terecht gekomen, met het noodlottig gevolg, dat de kleine onder hevige pijnen 's uachts bezweken is. GEMEN6S NIEUWS, Te Luik is een 14jarige knaap overleden ten gevolge van het ge bruik van in een kraampje op de markt aldaar gekochte «saucisse de Boulogne». Verscheiden personen die zich aan dezelfde lekkernij vergast hadden, zijn nog ernstig ziek. Er bestaat te Luik een keurings-com- missie. Op het erf van een hofstede, nabij Lokeren, zijn drie boeren het slachtoffer geworden van verregaan de onvoorzichtigheid. Zij waren bezig vuurwerk te maken voor een bruiloft in de buurt, toen een van hen een vonk uit zijn pijp in een grooten pot met buskruit liet vallen, waarop een ontploffing volgde. Alle drie werden zóó deerlijk gebrand, dat aan hun behoud gewanhoopt wordt. Wat men in Frankrijk (en elders) ziet en niet ziet! Men ziet, volgens den voorzitter van de Ver- eeniging van scheikundige produ centen, Suilliot, dat de invoer van stikstof in Frankrijk, in den vorm vau natronsalpeter, ammonium-sul faat en guano, telken jare gemiddeld kost 28 millioen francs, maar men ziet niet, dat de stad Parijs alléén alle jaar eene hoeveelheid stikstof ongebruikt door haar kanalen laat afvloeien, die een kapitaal van 40 millioen francs vertegenwoordigt. Bij verwerking van al dien afval op stikstof verbindingen zou zulk een belangrijk bedrag voor het na tionale vermogen behouden worden. Bekwame financiers hebben berekend, naar zij beweren, dat er in het aardsche tranendal 950 mil lionaire wonen, wier vermogen meer dan twaalf millioen guldens be draagt. Onder dezen worden 250 Engelsehen gevonden, 200 Noord- Amerikanen, 100 Zuid-Amerikanen, 100 Duitschers, 75 Franschen, 50 Russen, 50 Indiërs en 125 behoo- rende tot de overige natiën. Vau dit 950-tal kiezen de meesten Parijs voor korteren of langeren tijd tot verblijfplaats. Zij zijn het, die al daar de grootste weelde ten toon spreiden en de eigenlijke bevolking door dwaze geldverspilling verre overtreffen. Meer dan een dozijn Noord-Amerikanen van deze klasse zijn er voorgoed thans gevestigd. Heeft Frankrijk, zijn grootte en het aantal zijner bevolking in aan merking genomen, niet vele rijk aards van de genoemde soort, zoo bezit het betrekkelijkerwijze ver moedelijk het grootste aantal per sonen, wier vermogen zoo ongeveer één millioen of iets meer bedraagt. Tweehonderd mijnwerkers te Ju- met hebben het werk gestaakt. Zij eischen de verwijdering van een opzichter die een van hen met een mijnlamp in het gezicht zou hebben geslagen. De werkstakers hebben de tusschenkomst van den burge meester verzocht om de verwijdering van den opzichter te bewerken. Ondank is werelds loon. Weinig spreekwoorden houden eene zoo gulden waarheid in als dit. Vooral in den handel, in «zaken» is dit op te merken. «Zaken zijn zaken,» zegt de ware handelsman, hiermede doelende op de eigenaar dige "wijze, waarop soms in zaken gehandeld wordt, overeenstemmende met de rekbaarheid van het koop mansgeweten. Als gunstige uitzon dering is de volgende geschiedenis daarom te schoon om onvermeld te blijven. Eenige jaren geleden ging eene firma te Berlijn bankroet. Om haar voor den ondergang te behoe den, trad een handelsman de gefail leerde firma met raad en daad te hulp en hield met zijn geld de zaak staande, zoodat zij nu weder groeit en