IMIMWIIBUII. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Vier dagen op liet Slagveld. Voor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 ifzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseersn aan het Bureau, Kleine Houtstraat Ho. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, (.ompagnie Générale de xub licit e Etrangère G. L. DA VB E Co., JOH. F. JOB ES, Sucr., Partje, 3 ibis Faubourg tdontmartre. van 15 regelg 25 Cent; iedere regel meer 6 eeuw. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentién worden aangenomen tot 7s middags 12 uuii MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Eolontaal uiunrii van hei Paviljoen. Ingang aan do Dreofeyde 2o deur. Goopond dagelijks vau 10 tot 4 nnr. Toegang 25 cents por perscen. Donateur» on leden dor Nedcrlaudacfie Maatschappij ter bevorderiug van Nyvoilioid hebben c. v,a diploma vrfco* toegang, donateur» met getel.cbap, Joden met 1 dame. liuieum van kunstnijverheid op net Paviljoen. Ingang broutzijde van i et Pavi joen op het. terrat. Geop, kg. y 10—4 uur. Toegang 25 ct. peraoou. Donateur» e rflitnder Ne3«>TaBi?scho Maatsehappy ter bevordering van Ngverhoid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateur» nut gezelschap, leden met 1 dame. bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust eu geschiedenis, vo, al »in Nederland en aeer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijk», uitgenomen Zaterdag, Zon- en teostdagen, van 165 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor eeu ga.-ioel I 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10 4 uur, vaa 15 October tot 14 April op die dagea van 108 uur tegen betaliug van 2a cent» per persoon, alleen oa Ssniagen kosteloos vau 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 conts per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Vmmys museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Tet/lers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag ea Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gaafst* Woonsdag ea Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (dear Ondegroenmarkt) vrjj. Vijf leden van het Spaansche ministerie zijn afgetreden, wegens het besluit der koningin-regentes, om gratie aan de opstandelingen te verleenen. Lopez Dominguez heeft een langdurig onderhoud gehad met de Koningin. Men gelooft dat de heer Sagasta belast zal worden met het vormen van een nieuw Kabinet. -Toen liet ministerie Maandag avond na langdurige beraadslaging had besloten de doodvonnissen te laten voltrekkeu, kwam Dinsdag voormiddag de minister-president Sagast». op het koninklijk paleis en deelde aan de koningin het besluit van den ministerraad mede. De ko ningin barstte u:t in snikken en sprak: «Ik wil het bloed dier man nen niet over mij en den jeugdigen koning breugen.» Zij bezwoer hierna den heer Sagasta het ministerie op nieuw bijeen te roepen en aan zijne ambtgenooten mede te deelen, dat zij volstrektelijk gratie wilde schen ken. Sagasta riep toen tegen 3 ure 's namiddags de ministers bijeen. Dezen waren te 5 uren nog niet tot een nader besluit gekomen. De koningin vond dit lange wachten onverdragelijk en zond den plaats- kommandaul, generaal Blanco, naar den minister-president en liet dezen zeggen: «Er gebeure wat er ge- beure, zij zal de doodvonnissen niet laten voltrekkenNu gaf het mi nisterie toe, en generaal Blanco spoedde zich naar de kapel, waar Herinneringen van een Russischen gekwetste. Ik herinner mij, dat wij door het bo6ch hadden geloopen; de kogels floten om ons heen; de takken, die van de boomen gerukt werden, vie len op den groud. Wij baanden ons een weg door de haagdoornboschjes. Het vuren nam toe. Sidoroff, een jong soldaat van de eerste compagniezeeg eensklaps naast mij neder en zag mij met een akeligeu blik aan; het bloed liep zijn mond uit. Ja, ik herinner het mij nog duidelijk. Die groote, dikke Turk daar aan den zoom van het dichte kreupei- bosch.... die moest het gedaan heb ben.... O, dat was zeker. Hoewel zelf zwak en schraal, loop ik op hem af. Daar knalt een schot, er snort mij iets voorbij, mijn ooren suizen. de ter dood veroordeelden zich be vonden, om hun de kwijtschelding der doodstraf aan te kondigen. De dochter van generaal Villacampa, die voortdurend aan de deur is blij ven staan, viel van vreugde in zwijm. Generaal Villacampa zeide: «Van nu af ben ik eeu trouw dienaar der koningin.» Verscheidene republikeinsche af gevaardigden begaven zich naar het paleis om der koningin hunne persoonlijke hulde aan te bieden. 