EUWS-1 ADVERT! 4e Jaargang. Vrijdag 8 October 1886. No. 999. ABONNEMENTSPRIJS: Versehijnt Degelijks uitgenomen Zen-en algemeens Feestdagen. ADVERTENTIEN' SA' OVERZICHT. FEUILLETON. Het plicht van holler Ma. KINNKNUW». Voor Haarlem per maand40 Cent». ï'raneo door geheel het Rijk p. maand 55 A Wonderlijke Kommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Roofdagenton voor hst Buitenland-. Compagnie Générale de rubl.icite Etrangèrt 9L. BATJBE Sr Go., JOH. F. J ON SS, Sucr., Paryjt, 31èit Faubourg Montmarire. ran 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent»; Groote letter» naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomen totmiddag» 12 nar] MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Ïïaiigea koatelooa <?aa 124 nor, de .vorige Christelijke feeatdages tegeo betaling vaa 25 cent, per persoon. Kioderen innodeu de 8 jaren worden in hot geheel uiet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleid..^ ¥ivs-,ri ntitgwn in As Banstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zen- en Feestdagen van 11uur. Teylsrs bibliotAssk. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag ea Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliothssk Prinssnhof. Geopend Woenedag en Zaterdag van 4 nar. Orgsl-bsspslina in As Qreote Kerk. Dinsdag van 12 cn Donderdag van 28 oor. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De passage voor rij- en voertui gen ove- de brug, liggende over de Brouwersvaart bij de Leidsche Vaart, zal, wegens herstellingen, GESLOTEN zijn van af Maan dag 11 October e. k. tot nadere aankondiging. Haarlem5 Oct. 1886. De Burgemeester van Haarlem, E. A. JORDENS. Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld dat in den loop dezer week over Tiet abonnementsgeld van de maand September per kwitan tie zal worden beschikt. Het bericht omtrent eene te ver wachten werkstaking te Charleroi wordt tegengesproken. De deta cheering van een bataljon infan terie uit Namen is alleen geschied tengevolge vau den bouwvalligen staat van eene der kazernes aldaar. De Koning der Belgen is gisteren uit Engeland te Ostende teruggekomen. Van der Smissen, wiens af treding als afgevaardigde en lid van den gemeenteraad wij reeds mededeelden, heeft ook zijn oitslag als advocaat genomen. De algemeeue raad van de demo cratisch sociale federatie in Enge land heeft gisteren een manifest openbaar gemaakt, waarin de nood onder de werklieden te Londen uit eengezet wordt. Zij kunnen, wordt gezegd, niet meer werk bekomen dan het vorige jaar. De werkelooze DOOK EW. AUG. KöNIG. 55) Xle Hoofdstuk. (Slot.) Alfred zou gaarne nog langer ge bleven zijn; het viel hem zwaar, zich reeds zoo spoedig aan de zoete hetooveriug te onttrekken, die de nabijheid vau het jonge meisje op hem uitoefende. Zijne liefde tot haar, schoot hoe langer hoe dieper wortel in zijn hart. Hij bewonderde den moed en de voihardiDg van Hulda, want hij wist, hoe zwaar ook haar het noodlot getroffen had, en hoe drukkend de last was, die op hare schouders rustte. arbeiders worden uitgenoodigd den optocht bij de indiensttreding van den lord-mayor op 9 November te volgen, teneinde op die wijze aan het land hunne wanhoop en het daaruit ont staande gevaar te toonen. Gisterenavond te 11 ure werd lord Randolph Churchill, kanselier der schatkist in Engeland, te Ber lijn verwacht, hoewel zijn bezoek nog niet officieel is aangekondigd. Iu financieele kringen heet het dat zijne komst in verband staat met de Egyptische kwestie, zoowel voor wat de staalkundige als de finan cieele regeling vau het vraagstuk betreft. De straf vau de ter dood veroor deelde Spaansche oproerlingen is veranderd in levenslange opsluiting. Dinsdag werd in den schouwburg te Madrid eene luisterrijke hulde gebracht aan de koningin-regentes. De staat van beleg zal eerstdaags opgeheven worden. Men verzekert, dat eene mi- nisterieele crisis ontstaan is tenge volge van het aangevraagde ontslag door de ministers van oorlog en van marine. De Standard verneemt uit Sofia, dat Kaulbars op zijne rondreis een slecht onthaal