4e Jaargang. Vrijdag 1 October 1886. No. 993. ABONNEMENTSPRIJS: Versebijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeens Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het psticM van dotter Janin. UINNEtyUtyD. Toot Haarlem per maand 40 Centi. ifraneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adreseeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hat Buitenland Compagnie Générale da rublieite Etrangère G. L. BJUBE tp Co., JOH. F. JONESSuer., Parijt, 3lbit Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 centii Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags IS u«r| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomnal museum ven hat Paviljoen. Ingang aan do Dreefcyde Se deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nnr. Toegang 25 cent» per persoon. Donateur» en leden der Nederlandache Maatschappij ter bevordering van N\jverheid hebbas tJ t .rto»H van diploma vr>s toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Muteum van kunttnijvtrheid op het Paviljoen. Ingang Frontzyde van het Pavi'joen op het terra». Geop, dag. v 104 uHr. Toegang 25 ct. p. persoon. Donatenr» en ••3<f«'ider NedorlaBdacheVMaatachappy ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatear» met gezelschap, leden met 1 dame. Butehoppelyk muteum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooill r?i Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 85 cents per persoon. Doorioopende toegangskaarten voor een geheel ju| ruiden. Museum der itad Haarlem op het Raadhui/. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 26 cents per persoon, alleen Of agen kosteloos van 124 nnr, de overige Chriitelyke feo»tdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jareH worden in bet geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleid». 5Wirt muteum in da Bamitraat. Geopend dagelyks uitgenomen' Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag ea Zaterdag van 1—4 nur. Stadbibliotheek Printenhof. Geopeti W-jansdag av, Zaterdag van 4 nnr. Orgelrbeipelint in de Groote Kerk. Dinidag van 12 en Donderdag van 28 unr. Toegang (deur OndegrooDmarkt) vrij. Telegrammen uit Sofia, te Londen ontvanger, roeiden eenstemmig, dat de Bulgaarsche regeering Kaulbars' nota verzoenend zal beantwoorden. De correspondent der Times publi ceert den tekst der nota. Daarin wordt o. a. gezegd, dat, onder de huidige omstandigheden, de saam geroepen constitueerendevergadering onwettig is en dat hare besluiten misschien waardeloos zouden zijn. De correspondent voegt er bij, dat de Bulgaarscbe regeering verklaart bereidwillig te zijn de bijeenkomst der Sobranje uit te stellen, maar dat zij weigert de verkiezingen te verdagen. Kaulbars heeft den Russischen consul Neklindoff ontslagen, omdat hij niet krachtdadig genoeg tegen de Bulgaarscbe regeeriEg optrad. Tot zijnen opvolger benoemde Kaul bars den gewezen Russischen consul te Philippopel; en volgens den be richtgever der Standard aldaar wordt het Russische consulaat te Philip popel opgeheven, en met het con sulaat ie Sofia vereenigd, omdat de Russische regeering de Bulgaar- sche Unie erkent. Aan de Times wordt uit Sofia gemeld dat Kaul bars moudeling krachtdadiger is op getreden, dan de toon der nota aan duidt. Hij verklaarde dat de Rus sische regeering daden verlangt, geene fraaie woorden, alsook on voorwaardelijke onderwerping, welke alleen Bulgarije, kan redden. De Daily News verneemt uit Sofia, dat er geruchten van eene ministrieele crisis in omloop zijn. Deze zijn vermoedelijk ongegrond; maar het staat vast, dat er oneenig- heden bestaan in het Kabinet nopens DOOK EW. AUG. KöNIG. 49) IXe Hoofdstuk. Daar zijn de banknoten, welke het bankiershuis aan den jongen mijnheer Frohberg uitbetaalde, zeide Bochner, die de biljetten reeds met zijne aanteekeningen vergele ken had. Het zijn dezelfde num mers. Wilt gij de waarheid nu ook nog niet bekennen? vroeg de commissaris streng. Ik heb niets te bekennen. De rechter van instructie zal er dat wel uitkrijgen. De gevangene moet streng bewaakt worden en het antwoord op Kaulbars' nota. Kaulbars bracht een bezoek aan de voornaamste personen te Sofia, maar hij sloeg den Britschen agent over. Volgens indirecte dépêches uit Sofia is aldaar de toestand hoogst ernstig. Kaulbars dreigt met een breuk, omdat het regentschap een besluit heeft laten aanplakken, waar bij de verkiezingen voor de consti- tueerende vergadering