ITit den Vreemde. king tot het bedoelde voorval ge daan en vrij duidelijk was te kennen gegeven, dat zij zijne verwijdering uit hun midden verlangden en hem dus aanrieden verplaatsing te vra gen, vóór hij die soms gedwongen zou moeten aannemen. Nadat nu Vrijdag G. de 13 mille bad ontvangen en bereids voor bijna de helft in zilver had omgezet, ver schijnt Zaterdagavond in een te 's Hage uitkomend berucht weekblad een artikel uit Tilburg, waarin G. op de meest kwetsende wijze wordt besproken -en Zondag reist G. weg in de richting van België, ter wijl daags daarna het bankpapier, hetwelk voorhanden moest wezen, vermist werd. Het zilver was er. De gevolgtrekking van het een op het ander is gemakkelijk. G., verstooten en met verachting be jegend, zoodat zijn positie hem haast ontzinkt, en eindelijk in het open baar in een blad gecompromitteerd tegenover zijne vrouw, zijne chels en anderen, wil zich aan de om geving, die hem kent, onttrekken en doet, om in den vreemde te bestaan, een greep in de hem toe vertrouwde kas! Gelijk uit bevoegde bron is ver nomen, werden ovengens zijne boe ken en verdere administratie in de beste orde bevonden. Ook vroeger was op G., als ambtenaar, naar men hoort, niets aan te merken. Een Amerikaansche advertentie komt voor in de Banier van 23 Oc tober jl. Een ouderenpaar uit Hiu- deloopen koudigt daarin de geboorte aan van een dochtertje. De geluk kige ouders berichten tevens «door deze», dat. zij «de wollen manufac turen en sajetten nog niet in prijs hebben verhoogd, en zich aanbe volen houden tot het leveren van koedekken, dektouw, enz., enz. Het volgende voorval, dat eerder in de Appenijnen, Andalusié of in een andere doorrooversof inbrekers onveilig gemaakte streek thuis be hoort, meldt men aan de Asser Cl. uit de Punt, dd. 25 Oct.: Ieder, die eens een bezoek bracht aan de Groninger Punt, kent zeker het logement, bewoond door de fa milie Busscher, welke familie door hare humaniteit zich aller achting waardig heeft gemaakt. Zaterdagavond, omstreeks 6 uur, arriveerde bi; bovengenoemde fami lie per as een gezelschap van acht personen uit Groningen, voorgevende eene molenas uit Assen te moeten halennadat ieder hunner in de gelagkamer een weinigje gebruikt had, vertrokken ze en klommen op den wagen, waarna ze beleefd ver zocht werden om te betalen. In plaats van hieraan te voldoen, werden de zoon en dochter van Busscber getrakteerd op een pak slagen. Ook de oude heer Busscher moest het geducht ontgelden. De knuppels en strengen werden van de wagens losgemaakt en hiermede werden deuren en vensters zoodanig gebeukt, dat 37 glasruiten werden verbrijzeld; zelfs de roeden bleven niet heel. De bewoners verkeerden in doodelijken angst, want het scheen op hun leven gemunt te zijn. De zoon en dochter verweerden zich met de uiterste krachtsinspanning en met een moed, die alleen de zucht tot levensbehoud kan schenken. Intusschen kwam er hulp opda gen; van de watermachine kwamen twee personen aanrukken met stok ken gewapend; ook kwam er van de boerderij van den heer Veldman hulp, terwijl van die zijde tweemaal werd geschoten. Door een der zoons van Busscher werd eenmaal gescho ten, hetgeen ten gevolge had, dat door het knallen der schoten en het gekerm der familie Busscher ook nog hulp kwam opdagen uit Glim men, welke gewapend was met ge weren, vorken en knuppels, waarna de boosdoeners in allerijl de vlucht namen. Terstond werd naar Gronin gen getelegrapheerd, en toen de onverlaten nabij Groningen kwamen, werden ze al opgewacht door eene sterke politiemacht, die hen allen terstond herkende. Algemeen is de verontwaardiging hier in den omtrek, en een ieder hoopt, dat de booswichten voor lan gen tijd onschadelijk zullen gemaakt worden. Dinsdagnacht werd inbraak en diefstal gepleegd bij den heer H., chef der firma S. 4 Zn., te En schedé. De heer des huizes werd wakker, greep een geweer en schoot; de dieven