BINNENLAND. hebben, dat zij niet is eene zuiver Bulgaar sche aangelegenheid, maar eene van internationalen aard, en dat de mogendheden het -wel niet zoo voetstoots eens zullen worden over de keuze van den prins. Kaul- bars verklaarde voorts dat in geen geval Alexander, noch een lid van diens familie, in Bulgarije terug zal komen. De ministerraad heelt lang durig beraadslaagd over de nota van Rusland, en eindelijk besloten dat er opnieuw eene samenkomst met Kaulbars moest worden gehou den. Dientengevolge werd het nemen eener beslissing verdaagd. Het Usutu-hoofd, Dabulamanzi, is door twee Transvaalselte Boe ren in het gereserveerd gebied dood geschoten. Haarlem, 1 October 1886. De raad van bestuur van het koloniaal Museum op het Paviljoen alhier hield den 25en Sept. zijne tweede jaarlijksche vergadering. Uit het verslag van den directeur bleek, dat het aantal bezoekers steeds toe neemt en thans reeds meer bedraagt dan in het geheele jaar 1885. Doch de nuttigste en meest om vangrijke werkzaamheid van het Museum is het geven van inlich tingen aan belanghebbenden om trent koloniale grondstoffen voor exploitatie geschikt. De aanvragen van dien aard namen zeer toe. Sedert de vorige raadsvergadering zijn 13 nieuwe raadsleden toegetre den hun aantal bedraagt thans 26, behalve 7 begunstigers, die een min der bedrag dan f50 'sjaars verleenen. Aan de vergadering is mededeeling gedaan van een schrijven van den minister van koloniën, begeleidende verschillende missiven van de goe- verneurs en gezaghebbers der W est- Indische koloniën, omtrent het aan- kweeken van de kasjoe-gomboomen. Da kasjoe-gom is een uitstekend surrogaat voor de steeds duurder wordende Arabische gom, en de commissie van het Museum heeft reeds voor geruimen tijd de aandacht vooral in West-Indië op de belang rijkheid van dit artikel gevestigd. Uit de ontvangen mededeelingen blijkt dat van de zijde der regee ring krachtige invloed is aangewend om de aankweeking der kasjoe-boo- men te bevorderen. Door het raadslid P. J. van Hou ten werd eene memorie ingediend omtrent een spoorweg naar de Om- biliën-kolenvelden, en met belang stelling werd door de leden kennis genomen van de circulaire der Maat schappij van nijverheid over de In dische pakketvaart. Door den directeur werden eenige mededeelingen gedaan over den toe- nemenden invoer van het Macas- saarsche ebbenhout en zijne toepas singen voor de nijverheid. Voorts gaf de directeur eenvoor- loopig overzicht van zijn bezoek aan de koloniale en Indische tentoonstelling te Londen. Hij stelt zich voor, van deze tentoonstelling, die zoo hoogst belangrijk is voor allen wie de ontwikkeling der kolo niën ter harte gaat, binnenkort een meer uitgebreid verslag in het licht te geven. Tot voorzitter van den raad werd weder benoemd de heer J. T. Cre- mer, en tot leden der financieele te woord te moeten staan, dreef haar weg; hier vond zij daargeene kalmte toe. Zij had juist de kamer verlaten, toen zij zich plotseling tegenover een man bevond, die bij haren aan blik verschrikt terugweek. De grove kleeding van dezen man en zijn ontsteld gelaat, deden haar vermoeden, dat zij een landlooper voor zich had, die iets kwaads in den zin had. Ik zoek mijnheer Frohberg, zeide hij op een toon, alsof hij zijn binnendringen wilde veronschuldi- gen. Wat wilt gij van hem? vroeg Hulda. Wie zijt gij? Juffrouw, ik moet Kom niet nader, of ik roep onze dienstboden! zeide het jonge meisje met verheffing van stem. Mijn vader is niet te huis, maar een woord van mij is voldoende Zijt gij bang voor mij viel commissie