4e Jaargang. Woensdag 13 October 1886. No. 1003. ABONNEMENTSPRIJS: Verelijnt iagsSijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN* ALSEM EO OVERZICHT. FEUILLETON. De verdwenen Ring. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommerc 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreaaeeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de xublieite Etrangère G. L. DJTJ.BF Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3'ibit Faubourg Hontmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 eenwj Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags IS uur| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hst Paviljoen. Ingang aan de Dreofzijdo 2e deur. Geopend dagelyk» van 10 tot 4 uur. toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden dor Nederlandaciie Maatschappij ter bevordering van Ny verheid hebbes if r-irtosn van diploma vrye» toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hei Pavilj-ten. Ingang V rontzijdo van i et Pavi josn op het terras. Geop, dag. v 104 unr. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs en 'Blender Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebben op vertoon van diploma 7ryan toegang, donatears nut gezelschap, Ï6den mot 1 dame. Bissshoppslijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral »tu Nederland en meer byzonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Teegaug 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaaf a t cmlden. Museum der stad Haa/rlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 hht togen betaling van 25 cents per persoon, alleen of Saniaeen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 conts per persosn. Kinderen beneden de 8 jaren worden in hot goheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleidt. %!éveirs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen var. 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopeud Woensdag, Donderdag, Vrydag ea Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeaë Woensdag ea Zaterdag van S4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i—2 en Donderdag van 2—8 unr. Toegang (deur Oudegroonmarkt) vry. De Daily News zegt, dat het Engelsche Kabinet niet van plan is aan het Home Rille ontwerp eene hoofdplaats te geven op het pro gramma der eerstvolgende zitting, maar daarentegen eerst eene wij- ziging van het reglement van orde zal voorstellen. De Times verneemt uit Durban, dat er een ernstig geschil is gere zen tusschen den staatspresident Kruger en den opperrechter Kotzee. Eerstgenoemde verleende gratie aan Nellmapius, die wegens diefstal was veroordeeld, waarna de opperrechter dezen beschuldigde weder liet arres teeren. Oogenschijnlijk onpartijdige par ticuliere berichten uit Sofia bevat ten de volgende voorstelling van het tumult, dat Zondag bij de ver kiezing plaats had. De verkiezing van de Sobranje ving te 8 uren des ochtends aan en ging1 een uur lang rustig voort. Omstreeks 9 uur trok een troep Montenegrijnsche en Ma cedonische boeren naar het Rus sische consulaat, alwaar de vier aanvoerders der bende binnengin gen en onthaald werden. Spoedig keerden zij terug en trokken aan het hoofd van den troep naar het lokaal der verkiezingen, ten einde de stembussen weg te nemen. Hier door ontstond eene bloedige vecht partij, waarbij onder de Montene- grijnen en Macedoniërs deerlijk huisgehouden werd. Een deel van den troep vluchtte in den tuin van het Russische consulaat. Zij kregen daar eten, wijn en brandewijn raakten er beschonken, en begon nen toen met de revolvers op de (Slot.) Nu werd men algemeen op het gebeurde opmerkzaam, zocht op en onder de tafel, maar zonder den kostbaren ring te vinden. Deze was verdwenen en bleef weg. Op dit oogenblik had de jonge graaf De Carnoël gaarne het laatste restje van zijn vermogeD, hoe noodig hij het ook had, gegeven, als hij weder op zijn kamertje in de rue de Mau- pirard geweest was. Wel, zeide de huisheer ein delijk, het is zeker een betooverde ring, die zich nu kwaadwillig en op eene slimme manier in den zak van een onzer verborgen heeft. Ik wil u een voorstel doen, dat gij vreemd en buitengewoon als het voorbijgangers in de straat te schie ten, waardoor eenige kogels in het Engelsche en Duiteche consulaat terechtkwamen. Nu werd de Russi sche consul Nekludoff bevreesd en liet de dronkaards de deur uit wer pen. De vechtpartijen werden op straat hervat. De