namen dadelijk de vlucht met een kleinen buitmen vermoedt dat het twee Duitschers zijn ge weest. Het is der politie nog niet mogen gelukken de dieven in han den te krijgen. Te Ommen heeft een woedende stier zijn geleider op den grond ge worpen. Na een nacht in 't bosch te zijn gebleven, schoot men het dolle beest dood. üEMENGD NIEUWS. Het groot-seminarium te Pe- rigueux, een meesterstuk van bouw kunst, is in den nacht van Zondag op Maandag afgebrand. De vlammen, die zich het eerst in de bovenste verdieping vertoonden, grepen zóó snel om zich heen, dat onderwijzers en leerlingen moeite hadden om, half gekleed, de uitgaDgen te be reiken eu nagenoeg niets is kunnen gered worden. Zoo is ook de beroemde biblio theek, die 25,000 boekdeelen bevatte, waaronder geheel éénige exempla ren van onschatbare waarde, geheel verloren gegaan. Alleen de kapel die van het hoofdgebouw afgeschei den staat, is behouden gebleven. De schade beloopt millioenen. Te Upsala studeeren tegen woordig 9 dames, en wel 3 in de geneeskunde en 5 in de philosophie, terwijl de negende, die reeds can- didaat in de philosophie is, zich thans uitsluitend aan de studie der rechtsgeleerdheid wijdt. De spoorwegbeambten te Odessa, die allen streng orthodox zijn, heb ben zich tot hun chef gewend, met het verzoek, om een met den trein vervoerbare kerk te laten bouwen, opdat hunne geloofsgenooten en collega's aan andere stations, in wier nabijheid zich geen Godshuis bevindt, ook in de gelegenheid mochten worden gesteld, hun gods dienstplichten na te komen. Onlangs werden in het beheer van den kassier der spaarbank te Riom onregelmatigheden ontdekt. Uit het dientengevolge ingesteld onderzoek is gebleken, dat deze ambtenaar in 40 jaren tijd de bank voor ruim een millioen bestolen had. Een auto-da-fe van couranten werd onlangs in Zweden gehou den: ongeveer 10,000 exemplaren der in het vorige jaar in beslag genomen nummers van «Sveriges Tidning» werden op last der poli tie verbrand, en dit werk eischte bijna een geheelen dag. Engelschen kunnen toch excen triek zijnDe Manchester Guardian schrijft: «Één der leden van de St. James club na de Bachelors club de meest aristocratische in Londen heeft eigen ekwipage en speelt voor huurkoetsier. Hij komt op een be paalden tijd van den dag met zijne droschke voor het club-gebouw rijden en verhuurt zijn rijtuig tegen het gewone tarief aan het een of ander medelid. Deze geutleman- huurkoetsier woont in Belgrave- Square, behoort tot de aanzienlijkste en oudste familiën van Zuia-Enge- land, is eigenaar van drie nieuwe droschken (model Birmingham) en zonder eenigen twijfel de rijkste huur koetsier in gansch Europa. Men kan hem eiken middag in het West-end één zijner vrienden zien rondrijden.» Uit de IJszee zijn eenige tij dingen van belang mede te deelen. In de eerste plaats betreffende een nieuwe pool-expeditie, die in alle stilte is op het getouw gezet en niets minder beoogt dan de ontdek king van de noordpool, of althans van hare onbekende omgeving. In dezen geldt het geen schip, maar een enkel man, namelijk den overste Gilder, die in de ijsstreken veel ervaring heeft en deel heeft uitge maakt van de belangrijkste pool- expeditiën uit den laatsten tijd. Gilder is onlangs zijne reis begon nen, via Canada, trekt naar de Nelsonrivier en Port Nelson, om aan de Hudsonsbaai te overwinteren, Eskimo's aan te nemen en met dezen op een of anderen walvischvaarder noordwaarts verder te reizen. Zoo denkt hij tot Lancastersund, mis schien tot Jonasaund te komen. In den zomer van 1888 hoopt hij naar het verlaten poolstation van Greely, Fort Conger in de Lady Franklin- baai te dringen, waar öe achterge laten voorraad hem te stade zal komen. Van daar zullen de omstan digheden van weer en wind, de toestand van het ijs enz. bepalen, wat hij en de zijnen verder zullen kunnen doen. De fortuin begunstigt den moedige! is Gilder's spreuk. Het groote vrijheidsbeeld in de haven van New-York, dat den 29n dezer onthuld wordt, houdt in de rechterhand een fakkel, welke 5 electrische lampen bevat, met eene lichtsterkte van 30,000 kaar sen. Men berekent, dat het licht op een afstand van 100 mijlen zicht baar zal zijn. Aan den voet van het beeld komen vier electrische lichten, en de diadeem op het hoofd wordt van gloeilampen voorzien. Iu de Ver. Staten telt men thans vier pre.