kerknieuws. jdragen. De hooge hoeden de plaag der concertzalen gaan naar de rommelkamer; platte vilten boenen en baretten komen weer in eere, maar als versiersel daarvan dienen weder opgezette dieren, vo gels en vooral katjes. Ook tournu res en de daaraan verwante kussen tjes zullen eindelijk verbannen vorden. Ook thans zullen fabrikanten en winkeliers, die nog voorraden tour nures en hooge hoeden bezitten, nog vel hun best doen om die uitste kende kleedingstukken te handha ven, maar zij zijn door den Hoogen Raad dier mode veroordeeld. Olie tegen hooge zeeën. De Bremer bark Schillerkapt. Stein- boemer, heeft op hare reis van (Queenstown naar Havre, van 13 Jtot 18 October, vreeselijk te lijden Igehad van storm en holle zee. Uit |het dagverhaal van die reis blijkt, dat het ontzettend gehavende schip den 16den geen stortzeeën meer overkreeg. «Dat was misschien al leen te danken aan het vaak ver worpen middel om een zak met olie over boord te hangen», zoo zegt het bericht. Den 18den ont moette het schip eene sleepboot, die het gelukkig op de reede vóór Havre bracht. Aan 't meer van Neucb&tel heeft onlangs een zeer hevige wind hoos gewoed. Aan eenige vrouwen werden manden met druiven, die ze droegen, ontrukt en ver in 't meer geslingerd. Drie vrouwen werden door den wind in de hoogte gehe ven, 50 meter voortgedragen en ten siotte op den grond geworpen, zoo dat ze zwaar gewond werden. De overigen verborgen zich in een droge sloot l«ngs den wegenkwa-J i men zoodoende met den schrik vrij.1 De berichten omtrent de over stroomingen in het zuiden van Frank rijk luiden gunstiger. Het water is dalende. In de Figaro geeft Pierre I Giffard eene beschrijving van de strafkolonie op het eiland Saint- Martin-de Ré. Voor een gedeelte bestaat die kolonie uit recidivisten, wier leeftijd afwisselt tnsschen 30 en 40 jaren, en dwangarbeiders. «Ik heb,» zoo zeg de steller, na zijne beschrijviug van de ricidivisten. hunne kleeding en voeding, «mij hier niet bezig kunnen houden met de dwangarbeiders; slechts eene op merking zal ik wagen. Op de 140 dwangarbeiders, die zich op dit oogenblik op het eiland de Ré be vinden, zijn er zeer weinigen ouder dan 25 jaar; het meerendeel heeft den leeftijd van 18, 19 of 20 jaar bereikt. En toch zijn zij het, die de zwaarste misdaden begaan hebben; de meesten van hen zijn beruchte moordenaars.» De beruchte nihilist Hartmann, die vóór eenige jaren van zich deed spreken tengevolge van zijn poging om een trein, waarin czaar Alexan der II reisde, in de lucht te doen vliegen, en, na uit Frankrijk te zijn gedreven naar de Vereenigde Staten vluchtte, is thans Amerikaansch burger geworden. Een aanwinst voor de Ameri- kaansche burgers! Te Hellimer, Lotharingen, slacht te een huismoeder eenige dagen ge leden een vet hoen. Het was een prachtstuk, maar zijne waarde kwam eerst recht aan het licht, toen men, bij het uitnemen der ingewanden, onder de steentjes, die elk rechtge aard hoen gewoon is te gebruiken ter bevordering van de spijsvertering, vond een kleine, fonkelende dia mant. De gelukkige vindster wil haar gaarne teruggeven, mits men zijn recht bewijzen kan. De edel steen wordt geschat eene waarde van 100 Mk. te vertegenwoordigen. Ongeveer drie weken geleden verliet H. L. Fick, student aan de universiteit te Zurich, aan welke inrichting zijn vader hoogleeraar