tusschen het saamgepakte volk hun plicht te doen. Ondanks deze hulp zijn genoemde perceelen schoon uit gebrand; gelukkig bleven de aan grenzende woningen behouden. Het is voor den eigenaar een troost dat alles verzekerd was. Alleen de huis moedertjes die er op gerekend had den de wasch zindelijk en wel thuis te krijgeD, zullen nu wat teleur gesteld zijn. Het bestuur der vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, om de tusscheLkomst der Kamer in te rc.epeD, opdat de helling der wik- en weegloonen op de kaasmarkten te Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Edam in overeenstemming worde gebracht met art. 254 der gemeen tewet. De bespreking van de kwestie der «Pakketvaart in Nederlandsch- Indië» in een vergadering van het departement Rotterdam der Neder - landsche Maatschappij tot bevorde ring van Nijverheid, welke werd ingeleid door den heer J. P. J. Lu- cardie, lid der Kamer van Koop handel te Rotterdam, leidde tot de aanneming met 15 tegen 3 stem men en 11 onthoudingen van de volgende motie: «Het Departement spreekt de wen- schelijkheid uit dat voor het ver volg de pakketvaart zij in handen eener Nederlandsche Maatschappij, waarvan de bestuurders in Neder land gevestigd zijn. In het contract dient onder de bepalingen te worden opgenomen: dat minstens de helft van het ma teriaal in Nederland worde ver vaardigd dat de gezagvoerders, stuurlieden en machinisten Nederlanders zijn; en dat vooral het oog gevestigd zij op de belangen vau den handel in Nederlandsch- Iudië.» De Nederlansche Maatschappij voor Geneeskunde heeft zich met drie verzoekschriften tot de regee ring gewend. Het eerste verzoek betreft wijzi ging der epidemieënwet in dien zin, dat in art. 14 al. 3 dier wet het woord «diphtheritis» kome te ver vallen. "Wordt aan het verzoek der Maat schappij voldaan, dan zal in het vervolg ook aan kinderen uit huis gezinnen, waar diphtheritis heerscht, het bezoeken vau scholen verboden zijn. Het tweede verzoek betreft wij ziging der artsen wet. De Maatschap pij wenscht, dat het practisch arts examen niet tegenover eigene leer meesters kan worden afgelegd. Het praktisch arts-examen voor anderen dan eigene leermeesters wordt als een krachtige studieprikkel, zoowel voor studenten als voor professoren, wenschelijk geacht, terwijl het den besten waarborg geeft tegen een zijdigheid in studie en onderwijs en tegen het verwaarloozen van som mige vakken der geneeskundige wetenschap. Het derde verzoek geldt wijziging der begrafeniswet, in dien zin, dat in Nederland de facultatieve gele genheid tot lijkverbranding worde opengesteld. De Maatschappij grondt zich daarbij op het rapport der Ko- ninkli;ke Academie van Wetenschap pen èn op den anti-hygiënischen toestand en de ligging van vele het meisje er toe krijgen kon, om mij dagelijks eenige uren haar ge zelschap te gunnen, had ik van Te- resa niets meer te vreezen. De koop was gesloten, en ofschoon ik mij innerlijk schaamde over het middel dat ik te baat had moeten nemen, het had zijn doel niet gemist. Daar ik den volgenden morgen eene zaak van eenig belang in de stad moest beredderen, kon ik eerst tegen den avond aan liefdesaange legenheden denken. Ik was verschei- i dene uren vanhuis geweest, en toen ik ten laatste naar Maida-vale ie- rugkeerde, was het mij alsof ik een i klap voor het hoofd kreeg, toen de 6 juffrouw mij zeide, dat de dames vertrokken waren. Waar zij waren gaan wonen, wist de juffrouw niet. Teresa, die de beurs hield, naar 't schijnt, had de huur betaald, en i was weggegaan met de jonge dame. Er viel