geaaeeeter Prins, van wien Mr. Prins voornoemd rechtstreeks afstamt. Aan de echtheid van 't buis valt niet te twijfelen. Bij de alhier gehouden stem ming ter verkiezing van een hoofd ingeland van den Haarlemmermeer polder zijn uitgebracht 357 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. van Zijverden 172, mr. M. G. P. del Court van Krimpen 135 en P. de Breuk 50 stemmen. Er moet dus eene herstemming plaats hebben tusschen de beide eersten. De heeren Legrand en baron d'Anethan, gezanten van Frankrijk en België bij ons hof, hebben een bezoek aan Leeuwarden gebracht. Zij bezichtigden het Friesch Mu seum, de strafgevangenis, den Prin sentuin en nog eenige merkwaar digheden en brachten vervolgens een bezoek aan het nabijgelegen Popta-gasthuis te Marssum en de fraaie boerderij van den heer Ku- perus aldaar. Bij de afdeeling Groningen van den Nederlandsche Volksbond is ingediend een voorstel om voor zeer geringen prijs, b. v. 2 cent, verkrijgbaar te stellen een kop goede koffie ten behoeve van de ambachtslieden en sjouwerlieden. Deze zaak zal door het bestuur na der worden overwogen. De «Amsterdamsche Sportclub» zal naar de Ned. Sport mede deelt den 16en October a.s. eene hardlooperij voor mannen houden op de terreinen achter het Rijks- Museum te Amsterdam. Het hoofd doel, is aan onze schaatsenrijders, die zich voor den wedstrijd van Hamburg «traineeren», gelegenheid te geven door onderlinge vergelij king te zien, hoeveel het «irainee- ren» hunne snelheid en volhardings kracht verhoogd heeft. Teneinde de belangstelling in deze hardloopen nog te vermeerderen, heeft de Amsterdamsche Sportclub getracht door het uitschrijven van bijzondere nummers bekende bui- tenlandsche hardloopers voor de mededinging te winnen, hetgeen volgens ingekomen toezeggingen gelukt is. Een matroos van het stoomschip Edam aan den Westerdoksdijk te Amsterdam, viel gisteren morgen door een slag van het hijschtoestel getroffen, van het dek tot in het onderruim. Hij was onmiddellijk dood. De te Amsterdam gehouden Bakkerij-tentoonstelling heeftslechts een klein tekort opgeleverd, zoodat zij, die het waarborgfonds bijeenge bracht hebben, niet de geheel door hen gestorte som zullen terug ont vangen, maar 75 80 percent. In de O.-Z. Armsteeg te Am sterdam werd Zondagnacht uit de huizen hevig met steenen, dakpan nen enz. naar een inspecteur en eenige agenten van politie gegooid: Door de duisternis kon niet worden uitgemaakt wie de schuldigen wa ren; o. a. kreeg een brigadier een steen op zijn helm. Langzamerhand keerde de rust aldaar terug. Eenige bedienden van het «Ho tel du Passage» op de Prins Hen drikkade te Amsterdam hebben in den nacht van den 27sten Sept. 11. mishandelingen te verduren gehad van een viertal mannen, die zich in beschonken toestand in den Passage klaard. Reeds had de liefelijke lente de natuur weer uit haar winterslaap wakker gekust, toen Hulda bij de sponde neerknielde, waarop hare moeder lag uitgestrekt om nimmer meer wakker te worden. Zacht en kalm was de eens zoo trotsche vrouw heengegaan en Hulda bleef geheel alleen en verlaten ach ter. Alfred liet zich nu niet langer terughoudenhij kwam met zijn vader en in de hartelijke deelneming dezer beide mannen vond het jonge meisje troost en berusting. Zij maakten de noodige schik kingen, voor de ter aardebestelling en bewezen de doode, die in het familiegraf werd bijgezet, de laatste eer. En nadat deze plicht vervuld was, keerden beiden in het sterf huis terug. T('oen de eerstebittere smart voorbij was, was Hulda, voor het uiterlijk ten minste, weer kalm en bevonden. Een van de