-identsweduwen: mevr. Tyler in Virginie, mevr. Polk in Tennessee, mevr. Grant in New- York, en mevr. Garfield in Ohio. Ieder hunner ontvangt een jaargeld van f12,500. Vier kandidaten voor het presidentschap zijn binnen een jaar tijds overleden; Seymour, McClellan, Hancock en Tilden, alle van dezelfde partij. Amerikaansche bladen melden dat de prima donna Esther Abott onlangs bij de opvoering van de Lucretia Borgia plotseling weigerde de finale te zingen, omdat de im presario haar het honorarium schul dig bleef. Het geschil werd van het tooneel af aan het publiek mede gedeeld; eenige der toeschouwers namen daarop het initiatief om eene inzameling in de zaal te houden de aldus bijeengebrachte som werd aan de weêrspannige zangeres ter hand gesteld, en thans werd de voordracht der opera ten einde ge bracht. Van bevoegde zijde wordt er opnieuw de aandacht op gevestigd, dat melk is gebleken een der meest geduchte voertuigen te zijn tot ver spreiding en voortplanting van be smettelijke ziekten en dit gevaar alleen kan worden voorkomen, door de melk niet te gebruiken dan na dat zij gekookt is en dus alle zich daarin bevindende smetstoffen of besmettingskiemen gedood zijn. Men kooke dus de melk. Wanneer twee personen het zelfde doen, is dit nog niet hetzelfde Als ee barbier iemand bij den neus neemt, is dat niet hetzelfde, als wanneer een bankier dit doet. Als een matig mensch water bij den wijn doet, is dat niet hetzelfde als wanneer een wijnkooper dit doet. Als een mevrouw een nieuwe meid neemt, is dat niet hetzelfde als wanneer een onderofficier dit doet. Enzoovoorts! ArnhCt.) Het lijgeloof op Java. Gelijk eertijds, volgens den Ro- meinschen geschiedschrijver Tacitus, de Germanen den eik heilig ver klaarden en hem vereerden of ou der zijn gebladerte aan de goden offerden, zoo wordt ook door de in landers een heilige eerbied gekoes terd voor den Waringinboom. Een Javaansch hoofd, dat op een steek spel was uitgenoodigd, reed met zijn ros eenige malen om den heiligen boom, om zich de overwinning, die hij wilde behalen, te kunnen ver zekeren. Op een andere plaats, was een prachtige Waringin ontworteld en neergeveld. De bevolking haastte zich nu in dit gemis te voorzien door het planten van een nieuw jong boompje. Het in den grond plaatsen der plant geschiedde in het bijzijn van vele aanzienlijke hoofden en geestelijken. Onder hun gevolg zag men een twaalftal knapen met de roode priestermuts op het hoofd, reusachtige muilen aan de voeten en een groenen bril op. Een uit hen sloeg op een fraaie tamboerijn, terwijl dansmeiden ge durende den tocht naar de plaats waar de handeling moest geschie den allerlei liederen zongen. Onder het spelen van de gamelang be reikte men die en onder een drie voudig hoera werd de plant in de aarde gezet. Eindelijk verrichtten de priesters hun gebeden, waarmee de plechtigheid was afgeloopen. In de nabijheid der stad B. be vinden zich twee steenen, die naast elkander liggen en waarop zich een afdruksel vertoont der voeten van een machtig god. Eiken Donder dagavond begeeft zich de bevolking naar de steenen, waarop zij bloemen en reukwerk neerlegt en aan dien god offeranden brengt. Onder het prevelen van allerlei onverstaanbare woorden aanbidt men de steenen en verkeert dan in de vaste over tuiging dat door hunne kracht(der steenen) alle wenschen en gebeden worden verhoord. Een andere steen, ten W. derzelfde stad gelegen, wordt eiken Donderdagavond door de Ja vanen bezocht en