4e Jaargang. Maandag 27 September 1886. No. 989. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. ADVERTENTIËN' Humoristisch Zondagsblad^ FEUILLETON. Het psticM m Hotter Jam. BINNENLAND. iDimnuii. foor Haarlem per maand 40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat Ho. 9. Meof dag enten voor het Buitenland-, Compagnie Générale de ublicite Etrang'ère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Partje, 31bit Faubourg Montmarir». ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 centt. Groote letters naar Plaatsruimte. Adyertentiên worden aangenomen tot Ts middags 12 u*r| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Folonxaal museum van het Paviljoen. Ingaag aan de Dreefzyde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben tf #3rt09a van diploma vryea toegang, donateur» met geielichap, 'leden met 1 dame. Huteum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzyde van het Paviljoen op liet terra). Geor, dag. v 104 uur. Toegang 25 et. p. persoon. Donateur» en Fidender Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk mutentn voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedeni», vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemishe Bi«dom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijk», uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 105 uur. Toegaug 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaai - r, 1. Jl..'. n31 E A trtf 1 n.fnla. ml) a iD.vlr^Brr.n ttq n 1 O A r Ir t li .1 1. i ft 1 gulden. Muteum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 2S cents per persoon, alleen Of Xondazen kostelooa van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 26 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide."^ - - - 4311 3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 1— HrmuVeum l» ~ds Damitrmt'. Gtopend"dag»Hjk« uitg«nom«n"*Zat»rdag, Zon- «a ïooitdagan van 11 Woon,dag en Zaterdag »an S—4 nor. dl BreoU Kerk. Din.dag van 1—2 en Donderdag van 1 uur. Toegang (deur Oudegroenmarktl vrij. uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Bij dit nummer wordt aan de geabonueerden op het Humoristisch Zondagsblad No. 9 toegezonden. Abonnementen op het Zondagsblad worden ten allen tijde aan ons Bu reau, Kleine Houtstraat no. 9, aan genomen. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVEll/JCÏlL De kapitein-generaal te Madrid, Pavia, heeft bij circulaire aan de dagbladen een verbod doen toeko men om iets mede te deelen aan gaande het proces tegen de opstan delingen, want, voegt hij er bij, die zaak is in gerechtelijke behan deling en de gewone en exeepti- oneele wetten verbieden recht streeks of zijdelings tijdingen om trent dergelijke aangelegenheden op te nemen. Bovendien wordt het den dag bladen verboden iets openbaar te maken betreffende de tucht in het leger en betreffende de openbare orde, en vooral indien hunne be richten mededeelingen behelzen die nog niet officieel zijn. Ook moeten de dagbladen zich onthouden van artikelen of oordeel vellingen, handelende over feiten in de historie, in verband met de tucht in het leger en de openbare orde. Ik hoop, eindigt de circulaire, dat gij mij niet in de noodzakelijkheid zult brengen uw blad aan te kla gen bij den krijgsraad en het, in geval van recidive, op te heffen. Verder dient gemeld dat de dag bladen aanzegging hebben ontvan gen om, vóórdat zij uitgegeven worden, twee exemplaren aan de censuur te zenden. De Echoeen te San Sebastian verschijnend blad, bericht dat Cas- telar, toen hij het gebeurde op 19 dezer vernomen had, zou gezegd hebben: Het is eene schande voor ons allen. Het bewijst dat Spanje de vrijheid niet waard is. Indien de republiek ons aangeboden werd als gevolg van een militairen opstand, dan zouden wij haar verwerpen, want het zou het ongeluk, de on dergang van Spanje zijn. - Uit Sofia wordt aan de Standard gemeld, dat de Russische consul aan de Bulgaarsche bank alle gelden onttrokken heett, die de Russische regeering aldaar had gedeponeerd. Zij bedragen ruim een millioen frs. Het doel van dien maatregel is om de financieele moeilijkheden van de Bulgaarsche regeering te vererge ren en haar concessiën af te dwin gen. De geldnood van de Bulgaar sche regeering neemt toe. Men vreest dat de anti-Bulgaarsche invloed van Duitschland en Rusland de buiten- landsche beurzen voor eene Bul gaarsche