4e Jaargang. Donderdag 14 October 1886. No. 1004. abonnementsprijs: Verschijnt Degelijks uitgenomen Zen-en algemeene Feestdagen. adyertentiEn- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het ot. BINNENLAND. foor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommere 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adregzeeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de rublicite Etrangère <9. L. HAUBE êr Co., JOH. F. JONESSucr., Parijs, 31bii Faubourg Montmartre. ▼an 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent»; Groote letter» naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomen totmiddag» IS unrf Koloniaal vtuieim van /artoen van diploma vrijen toegang, MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzyde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 csuta per poraoen. Donateurs en leden der Nedorlandacho Maatuohappij tor bevordering van Nijverheid hebbes ®jS you o.p.uu.- „„-gang, donateurs met gezelochap, loden mot 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Erontzijde van het Pavi joen op liet terrai. Geop, dag. v 104 nar. Toegang 25 et. p. persoon. Donateur* esi Ffllender Nedevlaadsche Maatachappy ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gozaiscnap, laden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geacltiedenia, vouifci (Tan Nederland en meer bijzonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. ^Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents por persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor eon geheel jaas B 1 gulden.Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen botaling van 25 oeuts per persoon, alleen ojl üendagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke faestdagon tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan ouder hohitorlijkgeleide. Wmmrz museum in de Hamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopenj Woensdag en Zaterdag van 8—4 uur. Orgel-bespeling ïn de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vry. Over het opzienbarende bericht in de Daily News van Zaterdag, omtrent een Home-rile-plan van de huidige Regeering van Engeland, is al terstond reeds de noodige twij fel geworpen. De Times en de Mor ning Advertiser verklaarden vier kant, dat er van zoodanig plan niets aan de lncht is; en de Pall Mall Gazette publiceerde reeds Zaterdag avond eene omzichtig ingekleede tegenspraak van een lid des Kabi- nets. Hoewel het dan nu wel zeker schijnt de Daily Newsin hare heetheid op een nieuwtje, voorbarig en ondegelijk te werk is gegaan zoodat althans de bijzonderheden, welke zij wist mee te deelen, vol slagen als schuim moeten worden beschouwd meent toch de Poll Mall Gazetteafgaande o. a. op de groote omzichtigheid van de boven- bedoelde tegenspraak, dat de waar heid in het midden ligtin dien zin namelijk, dat er van het gerucht wel minder waar is, dan de Daily News opdischte, maar toch ook meer, dan de Tory-bladen op het oogenblik wel gelieven los te laten. De Gazette gelooft dat de Teries op den langen weg zullen moeten ca- pituleeren; doch (zegt zij) Lord Salisbury zal geen Home Rule toe staan zoo maar inééns en ddér- ©p toch zou het plan der vier Pro vinciale Raden zijn neergekomen: want de meerderheid in eiken dezer zou zich bij voorbaat verbonden hebben om met de anderen saam te spannen, evenals het geval is geweest in de provinciën Moldavië en Wallachije. De derde Kamer van strafzaken De Franschen onder den generaal Jourdan waren bij Wurzburg door de Oostenrijkers geslagen en ijlden nu in hunne doorluchtige culotten en gescheurde schoenen op den Rijn toe. Gelijk echter de baren der zee niet van het strand terugkeerden, zonder al wat los en bewegelijk is door elkander te werpen of mee te nemen, maakten ook de Franschen het thans. Ze plunderen overal en lieten slechts waar zij iets vonden het mindere liggen. Met het instinkt van den speurhond begaafd, wisten zij ook de geheimste en verborgen- ste bergplaatsen uit te vinden. Al leen de kleinooden, die men hier en daar in de zwaluwnesten gelegd bij het Duitsche rijksgerechtshof heeft in de bekende zaak van Voll- mar, Bebel en overige socialisten, den eisch tot herziening van het vonnis der gezamenlijke beschul digden verworpen. Wij gaven Dinsdag de samenstel ling van het nieuwe Spaanselte ministerie. Over het geheel genomen, legt thans het radicale element minder gewicht in de schaal dan onder het