Raat ter Gemeente Haarlem Atlantischen Oceaan naar New-York of Halifax, door middel van den spoorweg door Canada naar Van couver, en van daar naar de plaats van bestemming door het noorde lijke, betrekkelijk emalle, gedeelte van den Stillen Oceaan. Deze nieuwe gemeenschapsweg zou voor Engeland bovendien van groot nut kunnen zijn in geval van oorlog. Op het oogenblik is deze aangelegenheid in onderzoek bij de Admiraliteit. De landverhuizing in alle we- relddeelen. De statisticus John O'Neill maakt in de Nineteenth Century een artikel dienaangaande bekend, waaruit blijkt, dat niet min der dan 18,740,803 personen buiten hun vaderland leven. N.-Amerika wordt door 7,300,042 vreemden be woond, Z.-Amerika (met Mexico) door 6,003,105, Azië door 1,548,344, Australië door 749,521Afrika door 140,383. Wat de afzon derlijke landen in Europa betreft, zoo bevinden zich in Frankrijk de meeste vreemden, en wel 1,001,090 Daarop volgen: Rusland met 314,307, Engeland met 293,708, Duitschland met 276,731, Zwitserland met 211,035, Oostenrijk-Hongarije met 182,676, Belgie met 145,506, Ne derland met 69,971, Italië met 59,956, Zweden en Noorwegen met 50,968, Spanje met 41,703. De naam van den schrijver en zijne verzeke ring, dat hij zijne cijfers heeft ver kregen uit officieele opgaven, geven aan zijne mededeeling eene groote waarde. Volgens nadere berichten zijn bij het spoorwegongeluk te Portage, in Wisconsin, Vereen. Staten, ver leden Donderdag twaalf personen omgekomen. Het onheil is veroor zaakt door den conducteur van een goederentrein, die verzuimde de wissels te sluiten nadat zijn trein die voorbij was. De man is krank zinnig geworden. In een Engelsch blad werd onlangs de vraag gesteld in welken zin de prins van Wallis gelijk stond met 25 'shillings? Thans komt hierop het antwoord van «een kind»hem ontbreekt slechts een kroon (vijf shillings) om een soeverein (pond sterling h 20 eh.) te zijn. KOLONIËN. BATAVIA, 21 September. Het Alg. Dgll. van N.-I. bevat den volgenden brief gedagteekend Kotta Radja 11 ^September: Waren de vorige u van hier ge zonden berichten van treurigen aard, thans valt er eens eene blijde mare te verkondigen, nl. het uit hunne gevangenschap terugkeeren van me vrouw Hanse en den stuurman Fay. Den 6en bracht een extratrein hen te half één ure van Lamdjamoe. hier aan. Hij zag er vrij goed uit en scheen weinig geleden te hebben, doch het arme vrouwtje was zoo zwak, dat men haar uit den trein in het ge reedstaande rijtuig van den goever- neur moest dragen. Zij was gehuld in een paar Atjeksche sarongs en had slechts kousen aan de voeten, terwijl Fay geheel blootsvoets was. Indien de Atjehers niet bevreesd geweest waren, dat zij bezwijken zou, ten gevolge van het doorge stane leed, de zware vermoeienissen en het slechte eten, dan hadden zij nog zoo spoedig ni-t toegegeven. Nu stelden zij zich eindelijk tevre den met 25,000 dollars, die hun toen zoo spoedig mogelijk in bankpapier gebracht werden; en daar gecondi tioneerd was: «gelijk oversteken», ging de Goeverneur zelf mede, om mevr. Hanse en haar lotgenoot in ontvangst te nemen. Men moest echter onver, ichter zake terugkee ren, want de Atjehers verlangden klinkende specie, ten minste voor het grootste gedeelte, en daar zoo veel van die munt ter plaatse niet aanwezig was, vertrok overste Van Teijn naar Penang met de Zeemeeuw om het van daar te halen. Toen de dollars er eindelijk waren, toog men weder naar Landjamoe, en had de uitlevering der gevangenen plaats. Toekoe Baid heeft steeds bij de onderhandelingen als tusschenper- soon dienst gedaan, of als makelaar, want dat hij geheel belangeloos zijne medewerking zou hebben ver leend, is haast niet te gelooven. De gevangenen zijn over het al gemeen redelijk goed behandeld; wanneer Toekoe Oemar zich bij zijne bende bevond, zelfs zeer goed. Dan