UVHRIffllBUI Markten te Haarlem. 4e Jaargansr. Dinsdag 5 October 1886. No. 996. ABONNEMENTSPRIJS: Vemhijn! Dagelijks uitgenomen Zon- en atgemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' HET TOEVAL. FEUILLETON. Het lesMt ra dokter Jam. Voor H&arlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Heofdaganten voor het Buitenland-. Compagnie Ginéralo de ublieite Etrangère Q. L. HAUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., F ar ij t, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ran 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddag» IS uaï| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal wutttnt van hti Favifyoan. IngaBg aan de Dreefryde Ze deur. Geopeud dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang S5 cents por persoon. Donateurs en leden dor Nedorlandsciie Maatschappij ter bevordering va» Ngverheid hebben af rertoua van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, iedon met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang broutzijdo van iiot Pavi joon up liet terras. Gsop, i Fa tender NaderlandachaMaats chappy ter bevordering van Nü verbeid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatewra met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk V%a Nederland en meer bijzonder van het Ha&rlemsche Bisdom, Kruisweg No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag,^ Zon- en Feestdagen, van 10—5^uur. Toegang 25 cents 104 uur. Toegang 26 ct. p. persoon. Doaateun en voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooïrf w por persoon. Doorloopende toegangskaarten voor eeu geheel jatf a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October allo werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagoa van. 108 uur tegen betaling van 25 oenta per persoon, alleen Of gsadazen kosteloos vaa 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in hot geheel niet toogolatenkinderen van 3 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. «s gtofira museum in de Hamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag ou Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopettê Woensdag ea Zaterdag van Si4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudogroenmarkt) vrijj. De VARKENSMARKT zal dit jaar gehouden worden op Maan dag den llden, 18den en 25sten October en den leten November, en de NAJAARSVEEMARKT op Woensdag 27 October e. k. Haarlem30 Sept. 1886. De Burgemeester van Haarlem, E. A. JORDENS. Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld dat in den loop dezer week over het abonnementsgeld van de maand September per kwitan tie zal worden beschikt. Aan onze lezers bui ten de stad wordt medegedeeld, dat dezer dagen per post-kwi- tantie over de abonnements gelden van 't 3e kwartaal 1886 zal worden beschikt. Heel toevallig nam ik heden een geschiedenisboek, dat gesloten voor mij op de tafel lag, ter hand, en toen ik het opensloeg, zag ik de levensbeschrijving van Karei den Stouten voor mijn oogen. Het ver haal van al zijn krijgstochten boe zemde mij weinig belangstelling in, maar toen ik daar uitvoerig las, hoe die eens zoo machtige hertog na den ongelukkigen veldslag bij Nancy uitgeschud en geheel naakt in het ijs was vastgevroren, en dat al zijn kostbaarheden en diamanten ten buit vielen aan de overwinnaars, begon ik na te denken, hoe vreemd het een mensch, al is hij nog zoo machtig, kan gaan. Al peinzende, dacht ik aan de kostbare edelge DOOK EW. AUG. KöNIG. 52) Xe Hoofdstuk. Met vaste schreden en trotsch op geheven hoofd ging hij naar buiten hij was weer volkomen zich zelf; het leven lag nog altijd in vollen zonneschijn voor hem, als slechts eerst de donkere wolken voorbij ge trokken waren, die boven zijn hoofd hingen 1 Hij wierp zich in den zadel; be halve de bediende, die het paard vasthield, was er niemand, die hem een vaarwel mee op reis gaf. Het was zoo ook beter! Wat Hulda hem moest zeggen, had zij gezegd; steenten, die door eenvoudige land lieden gevonden werden, welke ze als mooie stukjes glas beschouwden en ze voor een schepel rijst aan een koopman verkochten, tot het toeval ze een kenner inhanden bracht, die er goede zaken mee maakte; zoo van het een op het andere komende kwam ik op de gedachte, dat eenige beschouwingen over het toeval den lezers van dit blad niet onwelkom zouden zijn. In waarheid, het toeval heeft reeds in de wereld een groote rol gespeeld en doet dat nog; bewijzen hiervoor zijn er bij menigte te vinden. Om b. v. op