m HUM-1 4e J aarffangr. Woensdag 3 November 1886. No. 1021. ABONNEMENTSPRIJS: Veraebijni Dagelijks uitgenomen Zbii-en aSgemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Teruggeroepen. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Wonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de rubliette Etrangère 6. L. DAUBJS Co., JOH. F. JON BS, Suer., tariffs, 31bis Faubourg hfontmartre. Tan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomen totmiddags 18 uurj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal mulkttm van Tt.t faviljom. Ingang aan de Dreefxjjde 2e dear. Geopend dagelyüe van 10 tot 4 nor. Toegang 25 centa per peraoon. Donaten» en leden der Nedcrlandaclio Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben ifl (artoon van diploma vrijen toegang, donatenra met gezelschap, leden met I dame. lluutim van kunttnijvirheid op hit Paviljoen. Ingang b'rontzjjde van i et Paviljoen op het terra;. Goop, dag. v 10—4 aar. Toegang 25 et. p. persoon. Donateuri en 'fidender Nederlandsehe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met geselschap, ledou met 1 dame. Butchoppelyk miteetim voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedonis, vooral ran Nederland en meer bijzonder van het Haarlemeche Bisdom, Krniaweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cents per peraoon. Doorloopondo toegangskaarten voor een geheel jaaf 9 1 gulden. Mniium der itad Haarlem op hot Raadhuit. Geopend van 16 April tot 14 Octobor alle werkdagen ven 10—4 nnr, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—5 uur tegen betaling van 26 cents per persoon, alleen of Sandvgen koeteloos van 12i nnr, de overige Christelijke feostdagen tegen betaling van 25 cente per persoon. Kinderen boneden de S jaren worden in bet geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. S3 Severe MUMim in de Bamltraal. Geopend degelijke nitgenomen Zaterdeg, Zon- en Feestdagen van 11—3 nnr. Teplere bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrgdog en Zaterdag van 1—4 uur. Stadiiibliotheek Trineenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 nnr. Orgelrleepelinp in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 nur. Toegang (door Ondogroonmarkt) vrij. Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld, datin den loop dezer week over het abonnementsgeld van de maand October per kwitan tie zal worden beschikt. De betooging te Charleroi is in volkomen orde uit elkaar gegaan. De stoet was 2 uur gaans lang. De deputatie, door den burgemeester en de schepenen ter overhandiging van het adres ontvangen, telde 20 per sonen. Het geheel maakte op de bevolking een uitstekeuden indruk. Het aantal deelnemers bedroeg 35000. Betreffende de Egyptische kwestie verneemt Reuters Office te LondeD, dat ondanks de agitatie der Fran- sche bladen, de Engelsche regee ring in aanmerking zal nemen, dat zij de door alle mogendheden er kende zedelijke verplichting heeit om de openbare veiligheid in Egypte te handhaven en zich dus niet zal laten afbrengen van haar tegen woordige staatkundige gedragslijn. Zij zal Egypte niet aan wanorde prijs geven en aan eeue mogelijke nieuwe revolutie blootstellen. In eeue bijeenkomst van de socialistische broederschap te Lon den, gisteren avond gehouden, is, daar er geen antwoord is ingekomen van het hoofd der politie op haar eergisteren gezonden brief, besloten, ondanks het verbod, bij het voor nemen te blijven tot het organiseerec vac een optocht op den lord-mayors- dag (9 November"!. Het iiReichsgericht» te Leipzig 17) HUGH COHWAY. VIJFDE HOOFDSTUK. VOOB DEN BURGELIJKEN STANDI NIET UIT LIEFDE. Hoe gelukkig ik mij ook voelde, gezeten naast mijne Pauline in den spoorweg-coupé, die ons naar Schot land zou voeren; hoe gestreeld ik ook was zulk eene schoone bruid gewonnen te hebben; hoe groot mijne liefde ook was voor het lieve meisje, dat zich nu voor altijd aan mij ver honden had; Ceueri's zonderlinge voorwaarde kwam mij telkens weer in de gedachten: de man die Pau line trouwt moet haar nemen zooals heeft den zetter Gustaf Drohner, wegens verspreiding van hoogver- raderlijke drukwerken tot 21/1 jaar tuchthuisstraf en 3 jaren verlies van eer veroordeeld. Te Weenen werd Vrijdag jl. het eerste proces naar de nieuwe anarchistenwet gevoerd. Als verdacht van de verspreiding van anarchistische vlugschriften stonden terecht: de 35 jarige bakkersknecht ICittler en de 25-jarige schoenma kersgezel Sekanina. Beiden werden