POfLLUl Mil- i Teruggeroepen. ABONNEMENTSPRIJS: Veraéijni Saplos uitgenomen Zen- en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. HUGH COHWAY. UINftKNUNI!). 4e Jaargang. Vrijdag 22 October 1886. No. 1011. foor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommer» 5 Brieven, geiden, advertentiën ens. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 8. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de rublieite Etrangèn 3. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën -worden aangenomen tot 7s middags 12 unrj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal vmsmm van hei Paviljoen. Ingang aan da Dreefzyde Sa daar. Geopend dagelijks van 10 tot 4 nar. Toegang 25 centa per peraoon. Donateur* en leden dor NedorlandaoUo Maatschappij ter bevordering vax Nijverheid hebben ®gj teffco«»n van diploma vrijen toegang, donateur» met gezelachap, kdan met I dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Vrontzyde van I-et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 et. p. peraoon. Donateur» e« öse'ador N«dödandaehQMaatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatoara met goselochap, loden met 1 dame. Bisschoppelijk mmeum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vo®r»B ftn Nederland en iaeer bijzonder van het Haarlemaehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang £5 cents per porsoou. Doorlooponde toegangskaarten voor eeu geheel jaaf S 1 zuiden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Gespend van .15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 unr, vaa 15 October tot lê April op dio dagen vau 10—8 uur tegen botaling van 2~5 cents por persoon, alleen OJ li fandagen kosteloos van 124 UU7, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents por peraoon. Kinderen beneden de S jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. i ¥évnrt museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen" Saterdag, Zon- nn Feestdagen van 11'i uur. Teglsrs bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag ea Zaterdag vau 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag vau 3—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Diuadag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toej^ae (deur OudoKiceomarkt) vrij. Kolonel Fraser, het hoofd der Londenache politie, heeft aan den secretaris van dei: sociaal-democra- tischen bond, aldaar, doen weten, dat zij die de demonstratie van wer- keloozen, op 9 November ter gele genheid van den feesttocht van den lord mayor organiseeren,verantwoor delijk zijn voor de wanordelijkhe den, die alsdan waarschijnlijk zullen voorkomen. Aan de Daily Netvs wordt uit Kopenhagen gemeld, dat de mi nister van oorlog bij de Landsthing heeft ingediend ontwerpen tot bet houwen vannieuwe verdedigingswer ken, ook rondom Kopenhagen, waar voor een krediet van 32 millioen kronen wordt aangevraagd. De Times verneemt uit Peters burg dat er ern tige onlusten heb- beD plaats gehad in het Technolo gisch' Instituut aldaar. Een 100tal studenten beleedigde eenen profes sor. De ware toedracht der zaak is echter onbekend, daar de overheid aan de pers het stilzwijgen heeft opgelegd. Uit Sofia meldt de Standard, dat aldaar is aangekomen de Tarksclie commissaris G&dban - Effendidie p eene samenkomst geliouden heeft I met de Bulgaarsche ministers en bij j: hen aandrong op het uitstellen van j- de vergadering der Sobranje en op I het inwilligen der eischen van Rus- land, aangezien de tegenwoordige gespannen toestand nadeelig is voor de belangen van Turkije. De Bul- gaarsche regeering vroeg inlichtin- D TWEEDE HOOFDSTUK. DRONKEN OF DUOOIIEND. O, jongeheer Gilbert! snikte zij, boe kont gij zoo doen? Toen ik in uw kamer kwam, en uw bed leeg zag, meende ik door den grond te gaan. Toen zij mijn bed leeg zag' ik beefde er van.'De afgrijselijkheden van den nacht waren werkelijk ge beurd. Hoe kondt gij zoo doen, jon geheer? ging Priscilla voort, zonder een woord te zeggen uit gaan, en half Londen doorzwerven, gen omtrent de zending van Gad- bau-Effendi, waarop deze ontwijkend autwo.rdde, in den zin dat de Porte tot verzoening gezind is en een modus vivendi tusschen Rusland en Bulgarije zocht. Gadban voegde er bij, dat hij zich omtrent den aard zijner zending niet nader kon ver klaren, alvorens generaal Kaulbars gesproken te hebben, met wien hij, volgens zijne instructiën, samen moest werken. De