de heeren D. F. van Al phen en P. A. Erdmann. De Staats-courant bevat de wijzigingen in de statuten derNaam- looze VennootschapHaarlemsche Katoenmaatschappij, alhier. De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, ter zake van het ingediende ontwerp van wet tot regeling van de ge meenschap door electrische tele- phonen. Eerstgenoemde Kamer meent, dat het algemeen belang het meest zal worden gebaat, wanneer de Staat de telephonie als tak van dienst ter hand zal nemen. Alsdan zullen tele- graphie en telephonie elkander aan vullen. Omdat de strekking van het ontwerp onmiskenbaar is, de geheele telephonie geleidelijk tot eene rijks instelling te maken, vereenigt de Kamer zich dan ook met het ont werp. Middelerwijl verlangt zij een waarborg in de wet, dat deze wordt toegepast in een geest van bevor dering der telephonische gemeen schap. De biljarten, die tot nog toe dienst deden in het café «Brinkmann» alhier, zijn thans vervangen door een viertal nieuwe, afkomstig uit de gunstig bekende biljart- en meu belfabriek van den heer J. van Roon alhier. Deze biljarten zijn naar het Fransche model vervaardigd en voldoen aan alle eischen die aan een goed biljart gesteld mogen worden. Tegen een tweetal jongens beneden de 16 jaar, die in het be gin dezer maand uit den tuin van den heer W. aan den Koudenhorn alhier, peren en appelen hadden ge - stoleD, gepaard met overklimming van den tuinmuur, werd gisteren door de Rechtbank alhier voor ieder hunner twee dagen gevangenisstraf geëischt. De uitspraak is 7 Octo ber a. s. Het Museum van schilderijen en oudheden op het stadhuis alhier, werd in de afgeloopen maand be zocht door 644 personen tegen en 412 zonder betaling. De heer B. H. Heldt, lid van de Tweede Kamer, zal Dinsdag 5 October a. s. in eene door de afdee- ling Gorinchem van het «Algemeen Nederlansch Werklieden-verbond» uitgeschreven openbare vergadering, in de Doelen aldaar, als spreker optreden. Onderwerp: Onze bewe ging, haar karakter en strekking. Uit eene circulaire, door den Min. van Justitie aan de proc.- generaal bij de gerechtshoven ge richt, blijkt, dat de Nederlandsche rechterlijke ambtenaren, die opspo ring en voorloopige aanhouding van een voortvluchtige in Engeland ver langen, zich voortaan, zonder de tijdroovende tusschenkomst van het Ministerie van Buitenlandsche Za ken, zullen kunnen wenden tot den Nederiandschen gezant te Londen. Naar wij vernemen, heeft de hoofd-ingenieur J. van der Toorn, te 's Hage, een aanzoek ontvangen van de Japansche regeering om zich aldaar aan het hoofd van den waterstaat te stellen. De heer Van der Toom heeft daarvoor echter bedankt. [N. R. Ct De 20ste lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bereikt een totaal van f 91.852,12, zijnde de opgave van 500 locale comité's, waaronder als nagiften Zegwaard en Zoetermeer fl, Nieuwveen f 10,50, Heemstede f 5,Leidschendam f l,Leidenf23,85'. Men schrijft aan de Amster dammer V. v. A'. Wederom verneem ik geruchten, dat op de Militaire Academie te Breda ongeregeldheden zijn voor gevallen, voortkomende uit de on tevredenheid der cadetten over de intrekking van verschillende vrijhe den door den nieuwen goeverneur. Ik deel u dit onder voorbehoud mede, in afwachting van nadere bevestiging. Hoe dit ook zij, het door het H»og Militair Gerechtshof gevelde vonnis heeft wederom de aandacht op de Academie gevestigd. Werd algemeen in het leger de wensch vernomen dat een zoo bui tengewoon ernstig vergrijp tegen de krijgstucht, als onlangs in het Te- teringsche kamp voorviel, zeer streng zou gestraft