respectievelijk tot 6 en 4 jaren zware kerkerstraf veroordeeld. Volgens berichten uit Odessa, zouden aldaar thans 40,000 man bijeengetrokken zijn. Aan de Daily Nems wordt uit Odessa gemeld, dat de Transkauka- sische spoorwegmaatschappij een nieuwe staatssubsidie van l1/3 mil- lioen roebel heeft ontvangen voor havenwerken te Baturn, welke zij aanneemt binnen een jaar te vol tooien. De Russische regeering heeft mede belangrijk verhoogd het aan Novorossisk voor eene andere Kau- kasische haven verleende subsidie. De groote staalfabriek van Briansk smelt samen met de nieuwe staal fabriek door de Belgische firma Cockerill, te Nicolajeff opgericht; daarentegen heeft Krupp van de concessie der Russische regeering voor eene nieuwe kanongieterij te Nicolajeff, afzonderlijk of met Coc kerill, afgezien. De groote Bulgaarsche Sohranje is gister geopeod met de volgende boodschap, welke door Stambouloff werd voorgelezen «Na de aftreding van vorst Alex ander nam de regeering het bestuur van zaken in handen. Zij wijdde hare krachten aan de handhaving van vrede, rust eu veiligheid, aan zij is; moet niet verlangen iets te weten aangaande haar verleden. Ik dacht er geen oogenblik aan, dat zulk eene voorwaarde voor goed kon opgelegd worden. Zoodra ik er in geslaagd was Pauline's liefde te winnen, zou zij mij zeker gaarue hare geheele geschiedenis vertellen, ik zou haar daar niet eens naar be hoeven te vragen; de vertrouwe lijkheid sprak dan van zelve. Als het geheim der liefde aan het licht gekomen was, zouden alle andere geheimen tusschen ons aan 't licht komen. Toen mijn vrouwtje daar zoo zat, geleund met haar hoofd tegen de donkere bekleeding vau den coupé, zag zij er bekoorlijk uit. Haar ge laat kwam zoo gunstig uit_ met die fijnbesneden trekken. Hare oogen waren neergeslagen, zij was bleek en kalm als gewoonlijk. Het was een vrouwtje, om trotsch op te zijn, te aanbidden en hoe heerlijk was de bescherming van het leven, den eigendom en de eer der burgers van Bulgarije. Zij beschouwde het als haar eersten plicht, de groote So hranje bijeen te roepen tot verkie zing van een vorst, en ziet thans met genoegen de vertegenwoordi gers des volks in de voormalige hoofdstad van het Bulgaarsche rijk bijeen, daar zij zich ten volle over tuigd houdt, da' gij een vorst zult weten te kiezen, die de natie zal leiden op den weg van vooruitgang, grootheid, roem en geschiedkundig bestaan. Wij verklaren deze groote vergadering geopend. Leve het on afhankelijke, vrije Bulgarije! De vergadering ging daarop over tot de samenstelling van haar bu reau. Tegenover de houding van Rus land zal de zitting vau korten duur zijn. V or het onderzoek der ge loofsbrieven zal men twee dagen noodig hebben. De verkiezing van een vorst zeer waarschijnlijk prins Waldemar zal binnen drie of vier dagen geschieden. De Bulgaarsche agent te Con- stantiuopel heeft van zijne re- geeriug last ontvangen om den Russischen gezant Nelidoff een ont werp van schikking voor te stellen, hetwelk daarin bestaat dat er een gemengd goevernement zal gevormd worden, aan welks samenstelling alle partijen zullen deelnemen. Men wil weten dat indien Rus land zijnerzijds de Sobranje erkent eu den door deze vergadering te benoemen vorst aanneemt, de So- brauje alsdan hare werkzaamheden zal voortzetten. Grovieff en Bendreff, de offi cieren die gevangen waren ter zake van den staatsgreep, zijn Zondag op vrije voeten gesteld. Reuters Offffice te Londen ver- het in iaijzelven te kunnen zeggen: mijn vrouwtje! De andere passagiers hielden ons echter niet, geloof ik, voor een jong getrouwd paar; tenminste ik zag geenerlei mines daaromtrent. De plechtigheid was dan ook zoo haas tig in 't werk gegaan, dat Pauline niet eens de gewone bruidsieraden aan zich had. Hare kleeding, hoe wel net en smaakvol, was die, waarin ik haar dikwijls gezien had. Geen van ons beideu had iets aan zich, waaraan men terstond ziet, dat het fonkelnieuw is voor een huwelijks reisje. De eenige attentie, die wij trokken, was gewijd aan de bui tengewone schoonheid van mijne echtgenoot. De coupé was bijua vol, toen wij van Londen vertrokken. Mensehen, die elkander vreemd zijn, voeren niet terstond een druk gesprek; met tilzwijgend wederzijdsch goedvin den werd er dus niet gesproken; nu neemt dat aan de Bulgaarsche re geering de raad is gegeven om, onder verklaring ''at zij niet bij machte is aan den toestand het hoofd te bieden en de verantwoor delijkheid daarvan ten laste