Een metamorphose. men nu de afdoening dezer zaak vermeld, en wel in de specificatie van de uitgaven, die teu laste van het laatste hoofdstuk der staatsbe- grooting voor 1885 (onvoorziene uitgaven) zijn gebracht. De post wordt daar aldus omschreven «Terugbetaling van een door den staat genaast onbeheerd kapitaal, na het overlijden van een ambte naar bij de directie van de Groot boeken gevonden in diens schrijfta fel, aanwezig in het gebouw van genoemde directie, en welk kapitaal krachtens vonnis van den Hoogen Raad aan de erfgenamen van dien ambtenaar is toegewezen, f 22,000.» De proceskosten ter zake van die terugbetaling hebben f1,368.781/» bedragen, welk bedrag mede uit de «onvoorziene uitgaven» voor 1885 is gekweten. Nadat in eene den 1 Juni te Utrecht gehouden vergadering van belangstellenden de wenschelijkheid was uitgesproken om een der feest dagen van het koninklijk stamhuis van Oranje te maken tot een na- tionalen feestdag, heeft eene com missie zich aan het werk gesteld tot het opmaken van ontwerpen. Zij is thans met hare taak gereed gekomen. Zij stelt voor: I. De viering van den 19n Fe bruari a. s., zijnde de 70e verjaar dag van Z. M. den koning. II. Eene vereeniging op te richten ten doel hebbende nationale feest dagen op gepaste wijze te doen vieren, hoofdzakelijk ten einde daardoor de aloude liefde voor het huis van Oranje te bestendigen. Die vereeniging zal aanvankelijk een plaatselijk karakter hebben. Zij tracht echter in andere gemeenten gelijksoortige vereenigingen te doen oprichten, en zoo dit geschiedt zullen later die verschillende plaat selijke vereenigingen in eenen Bond vereenigd worden met eene cen trale vertegenwoordiging. Er is te Amsterdam een Ne- derlandsch-Belgische kring geves tigd, uithoofde van de steeds toe nemende handelsbetrekkingen tus- schen beide landen. In een dagelijks geopend lokaal zullen de voor naamste Nederlandsche en Belgische bladen ter lezing liggen, en 's winters zullen muzikale en letterkundige feesten gegeven worden. Maandagavond herdacht de gymnastiek-vereeniging «Lichaams ontwikkeling» te Delft, haar tien jarig bestaan. Door de werkende leden werden verschillende oefenin gen uitgevoerd en na de pauze werd een blijspel met zang opgevoerd. Door eene commissie van vijf leden werd met eene toespraak van den heer D. Mension een prachtig vaandel aangeboden, en onder dank zegging aanvaard door den voorzit ter der vereeniging, den heer H. Wens. Namens de jeugdige gymnastiek-, scherm-, cricket- en roeivereeniging «De Delftsche Sport» werd als hul deblijk, met een toepasselijk woord van haren voorzitter, den heer Ales. M. Hioolen, aan de feestvierende vereeniging een lauwerkrans aange boden, die aan het vaandel werd gehecht. Naar men verneemt, is door de heeren G. J. van Heek en E. Jannink Gz. te Enschede reeds voorloopige concessie aan den mi nister van Waterstaat gevraagd voor den aanleg van den locaal- spoorweg Enschedé Oldenzaal. Onder de passagiers van Onzin, ik zal u zeggen, wie ik benl Hebt gij niet gehoord, dat er een gewezen oppasser uit het krankzinnigengesticht van dokter Janin ontsnapt is? Men heeft mij gezegd, dat er een krankzinnige ontsnapt is. Die ben ik. Werkelijk? spotte de agent. Wat wilt gij nog meer zijn? Ik verzeker u, dat ik het ben, en als men mij rustig mijn weg laat vervolgen, zal ik de politie bin nenkort gewichtige mededeelingen omtrent het gesticht doen. De agent hield nog altijd den arm van den oppasser bij den pols vast. Gij moet mij volgen, zeide hij. De commissaris zal beslissen of gij in het gesticht teruggebracht