uitgeschreven wordeD, in weerwil van Ruslands eisch. Kaulbars dreigt met eene gewelddadige afscheuring van de aanplakbiljetten. De Prangche minister-president heeft op een hem te Toulouse aan geboden feestmaal Dinsdag eene rede gehouden, waarin hij de wijs heid der republikeinsche partij en de sedert vijftien jaren tot stand gekomen hervormingen in het licht stelde. Hij wees verder op de nood zakelijkheid van de voortdurende eensgezindheid onder de republi keinsche partij. Zij moet de kwes- tiën vermijden, die haar verdeelen, en hare krachten bijeentrekken voor de aangelegenheden, waarvoor de republikeinen eene meerderheid vin den. Als zoodanig wees de minister op de hervormingen der militaire instellingen, op de verbetering der financien, de herziening van het belastingstelsel, de opbeuring van de nijverheid en den landbouw uit hunnen gedrukten toestand. Van de sociale kwestie sprekende, zeide de minister dat hij hiermede niet te kennen wil geven, dat hij het staats-socialisme voorstaat, maar de Staat heeft de plichten van den voogd te vervullenhij moet den spoorslag geven tot de hervormin gen en die aanmoedigen, het lot van den arbeider minder zorgwek over de gevangenneming zelf moet het grootste stilzwijgen in acht ge nomen worden. Eén man is vol doende ter bewakingvan de beide anderen houdt er een het krank zinnigengesticht en de tweede het huis van den grondeigenaar Froh berg in het oogmaar daarbij moet alles vermeden wordenwat maar eenigszins opzien zou kunnen ver wekken. Gij, mijnheer Bochner, zult wel zoo goed zij u, onmiddellijk naar de sta 1 te gaan om den officier van justitie het gebeurde mee te deelen en er bij te voegen, dat ik heden nog, al wordt het ook middernacht, de noodige instructies verwacht. Hij moet weten, welke maatregelen er genomen moeten wordenmaar maak hem daarop opmerkzaam, dat ook de heer Frohberg gevangen moet genomen worden, als de mededee- lingen van dezen man door daad zaken bewezen worden. En nu haast u; maak gebruik van het rijtuig, kend maken, het antagonisme tus- schen den werkgever en den werk man trachten op te heffen. Op de buitenlaudsche staatkunde nederkomende, zeide de minister dat er geen tweeërlei manier is om de thans gevolgde buiteolandsche po litiek op te vatten. Frankrijk wil vastberaden en onbewimpeld den vrede, maar een vrede die aan zijne waardigheid in geen enkel opzicht te kort doet, die het prijsgeven van geen enkel zijner rechten eischt, want Frankrijk wil zijne rol als groote mogendheid niet laten varen. In sommige kwestiën laat het zijne tusschenkomst achterwege, maar als zijne belangen in het spel zijn, moet het krachtig zijne werking doen gevoelen, en als zijne eer of zijne waardigheid bedreigd worden, moet het tot alle offers bereid zijn om die te handhaven. Frankrijke betrekkingen met de groote mogendheden zijn geves:igd op den grondslag van wederkeerige achting en eerbied. (Langdurige bijval.) Wat de koloniale staatkunde aangaat, Frankrijk moet zich be palen tot hetgeen het heeft. Het moet ook de minst opbrengende ko loniën behouden en ze organiseeren en trachten vruchtbaar te maken. Vervolgens terugkomende op de binnenlandsche staatkunde, bezwoer de minister alle fractiën der repu blikeinsche partij elkaar de hand te reiken en eensgezind te zijn in het belang der verdraagzaamheid, der vrijheid en van den vooruitgang. Er volgde veel bijval onder de kreten: «Leve Freycinet! Leve de Republiek dat ons hierheen heeft gebracht, de oogenblikken zijn kostbaar. Deze aanmaning was niet noodig, om Lambert Bochner tot spoed aan te zetten en nauwelijks een kwar tier later rolde het rijtuig reeds met hem weg. Xe Hoofdstuk. Hulda had van dag tot dag op berichten van den waard Bochner gewacht. Hoe langer zij over de vermoe dens van dezen man nadacht, hoe geloofwaardiger die haar schenen en het sombere voorkomen van haar vader, gevoegd bij zijne geringe spraakzaamheid, was volstrekt niet geschikt om hare bezorgdheid, die met iederen dag toenam, te doen verdwijnen. De grondeigenaar liet zich sinds Bochner's bezoek zelden in den fa miliekring zien; het grootste ge Haarlem, 30 September 1886. In de gisteren gehouden Raads zitting werden eenige missives van Ged. Staten voor kennisgeving aan genomen. Goedgekeurd werd het proces verbaal van kasopneming alsmede het rapport van den gasopzichter. Vastgesteld werd de gemeente-re kening van 1885. Voor het landhoofd aan de