's Avonds diende Sagasta aan de koningin het ontslag van al de ministers aan, maar de koningin weigerde het aan te nemen. Den volgenden dag kwamen de gemachtigden uit alle corporaliën bijeen, om een adres van dankbe tuiging aan de koningin te zenden. Ernilio Castelar, die thans in Frankrijk vertoeft, heeft, zoodra hij te Bordeaux vernomen had, dat de koningin-regentes gratie heeft ver leend aan de ter dood veroordeelde opstandelingen van 19 September, aan den directeur van het blad El Globo, waarin hij gewoon is zijne denkbeelden te ontwikkelen, het volgende telegram gezonden. «Wensch uit mijn naam het mi nisterie geluk met de daad van goedertierenheid, en zet uiteen dat die daad de republikeinen van alle partijen, zonder onderscheid, er toe moet brengen eene staatkunde van vreedzame propaganda en van par lementairen strijd te volgen.» Aan Daily News wordt uit Sofia geseind dat zijn correspondent een gesprek voerde met eeu lid van het Hij heeft op mij geschoten, dacht ik. Op datzelfde oogenblik stortte mijn vijand zich, met een woesten kreet, in eeu dicht haagdoornboschje. Hij had er wel om heen kunnen loopen, maar de schrik deed hem zijn tegenwoordigheid van geest ver liezen en hij klauterde tegen de scherpe takken op. Met één slag brak ik zijn geweer en tegelijk stak ik hem mijn bajonet door het lijf. Ik hoorde eeu geluid, dat het mid den hield tusschen brullen en ker men. Toen liep ik weg. De onzen riepen: hoera! Velen vuurden en vielen. Ik her inner mij zelf ook eenige geweer schoten gelost te hebben, toen ik uit het bosch in de vlakte kwam. Nu werd het hoerageroep sterker en wij trokken allen vooruit. Neen, niet allen, want ik kon niet verder voort. Daar was ik zeer verwonderd over en miju verwondering nam nog toe, toen ik niets meer hoordegeen kreten, geen geweerschoten. Ik zag niets anders dan iets blauws, de lucht misschien. Een poosje iater Kabinet. Deze zeide dat het regent schap zoowel als het ministerie hun ontslag zullen aanbieden aan de So- branje, zoodra deze geconstitueerd zal zijn. Particuliere berichten uit de provinciën bevestigen dat Kaulbars niet voornemens is naar Sofia terug te keeren, maar naar Petersburg vertrekt. De Times verneemt uit Constan- tinopel dat de ex-Khedive voorne mens is zijne aanspraken op eigen dom in Egypte aan de Porte voor te leggen. Sommige hooggeplaatste Turken ondersteunen Ismaïl-pacha. Tamai is gisteren na eenen heftigen strijd stormenderhand in genomen door eenen troep met En geland bevriende inboorlingen. De zen telden 20 dooden, de opstan delingen 200. Haarlem, 8 October 1886. Onze stadgenoot de heerKrelage is de eer te beurt gevallen tot cor- respondeerendlid te worden benoemd der «Royal Horticultural Society» te Londen. Voor eenigen tijd ont ving de heer Krelage mede eene benoeming tot eerelid der «Pennsyl vania Horticultural Society» te Phi ladelphia, in Noord-Amenka. De beide knapen die de vo rige week terecht stonden wegens het stelen van peren door over- klimming uit den tuin van den heer W., alhier, zijn gisteren door de rechtbank veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf ieder. zag ik dat ook niet meer. Het was voor de eerste maal, dat ik mij in zulk een toestand bevond. Ia lig op mijn buik legen den grond, waarvan ik slechts een zeer klein plekje zie: eenige grasspiertjes, een mier, die zich op zulk een spiertje voortbeweegt -dat is miju gansche wereld. En die kleine wereld zie ik maar met één oog, want het andere is met iets hards oedekt; dat moet een tak zijn, waartegen mijn hoofd steunt. Ik voel, dat ik zeer onge makkelijk lig; ik wil eeu weinig van houding veranderen, maar dat is mij onmogelijk. Zoo gaan eenige oogenblikken voorhij. Ik hoor het geluid van sprinkhanen eu het ge gons van bijen; verder niets. Ein delijk trek ik met een krachtige poging mijn arm onder mijn lijf weg en op beide handen iennende, wil ik mij op mijn knieën opheffen, Een hevige pijn schiet mij met blik semsnelheid vau de knieën tot in de borst en het hoofd en ik val weer neder. Opnieuw zie ik niets. Ik ontwaak. Hoe komt het, dat ik de sterren zie, die aan den schoo- nen Bulgaarschen hemel schitteren? Nog veroordeelde de Rechtbank een doofstom kleermaker wegens bedelarij tot 2 dagen gevangenis straf en plaatsing gedurende zes maanden in een Rijkswerkinrichting. Ten slotte eischte zij tegen den koetsier H. alhier eene geldboete van f5.