OPULM IUMS- I abonnementsprijs: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeene Feestdagen. advertentiEn- ALGEMEEN OVERZICHT. FEÜÏLLETON. Teruggeroepen. BINNENLAND, Donderdag 4 November 1886. oor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommere 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreeseeren aan het Bnreau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de ublic.te Etrangèr» St. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Suor., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. ran 1—5 regels 35 Cent; iedere regel meer 6 cent»; Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags IS uturj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. 1 hit Paviljoen. Ingang aan de Droefzijde 2e deur. Geopend dagende ran 10 tot 4 nor. Toegang 25 cent, per peraoon. Donateur, en leden der Nederlaudaclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben "0 egang, donateur» met geïelechap, leden met 1 dame. liuseum van kuntfny.irk.id op hst Paviljoen. Ingang trontzijde van vet Paviljoen op hot terra,. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs sa ichaupij tor bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, douateare met geeelachap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knoet en geschiedenis, vooral Koloniaal museum van i tartosa van diploma vriien toegang, di .tender NederiaonBche Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebben op lin Nederland en meer bijzonder van het Haariemzohe Bildom, Kruisweg No. 58. Geopend dsgelijke, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 oor. Toegang 25 conté per pereoon, Doorloopende toegengekaarteu voor een geheel ju! V ,n,jen Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 nar, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10F unr tegen betaling van 25 cente per peraoon, alleen Of niezen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feeetdegoo tegen betaling van 25 cents per pereoon. Kindoren booeden de 8 jaren wordon in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. H fmtre museum in de Damstraat. Geopend degelijke uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feoitdagen van 11—8 nor. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 nnr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend ftTsnedag ea Zaterdag van 34 nnr. Orpel-beipelin/ in is Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 nnr. Toegang (deur Oudemoenmarit) vrjj. Aan onze lezers b innen de"stad wordt medegedeeld datin den loop dezer week over het abonnementsgeld van de maand October per kwitan tie zal worden beschilct. Er is op Sheen-House, het tegen woordig verblijf van den graaf van Parijs te Londen, een aanslag op diens leven beproefd. Men vindt het vermeld in verscheidene Fransche bladen, en de Orleanistische Soleil bevestigt het, zoodat men het be richt veilig voor waar kan aanne men. Er was 's nachts een persoon in zijne slaapkamer gedrongen. De prins, wakker geworden, zag een man zich in de richting van zijn ledikant bewegen; hij greep een revolver, die hij in zijne slaapka mer altijd binnen zijn bereik heeft, en legde aan. De boosdoener nam hierop ijlings de vlucht, en sloot de deur achter zich. De politie, den volgenden och tend van het voorval onderricht, deed nasporingen, maar zonder ge volg. Volgens bericht uit St. Petersburg aan de Daily News heerscht er zeer groote agitatie in den Kaukasus, wegens de Russische conscriptie. Vele jongelieden zijn naar de wou den gevlucht. Vruchteloos heeft de Regeering aldaar overal troepen ge zonden om het volk ontzag in te boezemen. Men vreest voor een op stand. Voorts wordt uit Odessa aan de aily News gemeldMen zegt, dat de Russische Regeering te War- 18) HUGH CONWAY. VIJFDE HOOFDSTUK. VOOR DEN BURGELIJKEN STANDI NIET TOT LIEFDE. Dewijl ik nog nooit te Edinburg was geweest, en iets van de stad wenschte te zien, had ik plan ge maakt, om er twee of drie dagen te vertoeven. Dat had ik mijne vrouw gedurende de reis voorgeslagen, en zij had er in toegestemd, alsof tijd en plaats eene zaak van weinig belang voor haar was. Niets, scheen het mij toe, wekte hare belangstel ling- Wij reden naar een hotelen schau een belangrijk revolutionair complot heeft ontdekt. De berichtgever meldt tevens, dat erin hetafgeloopenkwartaal 11,735 staatsgevangenen uit Moskou naar Siberië zijn overgebracht. Het officieele Russische blad meldt, dat generaal Kaulbars, on der goedkeuring van den Czaar, aan de Bulgaarsche regeering ken nis geg-ven heeft, dat, bij