aangebeden. Elke jongeling die dien steen kan om vatten, krijgt op zijn verzoek zoo veel vrouwen, als hij verlangt, ter wijl elk meisje, die dat ook kan doen, zooveel mannen erlangt, als zij maar wenscht. En zoo ziin er op Java tal van steenen, waaraan de eene of andere legende is verbonden en de bijgeloovige Javaamche be volking goddelijke eer bewijst. In de dessa T. bevond zich eenige jaren geleden op het erf van een armen Javaan een pisangboom (banaan) die in overvloedige mate vruchten voortbracht, wat niet alleen den eigenaar maar ook den overigen dessabewoners ten hoogste verwon derde. Gedurende vijf jaar had de pisaDg geen vruchten gedragen en zie! eensklaps vertoonde zich een bloemknop, die zich niet op de ge wone plaats bevond, maar midden uit den stam te voorschijn trad! Het kon Diet anders of die boom was heiligDe dessalui brachten aan den voet van dit wonder der natuur tal van kostbare offeranden en bij deze gelegenheid smeekten zij van den heiligen pisang zijnen onmisbaren zegen af. In zijn ge bladerte bevond zich voortdurend een boschdnif, die een buitengewoon liefelijk geluid deed hooreu en bij de nadering der menschen onder een scherp doordringend gefluit wegvloog. Het spreekt van zelf dat de eigenaar met zijn boom een aardig sommetje verdiende, want bij elke offerande werd hem een ge schenk in geld aangebodeD, dat hem uit zijn armoede verhief tot een rijk man. Een voorwerp van aanbidding is ook de kris of de spies die een Ja vaan van zijn vader erft. Hij houdt ze zorgvuldig in bewaring: eiken Donderdagavond offert hij voor de heilige wapenen wierook en strooit hij er een menigte geurige bloemen op. Van tijd tot tijd houdt hij ter eere daarvan godsdienstige maal tijden en gelooft stellig dat er uit die wapenen een hem ten allen tijde beschermende buitengewone kracht gaat. Aan een rivier in de residentie Soerakarta werd goddelijke eer be wezen, omdat, volgens het zeggen van eenige Javanen, een daroe (meteoorsteen) was gevallen, die aan het water eene bovennatuurlijke en genezende kracht had gegeven.Die zich met dit waier waschten, zouden een schoon gelaat verkrijgen en zij die er zich in baadden, konden er zeker van zijn, dat zij een gedeelte der bovennatuurlijke kracht deel achtig zouden worden. Nu iets ten opzichte van dieren- vereering. Behalve den kaaiman vereert de Javaan nog de slangde ikan-lélé (een zeker soort visch, waarvan ik de Hollandsche bena ming niet keD) en in zekeren zin ook den gekko. Dat de slang als de oorzaak van aardbevingen wordt beschouwd is den lezer reeds be kend. In de kampoDg P. woonde een Javaan, die een Oelar-Sawah (veldslang) in zijn bezit had en waaraan hij goddelijke eer bewees. Op een warmen dag in de maand Juli zag de inlander, met name Krama, in zijn huis een oelar-sawah om een van de balken gekronkeld. Hij nam een groot vat, plaatste dit onder het dier en hield zoo deftig mogelijk een aanspraak, waarin hij de slang verzocht zich te verwijde ren, indien zij hem kwaad wilde doen en te blijven, wanneer zij hem geluk kwam aanbrengen. In 't laatste geval moest het beest in het voor hem bestemde vat kruipen, waarin het goed zou verzorgd worden. Tot groote blijdschap van Krama begaf de slang zich in de ton en de fiftj- geloovige Javaan gaf haar rijst, visch en koek tot voedsel terwijl er voortdurend een lichtje bij de vreemd soortige woning brandend werd ge houden en bovendien wierook ge offerd. Spoedig verbreidde zich het gerucht in de kampoDg (gehucht) dat Krama een bijzondere slaDg be waarde. Even spoedig daarop kreeg het heilige beest tal van bezoekers die het welriekende bloemen, pisangs en wierook als blijken hunner ver eering aanboden. Sommigen aanba den de slang en smeekten haren zegen af op hun arbeid of handel drijven. Dien zegen moesten zij na tuurlijk betalen en Krama maakte daardoor zeer goede zaken. Het was natuurlijk zeer toevallig, dat de slang in 't