of weer vrij gelaten moet worden. Geen tegenpratenik moet mijn plicht doen en daar komen mijne kameraden ook reeds aan. het stoomschip Zaandam, dat Za- sterdam van Amsterdam naar New- York vertrokbevond zich een Duitsche dame van ruim 90 jaar. Zij begeeft zich naar haar beide zoons in Californië. Gesteund door vier personen, werd zij aan boord gebracht. Wij hebben melding gemaakt van de hulde in het Grand Thé&tre te Amsterdam aan juffrouw Buurman gebracht en de wijze, waarop zij die ontving. Volledigheidshalve laten wij hier het couplet volgen, dat juffrouw Van Biene te harer eere voordroeg Chistine Buurman Yan der Woude, Dia toonde heldenmoed en kracht, Toen met een inspecteur men sjouwde En 8 mij ten wou in d' Lindengracht. Met doodsgevaar heeft zij haar leven Als een tweede Hasselaar gegeven. Men zal zich herinneren zegt de Amstd. Dgbl. v. N. dat verleden jaar de gelden voor den wederopbouw van pakhuizen van het Entrepotdok te Amsterdam uit de begrooting van financiën gelicht zijn, nadat gebleken was dat plan nen in bewerking waren omtrent de oprichting door particulieren van een nieuw entrepotdok. Inmiddels is gebleken dat op ver wezenlijking van die plannen geen vooruitzicht bestaat. Daar nu op den wederopbouw der ingestorte en afgebroken pak huizen groote prijs wordt gesteld, zoowel door belanghebbenden uit den handel, als door de directie van het Entrepotdok, die van oordeel is dat de nieuw te bouwen pakhui zen voorzeker eene huur kunnen afwerpen van f 16,000 's jaars en daar het niet in 's lands financieel belang is dat bedoeld terrein langer braak olijve liggen, heeft de Mm. van Financiën gemeend, andermaal aan de goedkeuring der Wetgeven de Macht een voorstel te moeten onderwerpen, de strekking hebben de om door het toekennen van een renteloos voorschot ten bedrage van f160,000 uit 's Rijks schatkist, de directie van het Entrepótdok in staat te stellen die inrichting weder in haren vroegeren toestand te her stellen. In «Artis» te Amsterdam kre gen twee olifanten Maandagmiddag ongenoegen, of wel, zij raakten aan het stoeien, maar dat ging zoo le vendig toe, dat een der beesten, die met het achterdeel van zijn slank lichaam tegen het hek van het hok aankwam, daarvan een ge deelte omwierp. Eene vrouw werd aan het hoofd en een jongen aan een der beide beenen gewond, doch verder had dit ongeval geene ge volgen. Zekere P. een 24-jarig werkman uit Hilversum, werkman bij de zand- treinen der Holl. IJz. spw. mij. bij Scheveningen, is van een trein ge vallen, overreden en aan de gevol gen overleden. Zr. Ms. ramschip Slier, is gisterenmiddag het Nieuwediep uit- stoomende, nabij het fortadeHars- sens» aan den grond geloopen,doch later met assistentie van eene sleep boot, oogenschijnlijk zonder schade, weder vlot geworden, en in de ha ven te Nieuwediep gekomen om te worden onderzocht. Een meisje van 8 jaren te 's Hage, dat vóór eenigen tijd ernstige brand wonden bekomen had bij het vlam- Inderdaad traden op dit oogen- blik twee mannen uit het boschje te voorschijn, die zich van Tom meester maakten, zonder lang naar de redenen tot de gevangenneming te vragen. Tom spartelde eerst tegen, maar toen hij inzag, dat dit tevergeefs was en slechts diende om den arg waan tegen hem te versterken, ver klaarde hij vrijwillig met hen te zullen gaan onder voorwaarde, dat hij dadelijk voor den politie-com- misearis zou gebracht worden. Dit werd beloofd en gebeurde ook. De commissaris stelde in tegen woordigheid van Bochner een ver hoor in. Tom verklaarde zonder lange in leiding, dat hij oppasser in het krank