legt aan de onderteekenaars van het Berlijnsche tractaat, zich onvoor waardelijk aan het verlangen van den Czaar te onderwerpen, ten einde daardoor eene Russische bezetting te voorkomen. Dépêches uit Sofia melden, dat het blad van Kalveloff verklaart, dat de aanwezigheid der Russische schepen te Varna slechts de inlei ding is tot de Russische bezetting van Bulgarije, waarvoor het blad het tegenwoordige Bulgaarsche be stuur aansprakelijk stelt. De Standard verneemt uit Sofia, dat de partij van Zankoff de zittin gen der Sobranje bijwoont, maar Karaveloff afwezig is. Het voorlezen van Karaveloffs naam verwekte ge sis en uitroepen als: dood aan den verrader! Groote verslagenheid heerscht in de regeeringskringen, die inzien dat Bulgarije geheel geïsoleerd staat tegenover een ge wetenloos Rusland. De regeering is tot elke concessie aan Rusland bereid, behalve dat Bulgarije ge maakt zal worden tot eene Russische provincie; dan liever eene dadelijk bezetting, welke het Bulgaarsche bestuur trouwens ducht. De Bul gaarsche regeering heeft in eene circulaire de aandacht der groote mogendheden gevestigd op de aan wezigheid van de Russische fregatten te Varna, en het geloof uitgedrukt, dat de Russische regeeriog daarmede bedoelt troepeu te doen landen en het land te bezetten. Kaulbars heeft opnieuw aan de regeeriog eene nota gezonden, waarin hij hare uitnoo- diging afwijst om speciale gevallen eu dan sprak ik slechts stil een woordje in 't Italiaansch tot Pau line: ik wachtte tot wij alleen zou den zijn. Bij 't eerste station, waar de trein eenigen tijd toefde, gebruikte ik een weinig diplomatieke slimheid, en wist met Pauline alleen in eenen coupé te komen. Zoodra wij alleen waren, vatte ik hare hand. Wijfje 1 zeide ik vol liefde, nu zijt gij de mijne, voor goed, en voor altijd. Hare hand rustte doodstil in de mijne. Ik drukte een kus op hare wang. Zij week niet terug; maar beantwoordde dien ook nietzij liet het eenvoudig toe. Pauline, fluisterde ik, noem mij Gilbert, zeg eens manlief! Zij sprak mij de woorden na, als een kind, dat eene les opzegt. Het hart brak mij, toen ik die koude klanken opving. Ik voorzag, dat ik i een harde taak voor mij had van mishandeling van Russische onderdanen aan te gevenKaulbars verklaart de verlangde opgaaf on- noodig, dewijl bedoelde gevallen aan de Bulgaarsche regeering wel bekend zijn, maar de Russische commissaris wil nieuwe gevallen van geweldpleging afwachten, al vorens de diplomatieke betrekkingen af te breken. De Bulgaarsche re geering heeft afgezien van de zen ding eener deputatie naar St. Pe tersburg. Haarlem, 2 November 1886. Gisteren is door de politie alhier aangehouden een marinier 2e kl. uit den Helder, die van verlof was achtergebleven. Hij, is ter beschik king van de militaire autoriteit ge steld. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 74 per sonen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand October van het vorige jaar was dit getal 44 dus 30 minder. Door de Vereeniging «Vergun ning» te Rotterdam is aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken het volgende adres verzonden Geeft met verschuldigden eerbied en hoogachting te kennen de Ver eeniging «Vergunning», gevestigd te Rotterdam en goedgekeurd bij ko ninklijk besluit van 13 Juni 1884 Staatsblad no. 42, het navolgende: «dat de rekesteu der verschillende vereenigingen van kleinhandelaren in sterken drank hier te lande, en ook het verzoekschrift der Vereeni ging «Vergunning» bovengenoemd, benevens het begeleidend adres van Ik kon het haar niet wijten. Hoe kon zij mij reeds liefhebben? Mijn doopnaam had zij nog nauwelijks gehoord. Nog liever, veel liever, on verschilligheid dan geveinsde liefde. Zij was mijne vrouw geworden, een voudig omdat haar oom het wenschte. Ik kon mij ten minste troosten met de gedachte, dat zij er niet toe ge dwongen was, en dat zij althans niets tegen mij had. Ik wanhoopte nog niet. Ik moest nu hare liefde trachten te winnen door gedienstig heid en allerlei oplettendheden, zoo als ieder man een vrouwenhart moet winnen. Als haar echtgenoot was mijne positie in dezen althans niet slechter, dan toen ik nog in 't, zelfde huis wonende met haar, altijd die oude Teresa, met hare zwarte, kwaaddenkende oogen, om mij had. Ik wilde hare liefde winnen, eu zoolang de liefde mij geene rechten gaf, besloot ik vast, zou ik geene rechten doen gelden, die de wet mij

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1