de eerste geweldpleging tegenover Russische onderdanen, hij met alle agenten van Rusland Bulgarije verlaten zal. Nog schrijft het officieele blad: Generaal Kaulbars achtte het ver langen van den Bulgaarschen mi nister Natschewitsch overbodig, om naam en woonplaats van de be nadeelde Russische onderdanen en beschermelingen te vernemen, ten 'einde de schuldigen te kunnen straf fen; dat de bedoelde gebeurtenissen aan de regeering zeer goed bekend moesten zijD, want hare eigene ambtenaren waren de hoofdleiders en deelnemers aan de aanvallen op Russische onderdanen geweest. Aan de limes wordt uit Weenen gemeld, dat de Turksche commis saris bij het regentschap te Sofia aandringt op aftreding, op grond dat anders eene Russische bezetting onvermijdelijk zal zijn. Tevens heeft de Times van zijn correspondent te Sofia bericht outvangen, dat aldaar de aftreding van het regentschap steeds met meer overtuiging wordt te gemoet gezien en zelfs zeer spoe dig wordt verwacht. De concessie van het regentschap aan Rusland, gelegen in het in vrijheid stellen der aan den staatsgreep schuldige personen, heeft bij het volk een slechten indruk gemaakt. Men zegt, dat Kaulbars die personen terstond tot een diner bij het consulaat soupeerden samen. Te oordeelen naar ons gesprek, dat zich voor een oogen- blik bepaalde tot de gewone be leefdheden, die een heer bewijst aan eene dame, die hij op reis ontmoet heeft, mochten wij op zijn best goede kennissen zijn. Pauline dankte mij voor elke attentie, die ik voor haar had, en dat was al. De reis was lang en vermoeiend geweest - zij zag er mat uit. Gij zijt vermoeid, Pauline, zeide ik, verlangt gij ook naar uwe kamer te gaan? Ik ben zeer vermoeid, her nam zij bijna op klagenden toon. Dan Iaat mij n goeden nacht wenschen, - zeide ik, morgen zult gij wel uitgerust zijn, en zul len we de leeuwen hier eens gaan zien. Zij stond op, wij gaven elkander de handen wenschten elkander goeden nacht. Pauline ging naar hare kamer, en ik ging uit, om nog heeft uitgenoodigd. Thans dreigt hij Varna te doen beschieten, indien eene voorgenomen landing van Rus sische troepen mocht worden be moeilijkt. Hij weigert omtrent de sterkte dezer troepen eenige opgave te doen. Naar zijne verklaring zul len er eenvoudig zooveel manschap pen komen als de Czaar goedvindt te zenden. Kaulbars heeft zich beklaagd dat een Russisch onderdaan, ambte naar in Bulgarije, door den prefect van Sofia gekrenkt is geworden. Hij eischt dat de prefect openlijk zich verontschuldige, of afgezet worde. Gisteren heeft in eene plechtige audiëntie de Engelsche gezant White zijne geloofsbrieven aan de Turk sche regeering overhandigd. Er werden vriendschappelijke gesprek ken gehoudeD, zonder éénige toe speling op den huidigen politieken toestand. Daarna verleende de Sultan aan White eene korte private audiëntie. Turkije wil thans met de be zetting van Varna door Rusland vrede hebben, in geval er tot deze, onder voorwendsel van bescherming der Russische onderdanen, mocht worden overgegaan. Mocht echter Rusland geheel Bulgarije willen bezetten, dan zou Turkije op de bezetting van Oost-Rumeüë, bij wijze van parallel-maatregel, het oog hebben. Aan de Daily News wordt uit Constantinopel gemeld, dat de Rus sische gezant de Porte heeft uitge noodigd, oorlogschepen naar Varna te zenden, ten einde gemeenschap pelijk te kunnen h.-ndelen. wat rond te dwalen in de met gas verlichte straten, en met een bedrukt hart dacht ik na over 't geen er dien dag omgegaan was. Man en vrouw! Wat een hittere spot lag er voor mij in die woorden. Want uitgezonderd de wettelijke verbintenis, waren Pauline en ik elkander even na, als op den dag, toen ik haar het eerst te Turijn ge zien had. Toch hadden we dien morgen de belofte afgelegd, dat we elkander zouden beminnen en lief hebben, tot de dood ons zou schei den. Waarom was ik toch zoo on bedachtzaam geweest, om Ceneri aan zijn woord te houden. Waarom heb ik geen geduld ge had, tot dat ik zeker was, dat het meisje mij kou liefhebben, of ten minste tot ik zeker was, dat het haar over 't geheel niet ontbrak aan 't vermogen om lief te hebben? De volkomen onverschilligheid en gevoelloosheid, waarvan zij blijken Haarlem, 3 November 1886. In de gisteren geopende verga dering der Provinciale Staten van Noord-HollaDd werden de geloofs brieven onderzocht en in orde be vonden van mr. J. A. Sillem, in het hoofdkiesdistrict Amsterdam verkozen in de plaats van den heer A. C. Wertheim, die zijne benoe ming tot lid 'der Eerste Kamer had aangenomen, Na