ministerieele candidaten zijn verkozen. De stad is rustig. VolgeDS de berichten uit de pro vinciën hebben de regeeriDgscandi- daten de meerderheid. Niet een candidaat der tegenpartij is verko zen in Rumelie. Russische kuiperijen zijn aan het licht gebracht te Widdm en te Warna. Kaulbars is te Schumla aangekomen, waar eene vergadering van tienduizend personen eene ma nifestatie hield ten gunste der re- geeriDg.Te Dubitza hebben voïvodes, gewezen aanvoerders van roover- benden, den onderprefect en twee ministerieele candidaten vermoord. Voor het overige is het in de pro vincie rustig. De Russische regeering houdt zich bezig met het opstellen eener nota aan de groote mogendheden. De overtuiging wint veld dat er belangrijke gebeurtenissen op handen zijn. De grootvorst Nicolaas zal, naar het heet, eerlang den groot vorst Wladimir vervangen als be velhebber van het oorlogsdistrict St. Petersburg. Haarlem, 12 October 1886. De omnibusdienst tusschen Bloe- mendaal—Overveen —Haarlem, on dernemer J. A. van t Riet, zal den 17den dezer worden gestaakt. Door de tramomnibus maatschappij is, stellig zoudt afwijzen, ging het van ieder ander uit. Daar het echter de als origineel bekende Bertin doet, zult gij er niets tegen hebben. Welk voorstel is het, riep men van alle zijden in den kring. De advocaat stond inderdaad als een zeer wonderlijk man bekend, en men was dus in het geheel niet verwon derd, toen hij lachend voortging: Hier op dit tafeltje verwacht ik binnen vijf minuten den inhoud van al de zakken der dischgenoeten. De gril van den gastheer vond werkelijk bijval. En sommigen be gonnen onder een algemeen gelach hunne zakken reeds te ledigen. Wat had men een pret, toen hij den burggraaf Dorré een mollen- pootje uit diens zak te voorschijn kwam en bij de gravin Lucerno een talisman in den vorm van een in elkaar gedraaiden kattendarm. Alleen Gaston de Carnoël voelde, dat hem de koude zweetdroppels op HaarlemBloemendaal isdeze dienst overgenomen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft, naar aanleiding van een bij haar ingekomen ver zoek van de Vereeniging tot be hartiging der Nederlandsche Stoom- vaartbelangen, een adres bij den Gemeenteraad ingediend, waarbij in het algemeen belang der scheep vaart wordt aaDgedroDgen op eene wijziging der alhier bestaande ver ordening op de heffing van haven en ka&igeld, en tevens de wensch wordt geuit, dat het bruggeld óf geheel algeschaf, óf voor de schip perij minder bezwarend gemaakt worde. Gisteren namiddag had op het terrein der gemeentereiniging, in tegenwoordigheid van leden van het dagelijksch bestuur, van den raad en eenige gemeente-ambtenaren een openbare proef met brandblusch- granaten plaats, vervaardigd door de firma H. C. van Blommestein- Powalky te Apeldoorn. De proef voldeed uitstekend. Een gebouwtje besmeerd met teer, met krullen ge vuld en gedrenkt met petroleum, alsmede een dito schoorsteen hoog 3 h 4 meter in brand gestoken, werden onmiddellijk door het in werpen der granaten gebluscht. Aan de Bakenessergracht alhier worden twee oude perceelen afge broken. Op het daardoor verkregen worden ie terrein, ter groote van bijna 5 aren, zal door de firma H. Lans en Zoon eene Beiersch-bierbrouwerij worden opgericht. De door Burgm. en Weth. op gemaakte lijst van kiesgerechtigden voor de kamer van koophandel en fabrieken alhier telt 602 personen. De verkiezing zal worden gehouden op Dinsdag 16 Nov. e.k. en de her stemming zoo noodig, op 30 Nov. e.k. Aan de beurt van aftreding zijn de hh. A. L. Dyserinck, J. H. Ker sten, J. Sabelis, J. J. Kerbert en Mr. J. Enschedé. Naar aanleiding van de jongste botsingen tusschen EDgelsche en Belgische visschers in de Noordzee, is opnieuw de aandacht van Ne derlandsche autoriteiten gevestigd op de klachten over de Engelsche door de Nederlandsche gedaan en op de weinige medewerking van de Engelsche regeering, waar het geldt om aan de visschenjconfentie de hand te houden, zoowel door het straffen der schuldigen als door het vergemakkelijken van het onder zoek der ingediende klachten. Ter verkrijging dier medewer king zullen, naar men meldt, eer lang krachtige stappen voorbereid worden, terwijl, naar men zegt, ernstig overwogen wordt dit te doen in vereeniging met België. Volgens de inlichtingen die de residentiebriefschrijver van het L. D. ontving, wordt tegenwoordig aan de onderscheiden departemen ten van algemeen bestuur in de