semem raws, Door R. baron van Heec- keren van. VVassenaer, eigenaar van een aantal landerijen onder Ede, is de buur van de meeste dier gronden dezer dagen belangrijk verlaagd en bepaald, dat die vermindering ook op het afgeloopen jaar van toepas sing zal zijn. Tegelijk met het verslag van de twaalfde algemeene vergadering, stuurt de Noordhollandsche Vereent- ging Het Witte Kruis een circulaire rond, waarin door het hoofdbestuur wordt aangedrongen op medewer king en aansluiting. Wel is er direct of indirect veel goeds door Het Witte Kruis ge wrocht, maar in de laatste jaren neemt het ledental langzamerhand af, en vermeerdert het aautal af- deelingen slechts weinig. Door dr. J. Muller te Zaandijk is na een onderzoek door een commissie een verslag uitgebracht, waarin als oor zaak van de weinige belangstelling het zeer gelukkige feit genoemd wordt dat Noord-Holland geduren de het bestaan van Het Witte Kruis vrij bleef van moorddadige epide mieën. Nochtans is er nog veel te doen ten aanzien van kinderziek ten als rondvonk, mazelen, croup, van diphtheritis enz., die toch zoo gevaarlijk zijn, al heerschen zij niet epidemisch, en de afdeelingen be hoeven niet werkeloos te zijn, waar zij zooveel kunnen medewerken om bad- eu zweminrichtingen, drink waterleidingen enz. in het leven te helpen roepen. Daarom roepen de onderteekenaars der circulaire, de heeren dr. P. J. Barnouw en dr. C. F. J. Blooker een ieder tot me dewerking op. De 24ste lijst van de 8ste jaar collecte voor de scholen met den Bij bel bereikt een totaal met de nagiften van f 102.636.196, zijnde de opgave van 600 locale comité's' waaronder Leimuideu met Bilderdam f 17.69s. Zevenhoven metNoorden,Nieuwkoop Achttienhoven, Westveen, Ter Aar, Aardam, Langeraar en Korteraar f121.135; Voorburg f5; Hazers- woude-Rijndijk met Koudekerk en Groenendijk f 94.51;Wassenaar f 100; Bodegrave f2.50. Burg. en Weth. van 's Hage hebben den gemeenteraad in over weging gegeven, gunstig te beschik ken op het verzoek van de Neder- landsche Maatschappij voor Elee- triciteit en Métallurgie om verlenging der termijnen tot 1 Jan. en 1 Oct. 1888 voor het leggen en hebben van kabels onder den grond voor electrische verlichting in cie ge meente. De Maatschappij is thans met de Regeering tot overeenstemming kunnen geraken. Door twee rechercheurs van po litie is te Amsterdam als verdacht van medeplichtigheid aan den dief stal te Hoorn gepleegd, in hechte nis genomen een jongen, wonende in het Klein Hemelrijk in eerstgenoemde stad.Bedoelde rechercheui s hebben te gister 31 gouden en 18 zilveren hor loges, van dezen diefstal afkomstig, aar. de Handelskade uit den grond gegraven. Een diamantwerker uit de Valckenierstraat deed gisteren aan het politiebureau der 3e sectie te Amsterdam, de mededeelig dat hij c. a. 60 stuks ruwe diamant van 125l/i karaat, eene waarde verte genwoordigende van ongeveer f 1900, vermiste. van 't geen kan gedaan worden. Zoolang ik leef, zal ik mij het sogenblik herinneren dat mijne ge nezing verklaard werd tot een feit, dat de verbanden werden afgenomen, en ik met voorzichtigheid weder mijne oogen gebruiken mocht. Welk eene vreugde te ontwaken uit dien nacht, die nooit weer scheen te zullen eindigen, te ontwakendat wil zeggen: de zon, de starren te zien de wolken drijvende voor den wind door de blauwe lucht 1 Groene takken te zien wuiven op den zachten wind, en hare wiege lende schaduwbeeldjes te zien wer pen voor mijnen voet! De bloem te zien, die gisteren nog in den knop zatnu eene bloemDe wijde groene zee te zien! en haar allengs tegen den avond met een rooden gloed overtogen te zien naar het westen! Bergen, rivieren, menschen, schil derstukken te zien! Vormen, kleu