gaf hij haar kleine geschenken, o. a eens eene mooie sarong; doch was hij afwezig, hetgeen dikwijls det geval was, dan was de verhou- hing minder welwillend en ontstal men haar weder het geschonkene! Met haar lotgenoot mocht zij vol strekt niet spreken. Zij is overigens geheel uitgeput door de zware marschen die gemaakt moesten worden, en waarvan één, berg-op-berg-af, vijf dagen duurde. Bij die gelegenheid werd ook eene rivier doorwaad, waarvan het water haar tot de schouders reikte. Een paar maal hebben de Atje hers haar op die tochten gedragen, doch gewoonlijk werd zij, wanneer zij van vermoeidheid niet meer gaan kon, maar meegesleurd. Van de haar niet lang geleden gezonden levensmiddelen, versna peringen en kleedingstukken heeft zij niets ontvangen; daar hebben onze vijandea zich aan te goed ge daan' Bij de Atjehers bevonden zich zes deserteurs en een groot aantal ge droste kettinggangersonder deze laatsten heerschte echter groote sterfte. Mevr. Hanse wordt nu zorgvuldig verpleegd en men heeft hoop dat haar geschokt zenuwgestel langza merhand tot rust zal komen en door eene betere voeding ook de andere kwalen zullen verdwijnen, waaraan zij nu lijdende is. Op die afmat tende tochten kreeg zij niets anders te eten dan gedroogde, gestampte rijstbleef men ergens eenigen tijd, dan kwam er wat gezouten of ge droogde visch bij. Nu is de kwestie: wie zal de f25,000 betalen? Men zal trach ten die van de bewoners der west kust terug te krijgen. Zr. Ms. de Ruijter is daartoe den lOden van Oleh-leh vertrokken met de assis tent-resident Lange aan boord; en willen de radjas niet goedschiks over de brug komen, en de hun opgelegde oorlogschatting betalen, dan worden hunne havens voor den handel gesloten en de vischvangst belet. Zoodoende hoopt men hun ook voor het vervolg het heulen met Toekoe Oemar af te leereu; want, hoe gelukkig het ook voor mevr. Hanse en stuurman Fay zij, dat zij door het betalen van een losprijs bevrijd zijn, in het algemeen is die manier om de kwestie op te lossen eene aansporing voor de Atjehers tot menschenroof en is men niet gerust dat de Atjehers zelfs niet den een of anderen dag zullen trachten iemand van hier weg te halen. Om hen het doordringen binnen deze plaats te beletten, is eene nieu we verticale ijzerdraad-versperring aangebracht, loopende van het noor- derbastion van den kraton naar de dijk van Nesoeh en aansluitende aan den pagger achter de Missigit, welke pagger ook versterkt en van nog één wachtpost meer voorzien is; de reeds bestaande verticale ver sperring, in de nabijheid waarvan de aanval op majoor Stemfoort plaats had, is ook beter voorzien; maar nog verstandiger heeft men gedaau, door de nachtelijke officiersrondes, welke vroeger werden afgeschaft doch onlans weer ingevoerd waren, geheel in te trekken. Bij het reglement op den garni zoensdienst zijn zij voorgescheven; doch Kota Radja en de andere posten als gewone garnizoenen te beschou wen is eenvoudig onzin. Nog den 8en werd weder een soldaat te Tjot Iri en één te Oleh-Leh bij het aflossen van de wacht van het blok huis Saban gekwetst; in gewone garnizoensplaatsen komt zoo iets toch niet voor! Met majoor Stemfoort blijft het gelukkig goed vooruitgaan; de zwaar gewonde fuselier zal echter hoogstwaarschijnlijk bezwijken. En nu iets over den anderen vij and die hier te bestrijden valt, en op wien wij maar geen veld kunnen winnen: de beri-beri. In afwachting van de bacterio logische commissie is men hier, bij gestaan door den Japanschen doctor Sugnazq, druk bezig met het zoeken naar de beri-beri-bacterie. Bovendien moet het grootste deel der dwangarbeiders hun kwartier ontruimen en zijn de 2e en 3e comp. van het 3e bataljon den lOn naar Oleh-Leh vertrokken ten einde intusschen de alhier door hen be woond geweest zijnde kazernes vol komen kunnen worden gedesinfec teerd; het garnizoen van Oleh-Leh is daarentegen nu hier onder dak gebracht. De teide bij Rigas gekwetste officieren Proost en Van Bockom Maas worden heden geëvacueerd, daar zij in het hospilaa! de beri- beri gekregen nebben. Om dezelfde reden vertrok ook dr. Tschudnowsky en met hem 248 zieken, waaronder slechts 92 dwang arbeiders. De Westboot had 152 militairen gebracht. Oir IEL DEPARTEMENT. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den onderw 3e kl. bij liet op. lager onderw. voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden N. Keetelaar. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens twaalf jaten onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den len luit der inf. D. W. E. van Langen; wegens ziekte aan den 2en luit. der inf E. de Rooij van Zuijdewijn. Trouw-, Geboorte en Doodberichten. Gehuwd: F. A. Heckler en E. E. C. van Argelbeek, Riouw. P. la Fontaine en J M W. Dijkman, Pati. - H. W. Kloos en C. J. van Oppen, Pasoeroeau. - F. L Wijcll- gel en H. M. Reijnst, Poerworedjo. Bevallen: Mevr. M. P. L. E. Hansen z. Ambarawa. - C. G. E. Dibbets-Ebling z. Solokaton. - S. J. A, Emmen-Laseur d. Djokja. - S Janz-Van Holst Pellekasn z Geading. - E Andfée Wiltens-Amentz. Ba tavia - S. Hooijkaas-Simons z. Pekalongau. - Mevr Glasmacher z. Batavia. Overleden: Mevr. Schiilein-Joël, Malang. A. Lapré 33 j Pecalongan. - Zoontje van J, J. van Duiken, Padang. - Zoontje van K. Hoveus Greve, Tegal. W F. Mündt-Schiff. ner 72 j. Hamburg, - P. van der Made- Kelirer, Buitenzorg. - Dochtertje van H. C. Maurenbrecher 7 md. Kramai. - Kindje van L J. van der Straaten, Batavia. - A. M H Praetorius-itijoia, Padang-Sidempoean. Het volgende wordt in de Am sterdammer als een «waarschuwing» voor het publiek medegedeeld: OPGEPAST. Door de Vereenigiug «Mutua Confidentie», firma Wijs Muller Co., bureau voor handelsinforuiatiën, die overal hare vertakkingen heeft en o. a. hier ter stede (Amsterdam) op het Singel haar bureau heeft gevestigd, zijn wij in staat gesteld omtrent de «Sociélé Universelle» te Parijs, waartegen wij reeds meer malen waarschuwden, nog nadere bijzonderheden te kunnen meedeelec. Het was ongeveer in het midden der maand Januari 1886, dat in de Rue de la Rechefoucauld het huis no. 48 van bewoners scheen te zul len veranderen. De buren en de belangstellenden kregen een eerste aanwijzing, toen er een prachtige naamplaat werd aaugespijkerd waarop «Alexandre de Réouth» stond te lezeD. Hij was een Rus van geboorte, zoo vernam men, gehuwd, en vader van drie kinderen. Toen hij zijne woniDg had ingericht, ging hij in hetzelfde gebouw zijn kantoor in orde brengen, dat gedoopt werd met den alles- en nietszeggendeu naam van «La Rente». Volgens zijne mededeeling zouzijne onderneming omvatten: het drijven van bankzaken iu het algemeen, inzonderheid bet disconteeren van handelspapier, het sluiten van lee ningen op papier met enkele hand- teekening, het neleenen van effec ten in prolongatie, beursoperatiën, het koopen en verkoopen van staats fondsen, particuliere leeningen, aan- deelen enz. enz.te veel om op te noemen. Hoewel mijnheer de Réouth aldus hoog opgaf van zijne zaken kou men nietmetal daarvan bespeuren; hij hield er dan ook geen kantoor personeel op na en deed alle kleine werkzaamheden in hsogst eigen persoon. Hij was altijd buitenshuis, ging veel op reis, en hoewel hij steeds den mond vol had over zijn groote zaken, kan men veilig aannemen dat niemand daaromtrent juist was ingelicht; niemand wist wat hij eigenlijk deed of in zijn schild voerde. Hij leefde intusschen op fatsoen lijke wijze, de gewone leveranciers van huiselijke benoodigdheden ont vingen geregeld hun geld, en hij scheen altijd over geld te kunnen beschikken. Men vroeg zich af of er tusschen hem en de lieden met wie hij blijk baar werkte, conditiën zouden