voorwaarden vau aanbesteding veel meer dan vroeger, voor de belangen der vaderlandsche industrie gewaakt. De mededinging van den vreem deling wordt zelfs meermalen be paald buitengesloten. Dezer dagen werd zelfs den minsten inschrijver een levering niet gegund, omdat men wist, dat hij zijn artikelen uit den vreemde betrekt. De tweede inschrijver, een fabrikant, die de bewuste artikelen zelf vervaardigt, werd met de leverantie begunstigd. De reis van deu heer J. van 't Lindenhout, naar Noord-A.nerika, is niet alleen financieel gunstig ge- 1, maar ook in een ander op- het voorhoofd kwamen, alles draaide voor zijne oogen, alsof hij dronken was. Hij wilde in geen geval aan het zonderlinge verzoek van den gastheer voldoen. Nu zou echter de vreeselijke verdenking op hem val len; hoe zou hij aan dit dilemma ontkomen Welnu, heer graaf, vroeg Ber tin lachend, terwijl hij op het ta feltje wees, leg hier je snuisterijen maar neer. Het spijt mij, antwoordde Gas ton nog bleeker wordende, te moeten verklaren, dat ik liever buiten aan merking blijf. Eene pijnlijke stilte ontstond, al ler blikken richtten zich op den ongelukkige, toen zeide de advo caat Ik bid u om verontschuldi ging, wegens mijne dwaze scherts, heer graaf; want ik zou liever voor honderd duizend franken aan bril— lanten verliezen, dan een gast te beleedigen, die aan mijne tafel zit. Komt, heeren, de koffie zou koud worden De toon, waarop Bertin dit ge zegd had. de blikken, die de overi gen van het gezelschap op hem wierpen, waren Gaston ondragelijk, hij gevoelde, dat hij het niet langer kon uithouden. Eensklaps kreeg hij echter zijne zelfbeheersching terug, en toen de advocaat in de aan grenzende salon wilde gaan, naderde hij hem en zeide Ik ben u eene opheldering verschuldigd, mijnheer, wilt gij mij veroorlooven ze u onder vier oogen mede te deelen? De advocaat scheen niet bijzonder ingenomen met dit verzoek, toch antwoordde hij Wees dan zoo goed, mij te volgen. Toen geleidde hij den gast naar zijne kamer, maar nauwelijks had hij de deur achter zich gesloten, of zicht, nl. door het vinden in Ame rika van goede plaatsen voor weezen. Ook de heer A. C. van Beest, oud-officier van gezondheid le klasse bij het O. I. leger, laatstelijk ge neesheer aan de gestichten Veen- huizen I en II, heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin hij zich beklaagt, dat aan genoemde gestichten «toestanden heerschen en reeds geruimen tijd bestaan, die alleszins herziening eischen.» Adres- ant deelt mede, dat eene vrouwe lijke beambte, omtrent wier laak- oaur gedrag door negen ambtena ren verklaringen zijn afgelegd, door den inspecteur der gevangenissen en den hoofd-directeur der gestich ten Ommerschans en Veenhuizen, in hare betrekking is geham haafd, zonder dat die Terklaringen aan den Minister van Justitie zijn me degedeeld; dat ook andere onwetti ge toestanden worden gehandhaafd; dat adressant, als oud-officier en fatsoenlijk man verplicht zijn ont slag te vragen, door den Minister van Justitie «niet op verzoek is ontslagen, op grond van de mede door hem vroeger over de boven genoemde zaak ingediende klachten. Op deze gronden verzoekt adressant, dat het den Kamer behagen moge, een onderzoek te doen instellen Daar voorzegde en andere hande lingen, in het vertrouwen dat de Kamer niet zal dulden, dat hoog geplaatste ambtenaren, ten nadeele van hen die hun plicht doen, an deren blijven handhaven, die dit niet doen, en toestanden laten be staan, die ten hoogste zijn af te keuren. Men maakt ons zegt het Dagblad. naar aanleiding van het adres, ingediend door den eervol ontslagen adjunct-directeur van het rijksgesticht Veenhuizen I, de op men vernam een uitbundig gelach in de salon, en mevrouw Bertin trad haastig binnen. Hier is uw ring, zeide zij tot haren man, hem het kleinood ge vende. Waar was hij? vroeg deze getroffen. Op uw hord onder het servet. Goed, laat ons nu nog een oogenblik alleenwij komen da delijk. Daarna wendde hij zich tot den jongen man en stak hem beide han den toe. Gaston, wiens bleek ge laat vuurrood geworden was, zeide diep ademhalende Ik bid u hoor mij aan; alvo rens gij mij een woord toespreekt. Daarna schilderde hij in korte, maar in koortsachtige opgewondenheid uitgebrachte woorden zijnen toe stand en zijne vruchtelooze pogin gen; vertelde wat hij leed, als hij zag, hoe zijne zuster wegkwijnde

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1