merking, dat die ambtenaar van j zijne betrekking werd ontheven opl grond van het inbrengen van grie ven tegen den directeur van het gesticht, welke bij onderzoek on juist werden bevonden. Het ontslag werd eervol verleend uit conside ration. welke pleiten voor de innige hoogachting, welke de tegenwoor dige minister van justitie aan zijnen ambtsvoorganger toedroeg. Donderdagavond was een matroos in gezelschap van twee hem ge heel vreemde personen in een tap perij op den Zeedijk te Amsterdam. Men dronk en klonk op de aange name kennismaking, totdat men van elkander ging. Korten tijd daarna bespeurde Janmaat dat zijne nieuwe vriendjes hem van zijn zilveren hor loge hadden beroofd. Door de politie werd een dronken man in de Hoogstraat te Amsterdam gearresteerd. De agenten werden krachtdadig geholpen door een 33jarig man, wonende in de Anjelierstraat, die daarbij een stomp boven het linkeroog kreeg en in het Binnengasthuis werd behandeld. - Het grootste gedeelte der koetsiers van de Amsterdamsche Rijtmgmaatschappij, die Zaterdag hun taak gestaakt hadden, heelt heden het werk hervat. Reeds verleden week bad de direc tie, met het oog op de lagere in komsten der koetsiers, de pacht eenigzins verlaagd. Zaterdagavond heeft zich een man in de Rustenburgerstraat te Am sterdam door ophanging van het leven beroofd, terwijl zijne vrouw uit werken was. Hij laat eene vrouw en vijf kinderen na. Zaterdag zonk in het IJ, nabij de Handelskade te Amsterdam, een met steenkolen beladen ark. De twee opvarenden redden zich met zwemmen. Bij verschillende familiën te Amsterdam vervoegde zich eene zich noemende mevrouw van der Valk, bewerende giften te komen ophalen namens het Damescomité van Liefdadigheid naar Vermogen. Zij kwam ook bij eene der leden van dat Comité, om eene bijdrage voor een kraamvrouwenfonds. De «mevrouw» heeft niets met het ge nootschap uit te staan. Met het stoomschip Edam, kapi tein J. H. Taat, zijn Zaterdag ver trokken van hier naar New-York 241 volwassen personen, 131 kin deren van 110 jaar en 32 zuige lingen. Er waren voorts 52 passag iers der le klasse en 60 der 2e klasse aan boord. Het politielonds en het brandweer fonds te Amsterdam hebben elk f1000 ten geschenke ontvangen uit de nala tenschap van nu wijlen den heer Aug. Baar. De vereeniging tot verbetering der kleinkinder-bewaarplaatsen al daar heeft een legaat van f 2000 ontvangen uit dezelfde nalaten schap. Zondagavond woedde boven Alk maar een kort, maar hevig onwe- der. De watermolen van K. Baltus brandde geheel af. Gelukkig bleef de woning, op eenige afstand staande, gespaard. Ook sloeg de bliksem in de nieuwe cellulaire gevangenis, zonder even wel brand of persoonlijke ongeluk ken te veroorzaken. en beschreef toen het kleine too- neel van dien morgenvoor het winkelraam. En nu zult gij vernemen, be sloot hij, waarom ik mijne zakken niet wilde uitladen, zelfs op gevaar af, voor een diet aangezien te zullen worden. Zie, ik wilde dit voor Adèle meenemen, maar niet laten merken, dat de zuster van den graaf de Car- noël van honger en ontbering ziek is. Daarna nam hij het borststuk en den vleugel, die op zijn bord ge legen hadden, uit zijnen zak. Den anders zoo hardvochtigen ad vocaat stonden een paar groote tra nen in de oogen, toen hij het ireu- rige bericht van den jongen man aangehoord had. Hij sloot hem in de armen, kustte hem en trok hem toen zacht met zich mede, terwijl hij fluisterde we zustermijnheerzal voortaan niets meer ontbreken. Bij het binnentreden in de salon Van het wrak der Lutine wer den deze week aangevoerd: 28 Spaansche matten, 3 halve dito, 1 goudstuk