Raat ter Gemeente Haarlem Een moordtooneel heeft de gemeente Halluin bij Tourcoing in bet noorden van Frankrijk in op schudding gebracht. Tegen vier uur des namiddags klom een vrouw uit een venster op straat, gillende: «Mijn man heeft mij met het mes gesto ken!» Werkelijk had zij een wond aan de rechterzijde, waaruit het bloed hare kleederen doorweekte en op het kind neerviel, dat zij op den arm droeg. Na oDgeveer vijftig me ter afgelegd te hebben, viel zij op den grond. Men snelde naar baar toe om haar hulp te verleenen. toen men een man in doodsangst zag aankomen. «Spreek dan toch!» riep hij onophoudelijk. Toen hij zag, dat zijne vrouw in zwijm viel en hij de menschen hoorde zeggen dat zij dood was, ging hij in allerijl aan den haal en rende naar de Belgische grens, die op geringen afstand was. Het echtpaar Huysentruyvan Acker had de betreurenswaardige gewoonte te veel offers te plengen ter eere van den ouden Cambrinus, die in al de herbergen aan de grens vurig wordt aanbeden. Op den dag van de misdaad waren zij naar Menis, een naburige plaats, gegaan en kwamen door het bier half ver- sufd en geheel buiten zich zeiven terug. Onderweg hadden zij hoog loopende ruzie gekregen. Thuis gekomen werd de woor denwisseling steeds heviger. De vrouw had haar man alleen laten binnengaa en was haar kinderen gaan zoeken; in plaats van door de deur binnen te komen ging zij door een openstaand venster in huis. Op dat oegenblik greep de echt genoot, door de scheldwoorden zijner vrouw buiten zichzelf gebracht, een mes en gaf haar een forschen stoot in de rechterzijde. Hij wilde daarop, verschrikt als hij was door de ge volgen van zijn daad, zijn slacht offer ter hulp snellen, maar toen hij meende dat, zij dood was ging hij op de vlucht. Hij werd gearresteerd te Menin door een agent van politie die zijn verschrikt gelaat opmerkte. Het slachtoffer was in deerniswaar- digen toestand. Het lemmet was zes of zeven cM. in haar zijde ge drongen, ouder de rechter borst. De commissaris van politie deed on derzoek en hoorde vele getuigen. De echtelieden zijn oorspronkelijk Belgen, hij is 27 jaar en zij 23; zij hadden twee kinderen. Huysentruy, die op Belgisch grondgebied werd gearresteerd, zal te Kortrijk terecht staan. Te Stumsdorf is zekere heer Esse aan bloedvergiftiging gestor ven tengevolge van het te diep insnijden van een likdoorn. Onlangs is een heer, die zich voor een markies uitgaf, met ach terlating van een menigte onbetaal de rekeningen uit Parijs verdweneD. Deze joukman bewoonde een paleis en bezat prachtige paarden. De laatste oplichterij pleegde hij in een restaurant, waar hij binnengetreden was, vergezeld van bekende perso nen, waaronder een diplomaat. Ver blind door zulk een schitterend ge zelschap, maakte de restaurateur geen bezwaar, de rekening op verzoek van den «markies» den volgenden dag te zenden. Toen men zich aanmeldde, was er in het paleis slechts een neger over. Eeni- gen willen, dat die neger niemand anders was dan de markies, die zich vermomd had om de lange gezich ten van zijn scbuldeischers te zien. Te Luik heeft zich het zon derlinge feit voorgedaan dat een student in de medicijnen een 71- jarigen grijsaard uit minnenijd ver giftigd heeft. De jeugdige moorde naar mengde ongemerkt potasch in het glas bier van den ouden heer, terwijl deze, niets kwRads vermoe dende, in een koffiehuis domino speelde. De dood volgde binnen enkele uren. Ook de kastelein, die, door zijn gast op den vreemden smaak opmerkzaam gemaakt, een slok van het vocht genomen had, werd ernstig ziek, doch is in het leven behouden. Volgens nadere berichten is het lijk van gravin Arnim gevon den door den kleedermaker Merkel, terwijl deze met twee van zijn zwagers naar zijn schoonmoeder zocht, die niet wel bij het hoofd is en den vorigen dag vermist werd. Geld