is, Miinchen, op zijn bicycle. De koene wielrijder, die reeds grootere tochten achter den rug heeft, reed van Miinchen langs de schoon ste gedeelten van de landstreek naar Zürichdoor het gebergte naar SchafFhausen, verder naar Stuttgart over Marbach naar Heil- bronn, voorbij Rothenburg, Wurz- burg, Heiningen, Gotha, Weimar en Köien tol Nauu burg. Hier geraakte zijn tweewieler defect en hij zag zich genoodzaakt per spoor verder te reizen tot Halle, waar hij zijne j vélocipède liet repareeren. Hij zette nu de reis voort; maar even voorbij Bitterfeld brak zijn voertuig weer. Hij keerde nu naar Bitterfeld te rug, nam den trein naar Berlijn, waar hij een paar dagen geleden aankwam. Fick heeft met de bicycle een weg afgelegd van 1400 km. En wat het merkwaardigste isden geheelen rit kon hij slechts het linkerbeen gebruiken, daar hij on langs het rechter gebroken heeft en van dit geen inspanning mocht vergen. In de negentiende eeuw. Het dorp San Giovanni, bij Napels, was dezer dagen getuige van een bar- baarsch tooneel. Een ou 'e vrouw, die na den dood van haar man (een leidekker, die voor haar oogen van een dak was gevallen) half gek was geworden, werd voor eene heks ge houden. Men zeide, dat zij de oor zaak was, dat de cholera in het dorp was verschenen. De bevolking wierp haar met steenen, met stoelen, stok ken enz.; de gendarmes lieten alles lijdelijk toe. Ten slotte werd de ODgelukkige, die overal bloedde, met den nek aan eene deur en met de beeneu aan eene paal bevestigd, en werd de deur telkenB open en dicht gedaan. Bij iedere beweging liep de oude vrouw gevaar van te worden ge worgd. Dit gruwelijk spel duurde 3 uren en toen gaf het slachtoffer den geest. Het parket van Napels heeft een onderzoek geopend. De limes bevat het volgende over de onthulling van het stand beeld voor de Vrijheid te New-Tork welke, naar men weet, Donderdag jl. heeft plaats gehad. De plechtigheid greep plaats te midden van mist en regeD, maar werd toch volgens het vastgestelde programma ten uitvoer gebracht. Er waren ontzachlijk veel menschen op de been; men schat het aantal toeschouwers op een millioen. De stad was vroolijk versierd met Amerikaansche en Fransche vlag gen. Er werden twee optochten gehouden. De eene, te land, vertrok inden morgen,van de «Fifth avenue» en de Fifty-ninthstreet, trok over de «Fifth-» en «Madison» avenues naar «Broadway» en vandaar naar de «Battery.» Hij werd gevormd door 30,000 man, onder wie het «groote leger van de republiek,» de brandweer, de vertegenwoordi gers van verschillende Fransche en andere liefdadigheidsgenootschappen en van tal van vereenigingen. Het eerste gedeelte van den stoet bereik te de «Battery» kort na 12 uren. De tweede optocht, te water, be woog zich in den namiddag over de Hudson. Honderd zeven-en-dertig stoombooten voeren, in dubbele rij, bij de «Forty-fith-street» af, en gin gen langzaam tot het Eiland der Vrijheid, waar de oorlogsschepen het anker uitwierpen en zich in eenen kring om het eiland schaar den. President Cleveland woonde met zijne ministers en de Fransche af gevaardigden de parade op «Ma- dison-square» bij, en gingen daarna op de schepen naar het Eiland der Vrijheid, waar alle beschikbare ruimte in beslag werd genomen door hooggeplaatste personen. De onthullings-plechtigheid werd met muziek geopend. Nadat dr. Storrs een gebed