vindt bij het volk. De Bulgaarsehe regeering pro testeerde bij den Russischen consul tegen Kaulbars' reis, welke de Bul gaarsehe regeering, ondanks hare maatregelen, in botsing met Rus land kan wikkelen, daar de over heid weet, dat de oppositie zoekt eene zoodanige botsing uit te lokken door eeneu persoonlijken aanval op den Russischen commissaris. De Bulgaarsehe regeering protesteerde ook tegen Kaulbars' deelneming Maar mocht hij haar nu zijne liefde bekennen? Neen, hij moest wachten, tot de storm uitgewoed was en de tijd eenigszins de wondeu genezen had. Hij nam afscheid van haar, na nogmaals verzocht te heb ben hem een toestemmend antwoord te geven, en het bericht, dat hij den volgenden dag ontvingvervulde zijr. wensch. Slechts ter wille van hare moeder, die zij nu niet meer mocht bloot stellen aan eene onzekere toekomst, nam zij met innigen dank het vrien delijke voorstel aan, schreef zij, ea Alfred's vader gaf hierover zijne op rechte vreugde te kennen. Eenige weken later nam de oude heer van zijn vaderlijk erf bezit en Alfred wijdde zich zooveel in zijn vermogen was aan het bestuur dezer groote, uitgebreide bezitting. Het proces tegen Tom werd in- tusschen voortgezet. Door hem wer den alle misdaden van den vermoor- asn de volksvergadering te Sofia op Zondag. Kaulbars' reis omvat de hoofdplaatsen vau de beide helften des lands. De overtuiging wint veld, dat hij zoo overhaast vertrok, omdat hij inzag dat zijne positie onhoud baar geworden was. Desniettemin gaat hij voort met dictatoriaal op te treden; o.a. zond hij rechtstreek- sche bevelen aan den Bulgaarschen stadskommandant te Rutstschuk hem gebiedende alle politieke ge vangenen aldaar testond los te laten, daar hij anders persoonlijk verant woordelijk zou blijven voor de ge volgen. De kommondant weigerde en de Bulgaarsehe regeering zal aau de mogendheden eene nota zenden over dit voorval. Intusschen duren de kuiperijen van geheime Russische agenten voort, inzonderheid langs den spoor weg alsook in de havenplaatsen. Zij pogen het Bulgaarsehe leger tegeu de regeeriDg op te ruien, met belofte van straffeloosheid bij het falen van den opstaud. De Bulgaar sehe politie arresteerde een paar Russische gepasporteerde agenten, als gendarmen vermomd. Aan Kaulbars is door een paar zijner aanhangers eene ovatie ge bracht. De regeering schijnt geneigd de verkiezingen acht dagen uit te stellen, indien Rusla- d het officieel vraagt. De Oostenrijksche regeeriDg heeft geweigerd, de Krupp-kanonnen en de ammunitie door te laten, door de Bulgaarsehe regeeringiuDuiLch- land gekocht. De Daily News ver neemt uit Petersburg, dat 80 Rus sische officieren bevel hebben ge kregen, zich gereed te houden om naar Bulgarije te vertrekkeD. In regeeringskringeu verwacht men elk oogenblik het bericht van den val van het regentschap te Sofia. den dokter aan het licht gebracht; de bekentenissen van den oppasser die jaren lang de vertrouwde van Janiu was geweest, leidden tot de gevangenneming vau vele, tot nu toe geachte personen, die ook aan zijne misdadeu deel hadden gehad. Dit proces eindigde ten slotte met Tom's ter dood veroordeeling en eene tuchthuisstraf vau verscheidene ja ren voor de andere aangeklaagden; de wet was in al hare gestrengheid toegepast. Een andere dokter nam het ge sticht over. Janin's nalatenschap werd ouder de patiënten, die nog gezond wareu en ouder de nabe staanden der vermoorde slachtoffers gedeeld; ook geiukte het na eenigen tijd den neef vau Wtrner in Ame rika te vinden en hem de rest van het gestoleue te ontnemen. Lambert Bochner weigerde hard nekkig elke aanbieding van Alfred; hij had, zooals hij zei, een voldoend Haarlem, 7 October 1886. Door het bestuur der Nuts-Spaar- bank alhier zijn dezer dagen de re keningen over het eerste half jaar van 1886 afgesloten en de balans op 1 Juli vastgesteld als volgt: In debet: aan hypotheken f92,000, beleeningen f 24,000, prolongatiëu f 633,000, aandeelen provinciale lee- niDg f 25,000, saldo's in rekening courant f 37,439.34, meubelen enz. f106, kasgeld f 1377,20, totaal