gr brand vernield. Tal van arbeiders zijn daardoor zonder werk. GEMENGD NIEUWS. Mevrouw Boucicaur, eigenares van de groote magazijnen «Au Bon Marchi» te Parijs, heeft een nieuwe gift van vier millioen francs gestort in de pensioenkas harer bedienden, door haar ingesteld, waardoor het kapitaal van deze kas nu op meer dan vijf millioen francs gebracht is. Onlangs ging te Parijs een paard van een der rijtuigmaatschap pijen op hol. Een voorbijganger bracht het dier tot staan, maar niet rijke datums uit den Russisch- TurkBchen oorlog en vermelden tevens de namen der regimenten die mee, hebben gevochten. Voor den bouw van het monument, da; door professor Grimm en den mili tairen ingenieur Witowski werd ontworpen, waren 560,000 kg. gra niet, 146,000 kg. gietijzer en 112 stukkeu geschut noodig. De kosten zijn beraamd op 175,000 roebels. Na een gebed voorden gestorven keizer, den hertog von Leuchten berg en de andere gesneuvelden in den laatsten Russitch-Turkscben oorlog, had onder de tonen van den Preobraschenshi-marsch en het don deren van 101 saluutschoten, de onthulling plaats. Een schitterende parade verhoogde den glans dezer waarvoor men, uit staatkundig oogpunt geen ongun stiger tijdstip had kunnen kiezen. Uit de regeering van groot vorst Constantijn wo-dt de volgende Toen het eerste bericht van de inneming van Varna in 'tjaar 1828 te Warschau twam, waagde zonder ernstige verwondingen te hebben bekomen, die hem eenigen tijd beletten te arbeiden. Na zijn herstel vorderde hij van I Paraae verr: de maatschappij vergoeding van Xf .X^t™ verpleegkosten en van gemis van verdien.-ten. De maatschappij be weerde, dat niemand hem geroepen had het paard tegen te houden,, zoodat hij zelf de gevolgen moest|8a^®Xei^„'n "er'na™nt?gebracht: dragen van zijn eigen schuld. De kantonrechter oordeelde an ders. Hij overwoog dat een hollend paard voor het publiek een gevaar 1 j ee".1X l oplevert, waarvan elk burger ver- plicht is naar beste krachten de schromelijke gevolgen te beperken en dat nooit de vervulling van een plicht iemand als schuld kan worden Daarom veroordeelde de rechter de maatschappij tot betaling der geëischte scha ievergoeding ten be drage van 200 francs. Volgens 't verhaal zou Mirès, wijlen de bekende Fransche jour nalist en financieman, op de vol gende wijze de eerste stap gedaan hebben op den weg, die volgend fortuin leidde. huis zijn twijfel aan de echtheid daarvan te uiten. Den volgenden morgen bracht hen een beambte het bevel, om voor den grootvorst Constantijn te verachijnen. «Wat heb ik dan misdaau vroeg de ontstelde winkelier. «Dat zult ge weldra weten,» luiêde het weinig bevredigende bescheid. De koopman trok bevende zijn leste kleederen aan en begaf zich onmiddellijk naar het paleis van den igrootvorst, die hem met de barsche woorden ont- ving: «Gij gelooft het dus niet, dat tot zijn de troepen van den Keizer Varna hebben genomen? Wat weet gij van Hij was klerk op een kantoor te de zaak, om daaromtrent uw twijfel irdeaux, maar slaagde er in werk te kennen te geveD?» «Uw kei- te krijgen bij een locaal blad. Daar zer];jke hoogheid, ik weet volstrekt was hij o. a. belast met het samen- niets,i> stamelde de verlegen man, stellen der geboorte-, huwelijks- en ajk dackt het maar.» «Gij moet doodrubriek. In de laatste werd uoor o-oed leeren denkeu.» «Ik meende het toch niet kwaad.» «Ik ge loof het wel; opdat gij echter in hem een zonderlinge wijziging ge bracht. In de kolom der overlede nen las men voortaanOverleden mr. A.onder behandeling van dr. X. daar en daar; mevr. B. onder behandeling van dr. Y. daar en daar, enz. Bij ieder overledene werd de naam en de woonplaats gevoegd van den geneesheer, die hem of haar had verpleegd. Eenige 't vervolg uwe woorden beter moogt overwegen, wil ik 11 eeu klein exemplaar schenken. Er reist op dit oogenblik een koerier