AANBESTEDING. Versehijnt Degelijks uitgenomen Zen-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' 4e Jaargang. RIOLEN. FEUILLETON. Teruggeroepen. BINNENLAND. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het PaviljoenIngang aan de Dreefzyde 2s dear. Geopend dagelijki van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering vaH Nyverheid hebban /fittoan van diploma vrysfi toegang, donateurs met gezelschap, leden icet 1 dame. Mui sum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang r rout zijde aa .et Paviljoen op het terras. Gnop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateurs oï. Render Nedorlandache Maatschappij ter bevordering vaa Nyvtrheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooril tin Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents por persoon. Doorloopendo toegangskaarten voor een geheel jaai I 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nar, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of fcniagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindoren beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleidt. &M9irs museum in de Damstraat. Geopend dagelyk» uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—-4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geepeoi Woensdag ea Zaterdag van S4 nnr. Orgel-bespeling in de Qroote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oadeirroenmarktl vry. ABON N EMENTSPRIJS: foor Haarlem por maand40 Cent». Sfraneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzoudezlijke Nommer* 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreemeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Qénirale de xublimte Etrangère Q. L. DATJBJS Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartrs. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer S cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddags IS uurj BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem zullen op Donderdag 4 November e. k., 's namiddags 2 uur, op het Raadhuis in 't open baar aanbesteden: Met leggen van bij de gemeente voorhanden RIOLEN vanPort- landcementte zamen lang 255 M., en 65 M. Riool van Kruikaarden buizen, alsmede het maken van ZINKPUTTEN en SPRUITEN op verschil lende plaatsen In deze ge meente, alles met bijlevering van de daartoe noodige mate rialen, arbeidsloonen, trans portkosten enz. Raming fl-500. De voorwaarden liggen ter lezing ter Gemeente-Secretarie, op alle werk dagen, van 's voorm. 10 tot 's nam. 4 uur. IulichtiDgen zijn te verkrijgen ge durende acht dagen vóór de beste ding, 's morgeus tusecken 9 en 10 uur, aau het Bureau van Gemeente werken, Koningstraat 2. Haarlem, 26 October 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. De Secretaris A. A. LAND. AUilillKE.V OVERZICHT. Jules Guillery, de candidaat der vereenigde liberale fracties in Bel gië is met 4062 stemmen tot af gevaardigde gekozen, ter vervanging van Van der Smissen. De socialist Anseele vereeDigde 1014 stemmen op zich. De clericale partij had door HUGH CONWAY. 14) VIERDE HOOFDSTUK. niet voor lieede op huwelijk. Luister eens, Teresa. Ik zeg ik wil haar trouwen. Ik ben een rijk heer. Ik heb vijftig duizend lire te verteren jaarlijks. Het bedrag van mijn inkomsten, dat zeer aanzienlijk klonk in Itali aansctie munt uitgedrukt, miste zijn effect niet. Zoo hare oogen ook nog niet vriendelijk keken, terwijl zij mij aanstaarden, hare verwondering en klimmend respekt voor zooveel geld zeiden mij, dat ik haar teere punt getrofFen had: de hebzucht. geen candidaat gesteld. Anseele is naar Gent vertrokken, ten einde zijne geschorste gevangenisstraf te ondergaan. De Fransche Kamer heeft het wetsontwerp op het onderwijs zon der wijzigingen aangenomen met 316 tegen 175 stemmen. De linker zijde juichte dezen uitslag toe, on der het geroep van Leve de Repu bliek! De rechterzijde riep: Leve de vrijheid! De Standard verneemt dat de Fransche gezant Waddington geene bijzondere instructies betref fende de Egyptische kwestie van Parijs heeft medegebracht. Niet Billot maar Laboulaye is benoemd tot gezant te Petersburg en Cambon tot gezaut te Madrid. Bij