die diamanten van Karei den Stouten terug te komen! Men had den vorst eenige zeldzamegroote, doch ruwe edelgesteenten geschon ken, en hij gaf ze aan een ver maard goudsmid om ze een sierlij ken vorm te geven. De man wist er geen raad mee en vreesde dat hij zich van die vereerende taak niet goed zou kwijten. In woede over zijn machteloosheid en onkun de ontstoken, grijpt hij een paar der grootste steenen en, op zijn tanden knarsend van ergenis, wrijft hij ze in drift krachtig tegen el kander; aanstonds valt er een fijn poeder af en ziet hij dat de gewre ven oppervlakte min of meer glad geworden is; zoo bracht een zeer toevallige beweging hem tot de kennis, hoe diamanten geslepen kunnen worden. Aan die driftige bui hebben we het dus te danken, dat het diamantslijpeu uitgevonden werd, en als we nagaan, hoe Ne derland, of liever Amsterdam een welverdienden naam op dat gebied verworven heeft, ho'e honderden in de hoofdstad en elders er niet alleen brood maar zelfs schatten mee ver diend hebben, dan mogen we dit aan het toeval toeschrijven. vriendelijke woorden kon hij nu niet van haar verwachten en eene tweede ontmoeting met haar zon hem slechts pijnlijk geweest zijn. Hij was eerst van plan geweest naar de stad te rijden, en vandaar met den trein verder te gaan; maar bij eenig nadenken vend hij daar veel tegen. Als het den ontsnapten oppasser gelukt was te vluchten, liet het zich aanzien, dat hij den kortsten weg naar de stad gekozen had, om daar de geheimen van het krankzinni gengesticht te onthullen en er be stond niet de minste twijfel, of de politie zou daarna dokter Janin en zijn medeplichtige gevangennemen. In dit zeer mogelijke en zelfs waarschijnlijke geval was het raad zaam, de stad te vermijden, te meer daar de grondeigenaar daar eene zeer bekende persoonlijkheid was. Bovendien kwam de nachttrein van de richting der stad; alsFroh- De Phoeniciërs, dat volk der oud heid, welks koning Hiram den wij zen Salomo zoo uitstekend hielp bij het bouwen van den grootschen tempel van Jerusalem, stonden be kend om hun vaardigheid in het uitoefenen van allerlei kunsten. Vooral hun kleedingstukken en stof fen in purperverf hadden een wel verdienden naam door de toen be kende wereld, en toch was het we derom slechts toeval, dat hun die heerlijke kleur had doen kennen. Eenige herders bewaakten het vee, toen een hond een slak doodbeet; om het bloed rondom zijn bek te verwijderen, nam een hunner eenige vlokken wol en veegde het weg, maar tot zijn verwondering zag hij de schoone kleur die de wol hierdoor verkregen had; zoo gaf deze schijnbaar nietige omstandig heid aanleiding tot het bouwen van vele inrichtingen, waar de stoffen door kunstvaardige handen de prach tige purperkleur aannamen. Insge lijks is de uitvinding vau het glas aan dat volk te danken en het wa ren alwederom herders, die een vuur op het zand aangemaakt had den, terwijl zij er eenige stukken salpeter opwierpen, om het beter te doen vlammen; doch groot was hun verrassing, toen het glas, voor hen iets onbekends, door de ver menging der verschillende stoffen te voorschijn kwam. Zooals men weet legden velen zich in de middeleeuwen en ook la ter op de alchimie toe of de kunst om goud te maken. Natuurlijk zijn die pogingen mislukt, hoezeer er ook in de kloosters mannen gevon den werden, die er hun geheele leven bijna aan wijdden. Alles werd beproefd om te slagen allerlei stoffen werden dooreenge- mengd en gesmolten, oude hoeken berg dus aan het naastbijgelegen station instapte, kwam hij volstrekt niet in de stad, zoodat het in alle opzichten te verkiezen was om de reis van daaruit aan te vangen. Wel duurde het nog een uur voor de nachttrein kwam, maar daarna zou hij dan ook niet langer bezorgd omtrent zijne veiligheid behoeven te zijn. Hij liep in de wachtkamer op en neer; het paard had hij aan een beambte over gegeven met verzoek het den volgenden morgen naar zijn huis terug te laten breDgeD. Nog altijd beefde hij vau woede over de onverwachte ontdekking; hij bevond zich in eene opgewon denheid, welke hem ternauwernood toestond, de vragen van den station chef te beantwoorden, die het voor zijn plicht hield, den eenzamen pas sagier bezig te houden. Hoe langzaam verstreken de mi nuten! Hoe traag bewoog zich de nagesnuffeld, half vergeten formu les nagegaan, doch niets hielp. Of dan al die onderzoekingen tot niets gediend hebben? O neen, verschil lende ontdekkingen zijn we er aan verschuldigd, maar het was slechts aan