leening zal doen sluiten. De Russen te Scfia bereiden den Russi chen generaal Kaulbars een schitterend onthaal. De Times meldt mede uit Sofia dat de Bulgaarsche regeering vreest, dat Rusland voornemens is Bulgarije te bezetten, waartoe het aanbieden van een onaannemelijk ultimatum door Kaulbars moet leiden. De Bul gaarsche regeering besloot dienten gevolge de hnlp der Porte in te roepen. De Turksche gemachtigde Madjid-pacha ontviDg reeds van het regentschap een memorandum, dat Madjid-pacha den sultan gaat over handigen. Het regentschap zet in dat stuk den staat van zaken als zeer hachelijk uiteen en noodigt den sultan uit om maatregelen te bera- DOOK EW. AUG. KöNIG. 45) IXe Hoofdstuk. Naar beneden! brulde de dokter. Het geheele personeel moet er op uitDe tuin moet door zocht worden, en als men hem daar niet vindt, dan den geheelen om trek. Schiet den schoelje maar neer, als gij hem ziet; wie hem mij dood of levend brengt, krijgt duizend gulden! Een uwer moet naar het station en een ander naar den heer Erohberg; neemt wapens en touwen mee, om op alles voorbereid te zijn. De oppasser was ontzet over dezen aanval van woedezóó had hij den men, ten einde het bezetten van Bulgarije door Russische troepen te verhinderen. Men gelooft dat Turkije de Rus sische bezetting inderdaad kan voor komen, indien het dreigt met eene bezetting van Rumelië door Turk sche troepen, waartoe het gerech tigd is uit krachte van het tractaat van Berlijn. Aan de Standard, wordt uit Con- stantinopel geseind, dat de sultan den hertog van Edimburg met alle gastvrijheid ontvangt; maar hieruit valt niet af te leiden, dat Enge- lands invloed in Turkije toeneemt. Integendeel, de sultan staat meer dan ooit onder Rusland's invloed. dokter, die op een in het nauw ge- jaagl roofdier geleeknog nooit gezien. Aarzelend bleef hij aan de deur staan; hij waagde het niet te weigeren het bevel ten uitvoer te brengen, maar hij bleef nog steeds dralen met het op te volgen. Moet wezenlijk het geheele personeel er op uit? vroeg hij. Ja, voor den duivel! Maar Wat hebt ge daartegen in te brengen Ais de patiënten geen avond eten krijgen Dan mogen zij honger lijden, en als zij pleizier hebben er om te gaan brullen, dan mogen zij dat ook doen. Wij zijn allen verloren, als de kerel niet weer gegrepen wordt. Voort! De oppasser wachtte nu niet lan ger een oogenblik later werd de alarmklok in alle hoeken van het groote gebouw gehoord. Dokter Ja. Haarlem, 25 September 1886. Hier ter stede is eene afdeeling opgericht van het Algemeen Neder- landsch Werklieden Verbond. Het voorloopig bestuur bestaat uit de HH. R. Luyten, F. J. v. Zut- phen en S. v. d. Berg. Door den Minister van Marine is bij dagorder aan de werklieden en mindere geëmploieerden van 's-Rijkswerf te Willemsoord een dankbetuiging gericht, voor de zorg en toewijding, door hen aan den dag gelegd bij het lichten van de Schorpioen, met bepaling dat allen, die na het ongeval aan het ram- schip werkzaam zijn geweest, twee dagen loon extra als belooning zul len ontvangen. De heeren mr. C. Polis en jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, die zich gisteren naar Soestdijk be gaven, ten einde door Z. M. den Koning te worden beëedigd, de eerste als procureur-generaal en de tweede als advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, zullen aanstaanden Woensdag in eene openbare alge- meene zitting van het college wor den geïnstalleerd. Voor de 51e algemeene ver gadering der Nederlandsche Ver- eeniging tot afschaffing van ster ken drank te 's Hage te houden, zijn, bij nader overleg met het af- deelingsbestuur, nu vastgesteld de dagen van Woensdag 27 en Don derdag 28 October e. k. Bekwame sprekers hebben hunne medewer king toegezegd. De beschrijvings brief bevat zeer belangrijge punten van behandeling. Door de vereeniging Vergun ning te Rotterdam en andere klein handelaren in gedistilleerd is ander maal een adres aan de Tweede Ka mer gezonden om te protesteeren tegen het duur vergunningsrecht naast een hoog patent. Het adres wijst o. a. op de onderdrukking der huurders van huizen waarin ver gunning is, door de eigenaren dier huizen, door enorme huurprijzen te eischen of ze te verjagen, en op het feit dat het oorspronkelijk regee- ringsontwerp niet sprak van het heffen van vergunningsgeld. Ge- wenscht wordt een uniform recht verkrijgbaar voor elk