bloeit. De vriensdchappelijke verhouding tusschen de twee koop lieden verminderde echter langza merhand, totdat eene algeheele ver koeling ontstond en de persoonlijke betrekkingen ten slotte afgebroken werden. De koopman, die eenige jaren geleden de gefailleerde firma te hulp kwam, verkeert nu in de zelfde omstandigheden als degeen, dien hij gered heeft en moest ook surséance van betaling aanvragen. Zijn vroegere vriend herinnerde zich zijner plotseling; de persoonlijke vijandschap was vergeten en dade lijk stelde degeen, die vroeger in het ongeluk verkeerd had, zijn red der van toen de noodige geldmid delen ter beschikking, zoodat diens zaken nu weder haar gang gaan. Te Erlenbach, gelegen aan den rechter oever van het Züricher meer, zijn onlangs belangwekkende vond sten gedaan met betrekking tot de paalwoningen. Reeds in 1884 bad men daar talrijke ronde houten palen beneden de bovenste slijklaag ge vonden, die loodrecht in den bodem van het meer stonden. Daarbij trof men aan eenige wig vormig geslepen eteenen van harde consistentie. Later bleek dat men ook daarbij te doen had met de overblijfselen van paalbouw, en dat de scherpe steenen gereedschappen waren. Nu heeft men een aantal voorwerpen voor den dag gebracht, die aantoonen, dat eeiimaal iu de beide zachte bochten van het meer bij Erlenbach paalwoningen hebben bestaan. Deze schijnen tot den steen tijd te behooren, en moet men aan nemen, dat de oever -in de streek van Erlenbach reeds 2000 tot 1500 jaren vóór Chr. bewoond is geweest. Velerlei gereedschap van steen werd gevonden, alsmede eenige beenderen, tanden, hazelnoten, notedoppen enz. Door de rechtbank te Posen is verleden week een zonderling vonnis geveld. Men weet dat de Poolsche bladen, alsook die der Fortschritts-partij, nog al dikwijls hun lieven vriend Bismarck aanran den. Deze betaalt hun die vriende lijkheid met eenige maanden ge vangenis. De dagbladen in kwestie weten dit zoo goed, dat zij tot dit doel een bijzonderen persoon heb ben, die niets anders doet dan in de gevangenis zitten en daarom «zitredacteur» wordt genoemd. De Duitsche rechters kennen dit spel sedert lang. De rechtbank van Posen nu, die eene overtreding van de «Kuryer Posnanski» te be handelen had, heeft den zitredacteur buiten het geding gesteld en den hoofdredacteur, den bekenden dr. Kantecky, tot 6 maanden gevange nis veroordeeld. In Oostenrijk-Hongarije zullen vooreerst twee of drie legerkorpsen met het nieuw repeteergeweer Mann- licher bewapend worden. De invoe ring dezer geweren heeft niet alleen ten doel verhooging van de vuur- snelheid, maar daardoor wordt ook de kaliberkwestie opgelost. In de plaats van het geweer van 11 mill, treedt nu dat van 8 mM. kaliber. Het projectiel wordt uit staal ge goten en de loop ondergaat eene geheele verandering. Intusschen is weer een nieuw repeteergeweer uit gevonden, dat als het volmaaktste op het gebied der wapenconstructie genoemd wordt. Uitvinder en eige naar van dat nieuwe vuurwapen is de Weener pistoolschutter Jozet Schuithof. De beproeving van dit geweer had onlangs plaats op het militair schietterrein bij Weenen. Schuithof deed er eerst met geslo ten geladen magazijn, dus als enkel lader, 24 schoten mede in de minuut, en beproefde het daarna met zijn door een lichten druk oogenblikke- lijk geopend magazijn, waarbij