het toeval, niet aan een over legd plan en nauwkeurige bereke ningen te danken, dat de wereld er mee verrijkt is. Zoo vond Barthold Schwarz, toen hij zich bezig hield of eigenlijk be proefde goud te maken, het bus kruit uit, maar de arme man ver loor er het leven bijzoo hield zich later aan het hof van een der Sak sische vorsteo insgelijks een geleerde bezig om de kunst vau goud te ma ken uit te vinden en daar zijn vorst het hem niet aan geld liet ontbre ken om zijn doel te bereiken, be proefde en mengde hij alles, wat hem in de gedachten kwam. Den steen der wijzen vond hij niet, maar het toeval leerde hem tocb, hoe hij met behulp van Saksische klei het heerlijke Saksische porselein kon vervaardigen, dat thans nog aan duizenden in die nijvere streek een ruim bestaan verschaft. Vertelt de legende niet evenzeer, hoe Laurens Koster in den Hout eenige letters uit de schors van een boom sneed om ze aan zijn klein kinderen te geven, hoe hij er toe vallig een uit de hand op den weeken grond liet vallen, zoodat hij de letter ingedrukt voor zich zag, hetgeen hem op het idéé van de boekdrukkunst gebracht moet heb ben; altijd natuurlijk volgens hen, die Koster en niet Guttenberg voor den uitvinder houden? Bracht het toeval een James Watt, die als jongen het dek sel van zijn tante's theepot zag bewegeD, niet op het denkbeeld, welke kracht de stoom bezat? Zoo' zouden we nog meer voor beelden kunnen aanhalen, hoe wij louter aan het toeval verschillende uitvindingen verschuldigd zijn, maar ook ontdekkingen hebben we er aan te danken. Was de ontdekking van Amerika door het genie en het door zicht van Columbus tot stand ge komen, verschillende andere landen en eilanden heeft men leeren ken nen, doordat zeelieden door toeval lige omstandigheden een andere koers hielden of aan wind en gol ven waren prijsgegeven; zoo ook werd de rijkdom van een menigte goud-, zilver-, steenkolen- en andere mijnen hij toeval ontdekt. In het leven van vele personen was het toeval een belangrijke fac tor en bracht hen tot macht en aan zien. Een Sixtus V was zwijnen hoeder en de toevallige omstandig heid, dat hij een monnik den weg moest wijzen, maakte hem paus. Caracalla werd Romeinsch keizer op even zonderlinge wijze; toen de oproerige Pretoriaansche lijfwacht het paleis binnendrong, vonden zij in plaats van den keizer een vrees- achtigen man, die zich verscholen had en om behoud van zijn leven smeekte; de soldaten namen hem op, droegen hem rond en riepen hem als keizer uit. Vele beroemde zangers en zange ressen 'nebben hun vermaardheid aan het toeval te danken, dat hen, terwijl ze als gewone stervelingen aan hun vroolijkheid in liederen lucht gaveD, in de nabijheid voerde van mannen, die hun talent opmerk ten. Een bekend baszanger, vroeger barbiersbediende, hoestte, toen hij een muzikus schoor, en dit hoesten was aanleiding, dat hij het scheer mes vaarwel zei en korten tijd daarna de wereld verrukte door zijn welluidende stem. wijzer van het uurwerk van punt tot punt In het krankzinnigengesticht is ook weer groote inspectie ge weest! zeide de stationchef, die iedere beweging van den reiziger volgde. De officier van justitie en de politie-commissaris waren er in persoonzij kwamen met een rijtuig regelrecht uit de stad. Frohberg was blijven staan; hij keek den spreker zoo doordringend aan, alsof hij zijne geheimste ge dachten wilde lezen. En wat was het resultaat van dat onderzoek, vroeg hij. Daarvan is mij nog niets be kend, maar er moet toch iets niet in den haak zijn in het gesticht. Waaruit maakt gij dat op? Daaruit, dat de officier van justitie alleen teruggekeerd is, ter wijl de politie-commissaris hier is gebleven. En wat denkt gij nu? De stationchef haalde de schou ders op. Men heeft zeer veel over dok ter Janin gesproken, antwoordde hij, wat ik van hem denk, zeg ik niet; ik kan slechts verklaren, dat hij mij nooit bevallen heeft. Vooroordeel. 't Kan zijn, maar dan is het een niet te overwinnen vooroordeel. Mijnheer Frohberg zette zijne wan deling voort. Is er nog niet geluid? vroeg hij na eene poos. Het is dadelijk tijd. De oude man haalde ruimer adem; het laatste kwartier was spoediger voorbijgegaan, dan hij had gedacht. Nog slechts vijf minutendan droeg het stoomros hem weg, en als de telegraaf dan niet te spoedig achter hem in werking werd ge bracht dan was hij gered. En dat de vervolging zoo snel in het werk gesteld zou wordenwas niet te

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1