en lijfsieraden werden in on geschonden toestand teruggevonden, terwijl slechts handen en voeten der gravin gewond waren. De borstnaald werd op eenigen afstand van den oever teruggevonden. De zaak laat zich alleen, maar dan ook zeer goed, aldus verklaren, dat de ongelukkige in een der zij-beken van de Murg den dood heeft ge vonden en haar lijk vervolgens met hoog water naar de plek, waar het gevonden werd, is afgedreven. Het tooneei, toen graaf Arnim zijn ge malin in dien ontzettenden toestand terugzag, moet onbeschrijfelijk ge weest zijn. De vinders ontvingen, behalve de uitgeloofde 10,000 mark, rijke geschenken. Volgens de nieuwste tijdingen uit Engeland neemt de invoer aldaar van bevroren scbapenvleesch van de Falkland-eilanden in den laat- sten tijd groote afmetingen aan. Onlangs is het stoomschip Selembria in de Oost-Indische dokken aange komen met eene lading van niet minder dan 30,000 bevrozen schapen. Deze kwamen in uitmuntenden toe stand geconserveerd aan en werden tot goede prijzen van de baud ge daan. Waarschijnlijk is deze laling de grootste, die ooit den Oceaan doorkliefde. «De Falkland-eilanden- vleesch compagnie» liet dit schip geheel voor baar doel bouwen, en is van plan er geregeld vleeschla- dingen mee naar Engeland te bren gen. En als men nu bedenkt, dat een deel van deze eilanden-groep in 1853, en de rest in 1861 bewoond werd en er nu reeds een schapen- stapel van 600,000 stuks aanwezig is, moet men zich over zoo snelle ontwikkeling van een en ander ten zeerste verwonderen. {Lib. C(.) Woodite. Dit is de naam van eene compositie, uitgevonden door eene vrouw, mevr. Wood, eu bestemd voor de bescherming van torpedobooten tegen projectielen van welke zelfs de kleinste gevaar lijk zijn voor deze soort van vaar tuigen. De stof van mad. Wood is beter dan caoutchouc, gelijkt op ge- vulcaniseerde caoutchouc, is zeer elastiek en hecht zich aan de te beschutten voorwerpen. De marine- autoriteiten, die de uitvinding heb ben onderzocht, roemen haar zeer. Volgens de Chicago News bezit Alexander von Batten berg m den staat Chicago en andere Amerikaan- sche staten uitgestrekte goederen, en zou het niet onwaarschijnlijk zijn, dat de ex-vorst van Bulgarije binnenkort zich in de Vereenigde Staten als grondbezitter vestigde. Een sprong, die zeer goed een «salto mortale» had kunnen worden in de letterlijke beteekenis des woords, deed onlangs een tooneel- speler in het «Peoples Theatre» te Bovery (Vereen. St.j Bij de opvoe ring van een of ander drama, had hij, als gevangene, uit een twintig vo.et boog venster te springen, nam echter zijn aanloop te wild en sprong midden onder het publiek. Ver scheidene stoelen brakeD, een paar oude dames werden vrij ernstig ge wond en de acteur zelf bloedend en bewusteloos weggedragen. De voorstelling had geen verderen voortgang. DE BEGRAVEN SCHAT. Vrouw, sprak een boer, we be leven zonderlinge dagen. Niets is meer veilig. Het beste zal wezen om onze spaarauiten in den tuin te begraven. Zoo gezegd, zoo gedaan, maar bij nader inzien werd toch besloten, tot den nacht te wachten, voor men den schat aan de aarde zou toevertrou wen. Toeu het stikdonker was zoo verhaalt Kireriki ging de boer aan het graven en zijn vrouw moest hem met een dievenlantaren bijlichten. Dat deed zij getrouw en beiden, geheel vervuld van hun werk, bemerkten niet dat de buur man, wakker geworden door het gerucht en inbraak vreezende, over den muur kwam kijken om te zien, wat er gebeurde in den tuin van den boer. Spoedig wist hij er alles van. Toen de boer en zijn vrouw goed en wel naar bed waren en hij berekenen kon, dat zij in een vas ten slaap zouden liggen, kroop de buurmau over de heining en groef den schat weer op, terwijl hij mompelde Ik zou die lange gezichten wel eens willen zien, als zij bij het opgraven niets meer