— of 2 dagen gevangenis straf, wegens het mishandelen van zijn paard aan het Stationsplein door het met de zweep om den kop en den buik te slaan, hetgeen bij het nieuwe strafwetboek ver boden is. Met de Haarl-.Zandvoort Spoor weg Mij. zijn in de maand Aug. 1886 vervoerd: 56662 passagiers waarvan de opbrengst was f 13.410.83 van goederen - 704.61 van diversen - 753.08 Totaal f 14.868.52 Uitmakende per dag en per kilo meter f 58.31. Z. M. de Koning heeft aan een viertal personen in Zr. Ms. dienst, dragers van het Metalen Kruis, eene gift toegekend van f 100 voor ieder, met bepaling, dat telken jare f25 aan elk dier personen zal worden uitgekeerd. Het kamerlid Heldt en zijne echtgenoote hebben van een onbe kende de beschikking over een be langrijk sommetje ontvangen, om een St. Nikolaasfeest voor kinderen te geven. In de eerste plaats zullen de kinderen der leden van hetAlg. Ned. Werkl. Verbond in aanmer king komen. De Staatscommissie belast met het onderzoek naar den toestand Lig ik dan niet in mijn tent? Waarom ben ik er uitgegaan Ik beweeg mij en voel weder een hevige pijn in de beenen. Ja, ik ben in het gevecht ge kwetst. Is mijn wonde gevaarlijk? Ik betast mijn beenen op de plaats, waar ik de pijn gevoeld hebzij zijn met geronnen bloed bedekt. Toen ik ze aanraakte, werd de pijn erger, 't was een gevoel als van gestadig knagende kiespijn. Mijn ooren suizen. Ik word dof in het hoofd. Ik begin nu flauw te begrijpen, dat ik aan beide beenen geüwetst ben. Maar waarom hebben ze mij niet opgenomen? Ik richt mij met veel moeite op en na vele vergeefsche pogingen en terwijl de pijn mij tranen af perst, gelukt het mij in een over- eindzittende houding te geraken. Boven mij zie ik een gedeelte van de lucht, waar eeu groote ster en eenige kleinere schitteren. Om mij heen zie ik iets donkers. Dat waren de struiken. Ik begrijp nu waarom miju makkers mij met vonden. Ik voel mijn haren te van den landbouw, zal Maandag 18 dezer, in het gebouw van het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid, eene eerste verga dering houden. De heer Van Hamel Roos, redacteur van het Maandblad tegen de vervalsching van Levensmiddelen enz., ontving van de redactie der Vlaamsclie Bakkersgazet een poeder ter beoordeeling, hetwelk als «kunst- meel» op de graanmarkt te Ant werpen aan de bakkers aangeboden wordt voor 3.80 fr. per 100 kilo's. Het bleek hen» bij chemisch onder zoek te bestaan uit ruim 91 pCt. anorganische stof (kiezelzure mag nesia, en een weinig kalk) verder wa ter, organische stof, zonder een spoor «meel» te bevatten. Wij heb ben dus, zegt hij, hier weder met eene grove oplichterij te doen, en daar het niet onwaarschijnlijk is, dat deze stof haar weg naar Hol land zal nemen, meenen wij het gepast, ernstig tegen deze praktijk te waarschuwen. Tot nu toe waren het slechts enkele beruchte firma's welke propaganda voor het «kunst- meel» maakten, doch nu de bedrie gerij zoo driest het hooid durft op te steken en op de markt hare wa ren aanbiedt, is het publiceeren daarvan o. i. meer tan ooit van dringend belang. Naar het zich laat aanzien zullen de werkzaamheden aan de suiker fabriek «Holland te Halfweg, we gens gebrek aan water, gestaakt moeten worden. De duinwatermaat schappij, waarvoor elke 24 uur ruim berge rijzen. Ik zie niets dan zwarte vlekken voor mijn oogen. De groote ster verbleekt, de kleine verdwijnen. De maan komt op. Ach, hoe aange naam moet het nu thuis zijn! Ik hoor vreemde geluiden, 't Is alsof er iemand kermt.Ja, dat is gekerm. Is dat ook een ongeluk kige zooals ik, wiens beenen ver brijzeld zijn of die een kogel in den buik heeft en dien men vergeten heeft, evenals mij? Neen ik hoor het gekerm vlak bij mij, maar ik zie niemand. Hemel! ik ben het zelf, die zoo kermt. Welk een kla gend gesteun! Zou mijn pijn zoo erg zijn? Ja, ik lijd zwaar, hoewel ik er geen begrip van heb, want mijn hoofd is zoo zwaar als lood. t Is beter te gaan liggen slapen. Zou ik nog eenmaai ontwaken? Ik lig op den grond uitgestrekt, met de oogen dicht, ofschoon ik reeds lang wakker ben. Ik wii ze niet opendoen, omdat ik door mijne gesloten oogleden heen het licht der zon gevoel; als ik de oogen open, zou de felle glans mij hin deren. 't Is maar het best mij niet

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1