en 3 koperen munten. Uit Schiermonnikoog wordt ons van 10 October gemeld: Heden werd hier door den heer Hazeu, architect te Groningen, aan wijzing gedaan op het terrein voor het nieuw te bouwen badhuis. De aanbesteding heeft plaats den 14n dezer. Eene extra boot van Zoutkamp bracht een veertigtal aannemers uit Groningen en Friesland aan. Het gebouw zal bevatten 58 lo geerkamers, eene gezelschaps-, eene eet- en eene biljartzaal. Eene nieu wigheid, minder aanbevelenswaar dig voor een badhotel, is, dat het front naar de landzijde gekeerd is en, op een tiental na, al de logeer kamers op die zijde uitkomen, dus voor het grooiste gedeelte van den dag aan de brandende zonnehitte zullen blootgesteld zijn en het uit zicht op zee missen. NR. Ct.) Te Alfen en Aarlanderveen werd in de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad besloten tot schoolgeldhefflug op de openbare scholen voor L. O. In laatstgenoem de genoemde gemeente echter is aan burg. en weth. overgelaten te beoordeelen, wie daarvan zullen worden vrijgesteld. Een moordaanslag bracht in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. de gemeente Voorburg in rep en roer. Bij de Geestbrug werd een op passend 27jarig jongmensch, P. J. J. in 't Hout genaamd, te Voorburg wonende, en daarheen uit Den Haag terugkeerende, aangeroepen dooreen hem onbekend persoon, die onder toevoeging van eenige verwijtingen, plotseling a lout portant een twee loops met bagel geladen jachtgeweer op hem afschoot en hem deerlijk in buik, heup en rechterarm trof. De dader vluchtte volgens som migen nadat hij den getroffene had medegedeeld dat hij zich in den persoon vergist had. Den getroffene werd in de nabuur schap de eerste geneeskundige hulp verleend door een geneesheer, ter wijl de te Voorburg gestationeerde brigadier van de rijksveldwacht Driessen, terstond een voorloopig onderzoek ten huize van den ge wonde instelde, en de brigadier majoor Goudriaan te 's Gravenhage den dader in zijne woning arres teerde en in tegenwoordigheid van den gewonde bracht. Aanvankelijk ontkende de dader, zekere C. de Vrede, uit 's Graven hage, die ook als strooper bekend staat, het feit, doch werd door den brigadier-majoor ten slotte tot be kentenis gebracht. Hij verhaalde dat hij in den vooravond op het Zieken te 's Gra venhage, na eene woordenwisseling met een drietal mannen, door dezen was mishandeld en aan het hoofd gewond, (werkelijk bleek bij een hoofdwonde te hebben) waarop hij, in de nabijheid van de Geestbrug gekomen, in den getroffenen een van het drietal meende te herken nen. Dit nu was eene noodlottige ver gissing. Dader en getroffene kenden elkander wel van aanzien, doch tusschen beiden was vroeger nim mer iets voorgevallen. De dader is gisteren naar het huis van arrest te 's Hage overge bracht. De toestand van den ver- riep hij den overigen gasten toe: Mijne heeren, met deze stel ik u den braafsten jongeman voor, dien ik ken. Ik heb zoo even hem tot mijn bijzonderen secretaris aange steld. Het behoeft wel niet gezegd te worden, dat er dien avond twee gelukkige jonge menschen in de rue de Maupirard waren. Kommer en zorg kenden zij nu niet meer. Gra vin Adèle fleurde spoedig weder op als in eene betere grond overge brachte plant, en haar broeder is thans de schoonzoon en compagnon van Bertin, die hem op zijnen hu welijksdag den beteekenisvollen ring met den schitterenden brillant ten geschenke gaf. J. V. wonde die later naar het ziekenhnis te 's Hage werd overgebracht moet voorloopig geen reden tot ernstige bezorgdheid opleveren. Jl. Zaterdagavond bezorgden stu denten, voor het