ren en tinten te onderscheidenDie- De tentoonstelling van voe dingsmiddelen enz., in het volgende jaar te Amsterdam te houden, on dervindt naar het Hbl. verneemt, eene gewenschte belangstelling. Zoo hebben o. a. de in de eerste ver gadering benoemde en niet aanwe zige leden der verschillende sub- commiesiën zich allen bereid ver klaard de taak te aanvaarden, en is tevens de financieele commissie reeds ijverig in de weer om een plan vast te stellen tot bijeenbren- ging van het benoodigd waarborg fonds. Omtrent den diefstal aan de gouden kettingen-fabriek te Amster dam gepleegd, verneemt de Amst. D.v.N. het volgende: De dader is een Duitscher, Ulrich genaamd, die voor eenige weken bij den heer B. Citroen in dienst kwam, doch zich spoedig ziek mel de. Deze werkman nu had buiten weten van zijn pat:oon een gouden medaillon met diamanten van eene dame ter herstelling ontvangen, en dit kleinood nu kon, nu het opge vraagd werd, niet afgeleverd worden. Toen kreeg de heer C. achterdocht en liet een trommel openen, waarin de aan Ulrich ter bewerking gegeven voorwerpen moesten bewaard wor den. Die trommel bevatte slechts een stuk koper. Hoewel dadelijk van den diefstal aangifte werd ge daan, heeft de politie den dief tot nu toe niet kunnen vatten. De Amsterdamsche diergaarde is dezer dag-en verrijkt met een pracht-exemplaar van een vrouwe- lijken eland, een geschenk van den koning van Zweden. Deze schen king is vermoedelijk te danken aan de herhaalde bezoeken, die de ko ningin van Zwelen aan «Artis» bracht, gedurende haar verblijf dezen zomer te Amsterdam. In eene woning aan de Heeren gracht nabij de Heerenstraat te Amsterdam had Dinsdagmorgen een geweldige gasontploffing plaats; het achterste gedeelte van het per ceel is geheel vernield. Geen glasruit bleef er heel, de plafonds in een paar kamers stortten neêr en het dak sloeg uit elkaar. De bewoner en eene vrouwelijke dienstbode, die zich op het oogenblik der ontploffing in het vertrek bevonden, waar zij plaats had, werden slechts licht gewond. De ontploffing was alweder het gevolg van de onvoorzichtige gewoonte van met licht naar een lek te gaan zoeken. Op een wei te Amstelveen lag ie wasch te bleeken. Bij 't binnenha len miste men een flanellen en een linnen hemd. Geen twijfel er was diefstal in 'tspel; dit werd nog dui delijker toen men, een paar dagen daarna, overblijfsels van de aan flar den gescheurde goederen op 't bleek veld terug vond. Het lag voor de hand, de dief was bang geworden en had den diefstal op die wijze bedekt. Maar de koe was ziek ge worden en bleek met de maag te sukkelen. Het onderzoek bracht nu aan het licht, dat de koe de hemden had opgepeuzeld. Terwijl Maandagavond te 's Hage eene hoogbejaarde vrouw, woon achtig op het Ledig Erf, naar de kerk was, heeft men uit hare wo ning een taschje, waarin zij hare spaarpenningen bewaarde, met een bedrag van f70 gestolen. De politie doet onderzoek. genen te kunnen zien, en niet enkel te kunnen hooren, hunne bewegende lippen en vriendelijken lach te kun nen zien, wier hand de mijne drukte 1 wier woorden tot mij gericht waren! In die eerste dagen van nieuw geboren licht was mij het gelaat van iedere vrouw, man of kind wel kom, als het gelaat van een dier baren vriend, dien ik lang verloren, maar thans teruggevonden had! Na deze beschrijving van mijne opgetogenheid zal het misschien een erg prozaïsche overgang schijnen, als ik zeg, dat het eenige wat mij hinderde was: dat ik die groote con vexe brilleglazen voor de oogen moest dragen. Ik was nog jong, en het stond vreeselijk leelijk.. - Zal ik die dingen nooit kun nen afleggen? vroeg ik op een keer eenigszins gemelijk. Dat is een punt, hernam dokter