De Kamer van Koophandel l en Fabrieken te Arnhem heett be- sloten zich aan te sluiten bij het j subsidiaire advies der Amsterdam- sche Kamer van Koophandel en Fa brieken aan den Minister van Wa terstaat, Handel eu Nijverheid in zake de stoompakketvaart in Ned. Indië. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Arnhem heeft in hare jongste zitting besloten den heer G. Vrugte, die als stationschef met 1 Jan. a. s. naar 's Hage wordt ver plaatst, ais blijk van sympathie een adres aan te bieden, waarin de Ka mer hem geluk wenscht met de onderscheiding van wege de Rijn spoorweg-Maatschappij, maar tevens haar leedwezen te kennen geeft, dat Arnhem een zoo ijverig, welwillend en bekwaam man als de heer "Vrugte zal verliezen. Vrijdagmiddag was een jongen op de Nieuwirarkt te Amsterdam bezig met zijn vlieger, maar werd ver hinderd hem op te laten, omdat een voorbijganger zijn speeltuig stuk trapte. De jongen was erg boos en treurig over dit ongeluk. De man wist hem echter weer gerust te stel len door hem mee te nemen naar zijn huis, waar hij hem schadever goeding zou geven. Dej ngen deed aldus en ging met den man mee naar de Zanddwarsstraat. Voor het huis no. 14 gekomen, waar de aan staande schoonouders van den man wonen, gingen beiden de trap op boven gekomen, veranderde de man opeens van houding eu ranselde en schopte den jongenten slotte wierp hij hem de trappen af en scheen zelfs toen nog niet voldaan, maar werd gelukkig van verdere mishan deling weerhouden door een paar knechts van een stalhouder in de huurt. De jongen werd kermende van pijn naar het Gasthuis gevoerd. De geweldenaar werd gearresteerd. De bevolking der buurt was zoo verbolgen over zijn laag gedrag, dat zijne arrestatie met veel moeite ge paard ging. Des avonds werden aan het bedoelde huis de ruiten inge gooid. De mishandelde jongen is niet dood gelijk men beweerde, maar ernstig ongesteld. Bij tiKras» te Amsterdam wordt eerlang een zuiver vierkant biljart geplaatst. Ofschoon de vorm voor oog en hand vreemd is, kunnen naar verzekerd wordt, bij eenige oefening, op dit vierkant biljart, met zijn uitstekend veerende banden, «ef- flecten» worden verkregen, waartoe zich een gewoon biljart niet leent. Donderdagavond jl. had te Loos- drecht nabij de halte De Gooische loerop den Gooischen stoomtram weg, een treurig ongeval plaats. Een persoon uit Blarikum geraakte onder den in beweging zijnden trein, tengevolge waarvan het bovenge deelte van zijn hoofd werd verbrij zeld en hij aanstonds een lijk was. Van Vrijdag jl. wordt uit Mon nikendam gemeld: Een zeer opgewekte vliegerwed strijd had hier heden plaats. Den vorigen dag was de strijd mislukt, hetgeen niet belet had, de jongens door een optocht met de vliegers en muziek in eene opgewekte stem ming te brengen. Ook heden was er niet veel wind, zoodat velen, verminkt en gebroken door hunne kromme sprongen en ondoordachte druk op mij, maar daar hare oogen slechts eene seconde de mijne ont moetten, kon ik niet zeggen of de indruk aangenaam of onaangenaam was. Beide vrouwen talmden eenoogen- blik aan de deur, zoodat Kenyon en ik vooruit gingen. Buiten de kerk deur bleven we onwillekeurig staan. Misschien was dat wel niet zeer beleefd, maar het meisje had ons te zeer geïnteresseerd, om haar niet nog eens na te zien, terwijl zij de kerk uitging. In de kerkdeur zag ik toen een man staan van middel baren leef tijd en een fatsoenlijk uiter lijk. Hij was eenigszins breed ge schouderd, en droeg ook een bril. Als ik had moeten zeggen tot wel ken stand ik