gemengd mwm. Uit den Vreemde. spreking deel, die eindigde met de indiening van de volgende stelling «De vergadering vindt de voorstel lingen van DoDato gevaarlijk voor de gezondheid zijner sujetten, r,a- deelig voor velen die ze bijwonen, derhalve afkeurenswaardig.» Deze stelling werd unaniem aangenomen. Voor 12 plaatsen als surnu merair bij de posterijen hebben zich 80 sollicitanten aangemeld. Het Amsterdamsche Handels blad meldt: Sedert eenigen tijd is de geheele vloot van stoomschepen van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij in de vaart. De zoogenaamde «opleggers», namelijk de schepen die des zomers bij stilte in den handel of staking van sommig vervoer stilliggen, zijn van de meerpalen losgemaakt eu verspreid naar alle oorden. Wat dit beteekent voor den stuwer en sjou werman kan daaruit worden afge leid, dat de genoemde Maatschappij, behalve haar vast personeel, vele dagen een 200-tal losse werklieden in haren dienst heeft. Terwijl men in de groote steden op het oogenblik over stilstand in het bouwvak klaagt, is het opmer kelijk dat in de badplaats Zandvoort op drie verschillende plaatsen nieuwe gebouwen verrijzen. Vlak aau zee, halverwege het duin en dicht on der den vuurtoren, bouwt de heer Koper eene zeer lage villa, met een heerlijk uitzicht op zee, doch zoo geplaatst, dat ze het geheele strand ontsiert. Tegenover het groote bad huis zetten de heeren Groen twee villa's eu aan het noordelijk uitein de van den boulevard de Parange is men bezig eene bijzonder fraaie villa te bouwen. Eene Duitsche dame, mejuffrouw Clara Lachmann, laat deze door den architect Van Noppen te Zandvoort, in Engelschen stijl bouwen. Het werk is nu reeds tot boven de eerste verdieping ge reed. De lijnen en afmetingen too- nen veel schoons. De voorgevel zal door een hoogen toren versierd wor den. De bouw wordt uitgevoerd in Groninger steen. (Hbl.) De bakkenschipper S. W., wo nende onder Velsen en in dienst van de firma Visser en Boe, werk zaam aan de werken ten behoeve der te houden schie'oefeningen aan het einde van het zij kanaal te Half weg, is van de leuning der stoom boot «Concurrent» achterover in het Spaarndammerkanaal gevallen en ondanks spoedig aangebrachte hulp jammerlijk verdronken. Op de Israëlietische begraafplaats te Muiderberg werd Zaterdag eeue 91jarige vrouw ter aarde besteld, die niet minder dan vier geslachten naliet. Hare kinderen, kleinkindereu, achter-kleinkinderen en achter-ach ter-kleinkinderen zijn te zamen meer dan 100 in getal. Vogeltje Heijman Blom, geb. Kip zoo heette de oude vrouw was vroeger groen tevrouw in de Wolvenstraat en heeft menigen Amsterdamschen lekkerbek bediend; want zij leverde groenten bij Zomerdijk Bussink. Ruim 60 personen van de familie bewezen haar de laatste eer. Een jonge dienstbode te Am sterdam werd Maandagmiddag in hechtenis genomen. Men verdenkt haar f 300 te hebben ontstolen aan den heer bij wien zij dient. Het knaapje dat te Amsterdam door een persoon met wien hij was medegegaan om vergoeding voor zijnen door dezen stukgetrapten vlieger in onvangst te nemen, van de trappen werd afgeworpen en daardoor letsel bekwam, heeft gisteren hersteld het Ziekenhuis verlaten. Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat gisteren op de Uiterste gracht te Leiden eene vrouw van drie kinderen is bevallen. Maandagavond omstreeks half negen viel in de Spuistraat te 'sHage een bijna TOjarig man onder een met een paard bespannen voertuig. Dcor de voorbijgangers opgenomen, bleek de oude man stokdoof te zijn, doch, hoewel een weinig ontdaan door den schrik, niet in 't minste letsel te hebben bekomen en hij verzette zich dan ook tegen hen die hem thuis wilden brengen, om dat. hij liever nog een beetje ging wandelen. Het is de politie te Scheveningen gelukt een jongen op te sporen, die uit eene der aan het strand staande bomschuiten ee* sommetje Engelsch geld gestolen had; tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Te Delft is in den ouderdom van ruim 58 jaar overleden de heer H. van Brugge, eerste teekenaar aan 's Rijks artillerie stapel- en con structie-magazijnen. Zoon van een voudige iieden moest hij, den leeftijd van 18 jaren bereikt hebbende, als milicien in dienst treden, waar hij het door oppassendheid b acht tot den rang van onder-officier. Iu zijn vrijen tijd legde hij zich toe op het rechtlijnig teekenen en wist het door aanhoudende inspanning zoover te brengen dat hij, toen in 1857 de betrekking van teekenaar aan ge noemde magazijnen vacant kwam, hij niet alleen daarnaar durfde me dedingen, maar zelfs de uitverkorene bleek te zijn. Meer dan 26 jaren bekleedde hij met liefde en zorg zijne betrekking. Uit de Gemeente Goorle verneemt men, dat Maandag tusschen die gemeente en de gemeente Alfen, in de nabijheid der Belgische grenzen, een man dood is gevonden, die door een geweerschot is omgekomen. Verdere bijzonderheden ontbreken. Men leest in de Sport het vol gende Door het bestuur der Geldersche Harddraverij- en Renvereeniging is tegen a. s. Donderdag (morgen) eene buitengewone algemeens ver gadering van leden te Arnhem uit geschreven, waarop door het bestuur zal worden voorgesteld, om in het vervolg de wedrennen te Arnhem, in plaats van te Nijmegen te doen plaats hebben. De redenen hiervoor moeten zijn: de slechte financieele resultaten van het afgeloopen sei zoen, als gevolg van de weinige belangstelling van het Nijmeegsche publiek; de geringe medewerking van het gemeentebestuur en bur gerij, en eindelijk de aanhoudende vernielingen, waaraan het materiaal der vereeniging te Nijmegen bloot staat. Men moet reeds verslaagd zijn, nabij den Velperweg een zeer ge schikt terrein te vinden, dat, behalve eene vlakke baan van p. m. 1600 meter, zich bijzonder eigent tot den aanleg van eene aan alle eischen voldoende hindernisbaan. Sedert eenigen tijd houden zich onder de gemeente Vorden herten op. Men vermoedt, dat ze afkomstig zijn van deVeluwsche bosschen en den IJsel zijn overgezwommen. De landbouwer is op zulke ongenoode gasten volstrekt niet gesteld, en verlangt hartelijk, dat er door ja gers jacht op gemaakt worde. Voor zoover men kan nagaan, moet de familie ongeveer 5 exem plaren sterk zijn en over dag eene bepaalde ligplaats hebben uitge zocht. Te Deventer is door de politie een matroos, die van het opleidings schip Admiraal van Wassenaer ge deserteerd wasaangehouden en naar Amsterdam teruggebracht. Maandagnamiddag zijn te Maas tricht twee werklieden, die met anderen bezig waren met het weg steken van grond voor het leggen van fundeeringen, onder instortende aarde bedolven geraakt. Beiden werden er nog levend onderuit ge haald, doch een hunner schijnt nog al zwaar inwendig gekneusd te zijn. Beiden zijn naar het burgergasthuis overgebracht. Het lijk van den jachtopzie ner van Wanneperveen is gevonden. De in arrest genomen visscherFre- derik Schipper heeft bekend de moordenaar van Kiel te zijn. Hij heeft verklaard het lijk naar Beul- aker vervoerd te hebben en het daar in de diepte te hebben laten zinken. Gisteren ging men aldaar aan het visschen, en haalde het lijk op. De negentigjarige Keizer Wilhelm heeft bij de jachtpartij te Blanken burg 19 herten en 9 wilde zwijnen geschoten. Te Unterbaunen (Pruisen) is Zondagavond de kas van den rijks ontvanger, waarin zich 10,200 mark bevond, leeggeplunderd. Een