niets verder van te zeggen. Ik wierp mij in mijnen leuning kerkhoven in Nederland, terwijl naar haar oordeel de lijkverbran ding uit een hygiënisch oogpunt meer waarborg oplevert dan het begraven van lijken. Woensdagavond werd in de groote zaal van het gebouw «Dili- gentia» te 's Hage ter gelegenheid van de 51e algemeene vergadering van de «Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank», eene openbare bijeenkomstgehoudeD. Zij werd gepresideerd door den voor zitter van het hoofdbestuur, jhr. J. L. de Jonge, oud-lid van de Tweede Kamer. De minister Heemskerk, benevens de kamerleden Gildemeester en Bee- laerts van Blokland, behoorden tot de aanwezigen. De zangvereeniging «Excelsior», een uit dames en heeren bestaand zangkoor, dat sfeeds onder leiding van den directeur, den heer Plette, op uitstekende wijze gewijde mu ziek ten gehoore brengt, leidde de vergadering in. Verschillende sprekers traden op, o. a. de heeren Montagne, Van der Poel, Moeller en dr. Robijns. De huishoudelijke vergadering had gis teren plaats. - De najaars-koemarkten te Vel- sen vallen dit jaar in op Zaterdagen, den 6en eu den 20en November. Te Utrecht overleed op het kasteel «Beek en Donk» in den ouderdom van 80 jaren, jhr. mr. J. O. de JoDg van Beek en Donk, oud-lid der Staten-Generaal, lid der ridderschap van Noord-Brabant. Betreffende den diefstal van f 300 bij een bewoner van de Wetering schans te Amsterdam, waarvan wij in ons nummer van gisteren met een enkel woord melding maakten, verneemt het N. v. d. D. nog, dat genoemd bedrag bestond uit twee bankbiljetten, een van f 200 en een van f 100, die te zamen in een enve loppe waren gesloten. Het vermoeden viel dadelijk op de 19jarige dienstbode; maar deze ontkende ten stelligste, en het was alleen aan het beleid van de recher cheurs Brand en Hofsteede te dan ken, dat zij ten slotte bekende. Het door hen ingesteld onderzoek bracht vervolgens aan het licht, dat zij het biljet van f 100 in een schoenwinkel op de Prinsengracht, waar zij een paar schoenen kocht, gewisseld had. Ten einde zich vbd de bewijzen harer schuld te ont doen, had zij echter, zoodra de ver denking op haar viel, de bankbil jetten verscheurd en de stukken van dat van f 200 uit het achterraam van het huis, die van de biljetten van f 25, die zij in ruil had ont vangen, uit een raam aan de voor zijde geworpen. Door den feilen wind verspreid den de eerste zich in de naburige tuintjes, waar zij voor een deel te ruggevonden zijD. Het stuk, waarop het nummer staat, wordt nog gemiBt. Van drie biljetten van f25 zijn op de Wete ringschans eerst door een jongen en daarna door een buitenman ver schillende fragmenten gevonden, die door hen bij de politie gedepo neerd zijn. Woensdagnamiddag is in de An jelierstraat te Amsterdam een meisje van 12 jaar, dat bij de water- en vuurvrouw twee vaatjes kokend water had gehaald, met haren last van de trap gevallen. Deerlijk ver- stoel, en verwenschte die Italiaan- sche listigheid. Toch was ik niet geheel hopeloos, als ik dacht aan de Italiaansche geldgierigheid. Mis schien zou Teresa schrijven, of bij mij komen. Ik had de begserige blikken, die zij op mijn geld sloeg, niet vergeten. Maar de eene dag na den anderen verliep zonder brief of boodschap. Ik bracht die dagen grootendeels door met door de straten te dwalen, om te zien of ik de vluchtelingen wellicht ontmoeten mocht. Eerst toen ik haar ten tweeden male uit het oog verloren had, voelde ik de diepte van mijne hartstochtelijke liefde. Ik kan niet zeggen hoe sterk het verlangen in mij was, om dat schoone