MUM MOM-A IDHRIMIBLUI. Teruggeroepen. ABONNEMENTSPRIJS: tferseliijnt Dagelijks ailgenameii ieii- en alpitsM feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. HUGH COHWAY. BINNENLAND. 4e Jaargang. Vrijdag' 29 October 1886. No. 1017. ?oor Haarlem per maand40 Cent». ï>aneo door geheel het Rijk p. maand 55 'Usonderlijke Hommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de rub li cite Etrang'êre 8. L. DA UB E Go., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3'lbis Faubourg Montmartrs. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur| MUSEUMS EN ANDERE BEZï ENSWA ARDIGH ED EN VAN HAARLEM. Kolomaal vtutemi van hei Paviljoen. Ingaag aan de Dreefzyde 2a donr. Geopend dagelyks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 canto per persoon. Donateurs en leden dor Nedorlandscho Maatschappij tor be> hap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hei Paviljoen. Ingang Irontzijdo van i 1 ordoriug van Nyvctheid hebben ©g fQTtoen van diploma vrijea toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hei Paviljoen. Ingang trontzijdo van i et Paviljoen op hot terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ot. p. persoon. Douataur* Siender Noderlandscho Maatochappy te? bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatsnrs met gezolschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst ou goochiodouis, voarsl fan Nsierland eu moer bijsonder van hot Haariemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 35 cents por persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geiiool ja-»r g 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 Octobor tot 14 April op die dagen van 108 uur togen betaling van 25 cents per persoon, alleen ojj Sondagen kosteloos van 124 uur, de overige Chriatelyke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen baaeden de 8 jnrou worden in hot geheel niet toegelatenkinderen van 8 tot 14 Jaron niet dau onder botioorlijk golnide. =4 Sevtirs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Soa- en Feestdagen van 112 uur. Peylors bibliotheek. Goopond Woensdag, Donderdag, Vrydag ca Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gapend Woensdag oa Zaterdag van 2i uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 unr. Toegang (deur Oudogroenmarkt) vry. Een schrijven van Fraser, het hoofd der politie der City van Londen, aan den secretaris van den Sociaal-Democratischen Bond kon digt aan, dat er den 9en Novem ber geen enkele andere optocht in de City zal worden toegelaten dan die van den Lord-Mayor. De Bond heeft een antwoord gezonden aan Fraser, in hetwelk wordt gevraagd met welk recht de optocht wordt verboden. Men gelooft dat de demon stratie zal plaats hebben, ondanks het verbod. Het woord voerende in de bijeen komst van conservatieven, belegd door de «National Union,» heeft Lord Randolph Churchill verklaard, dat, niettegenstaande de officieele b ;richten uit Ierland gunstig luiden, toch in zekere districten misdaad en terrorisme blijven beerschen. De ministerraad, zeide de spreker, zal eerstdaags bijeenkomen om te be slissen of er van het Parlement bij zondere maatregelen moeten worden gevraagd, ten einde het ten uitvoer leggen der wet in die streken mo gelijk te maken. Churchill gaf te kennen niet over de buitenlandsche aangelegenbeden te willen spreken, omdat lord Salisbury bij bet feest maal, hetwelk den 9en November in de «Guildhall# zal worden ge houden, zijne denkbeelden over de betrekkingen van Engeland tot- het buitenland uiteen zal zetten. Lord Churchill eindigde met de noodzakelijkheid te betoogen van sluiting der zitting van het Parle ment, opdat de bedreigingen der Parnellieten worden verijdeld. Lord Randolph Churchill heeft Dinsdag te Bradfort eene tweede 18) VIERDE HOOFDSTUK. NIET VOOR LIEFDE OF HUWELIJK. Ik kon mij zelfs nauwelijks weer houden er eenen kus op te drukken; ik kon mij zelfs nauwelijks weer houden haar te zeggen, dat ik maan den achtereen stee.ds aan haar, en alleen, gedacht had, maar redevoering gehouden, naar aan leiding van eene motie, in welke de wenschelijkheid eener patriotische Engelsche politiek in het Oosten werd verdedigd. Hij zeide dat er, sedert Lord Beaconsfield premier was, groote wijzigingen zijn geko men in de onderlinge verhoudingen der groote mogendheden. Europa bevindt zich in een tijdperk van overgang, in hetwelk veeleer de belangen van andere landen dan die van Engeland gevaar loopen. En geland moet zich, naar Churchill's meening, niet overijld voor eene