had uitgesproken, hield de Lesseps eene toespraak, waarna de senator Evarts het beeld over droeg aan de Vereenigde Staten. Bij het nederhalen van het kleed hetwelk het beeld tot nu toe be dekte, werden op de schepen ka nonschoten gelost, de bellen geluid, de fluiten opengezet, zoodat er een oorverdoovend geraas ontstond. Pre sident Cleveland verklaarde, toen er stilte gekomen was, het beeld uit naam der Vereenigde Staten te aanvaarden; vervolgens spraken de Fransche gezant Lefaivre en Chaun- cey M. Depew, daarna werd de plechtigheid gesloten met het zin gen van het «Old Hundreth.» Des avonds werd het beeld elec- trisch verlicht. Het is 151 voet lang en verheft zich tot op eene hoogte van 305 voet boven het water. De maker, Bartholdi, werd her haaldelijk en warm toegejuicht. - Een brutale diefstal had plaats op de lijn St.-LouisSan Francisco. Onder voorwendsel dat hij tot hulp van den opzichter was gezonden, kreeg een man toegang tot de goe derenwagen van een trein; zoodra hij de kans schoon zag, bond hij den opzichter vast en maakte hij zich uit de voeten met 50.000 dollars. Voor omstreeks drie jaren is te New-York een man overleden, Stewart, die zijne vrouw een kapi taaltje van 340 millioen heeft na gelaten. Deze vrouw is thans haren man in het graf gevold. Kinderen heeft zij niet. Haar vermogen gaat dus over aan neven en nichten. De 394e jaardag der ontdek king van Amerika door Cristo- phorus Columbus is door de te New- York wc onachtige Italianen met een optocht door de straten en een volksfeest gevierd. Te New-York zou voor eenige dagen een groote boa constrictor overgebracht worden van de stoom boot Fulda naar de inrichting van den heer Reiche. In het City Hall Park geraakte het deksel van de houten kist los. De slang kroop er uit en werd niet dan na veel ont stentenis te hebben veroorzaakt on der de steeds aangroeiende menigte vati nieuwsgierigen, met veel moeite gevangen en door duizenden begeleid naar veiliger en confortabeler ver blijfplaats overgebracht. De Wet op de Zondagsrust. Het ontwerp ter bevordering van de Zondagsrust verbi-dt loonarbeid op Zondag in of voor eemg bedrijt of beroep buiten gebouwen of daar binnen, zoo hij buiten zichtbaar of hoorbaar is, met de uitzonderingen als hij óf niet hinderlijk voor de Zondagsrust van anderen óf nood zakelijk is, zoodat goederen en per sonenvervoer zijn toegelaten. Vrijstelling van het verbod wordt verleend in geval van noodzake- liikheid, Voorts wordt verboden: het hou den van verkoopingen op Zondag; het drijven van handel op zicntbare of hoorbare wijze, behalve meetot drinkwaren; het houden van open bare vermakelijkheden en geraas makende spelen binnen een afstand van 200 meter van de plaats, be stemd voor openbare godsdienst oefeningen; de verkoop van ster ken drank in het klem in localiieiten vóór 12 uren op Zondag, alles op straffe van boete of bij herhaling op straffe van hechtenis. Hij die eene overtreding m zijn woning toelaat, is mede strafbaar. In het algemeen wordt rekening gehouden met de behoeften van hen, voor wie de Zondag de eenige ontspanning is. Uit de memorie van toelichting blijkt het volgende: Het beginsel, door den Minister Du Tour van Bellincbave bij de samenstelling van dit ontwerp ge volgd, is «dat de wetgever moet trachten zijn voorschriften te grond vesten in en bestaande te wijzigen