worden, thans, nu 't hoogste militaire rechtscollege be slist, d. w. z. een tweetal der aan geklaagden vrijgesproken en de twee anderen met drie maanden detentie gestraft heeft, kan napleiten niets meer baten. Men moge bij de toe passing eener wet, die toelaat dat een kadet, op 't punt staande van officier te worden, wegens aanran ding van een schildwacht met een zoo geringe straf bedeeld wordt, nog des te meer behoefte gevoelen aan wijziging onzer militaire straf wetgeving, het feit is nu geschied en kan niet meer ongedaan gemaakt worden, maar wel dient de vraag opgeworpen, hoe dergelijke feiten voortaan te voorkomen. Uit het thans gevoerde geding is gebleken, dat tien h twintig cadetten een schildwacht, die zijn plicht deed, in de uitoefening zijner taak op ge welddadige wijze belemmerden; en alleen dit is meer dan voldoende om aan te toonen, dat onder een groot aantal onzer aanstaande offi cieren zelfs niet de allereerste be grippen van tucht en van eerbied voor plichtsbetrachting der minderen schijnen gehuldigd te worden. Jon gelieden, die zich later dsor dui zenden zullen moeten laten gehoor zamen, achten 't gebod van gehoor zaamheid voor zichzelven niet ge schreven. Zij, die van anderen eer bied voor wetten en reglementen moeten vorderen, beginnen zeiven om deien met voeten te treden. Waar blijtt zoodoende 't prestige, dat door elk meerdere niet alleen ten gevolge van wetsbepalingen mag, maar ook tengevolge van zijn moreele antecedenten moet kunnen gevorderd worden! In het onlangs verschenen verslag van de commissie van inspectie wordt de houding en 't gedrag der cadet ten bevredigend genoemd, terwijl de inwendige tucht zoo goed is als redelijkerwijze bij een dergelijke inrichting kan worden verwacht (na 't bekend worden der jongste feiten moet de verwachting dan niet al te hoog gespannen wezen). Wan- neer we nu echter zien om een voorbeeld van overtieding der krijgs tucht van den meest gewonen aard te noemen dat van de ongegra- dueerde cadetten in hun verloftijd bij de ontmoeting van gegradueerde militairen niet meer dan 50% aan dezen de vereischte eerbewijzen ge ven bij het salueeren iets oogen- schijnlijk van weinig beteekenis, doch inderdaad van grootere ge- volgeD, daar het den minderen 't gezag voor hunne onderofficieren en korporaals ontneemt, als zij zien dokter Janin's vertrouwde, want hij was de vreemdeling, haar in de rede. Ik heb slechts een paar woorden aan uw vader te zeggen, en toch geen tijd om op zijne te rugkomst te wachten. Misschien kunt gij mij zeggen, of er vóór mij een man hier is geweest, die dezelfde kleeding droeg als ik? Ik heb zulk een man niet ge zien. Als gij mij wilt zeggen, wat gij mijn vader hebt mee te deelen, dan zal ik hem de boodschap over brengen. Frederik keek het jonge meisje een geruimen tijd uitvorschend aan. Goed, antwoordde hij. Zeg hem dan, dat de oppasser Tom uit het krankzinnigengesticht ont snapt is en vastgehouden moet wor den, als hij hier komt. Plotseling rees er eene gedachte bij Hulda op. En Alfred Frohberg? vroeg Hulda. hoe weinig de aanstaande officieren zeiven 't onderscheid in rang be trachten; wanneer dit eene voor beeld met verschillende andere zou te vermeerderen zijn, en wanneer dan verklaringen der commissie van inspectie als bovenstaande weerspro ken worden door vergrijpen als die welke onlangs voorvielen, dan meenen wij, ook ondanks de gun stige jaarverslagen, dat het in 't belang van ons leger dringend ge vorderd wordt, dat voortaan den cadetten het reglement op de krijgs tucht op duidelijker en scherper