volksstemming in het kanton Bern (Zwitserland) werden met groote meerderheden verworpen de door den Grooten Raad van het kanton eenstemmig genomen beslui ten betrekkelijk de oprichting van een landbouwschool en de toeken ning van wachtgelden aau onder wijzers. Een ieder verbaast zich over dezen uitslag van de volks stemming. Uit erkentelijkheid voor de goede diensten, weike Frankrijk in zake de Bulgaarsche kwestie bewezen heeft aan Rusland, is deze mo gendheid thans gezind, aan de we reld-tentoonstelling te Parijs deel te nemen, in de veronderstelling dat de Fransche regeering aan de ten toonstelling het karakter van een eeuwfeest der «groote revolutie» ontnemen zal. De sedert geruimen tijd afgebroken diplomatieke betrgk- kmgen tusschen beide rijken zullen Zeg mij nu eens waarom ik de signorina niet trouwen zou Zeg mij nu eens hij wie moet ik mij vervoegen om haar ten huwelijk te vragen? Zij is niet voor het huwelijk. Dit was al wat ik uit de oude kon uitkrijgen. Zij wilde mij niets meedeelen aangaande Pauline's fa milie of vrienden. Zij zeide slechts herhaaldelijk: Zij is niet voor liefde en huwelijk Nu schoot mij nog slechts één weg over. De begeerige blik van Teresa, bij 't hooren van 't bedrag van mijn inkomen, viel mij op. Ik moest dus komen tot de minder eer volle handeling van direkt omkoo- penhet doel moest het middel dan maar wettigen. Daar ik veel op reis was, had ik gewoonlijk een aanmerkelijke som gelds bij mij. Ik haalde mijne por tefeuille voor den dag, en legde twaalf honderd gulden aan bank- reeds in het midden der volgende maand hervat worden. De officieuse Petersburgsche Novoje Wremja betoogt de nood zakelijkheid, dat Rusland tijdelijk Varna als onderpand bezette. Het Journal de SI. Pstersbourg ziet in het talmen der Bulgaarsche regenten, met betrekking tot de sa menkomst der Sobranje, een teeken van toeschietelijkheid, maar tevens een symptoom tan den abnormalen toestand, die nog ernstiger werd door de blijken van minachting voor de eischen des volkenrechts. Dit laatste is dan ook de reden van het zenden der oorlogsschepen naar Varna. De Russische consul te Varna heeft zich bij den prefect beklaagd over de handelingen van de Bul- gaarselie autoriteiten ten opzichte van het consulaat en tegenover een gedeelte der bevolking. Hij dreigde met strenge maatregelen, indien daarin geen verandering kwam. Afgevaardigden en ministers zijn verbaasd over deze taal, die volgens hunne bewering door de feiten niet gerechtvaardigd wordt. In eene voorbereidende ver gadering van afgevaardigden te Tirnova heeft Woensdagavond Stam- buloff eeoe uiteenzetting gegeven van den toestand, en daaruit de slotsom getrokken, dat eene verkie zing van p'ins Alexander onmoge lijk is, en dat de nationale verga- doring een candidaat verkiezen moet, wien Rusland gunstig gezind is. Sofia is in staat van beleg ver klaard. Uit Constantinopel verneemt de Daily News dat de nieuwe Britsche gezant, White, een voorstel mee brengt tot eene onmiddellijke con- papier op de tafel in splinternieuwe banknoten. Teresa keek er naar met begeerige oogen. Weet gij hoeveel geld daar ligt? vroeg ik. Zij knikte. Ik schoof haar twee banknoten toe. Haar tanige hand begon te kriewe- len, om er naar te grijpen. Als gij mij zegt, waar ik juf frouw March ten huwelijk kan vra gen, krijgt gij die twee banknoten, en op den dag van ons huwelijk krijgt gij de overigen. De oude vrouw zat een poos, zon der een woord te zeggen, maar ik zag dat de verzoeking haar bekroop. Eerst hoorde ik haar prevelen: vijftig duizend lire jaarlijks! Het toovermiddel werkte. Eindelijk stond zij op. Bekoren u de banknoten niet? vroeg ik. Ik kan niet. Ik durf niet. Ik mag niet; maar Wat maar? ferentie der mogendheden tot oplos sing van de Bulgaarsche kwestie. Het Turkeche geïnspireerde blad Tarik zegt, dat de Porte bereid is daaraan deel te nemen. Het heet dat de drie Oostersche rijken zijn overeengekomen tot eene driejarige bezetting van Bulgarije door Rus land, desnoods verlengbaar. De Brit sche regeering moet aan de Porte vergunning gevraagd hebben, om een paar Britsche oorlogsschepen door de Dardanellen te