferm op los sloegen. Het feest werd besloten met eene wajang-vertooning in een voor die gelegenheid afgehuurde woning na bij de rivier en tot zeer laat in den nacht speelde de gamelang. Het dorpshoofd noodigde mij uit de wajang bij te wonen; aangezien ik het Javaansch schimmenspel meer malen had gezien, gaf ik de voor keur aan eene verkwikkende nacht rust. Narratus. TWEEDE KAfóER DER STATEN-8ENERAAL. Zitting van 23 September. Door den Minister werd in deze zittiDg ingediend de staatsbegroo- ting, de nominatie ter vervulling der vacature in den Hoogen Raad, ontstaan door het ontslag van den raadsheer mr. F. C. Donker Curtius, opgemaakt, welke voordracht be staat uit de Heerenmrs. H. P. Th. Eysseli, advocaat te Den Haag; A. Telders, officier van justitie te Am sterdam; D. J. Momvisch, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem; De Graaff, raadsheer in het gerechtshof te Den Haag; P. Van Bemrrelen, raadsheer in het gerechtshof te Arn hem. Door den heer Schepel werd de interpellatie aangekondigd over het spoorwegongeluk te Sauwert. Co mité Generaal werd gehouden over de wijze van openbaarmaking van de handelingen der Kamer, waarin eene commissie van 5 leden is be noemd om over de uitgave van het analytisch verslag aan de Kamer nader te rapporteeren. De Kamer is vervolgens op reces gescheiden. RECHTSZAKEN. Gisteren deed het gerechtshof te 's-Hage uitBpraak in het hooger beroep van F. Do mela Nieuwenhuis, veroordeeld wegens de b. kende feiten Publ.ek en politie waren goed vertegen woordigd De beklaagde was niet verschenen. De voorzitter mr. Francois las een uit voerig arrest voor. Daarin werd overwogen dat op grond van de in het beroepen vonnis opgenomen bekentenis van beklaagde in ver band met de verklaringen van getuige Ipen burg wettig en overtuigend bewezen is ver klaard dat de bekl. schrijver is van het be kende beletdigende artikel in //Recht voor Allen"voorts dat de verklaring van Boe lens niet op aannemelijke gronden beruttt, dat verder in de aan de openbare terecht zitting voorafgegane instructie, waarin bekl meermalen is gehoord, hij steeds dezelfde verklaring aflegde en bepaaldelijk den 26en Mei, nadat den 21en Mei t.e voren rechtsin gang in persoon tegen hem was verleend zijne bedoeling aldus motiveerde: //Met het schrijven had ik de bedoeling den toestand te kennen te geven, die op het oogenblik bestaat en die door velen met mij wordt veroordeeld. Ik ben republikein en tegen stander van het constitutioneel koningschap, dat m i. eer een onding is. In het stuk wilde ik te kennen geven, dat niet gebleken is van zooveel liefde van het Kon huis voor het Ned volk, om van geestdrift te kunnen spreken"; eindelijk dat door een en ander de overtuiging dat appellant de schrijver is, voor het Hof vaststaat en de verklanng van den getuige Boelens deze niet schokt en ten slotte dat het Hof zich met de uitspraak van den eersten rechter volkomen vereeni- gend en ditDS gronden en motieven overne mend, rechtdoende, de ingestelde sppellen vernietigt, het vonnis der rechtbank be vestigt (een jaar celstri f en f50 boete) en bekl veroordeelt in de kosten LEQER EN VLOOT. Wij ontleeDen aan het in druk verschenen verslag der Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Ned. leger over het boekjaar 1885/86 De Vereeniging leeft sedert 1 Sep tember 1885 onder de werking van nieuwe statuten en eene nieuwe regeling van het financieel beheer, die in de practijk goed voldoen, Het aantal gewone ledeD, gepen sionneerde militairen, bleef nage noeg hetzelfde. De categorie contri buanten, die in de Vereeniging wor den genoemd kern der natied. i. de oud-militairen en burgers die aan de Vereeniging bijdragen, gaf reden tot tevredenheid. Het aantal correspondentschappen nam sterk toe. Onder de afzonderlijke posten van ontvangst komen voor het jaarlijksch gagement van het lid van verdien ste C. A. H. Prei, oud onderoff. van het Ind. leger en, eene schen king van f 600 van het 1. v. v. B. W. van Starkenborgh van Straten, benevens eene gift van den eere voorzitter, D. J. V. baron van Sijt- zama. Aan de Vereeniging werd gelegateerd f5000 door D. A. Pet ter en een Oostenrijksche ohligatie h f 1000 door J. P. Hoogstraten. Door 700 officieren in actieven dienst wordt aan de Vereeniging bijgedragen, terwijl ongeveer 2900 actief dienende onderofficieren en minderen de Veieeniging als dona teurs steunen en de opbrengst van een aantal assauts en uitvoeringen aan de kas ten goede kwam. Het cijfer der uitgereikte onder steuningen bedroeg f 11.703.85, ver deeld als volgt: Voortdurende on derstanden van f 1, f 1.25, f 1.50 en f 2 per week aan 30 leden, bene vens 3 oud-strijders niet leden en 2 oud-strijderessen, f2016.35. Bui tengewone gratificatiën aan 55 le den en 20 weduwen van w., 1182.50; 29 gratificatiën aan oud-strijders, niet-leden, f 322.50. De weduwen van actief dienende onderofficieren, die