ging van het subsidie werd afhan kelijk gesteld van nader door den ondernemer te verstrekken inlich tingen over den financieëlen toestand van de dienst in vorige jaren. Afwijzend werd beschikt op de aanvragen om subsidia: a. ten be hoeve van een aan te leggen stoom tramweg tusschen Egmond aan Zee en Alkmaar, en b. ten behoeve van eene in 1887 te Amsterdam te hou den tentoonstelling van tuinbouw- voortbrengselen. Daarop werd besloten, geen ge volg te geven aan het verzoek van visschers te Andijk, dat het provin ciaal r glement op de jacht en vis seherij in dien zin worde gewijzigd, dat het visschen met de zegen worde verboden Aan Gedeputeerde Staten werd een crediet geopend van f 5000, ten einde daarover te kunnen beschik ken als bijdragen der provincie in de kosten der verbetering van den weg tusschea het Schouw en Broek in Waterland. De termijn, gesteld voor de her ziening der provinciale tramveror dening, werd met een jaar verlengd. Ten aanzien van het voorstel be treffende het subsidie voor den aan leg van een localen spoorweg tus schen Medembük en Hoorn werd bij de discussie in het licht gesteld, dat de te verleenen bijdragen niet, zooals in het voorstel van Gedep. Staten stond uitgedrukt, een rente loos voorschot moest geacht wor den te zijn, maar een subsidie, in dien zin, dat terugbetaling van het verstrekte kapitaal op den achter grond, hulp aan de onderneming op den voorgrond moest treden. Met 54 tegen 5 stemmen is daarop het gewijzigde voorstel van Gedepu teerde Staten aangenomen, hetwelk strekt om Gedeputeerde Staten te machti gen tot uitbetaling aan de Yennoot schap «Lokaalspoorweg-Maatschap - pij Hollands Noorderkwartier» van de bij besluit van 4 Juli 1884 no. XVI voor den aanleg van de daar bij omschreven localen spoorweg tusschen Medemblik en Hoorn toe gezegde bijdrage van f 150,000, in vijf termijuen, van f30,000 ieder, door Gedeputeerde Staten te bepa len naar gelang hun zal gebleken zijn van de behoefte der Vennoot schap aan de noodige tondsen tot voortzetting en voltooiing van den aanleg van dezen iocalen spoorweg en van de daartoe behoorende wer ken. Daarna werden de voorwaar den, waaronder deze subsidie werd verleend, vastgesteld. Na aanneming van eenige voor stellen van Gedep. Staten tot wij ziging der bijzondere reglementen van bestuur van eenige polders werd op de door den heer Heemskerk ge dane vragen, betreffende het verlee nen van de provinciale bijdrage tot de verpleginskosten van arme krank zinnigen, onverschillig in welk ge sticht zij verpleegd worden, geant woord, geen voorstel van die strek king aan de Staten te kunnen doen, daar reeds was besloten en tot uit voering overgegaan«dat door de provincie zelve wordt voorzien in de verpleging van alle krankzinni gen, voor rekening van gemeente- of armbesturen in Noord-Holland in een krankzinnigengesticht opge nomen of nog op te nemen, buiten hen, die geplaatst zijn of zullen worden in het gesticht voor Israë- lietische krankzinnigen te Amster dam, en dat te dien einde aan het ZEVENDE HOOFDSTUK. VAN DE FAMILIE. Ja, zij was blijde mij terug te zien. Op hare half doorschemerende, nevelachtige wijze verwelkomde zij mij. Mijne groote vrees, dat zij mij in dien korten tijd reeds geheel zou vergeten hebben, was ongegrond. Zij kende mij, en verwelkomde mij. Mijne arme Pauline! Als ik den weg maar kon vinden, om die ver strooide zinnen weer terug te bren gen 1 Maanden achtereen gebeurde er niets van belang. Als mijne lieve vrouw ooit hare volle vermogens terug zou krijgenzooals Ceneri voorspeld had, ging het proces dan toch laDgzaam, zeer langzaam. Som tijds dunkte mij dat het wat heter was, somtijds weer minder goed. De waarheid is, dat er weinig of geen verandering kwam in haren toe stand. Uren achtereen zat zij in hare gesticht Meerenberg een nieuw ge bouw wordt toegevoegd.» Naar aanleiding van deze mede- deeüng van Gedeputeerde Staten kondigde de heer Heemskerk het voornemen aan om van zijn kant een voorstel tot wijziging van den thans besta&nden toestand hij de Staten aanbangig te maken. Door den heer Boissevain werd ten slotte de zaak van den bouw eener tweede sluis en de uitvoering van andere werken teIJmuiden, ter bevordering van welke zaak een wetsontwerp door de Regeering is aangeboden, aan de bijzondere aan dacht van den voorzitter en van de leden der Staten aanbevolen. De commissie tot het houden der enquête betreffende