wijze worde ingeprent, dan in den laatsten tijd 't geval schijnt te wezen. Uit Apeldoorn meldt men: Het alhier nieuw opgerichte zie kenhuis zal hoogstwaarschijnlijk reeds op 15 October tot opneming van lijders worden geopend. Deze inrichting heeft in de eerste plaaats haar ontstaan te danken aan den krachtigen steun van H.M. de Ko ningin, die zoodra dat plan was gesteld, daarvoor eene gift van f 1000 heeft geschonken, en verder aan de medewerking van velen der voor naamste ingezetenen. De gezamenlijke werklieden der maatschappij «De IJsel» te Kam pen zijn door hunne directeuren verzekerd in een fonds bij de eerste Nederl. Levensverzekering-maatsch. tegen alle mogelijke ongelukken, die verkregen mochten worden bij het verrichten van werkzaamheden in dienst der maatschappij. Een werkman b. v., die door een onge luk tijdelijk ongeschikt is zijn werkzaamheden te verrichten, ont vangt elke week een te bepalen som, en zoo het ongeluk den dood ten gevolge heeft, ontvangt de we duwe gedurende een geheel jaar het volle weekloon van den over ledene. De uitkeeringen geschieden zonder bezwaren voor de beambten en worden bestreden uit de kas der maatschappij. De oppasser keek haar verwon derd aan. Wat weet gij daarvan ant woordde hij. Mijn vader heeft voor mij geen geheimen, zeide het jonge meisje met gedwongen kalmte. De vlucht van den oppasser moet ons zeer verontrusten. Gij kunt gerust zijn; het ge recht was daar juist nog in het ge sticht, maar heeft niets ontdekt. Als Tom maar weergevonden wordt, voor hij alles verraden heeft dat is de hoofdzaak. Frederik snelde bij deze woorden weg; stom en bewegingloos, niet in staat een woord te spreken, keek Hulda hem na. Nu had zij zeker heid en de allerlaatste twijfel werd weggenomen door den inhoud van den brief, dien zij onder haar vaders papieren gevonden had. Het geheim was ontsluierd, maar dat veroorzaakte haar slechts smart, Terwijl Dinsdag een bedelaar bij den winkelier K. te Haarlemmer meer zijne wekelijksche aalmoes kwam ontvangen, nam hij van de toonbank een papiertje met geld mede. De veldwachter van Sloten achterhaalde hem in eene herberg, vond het gestolen geld in de voering zijner jas en nam hem in arrest. Woensdagmorgen stak een slager in de Wagenaarstraat te Amsterdam, terwijl hij bezig was met het uit- beenen van vleesch, zich zelf met het mes in de buik, waardoor zulk hevig bloedverlies ontstond, dat hij binnen een paar uur bezweek. In het Panopticum te Amster dam is een fraai beeld van Hugo De Groot de belangwekkende ver zameling komen vermeerderen. Dat de uitgaande menigte in het Am- sterdamscheMussé-Tussaud behagen blijft scheppen, blijkt uit het cijfer der bezoekers: sedert 1 September ongeveer 40,000. De fourier C. A. A. S., sedert Juli 1879 bij het korps mariniers als deserteur afgevoerd, heeft zich den 24 dezer weder aangemeld in de mariniers-kazerne te Amsterdam. Hij ïeeft zich gedurende dien tijd in Duitschland opgehouden. Men meldt uit Uitgeest van 29 September. Heden werd de 39 M. hooge dorpstoren alhier, die, vooral aan eene bittere, onuitsprekelijk groote smart. Met achting en liefde had zij tot nu toe tot haar vader opge zien, nu moest zij hem verachten en met afschuw aan hem denken. Deze ontzettende misdaad kon zij niet verontschuldigen; slechts lage hebzucht was de drijfveer geweest, die hem daartoe verleid had. En toch sprak er nog altijd eene stem in haar edel hart voor hem, zij gruwde bij de gedachte aan het tuchthuis, en kon die maar niet van zich afzetten. Zij bleef' in hare kamer om bij zich zelve te overleggen