Belgisch musicus, van Elewijk, te Brussel, die zich sedert langen tijd met mechanisme bezig houdt, heeft na langdurige proef neming, een toestel vervaardigd, waarmede het mogelijk is een op het klavier gespeeld muziekstuk terstond in muzieknoten op het pa pier te brengen. Of de toestel practische waarde heeft, is nog te bezien, doch eene proef, voor de koningin van België genomen, moet zeer voldoende uitgevallen zijn. Iu de vorige week werd te Parijs het huwelijk ingezegend van twee jongelieden, welke tot den gegoeden burgerstand behoorden. De jonggehuwden zouden naar Tours vertrekken, waar de ouders van den bruidegom wonen, maar hadden voorloopig hun intrek genomen in een hotel der rue Féron. Woens dagmorgen werd eensklaps het ven ster van de eerste verdieping ge opend, de jonge vrouw zag een oogenblik rond en sprong toen er uit. Het bleek dat zij niet ernstig gewond was. Zij weigerde eenige inlichting te geven en de jonge man was als verlamd van den schrik. In de dichtbevolkte wijk Rochechouart te Parijs heerschte Zaterdag groote opschudding. Bij een Belgischen zwaardveger waren niet ziet, want sedert zij mij eens gezien heeft, zie ik hare felle oogen steeds op mijn schuilhoekje gericht. Ik begin een hekel te krijgen aan die Teresa. Intusschen, al ben ik nog niet ver gevorderd, ik leef in hetzelfde huis; ik heb geduld genoeg, en kau wachten. De gelegenheid zal einde lijk wel komen. Zie hier hoe zij kwam. Eens op eenen avond hoorde ik eenen val gerammel van porselein, dat viel, en tevens geroep om hulp. Ik liep de kamer uit, en vond Teresa op de trap liggen, te midden van de scher ven van het beste theeservies van de hospita, en geweldig kermende. Nu was mijn tijd gekomen! Met eene geveinsdeliefderijke meewarigheid snelde ik haar te hulp, alsof zij mijne eigene moeder ware geweest. Op de teederste ma nier wilde ik haar ophelpen; maar zij zonk weer ineenzij kermde iets door een ambtenaar der indirecte belastingen 24 kisten buskruit ont dekt. Dit kruit was afkomstig van 45,000 chassepot-patronende vraag is nu: hoe is de man aan die pa tronen gekomen? Hij verklaarde al leen, er patronen voor jachtgeweren van te maken. Op de tweede verdieping van het huis no. 68, in de Rue Madame te Parijs, woonde sedert langen tijd een grijsaard van vier-en-tachtig jaar, zekere mijnheer Ruel. Hij woonde daar met zijn zoon, vroeger onderwijzer in het Engelsch, maar die sedert eenigen tijd ziine betrek king bij het onderwijs had neer gelegd, omdat hij van tijd tot tijd onmiskenbare blijken had gegeven van zinsverbijstering. De ongeluk kige was lijdende aan godsdienst waanzin, en menigmaal lü'd men deu vader gewaarschuwd voor het gevaar dat hij liep door zamen te wonen met een krankzinnige, die op eens razend kon worden. Ongelukkig genoeg sloeg de heer Ruel geen acht op die waarschu wingen. Zaterdagnacht werden de bewo ners van het huis gewekt door een verschrikkelijk geraas en gekraak en door wilde kreten, die de zoon uitstiet, terwijl hij al de meubelen uit het raam wierp. De commissaris van politie ver scheen en liet de deur opentrappen; in de woonkamer was niemand, maar in de slaapkamer lag de grijs aard, geheel naakt, zieltogende op den grond; de krankzinnige lag op het lichaam van zijn vader, wiens strot hij hield omkneld, terwijl hij hem met de andere hand de borst open reet, altijd schreeuwende: «Je bent vervloekt, ellendeling! Je hebt den duivel in het lijf, maar ik zal hem er wel uit weten te halen, ik alleen kan den duivel bezweren. Vier politieagenten wierpen zich op den gek en slaagden er eindelijk in, na een verschrikkelijk gevecht, hem machteloos te maken. De ongelukkige vader verkeert in een