huis, en ten slotte wordt aangedrongen op ver scherping der controle over het ge distilleerd met het oog op de con currentie door gewetenlooze ver- koopers adressanten aangedaan. Dit adres werd begeleid dooreen adres van adhaesie van distillateurs, branders, likeurstokers en groseiers in gedistilleerd. De heer van 't Lindenhout, die, gelijk men weet, thans weer op de terugreis is, heeft in Ameri- nin trok het behendig vervaardigde touw naar binnen en sloot het ven ster. Zij zullen hem niet vinden, mompelde hij en zoekend keek hij de cel rond, alsof hij heimelijk hoopte hier den vluchteling te ontdekken. Hij heeft bepaald vroeger deze gebeurtenis reeds voorzien, en al zijne maatregelen zoo goed geno men hebben, dat alle navorschingen te vergeefs zijn. Maar het kan toch eigenlijk niet! Ik begrijp niet, hoe hij over den muur zou gekomen zijnIk geloof intusschen, dat het raadzaam zal zijn om het schip te verlaten voor het strandt. Hij verliet de cel en haalde een sleutel uit den zak, dien hij steeds bij zich droeg en waarmede hij iedere deur in zijn huis, voor zoover die niet gegrendeld was, kon ope nen. Hij ontsloot de deur der aan grenzende cel en ondanks zijn in nerlijke onrust en gejaagdheid sprak ka ruim 30 maal in 't openbaar gesproken en ruim f 6000 verzameld voor zijn weeshuis. AmstCt.) De lijn van den aan te leg gen stoomtram Bergen-op-Zoom Antwerpen zal op verzoek van den aannemer door geniesoldaten worden gelegd. De toelagen bij het trakte ment bedroeg voor een onderoffi cier f 0,40, een korporaal f 0,35 en een soldaat f0,30 per dag. In het Haagsche Dagblad van gisteren leest men: De administratie van de posterijen gaf ons heden een bewijs van de nauwgezetheid, waarmee zij de be langen van het publiek tracht te behartigen. Wij ontvingen namelijk een afhaal-bewijs voor een «uit voorzorg,» d. i. ambtshalve, aange- teekenden brief. Aanleiding hiertoe had gegeven de nogal groote om vang van den brief en zijn chache- teering met twee lakken, zoodat er vermoeden op een inhoud van waarde bestond. In dit geval bleek de voorzorg overbodig, want de inhoud was waardeloos; maar wat dan ook de verdienste van het nemen der voor zorg verhoogde is, dat toen bij het openen de waardeloosheid van den inhoud bleek, voor de aanteekening ambtshalve geen kosten gevorderd werdenalleen wanneer zich gelds waarde in den brief had gevonden, zouden de kosten verschuldigd zijn toch uit iederen trek van zijn ge laat een mengeling van haat en triomf, toen zijn blik op Alfred viel, die met het hoofd op den arm ge leund aan de tafel zat. Ik kom u even berichten, dat uwe vrienden hier waren, om u te zoeken, - zeide hij met duivelach tige boosaardigheid. De officier van justitie en de commissaris van politie hebben het geheele huis door snuffeld en toch niets gevonden; daaruit kunt ge opmaken, dat gij hier goed bewaard wordt. En toch zal uwe straf, ondanks alle voorzorgsmaatregelenu niet ontgaanantwoordde Alfred, ter wijl hij zijn hoofd oprichtte en zijn vijand met een trotschen blik mat. Ba, dat zal ik rustig afwachten. Ellendeling! Gij zult eenmaal ondervindendat alles, hoe listig overlegd het ook moge zijn, toch aan het licht komt! Bakersprookjes! spotte de Wij stellen er prijs op, der ad ministratie voor hare goede zorgen openlijk dank te betuigen. Er wordt door het publiek veel, ook wel eens lichtvaardig of onredelijk, geklaagd maar wat de administratie onzer posterijen betreft, moet de overtui ging doordringen, dat er onverge lijkelijk meer reden tot loven dan tot laken bestaat. dokter. Uw vader zit hier reeds vijf en twintig jaar opgesloten en Wee u, wanneer de straf voor deze afschuwelijke misdaad u treft! Hm, dan zal ik aan uw oom een lotgenoot hebben! Hij is een schurk, evenals gij I Wil ik u nog eens aderlaten Martel mij, ik hen machteloos tegenover u, of dood mij zoo ge wiltop eene misdaad meer of min der zal het bij u niet aankomen. De dokter stiet een schrillen lach uit en trok de deur dicht, maar toen hij zich daar buiten weer alleen bevond, drukte toch de herinnering aan het dreigende gevaar hem ter neer. Hij mocht willen of niet, altijd weer moest hij er aan denken en zijn angst die hij te vergeefs zocht te onderdrukkennam met ieder oogenblik toe. Hij was verloren, als Tom niet teruggebracht werd, want hij wiet,

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1