I den groothandel in gedistilleerd, I gedateerd 13 September 1886, door de commissie voor de verzoekschrif ten in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal ter griffie is gedepo neerd, om reden dat er thans geen wijziging der drankwet bij de Ka mer aanhangig is; «dat zij vernomen heeft, dat de regeering in de door haar voor te dragen wet de Zondagsrust wil trachten te bevorderen, o. a. door te bepalen dat koffie-, wijn- en bier huizen, dranklokalen, tapperijen en andere dergelijke inrichtingen op Zon- en feestdagen van middernacht tot des middags 12 uren moeten gesloten zijn; «dat, daargelaten of dit laatste plan, wanneer het tot een besluit gekomeu is, nuttig of niet nuttig zal werken, aangezien juist daardoor fatsoenlijke burgerzaken worden ge troffen, daar de arbeider in zijn Zondagskleeding bij voorkeur de huizen waar hij in de week zijn geld verteert, niet bezoekt, het haar voor komt, dat deze voorgenomen maat regel wel eene herziening van de drankwet zal noodig maken, eerstens ten opzichte van de gecumuleerde zaken, en de buitenlocaliteiten die des zomers in het vroeg'e morgen uur druk worden bezocht, en ten tweede, omdat het niet te rijmen is met de vierde alinea van artikel zes der Drankwet, die luidt: «Het bedrag wordt met vijf-en- twintig ten honderd verminderd voor de localiteiten, waar geen sterke drank verkocht, noch geschonken wordt tusschen Zaterdagavond te zes en Maandagochtend te zes uren. «Redenen, waarom zij Uwe Excel lentie eerbiedig, maar dringend ver zoekt, wanneer die wijziging der drankwet mocht plaats hebben, te gelijk nota te willen nemen van de gegronde klachten, uiteengezet in het door haar op den 13en Sept. 11. ingediende, door den groothan del gesteunde, en met het oog op het bovengenoemd regeeringsvoor- stel naar haar inzien verkeerdelijk ter griffie gedeponeerde verzoek schrift. «Hetwelk doende enz. Zondag werd te Utrecht door de Vereeniging van deurwaarders eene vergadering gehouden, waarin werd besproken de circulaire van den Minister van Justitie van 2 Oct. jl. waarin Z.Exc. aan de rechterlijke autoriteiten zijn verlangen kenbaar heeft gemaakt om te bevorderen, dat alle exploiten, zoo van beklaag den als getuigen en beteekening van Tonnissen als anderzins in strafzaken zooveel mogelijk worde opgedragen aan rijksveldwachters, welke maatre gel reeds dadelijk in toepassing is ge bracht en waardoor aan ruim 240 van de 270 fungeerende deurwaar ders bij de rechtseollegiën in Neder- lanp een belangrijk deel hunner inkomsten ineens wordt ontnomen. De bijeenkomst had plaats, onder presidium van den heer O. C. Stoe- ler, te Rotterdam. Zij werd bijge woond door ongeveer 80 leden der Vereeniging, uit alle provinciën des lands. Uitvoerig werd de circulaire besproken, en daarna het besluit genomen, om in navolging van het geen de deurwaarders in de provin cie Friesland reeds dadelijk na de verschijning der ministerieele circu laire gedaan hebben, een rekest te zenden aan den minister van justitie, van gelijke strekkiDg als bedoeld Friesch rekest, waarin o. a. gezegd wordt: dat, naar de bescheiden gegeven had. Slechts één enkelen kus verlangde ik vooreerst. Pauline, zeide ik, geef mij een kus, slechts éénhij zal mij gelukkiger makenmaar zoo gij liever wilt wachten tot wij meer familiaar zijn met elkander, 'k zal 't u niet kwalijk nemen. Zij boog zich naar mij toe, en kuste mij op het voorhoofd. Hare lippen waren rood en warm van jeugdigheid, maar zij maakten mij kil. In dien kus was geen greintje van de hartstochtelijke liefde, die ik gevoelde. Ik trok mijne hand uit de hare, en, naast haar zittende, begon ik mijn bost te doen, om mij aange naam te maken aan de vrouw, die ik liefhad. Zoo ik mij al onaange naam gestemd en