bedienden, de portier van het hotel, is in den afgeloopen nacht overleden, naar men zegt aan de gevolgen der mis handeling. Het lijk is door de politie verzegeld. De daders zijn bij de politie bekend. Herhaalde malen vertoonde zich in den laatsten tijd te Muiden een man, telkens met eene kar, welke hij voor een spotprijs verkocht. Dit wekte de achterdocht der politie, en het gelukte haar, Zaterdag-middag hem in handen te krijgen. De man heeft terstond alles bekend. Er be stond een complot van vier personen die 's nachts de karren te Amster dam stalen, om die in de naburige gemeenten te verkoopen. De drie anderen wachtten hem in een door hem aangewezen huis af. Het was reeds de twaalfde kar, welke zij op deze wijze aan den man gebraGht hadden. De laatste tocht naar de Lutine kwam aan de stoomschelpenzuigers duur te staan. Men had eengetah- pertja-buis vastgemaakt aan de ge wone zuigbuis, én om deze te ver lengen, èn om niet zooveel last van de deining boven het wrak te heb ben. Na een uur werken was die nieuwe buis reeds losgegaan en raakte vast in den bodem, met het gevolg dat slechts een gedeelte er van kon worden opgehaald. De buis kostte f1000. {Dagblad). De Avondpost meldt, dat de rede voor het afscheuren der biljetten te 'sHage, die eene oproeping inhiel den voor eene te houden socialis ten-vergadering, daarin bestond dat deze biljetten lasterlijke aantijgin gen tegen de politie bevatten. In de maanden Juli, Augustus en September zijn te 's Hage door de politie 356 processen-verbaal ter zake van dronkenschap opgemaakt. Gisteren ochtend ontstond brand ten huize van H., in de v. Limburg Stirumstraat te 's Hage. Eene 78 jarige juffrouw, die niet goed ter been is, stootte bij het verlaten van haar bed een brandend petroleumlampje omver, waarna on middellijk de vlam om zich heen greep. De juffrouw, die brandwonden bekomen had, werd uit de bran dende kamer gedragen en in een naburig huis opgenomen. Een 18-jarig dienstmeisje redde zich door een koenen sprong uit een venster. De brandweer was spoedig ter plaatse en den brand binnen korten tijd meester. De kamer is geheel uitgebrand. Een jong machinist-leerling van de stoomboot van de heeren Fop Smit te Rotterdam, die gisteren morgen nog op die boot wilde sprin gen toen zij reeds in beweging was, sprong mis, kwam in aanraking met de raderen en werd dood met ver brijzelden schedel opgehaald. Naar de N. Tl. Ct. verneemt, heeft mevrouw Bulkley, naar aan leiding van de geneeskundige rap porten kwijtschelding verkregen van haren overigen straftijd, en is zij Dinsdagavond in vrijheid gesteld. Zwaar ziek is zij uit de cellulaire gevangenis te Rotterdam naar het «Victoria-hotel» vervoerd. rustig geworden. Zij nam de hand, die Alfred haar bood, en zag hem ernstig en diep in de oogen. Ik dank u en oom nog eens van ganscher harte daarvoor, dat de laatste levensdagen mijner lieve moeder vrij van zorgen zijn geble ven, zeide zij, om harentwil nam ik in der tijd uw vriendelijk voorstel aan; nu echter zult gij wel toestaan, dat ik het plan ten uit voer breng, dat ik vroeger gemaakt heb. Juist om dit te verhoeden zijn wij van het kerkhof naar hier te ruggekeerd, -antwoordde Alfred aangedaan. Wij vreesden, dat gij een overijld beluit zoudt nemen en ten uitvoer brengen, zonder eerst onzen raad te hooren. Hoe dikwijls reeds was ik op weg hierheen, om u te zeggen, wat ik nu moet uit spreken, Huidal Maar de stellig ge gronde vrees, dat mijn aanblik uwe In een logement in de Raam straat te Rotterdam, is door de po litie in hechtenis genomen een Franschman, die verdacht wordt zijnen patroon