zinnigengesticht geweest en drie weken geleden zelf in eene cel op gesloten geworden was, omdat hij plan had een der patiënten van den dokter te bevrijden. Hij noemde ook vatten van hare kleedingstukken aan een nachtlichtje in hare woning aan de Amunitiehaven, is dezer dagen in het ziekenhuis overleden. Uit Den Haag is te Berlijn op nieuw een bedrag van 2500 mark ontvangen, ter -ndersteuning van de leden van het Philharmonisch orkest, die door den brand te Sche veningen groote schade hebben ge leden. Deze weldadigheid wekt te Berlijn groote sympathie. Zekere Z., woonachtig aan den Schoonebergerweg in het voorma lige Delftshaven, vond gisteren bij zijne tehuiskomst zijne vrouw en zijn geheelen inboedel verdwenen. De vrouw had, na met haren man onaangenaamheden te hebben ge had, van zijne afwezigheid gebruik gemaakt om, geholpen door hare moeder, den inboedel uit hare wo ning te halen, en daarmede naar Rotterdam te vertrekken. Het echt paar was nog pas 4 maanden ge huwd. Naar men verneemt, is het be kende Nederlandsche poolschip Wil lem Barents, na eenigen tijd zon der emplooi gelegen te hebben, thans door de firma Herfst Bent- fort te Rotterdam voor rekening eener Engelsche reederij aangekocht. Alhoewel het schip niet voor een wetenschappelijk doel zal worden uitgerust, blijft dit sterke vaartuig toch bestemd voor de vaart in de Noordelijke Poolzee, en wel voor den pelterijhandel op Baffinsland en Groenland, zoomede voor de uit oefening der walvischvangst. In een weide te Zaltbommel werd eene vrouw door eene koe zoo he vig tegen de borst getrapt, dat aan het behoud van haar leven wordt gewanhoopt. Toen Zaterdag te Eibergen eenige heeren uit Borculoo op de jacht waren, had de heer S. het ongeluk, terwijl hij een haas schoot, ook een heer in de beenen te schieten, die door houtgewas van hem geschei den, niet door hem gezien was. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen en de gewonde per rijtuig huiswaarts gebracht. Toen Woensdag in de vorige week de Ostendener vischsloep Aida no. 137 zich op de hoogte van de bank van Schouwen bevond, ont moette zij eene Engelsche brik, die een loods vroeg. Drie man van de, ekwipage der sloep brachten huppe boot in zee, ten einde een hunner als loods aan boord van de., brik te brengen, maar vóór zij het schip naderden, werd de boet door eene zware golf omgeslagen en de drie visschers waren genoodzaakt zich aan de kiel vast te klampen. Toen de avond inviel, verloor de sloep no. 127 hen uit het oog. Daar er slechts twee man en een jongen van 15 jaren aan boord der sloep ach terbleven, werd het moe elijk haar te besturen, en door den N.O. wind voortgedreven, strandde zij op het eiland Walcheren tusschen Does burg en Oostkapelle. Wat de andere matrozen betreft, die op de kiel der boot waren ach tergebleven, deze werden opgeno men door een politievaartuig en naar Brouwershaven gebracht, vanwaar de consul hen naar huis terugzond. De sloep is Zondag met behulp van eene Antwerpsche sleepboot vlot den naam van den patient, want hij wist wel, hoezeer deze ontdekkin gen den commissaris moesten ver rassen, die nu eene menigte vragen tot hem richtte, welke Tom alle kort maar duidelijk beantwoordde. Zoo vernam de commissaris alles, wat hij wenschte te weten, nu had hij den sleutel tot alle geheimen van dit gesticht, dat reeds zoo dik wijls de aandacht van het gerecht had getrokken. Lambert Bochner kon ook zijne vreugde niet verbergen; hij drong aan op onmiddellijke bevrijding der beide heeren Frohberg, maar tegen de vervulling van dat verlangen bestonden nog vele