in leven donateur waren, f 95. Periodieke uitkeering: in November aan 314 leden en 56 weduwen, f4637.50; in Februari aan 284 le den en 61 weduwen, f3450. Voor laatstgenoemde uitkeering komen in de eerste plaats in aanmerking: veteranen boven 65 jaar, blinden, weduwen met onverzorgde kinderen, invalieden. Voorts wordt in het verslag mel ding gemaakt van een aanval door den heer N. C. Colijn op het hoofd bestuur gedaan, die in de verga dering van 11 Juni beantwoord werd met eene motie van vertrouwen in dat bes'uur. Ten slotte nemen wij uit het ver slag deze woorden over: «Met grond durven en mogen wij dus beweren, dat deze Vereeniging niet alleen recht van bestaan heeft, doch feitelijk onmisbaar is, daar zij gevoeglijk kan beschouwd worden als een aanvulling van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gemapenden dienst in den Nederlande (waarvoor ieder jaar door het geheele land wordt gecollec teerd), daar er vele oud-gedienden zijn, die van dat Fonds nimmer iets kunnen genieten wegens gemis van de Zilveren Medaille en andere bezwarende eischen terwijl onze Vereeniging alleen let opdringende behoefte en niet speciaal op ouder dom en aantal dienstjaren. Ook on dersteunt eerstgenoemd Fonds geen weduwen of weezen, terwijl onze Vereeniging dit wel doet. «Niettemin is ook dit Fonds hon derden ten zegen, en behooren ook verscheidene leden onzer Vereeni ging onder zijne deelgerechtigden.» Deze zoo nuttige en menschlie- vende instelling geniet inderdaad den steun van vele onzer landge- nooten. Toch kan die steun nog grooter zijn. Velen worden door haar voor een kommervollen ouden dag bewaard en verzekert zij door de on dersteuning van weduwen ook aan kinderen van kameraden onderhoud en opvo-diDg. Moge daarom de be langstelling in haar nog grooter worden. De voorzitter der afd. Haarlem is de heer J. van Reijen. KERKNIEUWS. Waalsch Herv. Kerk. Zestal te Haarlem: S Debry, te Sedan; H. A. Gagnebin, te Luik; dr. H. C. Laats- man. te Maastricht; S. Lacharet, te Arras; dr. A. Cb. J. van Maasdijk, te Prinsenhage P. Rochedieu, te Delft. ONDERWIJS. Tot hoofdonderwijzer der christelijke school te Heemstede is benoemd de heer G. Klijn, in gelijke betrekking te Zwanamerdam. LETTEREN EN KUNST. Een deel van het uitgebreide gezelschap v-n den heer A van Lier te Amsterdam is, terwijl de directeur aldaar met succes in twee schouwburgen voorstellingen geeft, se dert Zondag te Maastricht en zal, op ver langen van v< le te Aken wonende Neder landers, Zaterdag aldaar //Blonde Els" op voeren. Aan het conservatorium te Keulen stu- deeren thans 6 Nederlanders. TECHNISCHE KUNSTEN. Aan het sinds 7 jaar bestaande Technicum Lingen (prov Hannover) ontvingen tot nu toe een groot getal jongelieden hunne opleiding, waarvan de meesten als bouw- en werktuig kundigen een goede betrekking vervullen. Ook de aanmerkelijke vlucht, welke de elect.rotechniek in den jongsten tijd genomen heeft, in aanmerking nemend, had de direc tie aanleiding gegeven de eleclrotechniek als leervak op te nemen. Behalve aan polytech nische scholen had dit nog niet aan dusda nige inrichtingen plaats. Daze technische school, in de nabijheid der Hollandsche gren zen, biedt jongelieden, welken het niet ver- [und is eene polytechnische school te bezoe- :en, gelegenheid aan zich wetenschappelijk m technisch in de machine- en bouwvakken te bekwamen. Prospectussen verzendt op aan vrage gratis de directeur W. Daltrop te Lingen ttlüSÊRBERICHTEN. Vn8iswi.*&, 24 Sept 1 77 M. bovwi A P 4.75 M. ondtr N. F h.svLss24 Sept 2 00 bovaa 0 MARKTBEKICITEN. AMSTERDAM, 24 Sept. De prijzen dar Aardappelen waren alt *olgt: Friesche Franeker f2.10 a 2 20; dito Ham burger f 1.70 a 1.80; Geld. Blauwe f2,40 a 2.60, dito Kralen f 0.a 0.Katwijker Zand f 1.80 a 3.40; Noordwijker do. f 1 80 a 2.80; Hillegommer dito f2.a 3.50, Haar lemmer do. f 1.30 a 1.40, Friesche Engelsche f0.— a 0.Zeeuwsche spuische Jammen f2.50 a 2.60; dito Flakkeesche f2.15 a 2.26; dito Blauwe f 2,15 a 2 30. Aangevoerd 8 versche ladingen. Koffie. Afgedaan 375 balen Menado ex //Prins Alexander" en 137 bn. Java W.-I B. (Soamber Aroem) alhier gedopt ex Lim burg-». Suiker. Biet vast, Geraffineerd prijshoudend. Specerijeu. Bij inschrijving werden afge daan van de 92 kn Notenmnscaat en 47 kn. Foelie, 57 kn. Noot en 47 kn. Foelie. Op 28 dezer komen bij inschrijving aan de markt 51 kn ^Toot en 6 kn. Foelie. Katoen kalme stemming, met verkoopers tot de prijzen van gisteren. Tin zeer vast. Banka f 6V/8. Billiton op f 617/s gehouden, met goede vraag P/plager. Petroleum. Loco f7.75 E. Oct. f7.80 E. Nov./Dec. f7.80 E. Jan./Maart f 7.90 E. Con- sumtie f9. Larwe op levering onveranderd, Nov. f 211. Mei f219. Moteoïinf van da Commissie voor don -r'-anbandal. Rogge op levering vast. Oct. f124. Maart f131, 132. Motoering van ALnne Thole. Koolzaad stil.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3