eenigszins teleur gesteld voelde, ik verborg het voor mij zeiven, en trachtte gezellig en natuurlijk te praten, om op die wijze meening van adressanten de door den minister genomen beslissing niet kan beschouwd worden des wetge vers (nieuwe wetboeken van straf recht en strafvordering) te zijn; dat die beslissing hard is voor de deur waarders, zoolang zij geen vergoe ding van 't gemis der verdiensten ontvangen, dat het onbillijk zou zijn den deurwaarders een deel der in komsten at te nemen, en dat zij dus om deze eu meer andere als vanzelf sprekende redenen den minister ver zoeken, op (voormelde) beslissing terug te komen. Verder nog is in deze vergade ring besloten, van het door de Vereeniging aan den minister te zenden rekest een afschrift te doen toekomen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaai. De gemeenteraad van Deven ter heeft onlangs aan de Kon. Ned. Locaalspoorweg- maatschappij ver kocht den grond op den linkeroever van den IJsel, benoodigd voor den aanleg van den spoorweg van Apel doorn naar Almeloo, voor f8675, eu den grond op den rechteroever voor f 25,966. Deze verkoop is door Gedeputeerde Staten van Overijsel bekrachtigd. Op verzoek van B. en W. van Deventer analyseerde dr. Enklaar, leeraar in de practische scheikunde aan de hoogere burgerschool aldaar onlangs de vloeistof in de zooge naamde Hayward handbrandblusch- granaten eu vervaardigde hij een preparaat dat met de in drie gra naten zich bevindende stof geheel overeenkwam. B. en W. namen daarna eene proef met de verschil lende granaten, waaruit bleek, dat het blusehvermogen van met der gelijke vloeistof gevulde granaten uiterst gering is. De granaten van dr. Enklaar met vloeistof gevuld kosten 30 k 35 c., en die van Hayward f 2,50 -per per stuk. De vloeistof is dezelfde. De residentie zal met eene onder neming voor ontspanning en publie ke vermakelijkheid worden vermeer derd. Men verneemt toch, dat de kapitale behuizingen in de Spuistraat te Amsterdam, waarin de magazij nen van de «Bon Marché» gevestigd zijn geweest, voor eene aanzienlijke som ondershands zijn aangekocht door eene combinatie, welke zich ten doel stelt het uitgebreid terrein, dat door de gebouwen aan de Spui straat, de achtergelegen perceelen uitgestrekten tuin wordt gevormd, te bebouwen en in te richten in den geest van het bekende café «Kras- napolsky» aldaar, maar tevens daar aan te verbinden een schitterend Eden-theater, waarin zoowel des winters als des zomers voorstellin gen van verscheiden aard zullen worden gegeven. Reeds spoedig zal aan dit plan uitvoering worden gegeven. De ge heele onderneming komt onder lei ding van den eigenaar van 't café restaurant «Altenburg» te Scheve- ningen, den heer Ferd. Klas, ter wijl de aannemer van het afgebrande Kurhaus, de heer Fernim, de bou wer is. Ouder de puinhoopen van het afgebrande Kurhaus te Schevenin- gen, zijn nog eenige juweelen ge vonden. Als eene bijzonderheid deelt men aan het U. D. me'de, dat op het te ontdekken wat voor vrouw ik getrouwd had; waar zij van hield of niet van hield; waar zij smaak en aanleg voor had of niet; wat hare wensehen en hare gedachten waren, en om bij gelegenheid haar te doen begrijpen, dat ik mijn leven besteden wilde, om haar gelukkig te maken. Ik weet niet hoe en wanneer, maar op eens kwam het idee bij mij op het vreeselijke idee, dat zelfs de eigenaardige, nieuwe po- si tie, waarin zij zich nu bevond, geene genoegzame verklaring gaf voor de lauwheid en gevoelloosheid, waarin Pauline verkeerde. Dat ver legenheid alleen niet geheel de oorzaak was van de moeite, die ik had, om haar aan het spreken te krijgen, zelfs al gaf ik haar het antwoord op mijne vragen in den mond. Ik zocht allerlei excuses voor haar: zij was vermoeid; zij was overspannenzij kon aan niets an- kippenhok, staande in den tuin van den heer Huinck, aan de Bezembrug te Utrecht, zich gisterenmorgen eene slang, van circa een meter lengte, bevond, die in den nacht daar ver schenen is, zonder dat men weet van waar. De onwelkome gast werd terstond naar het Zoölogisch Kabi net op de Hoogt overgebracht. Men schrijft uit Utrecht aan de Armst. D. v. N.