welke stap pen nu gedaan moesten worden en langzamerhand werd het kalmer in haar binnenste. De avond was reeds gevallen toen haar vader terugkeerde, hij gaf zijn paard aan den knecht over en begaf zich naar zijn kamer; een bediende volgde hem met de bran dende lamp. de bouwvallige spits, belangrijke reparatiën heeft ondergaan, voltooid opgeleverd. Het werk is in alle op zichten uitnemend geslaagd, terwijl niet het minste ongeluk voorkwam. De gift van f50, door de Maat schappij «Zeebad Scheveningen» geschonken, was niet bestemd voor het personeel der politie-agenten van Scheveningen, maar voor de 6 agenten en 4 nachtwakers van dat personeel, die in den afgeloopen zomer in het Kurhaus politiedienst praesteerden. Om den hoek van de Breestraat en de Noordwai te Hage werd gis terenmorgen een kind door den tram overreden. De beklagenswaar dige kleine werd zóó erg gewond dat zij naar het Ziekenhuis moest worden vervoerd. Mevrouw Bulckly, die sedert pri mo Sept. in de cellulaire gevangenis te Rotterdam is opgesloten, is sedert hare aankomst ongesteld. Zoodra zij aldaar arriveerde, moest men haar naar de ziekenzaal brengen; zij moet zich het zeer hebben aan getrokken, dat de koning haar geen gratie heeft geschonken. Uit 's-Gravendeel wordt gemeld: De heer V., lid van den gemeen teraad alhier, tevens kaetelein, heeft een gebouw, waarvan het beneden lokaal wordt gebruikt tot,verkoop van sterken drank in het klein, terwijl het bovenlokaal wordt ge bruikt voor zittingen van den ge meenteraad, stembureau, en dienst doet voor trouwplechtigheden, voor zitdagen van den rijksontvanger, voor particuliere vergaderingen enz. Dit lokaal staat in onmiddellijke verbinding met het benedenlokaal, waar sterke drank in het klein ver kocht wordt. Nadat dezer dagen de directeur der Bank van leening te Breda plotseling overleden was, liepen er spoedig geruchten, dat de zaken aldaar niet in het reine waren. Thans is het een feit, dat de gemeente voor een tekort staat van f 47,000, wijl uit het ingestelde on derzoek is gebleken, dat aanwezig moest zijn eene waarde van f72,000, en slechts eene waarde van f 25,000 aanwezig is. Dit treurige feit schijnt grooten- deels op rekening gesteld te moeten worden van de gebrekkige admini stratie. Het blijkt thans, dat de gemeenteraad nooit van denjuisten stand van zaken op de hoogte is gebracht. Onlangs mochten wij melding maken van den hoogen leeftijd eener landgenoote, die indertijd niet slechts 18 jaren in Oost-Indië had doorgebracht, maar ook in alle ver moeienissen had gedeeld met wijlen haar echtgenoot, den kapitein van het O.-I. leger George De Lange, toen deze o. a. den Javaanschen oorlog medemaakte, waarbij zij te vens menig blijk van vrouwelijken moed gegeven had. Thans verne men wij, dat deze waardige dame te Weert, in Limburg, aan een aanval van beroerte, in den ouder dom van 87 jaren en 9 maanden, is bezweken. (D. v. Z.-H. en 's Gr.) Door de politie te Maastricht is Dinsdag aangehouden eene vrouw uit Nieuwenhagen, die in onder- Zijn somber gelaat vertoonde een dreigende uitdrukking, een opmerk zaam toeschouwer zou daarin den angst van een met schuld beladen geweten ontdekt hebben. En deze angst was wel te ver klaren; een oppasser was hem op den terugweg tegengekomen en had hem het gerechtelijk onderzoek en Tom's vlucht gemeld, hij ontkende het gevaar niet, dat hem misschien reeds zeer nabij was. Loochenen kon hij zijne mede plichtigheid niet, want Tom's ge tuigenis was voldoende om deze te bewijzen. Wordt

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2