eene som van 10,000 frank ontstolen te hebben. Van die som werd het grootste gedeelte nog bij hem gevonden. Als een voorbeeld hoe onverstan dig dikwerf aan een bedelaar aal moezen worden uitgereikt, diene het volgende: Een werkman aan eene der fa brieken te Venendaal geraakte eeni ge jaren geleden met een arm tus schen de machine, met het gevolg dat hem dat lichaamsdeel moest afgezet worden. Dewijl hij niet meer in staat was het gewone werk te verrichten, bood de directie den verminkte een baantje aan, hetwelk gemakkelijk was waar te nemen. Hij bedankte echter daarvoor en gaf de voorkeur aan bedelen. De ongelukkige man met één arm kwam spoedig in beklag, en mild stroomden de aalmoezen niet alleen uit Venendaal, maar ook uit de na burige plaatsen. Thans is de man met één arm een burger, die er warpjes inzit, en al zijne kinderen hebben een goed bestaan. Niettegenstaande iedereen daar van overtuigd is, wordt o. a. te Reenen nog altijd aan dezen bede laar geofferd. Zou Tiet nog zoo zijnDominé B. (thans emeritus) ontving in het voorjaar van 1862 een beroep naar eene dorpsgemeente in Zeeland. Aangezien hij een groote naam had vanwege de zuiverheid in de leer, kreeg hij al spoedig een adres van de kern dier gemeente, met de bede, dat het hem behagen mocht dit beroep op te volgen. Hoe streelend dit voor den predikant ook wezen mocht, zoo wilde hij toch gaarne weten, welk vleesch dair in de kuip was. Daarom werd het adres teruggezonden, met verzoek, dat elk onderteekenaar (die het missen kon) zich verbinden zou, bij de intreepreek f 1 voor de armen te offeren. Van de 291 namen waren er, toen het adres terugkwam, 249 geschrapt. De predikant bedankte daarop voor het beroep. GEMÊFiGD P31EÜWS, Dicht bij de Hollandsch-Belgische grens, in den polder Hazegras, heeft in den nacht van 1 op 2 October een bloedig gevecht tusschen stroo- pers en koddebeiers plaats gehad. Een veldwachter, Felix Rombaut, had, in de hoop een goeden slag te kunnen slaan, met zijne drie zonen en twee gendarmes in de duinen nabij Heyst post gevat. Te een uur werden zij drie stroopers gewaar, lieten hen tot op korten afstand naderen en snelden op hen toe. Op hetzelde oogenblik losten de aangevallenen hunne geweren, waardoor de drie breeders Rombaut getroffen werden. De oude Rombaut en de twee gendarmes beantwoord den het vuur, doch slaagden er niet in de stroopers in handen te krij gen. Den volgenden dag heeft de justitie te Knokke een bekende wilddief en oude kennis der justitie, Lapierre genaamd, in zijne woning gevangen genomen. Hij was door een geweerschot getroffen en wees twee als medeplichtigen aan. De broeders Rombaut zijn niet gevaarlijk gewond. Eene menigte mama niet aangenaam zou zijn, hield mij terug den drempel van dit liefelijk verblijf te overschrijden. O, deze vrees was ongegrond, zeide Hulda, mama heeft steeds met achting en liefde aan u ge dacht. Het is baar op 't laatst dui delijk geworden, hoe zwaar vader aan u en oom gezondigd heeft Laten wij daarover niet meer spreken, viel de oude heer haar op hartelijken toon in de rede, wat achter ons ligt is vergeten, laten wij nu nog slechts daaraan denken om het ons in de toekomst zoo aangenaam mogelijk te makenl Mijn lief, dierbaar kind! Gij wilt dit huis verlaten, ik begrijp het, gij moet u hier wel eenzaam voelen en hoe onuitsprekelijk drukkend dat gevoel is, weet ik bij ondervinding. Nu goed, wij zullen u dat toestaan, maar onder voorwaarde, dat gij bij ons komt, dan zullen wij ook niet meer zoo eenzaam zijn. hagelkorrels is hun echter in het lichaam gedrongen, z.odat hunne genezing langdurig