4e Jaargang-, Vrijdag 5 November 1886 j ABONNEMENTSPRIJS: feséijsit Dagelijks uitgenomen Zon- sn aSgsmsens Feesfdapa. ADVERTENTIËN' ALG8Hm OVERZICHT. FEUILLETON. Teruggeroepen. foor Haarlem per maand40 Gents. franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Briaven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland- Compagnie Générale de xublinte Etrang&re Q. L. DATJBE <f" Co., JOH, F. JONES, Suer., Pa-rijt, 3'iöts Faubourg Montmartr*. Tan 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cenis. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 u*lt| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolontaal museum van hit Paviljoen. IngaBg aan de Drcefzyde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 85 cents per paraoon. Donateur* en leden der Nederlandscue Maatschappij tor hevordeiiag va föïtoon van diploma vryes toegang, donateurs met gezelschap, loden mat 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Iroutzijda van et Paviljoen op het torra». Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. fldender Nederlandache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst tin Nederland en xaeer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Krnisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 85 cents per porsoou. Doorloopende toegangskaart! 1 gulden. Muleunt der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopond van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nar, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10A uur tegen betaling van 25 cent. Bindagen koutelooB van 12—4 uur, do sverige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents por persoon. Kinderon beneden de 8 jaren wordon in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dau onde Stveirt museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woonsdag, Donderdag, Vrydag on Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Jfotnadag en Zaterdag van 34 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroeumarkt) vrij.. Nijverheid heboec '""g persoon. Donateur* er, u geschiedenis, voorA' i voor een geheel jaaz per persoon, alleen op r behoorlijk geleide.«-) Prinsenhof. Geopend De Engelsche secretaris voor de Koloniën, Stanhope, heeft giste ren eene belangrijke verklaring af gelegd tegenover eene deputatie, die bij hem kwam aandringen op on middellijke annexatie van Zulu-land. Stanhope zeide dat de regeering bekrachtigd heeft eene overeenkomst, door Havelock (den goeverneur van Natal) getroffen met de leiders der Boeren te Metritsburg, krachtens welke Zulu-land voortaan verdeeld zal zijn in twee deelen. Het eene daarvan zal, als Westelijk Zulu-land, eene nieuwe Boerenrepubliek uit- makeu, welke Engeland wil erken nen op soortgelijke voorwaarden als in 1884 voor Transvaal gesteld zijn, maar onder toevoeging van eenige andere voorwaarden. De Boeren zullen hunne aanspraken op het protectoraat over geheel Zulu-land laten varen, en bescher ming waarborgen aan de Europee- sche zendelingen. Oostelijk Zulu- land langs de zeekust tot aan de grenzen van Tonga-land, blijft ge reserveerd voor de Zulu's, die, des vereischt, de Britsche bescherming zullen genieten. Stanhope noemde deze overeen komst in alle opzichten bevredigend. Engeland krijgt Oostelijk Zulu-land, waar voor de onafhankelijkheid der daar verblijvende Zulus zal worden gewaakt, terwijl de rechten der zendelingen over gansch Zulu-land verzekerd zullen zijn, en de ver kregen rechten der Boeren niet wor den geschonden. Er is dus eene bevrediging gevonden van alle strij dige belangen in Zululand. Volgens verklaringen van goed 19) HUGH COHWAY. VIJFDE HOOFDSTUK. VOOR DEN BURGELIJKEN STANDI NIET UIT LIEFDE. Hem moest ik opzoekendat be greep ik terstond. Ik zou alle bij zonderheden wel uit hem krijgen. Ik wilde weten, of Pauline altijd zoo geweest was; of er hoop be stond, dat het door den tijd, en door eene meegaande behandeling, ooit weer terecht zou komen. Ik sou, dat zwoer ik mij zeiven, de waarheid wel uit hem krijgen, of het zou hem duur te staan komen. Ik zou niet rusten, voor ik van aangezicht ingelichte zijde is het aan Frank rijk niet gelukt zich voor zijne po litiek ten aanzien van Egypte den steun te verzekeren van eene der overige mogendheden. De minister van oorlog zal, naar men verneemt, bij de verte genwoordiging een crediet van 400 millioen aanvragen voor de ver nieuwing der uitrustingen van het leger en van de vestingen. Ofschoon de oplossing der Bul