vat kroop, maar daardoor werd zij juist het voorwerp van vereering en aanbidding. Het beest tegen zijn wil gevangen te nemen zou de Javaan uit zijn hersens ge laten hebben, omdat uit deze onge oorloofde daad, voor hem veel on heil er, schade kon voortvloeien. Zooals ik reeds gezegd heb, be hoort ook de ikan-lélé onder de dieren, die op Java worden aange beden. Een Inlander, die in een palmboom was geklommen, zag in eene uitholling van den stam eenige ikan-lélé's zwemmen. Verbeeld u, lezer, visschen iu een boom! De Javaan durfde niet verder klimmen en deelde het zonderling geval aan een ouden priester mede, die hem den raad gaf ze zoo spoedig moge lijk in een of andere rivier over te brengen. De visschen waren pleeg kinderen van een machtige godin, wier toorn men op den hals zou halen, indien de ikans aan hen lot werden overgelaten. Zoo bevindt zich in de residentie Djapara een put, waarin een ikan-lélé rondzwemt. Ieder, die hem ziet, wordt zeer ge lukkig. Wat den gekko aangaat, aan de geluiden die hij laat hooren, wordt door deJavaansche bevolking hooge waarde toegekend. Het eerste geluid duidt geluk aan, het tweede ver kondigt rampen en het derde, gelijk het eerste, geluk. Wanneer het eerste geluid wordt gehoord, terwijl men eenige lieden op een maaltijd uit- noodigt, dan zal de uitnoodigiDg ook aangenomen worden; het tegenover gestelde heeft plaats, wanneer de gekko zich voor de tweede maal laat hooren. Narratus. LETTEREN EN KUNST, Het door den impresario Schürmann hier te lande met de opvoeringen van Fiacre 117" overal behoalde succes, heeft, naar hij aan //Het Vaderland-4' meldt, hem doen be sluiten einde November of begin December eene nieuwe kunstreis in ons land t.e maken, met Céline Chuumont en het Variétés gezel schap van Parijs //La Cigale* en /yDivor- 90ns" zullen dan worden opgevoerd, terwijl bij in April van het volgend jaar hierheen komt met Jane Hading-Jacques Damala en het gezelschap van het rThéatre du Gym- nase", om //Sapho", //Le Mtïtre des Forges*, «La Dame aux Caméüas* en //F-.ou frou*, le spelen. AMSTERDAM, 28 Oct. D# pryssn dar Aardappelen waron alt volgt: Friesche Dokkumer Jammen f2.40 a 2.60; dito Franeker f 2 30 a 2 40; dito Engelsche fl.40 a 150; dito Hanburger f170 a 1.80; Zeeuwsche spuische Jammen f3.20 a 3.60; dito Flakkeesche f 2 90 a 3.10; dito Blauwe f 2.50 a 2.60; Geld. Blauwe f 2.60 a 2.70, dito Kralen f0.a 0.Pruisische Ham burgers f2,60 a 2.70; Duin Zand f3.a 6.—; Zeeuwsche Champions f0.a 0. Saksische Jammen f 2.40 a 2.50, Duitsche Roode f 2.20 a 2.30. Aangevoerd 0 versche ladingen. Suiker. Biet en] Geraffineerd stil. Katoen onveranderd. Tin vast maar stil, in afwachting van de veiling van heden te Batavia. Petroleum onveranderd Loco f 7 65 E. Dec. f7.65 E. Jan./Maart 17.75 E. Consumtief9. Tarwe in loco zonder noteering op leve ring geen koers. Rogge in loco zonder noteering. Nottering van da Commissie voor dan Graanhandel. Rogga op levering Oct. hooger. Maart iets lager, loopende maand na 12l/2 uur f122, Maart f127, 126, 125. 125. Aangezegd heden last. Totaal in deze maand 13650 last. .Noteering van Musne Thole. Koolzaad op 800 K. G. Olie stil. Lijnzaad vast. Raapolie onveranderd; vliegend per 100 KG. f 22%, 22Va. lo. Nov. f22, 22%. lo. Dec. f 22s/a. lo. Mei f24. 233/,. Lijnolie traag; vliegend per 100 KG. f 22'/3, 22%. lo. Nov. f 221/4, 22. lo. Dec. f215/s. lo. Jan./Mei f 21a/4, Raapkoeken f70. a 84 per 1040 stuks, Lijnkoeken f8.- a 12.50 per 104 stv.ks. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 175 vette kalveren, le kwal. f 0.76 2e kwal. f 0.55 per kg. 15 Gras- f 18 a 35; 25 nuchtere dito f9 a 16.6 achapeu en lammeren fa 0 0 Ham- urger Varkens a ets. per kg. 132 vette varkens 37 a 41 ct. per kilogram0biggen a 0 paarden fa 1 runderen, ie kwal. f 0.2e kwal. f 0.3 e kwal. f0.per kg. melk- en kalfkoeien f p. st.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3