en pijnlijk we zen kan. De dezer dagen te Brussel in hechtenis genomen internationale hazardspeler, die zich «Prins of Graaf Savine» noemt en hoogst waarschijnlijk dezelfde is als de gewezen luitenant Savine, die door eene Russische rechtbank wegens brandstichting bij verstek was ver oordeeld, bezocht den vorigen win ter Berlijn in gezelschap eener schoone en smaakvol gekleede dame, die zich gravin Meegen noemde. Het paar nam zijn intrek in een der eerste hotels. Het vertrouwen van den hotelhouder was spoedig ge wonnen met een som van 16000 Mark aan bankpapier. Terwijl nu de dame met haar kamenier rond wandelde in park of diergaarde en de opmerkzaamheid van galante heeren trok, wist haar reisgenoot zich tot diplomatieke en adellijke kringen, zoowel als tot de cóterie der geld-aristocratie toegang te ver schaffen, waarbij hem zijn voornaam voorkomen en zijne gladde tong goede diensten bewezen. In het eind moest echter het paar naar een ander hotel omzien, om dat de directie niet wilde toelaten, dat geregeld na het diner hazard spelen, bij welke de «prins» als bankier fungeerde, werden gemaakt. Een der spelers, wien Savine 40,000 mark had afgewonnen, wilde met hem duelleeren. Het duel zou op het pistool plaats hebben. Den vol genden morgen waren echter prins Savine en gravin Meegen uit Ber lijn verdwenen. Gedurende het verblijf van het oplichterspaar werden in het be doelde hotel verscheiden kostbaar heden gestolen. Te Antwerpen is Maandag, door middel van de stoomkraan aan het Kattendijkdok, aan boord van de stoomboot Engineer het grootste kanon ingeladen dat de werkplaatsen van Krupp, te Essen, ooit verlaten heeft. Dit vernielingswerktuig is 14 meter lang en weegt 120,500 kilo; de grootste omvang is 1.90 M.; het kaliber is 40 cM. Het is bestemd naar La Spezzia, voor een Italiaansch pantserschip. Voor het lichten van dit kanon waren vier kabels van metaaldraad opzettelijk te London vervaardigd. De Ant werpsche kraan, welke 120,000 kilo dragen kan, is de sterkste welke tot dusver bestaat, doch zal eerlang overtroffen worden door eene van 150,000 kilo, te Hamburg. Het militair geneeskundig archief geeft een onschadelijk mid del aan de hand voor hen, die een kleurmiddel voor het haar behoeven en te recht worden afgeschrikt door de vele lood- en andere ver giften houdende kleurmiddelen. Het bestaat uit eene alcoholische oplossing van catechu, die in groote hoeveelheid moet toegevoegd wor den aan een onschuldige pommade, en waardoor het haar bij vastgezet gebruik eene schoone bruiEe kleur verkrijgt. De Hertog van Saksen-Alten burg heeft een nieuwe orde inge steld, welke uitsluitend zal verleend worden aan knechts en meiden, die gedurende dertig jaren in dezelfde familie gediend hebben. De orde zal bestaan uit een zilveren kruis, aan de borst gehecht met een rood-wit groen lint. In Pruisen bestaat reeds zulk een orde, maar zij wordt slechts verleend aan vrouwelijke dienstbo den en na veertig jaren dienst. Graat Arnim heeft de beloo ning door hem op het terugvinden van zijne sedert 11 Sept. uit Plattig, bij Baden-Baden verdwenen echt- genoote, van 3000 op 10,000 mark gebracht. Hij nam de hand van het ont roerde jonge meisje en legde die in de hand van zijn zoon, terwijl zijn blik vol liefde op het schoone paar rustte. Zoo moge dan alles vergeven en vergeten worden, - zeide hij, toen Alfred de geliefde aan zijne borst drukte en zij hare armen om zijn hals sloeg, de Hemel zal uw verbond zegenen, het verbond van twee zielen, die door het nood lot zoo hard beproefd werden en uit deze beproevingen rein en ge louterd te. voorschijn