Teruggeroepen. 4e Jaargang Woensdag 27 October 1886 No. 1015. ALGEMEEN OVERZICHT. FEÜILLETON. id ABONNEMENTSPRIJS: foor Haarlem per maand40 Centi. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 r Afzonderlijke Nommere 5 ïeriehijot Dagelijks Hitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 8. Hoofdagenten voor het Buitenland(.ompagnis Générale de rublicite Etrangèr» 8. L. DAUBE <f- Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN' van 15 regela 25 Cent; iedere regel meer 5 eenta. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum van het Paviljoen. Ingaag aan de Draefzyde 2e den?. Geopend dagelyki van 10 tot 4 uur. Toegang 26 centa por persoon. Donateurs en leden der Nedorlandaciie Maatschappij tor bevordering van Nyverheid hebben ijl I fö'toöa van diploma vryea toegang, donatenra met gezelschap, laden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hst Paviljoen. Ingang 'rrontzijde van net Paviljoen op liet terra3. Geop, dag. v 10i nnr. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs en cisndor Nederlaadache Maatschappy ter bevordering van Nyverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. BjsieAoppslxjk museum voor kerkelijke oudheid, knust eu geschiedenis, vooral I ran Nedorland en moor bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zatordag, Zon- ou Feestdagen, van 10—5 nur. Toegang 25 cents por persoon. Doorloopenöe toegangskaarten voor een geheel jaar S 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 unr, van 15 October tot 14 April op dia dagen van 10—3 nur togen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of ïaninscen kosteloos van 124 uur, ds overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderon beueden de 8 jaron worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaron niet dan onder behoorlijk geleid#.^ 1 ffjs-rs mussttm in de Damstraat. Geopond dagelijks uitgenomen'Zaterdag, Zon- en Feestdagen van il3 nur. Tsylsrx bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 1uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend I Woensdag ea Zaterdag van 2—4 unr. Orgel-bespeling in de Groots Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 nnr. ToegaBg (dear Ondegroenmarkt) vrij. De Duitsche Keizer is Zondag in den besten welstand te Blanken- burg (Bronswijk) aangekomen en door den prins-regent en de hoofden der autoriteiten ontvangen. In ant woord op de toespraak van den bur- I gemeester betuigde hij zijn dank voor de feestelijke ontvangst. Aan den prins-regent betuigde hij dank voor de gezindheid, door bent op de slagvelden zoowel als in de regee- ring over het hertogdom aan den dag gelegd. De bekende Welfische agita tor, Wedenkind genaamd, is te Wol- fenbuttel gevangen genomen wegens overtreding van de wet op het ver vaardigen en bewaren van dynamiet. Bij de huiszoeking zijn er volgens Brunswijksche bladen, ookcompro- mitteereude dingen voor een in het buitenland verblijf houdenden vorste- lijkeu persoon (den hertog van Cum berland?) ontdekt. Voor het huis van graaf Goerz houdt de politie de wacht. Blijkens berichten uit de ICritn, te Parijs ontvangen, zou er bevel gegeven zijn dat het Russiscb.6 eskader in de Zwarte Zee op ruime schaal van levensmiddelen en am munitie voorzien moet worden, ten einde voor het vertrek gereed te zijn naar eene nog onbekende plaats van bestemming. De onthulling van het ge- deukteeken voor de gevallen strij ders in den laatsten oorlog met Turkije, heeft Zondag plaatsgehad in tegenwoordigheid van den Czaar en zijne gemalin, de leden der kei zerlijke familie, de bevelhebbers in den oorlog met Turkije, en verte- HUGH COHWAY. DERDE HOOEDSTUK. HET SCHOONSTE DAT TE ZIEN WAS. Ik ben verscheidene jaren in Eugeland geweestzeide hij kortaf. Verscheidene jaren? dat zou ik niet gedacht hebbenmij dunkte, dan zou de signor die Engelsche eigenaardigheid aangenomen heb ben, die van veel meer belang is dan de taal alleen. Kenyon wachtteen keek den man zoo onschuldig vragend in 't gezicht, dat deze er inliep. Wat meent u? vroeg hij. genwoordigers van al de troepen. Daarna werden de troepen vanwege de gemeente onthaald, waarbij de keizer en zijne gemalin evenzeer tegenwoordig waren. Wat al sensatie-geruchten! Een Londensch blad {the Daily Chronicleheeft beweerd, dat te Wee- nen een dépêche was ontvangen, meldende dat de Czaar vermoord was geworden. Het was een valsche tijding. Zij is op de volgende wijze