Jax, waarover wij eens spreken moeten. Gij zult altijd een Een jager te Ruinen, een patrijs willende schieten, raakte drie per sonen, die bezig waren met aard- appelrooien. Als de patrijs had kun nen lachen, zou hij het zeker niet hebben gelatende aardappelrooiers, die konden lachen, deden het, zeer begrijpelijk, niet. ArnhCt.) In den nacht tusschen eergisteren en gisteren is te Beek, bij Nijmegen, door kommiezen van 's rijks belas ting aangehouden zekere Th. Jur- riens, arbeider, uit Pruisen, wegens frauduleuzen invoer van ongeveer 100 liter spiritus, terwijl een twee tal kameraden van dezen smokke laar zich door de vlucht wisten te redden. Hij is gisteren ochtend ge vankelijk naar Arnhem getranspor teerd. Door het omvallen eener petro leumlamp ontstond Woensdagavond brand in de voorkajuit derteHeus- den aan den wal liggende schroef- boot, Geertruida Caiharina, varende tusschen Heusden en Gorincbem. Ofschoon de vlam reeds boven de kajuit uitsloeg, is men er in ge slaagd, door spoedige en doeltref fende maatregelen het vuur te stui ten. Het buffet is geheel vernield, en ook overigens moet de schade nog al aanzienlijk zijn. Ter verbetering en aanvulling van het bericht omtrent den dief stal in de Willemstraat te Breda, wordt gemelddat het gesto- lene bij den heer V. d. M. zich bepaalt tot een zestal stuks zilve ren vorken en lepels benevens eenige kleinere zilveren voorwerpen. Pogingen tot inbraak bij den heer H. en bij den heer E., in dezelfde straat wonende, mislukten door de goede sluiting der ramen. Een goe de vangst hebben de dieven gehad bij de tegenover laatstgenoemde wonende fam. L., waar een aan zienlijk bedrag aan gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd is. De dieven zijn daar door den tuin gekomen en vervolgens door een openstaand raam het huis inge klommen. Te Maastricht is een dronkaard in den drank gestikt. Naar men vermeemt, heeft Woens dag te Breda de ontzegeling der bank van leening plaats gehad, zoo dat nu wel spoedig panden zullen kunnen worden gelost, waartoe in de jongste gemeenteraadszitting aan de commissie van beheer, op hare gedane aanvrage, toestemming werd verleend. Omtrent het gebeurde aan de bank van leening te Breda deelt de Tijd nog het volgende mede: «Voor zoover men reeds heeft kunnen nagaan, is slechts voor een waarde van f25,000 aan beleende panden aanwezig. Het is zeker dat er verlies zal worden g-eleden, doch om de hoegrootheid van iit verlies te kunnen bepalen, zal men den staat van zaken van 1830 af, zijnde het jaar der oprichting van de bank, moeten nagaan. De gewezen direc teur heeft verder fictieve beleenin gen geboekt. Om deze te bedekken, knipte hij strookjes, die anders aan de beleecers worden uitgereikt, uit het beleeningregister; deze werden zorgvuldig bewaard, zoodat zij alle nog gevonden zijn. Hieruit volgt, dat de boeken steeds in orde wer den bevonden, zoodat zelfs de laatste bril moeten dragen. Bedenk dat ik den kristallens in uwe oogen heb weggenomen. De plaats is thans in genomen door eene vloeistof. Deze heeft een sterk straalbrekend ver mogen. Zeer dikwijls echter schikt de natuur zich naar ons, als wij ons niet naar haar willen schikken. In dien gij de moeite wilt nemen haar te dwingen, zal zij zich langzamer hand laten dwingen.Indien eriemand is, die daartoe de gelegenheid heeft, dan zijt gij het. Gij zijt nog jong; gij hebt geenerlei beroep, en uw bestaan hangt niet af van uwe oogen. Een bril moet gij altijd dragen, maar indien gij het er op toelegt, dat de natuur hulpmiddelen zoo sterk als deze zal moeten missen, dan zal zij er zich allerwaarschijn lijkst in schikken. Het is eene las tige ondernemingweinige patiënten zijn er toe in staat