naar het rechtsbewustzijn en het zedelijkheidsgevoel der natie; met de bestaande volksovertuiging en de daaruit voortgevloeide toestanden moet door den wetgever rekening worden gehouden.» Van dit beginsel uitgaande acht de Minister de in standhouding der Zondagswet van 1815 niet wenschelijk. Haar eenvoudig intrekken wilde Minister niet. De Sfaat heeft nier dure plichten te vervullen tegenover den mensch en tegenover de kerk genootschappen. Beider macht schiet te kort in het vervullen der voor waarden, noodzakelijk voor het lichamelijk welzijn van den mensch en voor de ongestoorde bevrediging zijner godsdienstige behoeften. Een voudige intrekking der wet zou daarenboven hij een groot deel der bevolking een pijnlijken indruk te weegbrengen en voet geven aan de valsche bewering, dat Nederland een godsdienstlooze Staat is. De strijd der partijen zou er des te heviger door worden, en de open bare orde en rust zouden daardoor waarschijnlijk in gevaar worden gebracht. Er moeten dus nieuwe bepalingen worden gemaakt. De taak, die de Staat daarbij tegenover de kerkgenootschappen heeft te vervullen, bepaalt zich tot het voorkomen van hinder aan de ongestoorde uitoefening van den eere- dienst. Tegenover den mensch is het| Staatstaak, om, waar hij tengevolge van oeconomische en maatschappe lijke toestanden door machtigeren dan hij gedwongen wordt zijne godsdienstige neigingen en zijne lichamelijke behoeften op te offeren voor zijn onmiddellijk materieel be lang, tusschen beide te treden om dien maatschappelijk zwakkere te beschermen en zijne natuurlijke rechten te doen eerbiedigen. Die natuurlijke rechten bestaan niet alleen in de mogelijkheid tot godsdienstige samenleving, maar ook en hierin ligt de rechtvaardiging van het optreden van den Staat in dezen in de gelegenheid tot het genieten van rust na volbrachten arbeid. De rustdag is een behoefte en waar het individu zich dien niet altijd kan verzekeren, is het de plicht van den Staat hem te hulp te komen. De ZoDdag is daarvoor de om verschillende redenen aan gewezen dag, zonder dat echter elke arbeid gedurende den geheelen Zon dag aan ieder kan verboden worden. Tarwe op levering onveranderd, Mei f 213. Van Rogge genoteerd, per 2100 kg. a c. z. k. Taganrog f 124. Noteoriag ran ds Commissie voor don r&anh&ndci., Kogge op levering ietslager, Maart f124, 125 Notoering van Mv-me Se Thol«. KooIsmA stil. Raapolie flauw. lo. Nov. 227<« lo. Dec. f22'/.. lo. Mei f 93Vn- Lijnolie onveranderd lo. Jun. Aug f 213/g. Edam, 30 Oct. Kaas. Aangevoerd 100 stapels wegendekilo; hoogste prijs Gras- a f30.laagste f 0. de 50 kilo. Hooi f a 0.—. Alkmaar, 29 Oct. Kaas aangevoerd 528 stapels, wegende 138495 kilo. Prijzen kleine Gras Kaas f 34. dito Hooi f 0.com missie Gras- f33.50 dito Hooi f 0.--. mid delbare Gras f34'50 dito Hooi f 0. Leiden, 30 Oct. Aan de Gemeente-Waag gewogen: 3f.8 1 8 en 75 1 /16 deelen Boter, te zamen 7910 stukken. Eerste kwal. f50.h 72.2e kwal. f0.— a 0.—. ^8KÏ8«l«m Haarlem, 1 Nov. Graan- en Z aadmar kt. Roode tarwe f 6.a f 0.w'tte tarwe f 7.' 0 a f7.10 rogge 4.75 a f 0.haver f3.70 a f3.30 Garst 4.75 a f0.Duiven boonen f7.10 a f6 60 Paardenboonen f 6.15 k f 0.— Bruine boonen f 0. a f 0.Groene Erwten f0.a f0.— Witte Erwten f0.— f0.Capucijners f 0.—a f0. Kanarie zaad f 9.50 a f0.— Olieziad f0.— a f0.- Koolzaad f 0.a f 0.