4e Jaargang. Maandag 4 October 1886. No. 995. ABONNEMENTSPRIJS: VeraebijDt Digelijkt uitgenomen Zen- en ilgemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' Humoristisch Zondagsblad. ALGEMEEN_OVERZICHT. FEUILLETON. Het plicht van hotter Janin. BINNENLANÜ. mm nils-1 Voor Haarlem per maand40 Cent*. Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën ens. franeo te adreaeeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagmtm voor hit Buitmland-, Compognit GiniraU de rubliette Eirangèri S. L DA UBE jr Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 3Ibis Faubourg Mentmartrs. ran 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent»; Groote letter» naar Plaataruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddag» IS nuf MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal multam Van hit TaoHjttn. Ingi.g UI it Dr.ifsjjJ. 1. i.ar. Geopeni JsgelfjSi *»n 18 tot 4 onr. Toeg.og 25 eent, per pereooo. Doo.teare eo leden der Nederlsndielie Maoticlieppjj ter berordering ven Nijverheid hebben if /ertoe, ren diploma vrijca toegang, donatenre met geleleehap, leden met 1 dame. Munum van kunltnjjvtrhtid op het Paviljoen. Ingang hroutrijde van iiet Paviljoen op het terra*. Geop, dag. V 104 nar. Toegang 25 et. p. persoon. Donatenra en Fgdender Nederlandache Maaticbappy ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vryen toegang, donatenre met gexolechap, leden met 1 dame. Mmehoppolijk muteutn voor kerkelijke oudheid, kilu.t en geschiedenis, vooral ban Nederland en meer bijlonder van het Haarlemsehe Bisdom, Krniasreg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 our. Toegang SS cents per persoon. Doorloopendo toegangskaarten voor een geheel jaar I 1 gulden. Mutoum der itad Haarlem op het Jkaadhuil. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10- 4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 nor tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of Zondagen kosteloos vaa 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per peraoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren uiet dan onder behoorlijk geleide. H Sintert multum in de Damltraat. Geopend dngoljjks nitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 uur. Teylere tilliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag san 1—4 nnr. Stadbibliotheek Prinmhof. Geepoid Woensdag en Zaterdag van 24 nnr. Orpil-liipelinp in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 28 nnr. Toegang (denr Ondegroenmarkt) vrjj. Aan onze lezers binnen de stad tuordt medegedeeld, datin den loop dezer week over het abonnementsgeld van de maand September per kwitan tie zal worden beschikt. Bij dit nummer wordt aan de geabonneerden op het Humoristisch Zondagsblad, No. 10 toegezonden. Abonnementen op het Zondagsblad worden ten allen tijde aan ons Bu reau, Kleine Houtstraat no. 9, aan genomen. DE ADMINISTRATIE. De Koning van België, gisteren uit Baden-Baden te Brussel terug gekeerd, is terstond naar Ostende vertrokken, van waar hij waar schijnlijk naar Engeland zal gaan. D* Fransche minister-president de Freycinet, Donderdag te Mont- pellier op een hem aangeboden feestmaal het woord voerende, ver klaarde dat de republiek op den weg des vooruitgangs nooit mag stilstaan; maar thans moet zij zich vooral bezighouden met den econo- mischen vooruitgang. Verder spre kende van het kanalenpian ter ver binding met de Rhöne, zeide de minister, dat hij eene spoedige ver wezenlijking van dit plan hoopte daar de belastingen meer beginnen op te brengen en die vermeerdering, naar het zich iaat aanzien, spoedig verderfczal toenemen. De heer de Freycinet deed ook hier een beroep op de eensgezindheid tusschen de republikeinen. De dagbladen berichten dat de hertog van Aumale zijn kasteel te Chantilly met aanhoorigheden DOOK EW. AUG. KöNIG. 51) Xe Hoofdstuk. Den dokter gaf hij van alles de i schuld; waarom had Janin er niet voor gezorgd, dat die gevaarlijke kerel vastgebonden werd? Wat zoekt gij hier? voer hij uit, toen Hulda binnentrad en hem uit zijn gepeins deed opschrikken. Hier in mijne kamer wil ik niet gestoord worden. Dat weet ik wel, antwoordde Hulda, de schoone, treurige oogen strak op den ouden man gericht, met wien zij, ondanks hare ver achting, innig medelijden had, aan het Instituut van Frankrijk ten geschenke heeft gegeven, maar zich het vruchtgebruik er van heeft voorbehouden. De administratieve commissie van hst Instituut zal aanstaanden Woens dag bijeenkomen, om over de aanne ming of weigering