vonden!» Eenigen tijd daarna kwam de boer bij zijn vrouw en riep: Vrouw! ik heb den schat willen opgraven, maar al ons geld is gestolen! O jeminee! riep de vrouw en begon te jammeren, maar de boer zei Wees maar bedaard! Dat kan niemand anders gedaan hebben, dan oDze buurman en dien zal ik wel vinden Niet lang daarna zag men hem naar de herberg stappen, waar zijn buurman gewoon was een borrel te drinken. Hij vond hem daar dan ook, knoopte een praatje met hem aan en zei ten slotte: Ja, ja, buurman, de buurt zit vol van allerlei gespuis. Ik ben dan ook zoo wijs geweest om de helft van mijn geld in den grond te stop pen en van nacht stop ik de andere helft er ook in. Nou, ik moet nu naar huis: Gemerge! Goeie morgen, zeide buurmaD. Nu opgepast! dacht deze, toen hij alleen was; «weet je wat? ik leg het geld er weer gauw in, dan heb ik morgen het dubbele.» Eu 's nachts legde hij het geld weer op zijn plaats in den tuin. De boer had hem ODgemerkt be spied. Toen de buurman in huis was, baalde hij ziju geld spoedig weder te voorschijn, telde het na en zei tegen zijn vrouw: Ods geld hebben we weer te rug en er ontbreekt geen half centje aan. Geef nu gauw steenen aan, dan leg ik die in de kist ea een briefje, dat ik bier heb, er boven op. Toen de buurman de kist weder bad opgegraven eu naar huis droeg mompelde hij Drommels wat is die kist zwaar. Er moet minstens wel driemaal zoo veel in zijn als gister. Toen bij de kist echter bad open- gabroken, riep hij Wat! louter steenen en een briefje Hij las daarop: Leelijke gauwdief! Wanueer je niet zorgt, dat ik heden middag vóór 12 uur driehonderd gulden van je heb ontvangen, zal ik je bij de politie aangeven. Er onder stond de naam en het adres van den boer, die naast hem woonde. Sakkerloot! Daar benik leelijk iDgeloopenzuchtte de buurman. VERGADERING' VAN DEN VAN Woensdag 20 Oct. 1886. Aanwezig 20 leden. De Voorzitter deelde in den aan vang der zitting mede, dat was ontvangen f7410 voor grond in de Barrevoetesteeg', alsmede gaf hij den Raad kennis van eenige ingekomen stukken. Betreffende het rapport der spe ciale commissie voor de overwegen van den spoorweg, stelde deze voor, de stukken achtereenvolgens te stel len in handen van de Kamer van Koophandel, de comm. van fabricage en van financiën en daarna in han den van B. en W. Tegelijkertijd achtte de commissie het wenschelijk, dat de Raad de stukken voor ken nisgeving aannam, wanneer hij van oordeel mocht zijn, dat de opoffe ringen zelfs gewijzigd,te groot waren voor de gemeente-financiën. De Voorz. stelde voor het plan eerst aan het oordeel van B. en W. te onderwerpen, om aldus te be proeven of niet een beter met de stadsfinanciën strookende uitkomst kon worden verkregen. De heer Macaré vreesde, dat wan neer het onderhavige plan niet het onderwerp der beraadslagingen zou blijven, men ten slotte met een ontwerp voor den dag zou komen, dat door niemand was voorgesteld en achtte het wenschelijk het boven genoemde plan eerst aan de ver schillende commissiëu en daarna aan B. en W. in handen te stellen. Aldus werd na eenige beraadsla ging besloten. De speciale commissie werd daar na diligent verklaard, ten einde later de onderhandelingen met de spoor weg-maatschappij te kunnen voort zetten. Aan den neer Elink Sterk zal, mede op voorstel van den beer Ma caré, onder dankbetuiging voor zijne bemoeiingen, een exemplaar van het rapport der commissie benevens het schrijven van den beer Telders be treffende het plan van den heer Sterk worden toegezonden. Het voorstel van B. en W. om op de verschillende adressen voor den tegen de kermis aan adressan ten te berichten dat de Raad geene termen had gevonden om tot af schaffing der kermis te besluiten, gaf aanleiding tot uitgebreide ge dachten wisseling. Het dagel. bestuur had zich bier bij doen voorlichten