laten, om met de Russische fregatten bij Varna samen te werken. De Porte zou echter geweigard hebben. Naar de Times uit Durban ver neemt, heeft Havelock in den Na talschen Wetgevenden Raad mede gedeeld, dat de Britsche regeering het plan tot annexatie van Zoeloe - land niet kan goedkeuren, terwijl de onderhandelingen met de Boeren voortduren. Dit veroorzaakte groote ontevredenheid. Men verzekert, dat de Wetgevende Raad zal weigeren de gelden voor de begrooting te be willigen, zoolang de strekking der onderhandelingen met de Boeren onbekend is. Haarlem, 29 October 1886. In de Woensdagavond jl. gehou den vergadering der Vrijzinnige Kiesvereeniging zijn als kandidaten voor het lidmaatschap der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier voorgesteld en besproken de heeren A. Nuë Gz., P. Dyserinck en A. F. Kremer. In de eerstvolgende ver gadering, op Woensdag 3 Novem ber a. s., stemming. Gisteren werden door B. en W. alhier aanbesteed: Het dempen Ik zal schrijven. Wat gij ge zegd hebt, zal ik schrijven aan il dottore! Wie is die doctor Ik kan hem zelf ook wel schrijven, of hem gaan opzoeken. Zeide ik il dottore 1 Dat is mij ontvallen. Neen, gij moet niet sch: j ven. Ik zal het hem vragen, en hij moet beslissen. Zult gij dan terstond schrijven? Terstond. Na nog eenen blik op de banknoten te hebben ge slagen, keerde zij zich om, om heen te gaan. Nee:n dan toch die twee bank noten maar, zeide ik, terwijl ik ze haar in de hand drukte. Met blijde verrukking borg zij ze voor in haar kleed. Zeg mij eens, Teresa, zeide ik vleiend, zeg mij eens, zoudt gij denken, dat signorina Pauline niet onverschillig omtrent mij is? Wie weet! antwoordde zij van de Rustenburgersloot, het trans porteeren en leggen van een bij de gemeente voorhanden zijnd riool van Portlandsch cement, het op- hoogen van het terrein en het plaat sen van schoeiingen aldaar (raming f 1400.) Drie geldige biljetten waren ingekomen en de aanneming werd gegund aan den inschrijver voor het laagste bedrag, den heer H. London, voor t1387. De Rechtbank alhier heeft P. M., te dez -r stede woonachtig, we gens bedriegelijke bankbreuk tot 3 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Voor hevige branden blijft onze gemeente in den iaatsten tijd tamelijk wel bewaard. Nochthans deed het aanhoudend gelui der brandklok ons gisteren middag vree zen dat ditmaal weder een ernstig onheil van dien aard dreigde. Wie zou kunnen denken dat een der nut- tig.-te meubelen, dat wij omstreeks dezen tijd van het jaar in onze wo ningen met genoegen zien arrivee- reD, de onheilstichter was! Wel was het in een eenigszins anderen vorm, dan hetwelk wij gewoon zijn in onze woningen te hebben en was zijn vuur op de plaats des onheils van meer permanenten aard het was namelijk de kachel op den droogzolder eener kleederbleekerij, die de oorzaak van het alarm was. Een gloeiend heete kachel en daarbij te drogen gehaDgen wasch- goed, welke elkander wat te veel waren genaderd, veranderden de bloeiende inrichting van J. Snijders aan de Amsterdamseke vaart met het aangrenzende woonhuis weldra in een brandende massa. Honderden personen waren getuigen van dit schouwspel, en de ijverige politie met haar slangenwagen alsmede de gemeente-brandweer hadden moeite, sluw, wie weetmaar ik zeg u nogeens, zij is niet voor liefde en huwelijk. Niet voor liefde en huwelijk! Ik lachte luid om de bespottelijke be wering van de oude, al had zij die _ok nog zoo dikwijls herhaald. Als ir één meisje ter wereld was, dat geschapen was voor liefde en huwe lijk, dan was het mijne schoone Pauline! Ik kon maar niet begrijpen wat Teresa meende. Doch toen ik mij herinnerde met welk eene devotie zij had in de Sun Giovanni-kerk, vermoedde ik, dat zij, als eene fijne roomsch-katholieke, Pauline in een klooster wilde hebben. Die gevolg trekking helderde mij nu alles op. Nu ik Teresa omgekocht had, zag ik met verlangen uit naar het ge noegen om zonder stoornis of spi- onneering met Pauline te kunnen omgaan. De oude had mijn geld aangenomen, en zou zeker haar best doen, om meer te krijgen. Als ik

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1