den arbeid heeft tot haren onder-voorzitter benoemd den heer Goeman Bor- gesius. Voor binnenlandsche telegiam- men hoven de 10 woorden vlug de seinkosten te berekenen, schijnt voor sommigen niet gemakkelijk te zijn. Men heeft er daarom reeds ver schillende «loopjes» op bedacht. Een van de eenvoudigste is het volgende j.e helft van het aantal woorden, driemaal, plus 10 centen, geeft on feilbaar het juiste bedrag. Bij een oneven getal rekent men één woord meer. De kapitein ter zee Weys, commandant van het Zilveren Kruis, die eene reis doet naar Portugal, Brazilië, De Kaap en St. Helena, heeft aan de Kamers van Koophan del hier te lande de vraag gedaan: «of door haar in het belang van handel en industrie ook opgave ge daan kan worden van eenige pun ten waaromtrent het haar gewenscht voorkomt ingelicht te worden en ter beantwoording waarvan door hem ter plaatse een persoonlijk onderzoek zou kunnen worden ingesteld». De beantwoording van de vraag punten, eveutueel door de Kamers van Koophandel te stellen, zal, zoo mogelijk, geschieden in een alge meen verslag, aan den Minister van marine na afloop der reis uit te brengen. Op die wijze kan de reis van het Zilveren Kruis behalve voor de marine, ook in andere op zichten voor ons land van groot nut zijn. Het Zilveren Kruis vertoeft tot 7 Nov. te Lissabon en zal pl. m. 7 Dec. te Rio-Janeiro zijn. Een tel. van kapt. Ilbery, van het st. Hubbuck, uit Aden, dato 5 Nov., vermeldt als volgt Waar schijnlijk is de uitspraak van het oflicieele onderzoek omtrent de aan varing met het Ned. st. Prins Hen drik in het voordeel van de Hui- iuck. Een eindonderzoek is gehouden en certificaat afgegeven. De vrouw van den landbouwer K., iu de nabijheid van Purmerend wonende, is levenloos uit den re genbak bij hare woning opgehaald. De ongelukkige leed sedert eenigen tijd aan verstandsverbijstering. Dezer dagen kwam eene onbe kende vrouw te Dordrecht bij een kruidenier eene maat beste Capu- cyner-boonen halen, die de winke lier maar in de door haar medege brachte melkkan moest doen. Toen het op betalen aankwam, had zij geen geld bij zich. Zij zette de kan op de toonbank, zeggende die straks te gevoelloosheid en lusteloosheidal leen iets zeggende, als men haar wat vroegmaar gewillig om overal met mij heen te gaan, alles te doen wat ik verlangde, mits ik het maar uitdrukte, helaas! in woorden, die zij hegrijpen kon. Arme Pauline! De beroemdste professors in En geland hebben haar gezien. Allen zeggen hetzelfde. Zij kan herstellen, maar zij zeggen allen, dat het her stel meer mogelijk zou ziju, indien de juiste omstandigheden, die het onheil teweeg gebracht hebben, be kend waren. En ik twijfel, of we die ooit te weten zullen komen. Want Ceneri laat niets van zich hooren, en ook Macari heeft de be loofde informatie niet gezonden. Deze laatste zou ik dan ook maar liever niet krijgen, na zijne laatste boos aardige woorden. Teresa, die eenig licht over de zaak zou kunnen ver spreiden, is verdwenen. Ik maak er mijzelven een verwijt van, dat ik zullen halen en dan het geld te zullen medebrengen. Zij kwam echter niet terug, en de kruidenier bemerkte, dat eene bodemlooze kan op de toonbank stond. Zij had de boonen in de kan laten doen, die zij in haar schort gewik keld hield, en was met haar gevuld schort de deur uitgegaan. Door de politie te Dordrecht is Vrijdag aangehouden zekere H. H. N., een 42-jarig venter met schrijf papier, van Apeldoorn afkomstig, die in het Algemeen Politieilad was gesignaleerd, als hebbende nog drie vonnissen ten zijnen laste, wegens dronkenschap en geweld tegen een bedienend beambte in functie. De huisvrouw van zekeren J. v. E., wonende te Nieuwerkerk aan den IJsel, heeft zich door ophanging van het leven beroofd. Te Duivendijke is een man over leden, die minstens 8 dagen lang had geslapen. Hij was toch in 't land gevonden, zonder eenig levensteeken te geven; blijkbaar was hij door eene beroerte aan eene zijde ver lamd, doch hij leefde en sliep. Ge durende acht dagen gaf men hem nu en dan een teug melk, die men hem instortte, doch hij vertrok daar bij geeD spier. Maandag bleek hij voor goed te zijn ingeslapen. Zaterdagavond te 7.50 is trein 38 van Amsterdam naar Utrecht te Abkoude aan een groot gevaar ont snapt. De seinpaal, voorbij het sta tion geplaatst, was door eenen he- vigen rukwind uit den grond ge slagen en lag dwars over den weg. Bij tijds werd