veronderstelde dat hij behoorde, dan zou ik gezegd hebben tot den geleerden stand. Wat zijne nationaliteit betreft, hij was op en top een Italiaan. Hij wachtte blijk baar op iemand, en toen de beide buitelingen buiten gevecht waren gesteld. Voor de hoogstaande vlie gers werden prijzen uitgereikt aan B. Stavanuiter en A. van de Zee; voor de grootste en tevens opgaan de vliegers aan D. Oosterveld en H. Cornelissen samen, en aan K. Oosterveld, terwijl voor de aardigste eu mooist afgewerkte vliegers prij zen behaaldenP. Oosterveld Az., J. Kater en J. Visser. De prijzen bestondenin een horloge, wekker, tee kendoos en verdere bruikbare voor werpen. Vermelding verdient nog het door den heer P. Blankevoort alhier vervaardigde practisch instru ment, om zuiver en snel de hoogte der vliegers te bepalen. In eene herberg bij Zwaag (N. H.) is een biljartwedstrijd gehouden. Als prijzen waren uitgeloofd een vlugloopende ezel en een beste geit. Uit Terschelling wordt aan het Hll. in d. 20 October gemeld: In het thans geëindigde seizoen voor het duiken op de Lutine zijn in het geheel opgehaald: 3 gouden du bloenen, 6 kwart dito, 5 achtste dito, 21 dubbele Louis d'Or, 42 en kele Louis d'Or, 7 guinjes, 5 halve dito, 10 Siciliaansche goudstukken, 3304 Spaansche matten, 35 halve dito, 71 kwart dito, 3 achtste dito, 9 onbekende zilveren munten, 50 koperen munten en halfvergane wapenen, tafelgereedschap, lijfsie raden, kogels, kogeltrossen, 2 ka nonnen, wrakhout enz. Onlangs werd gemeld, dat A. M. A., huisvrouw van C. d. L., uit Alfen, op de weekmarkt te T,;el boter had verkocht voor zuivere roomboter, en dat daarna bij een op verzoek der politie gehouden scheikundig onderzoek aan het licht werd gebracht, dat daarin aanwe zig waren aardappelenstroop en vreemde vetten, zoodat genoemde vrouw den kooper in den aard der koopwaar had bedrogen. Donderdag is de verkoopster te dier zake door de arrondissements rechtbank te Tiel veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. Het O. M. eischte 45 dagen. Door de Haagsche politie is proces-verbaal opgemaakt tegen ze keren J. W., die zijne drie kleine kinderen in onverzorgden toestand in zijne woning "heeft achtergelaten. De kinderen worden nu verpleegd docr het Burgelijk Armbestuur. De vader schijnt de gemeente verlaten te hebben. Een der grootste boterfabrikanten eu exporteurs te Delft is, naar men ons meedeelt, bezig een vereeniging te vormen, waarvan, tegen eene kleine contributie, een ieder lid kan worden, die belang heeft bij de wetenschap, of hij natuurboter of kanstboter gebruikt. Bedoelde fabri kant is nameiijk voornemens om, zoodra een voldoend aantal leden is toegetreden, een prijsvraag uit te schrijven met een prijs van eenige duizenden guldens, voor een in allen deele deugdelijk huismiddel dus zonder chemisch of microscopisch onderzoek ter onderscheiding van natuurboter en kunstboter. {Zn. Ct.) Omtrent het gobelin-behangsel, dat te Dordrecht zoo duur verkocht werd; weet het Haagsche Dgll. te vrouwen de kerk uitkwamen, ging hij haar te gemoet, en sprak tot haar. De oude juffrouw gaf hare verrassing te kennen door een klei nen gil, nam zijn hand, en kuste die. Het meisje stond blijkbaar on verschillig. Het was duidelijk, dat die heer alleen met de oude juf frouw te maken had. Hij zeide eenige woorden tot haar, en haar toen ter zijde nemende, gingen zij samen eenige schreden voort langs de kerk; zij spraken druk en ernstig, terwijl zij telkens hun oogen richtten op het meisje. Toen de oude juffrouw van haar afging, ging