gekomen zijn. Het stadje Darkehmen, in het oostelijk gedeelte van Pruisen, heeft zich eenklaps vermaard ge maakt, en wel door de voltooing zijner electrische verlichting. Want het is nu op het Europeesche vas teland de eerste stad, die geheel en al electrisch wordt verlicht. Langs de straten heeft men booglicht, in de huizen gloeilicht. De bron van het nieuwe licht is het riviertje de de Angerapp, hetwelk aldaar zulk een sterken val heeft, dat het zelfs in de heetste zomerdagen overvloe dig water aanvoert, waardoor men er eene voortdurend werkende kracht heeft; zeodat men er alleen voor aanleg had te zorgen en het bedrijf der dynamomachines niets kost. De Spaansche misisterraad heeft een decreet van den minister van Koloniën goedgekeurd, waarbij, krachtens machtiging door de Cor tes verleend, de weinige nog over gebleven negerslaven op Cuba, on middellijk in vrijheid gesteld wor den, zender dat zij nog eerst een leerlingschap van enkele jaren on der huane oude meesters hebben te ondergaan. Volgens uit Rusland afkom stige officieele berichten, zijn in Wladiwostock in de eerste helft van September 79 personen door de cholera aangetast, waarvan 37 overleden. Door eene vulkanische uit barsting op het eiland Niapu, be- hoorende tot de Vriendschapseilan- deu, is dit eiland geheel vernield; de 500 inwoners, gewaarschuwd door de voorafgegane schokken, hadden bij tijds het eiland met aan de kust liggende schepen verlaten. Volgens berichten uit Mexico meldt dat een groote heuvel nabij Chimalapa letterlijk in tweeën ge barsten is door de werking van onderaardsche krachten. Zondag a. s. zullen te Milaan de vertegenwoordigers (waaronder 20 Kamerleden) van 200 Italiaan- sche coöperatieve vereenigingen, gezamenlijk 60,000 leden bijeen komen. Gedelegeerden uit alle landen zullen deze vergadering bijwonen, die ten doel heeft het vestigen van een internationale federatie van coöperatieve vereenigingen. -In het Studenten-Weekblad de Vox Studiosorum komt de vol gende zonderlinge advertentie voor Wordt gevraagd: De orde van het borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar van Vene zuela voor 6 h 8 Heeren. Reflecteerenden gelieven hunne aanbiedingen in te zenden onder het motto «Verdienste» bij de boekhan delaar P. Somerwil (Leiden). KOLONIËN. BATAVIA, 4 September. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenissen in het goevernement Atjeh en Onderhoorigheden, loo- pende van den loden tot en met den 20sten Augustus jl., wordt het volgende ontleend Groot-Atjeh. In het afgeloopen tijdvak bevonden de vijandelijke benden zich voornamelijk in de XXVI Moekims en tegenover Siroen, van waaruit zij onze versterkingen beschoten, zoomede de dwangarbei ders die onder dekking, het begroeide vóórterrein der posten van het NO. deel der linie opruimden. In den nacht van 9 op 10 Augustus werd door dit vuur te Siroen één minder militair licht gewond. Den 13en Augustus werden twee Atjehers, die de linie trachtten bin nen te sluipen, van uit eene hin derlaag nabij Lambaroe neergescho ten. Den 14en losten eenige vijanden een gering aantal schoten op eene patrouille van Pakan Kroeng Tjoet, die in eene sloep van Kota Paha- ma terugkeerde. De le luit. der infanterie H. P. Krull en een minder militair kregen bij deze gelegenheid niets beteeke- nende schampschoten, terwijl één militair twee wonden in den linker arm ontving. Eene uitspoeling aan den weg van Pakan Kroeng Tjoet naar Po- hama, welke in den nacht van den 17en Augustus had plaats gevon den en waarvan de herstelling aan-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2