bezwaren, die eerst uit den weg moesten geruimd worden. Tam wilde zich nu verwijderen; hij was reeds op weg naar de deur, toen een bevelend halt! van den commissaris hem dwong te blijven. gesleept en in Vlissingen binnen gebracht. In de omstreken van Buren zwerft een bende Zigeuners rond, die de landbouwers veel overlast aandoen. Zij rooven fruit, hooi, eieren uit de kippennesten, en trekken bij som migen zelfs de boonenstaken uit den grond om er hun vuur mee te stoken. Zij doen ook inkoopen, ma ken verteringen, en laten door tim merlieden hun wagens herstellen. zonder te betalen. Strenge maatre gelen tegen dit brutale en roofzieke volk blijken dus nog wel gewettigd te zijn. Ubl Te Wylre (Limburg) heeft zich eene vereeniging gevormd, die reeds 45 leden telt, onder den titel van Bacchus-Verein. Opmerkelijk is het, dat, niettegenstaande den naam, volgens de statuten dier vereeni- zij alléén lid kunnen worden, die vrij zijn van sterken drank. Hij, die ooit in staat van dronkenschap mocht verkeeren en als zoodanig betrapt wordt, wordt onmiddellijk van de lijst der leden geschrapt. Het doel der vereeniging is: bestrijding van het misbruik van sterken drank. Men is te Twelloo thans druk bezig met de werkzaamheden voor den spoorweg van Apeldoorn naar Almeloo. Op verschillende plaatsen zijn tal van poldergasten aan het werk en hun aantal vermeerdert nog steeds. Het station TeugVis bijna voltooid, maar aan dat te. Twelloo is nog niet begonnen om dat de rechtbank nog geen beslis sing genomen heeft omtrent den te onteigenen grond. Hier en daar zijn reeds seinwachtershuisjes verrezen. Van de troepen, die thans in Overijsel oefeningen houden, zijn te Zutfen drie huzaren ia het hospi taal gebracht. De eene had een slag van het paard in het aange zicht gekregen, waardoor wang en kin ernstig gewond wareD; de tweede was van zijn paard gevallen en had een arm gebroken; de derde was door een schot los kruit aan het been gewond. De firma C. J. Boele en Zoon, sigarenfabrikanten te Kampen, heeft twee van hare werklieden, J. Spans en A. Roest, die gedurende 25 jaren trouw en eerlijk op die fabriek werk: aam waren, elk een prachtig gouden remontoir geschonken. De koedrijvers in Drente, die in den tegenwoordigen tijd het meest de school verzuimen, zijn meestal jongens of meisjes van acht tot der tien jaren, die voor het drijven van het vee van en naar de weide ge durende den jaarlijkschen tijd der weiding aan belooning ontvangen f 4 k f 6, benevens 1/i HL. rogge en een kilo boter. Te Eksloo is een koeherder, die beloond werd met 90 cent, benevens een emmer aardap pelen, zijnde nagenoeg 15 liters van elk dier, benevens den kost gedu rende den zomer. Een zoodanige koeherder, die op deze wijze een loon bekomt, groot ongeveer f 16, verdient tevens met het breien van kousen enz. zes acht gulden per zomer. Het toeval kan iemand somtijds minder aangename poetsen spelen. Dit ondervonden dezer dagen te Diepenveen twee stroopers, die hun Wat hebt gij in dietasch? vroeg de commissaris hierop. Gij beweert ontsnapt te zijn; nu kan ik echter niet goed aannemen, dat deze reistasch zich in uwe cel be vond. Tom's verlegenheid, zijn aarzelen en de uitvluchten, die hij zocht, om het onderzoek van de tasch te ver hinderen, moest den argwaan van den man der wet wel vermeerderen; deze beval hem den tasch te ope nen, maar door Tom's weigering was hij genoodzaakt, zijne onder geschikten daarmee te belasten, die na herhaaldelijk te vergeefs om den sleutel gevraagd te hebben, de tasch op zij opensneden. De menigte banknoten en effec ten, die