het meisje nog een paar schreden door, maar wachtte toen. Nu konden wij haar schoone gelaat en fraaie gestalte ten volle zien, en daar wij niet al te dicht bij haar stonden, konden we haar zien, zonder onbeleefd of onbeschei den te zijn. Zij is werkelijk schoon, vertellen, dat het gekocht is door den heer Boas Berg, antiquaire, te Amsterdam, voor de som van f 3500 en dat het een dag later weder werd verkocht aan den heerWeyl, koopman te Parijs, voor ruim f 7000. Te Renen vatten bij het aanma ken eener kachel de kleederen van een meisje door het onvoorzichtig omgaan met petroleum vlam. Zij bekwam levensgevaarlijke brand wonden. Uit Eist wordt gemeld: Woensdagavond sloeg de bliksem in de tabaksplanterswoning van E. T., in de buurtschap Eimeren. Aan het voorhuis we. d belangrijke schade toegebracht. Een dubbele-schoor steen werd geheel verbrijzeld, meu bels werden etuk geslagen, deuren met kozijnen uitgerukt en geen enkele glasruit bleef in zijn geheel. De bewoners (man, vrouw en 2 kin deren), bekwamen hoegenaam geen letsel. Geen spoor van brand is te vinden. Dezer dagen werden twee bekende vogelhandelaars te Nijmegen, door het Landgericht te Kleef ieder tot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens het vangen van zangvogels op Pruisisch grondgebied, zoodat aan de Pruisische vogelwet blijkbaar krachtdadiger de hand wordt ge houden dan aan die hier te lande. Ten einde zeker te zijn, dat genoemde personen zich niet aan de hun op gelegde straf zouden onttrekken, werden zij na hunne aanhouding' in preventieve hechtenis gesteld. De officier van justitie te Breda heeft door middel van strooibiljet ten, plakkaten en advertentiën een beroep gedaan op hen die eenige inlichtingen omtrent den laatsten diefstal aldaar kunnen geven. Tevens wordt door hem f 150 belooning uitgeloofd, wanneer die inlichtingen tot ontdekking der daders leiden. Uit den Bredasehen Gemeente raad: Aan de orde is een voorstel om trent het lossen van panden in de bank van leening. De heer Rombouts: «Ik had lie ver stemming, mijnheer de voor zitter. De voorzitter: «Wenscht u alleen te stemmen?» De heer Nelissen. «Neen, ik ook, mijnheer de voorzitter.» De voorzitter«Nu in vredesnaam. Er wordt dus in stemming gebracht of de commissie de bank van lee- ning zal openen voor het lossen der panden. De heer van Aken«Maar als ik stem, weet ik niet of de Raad, dan wel de commissie van administratie, de bevoegdheid bezit, een dergelijk besluit te nemen.» De voorzitter: «Als u zondigt, dan zondigt u in onwetendheid en der gelijke zonden zullen wel vooraf zijn vergeven, vooral waar het geldt het stemmen over iets waartoe men niet weet of men de bevoegd wel bezit». (Hilariteit.) Het voorstel des voorzitters wordt aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. In het Liesbosch bij Breda is Vrijdag eene vrouw in bewusteloo- zen toestand gevonden. Na in het gasthuis te Breda te zijn opgeno men, bleek het eene dienstbode te zijn, die drie weken geleden haren zeide ik meer tot mijzelven dan tot Kenyon. Ja, dat is zij, maar toch niet zoo schoon, als ik dacht, er ontbreekt iets aan; toch is het niet mogelijk te zeggen wat het is. Is het wel licht bezieling of uitdrukking? Ik kan niet zien dat er iets aan ontbreekt I zeide ik met zoo veel enthousiasme, dat Kenyon er luide van in den lach schoot. Fixeeren de Engelsche heeren en dames ook zoo in hun land, op publieke plaatsen, of is dat alleen een faveur voor de Italiaansche da mes Deze onbeschaamde vraag werd gedaan door iemand, die