naar Varna af. Gij zult hem begeleiden en u zoo van de waarheid van 't bericht overtuigen.» Protest en smeeken hielpen nietsde ongelukkige mocht de doctoren, die de meeste dooden hadden, 't Blad werd druk verkocht, maar 't scheen dat de dokters min der op deze bijzondere vermelding gesteld waren. Zij poogden bij den uitgever gedaan te krijgen, dat hij ze achterwege liet, maar de man was onverbiddelijk en de wet liet hem vrijheid zoo te handelen. Ten slotte, na lang overleg, veel drukte en onaangenaamheden, besloten de nemen, maar moest zooals hij was, bij den koeriér instijgen. In vlie gende vaart ging het toen voort, dag en nacht, totdat beiden op de plaats der bestemming aankwamen. Toen sprak de beambte, die gedu rende de reis geen woord van zich had laten hooien«dat is Varna. Wees nu zoo goed, den eerste den beste naar de zekerheid van onze bekendmaking te vragen.» «Da oehoeft niet,» stotterde de koopman, gezamenlijke doctoren de kwestie ,de uniform d(J[ Russische tr*oep - af t6.o 6U T00r f g k mij welbekend.» - «Nu, dan van 50,000 francs was de uitgever is alles in orde,en uwet 'woor, te vinden. M.rès kreeg er de helft di heid hjer der van, vertrok naar Parijs vond daar Binnen eeu k - uure zijn weg, verwierf glorie en o-mo- er onder. Het geheele dal van de Du rance (Frankrijk) is overstroomd. ëiao I ander koerier na»r Warschau terug bij wien gij u weder hebt aan te sluiten, om u na uwe aankomst in Warschau dadelijk naar den Groot- Onmogelijk laat zich de schade nog j vorst te begeven, om rapport te begrooten, doch sedert lang heeft men eene dergelijke ramp niet be- doen.» Werkelijk werd op den be paalden tijd de terugreis weder on- leefd. De regen houdt aan. De om- derr.omen en wel met dezelfde snel- streken van Tarascon en Arles staan heid. blank en te Avignon is de toestand Constantijn ontving den toerist zorgwekkend. De overheid is ter legen mil en dank met een hartelijk plaatse aanwezig, en de troepen hel- gelach en de woorden «Goed, nu pen de bevolking bij het bewaken gaat gij weder mar het koffiehuis, van de dijken. waar gij uw twijfel aan de inre- Voor de Troizi-kerk te St.Peters- ming van Varna hebt lucht gege- burg, de eerste, die de vreemdeling, veni en zeë aan 1 gezelschap, dat bet Watschauscbe station ko- Russen zich daar werkelijk be- vinden.» mende, in het oog krijgt, verheft zich de zege-zuil, waarvan de ont hulling jongstleden Zondag, October, den verjaardag van den slag bij Cornyi-Dubujak, plaats had. beruchte Voor de versieringen aan dit ge- denkteeken, dat een werk was van anderhalf jaar, ie naar den wensch Een lief huwelijk had onlangs 241 te Warschau plaats. De neef van zekeren Brandszik, een der meest dieven uit den omtrek, was de bruidegom. Alle dieven waren uitgenoodigd, niet alleen die uit de stad, maar ook die, welke van den overleden czaar, bet in denreeds veroordeelingen achter den laatsten Turkschen oorlog bui tg- maakte geschut gebruikt. De zuil verheft zich op een voetstuk van graniet, dat 12 meter hoog iszij zelve heeft eene hoogte van onge veer 13 M. rug hadden en, na de straf te heb ben ondergaai;, uit Warschau ver bannen werden. De politie droeg van dit alles kennis en juist toen de vroolijke paartjes bun plaatsen voor de quadrille gingen innemen In de nissen der zes galerijen kwamen de agenten onverwachts van het voetstuk zijn, naar het voor- bet feest met bun tegeuwoordig- beeld der zegezuilen te Berlijn, 104 heid opluisteren. Met de verschij- Tnrkscbe stukken geschut van ver- ning dezer ongenoode gasten toonde schillend kaliber tentoongesteld, men zich weinig ingenomen. De Opschriften herinneren aan belang- dansmeester die bij de politie zeer goed bekend was, deed een aanval met een dolk op de agenten. Het mes werd hem evenwel ontrukt eD bij zelf met bet geheele doorluch tige gezelschap in hechtenis geno men. Te