van het geschenk te beraadslagen. Aan de Standard wordt uit Sofia gemeld, dat het ministerie in den Kabinetsraad het antwoord heeft vastgesteld op Kaulbars notadoch het besloot Stambouloff eerst naar Kaulbars af te vaardigen, ten einde de intrekking te verkrijgen van de beide eischen betreffende de invrij heidstelling van de staatkundige gevangenen en het uitstel der ver kiezingen. De Oostenrijksche consul heeft kortelings zijne houding tegenover het Russische agentschap geheel gewijzigd. Alleen de Fransche con sul ondersteunt dat agentschap, naar het schijnt, onvoorwaardelijk. Aan de Daily News wordt uit So fia geseind, dat de Bulgaarsche re geering voornemens is aan de groote mogendheden eene circulaire te doen toekomen, waarin de netelige toe stand des lands uiteengezet en om raad gevraagd zal worden. Volgens den Petersburgschen cor respondent van de Times heeft de Russische regeering nog niet be paald eene keus gedaan omtrent den candidaat voor den Bulgaar- schen troon, maar zij begunstigt als zoodanig den hertog van Olden- burg. De Peterburgsche correspondent van de Daily Nems seint dat een voornaam staatkundig persoon hem gezegd heeft dat de oorlog in den Balkan ditmaal weder uitgesteld wordt, daar de Russische regeering maar ditmaal dwingt uw eigen be lang mij u te storen. Ik kom om u te redden. Zijt gij krankzinnig? riep Frohberg ontsteld. Hoor mij bedaard aan en als ik uitgesproken heb, zult gij mij die vraag niet meer doen. Een op passer van dokter Janin was straks hier; hij zocht u en daar hij uWe terugkomst niet kon afwachten, deed hij de boodschap aan mij. Een an dere oppasser was ontsnapt en het gerecht had onderzoek in het ge sticht Wat gaat mij dat aan? Maar de oppasser voegde er bij, dat Alfred niet ontdekt was ge worden. De oude man balde zijne vuisten; zijne oogen flikkerden van toornen haat. Het viel hem uiterst zwaar, zijne tegenwoordigheid van geest te bewaren, maar hij voelde, dat hij die juist in dit oogenblik niet ver weet dat eene bezetting van Bul garije door Russische troepen de geheele Oostersche kwestie herope nen zou. Rusland tracht nu zijne oogmerken in Bulgarije door andere middelen dan die van geweld te be reiken. Kaulbars heeft in een gesprek met eenige Bulgaarsche ministers bevestigd, dat Rusland voornemens is, de Bulgaarsche constitutie intact te laten. Heden zou hem de tekst van het antwoord worden voorge legd. Men gelooft, dat het goever- nement zal instemmen met ophef- fiüg van den staat van beleg en uitstel der verkiezingen, maar de invrijheidstelling der officieren levert nog groote moeielijkheden op. Haarlem, 2 October 1886. Te dezer stede wordt een adres aan Z. Ex. den Minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid, voor namelijk bij de bewoners van de noordelijke zijde dezer gemeente, ter teekening rondgezonden, ten einde zoo spoedig mogelijk worde voor zien in de onmisbare behoefte aan geregelde verkeerswegen over den spoorweg alhier. De bijzondere begraafplaats voor Israëlieten, onlangs aangelegd aan de Amsterdamsche Vaart onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude, zal, naar wij vernemen, met 1887 in dienst worden gesteld. Door de Rijnspoorweg-Mpij. is, naar aanleiding der laatstelijk plaats gehad hebbende aanbesteding, de levering van boonen gegund aan den heer A. M. Grippeling alhier, voor f8.70 per 100 kilo. De Winterdienst der spoor wegen is in ons vorig nummer on gecorrigeerd opgenomen. Wij ver zoeken onze lezers hiervan nota te liezen mocht, want hij wist niet, in hoe verre zijne dochter reeds onder richt was. Alfred? antwoordde hij ver achtelijk. Wilt gij de komedie voortzetten, die de waard Bochner hier eenige dagen geleden heeft op gevoerd? Kent gij dezen brief? Een kreet ontsnapte aan Froh- berg's lippen; zijn strakke blik bleef vol ontzetting op het noodlottige papier hangen, dat hij dadelijk her kend had. Hoe komt gij aan dien brief? riep hij woedend, gij hebt hem mij ontstolen. Zijne woede belette hem verder te gaan; hij greep in zijn zak, en haalde er een sleutel uit en opende de lade. Gestolen I - gilde hij.Gij wilt uw vader in het verderf stor ten, en hem in de gevangenis bren gen nemen; tevens berichten wij hun dat in het nummer dat Maandag 4 Oc tober verschijnt de Winterdienst volledig zal worden vermeld. Ook hier ter stede zijn biljet ten aangeplakt, waarbij 50 pd. st. (f 600) wordt uitgeloofd voor het vinden van het lijk van den En- gelschman, die kort na den brand in het Kurhaus te Scheveningen, alwaar hij eenigen tijd had vertoefd, per stoomboot naar Londen vertrok doch op de reis over boord viel en verdronk, en wiens lijk tot dusverre nog niet is aangespoeld. Gisterenochtend te 10 u. 42 min. kwam het koninklijk gezin met gevolg op het Loo aan, om daar tot einde December te verblijven. Aan den bevorderden stuur mansleerling der le klasse A. Wiersma, dienende a/b. Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, die bij het plaats gehad hebbend eindexa men het eerste nummer heeft ver kregen, is namens den minister van Marine uitgereikt een prachtig zil veren remontoir horloge met ins criptie. Gedurende het 3e kwartaal van dit jaar zijn van Amsterdam naar New-York vertrokken 2190 landverhuizers. Zooals reeds gemeld werd, zal de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank hare 51e algemeene vergadering houden te 's-Hage, op Woensdag 27 en Donderdag 28 October e. k. In deze vergadering zullen o. a. de volgen de voorstellen der afdeeling Haarlem worden behandeld a. Van jaar tot jaar nemen dron- kenschappen en woeste baldadig heden onder de lotelingen voor den militairen dienst schromelijk toe. In verschillende gemeenten hebben die Juist om u voor dat lot te bewaren, ben ik hierheen gekomen, viel Hulda hem ernstig in de rede. Frederik was hier; hij wilde geld hebben om eene speelschuld af te doen. Gij hadt het hem geweigerd; hij opende met een valschen sleutel deze lade en wierp er de papieren uit. Vervloekt zij die verkwister I mompelde de oude man, die krach teloos in een stoel gezonken was. Denk nu niet aan hem, maar aan u zelfvervolgde Hulda met verheffing van stem. Ik wilde de papieren weer in orde brengen om u het verdriet over de misdaad van uw zoon te besparen en hij deze gelegenheid vond ik den brief. Daarin, dat ik hem vond, erken ik het be stuur eener rechtvaardige Voorzie nigheid. Gij weet, wat Janin in de zen, aan u geadresseerden brief heeft geschreven. Daaruit is duidelijk op te maken, dat Alfred's vader in het gesticht gelokt en gevangen gehou baldadigheden ook in dit jaar plaats gehad, zelfs met moord en doodslag. Zou de Nederl. Vereeniging tot af schaffing van sterken drank zich niet tot den Minister van binnen- landsche zaken moeten wenden, om te verkrijgen, dat in die gemeenten, waar de loting zal plaats hebben, de herbergen eenige uren gesloten blijven of voor de lotelingen niet toegankelijk worden gesteld? De algemeene vergadering richte tot de Regeering het verzoeka. dat aan de verschillende spoorwegmaat schappijen de verplichting worde opgelegd om geen conducteurs, ma chinisten of andere werklieden in dienst te hebben of te houden die sterken drank gebruiken, b. dat bij de rijkspolitie niemand worde aan gesteld, die sterken drank gebruikt. Zooals wij reeds meldden, is de heer Van 'tLindenhout, direc teur van de protestantsche weezen- inrichting te Neerbosch, van zijne reis in Amerika in het vaderland teruggekeerd. In liet Oosten deelt de heer Van 't Lindenhout mede dat hij in 37 openbare vergaderingen, die zeer druk bezocht zijn geworden, mede- deelingen heeft gedaan van den weezenarbeid, en wel in 35 kerken. «Acht-en-dertig steden», dus gaat hij voort, «heb ik bezocht, 1680 uren heb ik per spoor afgelegd, ruim 80 uren per tram, en meestal eiken dag, behalve des Zondags, 6 uren in een rijtuig gezeten. Zeven nachten heb ik geslapen in een slee ping-car (slaapwagen.) Daarenboven heb ik nog 7 vergaderingen geleid, die niet betrekking hadden op den weezenarbeid; bijna eiken avond heb ik vrienden ontvangen, die mij, na de samenkomst in de kerk, wil den bezoeken. Deze vergaderingen zijn altijd druk bezocht geworden; den werd. Misschien leeft hij nog; ik maak die gevolgtrekking omdat Alfred op dezelfde manier verdwe nen is. Daar weet ik niets van. Ontken het niet langer; de mededeelingen van den oppasser moe ten mij wel overtuigende man liet zich om den tuin leiden, en meende, dat ik in uwe geheimen ingewijd was. Gij zult nu vragen, wat ik wil doen. Het antwoord daarop kunt gij wel raden. Mijn plicht en mijn ge weten gebieden mij uwe ongeluk kige slachtoffers te bevrijden en dat zal en moet heden nog gebeuren. De oude man wilde van zijn stoel opspringen; maar halverwege zonk hij weer terug. Half toornig en half smeekend keek hij naar het schoone meisje op, maar hij moest zijn oogen neerslaan, want hij kon haar blik niet verdragen. Kent gij de gevolgen van uw besluit? vroeg hij met schorre stem.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1