dicht bij mij stond. We keerden ons tegelijk om, en zagen een man van hooge gestalte, van ongeveer dertig jaar, die vlak achter ons stond. Zijne ge laatstrekken waren regelmatig, doch maakten geen aangenamen indruk. Men voelde terstond, dat onder dien dienst aldaar had verlaten en sinds dien tijd rondzwierf. Het gelukte den veldwachter van Tubbergen een berucht strooper met een dubbel geweer en een haas, in arrest te nemen. Het heerschap was zoo vrij geweest op klaarlichten dag uit jagen te gaan. Gedurende het onstuimige weder der laatste dagen werd in een waterplas te 's-Grevelduin-Capelle (Noord-Brabant), het zoogenaamde Wiel, het bijzonder verschijnsel waargenomen, dat de visschen aan houdend bovenwater kwamen, zoo dat men ze zonder moeite kon scheppen. Het water, dat bij on stuimig weder altijd van kleur ver andert, was ditmaal bijna vuurrood. Door de rijkspolitie te Rozendaal is een deserteur van het 1ste regi ment infanterie aangehouden, die sedert drie jaren in Afrika de schil de kunst had uitgeoefend. De man had den weg van Spanje naar hier te voet afgelegd. Terwijl elders aan vele stations kosten noch moeite worden gespaard, blijft de toestand van het spoorweg emplacement en station te Rozen- daal dezelfde. Een groot open ter rein ligt thans geheel waardeloos. Dat op een zoo bekrompen inge richt station, waar dagelijks gemid deld honderd-dertig treinen aank j- men en vertrekken, en waar dag en nacht door verschillende machi nes moet worden gemanoeuvreerd, niet de grootste ongelukken voorko men, mag wel een wonder worden genoemd. Een oud-strijder van Waterloo, H. van Doorn te Buren, is over leden en werd Donderdag met mi litaire eerbewijzen begraven door de schutterij van Tiel, daartoe naar Buren overgekomen. Een remmer der Links-Rheinische Eisenbahn te Venloo had Donder dag het ongeluk te Lobberich bij het raDgeeren tusschen de buffels te geraken, waardoor hij zwaar ge kwetst werd. Yolgens een bericht in de ZntJ. Ct. moet zich het volgende staaltje van oplichterij in Rijsen hebben voorgedaan Dezer dagen kwam de vrouw van een polderwerker in een schoen winkel, om een paar laarzen voor haar man te koopen. Zij verzocht ééue laars, die haar man van pas scheen, mee te mogen nemen, opdat haar man- die zou aanpassen. Zij zou dan terugkomen om de andere laars op te halen en dan te betalen. La ter ging zij naar een anderen schoen maker en deed daar evenzoo; maar nu nam zij een laars voor het rech terbeen mee, en bij den eersten een voor het linker. Alzoo had haar man een paar nieuwe laarzen zon der dat het haar iets kostte. De Nieuw Prov. Drentsche Cou rant meldt thans, dat be boa con strictor, waarmede de dierentuin te Assen verrijkt is, een geschenk is van den heer G. J. Klein, te Ba nana aan den Congo. Tusschen 16 en 18 October zijn zeven kolonisten ontvlucht uit de zwaren knevel een sarkastische mond schuilde, en dat die donkere oogen en wenkbrauwen konden gloeien van toorn. Op het oogenblik druk ten zij aanmatigenden, beleedigden hoogmoed uit, dien ik vooral in eenen vreemdeling tegenover eenen Engelschman niet kan uitstaan. Dat hij een vreemdeling was zag men dadelijk, hoewel hij in zuiver En- gelsch sprak. Een scherp antwoord lag mij op de tong, maar Kenyon, die een bui- tengewoog gevat en bespraakt jong- mensch was, kwam mij voor. Hij nam zijn hoed af, en maakte eene diepe buiging, op zulk eene wel berekende wijze, dat het onmogelijk was te zeggen, of hij een excuus wilde makenof den spot wilde drijven. Signor, zeide hij, een Engelschman, die