be staan die voor derden nadeelig kon den zijn, maar de bronnen zijner inkemsten en zijn geheele bestaan uit een handelsoogpunt bleven steeds raadselachtig. Den 27en Juni 1886 vermeldden verschillende Parijsche bladen dat de heer Alexandre de Réout, eige naar van het bankiershuis «La Ren te», die instelling, met ingang van 25 Juni, in vollen eigendom had overgedragen aan Antoine de Krons zieuwski. De heer Réouth verhuisde thans naar de Rue du Débaroadère No. 2, maar bleef met zijn opvol?er steeds in nauwe betrekking, was voortdu rend in zijn gezelschap en scheen «zaakjes» met hem te doen. De genoemde mijnheer Krons- zieuwski had in de Rue de Douai No. 16 een soortgelijke inrichting als «La Rente», maar vervulde in handelskringen de rol van een vraag- teeken. Zooals het in Parijs licht mogelijk was, vergat men spoedig den heer de Réouth, toen deze zich in een paar maanden niet meer liet zien. Op eens echter werd, 't was zoowat in 't midden van Augustus, de be roemde instelling geboren, die wij reeds herhaaldelijk bespraken, 't Was de ongeëvenaarde «Société Univer selle» (association financ;ère), die in de Rue Pierre le Grand No. 8, als een paddestoel uit den grond ver rees. Het huis doet een huur van 800 francs 'sjaars, een prijs die Daar Parijschen maatstaf onmiddellijk een denkbeeld kan geven in hoeverre de werkelijke omvang dezer zaak in overeenstemming kan gebracht wor den met het lawaai dat de heeren maken. De beide genoemde heeren, de Réouth en deKronszieuwski hebben zich geassocieerd, d. w. z. afgespro ken met elkander tehandelen, want van een wettelijke regeling is geen enkel spoor voorhanden. Met hen handelt verder nog in bondgenootschap zekeren heerKlu- noff, ook al een Rus zoo men'"wil, terwijl ten slotte zekere juffrouw Lacaze op het kantoortje een over wegenden invloed scbijut uit te oefenen; waarop die invloed zich grondt, weet men echter niet te ver klaren. Hoofd voor hoofd zullen wij thans dit edele drietal, volgens de vertrouw bare inlichtingen van Mutua Con- fideniianog nader omschrijven. De Réouth was, zooals reeds ge zegd werd, naar de Rue du Dé- barcadère No. 2 verhuisd; hij ver woonde daar 'sjaars 1200 frs. huur, maar het huurcontract stond op naam van eene juffrouw Botezza. Voor ruim drie weken verliet hij zijne woning en verdween spoorloos. Zijne vrouw vertrok met de kinde ren twee weken later, zeggende, hare man te gaan opzoekeD, die naar Petersburg was gegaan. Antoine de Kronszieuwski is een erg lichtschuw individu en houdt zijn tegenwoordige woonplaats streng geheim. Omtrent beiden werden inlichtin gen gevraagd bij het Russische ge zantschap te Parijs. Daar waren om trent de twee heeren reeds her haaldelijk vragen iugekomen, maar het antwoord had, evenals nu, steeds hetzelfde moeten luiden, nl. dat men hen volstrekt niet kende. Het ge zantschap had zich alle moeite ge geven om achter de waarheid te komen, maar had niet anders ge kregen als de verklaarbare overtui ging, dat men met verdachte lieden te doen had, reden genoeg om hen voortdurend goed in het oog te houden, zooals nog steeds geschiedt. De juffrouw Lacaze woonde vroe ger ook al in de Rue du Débarca- dère en was daar als modiste gevestigd. In welke verhouding zij stond tot de Réouth, blijft alsmede een raadsel. Onze slotsom is, om er niet meer van te zeggen, op grond van het reeds vroeger vermelde en van bo venstaande gegevens, kort en bon dig deze: «Vertrouw de Société Universelle voor geen rooden cent, en past op uw zakken!» VERGADERING VAN DEN OP Woensdag 3 November 1886, des namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Voorstel B. en W. vergrooting begraafplaats. 2. Id. id. bestrating Leidsche straat. 3. Id. id. aanvulling reglement scholen voor lager onderwijs. 