-. Tot dusverre waren alle studen tenoptochten goed geslaagde feesten, zoowel voor de studenten als voor het volk, dat er zijn medewerking aan verleent. De Utreehtsche straat jongens voor eiken joligen fak keltocht de onmisbare bestanddee- len, haast even onmisbaar als de Muzenzonen zeiven houden van de studenten en van de studenten sigaren, die zij zich goed laten smaken. In dichte drommen, 't Iö vivat met een oneindig getal bis- coupletten zingende, loopen zij voor achter en ter zijde van de rijtuigen met studenten, om dezen te bescher men tegen alles, behalve tegen hun eigen sigarenhebzucht. En 't dient gezegd, de studenten zijn gul en kwistig in 't uitdeelen dier versna peringen. In den laatsten fakkeltocht van Vrijdagnacht is deze eendracht op betreurenswaardige wijze verstoord. Reeds van den aanvang af, toen een der nieuwgeïnstalleerde studen ten in 't water gedrongen werd, was er onder 't volk eene minder goede stemming merkbaar. Toen bij gelegenheid van de traditioneele halte in 't station sommige jongens en fabrieksarbeiders mede ia de zaal binnengekomen waren, werden dezen door eenige studenten met een rel letje naar buiten gedrongen. Dit deed 't smeulende vuurtje ontvlam men. Althans van toen af ging 't volk tot baldadigheden over. Ba retten werden afgerukt en wegge worpen, flesschen met wijn en siga ren werden met geweld afgenomen. Een bijna ledige flesch, die op ver zoek door een student aan een straat jongen werd overgereikt, werd als wapen gebezigd, om er den gever een slag mede op 't hoofd te geven. Hier en daar werd met steenen ge- worpeu. Op de Mariaplaats ontstond een vechtpartij, waarbij eenige stu denten met messteken zijn gewond geworden. Het talrijk escorte van veld-artillerie en politieagenten was, ook ten gevolge der mist, niet steeds bij machte onder de opeengepakte menigte de eigenlijke daders te ont dekken. Toch zijn, naar ik verneem, velen hunner reeds niet gunstig bij de politie aangeschreven be kend en wordt alles in 't werk ge steld om de schuldigen te straffen. Zondagavond had er te Deventer tusschen ruim 50 huzaren in eene tapperij eene hevige vechtpartij plaats, waaraan de politie en de patrouille 's nachts een einde maak ten. Een der vechtersbazen ontving een messteek in de zijde, hetgeen eerst ontdekt werd door zijn hevig kermen, toen hij al onder de wol lag. Hij werd naar de infirmerie ter verpleging overgebracht. Toen een landbouwer te Surhuis- terveen naar de weide ging, zag hij dat een zijner varkens van eene melkkoe dronk. Het dier zette zich op de achterste pooteu, steunde met de voorste tegen de koe en dronk zoo op zijn gemak uit de volle ders denken dan aan den schielij- ken, onvoorbereiden stap, dien zij dien dag gedaan had voor haar meer onvoorbereid dan voor mij daar ik ten minste wist, dat ik haar beminde. Ik werd ten laatste ook stil, en uren en uren verliepen er, dat bruid en bruidegom naast el kander zaten, zonder een woord te wisselen, veel minder eene liefko zing. Het was een vreemde positie, een zonderlinge huwelijksreis! Eu steeds rolde de trein voort, noordwaarts, tot dat de schemering viel over de voorbijvliegende land streek en ik zat het matte, schoone meisje naast mij aan te kijken, be nieuwd wat er van ons beider toe komst worden zou; maar wanhopen deed ik niet, ofschoon het romme len van den trein, terwijl