gelaat weer te zien. Toch vreesde ik wel, dat de liefde alleen van mijnen kant kwam. Als Pauline maar iets voor mij gevoeld had, had zij zich niet geschikt in die heime lijke en geheimzinnige manier, om brand werd het arme kind per raderbaar naar het Binnen-Gasthuis gebracht. Even afschuwelijk als het pe perstrooien in de oogen is het met kalk, zoo niet gevaarlijker. Aan de op de Muidergracht te Amsterdam in aanbouw zijnde Ma- chinistenschool heeft een opperman een collega zoodanig met kalk in de oogen gegooid, dat de man in het Israëlietisch gasthuis ter verple ging moest worden opgenomen. In de Frans Halsstraat te Am sterdam is Woensdag een belang rijke diefstal gepleegd. Een looper van de Fransche Bazar moest een bestelling thuis bezorgen en ont dekte aan het opgegeven adres ko mende, dat de deur open stond en niemand thuis was. De man waarschuwde twee agenten die licht ontstaken en een onderzoek instelden. Het bleek toen dat er werkelijk onraad was, en dat het huisraad door elkaar lag en een koffer openstond. Op den grond lagen eenige kleedingstukken. Toen de bewoners des avonds thuis kwa men, bemerkten zij, das een glas ruit van de straatdeur detect was, en dat f 600 aan bankpapier en f 300 aan sieraden waren ontvreemd, waarvan aangifte bij de politie werd gedaan. De buskruitfabriek te Muiden zal electrisch verlicht worden. Met den aanleg daarvan is men reeds be gonnen. Ook zullen de arbeiders spoedig van werkpakken voorzien worden. Woensdagavond drongen twee bedelaars binnen bij de vrouw van den wisselwachter B., in de Ach terstraat te Hoorn, en vroegen eenige ondersteuning. Niet tevreden met hetgeen hun werd gegeven, pakten zij de alleenwonende vrouw, belet ten haar te schreeuwen, bonden haar aan den stoel vast en wisten zich toeu meester te maken van 20 gld., waarna zij zich verwijderden. Toen de man 's avonds thuis kwam, vond hij zijne vrouw in onmacht. Gisterer namiddag is te 's-Hage een jeugdig dochtertje van een winkelier in de Vleerstraat dooreen tramwagen over het hoofd gereden. Het kind was terstond een lijk. De Raad der gemeente 'e-Hage heeft besloten het besluit tot af schaffing der kermis te handhaven, eene subsidie aan de Opera en het Neder!. Tooneel geweigerd, en het voorstel tot aanstelling van een kom- mandant der brandweer aangeno men. Naar de Avondpost uit goede bron verneemt, zal 1 Juni 1887 het nieuw te bouwen Kuruaus met Kurzaal en op 15 Juni u. a. v. het hotel gereed zijn. Echter zal alles dan slechts ruw afgewerkt wezeD, terwijl met de verfraaiing tot na afloop van het hadseizoen zal ge wacht worden. De persoon, die tusschen de ge meenten Goorle en Alfen dood op den weg gevonden werd, is een aldaar bekend strooper. Het lijk had twee wonden, veroorzaakt door een geweerschot. De heer v. d. S., in dienst hij de firma R. en de L. te Rotterdam, had het ougeluk 11. Maandag-avond, door de duisternis misleid, in den van mij weg te gaan. Haar hart moest ik nog winnen, en als ik dat niet won, zou geen ander vrouwen hart mij kunnen bekooreD, dat wist ik. Ik zou nu naar mijne kamers in Walpole-straat teruggekeerd zijn, ware ik niet bang geweest dat, als Teresa werkelijk hare belofte ver vullen mocht, zij mij alsdan tever geefs zou zoeken. Dus bleef ik. Tien laDge dagen waren er reeds verloo- pen, toen er, jui3t terwijl ik begon te wanhopen, een brief kwam. Hij was geschreven in keurigen, pittigen, Italiaanschen stijl, en getee- kend Mannel Ceneri. Er stond een voudig iD, dat de briefschrijver dien dag de eer zou hebben tegen den middag bij mij aan te komen. Aangaande