door de Kamer van Koophandel, die meende, dat de kermis voor de meeste neringdoen den wel voordeelig was en daarom het behoud wenschte. De adressen tegen de kermis waren ingediend door den kerkeraad der Nederduitsch Hervormde gemeente, den kerke raad der Chr. Ger. gemeente, de beide Christelijke Jongelingsvereeni- gingen en het bestuur van den Nederlandscben Vrouwenbond, ge steund door de mede-onderteekening van 665 Haarlemsche burgeressen. Allen veroordeelden de kermis als eene heillooze instelling, die de diepste ellende, zoowel op zedelijk als op stoffelijk gebied, na zich sleept. De beer de Kanter wees op het tweeledig doel der jaarmarkt in den ouden tijd, weike tot het doen van inkoopen voor zeer velen een ge- wenschte gelegenheid was en tevens eene tot ontspanning. Aan hetzelfde doel heeft dit soort van volksfeest ten allen tijde door beantwoord en dit is niet af te keu ren. Koffiehuizen zijn als volksont spanning niet aan te bevelen en pleiziertreinen zijn niet voor iedereen. Wel was spreker niet blind voor de schandalen, die de kermis altijd met zich brengt, doch waren deze ook niet bet uitvloeisel van andere za ken? bierdoor maakte men de kermis niet slecht. Men kon beproeven deze misbrui ken tot een minimum terugtebrengen, door allerlei gelegenheden, die juist bet onzedelijk karakter aan de ker mis geven, te beperken; bijv. door te bepalen dat tapperijen en derge lijke inrichtingen te 12 of 1 uur werden gesloten. Naar aanleiding der adressen voor welker ondertee kenaars spreker de hoogste achting koesterde, moest men de zaak ern stig ter harte nemen en de verzoek schriften, wier onderteekenaars ern stig belangstellen in bet heil des volks, niet met een hooghartig stil zwijgen voorbijgaan. Hij wilde aan adressanten doen verstaan, dat de Raad wil medewerken om zooveel mogelijk de ongeregeldheden te tem peren, en aan de uitvoe. ende machten eene vingerwijzing geven, dat bet de ernstige wil is van den Raad om misbruiken zooveel mogelijk te keer te gaan. Ook de beer 't Hooft sloot zich bij den lieer de Kanter aan. De beer Macaré was het mede eens met de beschouwing omtrent het voortbestaan der kermis. Reeds in 1355 toch heeft Willem van Beije- ren aan de burgers van Haarlem vergund «op St. Lucas des avonds het kruis aan de poort te spijkeren en daarop gedurende een octaaf feest te vieren». Deze instelling heeft dus eeu levenskracht getoond, die me nige andere haar zou benijden. Voor boevelen levert niet de kermis eene gewenschte gelegenheid om zich op gepaste wijze te vermaken. Uitspat tingen zijn en blijven te betreu ren. Toch is hier de traditie groo- ter dan de werkelijkheid. Velen stellen zich erger aan dan noodig is. De burgerij, die tegen de kermis is, kan zelve mede helpen. Als zij sommige gebouwen, die buiten het bereik van B. en W. valleD, uit eigene beweging sluiten, zal men er eerder toe komen, de kroegen te sluiten. Ze kunnen verder hun dienst boden verbieden uit te gaan, draai orgels weren enz. Zoo moet men blijken geven van goeden wil. Spreker stelde daarna voor B. en W. uit te noodigen, een onderzoek in te stellen naar betgeen kan wor den gedaan om de ongebondenheid, waarvan de kermis vergezeld pleegt te gaan, te beperken en tegen te gaan. Ook de heer Krelage kan zich met de zienswijze van den heer de Kanter geheel vereenigen. Wat betreft de ongebondenheid, waartoe de kermis somwijlen aan leiding geeft, dit is reeds zooals enkele sprekers opmerkten ten allen tijde de kwaal geweest waar aan deze volksinstelling lijdt; om dit euvel nu zooveel mogelijk te keeren, moeten alle krachten worden ingespannen. Het amendement van den heer Macaré werd aangenomen, waarop de heer de Kanter voorstel, aan adressanten te berichten, dat de Raad geene termen vond tot afschaf fing, maar gaarne zou trachten, de ook door hen