bepaalde gedragslijn verklaren. Volgen telegrammen, uit Pa rijs ontvangen, heeft de Fransche gezant, Waddington, de opdracht gekregen. naar aanleiding van het voortduren der bezetting van Egypte door Engeland, te Londen opnieuw de neutraalverklaring van het Suez- kanaal ter sprake te brengen. De Standard verneemt, dat DuitscMand gepolst is over den terugkeer van prins Alexander naar Bulgarije, voor het geval dat hij herkozen mocht worden. Bismarck zou geantwoord hebben, dat indien Rusland weigert een candidaat voor te stellen of aan te nemen voor den Bulgaarscheu troon, die niet gerui- men tijd vacant kan blijven, het niet gerechtigd zou zijn zich tegen Alexanders terugkeer te verzetten, vooal niet nu duidelijk bewezen is dat zijne aanwezigheid aldaar geene hinderpaal is en zeker niet de voornaamste hinderpaal voor eene goede verstandhouding tusschen Bulgarije en Rusland. In den Franschen Senaat is de beraadslaging hervat over den ver koop der kroonjuweeleu, enz. Het amendement van den heer Boulan- behalve dat zulks zeer onverstandig zou geweest zijn bij eene eerste ontmoeting, zou het des te dwazer geweest zijn, terwijl de oude Te resa daar lag, en, ondanks hare pijn, al mijne bewegingen met achter dochtige kijkers gadesloeg; zoo kon ik dus slechts mijne bereidwillig heid tot verdere diensten te kennen geven, en met eene nette buiging afscheid nemen. Het ijs was evenwel nu gebroken, onze handen hadden elkander ont moet: we waren niet geheel vreemd meer voor elkander. De oude Teresa moest nu, al had zij zich ook niet zoo erg bezeerd, als zij dacht, toch verscheidene da gen thuis blijven. Ik hoopte dat mij dit de gelegenheid zon geven, om de kennismaking met hare meeste res voort te zetten, maar dat viel mij gansch niet mee. In de eerste dagen ging Pauline id 't geheel niet uit, voor zoover ik wist. Een of tweemaal ontmoette ik haar onder aan de trap, en vroeg met schijn bare belangstelling naar de oude: zoodoende rekte ik een oogenblik het gesprek. Het scheen mij toe, dat zij pijnlijk confuus was, zoo verlegen, dat het gesprek, dat ik ger, om vooreerst tot den verkoop te besluiten en bij eene latere wet uit te maken, waartoe de daaruit voortkomende gelden gebruikt zul len worden, werd aangenomen. Volgens den Temjis zou Billot, thans gevolmachtigd minister te Lissabon, benoemd zijn tot gezant te St. Petersburg. Het schijnt dat de Bulgaren meer tot verzoening overhellen. Waarschijnlijk zal het samenkomen der Sobranje eenige dagen worden uitgesteld, hoewel de plannen der regeering nog niet bekend zijn. In elk geval zal de vergadering hare verdere samenkomsten verdagen, al vorens een nieuwen vorst te kiezen, en slechts de volmacht van het reg-entschap verlengen. De Standard meldt, dat de Bulgaarsche regeering Gabdau Ef- fendi heeft uitgenoodigd de samen komst der Sobranje bij te wonen en zich van de volkomen wettigheid der verkiezingen te vergewissen, of anders het land te doorreizen ten einde zich te overtuigen van de loyauteit der bevolking en van de geheel tegenovergestelde houding der handlangers van Rusland. De Bulgaarsche regeering heeft gewichtige bijzonderheden ontvan gen omtrent een Russisch komplot, hetwelk het uitroepen van een militair dictatoraat over Bulgarije beoogde onder generaal Kaulbars. De regeering heeft eene nota van Kaulbars ontvangen, waarin met het aanwenden van krachtige middelen wordt gedreigd, indien zij beproeven mocht de schuldigen aan den staats greep te straften. Nog heeft de regeering ophelde ringen gevraagd wegens de aanwe zigheid van 2 Russische pantser schepen op de reede van Varna, gaarne nog wat voortgezet zou heb ben, niet vlotten wilde, en van zelf doodliep. Ik was echter niet zoo met mij zeiven ingenomen, om te den ken, dat ik de oorzaak was van hare verlegenheid, evenals ik kleurde en stotterde zij, omdat ik met haar sprak. Eindelijk zag ik haar op eenen morgen alleen uitgaan. Ik greep mijnen hoed, en volgde haar. Zij ging wat op en neer voor het huis. Ik sprak haar aan, en na de gewone vragen omtrent Teresa, bleef ik naast baar voortgaan. Ik moest eene po ging' wagen, om met haar op een beteren voet te komen. Zijt gij reeds lang in Enge land, juffrouw March? zeide ik. Eenigen tijd, eenige maanden, antwoordde zij. Dit voorjaar zag ik u in Tu rijn, in de San Giovanni-kerk. Zij sloeg hare oogen op, en keek mij aan met een zonderlingen blik van verwondering. waarop Kaulbars geantwoord beefi, dat deze aldaar noodig zijn om het Russische consulaat en de Russische