AANBESTEDING, 4e Jaargang. Donderdag 30 September 1886. No. 992. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Ongelijks Hitgenomen Zen- en nigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' BRANDSTOFFEN. ALGEMEEN OVERZICHT, legde FEUILLETON. Het petit van dokter Jam. IIINNKNUND. «nor Haarlem per maand40 Cent». S raneo door geheel het Rijk p. maand 55 a '/.ouderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het .Buitenland-. ompagnie Générale de rublieite Etrangère O. L. HAVRE Co., JOH. 7. JOH ES. Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 eentf. Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomen tot 's middags IS nuf MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal utusaavt van hel Paviljoen. Ingaag aan de Dreefxyde 2e daur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Donateur» en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbel if sn. tiiplosna vrijen toegang, donateur» met geselschap, leden met i dame. Kuteum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzyde van liet Pavi'joen op het terraj. Geop, dag. v 104 \inr. Toegaug 25 et. p. persoon. Donateur» ex, '■lan-ier Nederlandsche Maatschapp'y ter bevordering vaa Nyvtrheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu gescliiedeni», voor»! '»an Nederland ou «eer bijzonder van bet H&arlemsche Bisdom, Kruisweg No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 1G5 uur. Toegang S5 cent» per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geueel jsai £1 zuiden Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—8 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of sla -• -en kosteloos va-s 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlykgeleide. TX museum in de Damstraat. Geopend dagelyk» uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feeatdagen vau 11'i uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeni «4 Zntvr&wi van. 4—4 nnr. Orgel-bespelinv in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vry. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente Haarlem doen te weten, dat op Donderdag 30 dezer door hen zal worden aanbe steed De levering van TURF en STEENKOLEN, alsme de van GAS-COKES, ten behoeve van de verschillen de gemeente-inrichtingen, tot 1 Juli 1887. Aan belanghebbenden wordt te vens medegedeeld, dat alsnog in de ter lezing liggende voorwaarden voor die levering eene kleine wijzi ging is gebracht. Haarlem, 25 September 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. JORDENS. De Scretaris, A. A. LAND. Door den BelgiBChen minister van Justitie zijn aan den Koning een groot aantal besluiten tot het verleenen van gratie aan veroordeelde werkstakers ter onderteekening voor gelegd. Naar met zekerheid in militaire kringen te Berlijn beweerd wordt, hebben meer dan 100 Fransche officieren in burgerkleederen da ma noeuvres van het Duitscbe leger nabij Straatsburg bijgewoond. Den minister van Oorlog was dit niet onbekend, maar hij wilde den heeren geen last aandoen. doob EW. AUG. KöNIG. Generaal Villacampa, de hoofd aanlegger van den laatsten Spaan- schen opstand, is nabij Toledo, waar hij zich in een molen had schuil gehouden, in hechtenis genomen. Deze officier, die 52 jaren oud is, heeft reeds een aantal samenzwe ringen achter den rugniet minder dan viermalen is hem amnestie ver leend, maar dezen keer zal hij er waarschijnlijk niet zoo gemakkelijk afkomen. Hij is lijdende ten gevolge van een val van het paard op zijne vlucht. De paarden zijner mede vluchtelingen zijn bij die gelegen heid over zijn lichaam heengegaan, hem tal van kneuzingen toebren gende. Hij zou naar het militaire hospitaal worden overgebracht. De heer Salmeron zal als zijn verdediger optreden; het nieuwe militaire wetboek toch machtigt de beschuldigden, zich door een advo caat te doen verdedigen. De krijgs raad, die benoemd is, bestaat uit zeven generaals. Er is gisteren te Madrid een jongeling gevat op het oogenblik dat hij eene dynamietpatroon neder- legde in een venster van generaal Pavia's paleis. onmiddellijk gereed zijn om, als de dooi het gedoogt, uit te zeilen. Telegrammen uit Sofia