— Geel mosterdzaad f 0.a f0.Bruin mosterdzaad f 0.— a f - Karwcizaad 0.a f 0. AMSTERDAM, 1 Nov. Doprijssn dar Aardappelen war*n ale volg': Fricscbe Dokkumer Jammen f2.40 a 2.K0; dito Franeker i 2 20 a 2.40; dito EngelBcbe f 1.60 a 1.70; dito Ha i burger f0. - a 0. Zeeuw8che spuiscbe Jammen (3 30 a 3.60; dito Flakkeesche f2.90 a 3.10; dito Blauwe f 2 40 a 2.50; Geld. Blauwe f2.5Ga2.60, dito Kralen 0.a 0.Pruisische Ham burgers f2.60 a 2 70; Duin Zand f3.— a f».ZeeuwEche Champions f 1.90 a 2.— Saksische Jammen f24) a 2.50, Duitscbe Roode f2.20 a 2.30. Aangevoerd 14 rereche ladingen. Koffie. Do markt verkeerde de afgeloopen week in zeer willige stemming en werd in de tweede baud in ceelen nog al een en ander omgezet tot stijgende prijzen. Vrijdag werd de stemming iets kalmer ea sluit de markt op 357» ct. voor goed ordin. Java. Suiker: Beetwortel. Tengevolge van meer der aanbod, konden zich prijzen niet staande houden. De omzet was vrij belangrijk ten gevolge van dekking tot vroegere verkoopen. Voor latere termijnen was goede vraag echter tot lagere prijzen. Geraffineerd genoot meer attentie en werd hierin meer gedaan slechts voor orders, voor spoedige levering. Wij noteeren: Ruw Nov. f1272» Dec. f 12"' 8 en Jan. f 123/4 met. verkoopers, Crushed Supe rior fl7l/s» HR No. 1 f1774- AS prima f 177» koopbaar. Rijst in e-.-ndoen. Specerijen. Van de 177 kn. Noten, aan de markt gesteld, bleven 140 kn, onverkocht. Verkoopers zijn ongenegen beneden taxatie af te geven. Foelie, Peper en Nagelen on veranderd. Katoen. Noteering van Vrijdag ter Beurze Loco Heden 1885. Middling fair 308,431 c. 317- c. Fully Good Middling. 30l/:303/4 SI# Good 29' ,30 „31 Strict 29* _293/4 30l/4 Middling. 29 2977 „30 Low Middling. 273 «28 29l 4 Good Ordinary. 26 2674 u 283/4 Good Tinnevelly (nom.) 253/426 28 Fully good Dhollerah. 25 257a n 277* Gooa Dhollerah. 24 2472 267s Goodfair Dhollerah nom. 23 281/4 25' 4 s Good Oomra. 24 2472 u 26l/4 Fully goodf. Oomra. 227.23 „25 Goodfair Oomra. 22 2272 247s u Fine Bengal. 25 251/. 267 Good Bengal nom. 23 2372 247s 0 Heden onveranderd. Tin vaster met levendigen handel. Loco Banka f 61, Billiton f 6C3/4 sluit met koo- pers 7s hooger. Petroleum-bericht van P. G. C. Calkoeo. Makelaars, Amsterdam, 30 Oct. De Amerikaansche Petroleum-noteeringon waren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram: New-York 63/4,65 f65/e, 65 'e, 6S g,6s/a ctpgall. Philadelphia 63/«, 69/«, 6s/8 6? f, 69/g. 69/e ct. per gall. Ruwe Olie'; 653/4, 563/8, 653/„, 6574, 667p, 6574 ct. per vat. De handel was levendiger en konden de prijzen voer directe levering zich eenigszins verbeteren, daor klein aanbod van disponi bele partijen. Voor latere termijnen bestond eenige kooplust, en werden daarvan enkele partijen verhandeld. De noteering is heden bij minstens 25 vn. te ontvangen aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot Disponibel f 7-70 a f JSntr Nov.-levering 7-70 Dec. 7.70 Jan /Maart. 