in de wereld gekomen. Eenige da gen geleden bevond graaf Von Reu tern, een der adjudanten des Kei zers, zich in een kamer, belendende aan Zr. Ms. apartementen. De adju dant had 't warm en maakte de knoopen van zijn jas los. Plotseling kwam de Keizer binnen, waarop graaf Reutern haastig opstond om zijn jas weer vast te knoopen. De Keizer, die altijd in zenuwachtige spanning verkeert, dacht dat zijn adjudant een wapen uit den zak wilde halen om hem er mee te treffen, waarop de Keizer zelf een revolver greep en graaf Reutern doodelijk trof. Zoo luidt thans het verhaal. Uit Sofia wordt aan de Standard geseind, dat generaal Kaulbars, naar aanleiding van het rondschrijver. der Bulgaarsche regeering aan de groote mogendheden, in welke het bijeenroepen der Sobranje voor de verkiezing van eenen vorst wordt aangekondigd, opnieuw eeue krach tige nota heeft ingediend, in welke hij herhaalt dat de Russische regee ring de wettigheid der Sobranje niet erkent, en evenmin de verbindende kracht harer besluiten. Er schijnt oneenigheid te bestaan tussehenGad- ban Effendi en Kaulbars. De eerst genoemde tracht vruchteloos den Niet overal zijn neus in te steken, zeide Kenyon kort en scherp, keerde hem den rug toe, en maakte zoodoende een einde aan 't gesprek. De man werd rood van woede. Ik hield hem in het oog, daar ik bang was, dat hij mijnen vriend te lijf zou gaan, maar hij begreep dat het beter was van niet. Met een vloek keerde hij zich om, en de zaak liep daarmede af. Gedurende dat gesprek was de oude Italiaansche juffrouw van haar geleerden vriend weggegaan, en zij en het meisje gingen samen haren weg. Onze ontstemde Italiaan ging vervolgens naar den heer toe, die met de oude gesproken had, en ge armd gingen zij den anderen kant ui'. Spoedig waren zij uit het gezicht. Kenyon stelde mij niet voor de vrouwen te volgen, en al had ik zelf gewenscht het te doen, ik zou mij geschaamd hebben er van te Russischen commissaris te bewegen, geduld te oefenen. De Times verneemt uit Sofia dat de Bulgaarsche regeering van plan is de Sobranje te openen met eene boodschap, in welke een over zicht wordt gegeven der jongste ge beurtenissen, hulde wordt gebracht aau prins Alexander en de aandacht wordt gevestigd op verschillende zaken hij welker afdoening haast is. Het regentschap is voornemens commissarissen te zenden naar St. Petersburg, Weenen en Berlijn, om daar den stand van zaken in Bul garije uit een te zetten. Uit Lompalanka wordt van 23 dezer gemeld, dat er een complot ontdekt tot omverwerping van het regentschap in Bulgarije. De leider is de militaire kommandant Kotavoff. Twee compagnieën, ko mende van Widdinuamen den kommandant gevangen. Zijne mede plichtigen zijn gevlucht. De Daily News verneemt uit Constantinopeldat de Porte voort gaat zich op groote schaal voor den oorlog uit te rusteu. Zij heeft twee klassen der reserve in Syrië opge roepen. Hetzelfde blad verneemt dat de goeverneur van Odessa, generaal Vanroopdie aangewezen is om het bevel te voeren over de Russi sche trorpen die in Bulgarije zullen landen, plotseling naar St. Peters burg ontboden is. Uit Constantinopel wordt der Times gemeld dat de sultan de plan nen van Von der Goltz betreffende de hervorming van het leger be krachtigd heeft, ten gevolge waar van vele privilegiën en vrijstellin gen zullen worden afgeschaft. Uit Kaboel verneemt de Times dat de Emir de Engelsche commissie spreken. Toch stond het besluit reeds tamelijk vast bij mij, om den vol genden dag eeus weer naar de San Giovanni te gaan. Wij deden dat dan ookmaar ik zag haar niet weer. Hoe dikwijls ik er nog wel heengegaan ben, durf ik niet zeggen. Noch het schoone meisje, noch hare geleidster heb ik in Turijn weergezien. Onzen, onbe- schaanaden vriend kwamen we ge durig op straat tegendan keek hij ons leelijk aan, maar wij namen er geen notitie van; maar zooals ge zegd, het schoone meisje, met dat eenigszins bleeke gelaat en die don kere vreemie oogenkregen we niet weer te zien. Het zou bespottelijk zijn te zeg gen, dat ik verliefd geworden was op een meisje, dat ik slechts even gezien had, met wie ik geen enkel woord gewisseld had, wier naam en woonplaats mij geheel onbekend wa ren, toch moet ik bekennen, dat voor voor de regeling der Afghaansche grens op schitterende wijze heeft ontvangen, en dat de bevolking haar allerwegen met welwillendheid be handelde. Haarlem, 26 October 1886. Aan het station