het doel van het be zoek werd niets gezegd, maar ik twijfelde niet of het zou in verband staan met de wenschen van mijn hart. Teresa had mij dus niet be drogen. Pauline zou de mijne wor- baggerput vau eene suikerfabriek te Oudenbosch te geraken en kwam jammerlijk om. Donderdagmorgen is een kind in de Raamstraat te Rotterdam uit het ven ter eener derde verdieping ge vallen door de lantaarn van het benedenhuis. Als door een wonder bekwam het kind slechts lichte verwondingen aan de voetjes. Dezer dagen zou een oud man met zijne dochter, te Kwadendamme (Z.-Bev.) wonende, met den trein naar Rotterdam gaan. Om tijdig aan het station te zijn, moesten ze hunne schreden zeer verhaasten, en evenwel kwamen ze te laat. Men besloot nu te wachten op de vol gende gelegenheid, waartoe zij zich in eene herberg te Goes begaven. Vóór echter de volgende trein aan kwam, was de oude mau gestorven: hij had zich al te zeer gehaast, (D. v. Z. H. en 's Gr.) Naar men verneemt heeft de heer Lups, eigenaar van het landgoed «Klarenbeek» onder Arnhem, het plan opgevat, een gedeelte daarvan, aan den Velperweg gelegen, tot park te laten aanleggen en dit met villa's te bebouwen. Een kolossale Ulmer-dog, toebe- hoorende aan den heer S. te Almeloo, is, nadat hij drie personen gebeten had, door den eigenaar gedood. De persoon, die te Kaatsheuvel Zondag 17 Oct. met een mes zwaar gewond werd, is Maandag aan de gevolgen overleden. De justitie uit 's Bosch, vergezeld van twee doc toren uit Waalwijk, heeft Dinsdag eene lijkschouwing gehouden. De dader bevindt zich nog op vrije voeten. Te Alfen (N.-Bzijn bij het sloopen van het huis van den land bouwer D. Adriaausen in een muur een groot aantal oude munten ter waarde van f 500 gevonden. Zij waren in een pot bewaard. Ook te Ginneken heeft een boer 85 zilveren munten gevonden uit de eerste helft der 17de eeuw. Daarbij ziju er 32, die grooter zijn dan een rijksdaal der en eene waarde van f 3 aan zilver hebben. Uit Roermond wordt gemeld: Een postbesteller, die, in dienst zijnde, weigerde hulp te verleenen aan de politie, is heden veroordeeld tot 50 cent boete. Hij zal hiervan in hooger beroep komen. Voor het zelfde feit werd een particulier ver oordeeld tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Het vreemde in eerstgenoemd ge val is, dat de postbestellers bij hunnen ambtseed verklaren moeten, gedurende hunnen diensttijd zich met niets anders te zullen bezig houden dan met, en hun werk ge heel zullen beperken tot de hun toevertrouwde bestelling en dienst verrichting. Had dus de man de gevraagde hulp aan de politie ver leend, dan zou hij door zijne supe rieuren beboet of geschorst gewordeD ziju. Het kanaal van Walcheren schijnt één groote oesterput te zijn. Het vischwater op dit kanaal is echter verpacht. Bij het zeer laag aflaten van het kanaal voor het afloopen van een ponton op de werf der den. Ik wachtte met koortsachtig ongeduld, dat die onbekende Ma nuel Ceneri zou komen opdagen. Een paar minuten over twaalf werd hij aangediend en binnenge laten. Ik herkende hem terstond. Het was die heer, die bij de kerk van San Giovanni in Turijn met Teresa had staan praten. Zonder twijfel was hij ïl dotlore, van wien de oude gesproken had, als van den beschikker over het lot van Pauline. Hij maakte een beleefde buiging, toen hij binnentrad, nam mij met één oogopslag op, en ging zitten op een stoel, dien ik hem aanbood. Ik maak geene verontschuldi gingen, dat ik bij u kom, zeide hij, - gij begrijpt zeker waarover ik u kom spreken. Hij sprak goed Engelsch, maar met een sterk