de schutter het, met inbegrip van het laden, tot 52 schoten in de minuut bracht. Het magazijn bevat 10 pa tronen. De lof van het bier schijnt nog niet volprezen. Behalve de goede eigenschappen, die men dezen drank sedert eeuwen toeschrijft, is er weder een nieuwe ontdekt, die alle andere in de schaduw dreigt te zetten. Het bier wordt nu aan geprezen als een anti-cholera mid del. Daar het intusschen eene bier brouwerscourant is, welke deze uit vinding wereldkundig maakt, is het de vraag, of men er veel waarde aan mag hechten. Het bedoelde blad schrijft: «Terwijl men vroeger het gebruik van bier als bevorderlijk voor de cholera beschouwde, weet men nu, dat het omgekeerde het geval is. Door het bier zal men niet door de ziekte worden aange tast, want het water daarin is ge kookt en de bacillus sterft; doch er is meer: door het gebruik van bier wordt zelfs de ontwikkeling van den cholera-bacillus tegenge gaan. Het is opmerkelijk, dat bij de epidemie in 1873 te Weeuen geen enkel cholerageval voorkwam onder werklieden in de brouwerijen. Het is dus een kostbaar middel tegen de cholera,» besluit het blad daar uit. Zwitserland is het beloofde land der schoolmeesters. In het dis trict Saanen, kanton Bern, worden bijna alle staats-en gemeentebetrek- kingen door schoolmeesters bekleed. Van de drie afgevaardigden voor den Grooten Raad is één schoolmeester. De armen-inspector is schoolmeester. Twee der plaatselijke rechters zijn schoolmeester. Een stadsklerk is schoolmeester. Le ontvanger der registratie, de ambtenaar van het O. M. en de chef der brandweer allen zijn schoolmeester. Op 13 October werd een goe derentrein tusschen de stations Du- naburg en Ivanowka, in Rusland, aangevallen door eene bende van 25 E 30 personen, op het oogenblik, dat de trein wegens eene aanmer kelijke stijging van den weg zeer lang aam ging. Het personeel van den trein verweerde zich krachtig. Na een hevig gevecht, waarin ette lijke spoorweg ambtenaren gekwetst werden, verdwenen de aanvallers eensklaps. De trein ging nu in volle vaart verder; te Ivanowka bleek, dat de achterste wagen geheel ge ledigd en eene waarde van 7000 roebels ontvreemd was. Oreste Tingherlini, de onschul dig veroordeelde in het millioenen- proces van Aueona, die na 8 jaren van ongehoord lijden uit de gevan genis ontslagen werd, is bij zijne aankomst te Ancona, zijne woon plaats, door een groote menigte opgewacht en met luide juichkreten begroet. Eenige zijner vrienden deden hem in een rijtuig plaats nemen,en een geheele stoet, uit 30 h 40 koetsen bestaande, bracht hem langzaam, onder de juichkreten van het volk, naar zijn huis, waar de aandoenlijke ontmoeting van Tingherlini met vrouw en kinderen plaats had. Zes maanden geleden huwde te Londen de jonge kleermaker Thomas Atkinson met de mooie, zestienjarige Augusta Tremer, die bovendien een aardig sommetje meebracht. Volgens getuigenis der buren leefde het paartje in den gelukkig ten echt. Na vier maanden stierf echter Atkinson's vader en diens weduwe kwam nu bij haar zoon inwonen. Sedert, van den vroegen morgen tot den laten avond, twist en krakeel. De oude vrouw verweet haar zoon, dat hij onder de plak zat en voegde hem meermalen toe, dat hij zich maar eens moest be drinken, dan zou hij moed genoeg krijgen om tegen zijne vrouw op te