melden dat Kauloars eene samenkomst heeft gehad met de Bulgaarsche ministers, en aan de/.eu verschillende grieven blootlegde. Volgens den correspon dent der Standard heeft de Bul gaarsche regeering besloten slechts te antwoorden op schriftelijke kiach ten, waarna Kaulbars haar Maan dagmiddag eene diplomatieke nota overhandigd heeft, in welke de be kende voornaamste eischen van Rus- land worden uiteengezet. Naar de Times uit Alexandrië verneemt, blijft Lavison, de agent van Ismael-pacha, die met eenige gewapenden het paleis van Muktar- pacha bezette, onder voorgeven dat dit aan Ismael toebehoort, het paleis bezet houden, ondanks de tusschen- komst van den Russischen consul. Men geloott in de Engelsche krin gen, dat Lavison handelt met ge heimen steun van Rusland of van Frankrijk. De Portugeesche Regeering on derhandelt met de Duitsche over eene grensbepaling in Zuid-Afrika tusschen Mossamedes en Ovampo. Het geschil loopt hoofdzakelijk over het gebied aan de rivieren Cuneve en Cubanco, op hetwelk Portugal aanspraak maakt. De Daily News verneemt uit St. Petersburg dat de Russische re- geering besloten heeft de Oostzee- vloten in volle uitrusting te laten overwinteren, opdat zij, zoo noodig, 48) IXe Hoofdstuk. Aan datgene, wat hij gedaan had, dacht hij slechts met voldoening; de moord, op den dokter gepleegd, scheen hem minder eene misdaad, dan wel een verdienstelijk werk te zijn. Hij had dat monster gehaat en zijn haat was nog altijd niet uitgedoofd; hij verachtte eu verfoeide hem nu nog, hoewel hij zich zelf niet geheel vrij kon pleiten van het verwijt, dat hij ook deel had gehad aan de afschuwelijke misdaden van dezen man. Zijne oogen schitterden als die van een bloeddorstig dier, toen hij aan de martelingen van zijn slacht offer dacht; met de levendigste kleu ren stelde hij zich die voor oogen, terwijl hij het blechts betreurde, dat hij geen getuige van dien doodstrijd kon zijn. Dokter Janin had zich ook zoo dikwijls in de martelingen zijner slachtoffers verlustigd en hij had Tom gesard, toen hij vastge bonden op het rottende stroo in de onderaardsche cel lag; in die ure had deze hem den dood gezworen. Die eed was vervuld geworden; nu bleef er niets meer te doen, dan de patiënten te bevrijden, wie het den dokter niet gelukt was naar lichaam en geest te vermoorden. Dat zou geschieden, zoodra Tom zijn eigen persoon in veiligheid had gebracht; zijne schriftelijke mede- deelingen moesten het gerecht vol doende zijn om onverwijld de noo- dige maatregelen te nemen. Bedaard ging Tom verder en reeds Haarlem, 29 September 1886. Door den heer D. Franken, dr. te Verinet (Frankrijk), zijn aan het archief dezer stad ten geschenke ge geven eenig photographieën, etsen, gravures en andere afbeeldingen naar en een tweetal portretten van Frans Hals. Ter vervulling van een open- gekomen plaats, is alhier met in gang van 1 October a. s. benoemd tot inspecteur van politie 3e klasse de heer J. A. J. Nolthenius, thans inspecteur van politie-titulair alhier. Bij het «Haarlemsch Onder steuningsfonds voor ziekten en on gevallen# is eene gift ingekomen van f100. De maatregel, om gedurende de maand September een goedkoop tarief van Overveen en Haarlem ir Zandvoort intevoerenheeft blijkbaar aan de verwachting be antwoord; althans de directie der Haarlem-Zaudvoort- Spoorwegmaat schappij annonceert in dit blad dat de verlaagde prijzen ook in October blijven gehandhaafd; eene mede- deeling waarop we gaarne de aan dacht vestigen. Zondag 11. had bij de Kleverlaan alhier een cricketwedstrijd plaats tusschen de Amsterd. Cricketclub «Progress# (uitgedaagde partij) en de Haarl. Cricketclub «Excelsior» (uitdagende partij). «Excelsior» ging het eerst aan bat eu behaalde in hare eerste innings 10 punten, ter wijl «Progress» eene score van 32 maakte. In de tweede innings ver meerderde «Excelsior» haar score nog met 24 punten dus moest «Pro gress» nog 3 maken om te winnen, hetgeen haar gelukte, zoodat zij de match, met 10 wickets won. «Topscorers» waren de heeren J. C. Leembruggen («Progress») en Witteveen «Excelsior»). had hij bijna den uitgang van het bosch bereikt, toen