meerendeel uit Delft, die blijkbaar nog onder indruk verkeerden van de feesten in de ontgroeningsweek, aan de politie te 's Hage veel last. In het café-chantant aan het Plein werd door hen den ganschen avond de grens tusschen het vroolijke en het baldadige verre onderschreden. Vijftien studenten, die, ofschoon hun door den eigenaar de toegang tot zijne inrichting was ontzegd, met geweld wilden binnendringen, werden door eene talrijke politie macht verjaagd, terwijl drie hunner naar bet politiebureel aan de Nieuwe Haven moesten gebracht worden, alwaar tegen twee proces-verbaal werd opgemaakt wegens verzet tegen de politie. Een student, die in den gang van dezelfde inrichting eene tochtdeur uit de hengsels lichtte, om er mede te slaan, en met het hoofd een loketraampje verbrijzeld had, werd eveneens, hoewel onder hevigen tegenstand, naar het bureel gebracht, doch, na te zijn gekalmeerd, ont slagen. Hij werd niet lang daarna ge volgd door een anderen student, die aan een persoon een geduchten slag in het aangezicht had toege bracht. Vrijdagavond werd op het Binnenhof te 's Hage door een gre nadier gedeeltelijk de rekrutenschool ten uitvoer gebracht. Reeds lang had hij achterdocht gekoesterd, of zijn meisje hem wel altijd even trouw was. Toen hij nu Vrijdag van het Plein te 's Hage komende, het Binnenhof overstak, zag bij in de verte op het Buitenhof door 't gaslicht beschenen, zijne lieveling met een burger komen aanstappen. Hij stelde, bij de poort gekomen, zich «op de plaats rust» o, entoen hij bespeurde, dat zij het zijgan getje namen, sloop hij met den «versnelden pas,» door den grooten gang achter hen om, om zoo nog onopgemerkt door een nijdig «pe- leton, halt!» het verliefde paar te doen «halt» houden. «No. 1 twee passen voorwaarts!» was zijn eerste commando, waaraan onmiddellijk door no. 1 gevolg werd gegeven, want de verblufte min naar kreeg van den militair een trap tegen zeker lichaamsdeel, die den man onmiddellijk met den grond, op eenigen afstand deed kennis ma ken. «No. 2. Looppas-marsch!» ook zij voldeed hieraan in de richtiDg van de Hofstraat, terwijl de vreemd soortige instructeur, met zijn vuist, den hoed van de ontrouwe eenige malen van «model» deed verande ren. Het «mankeert den pas» werd door haar in den wind geslagen, want zij zocht een veilig heenko men, terwijl de zoon van Mars, geheel voldaan, toen ook «inrukte.» De korporaal der jagers te 's Hage tegen wien dezer dagen een huishoudelijk onderzoek was ingesteld, daar hij verdacht werd van diefstal, is, toen uit het onder zoek was gebleken dat hij geld van zijn minderen had geleend, gede gradeerd. Nadat de orde daartoe was ge geven, beeft evenwel de jager van wien het geld moest geleend zijn geweest, verklaard onwaarheid te hebben gesproken en zulks op ver zoek van den gedegradeerde. Er zal dus waarschijnlijk een nader onderzoek moeten plaats heb ben, waaruit dan blijken zal of de straf van degradatie van kracht kan blijven, dan wel of hij moet wor de ingetrokken en de beschuldigde voor den krijgsraad zal moeten terechtstaan wegens diefstal. Het jl. Zaterdag op het strand te Scheveningen gevonden lijk van een manspersoon is gisteren in het ziekenhuis te 's-Hage geschouwd, naar men zegt, omdat op het lichaam teekenen zijn bespeurd, die niet op een natuurlijken dood door verdrin king wijzen. Schipper v. Kempen, voerende de Scheveningsche logger Jacobis op 3 Oct. jl., des nachts, op 54® NB. door de Engelsche kotter Wild Flower Hull 1480, beroofd van zijne halve vleet, die door den En- gelschen visscher werd afgekapt. De politie te Rotterdam, 's Hage en