hij snel voortroldezich langzamerhand scheen op te lossen in een droo- merigen rythmus, die onophoudelijk de nare woorden van de oude Te- uiers, hetgeen door de koe gewil lig toegelaten werd. Den 29sten Oct. is te Oudcarspel levenloos uit het water gehaald eene vrouw, ruim 60 jaren oud, hekend onder den naam van blinde Mijntje, die hoewel blind, nog boodschappen verrichtte bij de ingezetenen van de verschillende dorpen aan den LaDgendijk. Uit Stavoren wordt gemeld: Tengevolge van zwaren mist is (zooals reeds gemeld werd) de veer boot Zaterdag een klein kwartier te laat te Stavoren aangekomen, zoodat de trein naar Leeuwarden al vertrokken was. Dit zal groote ongelegenheid veroorzaakt hebben voor velen der nog al talrijke rei zigers, wier bestemming verder dan Leeuwarden was, of dieaaneender tusschenstations moesten afstappen, daar de laatste trein uit Stavoren een sneltrein is, op welken geen trein naar Groningen correspondeert. De laatste booten van en naar Sta voren hebben dien avond, ook we gens den mist, niet gevaren, en om dezelfde oorzaak was den vorigen avond de laatste boot anderhalf uur te laat te Enkhuizen aangekomen, waar de trein der Holl. Spoorweg maatschappij geduldig op haar ge wacht heett. Mist is een leelijk obstakel op zee, maar men vraagt, wellicht niet ten onrechte, of men Zaterdagavond niet wat te spoedig de booten heeft afgetelegrapheerd, en ook of men door het plaatsen van flinke mist- klokken op de hoofden het genoem de obstakel, voor een deel ten minste, niet te boven kan komen. Te Wapserveen is een tachtigja rige grijsaard, schapenhouder, leven loos uit het water opgehaald. Ver moedelijk is hij door de duisternis misleid te water geraakt. GEMENGS NIEUWE Te Parijs stierf 24 dezer in haar woning in de rue La Roche- foucald de barones De Forget, doch ter van graaf Lavalette en Emilie Beauharnais, nicht van keizerin Josephine, in den ouderdom van 83 jaar. De oude dame had in haar jeugd eén avontuur, dat door Hora ce Vernet op zijn doek «de vlucht uit de eonciergerie» vereeuwigd is. Haar vader, graaf Lavalette had zich; toen het bericht van Napoleons ver trek van Elba te Parijs aankwam, terstond meester gemaakt van het groote postkantoor en werd daarvoor 20 Nov. 1815 ter dood veroordeeld. Zijn gemalin en toen zijn 12jarige dochter bezochten hem in tegen woordigheid van een kamenier en aten dien middag bij hem. Des avonds geleidden de dochter en de kamenier een schijnbaar in tranen badende vrouw uit de gevangenis, die de cipier voor de gravin hield. Toen hij echter kort daarop deze in de cel van haar man vond, maakte hij alarm, doch de graaf was inmiddels gered. De gravin met haar dochter en de kamenier wer den voor de rechtbank gedaagd doch vrijgesproken, daar Lodewijk XVIII zelf erkennen moest dat gravin La valette slechts haar plicht had ge daan. De barones de Forget leefde steeds zeer stil. In haar salon hing het genoemde doek van Horace Vernet, benevens verscheidene kostbare her- resa herhaalde: ze is niet voor liefde of huwelijk ze is niet voor liefde of huwelijk Het werd buiten al donkerder, en terwijl het licht in den coupé op het schoone, blanke gelaat viel van het meisje naast mijterwijl ik de onveranderlijke gelaatstrekken ga desloeg: die schoone, maar onver anderlijke kleurloosheid, kwam er eene zonderlinge vrees over mij de vrees of zij omkleed mocht zijn met eene ijskorst, die geene liefde ooit in stapt zou zijn te doen ont dooien. Vermoeidafgemat, bijna doodaf zonk ik in eene soort van slaap. Het laatste wat ik mii kon herinneren, voor mij de oogen dicht vielen, was, dat ik, ondanks mijne stemming, die blanke, welgevormde hand, die zich niet terugtrok, in de mijne vatte en zoo in slaap viel. In slaap! ja, het was slaap, in