uw schoone land doorreist, doet dat, om al wat schoon is in dat land, in natuur en kunst, rijksgestichten Veenhuizen en Om- merschans. Uit Drente wordt gemeld: Van de vroegere aardappel-malen zijn nog hier en daar enkele sporen aanwezig, waardoor menig bewo ner eener nederige stulp in staat wordt gesteld lot het bekomen van een kleinen voorraad aardappelen, die in den winter eenigen tijd in zijn onderhoud voorziet. Het «rond gaan» om van eiken landbouwer een paar schepel op te vragen, heeft nog hier en daar plaats. Eene ge trouwe nabootsing dier «malen» had dezer dagen in de gemeente Vries plaats. Daar worden nl. eenige dorpsmeisjes bij de arbeiders, wier voorraad voor den winter niet toe reikend is, des avonds aan huis ver zocht en getrakteerd op koffie, koek en chocolade. Het doel dezer bijeen komst werd alhier niet uit het oog verloren. Eene ruime hoeveelheid aardappelen was door d& dorpsschoo- nen in zakken en mandjes derwaarts gedragen, die als eene ruime beloo ning door den huisheer werden aan genomen voor het genoegen, dat hij zijne gasten had bereid. Zoowel aan de zucht tot instandhouding van dit oud gebruik als aan de wel- dadigheidsbetooning werd hier vol daan. Bij de bruilofts- en begrafenis maaltijden, die in de kleine dorpen en gehuchten van Drente nog niet overal zijn afgeschaft, neemt nog naast de gasten de ongeDoodigde scharenslijpersvrouw hare plaats in. Vroeger zag men, vooral in het na jaar en den voorwinter, bij veer tigtallen de scharenslijpers langs de dorpsstraten marcheeren. Dit is thans verminderd, wijl vele dier lieden thans woonwagens hebben. De scha- rensliipersbond vond langen tijd bij den Drentschen landbouwer eene gulle ontvangst, hetwelk hij te dan ken had aan het van heinde en ver aangebrachte nieuws, dat hij nauw keurig wist mede te deelen, of aan den raad, bij ongesteldheid van menschen of vee gegeven. Langen tijd vonden dezen lieden uit het slij pen van messen enz., het soldeeren en het maken van eene stootmuziek op een zoogenaamde «hertfort», waarbij het bedelen de kroon op hun werk zette, een ruim bestaan. Thans moeten zij eenigen handel uitoefenen en door werkzaamheden in hunne behoeften voorzien. Ook zij hebben den «goeden ouden tijd» achter den rug. Hunne liefde voor bovenge noemde maaltijden blijft hun eigen. (N. R. Ct.) Uit iEngwirden wordt gemeld: In deze gemeente, die 4152 zielen telt, werd, volgens ingediende reke ningen bij het gemeentebestuur, al leen door de armen voor een bedrag van f 1141.92 aan geneesmiddelen verbruikt. Tegen zekere vrouw Dalstra te Meppel, aldaar en in omliggende en meer verwijderde gemeenten zeer bekend, is door de politie te Zwart sluis proces-verbaal opgemaakt, ter zake van het onbevoegd afleveren van geneesmiddelen aan een inwoner dier plaats. Bij den landbouwer De B., onder Vrouwbuurt (Friesland), is de ko kende inhoud van een koffielrekpot op een zuigeling van twee maanden te zien en te waardeeren. Indien u dat ergert, verzoeken we excuus. De man keek boos, niet wetende of mijn vriend spottend of ernstig sprak. Indien wij iets dwaads gedaan hebben, wees zoo goed, signor, ver schooning te vragen aan de dame, die misschien uwe vrouw of uwe dochter is. Het laatste was eenigszins sar- kastisch, daar de man nog jong was. Geen van beide, bromde hij. Kenyon maakte een buiging. Dus eene vriendin. Ik maak u mijn compliment, ook over uw Engelsch spreken. De man werd met de zaak ver legen; Kenyon sprak zoo innemend en zoo natuurlijk. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2