Sheffield heeft zich onlangs weer een van die ongelukkige voor vallen bij een werkstaking voorge daan, die den naam van rattening dragen. Een firma van scherpe werk tuigen gaf kennis aan haar werk personeel van een loonsverminde ring van 15 pet.; dit geweigerd zijnde, werd het voorstel gedaan, om te laten werken naar het stelsel van de «verdeeling van den arbeid» Toen nu ook dit voorstel verworpen werd, besloten de patroons óf werk lieden uit Duitschland te doen ko men, óf bun bestellingen in Duitsch land te doen uitvoeren. Reeds den volgenden nacht werd de machinerie in de fabriek totaal ongeschikt voor het werk gemaakt. Dit heet ratteningwaarvoor Shef field sedert jaren bekend staat een groote hartstocht en veel behendij heid te hebben. Een zware brand lieeft Maandag dagnacht te Liverpool gewoed in Ho rule v-dok-en trepöt; van het ma gazijn, waarin, onder meer, granen en katoen opgestapeld waren, is niets meer dan een puinhoop over. Men raamt de schade op 100,000 pd. st. Crinolines. De draagsters van tournures, crinolines enz. mogen zich gelukkig achten, dat zij in deze verlichte eeuw leven, want in de vorige eeuw was men bij lange niet inschikkelijk voor de mode. Tot voorbeeld moge strekken bet vol gende wetsvoorstel, in 1770 in bet Britsche parlement gedaan. Het voornaamste artikel luidde. «Alle vrouwen, van welken ouder dom of rang, meisjes, gehuwde vrouwen of weduwen, die na af kondiging dezer wet door reukwerk, blanketsel, korsetten, kunsttanden, valsch baar, schoenen met hooge hakken of diergelijke, een onderdaan van Zijne Britsche Majesteit ver leiden en tot een huwelijk overba- lei-, zullen als heksen verbrand en elk zoodanig huwelijk, als nul en van geener waarde beschouwd wor den.» Deze draconische wet kwam wer kelijk in behandeling, maar werd door het Lagerhuis verworpen. Ware de meerderheid het met den voor steller eens geweest, dan zouden de gevolgen vreeselijk hebben kunnen zijn. Het standbeeld van de «Vrij heid,» dat thans te Nieuw-York onthuld wordt, is vervaardigd uit met koper bekleede ijzeren platen. Het beeft een hoogte van 46,08 M. gemeten van bet voetstuk tot den top van de fakkel; 35.50 M. tot aan de diadeem en 34 M. vaa het hoofd tot de voeten. Men kan zich een denkbeeld vormen van den ko lossalen omvang van dit beeld, uit de volgende matenHet tweede lid van de wijsvinger is 2.45 M. lang bij een omtrek van 1,44 M.de na gel is 0,35 M. bij 0,26 M.; bet hoofd is 4,40 M. hoog, terwijl de neus eeu leDgte van 1,12 M. heeft. Inden «wereldverlichtenden» fakkel kunnen 12 personen op hun gemak plaats nemen. Het gewicht van het kolossale beeld bedraagt 120,000 kilo's aan ijzer en 80,000 kilo's aan keper. Óm de «Vrijheid» die, zools men weet, een geschenk van Frankrijk is, te Nieuw-York te krijgen beeft men haar in 300 stukken moeten verdeelen. Over de Atjehers, die volgens degen bij zulk voorgaan zich gemak- ,BSt. u— uV-I ke]ijk hebben neergelegd. meest vertrouwbare bronnen, bij het bestuur gesignaleerd waren als «op komst» ---'"- -■ -- Eene verrassende ontdekking. Een predikant, die voor een ambt genoot uit den ring eene preekbeurt waarnam, vond, den bijbel open slaand, een briefje, waarin de voor bede verzocht werd voor «den zwaar beproefden broeder A., die het ver lies van zijne vrouw betreurde.» Na bet briefje gelezen en aan het verzoek voldaan te hebben, vernam hij echter tot zijn grooten schrik dat- het al een jaar oud was en dat de broeder, voor wien bij bad ge beden, op dien Zondag juist voor de eerste maai met eene nieuwe vrouw in de kerk was geweest. KOLONIËN. BATAVIA, 21 September. Aan de Deii Ct. van 11 Sept. zijn de volgende berichten ontleend: geen nieuws. Ze zijn teruggetrokken of wel nooit op weg geweest. In de nabijheid van Batoe Babra, moet weder eene zeeroovers- prauw rondzwerven. De strandbe woners maken zich reeds