7.75 Nobels Petr. (Rus sische) lev. Januari 7.60 In consumtie vrij aan boord f 9. Bij kleinigheden f 74 f 7* hooger. De voorraad aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot bedroeg op 23 Oct 56.345 vn. Aangevoerd per „Z. Ring" 8.357 Afgeleverd9.281 Voorraad op heden 55.421 Verwacht wordende ladingen: „Minden" (22 October) 8.703 „Harold"6.000 „John Mann"7.000 „J. B. Gilchrist"7-505 -~.,n 1 Nov. Movtwjjn f6 75 rsr f 12.25 A Pro«f f 13.50, Spooling '1-80, idfe - don* da Rchifidamacbo Spoeling Veroeniging f j 90 IETTERES8 EU KUNST. De firma H. C. A. Thieme te Nijmegen, Uitgever der Geschriften over Sociale Vra gen, verspreid wordende van wege de „Li berale Uniete Amsterdam, verzoekt ons mede te deelen, dat het eer6te nummer zal bevatten ^.r* Kerdijk wettelijke beperking van arbeidsvrijhfid en arbeidstijd vour kinderen, jeugdige werklieden en vrouwen. Deze geschriften zullen verschijnen in post 80 lormaat van 3 tot 48 pagina's druks en ten einde ze onder ieders bereik te brengen, voor slechts 10 cents per Ex. verkrijgbaar zijn. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Aalsmeer door ds. Eisma to Bennekom. Bedankt voor Haarlo en voor Water hoek, dr G. J. Brutel de la R-.vière, te Houtrijk en Polanen. Afloop der gehouden Veiling in den „Gouden Leeuw" te Haarlem, op Zaterdag 30 Oct. 1886. Huis en Erve met Tuin, Groote Hout' straat 176. Kooper A. A. v. tl. Berg qa. f 14000. Huis en Erve, Ged. Oudegracht 98. Koo per P. Kleiweg Dyserinok voor H. J. D. Daudeij f 8800. Perceel Bouwgrond, Kamperstraat 87. Twee Huizen en Erven, nevens het voor gaande No. 24 en 26. No. 3 en 4 gecomb. Opgeh. f7005. Winkelhuis en Erve, Schachelstraat 2 zw. en rd. Kooper J. Oostwald f 10150. Werkplaats met Bovenwoning, Schachel straat 6 zwart en rood. Kooper N. M. Verdel voor D. v. d. Most van Spijk f3700. Hui3 en Erve met Tuin, Spaarnwouder- straat 41. Kooper S Velthuijsen f6000. Erf, Spaarnwouderstraat 41 rood. Koo pera J. Plauije en J. A. M. Blansert f2250. Timmermanswerkplaats en Erf, Heeren- singel 25. Perceel Bouwgrond met Loods, achter het voorgaande. No. 9 en 10 gecomb. Opgeh. f4380. Huis en Eive, Rozenprieelstraat 46 Kooper J. Boeree qq f1070. Huis en Erve met Tuin, Jansweg 21 zwart en rood. Opgeh f 6505. Huis en Erve, Groot Heiligland 84. Koo per D. Kok voor W. van Groningen f2150. Het eeuwigdurende Erpachtsi echt van de zeven Woonhuizen. Lange Poellaan 31, 33, 35, 37a. 37b, 37c en 37d. Koo per Geukera f 4350. Buitenverblijf „Postiust" met Heeren huizing, Haagschen straatweg E 41 (gem. Heemstede). Kooper J. H. Brinkman qq f 5600 Niet geveild, idem. Huis en Erve, van Marumstraat 28. Kooper C. H. Steen f1500. Huis en Erve, naast het voorgaande 30. Kooper C. H. Steen f 1500. Huis en Erve, naast het voorgaande, Camphuis6traat 32. Kooper N. F. Dor- beck f1505. Huis en Erve met Tuin, Schootersingel 31 zwart en rood. Huis en Erve met Tuin, nevens het voorgaande No. 33 zwart en rood. Huis en Erve met Tuin, nevens het voorgaande, Maarten Spiesstraat 35 zw. en rood. No 21-23 gecomb. Opgeh. f14239. Een Perceel, Rozenprieelstr-:at 48. Koo per G. de Koning Azn f2760. Huis en Erve Zuidpolderstraat 56. Op gehouden f1605. Huis en Erve, Leidschestraat 86. Ko»- per C Fortgens f1300. Huis en Erve, Oude Raamstraat 2. Koo per J. B La8schuit voor J. J. Gulde- mond f1320. Huis en Erve, Oudenweg 11. Kooper J. J. Homan f320. Huis en Erve, Gravinnesteeg 4. Kooper J. P. A. Nelissen f1445. Twee Perceelen, Nieuwe Landje 3 en 3a Kooper C. de Wit f1155. Niet geveild. S?i0ra»MKTB£Bt!SHïï8. Het stoomschip „Sumatra," van Batavia arrivee*f A30 Oct. te Amsterdam. H->t sto p „Zaandam", kapt. Van der Zee, arriveerde 30 October van New-York te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3