f812,922 54. In credit: 4846 deelh. f773,700.60, reserve f 38,401,24', saldo van rente-rekening f820.695, totaal als boveu f812,922.54. Van 1 Juli tot 1 October ziin nog ingebracht 1379 posten, ten bedrage van f37,001.285, en terug betaald 927 posteD, ten bedrage van f63,946.745. In dezelfde maanden van het vo rige jaar waren inbreng eD terug betaling f 6000 h f 7000 hooger. Opmerkelijk echter is het, dat in het derde kwartaal van dit jaar veel meer kleine posten zijn terugbetaald dan in vroegere jaren. De posten van inbreng en terug betaling tusschen 1 Juli en 1 Octo ber wareu aldus verdeeld Inbreng. Posten Getal. Bedrag. Beneden fl 75 Van f 1f 10 569 f 19,034 f 10—f100 640 f 100 of meer 95 f17,967 Totaal 1379 f37,001 Terugbetaling. Posten. Getal. Bedrag. Tot f 25 652 l f1Q Van f 25—f 100 155 j 1 la>44d f 100 f 500 100 f22,654 «meer dan f500 20 f21,849 Totaal 927 f63,946 inkomen en vergenoegde zich met het verheven bewustzijn een goede daad te hebben verricht. Het kleine buiten Altenburg was voor de beide dames werkelijk een stil, vreedzaam toevluchtsoord ge worden maar Huida's moeder kwam de harde slagen van het noodlot niet te boven, al scheen zij opper vlakkig ook rustig en gelaten. Hare krachten namen meer en meer af, want hare gezondheid was te hevig geschokt. Hulda verpleegde haar met op offerende liefde, maar was niet in staat de ziekte in haar loop te stuiteD. Dikwijls geloofde het meisje on der den zwaren last te zullen be zwijken, te vergeefs verlangde zij naar een vriendenhart, waaraan zij al hare zorg kon meaedeelen. Zij zou hierin een groote verlichting ge vonden hebben, maar ook dat was haar ontzegd. Op 1 October bedroeg het kapi taal der Spaarbank f 796,248,52 waarvan f 781,500 rentegevend be legd, f 11,733,25' saldo's in reke ning-courant, f106 meubelen enz. en f2909,28' kasgeld. In het bestuur der Spaarbank is geene verandering gekomen. Gisteren is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht Jo hannes Frederik Roeien, oud 38 jaren, metselaar, geboren te Rotter dam, die zich heeft schuldig ge maakt aan valschheid in geschrift en oplichting door middel van be delbrieven. Hij heeft reeds vroeger verschillende vonnissen voor gelijke misdrijveu eu diefstal ondergaan. Gisteren avond ten ruim acht ure is alhier brand uitgebroken op een bovenvoorkamer ten huize van den winkelier in tabak en sigaren, W. F. van Deinsen, wonende aan het Korte Spaarne no. 5, welk ver trek diende tot drogerij van siga ren. De brand ontstond door het vallen van eenige kistjes tegen de brandende kachel. De kamer en het daarin aanwezige meubilair is gedeeltelijk verbrand. De brand werd door de buren ontdekt en gebluscht. Alles was verzekerd. Het Haagsche Dagblad verhaalt dat jhr. Mr. Th. L. L. Prins al hier, die bij het Grotiusfeest als nazaat genoodigd en tegenwoordig was, in zijn bezit heeft het met selaarsbuis, waarin Hugo De Groot onvlueht is, en de portretten in olieverf van zijn zoon Mr. Pieter De Groot en van diens huisvrouw Agatha Van Rijn. Deze voorwerpen zijn in de familie Prins gekomen door aanhuwelijking. Een der doch ters van Pieter De Groot was na melijk gehuwd met Adriaan Prins, zoon van den Rotterdamschen Bur- Alfred ontweek met opzet de villa Altenburg; hij wist niet of hij daar welkom zou zijn en vreesde door zijn bezoek het jonge meisje te be- leedigen, daar het den schijn zou hebben, alsof hij voor zijne onder steuning bedankt wilde worden. Als hij geweten had, hoe dik wijls Hulda aan hem dacht en hoe zeer zij er in hare eenzame, droevige uren naar verlangde hem nog eens in de trouwe oogen te zienl Dikwijls was hij in de nabijheid van het kleine buiten en even dik wijls fluisterde eene inwendige stem hem toe, dat hij welkom zou zijn, maar telkens kwamen de oude be zwaren weer boven en het wilde hem niet gelukken, de te over winnen. Van Huida's broeder vernam men niets; hij had zijn voornemen ten uitvoer gebracht en was naar Ame rika vertrokken, sinds dien tijd was hij in zijn vaderland voor dood ver-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1