nieuwe Melkbrug werd op voorstel van B. en W. het gevraag de crediet van f 680 beschikbaar gesteld. Verworpen werd het rekest der N. Z. H. Stoomtramweg-Maat schappij (de adressanten zullen hier mede in kennis worden gesteld.) Aan dezelfde Maatschappij werd definitieve concessie voor telefoon leiding verleend. Vergunning werd verleend aan directeuren van het fonds A. de Haas, tot inhuriDg van eenigen grond in de Dwars-Hoog- landslaan. Goedgekeurd werd het rekest van J. Giebels en J. van Ser- vellen tot aankoop van grond in de Barrevoetesteeg alsmede dat van C. J. Bleekendaal tot aankoop van grond aan het Houtplein. Eenige gronden in de Ripperdastraat werden op ver zoek van rekestranten weder ver huurd, evenals eenige walgronden en water. Een voorstel tot demping en rioleering van de Rustenburger- sloot werd verworpen. Aangenomen werd een voorstel tot af- en over schrijving van enkele kwade posten der directe belastingen en tot ver koop van schoolbanken aan de ver- eenigiDg voor de school met den bij bel. Goedgekeurd werd de begroo ting der stadsapotheek alsmede dat tot verbetering van een lokaal aan de Hoogere Burgerschool met 5-ja- rigen cursus. Aan de Wed. J. Schou deelte van den dag bracht hij buiten op zijne landerijen door en 's avonds sloot hij zich in zijn studeervertrek op, om, zooals hij zeide, in zijn ar beid niet gestoord te worden. Hij was knorrig en stil en had geen vriendelijk woord voor zijne omge ving, en als Hulda hem in de oogen keek, las zij daarin een zielsangst, die haar met ontzetting vervulde. Hoe gaarne zij ook aan de ge grondheid van Bochner's vermoe dens getwijfeld had, kon zij dat toch niet, en hoe dieper de overtuiging van de waarheid daarvan wortel schoot, des te losser werd de band, die haar tot nu toe aan haar vader verhonden had, de band van kin derliefde en achting. De vrouw, die geregeld alle we ken naar de stad ging, om bood schappen te doen, bracht een klein briefje mee; dit hield slechts de korte mededeeling in van Bochner, dat Alfred op den bewusten Woens ten werd op haar verzoek weder onderstand verleend voor den tijd van 1 jaar. -Volgens achterstaande adver tentie zijn in het magazijn «de Tijd geest» verkrijgbaar gutta-percha heeren-artikelen, welke nieuwe vin ding vrij goed moet voldoen. Zooals men zal weten, behoeven deze arti kelen, die het gesteven linnengoed vervangen, slechts met zeep en wat koud water te worden afgewas- schen, om ze hun vorige helderheid weder te geven. Gisteren avond omstreeks half elf ure is een begin van brand ont staan in de bierbottelarij van den heer van Rooijen, gelegen aan den Koudenhorn, vermoedelijk door on voorzichtigheid met vuur. De brand werd door de buren ontdekt en met behulp van de politie gebluscht. Alles was verzekerd. In het gebouw «Weten en Werken» alhier werd gisteren door den architect K. Reigers aanbesteed het bouwen van eene ijzer- en me taalgieterij op een terrein gelegen aan den Schooterweg. Er waren ingeleverd 7 biljetten. Het hoogst was ingeschreven door J. P. A. Nelissen voor f13.833; het laagst door P. H. Romeyn, beiden alhier, voor f 11.989. Gisteren namiddag had de plechtige eerstesteenlegging plaats van den bovenbouw der Remon- strantsche kerk op den hoek van de Wilhelmina- en Prins-Hendrikstra ten alhier. De bouwmeester, de heer A. v. d. Steur Jr., hield een toespraak en werd beantwoord door den pre dikant der gemeente, dr. B. Tide- man Jzn., die ook tot den aanne mer, B. Zuithof, en de werklieden het woord richtte. Het plaatsen van den hoeksteen geschiedde door de jongste dochter van den predikant. dag twintigduizend gulden vanéén bankier ontvangen haddadelijk daarop in een rijtuig naar het krank zinnigengesticht gereden, het huis binnengegaan en sinds dat oogen- blik verdwenen was. Na dien tijd had zij geen bericht meer gekregen, hetgeen zij nu met zooveel te meer ongeduld wachtte, omdat deze mededeeling op nieuw voedsel aau hare vrees gaf. Zij vond geen rust, zoolang zij geene zeker heid had en toch, wat kon zij doen, om dit duistere raadsel op te lossen? Yond zij de oplossing in het stu deervertrek van haar vader? Zij stond voor de schrijftafel, die met brieven, boeken en couranten bedekt was en keek peinzend naar de gesloten laden. Al zij de oplossing hier werke lijk kon vinden, dan o, het was ontzettend zich in dien toestand te denken dan was haar vader een

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1