aflegging der ge vorderde eeden nam de verkozene zitting. Ter herde king van de 25-jarige ambtsvervulling door den griffier, werd daarop door den voor zitter het volgende gezegd: «Voor wij onze werkzaamheden aanvan gen. zij het mij vergund uwe aan dacht te vestigen op een heuchelijk feit, dat zich Maandag heeft voor gedaan. Maandag toch mochten wij den dag gedenken, waarop vóór 25 jaren mr. H. Jacobi aan den dienst der provincie werd verbonden. Eerst als ambtenaar ter griffie, daarna als chef van het bureau van sta tistiek, later als griffier heeft zich de heer Jacobi èn door zijne kunde en werkzaamheid èn door zijne groote bereidvaardigheid de achting en toegenegenheid weten te ver zekeren van allen, die met hem in aanraking kwamen. Nimmer is door polder- of gemeentebesturen, door ambtenaren of particulieren vergeefs een beroep gedaan op zijnen raad en op zijne hulp, en altijd is deze gebleken verstandig en goed te zijn. Van harte hopen wij, dat onze pro vincie nog lange jaren het voorrecht moge hebben, den heer Jacobi op deze plaats te zien, door eene goede gezondheid in staat gesteld zijne gewichtige taak te blijven vervullen. Overtuigd, mijne heeren, dat gij allen mijn gevoelen zult deelen en gaf, vielen mij als een koude steen op het hart. Ik had eene dwaas heid begaan eene dwaasheid, die niet ongedaan kon gemaakt wor den. Ik moest de gevolgen dragen. Toch had ik alle hoop nog niet op gegeven, vooral met het oog op den dag van morgen. Ik wandelde nog lang rond, na denkende over mijne vreemde po sitie. Toen keerde ik naar het hotel terug, en zocht mijne eigene kamer op. Ik had twee kamers afgehuurd naast elkander. Ik zette alle hoop en vrees van mij af tot aan den morgen, en vermoeid van den dag, sliep ik eindelijk in. Mijne bruid en ik brachten geen bezoek aan de leeuweD, zooals ik voornemens was geweest. In twee 1 dagen tijds had ik de volle waar- Iheid leeren inzien leeren inzien al wat ik ooit aangaande Pauline van haar zelve zou te weten komen. De beteekenis van de woorden, die met mijn wensch zult instemmen, stel ik u, namens Gedeputeerde Staten, voor te besluiten, dat de door mij gesproken woorden in de notulen uwer vergadering opgeno men zullen worden.» De vergade ring geeft met acclamatie hare in stemming met deze woorden te ken nen. Het woord bekomt hierop jhr. mr. C. II. Backer, ten einde ook uit de vergadering eene stem te doen opgaan van waardeering en hulde bij het jubilaeum van den griffier. Ook deze woorden worden door de vergadering met warmte ontvan gen. Verschillende mededeelingenj waaronder die van koninklijke be sluiten, tot goedkeuring van in de zomervergadering vastgestelde re glementen, werden voor kennisgeving aangenomen. Voorts werden eenige aan de orde zijnde onderwerpen in handen gesteld van commissiën, waarvan de leden door den voor zitter worden benoemd. Aan mr. Th. Heemskerk werd verlof verleend aan Gedeputeerde Staten vragen te stellen over de verpleging van be hoeftige krankzinnigen, strekkende om inlichtingen te verkrijgen over het maken van onderscheid voor zooveel betreft de bijdrage tot de verplegingskosten naarmate de behoeftige in een provinciaal ge sticht of in een ander gesticht is opgenomen. Aan Z. Ex. den Minister van Waterstaat enz. ie thans het adres ter verkrijging van een veiliger overgang over den spoorweg aan den Kruisweg alhier verzonden. Het is door slechts 500 personen onder teekend. De geringheid van dit ge tal springt bij het aantal inwoners dezer stad, ruim 47000, die allen direct of indirect belang hebben bij dit adres, zeer in het oog, en het bewijst o. i. dat velen de groote de oude Teresa herhaalde malen ge zegd had, zij is niet voor liefde en huwelijk, waren mij nu dui delijk. De reden waarom dokter Ceneri tot voorwaarde gesteld had, dat Pauline's echtgenoot zich tevre den moest stellen met haar te ne men, zonder naar haar vroeger leven te vragen, was mij nu duidelijk. Pauline mijne vrouw die ik liefhad had geen verleden. Ten minste geen bewustzijn van dat ver leden. Langzaam eerst, daarna met snelle schreden kwam die waarheid tot mij. Nu kon ik mij dien zon derlingen, stralenden blik verklaren in die schoone oogen kende de reden van die onverschilligheid, die gevoelloosheid, waarvan zij blijken gaf. Het gelaat van de vrouw, die ik getrouwd had, was schoon als de morgenhaar gelaat was schoon ajs dat van een Grieksch standbeeld; hare stem was zacht en welluidend; maar wat aan elke bekoorlijkheid

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1