vreeselijken toestand. De Boheemsche stad Kladno, met 15000 inwoners, wordt met vernietiging bedreigd. De oude kerk, het stadhuis, eenige scholen en on- veer zestig huizen verkeeren in een gevaarlijken toestand. Geheele stra ten zinken al meer en meer, en wijken, tot dusverre als veilig aan gemerkt, zijn nu bedreigd. De stad is gebouwd op uitgestrekte ijzer en steenkolengroeven, waarin ge werkt werd zonder dat maatregelen voo. de veiligheid der inwoners waren genomen. Een commissie heeft het staken van den arbeid op vier punten, benevens het ontruimen van de bedreigde huizen gelast. Er schijnt een successiestrijd te worden gevoerd onder, de leden van het huis Rothschild over den troon te Frankfort. Volgens het laatste bericht zou deze bestegen worden door den 23-jarigen zoon Nathaniel. De heer Gladstone heeft een eigenaardig ongeluk gehad. Terwijl hij in zijn park bij Howarden bezig was met zijn gewone ontspanning en een boom omkapte, trof zijn bijl bij toeval een wespennest, dat in een gleuf was verborgen. De ge stoorde wespen vielen woedend op Gladstone aan en staken hem zoo hevig in het gelaat, dat hij genood zaakt werd eenige dagen thuis te blijven. Er heeft zich opnieuw te Pa- van «breek voet». Het was duidelijkdat Teresa niet sterk was in het Engelsch spre ken, daarom vroeg ik haar in het Italiaansch waar zij zich bezeerd had. Zij straalde van vreugde, toen zij haar eigen taal hoorde, en het bleek, dat zij zich zoo erg aan de knie bezeerd had, dat zij niet kon opstaan. Ik zeide haar dat ik haar naar hare kamer dragen zou, en zonder veel omslag droeg ik haar de trap op. Pauline stond boven aan de trap. Hare groote donkere oogen wijd open, en haar geheele voorkomen als van iemand, die geschrikt is. Ik bleef even staan, en legde haar uit wat er gebeurd wastoen bracht ik het oude mensch naar hare kamer, en legde haar in bed. De dienstmaagd van beneden werd uitgezonden, om eenen dokter te halen, en toen ik heenging, be dankte mij Pauline bedaard, en naar rijs een Italiaan aangemeld, om eene lange reeks van dagen te vas ten en alleen gefiltreerd water te gebruiken, zonder, gelijk Succi ge daan heeft, vooraf een elixir in te nemen. Deze Italiaan, een schilder, heet Stefano Merlotti. Hij neemt aan vijftig dagen aaneen te vasten, on der nauwlettend toezicht van aan aantal personen, en zegt dat hij den laatsten dag nog even frisch zal zijn als den eersten. Hij verlangt geen weddenschap aan te gaan bij het aannemen der proef. Er heeft zich te Parijs eene com missie van geneesheeren, journalis ten en andere personen gevormd om te overwegen of men Merlotti zal laten komen. Hst Jbijgeloof op Java. Het bijgeloof heeft in Java's vruchtbaren bodem zeer diep wor tel geschoten en als onkruid, dat niet vergaat, bloeit en tiert het welig voort van deu Hindoe-tijd af tot op onze dagen. Iu alles, wat niet onmiddellijk valt te doorgronden, waarvan de oorzaken in het duister liggen of de oorsprong voor den geestesblik van den Javaan in een ondoordringbaren nevel gehuld is, zoekt hij den alvermogenden invloed te herkennen van een heir booze geesten, dat uit verschillende be- standdeelen is samengesteld en tot welks vorming verschillende gods diensten hun aandeel hebben bij gedragen. Van nature begaafd met eene levendige verbeeldingskracht, die trouwens allen Oosterschen vol keren eigen is, bevolkt hij de hem omringende natuur met aetherische wezens, schept hij zich daemonen en saeters, die hij zich in verschei dene gestalten voorstelt en waaraan hij bovennatuurlijke krachten toe kent. De leer der zielsverhuizing, de grondslag van den godsdienst der Indiërs (het Brahmanismus en Bud- dhaismus) de dieren