gaarsche crisis nog onzeker blijft, kan men toch verklaren dat er in de onderhandelingen om haar tot een einde te brengen, voortgang begint te komen. Aan de Times wordt van den 2den uit Sofia geseind, da' Zater dag meer dan 100 Russische ma trozen te Varna aan land gekomen zijn, van welke eene afdeeling, on der leiding van «kavassen», van het Russische consulaat, naar de gevangenis is gemarcheerd, waarden gevangenen werd toegeroepen dat zij binnen 3 dagen in vrijheid zou den zijn. De gendarmen waagden het niet tusschenbeiden te treden, daar zij strikte bevelen hebben Russische onderdanen ongemoeid te laten. Het Journal de St. Pétersbovrg schrijft, dat het op vrije voeten stellen der gecompromitteerde offi cieren voldoening verschaft aan een gewichtigen eisch van Kaulbars. Het is te hopen, dat de machtbe- kleeders in Bulgarije nu ook verder door de hun verleende raadgevin gen tot een juist inzicht in den toe stand en de belangen van Bulgarije zullen gebracht worden. De Bulgaarsche Regeering heeft wel is waar de bij den staats greep betrokken officieren vrijge tot aangezicht stond tegenover Ce- neri. Ik zeide tot Pauline, dat wij nood zakelijk terstond naar Londen moes ten terugkeeren. Zij liet geene ver wondering blijken, bracht er niets tegen in, maakte terstond hare toe bereidselen, en was gereed om mij te volgen, zoodra ik het verlangde. Dit was ook iets, dat ik mij niet verklaren kon. Voor zoover dedin gen werktuigelijk gingen, was zij als andere menschen. Bij haar toilet, zelfs bij 't pakken van haren koffer, had zij niemands hulp noodig. Al hare handelingen waren als van iemand, die volkomen bij zijn ver stand is. Alleen wanneer het on werktuigelijke handelingen betrof, kwam haar zielsgebrek aan 't licht. Bij het aanbreken van den dag kwamen wij aan 't station Euston. Wij hadden den ganschen nacht gereisd. Een bittere glimlach kwam mij op de lippen, toen ik den voet laten, doch zij schrapt hunne namen van de leger lijst. De Standard verneemt uit Tirnova, dat eene rooverbende den Oostenrijkschen consul op weg daar heen heeft uitgeplunderd. De Oos- tenrijksche agent te Sofia eischt tuchtiging 3er roovers. Naar de Times uit Tirnova verneemt, circuleert er, ondanks het verzet der regeei ing, een hulde- adres aan Alexander onder de leden der Sobranje, die het ijverig teekenen. Daarin spreken de adressanten hun leedwezen uit, dat de gewezen vorst niet herkiesbaar is. De meerderheid der leden wil Karaveloff afzetten, maar dringt aan op Stamboeloff's en Mutkuroff's aanblijven. Zooals wij gisteren meldden heeft Kaulbars weder eene diplo matieke nota bij de Bulgaarsche regeering ingediend, eischende ge noegdoening wegens het ontslag van den rechtsgeleerden raadsman der gemeente Sofia, als zijnde een Russisch onderdaan. De berichtge ver der Standard zegt, dat dit ge val opmerkelijk is, dewijl de be doelde rechtsgeleerde een nihilist is, die door de Russische regeering werd uitgebannen als verdacht van mede plichtig-beid aan den moord op den vorigen Czaar. Volgens de limes verscheen de bovengenoemde rechts geleerde, Nebolsin genaamd, in de gemeenteraadszitting, uit welke hij echter gedwoDgeu werd zich te ver wijderen, waarna hij zich bij Kaul bars ging beklagen. Deze zegt dat hij Bulgarije gaat verlateu. Hij rap porteerde aan den Czaar dat slechts eene Russische bezetting helpen kan, en hij beweert dat de Czaar dit zijn rapport goedkeurde. Rustem- pacha heeft, overeenkoms tig de instructiën der Turksche op den perron zette. Ik glimlachte bitter bij 't contrast tusschen mijne gedachten van heden en die van een paar morgens geleden, toen ik het vrouwtje, dat op zulk een zonder linge wijze de mijne was geworden, hielp instijgen, en terwijl ik na haar insteeg, tot mij zeiven zeide, dat nu een leven van volkomen geluk beginnet; zou. En toch hoe lief zag het meisje er uit, zooals zij daar naast mij stond op den uitgestrekten perron Maa: hoe zonderling stak die kalmte, die schoone rustigheid, dat geheele voorkomen van onverschilligheid, af bij die drukte rondom ons, toen de trein al zijn passagiers iiet ontsnap pen uit zijn portieren. Och, had ik de nevelen van hare ziel kunnen wegvagen, en haar kunnen maken tot wat ik wenschte Ik kon het niet gemakkelijk met mijzelven eens worden omtrent het geen ik nu beginnen zou. Na ver regeering thans opgehouden lord Iddesleigh over de zaken van Egypte te spreken, nadat hij in den laatsten tijd hem reeds minder met deze aangelegenheid