betreurd wordende misbruikeu te bestrijden, waartoe deze op zich zelve niet af te keuren instelling aanleiding gaf. Op verzoek van den heer Macaré nam de heer de Kanter de woorden «op zich zelve niet af te keuren» terug. Het amendement van den beer de Kanter werd aangenomen en daarop het voorstel van B. en W., zonder hoofdelijke stemming. De heer Sneltjes vroeg, welk antwoord zal worden gegeven op het adres van de bewoners der Ged. Oude Gracht. De voorzitter stelt zich voor, hierover later advies uit te brengen en tevens de instructie van den marktmeester te herzien. De heer 't Hooft deelde nog mede dat bij bad opgemerkt, telkens wan neer hij de Hoogere Burgerschool voor meisjes voorbijging, daartegen over een draaiorgel te vinden was, wat voorzeker aan de leerlingen aldaar niet aangenaam kon zijn. De voorzitter autwoordde daarop dat hij den commissaris van politie met dit feit in kennis zou stellen. Aan het slot der zitting sprak het raadslid dr. W. B. J. van Eyk een woord vau afscheid tot zijn medele den, nu bij ophield lid van den Raad te zijn wegens vertrek naar eene andere gemeente, bet gevolg van zijne benoeming tot een anderen werkkring en dankte bij voor de vrienschapsblijken, die hij van hunne zijde heeft mogen ontvangen. Hij wenschte hun toe, dat bet hun, zoo wel als den burgemeester, nog lang geven mocht worden, hunne kennis en talenten aan te wenden tot het bevorderen van de belangen van de gemeente, die aan hunne zorgen waren toevertrouwd. De Voorz. dankte den heer van Eyk voor betgeen hij heeft verricht in het belang van de gemeente, wenschte hem geluk in zijn nieuwen werkkringen hoopte, dat de voorz. zoowel als de raadsleden in zijne berinnering mochten blijven leven. LETTEREN EN KUNST. Te Telia staat Jowa, in Amerika, heeft zich eene vereeniging van heeren en dames gevormd om de Neder!andsehe letterkunde te beoefenen, Reeds heeft de heer Van'tLin- aeDhout te Neerboseh de opdracht ontvan gen tot aankoop van eene aanzienlijke partij van de belangrijkste werken van onze be roemdste letterkundigen uit den laatsten tijd. LESÊR EN VLOOT. Het 16 tal machinisten en machinist-leer lingen dat met het transport mariniers en schepelingen der zeemacht den 18en Dec. per atoomschip //Soerabaya-''' na-.r Oost-Indië zal worden uitgezonden, zijn: de machinisten le kl. H. Courlander, N H. Klaassen, J. J. Knotter, B. De Groot, de machinisten 2e kl. C. J. A HaakmaE, G. P. F. Munnik P. C. A Schiiler, J. v d. Plaats, W. F. van Swaa- ningen; de machinisten 3e kl. J. L. Schap- pert, J. van Rees A. de Haan, A. J. M. Toinenburg, C. W. Keramer en de machi nist-leerlingen le kl. P. Ohmstede en A. J. Cr acq AANBESTEDINGEN. Haarlem, 21 Oct. Door het prov. be stuur vau N.-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed het driejarig onder houd der duinen op het eiland Vlieland, be- hoorende tot de zeewerken in Noord-Holland» (Raming f2900 per jaar). Minste inschrij ver de heer J. Reedoker te Vlieland voor f2370,50 per jaar. AMSTERDAM, 22 Oct. Dö prqxen dor Aardappelen warsri ala volgt: Friesche Dokkumer Jammen f2 35 a 2.H0; dito Frauekcr f2.30 a 2.50; dito Engelsche fl.40 a 1.50; dito Hamburger f 1.75 a 1,90; Zeeuwsche spuische Jammen f3,20 a 3.60; dito Flakkeesche f3.a 3.1G; dito Blauwe f2.40 a 2.60; Geld. Blauwe f2.50 a 2.60, dito Kralen f 0.a 0.Pruisische Ham burgers f2,50 a 2.70; Katwijker Zand f0.— a 0.Noordwijker do. f0.a 0.;Hille- gommer dito fü.a 0.—, Haarlemmer do. f0.—a 0.-. Aangeroerd 0 rersche ladingen. Suiker. Biet flauw, Geraffineerd stil. Specerijen. Afgedaan bij inschrijving 181 balen Zwarte Peper ex Burgemeester den Tex". Katoen vast, onveranderd. Tin aanvankelijk flauw, sluit vaster met gering aanbod. Banka f 601/?, Billiton f 607s a Vo termijn l/i a 3/s hooger.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3