vorige. Vandaar ook dat de aan hangers van generaal Lopez Domin- guez mauvaise mine voor het in hun oog mauvais jeu maken. De hertog van Tetuan heelt, tengevolge van het verleenen Tan aan de ter dood veroordeelde op standelingen van 19 September, met welk gunstbewijs hij zich niet kon vereenigen, zijn ontslag ge nomen als vice-president van den Senaat. Een telegram uit Madrid brengt de bevestiging van het bericht, dat de gewezen priester Galeote, de moordenaar van den bisschop van Madrid, door het gerechtshof ter dood veroordeeld is. Uit Sofia wordt bericht dat voor 490 zetels in de Sobranje de verkie zing bekend is van 420 aanhangers der nationale regeering en van 20 vrienden van Zankoff. De uitslag van 50 verkiezingen is nog onbe kend. De Russische diplomatieke agent heeft aan de regeering drie nota's in afschrift overhandigd; in de eerste wordt, op bevel van Kaul- bars, op beslisten toon de circulaire aan de vreemde vertegenwoordigers afgekeurd, waarin de regeering den vreemdelingen elke inmenging in de verkiezingen verbood; in de tweede worden de verkiezingen on had, ontsnapten nog wel eens aan hunne valkenoogen en gierenklau wen. Het was, of de gastvrijheid zoo moest vergolden worden, waar mee men die kleine gepluimde zo mergasten in de schuren en voor huizen der meeste woningen had opgenomen, gelijk onder anderen ook bij den drost E* te G* aan den Main. De familie daar was den 7den September 1796 reeds tweemaal, 's morgens en 's namiddags, door vluchtende Fransche benden met een bezoek vereerd en geplunderd. De pluimen uit de opengesneden bedden stoven in den hof rond, en de musscben, twee-beenige dieven, als de toemalige Franschen, droegen die bij bekjes vol in hare nesten. De in 't rond liggende scherven van een keurig Saksisch servies getuig den van de vernielzucht der vijan den. De drostin stapte op de teenen daartusschen rond en raapte nog wettig verklaard, en in de derde wordt ernstig protest aangeteekend tegen den aanval, waaraan het Russische consulaat van de zijde van het straatpubliek heeft bloot gestaan. Deze nota's zijn aan de verte genwoordigers der vreemde mogend heden medegedeeld, maar de regee ring is voornemens er de aanneming van te weigeren. Aan Daily News wordt verder uit Sofia gemeld, dat de Russen een geweldig terrorisme op de ver kiezingen in de provinciën uitoefen den, maar te vergeefs. Russische huurlingen verschenen gewapend in het stembureel te Dubnitza, en dreigden ieder, die stemmen kwam, dood te schieten. De prefect be proefde vruchteloos tusschenbeide te komen. De huurlingen sloegen hem dood, evenals den schoolmees ter der plaats en twee gewezen afgevaardigden, waarna zij de lijken in de riv:er wierpen. De nieuwe Sobranje komt voor eerst niet bijeen. Daily News verneemt uit Peters burg, dat de keizer van Rusland dezer dagen in een gesprek zich volgender wijs uitliet: «KandeBul- gaarsche kwestie op vredelievende wijze opgelost worden, des te heter. Ik verlang geen oorlog te voeren ter wille van de Bulgaarsche tu multmakers.» De correspondent voegt hierbij, dat het wantrouwen van Rusland ten opzichte van Turkije toeneemt. De Russische regeering vreest, dat de Porte eene overeenkomst geslo ten heeft met Engeland en Oosten rijk. Zij is voornemens, de Porte opheldering te vragen aangaande de concentratie van troepen op de grens van Rumelië. Het Journal (Le St. Petersbourg hier en daar een kopje op, dat, on der de papieren uit het bureau ge vallen, bij toeval heel was geble ven. Hare beide jongens zochten de hoenders bij elkaar te lokken, die achter de houthoopen, op daken en hoornen gevlucht waren. De meid ruimde met een mestvork de hem den, sokken, schoenen enz. op, welke de Galliërs tegen de kleedingstuk- ken van den drost verruild hadden. Met één woord, in en om de gan- sche woning was alles in liefde en plicht werkzaam. De goede men schen! wie weet, wat ze niet nog uit den brand gered hadden, had de vijand hen thans maar met rust gelaten. Ondertusschen kwamen eenige Hongaarsche huzaren op den hof galoppeeren en verlangden wijn.Toen de drost hun nochthans op zijn eer lijk woord verzekerde, dat de Fran schen hem na herhaalde plundering geen droppel anderen wijn hadden ziet door de telegrammen uit Sofia omtrent de voorgevallen daden van wanorde en geweld Rusland's mee ning gerechtvaardigd, dat het uit stel der verkiezingen noodzakelijk was, totdat de gemoederen tot kalmte teruggekeerd zouden