geweest, of hebben het geduld er toe gehad, om er in te volharden, maar bij rekening der bank werd goedge keurd door den Raad, cnder toeken ning van lof voor het gehouden beheer! De directeur «bezweek» terwiji men bezig was den jaarstaat met de beleende panden te vergelijken. De commissie van beheer is gemach tigd een oproeping te doen van sollicitanten naar de betrekking van directeur, op een jaarwedde van f 1000 en vrije woning.» Door het ontsporen van een goe derentrein op den Ned. Centraal spoorweg nabij Ermeloo, ondervond Woensdagavond de personentrein naar het Noorden eene belangrijke vertraging. Uit Opsterland wordt aan de Asser Ct. gemeld: Het zal den lezers nog wel be kend zijn, dat zich ten vorigenjare een zoogenaamde profeet «Mahdi» in het Oosterend bij Gorredijk ophield. Hoewel zeer gering, had hij blijkbaar nog aanhangers ge vonden en trok een gezin al sedert lang de aandacht, daar het zich niet met «wereldsche zaken» be moeide en alles liet vlotten en drij ven. Steeds biddend en psalmzingend' werd de tijd versleten en geduldig wachtende «dat de Heere hun rij kelijk zou geven, en werken niet meer noodig was» waaraan ook niet meer werd gedaanalias Elias. Maandag echter bleef alles in de woning gesloten en werd geen rook uit de schouw vernomen. Men vreesde heimelijk dat ze waren overleden. Een onderzoek was noo dig. Woensdagavond verschafte de politie zich toegang tot de woDing. En wat bevond men? Niet alleen het huis ledig, maar in deernis- waardigen toestand, geheel haven loos en de bewoners verdwenen. Met stille trom was alles vertrokken. Uit armoede had men zoo liet het zich aanzien alles vernield en den zolder, zoomede meer hout werk, voor brandstof aan den haard gebruikt. Reeds lang waren kleeding, dekens en meubelen gaandeweg verkocht. Uit Tietjerk wordt gemeld: Nauwelijks is nog den vogelvan ger verlof gegeven zijn breed slagnet over de lage landen uit te spreiden, of reeds klinkt heinde en ver zijn schel fluitje, waarmede hij den arge- loozen vogel tracht te lokken. Het heet, en zijne akte zegt het uitdruk kelijk, dat hij den schuwen wilster vangt, die omtrent dezen tijd des jaars meer hooger gelegen streken verlaat en de eentonige vlakten van onze noordelijke provinciën op zoekt. Zoo heet het, maar de prac- tijk is anders. Wel tracht men ook den wilster te vangen, doch het zijn vooral de kievitten, wrar het op gemunt is. De kievit wordt tot de nuttige vogels gerekend, en hij heeft ook volle aanspraak op be scherming. Daarover bekommert de vogelaar zich echter al zeer weinig, integendeelzoolang de poeliers voortgaan met hem voor dien vogel goed geld te geven, blijft hij de gewillige leverancier. Een feit is het, dat het aantal kievitten telken jare minder wordt. Geen wonder. In het voorjaar ont neemt men haar de gelegenheid om te broeden, in den herfst berooft men haar van het leven. Het eerste feit daargelaten, diende men, om verdelging te voorkomen, toch zorg ondervinding weet ik, dat het in vele gevallen kan geschieden. Ik nam het besluit, dat het ge beuren zou. Ik volgde zijnen raad. Het was mij erg hinderlijk, maar ik begon eene bril te dragen, waarbij ik maar even kon zeggen dat ik zien koa. Maar het loon bleef niet uit. Langzaam, zeer langzaam, merkte ik, dat mijn gezicht beter werd, tot dat ik, na ongeveer twee jaar, zien kon zoo goed als de meeste men schen, slechts met behulp van eene bril, die volstrekt niet meer opval lend convex was. Toen begon ik het leven weer te genieten. Ik kan niet zeggen, dat ik ge durende die twee jaar, waarin ik mijne genezing als voltooide, vol strekt nooit weer dacht ;an dien verschrikkelijken nacht; maar ik deed geene pogingen meer, om het mysterie te