Batenburg heeft guldenstukken en kwartjes in beslag genomen, welke bij uitspraak van het munt- college te Utrecht verklaard werden te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing van echte Rijksmunt speciën. «Frans de zoutboer,» uitRaams- donk, die onlangs door een dollen hond gebeten werd en op 's Rijks kosten onder behandeling van Pas teur te Parijs werd gesteld, is in zoover hersteld, dat hij weder met zijn zoutkar rondrijdt. Uit Lekkerkerk wordt ons gemeld: De honderdjarige vrouw alhier werd op haren verjaardag aardig verrast. Tien buren namelijk boden haar een fraai afgewerkt crayon portret aan, vergezeld van eene op dracht. Vele ingezetenen hadden haar ter eere de vlag uitgestoken. Het geheugen der oude vrouw is nog zeer s'erk, en hare oogen zijn nog vrij goed. Zij is een wei nig hardhoorend, maar beweegt zich zonder stok of kruk, tot zelfs in den tuin, om haren zoon behulpzaam te zijn bij het afplukken van boonen. N. R. Ct. Te Oldebroek is de landbouwer H. van 't Hul, terwijl hij zich door een akker met gras naar huis be gaf, met zijn been in een zeis ge raakt, die daar was blijven liggen. Ongelukkig was een slagader van zijn been doorgesneden, en voordat men geneeskundige hulp had kun nen halen, was de man overleden. Vrijdagmiddag jl. omstreeks één uur brak er brand uit te Woeu- sel Eckart bij de firma F. van Schaik, sigarenfabrikant. In korten tijd was de goheele fabriek in asch gelegd: zóó snel grepen de vlam men om zich heen. Door dezen brand komen onge veer 100 man zonder werk. De voortvluchtige kantoorbedien de D. van der Steen, uit Nijmegen, die zich onlangs met een bedrag van f 15,800 ten nadeele van de firma A. Noordijn Zoon aldaar, uit de voeten maakte en te Parijs werd gevat, is thans door de Fransche regeering uitgeleverd en naar de gevangenis te Arnhem overgebracht. Uit Maastricht wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Zaterdagmiddag daalde even bui ten deze stad een luchtballon, waar in zich vijf heeren bevonden. Een hunner stapte aldaar uit, terwijl de vier anderen, na den ballon zooveel mogelijk ontlast te hebben, met het opnieuw stijgende luchtgevaarte hunne reis in eene noordoostelijke richting voortzetten. Hoogstwaar schijnlijk is dit de ballon van den heer Godard, die tegen Zaterdag eene luchtreis te Luik had aange kondigd. Uit Deventer wordt gemeld: De overvloed van aardappelen is in deze omstreken zoo groot, dat de beste winteraardappelen voor f 2 per hectoliter door de boeren te koop worden aangeboden. Toen Woensdagavond een hout- halereen Noorsch vaartuigde haven van Harlingen naderde, wa ren sommige ijverige belangheb benden in sloepen of vletten het schip tegemoet geroeid. Zoo ook de koopman P., die, tot den Noorman genaderd, zich aan boord liet hij- schen door de gebroeders De Vries, flinke, jonge mannen, die als scheeps- sjouwers zich reeds aan boord be vonden. Onder het ophijschen tegen het hek leunende, dat de Noorsche schepen voor een deel omgeeft, brak dit, en alle drie vielen in zee, met dit ongelukkig gevolg, dat de jongste De Vries, 21 jaar oud en ongehuwd, verdronk; zijn lijk is nog niet gevonden. Ook zijn broe der was bijna het slachtoffer zijner hulpvaardigheid geworden. Een lid van den Raad te Nieuw- Pekela is wegens strooperij in het jachtveld aangehouden. M.en had reeds lang „jacht" op den vromen man gemaakt. Voor Gedep. Staten van Gronin gen verscheen Vrijdag een milicien uit de gemeente Ten Boer, lichting 1886, om geneeskuudig te worden onderzocht betreffende eene toege brachte zelfverminking-, die volg-ens het oordeel der militaire autoriteit hem