'ilPULAlK IVIElittS- i 4e Jaargang. Zaterdag 23 October 1886. No. 1012. abonnementsprijs: Verschijnt Ongelijks uitgenomen Inn-en algemeens Feestdagen. advertentiEn- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Teruggeroepen. HUSH CONWAY. BINNENLAND. run iiffi /oor Haarlem per maand40 Cent». ïrineo door geheel het Rijk p. maand 55 Uzonderfiike Hommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat Ho. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de rublicite Etrangère 8. L. DATJBE fjf Co., JOH. F. JONES, Suer., Paryjs, 31bit Faubourg Montmartre. van 15 regel» SS Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uttrj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN Kolomaal museum van het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzyde 2a r ?tosn van diploma v?\jei? toegang, donateurs roet gezelschap, loden met I dender Nador'andache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hehben an Nederland en racer bijzonder van hot Haarlemache Bisdom, Kruisweg 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van ©ndagon kosteloos van 12A nnr, de-overige Christelijke feestdagen tegen ëtyejrt museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Woensdag en Zaterdag van SA uur. Orgel-bespeling in de Qreote Kerk. HAARLEM. deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents por persoon. Donateurs en leden dar Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben M dame. Museum van kunstnijverheid op net Paviljoen. Ingang Ircwtzijdo van et Pavrjoen op het terrai. Geop, dag. v 10—4 uur. Toegang 25 ct persoon. Donateurs en op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst «u geschiedenis voofil No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van iO—5 uur. Toegang 26 costs per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel iaat 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 nar, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen on betaling van 25 centi per persoon. Kinderen boneden do 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kindoren van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. H Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 16 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopenê Dinsdag van L2 en Dondordag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroeumarkt) vry. De Saint James Gazette verneemt dat Waddington, die morgen te Londen wordt verwacht, tot Lord Iddesleigk een vertoog zal richten ten opzichte van de voortdurende bezetting van Egypte door Enge land. Het blad voegt er bij, dat er op dit stuk eene volkomen over eenstemming bestaat tusschen Frank rijk en de Porte, alsook dat Rus- land's medewerking verzekerd is voor elke actie, welke dienaangaan de zou kunnen worden ondernomen. Uit Sofia verneemt de Times dat de Bulgaarsche regeering bet bijeenkomen der Sobranje verdaagd beeft tot den len November. Men verzekert dat Kaulbars de opdracht gekregen beeft, niet alleen bet uit eengaan der zitting van de Sobranje, maar ook bet aftreden van bet re- rentschap te eiscben. De correspondent der limes te Weeneu zegt dat in goed ingelichte kringen aldaar gesproken wordt van eene geheime conventie tusschen Oostenrijk, Rusland en Duitscbland, in welke Rusland toezegt Bulgarije niet te zullen bezetten, maar de vrijheid verkrijgt om andere maat regelen te uemen, die bet noodig acht voor bet herwinnen van zijn in Bulgarije verloren prestige. Aan de Daily News wordt uit St. Petersburg geseind dat aldaar verontrustende geruchten de ronde doen, en in regeeringskringen ge loof vinden, volgens welke de Rus sische keizer Zondag a. s. eene be langrijke rede zal houden bij bet gedenkteeken voor den Russisch- Turkscben oorlog. Tegelijkertijd zoude bet keizerlijke decreet ver schijnen, hetwelk de bezetting aan- 8) TWEEDE HOOFDSTUK. DRONKEN OE DROOHEND. Ik geloof wel, antwoordde hij, dat gij dat alles wel gezien en beleefd hebt; maar, als ik mijne opinie ronduit zeggen zal, dan ge loof ik tevens, dat gij in uwen slaap zijt opgestaan en uitgegaan, en het toen gedroomd hebt. Te zeer geërgerd, om verder met hem te redeneeren, volgde ik zijnen raad op, voor zoover zijn persoon betreft, en sprak er verder niet over. Later met een anderen vriend ging het mij al even zoo. Indien men- kondigt van Bulgarije door Rusland en van Oost-Rumelië door Turkije. De toon der Russische pers is zeer heftig. De correspondent der Daily News te Constantinopel seint echter dat de Russische gezant officieel verklaard heeft dat