had bezig gehouden Reuter seint uit Rangoon dd. 2 October: Negenhonderd opstande lingen vielen den vorigen nacht de stad Minhla aan en staken die in brand. Haarlem, 4 November 1886. De wintercollecte der Evang. Lu- thersche gemeente, gisteren alhier gehouden, heeft f722,677s opge bracht. In de gisteren gehouden zit ting van den Raad werd besloten, het voorstel tot vergrooting der be graafplaats alhier aan te houden, tot bestrating der Leidsche straat en tot aanvulling' van het reglement voor de scholen voor lager onder wijs. De heer R. H. J. Gallandat Iluet werd gekozen tot lid van de commissie van toezicht op de gym- nastiekschool. Een staat van af- en overschrijving werd vastgesteld. Op voorstel van B. en W. werd aan J. Boeree grond verhuurd aan den Zijl- weg en aan de vereeniging «Kunst zij ons Doel» het lokaal in de Waag. Besloten werd tot openbare verhu ring van het land in den Veerpol- der. Aan L. Spruit werd op zijn verzoek grond in het Wijde Gelde- looze pad verhuurd en met P. Elffers grond geruild aan de Barrevoete- steeg. Aan J. van den Berg werd grond verkocht aan den Kleinen Houtweg. Ten slotte werd de begroeting van het St. Elisabethsgasthuis keurd. schillende plannen te hebben ge maakt en weer opgegeven, besloot ik Pauline te brengen naar mijne kamers in Walpole-straat. Die men schen kende ik zeer goed, en ik was er zeker van, dat men gedurende mijne afwezigheid goed voor haar zorgen zou; want na eenige uren uitrustens wilde ik terstond ver trekken, om Ceneri te gaan opzoe ken. Ik had van Edinburg uit eenen brief g-eschreven aan inijaeu huis heer in Walpole-straat, waarin ik die goede menschen verzocht had alles iu gereedheid te brengen voor mij, en die zij verder te verwach ten hadden. Bovendien had ik ge schreven aan P.iscilla, mijne oude getrouwe, en haar verzocht bij onze aankomst tegenwoordig te zijn. Ik was overtuigd, dat zij alles over zou hebben voor mijn ongelukkig meisje. We reden dus naar Walpole-straat. Alles was in gereedheid voor ons. Priscilla ontving ons met groote Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is opnieuw een adres gericht door dr. A. Luyten, zich beklagende, dat hij, met machtiging van de ai-rondissements-rechtbank te Amsterdam, zonder reden in het krankzinnigengesticht te Zutfen ge plaatst is geweest, en dat hij, na op last van de arr. rechtbank te Zutfen die over de verlenging van zijn ver blijf in het krankzinnigengesticht te beslissen had, daaruit ontslagen te zijn, geen voldoening van den mi nister van binnenlandsche zaken heeft kunnen verkrijgen. De heer Luyten verzoekt, dat door de Kamer een onderzoek worde ingesteld. In de maand October 1886 zijn te IJmuiden geschut: Naar zee: 16 schepen en barken, 2 brikken, 18 schooners, 130 stoomschepen, 91 visschersvaartuigen, 1 ander vaar tuig, totaal 258 schepen. Uit zee: 18 schepen en barken, 4 brikken, 13 schooners, 125 stoomschepen, 2 zeetjalken, 75 visschersvaartuigen, totaal 237 schepen. In de maand October 1885: Naar zee15 schepen en barken, 4 brikken, 3 schooners, 115 stoomschepen, 33 visschersvaar tuigen, 2 andere vaartuigen, totaal 172 schepen. Uit zee: 31 schepen en harken, 8 brikken, 18 schooners 1 kofschip, 116 stoomschepen, 1 zee tjalk, 47visscher» vaartuigen, 1 ander vaartuig, totaal 223 schepen. De Provinciale Staten van Gro ningen hebben tot lid der Eerste Kamer herkozen den heer mr. B. van Roijen, met 39 van de 43 stem men. De Staatscommissie tot onder zoek van den toestand van den landbouw heeft zich in drie sub- commissiën gesplitst, die tot hunne voorzitters hebben gekozen de hee- ren Visser van Hazerswoude, Van nieuwsgierigheid. Ik zag terstond, dat zij met Pauline's voorkomen zeer ingenomen was. Nadat we een kop thee gebruikt en iets gegeten hadden, verzocht ik Priscilla om mijne vrouw naar hare kamer te brengen, teneinde haar de rust te doeu genieten, die zij zoo noodig had. Pauline, als een gehoorzaam kind, stond op, en volgde het oude mensch. Als gij mevrouw terecht ge holpen hebt, Priscilla, zeide ik, kom dan weer bij mij, iu heb u iets te zeggen. Priscilla verlaDgde zonder twijfel niets liever dan dat; want ik be greep, dat zij brandde van verlan gen, om iets van mij te vernemen aangaande mijn onverwacht huwe lijk; maar ik stuitte den stroom van bare voorgenomen vragen. Zij zag waarschijnlijk aan mijn gezicht, dat ik haar niet bijzonder veel goeds had mee te deelen. Zij ging zitten

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1