onderdanen tegen g-eweldenarijen van het volk te beschermen. De Times verneemt uit Sofia, dat er volslagen oneenigheid heerscht onder de leden van het regenschap. Karaveloff weigert naar Tirnova te gaan, omdat hij vreest aangevallen en beleedigd te worden; openlijk kiest hij de partij van Rusland en zegt, dat de samenkomst der So branje toch nutteloos is, nu Rusland hare wettigheid ontkent, zoodat zij zelfs onbevoegd zou zijn Alexanders troonafstand te bekrachtigen. De particuliere secretaris van prins Alexander is naar Tirnova ge gaan, om de talrijke aanhangers van den prins te weerhouden, op nieuw 's prinsen candidatuur te stellen. Onder de nieuwe candidaten voor den Bulgaarschen troon komt ook voor prins Leopold van Beieren, de echtgenoot van de Oostenrijk- sche prinses Gisela. De regeeriüg begunstigt, naar het heet, de can didatuur van den koning van Ru- menië, en zoo deze niet slaagt, een tijdelijk goevernementschap van Aleko - pacha. Door de Russische agenten wordt opnieuw het gerucht verspreid, dat Rusland 10,000 man bezettingstroepen naar Bulgarije zal zenden. De Times meldt uit Durban dat invloedrijke volkssamenkomsteu te Durban en Ladysmith hebben plaats gehad met het doel om de politiek van den Wetgevenden Raad van Natal met betrekking tot Zoeloeland te steunen. De aanvoerders der Boeren in Zoe loeland, die met Hovelack te Ma- ritzburg onderhandeld hebben, zijn vertrokken, met de verklaring be- Gij waart daar op eenen mor gen met uwe oude dienstmaagd, ging ik voort. Ja, wij gingen er dikwijls heen. Gij zijt eene Engelsche van geboorte, veronderstel ik; die naam is geen Italiaansche. Zij gaf een antwoord, alsof zij daaromtrent niet zeker was, en alsof haar dat ook volkomen onverschil lig was. Gij behoort hier thuis, en gaat zeker niet weer naar Italië? vroeg ik. Dat weet ik niet; dat kan ik niet zeggen. Pauline gaf altijd antwoorden, waaruit men niets kon opmaken. Ik trachtte iets uit te hooren omtrent hare gewoonten en liefhebberijen. Hield zij van muziek, speelde of zong zij zelf, hield zij van plaatwerken, van bloemen, van opera's, van i ei- zen? Had zij veel familiebetrekkin gen en vrienden? Meer of minder vredigd te zijn over het resultaat hunner zending. Haarlem, 28 October 1886. Onze geachte stadgenoot de heer J. J. Beynes is ernstig ongesteld tengevolge van eene gevatte koude. Wij vernamen heden dat de patiënt een weinig aan de beterhand was, ofschoon hij nog voortdurend zeer pijnlijk is. Volgens de verklaring van den geneesheer zal het verschei dene weken kunnen duren, eer hij weder hersteld het bed kan ver laten. De vrees voor het ergste mag echter nog niet geheel op zijde wor den gezet. De Provinciale Staten van Noord-Holland zullen in hun aan staande najaarsvergadering o. a. be handelen: Voordracht van Gedep. Staten tot het uitschrijven eener enkele leening van f 465,000, in de plaats van twee verschillende lee ningen van f300,000 en f165,000, waartoe vroeger is besloten; een rapport op eene aanvrage om sub sidie ten behoeve van den stoom- bootdienst .Tessel-Nieuwediep; een rapport op eene aanvrage om sub sidie ten behoeve van een aan te leggen stoomtramweg Egmond aan ZeeAlkmaar; een voorstel tot ver lenging van den termijn, bij de provinciale verordening op de tram banen in Noord-Holland voor hare herziening bepaald. Gisteren avond had in het verkooplokaal «De Gouden Leeuw» in de Zijlstraat alhier, de openbare verkooping plaats van het landgoed «Duin en Daal», onder Bloemendaal en van de Heerenhofstede «Duin hoeve», ten noorden van het eerste. Het hoogste bod werd gedaan voor rechtstreeks deed ik al die vragen, maar na haar antwoord wist ik nog net evenveel; hetzij dat zij wilde, dat ik zoo weinig mogelijk omtrent haar vernemen zou, hetzij dat zij mijne vragen niet begreep. Omtrent vele vragen was zij verlegen met het antwoord. Aan 't einde van onze wandeling was zij een even groot raadsel voor mij als te voren. De eenige troost, dien ik had, was, dat zij geene poging deed om mij te ontwijken. Wij gingen geruimen tijd op en neer voor het huis, maar zij ging niet opzettelijk weer bin nen, om van mij af te zijn. Er was geen spoor van coquetterie in Paar. Zij was kalm en wat teruggetrok ken, maar tenminste eenvoudig en natuurlijk, en zij was zeer schoon, en ik was nog altijd zeer verliefd! Het duurde niet lang of ik merkte, dat de zwarte oogen van de oude Teresa op ons gericht waren van achter het blind der voorkamer. Zij

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1