Rusland niet van plan is Bulgarije te bezetten. De gezant moet tevens hebben laten doorschemeren dat Rusland, tenge volge der houding van de Bulgaren, heeft afgezien van het plan om Con stantinopel eventueel aan Bulgarije af te staan. De Russische regeering zou thans geneigd zijn de vorming van een verbond der Balkanstaten onder leiding van Griekenland te begunstigen. De Keizer is gisteren ochtend in welstand te Berlijn aangekomen. Aan het station werd hij ontvan gen door den stadskommandant, den goeverneur, den president van po litie, den minister van oorlog, enz. De afdeelingen der Fransehe Kamer hebben de commissie be noemd voor het onderzoek der wetsvoorstellen: lo. een recht te heffen van eiken buitenlandschen werkman, die zich in Frankrijk ves tigt; 2o. deze bepaling uit te brei den tot alle vreemdelingen; en 3o. het in dienst nemen van vreemde lingen te verbieden bij alle werken, welke uitgevoerd worden van wege den staat, de departementen of de gemeenten. De leden der commissie zijn bijna allen vóór de beide eerste voorstel len, maar tegen het laatste. De Kamer heeft 15 artikelen van het ontwerp betreffende het lager onderwijs onveranderd aan genomen. Volgens het Journal de SI. Pé scben, die mij van kindsbeen kend hadden, mij niet wilden ge looven, hoe kon ik dan verwachten dat vreemden mij gelooven zouden Alles wat ik aan 't licht kon bren gen was zoo onbepaald, zoo in de lucht zwevende. Zelfs de plaats, waar de misdaad was gepleegd, kon ik niet uitduiden. Het was onderzocht dat in Walpole-straat geene huis deur kon geopend worden met een sleutel als de mijne. Een andere Walpole-straat bestond er nietmijn vriend, die niet stevig op de beenen was, moest mij verkeerd verstaan, en mij in eene andere straat ge bracht hebben. Eerst was ik voornemens, om eene advertentie te doen plaatsen, en hem te verzoeken zich met mij in con tact te stellen, maar ik kon geen uitdrukkingen vinden, die voor h uU verstaanbaar waren, zonder tevens kwaad vermoeden te wekken, wel licht bij diegenen, die in de misdaad tersbourg is de daling der Russische fondsen niet gerechtvaardigdde Bulgaarsche aangelegenheden zul len geen aanleiding geven tot ver storing van den vrede. Alle mo gendheden hebben de onbetwistbare rechten van Rusland erkend. De Bulgaarsche crisis schijnt gelocali- seerd te zijn, en men mag (volgens het blad) aannemen dat de talrijke vraagstukken welke met die crisis samenhangen, langs vredelievenden weg tot oplossing kunnen worden gebracht. Het Journal legt den nadruk op de gematigde houding van Rusland. Een particulier bericht uit Sofia meldt het volgende: De geneesheeren zouden den re gent Stambuloff, die door zijnen grooten anti-Russischen invl edden Russen in het Bulgaarsche regent schap het hinderlijkst is, dringend hebben aangeraden, naar een zui delijk klimaat te trekken, aangezien longtering in zijne familie erfelijk is en hij zelf door deze kwaal reeds vrij ernstig is aangetast. Het aftreden van Stambuloff zou voor Rusland van groote beteekenis zijn. Verder heet het dat op den goeverneur van Warschau, generaal Gurko, het oog gevestigd wordt als eventueel op volger van Kaulbars. Gurko, be roemd wegens zijnen tocht over den Balkan tijdens den jongsteu oorlog met Turkije, werd destijds door het Bulgaarsche volk in eere gehouden. Renter's Office te Brussel ver neemt, dat geeue enkele mogend heid gunstig gezind is voor eene Russische bezetting van Bulgarije. Ten einde elk voorwendsel tot zoo danige bezetting waarvan het te voorzien is dat zij internationale verwikkelingen ten gevolge hebben zou weg te ruimen, hebben de betrokken waren. Indien zij mijn waren naam,/en mijne woonplaats, ontdekt hadden, kou er zelfs nu wel iemand op de loer staan, om ai mijne gangen te bespiedenMijn leven was gespaard, maar een twee den keer ken dat wel eens niet het geval zijn. Waarom zou ik mijn leven in gevaar brengen door me- dedeelingen te doen, die niet gelooid zouden worden door beschuldi gingen in te brengen tegen men- sc'nen, die mij onbekend waren? Waartoe ook zou dat alles die nen? Op dit oogenblik hadden de moordenaars zeker elk spoor van hunne daad uitgewischt, en zich goed in veiligheid geborgen. Waar om zou ik er me aan bloot stellen om uitgelachen te worden, wegens het opdisschen vau eeu verhaal als het mijne, waarvan ik de waarheid niet bewijzen kon? Neen, dan maar beter al de afgrijselijkheden van dien nacht te laten rusten als eeu mogendheden aan Rusland doen weten, dat ze er gemeenschappelijk in