ongerust. Van een oorlogsschip ter bescher ming der kust is reeds lang sprake, maar daar blijft het bij. De g-oever- nementstoomer Siak is onbruikbaar en moet gerepareerd worden. Er zoude wel een bopperbarge in zijn plaats komen, maar tot nu toe kwam die niet Eene schandelijke misdaad is eergisterenmiddag om vier uur op ruim een kwartier uur afstands van de controleurswoning te Laboean op eene Chineescbe begraafplaats ge pleegd. Eene lijkkist is door eene bende Chineezen, gewapend met revolvers, messen en bijlen, opge graveD, opengeslagen en het lijk eener Ghiueesche vrouw van de lut tele sieraden, haar in het graf mede gegeven, beroofd. Toen de wachter van de begraafplaats zich wilde verzetten werd hij met den dood bedreigd en de hulp, door hem te Laboean ingeroepen, kwam slechts een oogenblik te laat om de boos doeners te overvallen. Op de plek waar de schanddaad plaats bad, vond men nog slechts eenige werk- 'uigen, welke dienst hadden gedaan. De verslagenheid en verontwaardi ging der Chineezen te Laboean is groot. Volgens mededeeling van het goevernement van West-Australië de invoer in die kolonie van hoornvee, schapen en varkens af- vau plaatsen buiten het gebied der Australische koloniën legen, verboden. Een rapport van den resident van Besoeki meldt, dat in den avond van 11 dezer, te ongeveer half negen uur, door de geheele residentie eene aardbeving is waargenomen, die een vijftal seconden aanhield. De be richten omtrent de richting luiden zeer verschillend. Die uit de afdee liugen Banjoewangi en Djember be schrijven de beweging als minder hevig, dan zij in de afdeelingen Be soeki. Ponaroekan en Bondowoso geweest moet zijn. Den volgenden morgen te ongeveer 7 uur deed zich in de drie laatst genoemde afdeelingen weder een schok gevoelen, terwijl te 9 uur van dien dag ook door eenige personen ter hoofdplaats Besoeki nogmaals een lichte schok werd bespeurd. Schade aan gebouwen werd niet geconstateerd Omtrent den brand in de Zuid Holland schrijft men nog; Vrijdag namiddag te 3 uren be speurde men brand in bet achter ruim (de zoogenaamde piek) waar de proviand geborgeo wordt, van het op vertrek liggende en aan de Rotterdamscbe Lloyd beboorende stoomschip Zuid-Holland. Daar in deze zelfde laadruimte ook koffie en peper gestnwd was. ontstond er door bet smeulen der goeniezakken eene sterke stiklucht, waardoor niemand er nabij konde komen. Door de stoompompen van bet schip, welke onmiddellijk ua de-ontdekking aan gezet waren, was men tegen 4 uur den brand omtrent meester, toen door de hitte een vat jenever uit elkaar sprong, waardoor de brand zich weder uitbreidde. Alstoen werd de hulp van de stoombrandbarkas Jacatra van Priok ingeroepen en was men door gezamenlijk werken te 5 uren den brand meester. On middellijk werd begonnen met alle kracht de gedeeltelijk verbrande en door water beschadigde lading te lossen en in een der hangars op te bergen. Aan de tegenwoordigheid van geest der officieren ishetgroo- tendeels te danken, dat het ongeval geen grootere afmetingen aange nomen heeft. De schade zal nogal aanzienlijk wezen. Le oorzaak is alsnog onbekend. Te Macassar beeft de assistent- resident voor de politie een duizend tal Chineezen ontdekt, die zich zon der vergunning aldaar hadden ge vestigd en nog veel meer zullen er volgen, als eenmaal de geheele inspectie is afgeloopen. Er schijnt in de laatste jaren van bet gap' ,en komen van Chineezen niet al t eel notitie genomen te zijnbeg- jelijk is bet, dat de overtreders lati- Thans zitten zij in zak en ascb, en het zal in den eersten tijd wel rekesten regenen van nalatigen, die bun verzuim op die wijze zullen rachten te herstellen. Alvorens daarop eene gunstige beschikking te ontvangen, zullen zij eerst de ge volgen hunner nalatigheid moeten ondervinden. Tot verbetering van de com municatie te water in Deli, is de