ongeschikt maakte voor den dienst. De verminking bestond in het gedeeltelijk gemis van den wijs vinger van de rechterhand. De ge neeskundigen, die bedoelden mili cien onderzochten, waren van ge voelen, dat het gedeeltelijk gemis van den vinger hem niet verhin derde den dienst waar te nemen. Gedep. Staten, die zich met dat advies vereenigden, hebben bedoel den milicien derhalve geschikt ge oordeeld voor den dienst. In den nacht tusschen Zaterdag en Zondag te ruim 3 uur is er brand uitgebroken in de suiker fabriek van den heer W. A. Schal- ten te Groningen. Hij ontstond in de drogerij boven de stroopfabriek, en heeft daar vrij wat schade ver oorzaakt. De stoomspuit was op het terrein aanwezig, doch door de aan wezigheid in de fabriek van blusch- middelen, die slechts aan de water leiding behoefden te worden ver bonden, kon het dreigend gevaar zonder medewerking van die spuit worden afgeweerd. GEMENSS NIEUWST" Het Fransche jacht La mireille is op de Morakaansche kust door een aantal Arabieren overvallen, terwijl de ekwipage zich met vis- schen bezig hield. De manschappen hebben zich spoedig weer inge scheept en het ruime sop gekozen; Er hebben in den nacht van Donderdag op Vrijdag nieuwe aard verschuivingen van de Montmartre- hoogte te Parijs plaats gehad. Op zekere punten is het verkeer er door gestremd. In de diergaarde te Parijs is steeds eene dichte menigte getuige van het voeden der dieren Zoo ook onlangs, toen zekere Symon Fyn- eher, specialiteit in het zakkenrol len, er zijn handwerk uitoefende. Fyncher behoort tot de klassieke school; hij voert ziju operaties steeds alleen uit en zonder zich van ge weld te bedienen- Hij is onberispe lijk gekleed en houdt de rechter hand steeds in den zak van zijn overjas. Deze heeft echter geen bodem; in de voering is eene scheur en de hand, die men goed en wel in 's mans eigen zak vermoedt, houdt dikwerf in een andermans zak in spectie. Fyncher bevindt zich nu in hech tenis. Hij werd op heeterdaad be trapt, terwijl hij bezig was zijn welgekozen slachtoffer, eene boerin, die voor het hok van den leeuw stond, de portemonnaie te ontfutse len. Men bracht mijnheer Fyncher naar het politiebureau, waar nog twee portemonnaies, twee horloges, en 1000 frcs, in goud bij hem wer den gevonden. Op alle vragen, die men hem deed, antwoordde Symon Fyncher met teekens, waaruit men opmaakte, dat hij geen Fransch verstond. Men sprak hem daarop in het Italiaansch, in het Engelsch, in het Duitsch aan, maar zonder het gewenschte gevolg. Reeds was men op het punt een professor in het Volapük te ontbieden, toen Fyncher, van oordeel, dat de grap lang genoeg had geduurd, den hoofdcommissaris tn het Parijsche dialect zijn com pliment maakte over zijn uitgebreide taalkennis. Hij gaf dan achtereen volgens vijf of zes verkeerde adres sen op en noodzaakte op die wijze de agenten in een kriDgetje in Parijs rond te loopen. Hij scheen over deze mystificaties uitstekend in zijn nop jes. Men heeft den piek-pocket- grappenmaker naar de gevangenis overgebracht. Te Berlijn heeft eene gedeel telijke werkstaking onder de boek drukkers plaats, tot het verkrijgen van hooger loon. De beweging schijnt onder eendrachtige leiding te staan. De werkstakenden worden onder steund uit de kas van de groote Duitsche boekdrukkersgezellen-ver- eeniging. Generaal Uhrich, de moedige verdediger van Straatsburg in den Fransch-Duitschen oorlog, is Za terdagavond op 84jarigen leeftijd te Possy gestorven. Toen de oorlog 1870/71 uitbrak, bood de generaal, die reeds sedert drie jaren gepensi-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2