eene luide, zware stem hem beval, stil te staan. Ontsteld keek hij om; op zij van den weg trad uit een boschje een man in burgerkleeding te voorschijn, waarin zijn scherpe blik dadelijk een politie-agent herkende. Van schrik kromp hij ineen; de agent merkte dit en nu was zijne achterdocht opgewekt. Waar gaat ge heen? 7roeg hij op strengen toon. Wie geeft u het recht, daar naar te vragen? antwoordde Tom trotsch. Even goed zou ik het recht hebben dit aan u te vragen I Ik ben agent van politie. Dat kan iedereen wel zeggen. Hier is het bewijs, zeide de agent, terwijl hij eene kaart te voorschijn haalde, die hij den op passer voorhield. Tom haalde met gedwongen kalmte de schouders op. De Koning heeft aan den zil verbewaarder bij HDs. hofhouding, den heer C. G. Le Blanc Sr., als bewijs van waardeering der goede diensten door hem gedurende 34 ja en bewezen, een kostbaar gouden horloge (met inscriptie) en gouden ketting geschonken. Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant in België is daar te lande de in- en doorvoer van varkens en versch varkensvleesch uit Nederland verboden. De Nederlandsch-Indische maat schappij van Nijverheid en Land bouw heeft een rekwest aan den Goeverneur-Generaal van Ned.-Indië gezonden, houdende verzoek tot een reorganisatie van den burgerlijken geneeskundigen dienst, vooral met het oog op de vee iek en, die den rijken veestapel der Koloniën teis terden. Naar de N. II. Cl. verneemt, is thans het koninklijk besluit ge- teekend, waarbij aan prof. Pekel haring en dr. Winkler te Utrecht wordt opgedragen, een onderzoek in te stellen naar de berri-berri- ziekte in Nederlandsch-Indië. De beide geleerden zullen zich op 25 October te Marseille insche pen aan boord van het stoomschip «Prins Alexander,# hetwelk op 13 October uit Amsterdam vertrekt. Verder verneemt men, dat dr. C. Eykman, officier van gezondheid bij het Nederlandsch-Indische leger, met opoffering van den verderen tijd van zijn verlof, zich tegelijk met de heeren Pekelharing en Win kler naar Indië zal begeven, en, aldaar aangekomen, waarschijnlijk hun ter adsistentie zal worden toe gevoegd. Velen zullen zich zeker her inneren, zegt de N. R. Cl. dat in de schrijftafel van een amb tenaar aan het Grootboek te Am sterdam, na zijn overlijden, een be drag van f 22,000 aan bankbiljetten werd gevonden, en dat de nagela ten betrekkingen die som van den staat hebben opgevorderd op grond dat een gelijk bedrag, hetwelk in de nalatenschap aanwezig behoorde te zijn, was verdwenen. De Hooge Raad heeft die vordering toegewe zen en dus den staat tot afgifte veroordeeld. In de stukken betreffende de staatsbegrooting voor 1887 vindt Wij weet, waar gij die ge stolen hebt, antwoordde hij. Gij twijfelt dus nog altijd? Natuurlijk. De agent haalde nu een fluitje uit den zak en zette het aan den monl. Wat duivel! zeide Tom, die zijn angst niet meer meester was. Zijt gij zoo bang voor mij, een enkel man, dat gij uwe makkers te hulp moet roepen. Ik wil u slechts het bewijs leveren, dat gij mijne vragen be antwoorden moet; misschien wordt gij dan eenigszins beleefder. Laat dat maar, zeide Tom knorrig. Wat wilt gij weten? Wie gij zijtl Een veehandelaar. En wat hebt gij in die reis- tasch Linnengoed en geld. Hm, gij zult mij toestaan, mij daarvan te overtuigen. Tom deed eene schrede achteruit, hij wist, dat hij verloren was, als de politie-agent de banknoten en effecten zag. In hetzelfde oogenblik floot de agent en in zijn doodsangst deed Tom eene poging om zijn ondervra ger met de reistasch neer te slaan. Hij had den arm reeds opgeheven, toen de agent dien met een snellen, handigen greep vastpakte en Tom in het volgende oogenblik de reis tasch ontrukte. Holal waarde vriend, gij maakt u verdacht, zeide hij, gij verzet u zonder reden tegen een dienaar der wet, dus schijnt het met uwen veehandel niet recht pluis te zijn. Vooruit, wij zullen spoedig zeker heid hebben! Depolitie-commissaris is nog in de huurt. Geeft gij mijne tasch terug? schreeuwde Tom woedend. Vreest gij, dat wij daarin be wijzen tegen u zuilen vinden?

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1