ontwarren, of iemand te overtuigen, dat die dingen niet de schepping mijner verbeelding waren. te dragen, dat althans dat laatste werd vermeden, wat zou kunnen geschieden wanneer slechts aan handelaars werd verboden, gedoode kievitten van vogelaars af te koopen. (JV. R. Ct.) Te Assen is gevankelijk binnen gebracht Thomas P., geboren te Marum en wonende te 2e Exloër- mond, beschuldigd den vervener Jan Huizinga, te Nieuw-Buinen, op den lOden dezer op den openbaren weg te hebben aangevallen, geslagen en verwond, en bovendien den aange vallene twee bankbiljetten, ieder groot f 60, te hebben ontvreemd. Aan Pieter Bruinsma te Lemmer, die door den kantonrechter aldaar is veroordeeld tot betaling van het geld, dat hem door de vertegen woordigers van den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond te Hamburg wegens verblijfkosten was voorge schoten, is dat vonnis beteekend, zoodat nu bij verdere niet-betaling tot executie kan worden overge gaan. Op den weg van Hoornsterzwaag werd Dinsdagavond de koopman V. van Heereuveen aangevallen door een persoon die hem beval alles wat hij aan waarde bij zich had over te geven. Y. ontdeed zich van bet pak dat hij droeg en er ont stond een worsteling. Beide manoen geraakten daarbij in eene sloot. De aanvaller, die daarop niet ge rekend had, ging weldra op den loop en V. kwam er met een nat pak af, doch kwam hevig ontsteld op de plaats zijner bestemming aaD. Schipper A. Penning, van den logger Navigatie V. G. 104, rap porteert, dat zijn vaartuig jl. Vrijdag ochtend omstreeks 7 uur op 54° 40' NBr. en 2° 50' OL. door den Engelschen vischkotter 709 uit Grimsby moedwillig van achter is ingezeild, waardoor het eene "belang rijke schade aan den spiegel heeft bekomen en met halve lading her waarts terug is moeten keeren. Niettegenstaande er van de Navi gatie herhaaldelijk en luid naar de Engelschen werd geroepen om af te houden, hielden dezen hunnen koers recht op eerstgenoemd vaar tuig aan. Er woei een ferme bries. Van een en ander is bij den water schout te Vlaardingen aangifte ge daan en proces-verbaal opgemaakt. Twee Luiksche geleerden, Marcel de Puydt en Maximiliaan Lohest, hebben eene belangrijke ontdekking gedaan. Zij onderzochten de aan den graaf Beaufort toebe- hoorende grot Bieheaux-R tches, ge legen le Spy, op eenigen afstand van Namen, en vonden in tufsteen in gesloten twee menschenschedels van buitengewone dikte. Deze schedels stemmen in vorm geheel overeen met den beroemden schedel, die in dertijd in het Neanderdal bij Elber- feld ontdekt is. Zij hebben dezelfde zoo sterk vooruitspringende wenk brauwbogen en hetzelfde lage en schuine voorhoofd, dat geheel aan een apenschedel doet denken. De schedel uit het Neanderdal duidde op een op zoo lagen trap staand ras, dat de geleerden hem voor den sche del van een idioot hielden. De nu gevonden schedels schijnen het be wijs te leveren, dat die van het Neanderdal geen uitzondering is, maar het type van het eerste be kende menschenras, hetwelk de oevers van den Neander en de Sam- bre bewoonde. Ik begroef het alles in mijn bin nenste, en sprak er nooit over. Om het goed te onthouden, schreef ik alle bijzonderheden op, en toen trachtte ik ze verder uit mijn ge heugen te verbannen. Daarin slaagde ik tamelijk wel, behalve op één punt. Ik kon namelijk dat kermen van die vrouwenstem niet geheel van mij afzetten dien skeligen overgang van zachte melodie tot duidelijke wanhoop. Dien kreet hoorde ik nog in mijne droomen, indien ik soms droomde van dien nacht dien kreet hoorde ik, als ik wakker werd; bevende, maar dankbaar, dat ik ten minste dit maal werkelijk slechts gedroomd had. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2