4. Miss. Comm. van toezicht op de Gymnastiek- scherm- en dans school aanbeveling lid. 5. Voorstel B. en W. tot vast stelling staat af- en overschrijving met rapport der commissie van fi nanciën. 6. Id. id. en rapport Comm. fin. op rekest J. Boeree huur grond Zijlweg. 7. Id. id. en id. op rekest Ver- eeniging «Kunst zij ons Doel», huur lokaal in de Waag. 8. Id. id. en id. op voorwaarden openbare verhuring land in den Veer- polder. 9. Id. :d. en id. op rekest L. Spruit, huur grond Wijde Gelde- loozepad. 10. Id. id. en id. op rekest P. Eiffers, rooilijn aan de Barrevoete- steeg. 11. Id. Id. en id. op rekest J. van den Berg, aankoop grond aan den Kleinen Houtweg. 12. Rapport comm. fin. begrooting St. Elisabeths Gasthuis. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren, schoon op andere gronden bevestigd het vonnis der rechtbank, waarbij gelast is, dat voorwerpen, door een dief met het ge stolen geld aangekocht, aan den bestolene uitgekeerd moeten worden. De motiveering deelen wij binnenkort mede. ^mriERIMTEN. '«STERDAM, 2 Nov Ds priji'sn der Aardappelen weren als volgt; Friesche Dokkumer Jammen f2.40 a 2.ö0 dito Franeker f 2 20 a 2.40; dito Engelsche fl.60 a 170; dit.o Ha'Uburger f0.a 0.— Zeeuwsche spuiscbe Jammen f3,30 a 3.60; dito Flakkeesche f2 90 a 3.10, dito Blauwe f 2 AO a 2.5U; Geld. Blauwe f2.50 a 2.60, dito Kralen f 0.a Q.Pruisische Ham burgers f2.60 a 2 70; Duin Zand f3.— a f5.—Zeeuwsche Champions fl.90 a 2. Saksische Jammen f2.40 a 2.50, Duitache Roode f 2.20 a 2.30. Awngavoord 0 vwrsehe ladingen. Koffie. Afgedaan 207 bn. Java W.-I. B. ex //Burgemeester den Tex" en „Soenda". Suiker. Biet en Geraffineerd stil. Katoen onveranderd. Staat van Tin. Ultimo Ultimo Oct. Oct. 18 86. 18 8 5. Banka Tin. -Voorraad bij de Blokken. Blokken. N. H.-M. op cedul te Am- 13900 12800 &064 4100 Billiton Tin. Voorr. alhier en te Ro tterdam 19870 20868 Austral Tin. Voorr. alhier Afg. in deze md. Banka 12315 14387 u Billiton 8250 7800 ,r u Austral. sedert ln.Jan.Banka. 114095 113208 u n u u Billiton 67922 9S204 u Austral.. Belost// Billit. in vreemde havens 35818 35400 Bank. Tin. Zeilend (de pic. a 2 Blokk. ger.) 5000 509 Voorr. bij de N. H.-M. in alle hav. voor vol gende Veiling. 59800 90176 32800 Bill. Zeilend ca. 37707 Prijs van Banka Tin f61 f557, n Billiton -6074 - 6474 Tin geanimeerd en stijgend. Ten slotte weinig aanbod Banka f62, Billiton f61s/4, termijnen f1/., hooger. Petroleum. Loco f7 70 E. Nov f7.65 E. Dec, f 7.70E. Jan./Maart 17.75 E. Consum- tie f 9. Tarwe zonder noteering op levering on veranderd, Nov. f203, Mei f213. Voorraad op heden alhier 1700 last. Rogge zonder noteering. Voorraad op heden alhier 11884 last, aan de Zaan 3740 last. KoV.xöri/>(i van ds Commissie voor dan '•■rABnhftnc'*!, Rogge op levering iets vaster, Maart f125. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: vette kalveren, le kwaL r 0 2e kwal. f 0.— per kg. 11 Gras- f 18 40; 36 nuchtere dito f9 a lö,31 ishapen en lammeren f 23 a 9 0 Ham- urgerVarken3 a ets. per kg. vette varkens 36 a 41 ct. per kilogram; Obiggen a 0 paarden fa 603 runderen, le kwal. f 0.64, 2e kwal. f 0.58, 3e kwal. f0.50 per kg. melk- en kalfkoeien f llü a 270 p. st. ASkmaar, 30 Oct. Ter veemarkt aange roerd I paardenvette kalveren, 16 nuchtere dito, 93 schapenlammeren, vette varkens, 70 magere dito 290 biggen, 13 bokken en geiten, 3 runderen 0 kl. bokjea, 0 Graskalveren. 0 Ezel. De prijzen waren als volgtvette kalveren fa nuchtere dito f 14 a 25, schapen f 13 21 lammeren, f 0 0, vet e varkens a cents per 1s kg., magere dito f 11 a 14, bokken en gaiten f 5 a 14 runderen f 180 k f250 paarden f 110 a biggen f 4 a 7.--; kl. bokjes f0.a 0.graskalveren f ft Ezel fa allen per stuk. 2 Nov. Moutwijn f 6 75 •rsr f 12 25, Avist. I'roaü f 13.50, Sposlhig '2,10, id«u dftor de ftchkdomseh» fc'jpo§Ün£«- Voraaniging f 1 90

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3