treden, zooals het behoorde. De jonge vrouw ontvluchtte ten slotte de echtelijke woning en nam, onder een anderen naam, dienst als bonne. Haar echtgenoot kwam haar echter op het spoor en wilde haar dwingen terug te keeren. Zoo kwam de zaak voor het gerecht. Al snik kende verzekert Augusta dat zij haar man hartelijk liefhadmaar, dat het, na de ondervonden behan deling, haar tot zelfmoord zou drijven, wanneer men haar dwong terug te keeren. Hij at alle dagen met zijne moeder aan tafel en dan kon zij, arme, in een hoek afwach ten of er ook wat voor haar over schoot. Dat km zij niet verdragen. De schoonmoeder betuigt onder hoofdschudden dat zij bij het jonge paar steeds de rol van «engel des vredes» had gespeeld en nu bitteren ondank oogst. Atkinson zelve, die ter terecht zitting niet veel te vertellen had, waagt het op te merken «Neen moeder, den vrede heeft u nu juist niet bewaard.» Een paar fiksche oorvijgen herinneren hem, dat hem niets werd gevraagd. Een agent trekt de verontwaar digde schoonmoeder weg en de rechter verklaart, dat hij Augusta niet aan haren man mag terugge ven of deze moet zich verbinden zijne moeder uit hun huis te ver wijderen. Thomas verklaart zich daartoe bereid en het hereenigd paartje keeit gelukkig huiswaarts. De «engel des vredes» evenwel maakt den rechter voor zooveel leelijks uit, dat deze zich genood zaakt ziet haar tot acht dagen op sluiting te veroordeelen. Het Britsche stoomschip Ferw tower is in den mond der Saigon- rivier gedurende een orkaan ver gaan. De kapitein en 50 man zijn in de golven omgekomen. Enkele officieren en matrozen zijn na drie dagen en drie nachten op de cam pagne, die van het wrak was los geslagen, zich vastgeklampt te heb ben, door de equipage van een an der Britseh stoomschip gered. James Brown, een koopman te New-York, liet onlangs zijn zes tienjarigen zoon Milton in hechtenis nemen. Aan het politiebureau ver klaarde de oude heer, dat zijn zoon niet naar zijns vaders bevelen luis terde, dikwijls heele nachten van huis was en den vorigen Maandag de löjarige Annie Flynn had getrouwd. De jeugdige «echtgenoote», die mede tegenwoordig was, scheen zeer terneergeslagen over de inhechte nisneming van haren «gemaal». Na eenige samenspreking tusschen den commissaris en den heer Brown werd echter de knaap weder op vrije voeten gesteld. Sedert woont het jonge paar, dat door ds. Mann werd ingezegend, bij de moeder van het meisje in. Beiden hadden eerst voor eenige maanden de school verlaten. De jonge minnaar kreeg een plaats op een kantoor en genoot siDds het vorstelijk inkomen van 4 dollars per week. Nu is de «echt vriend» echter buiten betrekking, Milton werd in hechtenis geno- en toen hij met zijne «vrouw» arm in arm de vierde Avenue op wandelde. De New- Yorker Hdls. Zeitung schrijft De Indianen in het district Jo- nacatepec, republiek Mexico, drijven handel in hunne vrouwen. De rood huiden verkoopen hunne wederhelf ten of verhuren ze voor een be paalden tijd. In het laatste geval keert de echtgenoote, wanneer haar huurtijd verstreken is, in het huis van haren man terug en wordt door hem met open armen ontvangen. De Indianen in het district Tenango strekken hun vrouwenhandel zelfs tot hunne «schoonmoeders» uit. Deze staan echter niet zoo hoog in prijs als hare dochters. Voor een lam of een speenvarken