directeur van binnenlandscb bestuur door de regeering gemachtigd den resident van Sumatra's oostkust op te dragen met spoed te Singapore vier stoomjachten te bestellen van het type Jjantik en Slamatbehou dens de nuodig geoordeelde verbe teringen, welke evenwel niet zullen mogen leiden tot overschrijding van het bij de begrooting beschikbaar gesteld bedrag van f90,000. Afwijzend is beschikt op bet verzoek om gratie van den sergeant der artillerie J. F. Ransonnet, die bij vonnis van den krijgsraad te Kota Radja, ter zake var- desertie Daar den vijand, was veroordeeld tot de straf des dood. Bij KERKNIEUWS. Ned. Hcrv. Kerk. de op 26 dezer gehouden verkiezing van 29 gemachtigden in het kieBCOilege der Nederl. Herv. gemeente te Haarlem werden 1022 biljetten ingeleverd. Van drie verschil lende kanten waren candidate» gesteld. De Gereformeerde Kiesvereeniging. de kieaver- vereeniging „Evangelie en Belijdenis» en de commissie uit den Nederl. Protestantenbond hadden ieder hare eigene caudidaten gesteld. Slechts over ééu candidaat waren de beide laatstgenoemden i,et eens geweest, en deze werd met volstrekte meerderheid van stem men (845) gekozen. Verder verkregen de caudidaten van den Protestantenbond tus- seben de 423 en 440, die van Evangelie en Belijdenis tus.chen dc 401 en 432 stemmen, t-rwijl list hoogste aantal stammen, dat ver- kregin werd door een candidaat van de Ge reformeerde Kiesvereeniging, slechts 180 be droeg Er zal dus herstemming moeten plaats hebben !U8scheii de candidBten van den Pro testantenbond en die van Evangelie en Be lijdenis. Een der weesjongens uit de weesinrichting te Neerbosch, C Meijs genaamd, heeft dezer dagen met goed gevolg examen voor ondee- w ijzer afgelegd Als eene bijzonderheid kan hierbij vermeld worden, dat hij in genoemde inrichting zijne geheele opleiding heeft ont vangen LETTEREN EN KUNST. De zangeres Christine Nilson is voorne mens in de eer.-te helft van November eene concertreis door Nederland te maken. Be paaldelijk Amsterdam. 's-Hage en Rotterdam zullen door haar bezocht worden. De impresario der beroemde zangeres is de bekende Moritz Strakosch. AANBESTED'NGEN. Haarlem, 28 Oct. Door het prov. be stuur van N Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed: de uitvoering van eenig baggerwerk in het Noordzeekanaal, voor de zoogenaamde Maalsuis te Spaarn- dam, behoorende tot de werken van het Noordzee kanaal. Minste inschrijver de heer C. Bos Az. te Dordrecht, voor f4650. tëW8ERBERICHTE?i wwwni, 29 Oct 1.95 M. bov 4 57 M m>y hl F k.*ulïk, 29 Oct 2 35 boren 0. AM&TERDAM, 29 Oct. Da prijzen ri«r Aardappelen w&rsn. al* volgt; Friesche Dokkumer Jammen f2.25 a 2.80; dito Franeker i 2 20 a 2 40; dito Engelsche fl.50 a 1 60; dito Ha nburger f0. a 0.- Zeenwsche spuische Jammen f3.30 a 3.60; dito Flakkeesche fS.a 3.20; dito Blauwe 2 40 a 2.5"; Geld. Blauwe f 2.60 a 2.70, dito Kralen i 0.a 0.—Pruisische Ham burgers f2.40 a 2 60; v -in Zand f8,a 5.Zeeuwsche Champions f 1.30 a 2. Saksische Jammen f2 4) a 2.50, Duitsche Roode f 2.20 a 2.30. Aangevoerd 12 varscho ladingen. Koffie. Afgedaan 392 balen Java W. I. B. (Moengoer) ex //Batavia". Suiker. Biet en Geraffineerd flauw. Katoen onveranderd. Tin. Stemming vrij vast. prijzen onver anderd Petroleum. Loco f 7 65 E. Nov./Dec. f 7.65 Jan./M&art f7.75 E. Consumtie f9. Tarwe op ievermg vast, November f203, Koteariüg van dn Commissie voor d*n Brwimhancial, Rogge op levering Oct. iets lager, Maart onveranderd, Oct. f121, 120, 121. Maart f126. Noteering van Móune Thole. Koolzaad en Raapolie zonder handel. Lijnolie vast. lo. Nov. 22Vs, 22y4. lo. Jan./Mei f217/„. Zaandam, 27 Oct. Heden waren alhier ter markt aangevoerd 31 stapels kleine Kaas ea stapels middelbare. Hoogste prijs der Gras kaas f 28.50, en middelbare f beiden per 5® kilogr.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3