alhier is thans ook een weegmachine geplaatst, zooals men die aan vele groote stations in ons land aantreft. Wau- neer men drie centen in de daar voor bestemde opening werpt, ter wijl men op het «platform» staat, werkt de toestel onmiddellijk en geeft de wijzer in kilo's het zuivere gewicht aan. Een zonderlinge kwestie is in zekeren gemeenteraad ontstaan. De notulen der vorige vergadering we zen uit, dat besloten was de ge meenteschuld in een 31/,, pCt fonds te converteeren, en de burgemeester meende dat dit juist was. De alge meene stemmen der vergadering maakten echter uit, dat besloten was te converteeren in een 4 pCt. fonds. Yzendijk heet de gemeente, waar van een correspondent der Midi. Ct. dit ongewone feit vermeldt. Het gemeentelijk abattoir te Rotterdam werpt eene niet onbe duidende bate af, en hierop maken deslagers aanspraak. In een adres aan den gemeente raad klaagt de «RotterdamscheSla- gersvereeniging» haren nood, dat de vleeschhouwers door de oprich ting van het abattoir groote schade geleden hebben, omdat hunne eigen inrichtingen voor het dooden en slachten van vee daardoor overbodig zijn geworden. Zij wenschen, dat zoover het zien betreft, dat meisje meer indruk op mij had gemaakt, dan alle andere, die ik ooit te voren gezien had, en ik had er vele, zeer vele gezien. Schoon was zij, maar of de aantrekkingskracht, de be goocheling daarin lag, was mij niet duidelijk. Hoe het zij, enkel met het onzekere uitzicht, en den weinigen kans van haar nog eens te ontmoe ten, rekte ik ons verblijf te Turijn zoolang ik kon, totdat mijn vriend Kenyon, hoe inschikkeijk hij anders was, letterlijk al zijn geduld ver loor, en verklaarde, dat als ik niet terstond meeging, hij alleen afreisde. Dus moest ik wel toegeven. Tien dagen lang had ik te vergeefs moeite gedaan. We pakten onze koffers, en reisden naar andere oorden. Van Turijn reisden wij zuidwaarts naar Genua, Florence, Rome, Na pels en andere kleinere plaatsen; toen staken we de straat van Mes sina over, reisden door Sicilië, en die schade worde onderzocht en ge taxeerd en dat hun ter vergoeding de winst, uit het abattoir verkre gen, worde uitgekeerd. Te Breda wordt thans een directeur van de stads Bank van Leening gevraagd op een jaarwedde van f 1000 met vrije woning, tegen borgstelling van f12000. De Ned. Sport deelt onder reserve mede, dat de bekende hard dravers Gramotiey en Biegawoy met sulkey's en tuigen aan een Belgi schen liefhebber verkocht zijn, en dat hun berijder, de heer Lehmann, naar Duitschland terugkeert, omdat zijn patroon, de heer Kolkman, geen harddravers voor de lange baan meer wenscht te houden. In allerlei soort vehikels heb ben de leden van het Amsterdam- sche Studentenkorps Vrijdag den «jaarlijkschen rijjool»,nu naar Ouder kerk, volbracht. Fraaie rijtuigen en aapjes en zelfs eene arreslede op wielen, met vier, met twee paarden, ja een zesspan met gepoederde en gegalonneerde lakeien waren in den langen stoet. Een ouderwetsche Jan Pleizier maakte den tocht mede, die onder de bescherming stond van niemand minder dan Pallas Athene zelf. Jammer dat men haar een palfreniersplaatsje had gegeven en hare tunica nogal van den wind te lijden had. Volkomen passend bij deze godin palfrenier was de gelaarsde kat en een oude omnibus van de A. O. M. met muzikanten binnen in (net eene muziekdoos) en jongelui bovenop. Vroolijkheid en goede luim verge zelden de feestvierenden, die een langen weg aflegden, overal opzien barend en overal tot een gullen lach stemmend. vertoefden te Palermo, waar wij vol - gens afspraak opgenomen werden aan boord van een jacht, dat aau een anderen vriend toebehoorde. We hadden op ons gemak gereisd, overal zoo lang blijvende, als het er ons beviel, zoodat de zomer bijna ten einde was, toen het jacht, na een aangenamen kruistocht, ons in En geland aan wal bracht. Dikwijls na ons vertrek had ik nog weer aau het meisje gedacht, dat ik in de San Giovanni-kerk ge zien had; zoo dikwijls zelfs dat ik zelf over mijne dwaasheid lachen moest. Nog nooit had ik het beeld van een vrouwengelaat zoo lang met mij omgedragen. Er moet, voor mijn oog, iets zonderling betooverenas geweest zijn in den aard van hare schoonheid. Iedere trek stond mij levendig voor; ware ik een schilder geweest, ik had haar enkel uit de j herinnering kunnen uitschilderen. Lach maar om mijne dwaasheid, ik

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1