Bulgaarsche re geering antwoordde dat zij geene inmenging met de biuneulandsche zaken dulden kon, zoo min van Rus land als van Turkije. De correspon dent van de Standard voegt hierbij, dat de komst van Gadban-Effendi te Sofia het bestaan schijnt te be vestigen van eene overeenkomst tusschen Rusland en Turkije be treffende Bulgarije. Volgens de van hoogerhand geïn spireerde beweringen der partij van Zaukoff zou deze Turksch-Russisebe overeenkomst de volgende hoofd punten bevattenRusland waarborgt de integriteit van het tegenwoordig gebied des Sultans, het vermindert de oorlogsschatting, en laat aan Turkije het onbeperkte recht om de Dardanellen te versterken. Verder komen Rusland en Turkije overeen tot eene zoo noodig gelijktijdige be zetting van Oost-Rumelië en Bul garije. De leden van het regentschap en alle ministers maken zich gereed, naar Tirnova te vertrekken. Kaulbars zal morgenochtend te Sofia terugkeeren. Hij heeft eene nota aan de Bul gaarsche regeering gezonden, om te protesteeren tegen de handelingen van Bulgaarsche ovei heden tegen over Russische burgers die in Bul garije verblijf houden. Indien derge lijke feiten zich herhalen mochteD, alleen en zonder iets te kunnen zien. Ga hier eens zitten, zeide ik, en vertel mij eens wat gij meent, dat er gebeurd is. Zij had haar hart nog niet ten volle lucht gegeven. Indien gij u wildet dronken maken, of iets innemen om in slaap te komen, en van uwen toestand onbewust le worden, dan hadt gij dat wel thuis kunnen doen, jonge heer; daar zou ik zooveel niet uit gemaakt hebben in dit geval en voor een enkelen keer. Gij zijt een goede oude mal loot, Priscilla. Vertel mij alles eens van vannacht. Eerst toen zij zag, dat ik mij an ders boos zou maken begon hare tong los te worden, en toen ik alles hoorde wat zij vertelde, begon ik er van te duizelen. Het kwatn hierop neer: Ongeveer een uur nadat ik weg geslopen was, was zij wakker t- zouden de gevolgen hoogst ernstig zijn. Generaal Macpherson, opperbevel hebber van bet leger van Burmati is gisteren overleden aan de gele koorts.' Haarlem, 21 October 1886. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad werden de ingekomen missives van Ged. Staten voor kennisgeving aangenomen. Vol gens het rapport der commissie voor de reclames werd besloten. In dat rapport was tevens beslist over een bezwaarschrift van K. T van Steyn van Hensbroek. Het rekest van H. Scholten werd gesteld in handen van B. en W. Het rapport der com missie voor den spoorweg-overg-ang werd in handen der verschillende commissiën van den Raad gesteld, en eene missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in die van B. en W. Er werd besloten tot vervanging der houten walbe- schoeiing aan de Melkbrug door een steenen muur. Het voorstel van B. en W. tot behoud van de kermis werd aangenomen. De benoeming van een onderwijzer 2de klasse aan school B is uitgesteld. Op voorstel van B. en W. werd eene toelage van f 250 toegekend aan den be waarder van het Raadhuis en eene van f100 voor het onderwijs in de Fransche taal aan de opleidings school. Goedgekeurd werd de wijzi ging van de instructie der blaas- balgtreders aan het orgel in de Groote Kerk. Het gas-rapport over de afgeloopen maand September werd voor kennisgeving aangenomen. Heden is door B. en \Yaau- worden. Zij luisterde toen aandachtig of ik sliep, of soms iets verlangde. Toen zij volstrekt niets hoorde, ging zij in mijne kamer, vond het bed leeg, en zag mij nergens. Waar schijnlijk was zij zelfs meer ontdaan, dan zij bekennen wilde. Zij wist hoe mistroostig, ja, wanhopig ik in de laatste dagen geweest was, en ik twijfel niet, of hare eerste gedachten waren, dat ik mij van kant gemaakt had. Zij liep de deur uit, om mij te zoeken, en daar zij terstond be greep dat zij mij zonder hulp van anderen onmogelijk zou kunnen we- dervindeti, liep zij, zooals iedere Eu- gelsche vrouw in zoodanig geval zou doen, naar de politie. Toen zij aan den eersten wachtpost het geval had meegedeeld, en het dringende van haar hulpverzoek des te meer had doen uitkomen door van mijne blindheid vooral met sterke kleuren op te geven, en toen zij werkelijk daardoor veel deelneming had opge- besteed het doen van eenige veran deringen en vernieuwingen aan de onderwijzerswoning no. 17, staande aan het Klein Heiligland. Ingeko men waren 13 biljetten; laagste insshrijver L. Blad voor f2456. De levering van