kan men een «niet onaardig exemplaar» schoonmoeder verkrijgen. In Engeland vertoeft tegen woordig de beroemde Amerikaansche staatsman en rekenaar, de kleurling Frederick Douglas. Hij is van plan, met zijne vrouw, eene blanke, met wie hij vóór een paar jaren huwde eene tweejarige reis door Europa te maken en zal waarschijnlijk eene reeks voordrachten in Engeland houden. Vrijdagmorgen werden hevige schokken van aardbeving waarge nomen te Charleston, Augusta, en Orangeburg in Zuid-Carolina, te Savannah (aan de noordwestelijke grens van Georgia), te Columbia, te Wilmington, in Noord-Carolina, alsmede op plaatsen in andere districten. De eerste schok had omstreeks 5 uren in den morgen plaats, en werd omstreeks 3 uren in den na middag gevolgd door verscheidene andere hevige schokken. Aangaande verwoestingen wordt nog niets ge meld; ook werden te Washington en op verschillende punten in de staten Virginia, Tenessee, Ohio en Florida schokken van aardbeving waargenomen. -Volgens de jongsten statistie ken, moeten er in Europa 4,579,000 meer vrouwen dan mannen zijn. Volgens de laatste berichten zijn bij de jongste overstroomingen in Texas en Louisiana 100 menschen omgekomen, en duizenden runderen Te Sabine zijn van 150 huizen slechts 2 blijven staan. Saksische Jammen f9 41 a 9.50, Daiticho Roode f2.25 a 2 40. Aangevoerd 12 ver6che ladingen. Handel flauw. Koffie Afgedaan 1000 bn. Macasaar (Bon- thain) fi „Crown' en 390 balen Java, ex «Schiedam*. Suiker: Bietwortel. Ora artikel bleef de vorige week onveranderd en bleven de prij zen evenals onze laatste noteering op f 13, voor Oct. f 13'/»,ivoor Nov./Dec. f 13»,voor Jan. en voor Jan/Maart fl3'„ tot welke prijzen eenige verkoopen plaata vonden. Niet tegenstaande het ongunstige weder kon het rooien der Bieten toch geregeld voortgaan en is mon algemeen tevreden over het gewas. Geraffineerd bleef wederom kalm gestemd met geringe zsken. Wij noteeren Superior Crushed f 18 ÏÏK No. 1 fl7»/„ RS prima '17'/.. Rijst in eendoen. Katoen. Noteering van Vrijdag ter Beurze Loco Heden 1885. Middling fair 30' ,31 c. 31'-, c. Fully Good Middling. 307.30'/, 317, Good 29'',30 31»,*, Strict 29' ,29'/, 30' Middling. 29 29'/, 30'/,* Low Middling. 27' ,28 29' Good Ordinary. 26 26'/, 29 Good ïinnevelly (nom.) 25'/,26 28 Fully good Dhollerah. 25 25'/, 27 Good Dhollerah. 24 24'/, 26'/, Goodfair Dhollerah nom. 23 23'/, 257, Good Oomra. 24 24'/, 26'/, Fully goodf. Oomra. 227,23 „25 Goodfair Oomra. 22 22'/s 24'/. 'ine Bengal. 25 25',. 26'/,"» Good Bengal nom. 23 23'/. 24'/, Heden zeer stil en nominaal, iets lager, li" Verkoopera hebben algemeen kunne vraagprijzen verhoogd. De omzet was dien tengevolge zeer gering Petroleum-bericht van P. G. C. Calkoen. Makelaars, Amsterdam, 23 Oct. De Amerikaansche Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram New-York 6' f, 73/4,6»/4, 63'<,63/4,68/, ctpgall. Philadelphia 63/,, 6»/.,, 63/, 63/,, 6s/«. 63/8 ct. per gall. Ruwe Olie 65%, 71—, 71—, 657/„, 66 65et. per vat. De stemming bleef kalm en waren de prij zen voor loco bijna onveranderd. Voorjaars- laveriugen trekken voortdurend weinig at tentie. De noteering is heden bij minstens 25 vn. te ontvangen aan het Arasterdamsch Petro leum-Entrepot: Disponibel f 7.60 a f Entr- Oct-levering 7.60 Nov. y 7.65 u Nov./Dec. u 7.70 Jan Maart. 