zijn. Thans zal men te eerder Rusland's verklaring billijken, dat het de nieuwe Sobranje en de door haar te nemen besluiten niet als wettig er kennen kan. Haarlem, 13 October 1886. In den nacht van 8 op 9 en van 9 op 10 October jl. is dietstal door middel van buiten- en binnenbraak gepleegd op het buitenverblijf «Bosch en Landzicht», gelegen aan den Zandvoortscken straatweg onder de gemeento Bloemendaal. Verschil lende voorwerpen worden vermist o.a. een zestigtal flesschen diverse wijn. Als verdacht van dezen dief stal of medeplichtig daaraan is aan gehouden en naar het huis van arrest overgebracht G. J. Graal, oud 19 jaren, zonder middel van bestaan en zonder huisvesting. De minister van oorlog zal tot November tot herstel van ge zondheid te Aken verblijven. De Staatscourant bevat de Kon. Besluiten houdende wijziging van het tarief van kanaalgeld voor het Groot Noord-Hollandsch Kanaal en van havengeld voor de marine haven het Nieuwediep; het tarief van kanaal- haven- en steigergelden op het Noordzeekanaal en zijne zij kanalen; het tarief van kanaal- en havengeld voor het kanaal van Voorne; het voorloopig plaatselijk overgelaten, dan «den zeventienhon derd zes en negentiger», die uit het pompgat loopt, wierpen zij hunne lichte rosjes om en draafden verder. Ook de twee knechts van den drost gingen nu het hoseh in, om de daar geborgen paarden weer thuis te ha len, vermits men eenparig van oor deel was, dat, nu zich eens vrien den vertoond hadden, geen nako mende vijanden meer te duchten waren. Nauwelijks echter waren de twee weg, of daar verschenen de oude gasten, de Franschen ander maal voor de hofpoort. Het hoen dervolk fladderde bij het hooren van den tromslag weer op boomen en daken, de drostin vluchtte met hare jongens achter het eenigste zonne scherm, dat voor een raam van de bovenverdieping was blijven zitten, alleen de drost bleef met een pak papieren onder den arm bedaard staan. Dit rot hield zich niet, gelijk zijne voorgangers, met kleinigheden reglement voor de marinehaven te Hellevoetsluisvan het tarief van haven- en schutgeld op het kanaal van Walcheren; en het tarief der voor zeeschepen op het kaüaal van Ter Neuzen verschuldigde haven-, schut- en bruggelden. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 9 dezer bedroeg: bij deNederl. Bank f18.525,589.87 en bij de betaalm. f 1.511,286.357», te zamen f20.036,876.221/,. Volgens bericht uit Indië heeft de heer jhr. J. W. E. de Sturler het beheer van het landgoed Tjio- mas neergelegd. Aan de commandanten der dienstdoende schutterijen is door den minister van oorlog medege deeld, dat door hem met belang stelling is kennis genomen van de verslagen der oefeningen, welke gedurende den vorigen winter met officieren en kader van onderschei dene dienstdoende schutterijen, onder leiding van officieren van het leger, hebben plaats gehad. De minister meent echter de aandacht dier com mandanten te moeten vestigen op de verleden jaar toegezonden «Wen ken voor de commandanten der iafanterie-schietoefeningen,» waarin er uitdrukkelijk op wordt gewezen, dat bij de theorieën met het offi cierskader de kostbare tijd niet moet verloren gaan met eene breedvoe rige behandeling der reglementen, maar dat het onderricht in de tactiek, de versterkingskunst, de terreinleer, de militaire wetten en voorts de practische oefening op de kaart meer op den voorgrond moet wor den gesteld. Dit geschiedde, omdat men meende, dat bij het officiers kader der schutterijen tot nu toe te uitsluitend het oog werd geslagen op de exercitien, en het noodig is op, maar eischte dadelijk den sleutel tot 's lands kas. Die sleutel, ant woordde de drost, steekt in het slot, maar de kas zelve is lang veilig en wel op den Mariënberg binnen Wurz burg. 't Scheelde weinig, of hij had er heel lakoniek bijgevoegd: «Allez la ehercher!» De Fransche officier echter ver stond den Duitschen man, en be sloot nu, in geen geval met ledige handen weg te gaan, maar 't zij geld, 't zij een menschenleven mee te nemen. Tot dit laatste werd niettemin een schijn van vorm, recht en proces vereischt. Twee gemeenen traden ter zijde van den drost, de een rechts, de ander links, en hun lui tenant nam voor hem plaats, een kinderbankje tot zetel nemende. Al leen de aanklager ontbrak nu nog, Ook deze nochthans trad al spoedig van achter het derde gelid der bende voor den dag en wel in den per-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1