vereering en het bewijzen van goddelijke lmlde aan levenlooze voorwerpen (fetiechismus1, gelijk dit nog bij vele heidunsche volkeren het geval is, vindt, schoon door de invoering van het Moham medanisme aanzienlijk gewijzigd, onder de Javaansche bevolking nog menig ijverig aanhanger. Ik zal mij te dezer plaatse niet verdiepen in een critisch onderzoek naar den oorsprong, het wezen en de ontwikkeling van hetJavaansch bijgeloof; liever wil ik den lezer hetgeen hem aangenamer zal zijn iets mededeelen van de fabelen, die op Java onder zijn bewoners in omloop zijn. De booze geest of daemon, die in 't geloofsleven van den Javaan een groote rol bekleedt, is de sètaii of duivel. Volgens het heerschend volksbegrip gaat hij voortdurend op menschenroof uit; vooral kinderen zijn aan zijne steelzucht blootge steld. Elke Javaansche moeder zorgt dan ook dat hare kleinen om hals, handen en voeten belletjes dragen, waarvan het gerinkel den dief op de vlucht jagen moet. Een tweede voorzorgsmaatregel dien men neemt, om te beletten dat de booze zijn kans bij nacht waarneemt of ook om verzekerd te zijn, dat hij gedu rende dezen tijd uit de woning ge bannen blijft, is, dat het huis eiken avond in alle richtingen met een flambouw wordt bezwaaid. Wanneer de sètan er zich in mocht bevinden, verlaat hij op 't zien van het vuur zijne schuilplaats en kiest het hazen pad. Toen eenige jaren geleden de 't mij voorkwam met niet zoo heel veel belangstelling, voor mijne vrien delijkheid. Die starende oogen ontmoetten de mijnemaar veranderden er niet veel door. Ja, ik moest bekennen, dat mijne godin iets zeer onverschil ligs over zich had, maar schoon, dat was zij! Die gedistingeerde, re gelmatige trekken, die slanke, prach tige gestaltedat zware bruine hoofdhaar, zelfs die vreemde oogen! Zeker, er was op de wereld geen meisje, dat met haar te vergelijken was I Bij het heengaan reikte zij mij de hand, eene fijne, welgevormde, zachte hand. Wordt vervolgd of ik ooit het raadsel zal opgelost zien. Een en ander omtrent haar heb ik vernomen. Zij heet Pauline: een lieve, fatsoenlijke naam; zij heet Pauline March. Dus zij is eene En- gelsche, alhoewel ik haar somtijds een paar woorden in 't Italiaansch hoor zeggen tot de oude Teresa, hare dienstmaagd. Zij houdt kennis met niemand, en voor zoover ik weet, weet ook niemand meer van haar, dan ik weet. Ik weet tenmin ste, dat zij uit Turijn gekomen is, en dat wisten de anderen niet eens. Ik bewoon altijd nog de kamers, wachtende op de gelegenheid. Het is een harde proef: te wonen in 't zelfde huis met een meisje, dat men lief heeft, en geen gelegenheid te hebben, zelfs om eens een enkel woordje te wisselen. Die oude Te resa is er ook altijd om en bij, als een echte Italiaansche duenna. Hare donkere oogen kijken telkens ach terdochtig naar mij, als ik, zooals een fatsoenlijk contubernaal be taamt, in 't voorbijgaan, de dames eenen goeden morgen of een goe den avond wensch. Verder dan die koude beleefdheden heb ik het nog niet gebracht. Pauline encourageert mij ook op geenerlei wijze. Zij be antwoordt mijnen groet met een effen gelaat, van verre en zeer kalm. Het is mij duidelijk, dat de liefde op het eerste gezicht tusschen ons niet wederzijdsch is. Ik troost mij met de gedachte, dat het noodlot nog iets voor mij moet hebben weg gelegd; anders zouden Pauline en ik elkander niet weer van aange zicht tot aangezicht aanschouwd hebben. Al wat ik doen kan isachter mijne dikke roode gordijnen te zit ten gluren bij mijn raam om het meisje te zien uit- en ingaan, be waakt door die oude kat, Teresa. Ik moet zelfs oppassen, dat deze mij

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2