7-75 K Nobels Petr. (Rus sische) lev. Nov.. Dec 7.60 n In consumtie vrij aan boord f 9. Bij kleinigheden f V4 a f hooger. De voorraad aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot bedroeg op 16 Oct 42,852 vu. Aangev. per //Lizzi Ross". 7,716 u yJ, E. Graham". 8,951 v h *Eaïrmont" 7-858 Afgeleverd10.582 a Voorraad op heden 66.345 H Verwacht wordende ladingen: j/Z. Ring// (gezeild 23 Sept 8.350 In lading8 00 D Tarwe op levering geen koers. Notaeriujs van do Commissio voor d®n "•yaanbandoL Y-of are op levering iets hooger Oct f118, 119. Maart f125. Note#rm? van Mokïio 'fhole. Koolzaad zonder handel Raapolie willig, lo NJv. 22l/4- lo. Dec. f 22Va lo Mei f 233/4 Lijnolie prijshoudend lo. Jan. Mei f 218/8. EJam, 23 Oct. Kaas. Aangevoerd 113 stapels vegendekilo; hoogste prijs Gras- hf30.laagste f 0.—de 50 kilo. Hooi f 0.—. Haarlem, 25 Oct. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 6.20 a f 0.witte tarwe f 7.35 a f 6.30 rogge 5.15 a f 4.9G haver f3.50 a f3.— Garst 4.70 a f0.— Duiven- boonen f7.— a f675 Paardenboonen f 0.— a f0.— Bruine boonenf0. af0.Groene Erwten f 0.a f 0.Witte Erwten f 0.- f0.Capucijners f20.a f0.— Kanarie zaad f 0.a f 0.Oliezaad f 0.— a f 0.— Koolzaad f 0.a f 0.— Geel mosterdzaad f 0.a f0.Bruin mosterdzaad f 0.- f—Kar weizaad 0.a f 0. AMSTERDAM, 25 Oct. Da prijznn der Aardappelen waren ala volgt: Eriesche Dokkumer Jammen f2.30 a 2.60; dito Eraneker f2.15 a 2.40; dito Engelsche fl.40 a 1.50; dito Hamburger f 1-76 a 1.80; Zeeuwsche spuische Jammen f3.20 a 3.60; dito Elakkeesche f3.a 3.20; dito Blauwe f 2 50 a 2.60; Geld. Blauwe f 2.50 a 2.70, dito Kralen f 0.a 0.Pruisische Ham burgers f 2.60 a 2.70; Duin Z&ud f 8.- 5.—; Zeeuwsche Champions fl.90 a 2.—; Alkmaar, 22 Oct. Kaas aangevoerd 535 3tapels, wegende 135233 kilo. Prijzen kleine Gras Kaas f33.dito Hooi f 0.com missie Gras- f33.dito Hooi f 0. mid delbare Gras f33.— dito Hooi f 0. Leiden, 23 Oct. Aan de Gemeente-Waag gewogen: 371 en 74 Vis deelen Boter, te zamen 8160 stukken. Eerste kwal. f 50. 72.2e kwal. f0.a 0. Stefeiotosw, 2? Oct. Moutwijn f 6.75 Jsme- «r f 12.25. A--nat. Pro&f f 13.50, Spooling f0 70, idem door d« Rehiedamaebo Spooling- V rsaniging 0 90 LETTEREN EN KUNST. Naar wij vernemen, zal in het Rijksmu seum spoedig de zaal gereed zijn en voor het publiek geopend worden, die bestemd is om de belangrijke portretverzameling te ont' vangen, door den gepensioneerden kolonel der cavalerie jhr. J. S. R. van d6 Poll, nit Arnhem, aan het Rijk geschenken. De ver zameling bestaat uit 35 familieportretten van hooge kunstwaarde, o. a. vindt men er onder van Van der Helst, EranB Hals en Van der Werff. (A.) Naar wij vernemen zal de firma H. C. A. Thieme te Nijmegen optreden als Uitge ver van de Geschriften ovf r Sociale Vragen, door de //Liberale Unie" te verspreiden. Vbbbbwiik, 25 Oct. 2 27 M. feovea A. P 4*25 M. oneer N.P. Kbulb», 25 Oct. 2 47 bovea 0. Het stoomschip //Leerdam", kapt. Slieren- dregt, van New-York naar Rotterdam, pas seerde 24 Oct. des ochtends 2.20uur Dover. Harde O. wind. Het stoomschip //Noord-Holland" van Rot terdam naar Java, heeft 23 Oct. na volbrachte reparatie, de reis van Southan^pton voort gezet. Het stoomschip ^Prinses Amalia", vertrok 28 Oct. van Amsterdam no ar Ned.-Indië.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3