fourages ten dienste der gemeentereiniging alhier is heden door B. en W. aan de volgende aannemers gegund: paardeboonen a f 6,20 per hectol. van Dort en Co.; hooi f k 35,90 p. 1000 kilo, Wed. A. Roozekrans; stroo h f 19,90 p. 1000 kilo, Wed. A. Roozenkrans; haver h f 7,40 100 kilo, Van Dort en Co. De le luit. V. H. Klijnsma, van het 3e bat. 4e reg. inf. alhier, is overgeplaatst bij het 3e reg. inf. en ingedeeld bij de le comp. 4e bat. te Vlissingen. De uitslag van de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Sneek is als volgt: Uitgebracht 4093 stemmen. Van onwaarde 30 stemmen. Gekozen mr. P. J. G. v. Diggelen (1.) met 2086 stemmen. Baron Brantsen Van de Zijp (a. r.) had 1977 stemmen. Het kamerlid Heldt is ernstig ongesteld; zware koortsen paren zich san eene ontsteking in de keel. Volgens zijn geneesheer is een en ander het gevolg van het lezen eener oude courant, waarin zich vermoedelijk bacteriën bevondeD. (4. C.) De commissie van fabricage uit den Leidschen gemeenteraad stelt voor in de grachtwal aan het Steenschuur nabij de in een park herschapen Ruïne een steen met opschrift te metselen ter herinnering aan het springen van het kruitschip, wekt, werden er telegrammen naar andere wachtposten gezonden, om te informeereu of er ook zoodanig persoon ergens aangetroffen was. Priscilla wachtte in den grootsten angst tot ongeveer vijf uur in den morgen, toen er van 't andere einde der stad bericht kwam, dat er daar juist een jongmensch gebracht was, die wel bli d scheen te zijn, maar die althans zeker dronken en on bekwaam was. Priscilla begaf zich in allerijl naar de plaats, waar ik was. Zij vond mij bewusteloos liggende; zoodra ik weer uucüteren was, zou ik voor den magistraat gebracht worden. Er werd terstond een dokter gehaald; hij gaf dadelijk getuigenis van mijne onschuld, wat betreft het gebruiken van sterken drank. Priscilla liet mij daarop voorzichtig in eene vigilante leggen, en gat ten slotte den heeren van de politie eeu standje over de wijze waarop zij mij hadden neer- nu de ruïne zelf na 80 jaren ein delijk niet meer aan de ramp doet denken. De Staatscommissie van den landbouw heeft besloten hare zit tingen niet in het openbaar te hou den. Naar men aan het U. D. me dedeelt, wordt het van regeerings- wege wenschelijk geacht, om bij gelegenheid der verbouwing van het station-Roosendaal aldaar eene ont smettingslokaal te maken, waarin reizigers, uit Belgie komende en die gedragen onderkleederen met zich voeren, geschikte gelegenheid zullen vinden om die te ontsmetten. In het begin van dit jaar wendden zich een 25tal aspirant landmeters bij het kadaster tot den minister van Financiën met verzoek tot verbetering van hun positie. Allen hadden zij het examen voor landmeter met gunstig gevolg af gelegd en allen worden zij belast met werkzaamheden van aangestelde landmeters, zoodat zij precies de zelfde functien verrichtten, zonder de daaraan geëvenredigde tracte- menten te genieten. De minister van Financiën vond geen aanleidiDg terstond aan dat verzoek te voldoen, maar heeft nu bij de Staatsbegrooting zijn voorne men te kennen gegeven om aan verschillende aspirant- landmeters den nieuw te scheppen rang toe te kennen van landmeter 4e kl. op eene jaarwedde van f 900. Thans hebben de aspirant-land- meters zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend, waarbij zij er op wijzen, dat in deze aan de billijkheid van den weusch doorhetthans voorge stelde middel niet wordt tegemoet gekomen. Adressanten verzoeken de Kamer mitsdien den minister van Financiën gelegd en behandeld. Triomfantelijk vertrok zij toen met den bewuste- loozen patient, en maakte dat hij weer in het bed kwam te liggen, waar hij zoo roekeloos uitgestapt was. Tot mijn leedwezen moest ik uit hare woorden opmaken, dat, al had zij de heeren van de politie hare verontwaardiging te kennen gege ven, zij het toch met hen eens was, wat betreft mijnen toestand, Toch was zij dankbaar jegens den dokter, dien zij echter, vrees ik, beschouwde als een knap en dienstvaardig man, die door eene aannemelijke expli catie, ai was die ook eenigszius be zijden de waarheid, gaarne een fat s',enlijk heer uit de verlegenheid hielp. Maar toch heb ik nog nooit beleefd, dat iemand zoo lang daarna buiten kennis bleef, zeide zij, - doe het toch nooit weer, jongeheer, I voegde zij er bij.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1