nu uit de tasch op tafel vielen, brachten de vermoedens van den commissaris tot zekerheid, en toen Tom nu ook eene poging tot vluchten aanwendde, bleef er niet de minste twijfel meer over. geluk beproeven wilden. Zij hadden daartoe, zonder iets van elkanders plannen te weten, toevallig hetzelf de terrein gekozen. Een hunner, het lange wachten moede, wil naar huis terugkeeren, doch wordt onderweg onverwachts getroffen door een schot van den ander, die, achter de struiken verscholen, van zijn collega alleen de klompen ziende, deze bij het onzekere maanlicht voor een haa aanzag en zijn kans meende te moeten waarnemen. Dat het schot goed gericht was, bleek uit het aantal hagelkorrels die doel troffen, zonder echter bepaald ern stig te verwonden. GEMENGD NIEUWS- Naar het AT. v. d. D. verneemt zijn de pakjes met gouden voor werpen, onlangs op Duit6ch grond gebied op den Rijnspoorweg gevon den, door een postconducteur uit den trein geworpen en zijn zij thans door de Duitsche douane-adminis tratie benaderd. De Fransche regeering heeft nu voor goed met den heer Eif fel eene overeenkomst gesloten waarbij bepaald is dat laatstge noemde zijn reusachtigen ijzeren toren ter gelegenheid van de we reldtentoonstelling in 1889 op het Veld van Mars zal doen verrijzen. De Staat levert eene bijdrage van l1/» millioen; de door Eiffel gevorm de maatschappij zal 6 millioen bij eenbrengen. De toren zal twintig jaren lang op het Veld van Mars blijden staan. '"-Ba-. Italiaansche driemaster Nieoladie mét benzine beladen was, is Vrijdag in de haven van Fiume door den bliksem getroffen en in brand geraakt. Storm en stortzeeën beletten de gemeenschap met het brandende en voor zijn omgeving meer dan gevaarlijke schip. De havenmeester slaagde er ten slotte in het aan den ankerketting naar de open zee te doen boegseeren. Zeven man der ekwipage kwamen om, terwijl er vier door een Engelsche boot gered werden. De kapitein van het Italiaansche schip was aan wal, toen het ongeluk voorviel. Men meent in de electriciteit ook een middel te hebben gevonden tot zuivering van drinkwater en zelfs van rioolwater. Tot dat doel raadde Dr. Dobell reeds in de Times aan, door het water een galvanischen stroom te doen loopen, welke door middel der ontstane zuurstof de ontsmetting zou tot stand brengen. Tot datzelfde doel is thans door Dr. Stevens Emmens een toestel vervaardigd, bestaande uit een gla zen vat, waarin poreuse potten met steenkool of ijzerspons en koolpla ten, die met de positieve pool eener batterij-Leclanché verbonden zijn. Zij zijn van elkaar gescheiden door andere koolplaten, die met de negatieve pool samenhangen. Als dit toestel in werking komt, zou door de ontwikkelde zuurstof goed drinkwater verkregen worden. Dr. Emmens beweert, dat men ook het rioolwater op deze wijze kan reinigen. {Een vonnis bij de Indianen.) Ik had een Indiaan zoo schrijft een reiziger een gedeelte van mijn kleine bagage toevertrouwd. Toen ik ze weer in ontvangst nam, miste ik mijn Franschen kijker Die poging mislukte en had slechts ten gevolge, dat men den gevangene zonder plichtplegingen handboeien aandeed. Wien behoort dat geld toe? vroeg de commissaris. Mij, het zijn mijne spaarpen ningen, zeide Tom trotsch. Had ik kunnen vermoeden, dat men mij tot dank voor mijne mededeelingen zou gevangen nemen, dan zou ik Geen praatjesviel de com missaris hem in de rede. Gij hebt slechts op mijne vragen te antwoor den. Hoe groot is die som? Ongeveer tachtigduizend gul den. - En die zoudt gij opgespaard hebben. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2