dien slaap nog iets anders betee- kent dan rust en rustigheid. Nooit, inneringen aan Napoleon I. Het hof van Napoleon III werd steeds door haar ontweken, ofschoou deze meer malen pogingen aanwendde om zijn achternicht tot een toenadering te bewegen. Te Calais is voor de kust verdediging een stalen kanon aan gekomen, dat met een lading van 65 Kg. een projectiel van 155 Kg. met een aanvankelijke snelheid van 600 M. in de seconde wegslingert. Het stuk is 8 M. lang en weegt 22,000 Kg. De plannen voor de wereld tentoonstelling van 1889 te Parijs zijn door de commissie goedgekeurd en de aanbestedingen zullen nu wel dra uitgeschreven worden. Het hoofd gebouw zal eene ruimte beslaan van 255,000 vierkante meterdat is 30,000 vierkante meter meer dan het in 1878 besloeg. De bierbrouwerij van de Gui- ness, te Dublin, werd onlaDgs ver kocht. Er werd eene vennootschap opgericht, om die zaak over te nemen. De aandrang, om daarin aandeeleD te bekomen, was zoo grroot, dat door de politie, de bedienden en kruiers de toegang moest worden verdedigd van de kantoren der bankiers Baring, waar de inschrij vingen geschiedden. Eene van de groote voordeuren werd ingedrukt. Er werd ingeschreven voor meer dan anderhalf miliard gulden? het gevraagde bedrag was 72 millioen. De winst dezer zaak wordt op 57s millioen 'sjaars geschat. Toen prins Nicolaas van Nas sau met zijn equipage te Wiesbaden een rijtoer maakte, reed bij met zulk ee geweld tegen een kar aan, dat hij van den bok geslingerd werd. Bewusteloos werd de prins weggedragen, doch verwondingen werden niet geconstateerd. De stad Bremen heeft van zijne tegenwoordige herfst jaarmarkt een bijzonder aandenken bekomen. De impresario Kamann, die daar met eene karavaan Zoeloekaffers voorstellingen gaf, is met de kas op de vlucht gegaan, vele leveran ciers en het kaffergezelschap latende zitten. De Zoeloes, die allen aan hunne longen lijden, zijn nu voors hands armlastig geworden voor den Bremer staat. Wegens het naderen der cholera zijn door het goevernement van Bohemen alle geneeskundige ambtenaren aangeschreven, zich ter herkenning van den aard der ziekte in gevallen van twijfel te bekwamen in de bacteriologie. Zij worden vrij gelaten in de keuze van den cursus. De gemeenteraad te Milaan heeft eene bijdrage van 10,000 fr. voor het Instituut-Pasteur geschon ken. Pasteur heelt in zijn brief van dankbetuiging aan deD Raad ver klaard dat er sedert de toepassing zijner methode 405 Italianen door hem behandeld en genezen zijn. Nieuwe stoomvaartveriinding met Japan. In Engeland is in overweging om eene nieuwe stoom vaartlijn te subsidieeren, waardoor eene snellere verbinding tusschen Engeland en Japan, alsmede China zal worden tot stand gebracht. Als uitgangspunt voor de nieuwe lijn is, volgens het plan, de stad Van couver gekozen, die het eindstation aan den Stillen Oceaan uitmaakt van den Canadeeschen Pacific-spoor- weg. Door deze verbinding hoopt men den overtocht tusschen Enge land en Japan, die thans 4044 dagen duurt, tot 22 dagen te ver korten. De reis zoude geschieden als volgt: van Engeland over den sedert dien nacht, toen ik het hoorde, had dat onderdrukte gekerm dier vrouw mij zoo duidelijk in de ooren geklonkennooit waren mijne droo- men de werkelijkheid zoo nabijge- men van de angst, waarin de blinde man, jaren geleden, verkeerd had. Recht dankbaar was ik, toen het spookachtig geluid al sterker en sterker werd, en ten laatste ten top steeg in het schelle fluiten, dat mij zeide, dat wij bij Edinburg waren. Ik liet de hand mijner vrouw los, en kwam weer tot bezinning. Die droom moest aangrijpend ge weest zijn, want toen ik ontwaakte stond mij het klamme zweet op het voorhoofd. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2