berusten, den laatstgenoemden Staat bij de oplossing der crisis in Bulgarije de overwegende rol te zien vervullen, welke overeenkomt met deszelfs aandeel aan de gebeur tenissen die Bulgarije's onafhanke lijkheid tot uitslag hadden en die geleid hebben tot het sluiten van het Berlijnsche tractaat. De houding der mogendheden berust uog steeds op dit tractaat, hetwelk de ééuige diplomatieke stelling oplevert, waar op hare gemeenschappelijke inzich ten en bijzondere belangen zich kunnen vereeuigen. Een Bulgaarsch blad bevat het verhaal van een verschrikkelijk drama, hetwelk te Budnitza is voor gevallen op den dag der verkiezin gen. Er ontstond eene botsing tus schen de twee partijen. De aanhan gers van Rusland, die de sterksten waren, vermoordden twee afgevaar digden. Een van dezen werd in stukken gesneden; van den ander werd het hootd afgeslagen, en verder het lichaam met messteken bedekt. De onderprefect en een hoogleeraar werden eveneens vermoord, in stuk ken gesneden en in de rivier gewor pen. Naar gemeld wordt gaat Turkije voort zich te wapenenhet heeft bij de maatschappij Gertnania 12 tor pedobooten besteld. Decorrespondent der Times bevestigt het bericht dat de minister van binnenlandsche za ken door fmancieele bezwaren ge noopt werd het decreet te schorsen, krachtens hetwelk alle van 18 tot 40 jarige onderdanen der Porte moeten dienen, maar verzekert dat de regeering onmiddellijk de reser ves in Macedonië bijeengeroepen droom, om te worden weggevaagd en vergeten. Ik had dan ook spoedig iets an ders dat mijne gedachten bezighield en dat wel waard was er akelige dingen om te vergeten. De hoop namelijk is zekerheid gewordenik ben bijna zinneloos van vreugde; de wetenschap heeft gezegevierdmijn vijand heeft mij verlatenhij is ver slagen, en men zegt mij dat zijn terugkomst bijna niet denkbaar is. De wereld is weer licht voor mij. Ik kan zien! Maar mijne genezing duurde zeer lang. Beide oogen werden geope reerd. Eerst het eene, en toen die operatie goed gelukt was, het an dere; maanden daarna moest ik nog in donkeren blijven. Het licht werd mij langzaampjes,en bij kleine beetjes toegedeeld. Maar wat maakte mij dat uit, nu ik maar wist, dat er weer licht voor mij was? Ik was geduldig, zeer geduldig en dank- heeft, ten einde de troepen aan de Rumelische grens te versterken. Generaal Roberts, hoofdbevelheb ber van het leger in Indië, zal wij len generaal Macpherson in het bevel over het leger in Birmah. vervangen. Haarlem, 22 October 1886. Door Z. M. is aan mr. XV. J. B Besier, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als rechter in de arrond.-rechtbank alhier. De rechtbank alhier heeft in hare gisteren gehouden zitting ver oordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf J. H. S., wegens oplichting en H. van R., die zich met B. G. v. R. en J. A. v. R. had te verant woorden over eene vechtpartij aan den Burgwal alhier, wegens mishan deling, vernieling, bedreigingen en wederspannigheid met bedreiging tegen de politieagenten, tot dezelfde straf. De beide laatsten werden vrij- Omtrent den heer Heldt, ka merlid voor Sneek, lijdende aaneen keelontstekingwordt thans ge- meldt, dat zijn toestand geen be- zordheid baart. De patiënt is be terende. Het koninklijk lustoord Oranje Nassau's-Oord, te Renkum, zal be langrijk worden verfraaid. Op een der lanen, loopende langs de grach ten, is een begin gemaakt met het vellen van boomen en struikgewas; de laan zal over haar geheele lengte met Amerikaansche notenboomen worden bezet. Ook achter het Pa leis, bij de vijvers en langs de be ken, wordt dit zeldzaam houtgewas geplant. baar. Ik volgde letterlijk de voor schriften op van dokter Jay, wel wetende, dat het loon daarvoor mij te wachten stond. Mijn geval was behandeld naar de eenvoudigste en veiligste methode van operatie die, welke altijd verkozen wordt, wanneer de aard der ziekte en de leeftijd van den patient het toelaten zij wordt so lutie of absorptie genoemd. Toen alles afgeloopeu was, eu alle gevaar voor iuflammatie geweken, toen ik bevond, dat ik met behulp van sterk convexe glazen tamelijk goed zien kon voor alle gewone verrichtingen, wenschte de dokter mij en zich zei ven geluk. Het beloofde de voor spoedigste genezing te zullen zijn, zeide hij, die hij had bijgewoond. Mijne genezing moet wel iets on gewoons geweest zijn, want in alle werken over oogziekten, die sedert uitgegeven zijn, staat, hoor ik, mijn geval genoemd als een voorbeeld

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1