uit komend vreemd accent. Ik hoop dat ik het begrijp, antwoordde ik. Ik ben Manuel Ceneri. Ik ben maatschappij «De Schelde», hebben thans tal van personen de oester- vaDgst ter hand genomen, en dui zenden oesters van zeer goede kwaliteit worden geroofd. Voorden luttelen prijs van l1/, h 2'/j cent worden ze volop te koop aangebo den, en vele liefhebbers profiteeren dan ook buitengewoon. Het rapen van schelpdieren langs 's rijks zee weringen en waterkeeringen is op straf bij de wet verboden, en niet tegenstaande dit ieder weet, en me nigeen daarvoor heeft gezeten, wor den de oesters openbaar laDgs de huizen te koop aangeboden. Te Zandeweer is een meisje van ongeveer 16 jaar, lijdende aan zoo genaamde toevallen, Dinsdagavond in het vuur gevallen en verbrand. De veehouder A. B., te Noord- wolde, is door rijks-ambtenaren aar dig beetgenomen, ofschoon hij zelf het wellicht zeer onaardig zal vin den. Ter ontduiking van den accijns had hij iu zijn woning een puikbes- ten pink doen slachten. Terwijl hij nu 's nachts te bed lag, drong plot seling een noodkreet in zijne ooreD: «Help, help, een man te water!» Bereidvaardiger ia het hulp bieden dan in het betalen van den accijns, staat hij hij fluks op en vliegt naar buiten. Nauw echter is de deur ge opend, of een.paar mannen snellen even vlug naar binnen, en vóórdat de man goed weet wat er gaande is, hebben de ambtgnayen het ge slachte rund benaderd. Hij kon nu niet alleen een som gelds storten, om te beletten dat de «drenkeling» werd meêgevoerd, maar kreeg een proces-verbaal op den koop toe. Zoo ziet men, dat zelfs menschlie- vendheid in sommige gevallen ge vaarlijk kan zijn. In de koninklijk goedgekeurde statuten der sociëteit Onder Ons te Ierseke komt eene bepaling voor, luidende: «De vergaderingen mogen niet langer duren dan drie uren.» Te Winterswijk is eene dame, op het oogenblik dat zij met een appelkoopman uit Groenloo aan 't onderhandelen was, achterover gevallen en dood gebleven. Vóór eenige weken werd mede- deeling gedaan van de zelfvermin king door een milicien te Groningen, bestaande in het afhouwen met een bijl van een lid van den rechter wijsvinger. Hoewel Ged. Staten dien man ongeschikt oordeelden voor den dienst heeft de minister van oorlog, overtuigd dat die zelfverminking geschied is met het doel om uit den dienst te worden ontslagen, be volen, dat bedoelde milicien in dienst zal worden gehouden en zal worden overgeplaatst hij een wapen of korps, voor van den dienst waarvoor hij geschikt wordt geoordeeld. Niet alleen dus dat de gepleegde zelf verminking geen doel heeft getrof fen, maar vervolging voor de recht bank wegens moedwilligen zelfver minking staat dezen jongeÜDg ook nog te wachten. «De bedrieger be drogen», mag men hier ook wel zeggen.(N. Gr. Ct.) Gisterenmorgen is de Stadskanaal de fabriek «De Nijverheid» door dokter van beroep. Mijne zuster was de moeder vau juffrouw March. Ik ben om uwentwil uit Genève hier gekomen. Gij weet dus wat de wensch, de grootste wensch van mijn le ven is? Ja, dat weet ikgij wilt mijne nicht trouwen. Nu, mijnheer Vau- ghan,ikheb redenen om te wenschen, dat mijn nichtje origetrouwd blijve, maar uw aanzoek heeft mij de zaak in overweging doen nemen. Al ware Pauline een baal katoen geweest, dan had haar oem niet koeler over hare toekomst behoeven te spreken. In de eerste plaats, ging hij voort, ik hoor dat gij van goede geboorte en rijk zijt. Is dat zoo Ik ben van fatsoenlijke fami lie, ik hen in goede relaties en kan rijk genoemd worden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2