dit gelukkig nog ontdekt. De trein kwam hierdoor 20 minuten te laat aan. Den 22n dezer zal de heer J. Lo- rette, in de Bakkersteeg te Utrecht, zijn lOOsten verjaardag vieren. Te Amersfoort zijn op één dag twee broeders en eene zuster in het huwelijksbootje gestapt. Zaterdag is zekere W. M., werk man te Nijmegen, door de reiks- politie gevankelijk naar Arnhem getransporteerd. De man had zich in den laatsten tijd aldaar bezig gehouden met des nachts aannemers keten open te breken en daaruit kleedingstukken of andere voorwer pen te rooven. Een huisvader, zekere E., te 01- denzaal, had Vrijdag het ongeluk voor de vierde maal ziju been te breken. Het volgende voorval zeer te Dwingeloo op dit oogenblik veel de aandacht: «Eene jonge vrouw in die Drent- scbe gemeente werd, tengevolge eener bevalling, aan het ziekbed gebonden. Ouder gewoonte ging men verloskundige hulp bij eene buurvrouw vragen, waaraan bereid willig vol voldaan werd. Maar hoe werd de vreugde in dat gezin droevig verstoord! De ongelukkige echtge- noote (van een invaliden man met nog vijf jonge kinderen) werd onder die behandeling ernstig krank, en stervende werd de steun van een geneesheer ingeroepen, die onmid dellijk derwaarts ging, maar bij zijne aankomst slechts den dood van de vrouw bevestigen kon. Vrij alge- den dokter niet gevraagd heb waar zij te vinden was, maar hij zou het zeker niet hebben willen zeggen. Zoo gaan de dagen voorbij. Al wat ik doen kan is, met Priscilla's hulp, mijn arme meisje het leven zoo aan genaam mogelijk te maken, en voor 't overige te hopen, dat de tijd en goede zorgen haar ten laatste zullen doen herstellen. We wonen nog al tijd in Walpole-straat. Ik was voor nemens geweest een huis te koopen en te meubileeren. Maar waartoe zou ik dat nu doen? Pauline zou er zich niet mee kunnen bemoeien; zou er geen belang in stellen het zou toch nooit mijn thuis wor den. Zoo blijven we maar waar we zijn, en ik leef bijna als een klui zenaar. Om conversatie geef ik niet. Men neemt het mij eenigszins kwalijk, dat ik al mijne oude kennissen laat glippen. Sommigen die Pauline ge zien hebben, schrijven het aan ja meen wordt in Drente de gewoonte, om onbevoegde vrouwen aan het kraambed te roepen, gevolgddoch er is te veel gevaar aan verbonden, om de bevoegde autoriteit met der gelijke feiten niet in kennis te stellen. Dinsdag morgen vertoonde zich een poldergast in de school der buurtschap Tenge, bij Twelioo. Hij verhaalde dat hij eerstdaags een brief met geldswaarde zou ontvangen. Aangezien hij echter naar Amster dam ging wonen, verzocht hij aan het hoofd den brief in ontvangst te nemenwant hij had geen bepaald adres. Het hoofd der school zou vervolgens dien brief naar Amster dam verzenden. Zoo genoemde pol dergast nu slechts het adres van den onderwijzer had, zou hij hem de te betalen port terugzenden. De onderwijzer geeft zijn adres. Met dit adres gaat de bedrieger echter naar eene vrouw, aan wie hij ver telt een neef te zijn van den onder wijzer. Dezen, zegt hij, heeft hij al veel moeite veroorzaakt; om daar mede niet voort te gaan, zal de goede vrouw hem zeker geen gul den, geen jas en geen paar laarzen weigeren; aangezien de onderwijzer wel weet, dat hij het terug zal ge ven. De vrouw geen kwaad ver moedende, geeft het verlangde, doch moest den volgenden dag van den onderwijzer vernemen, dat zij het slachtoffer is geweest ran eene op lichterij. De man zelf, die verschillende namen had opgegeven, was natuur lijk verdwenen. (A7. v. d. D.) Een paar kooplieden, uit Win terswijk naar Zutfen reizende, had den hunne pakken goederen in den trein onder de bank bezorgdtoen zij te Zutfen aankwamen, waren de goederen door de verwarmingstoe stellen voor een deel verkoold. Uit Kampen schrijft men van 4 Nov: Hedenavond kwamen de nog overgebleven oudstrijders, die op 4 Nov. 1830 van hier naar de grenzen trokken ter verdediging van hun vaderland, in de kleine concertzaal bijeen, om dien dag feestelijk te herdenken. Van de ruim 200 personen, die toen derwaarts vertrokken, zijn er nog ruim 20 in leven, waarvan er 13 waren opgekomen; de overigen waren door ziekte verhinderd tegen woordig te zijn. Van gemeentewege werden de oudjes onthaald op wijn, taart, hier, broodjes met vleesch en kaas enz. terwijl het genot van het gezellig samenzijn verhoogd werd door het stedelijk muziekkorps, dat zich bij afwisseling liet hooren. Te Nieuweschans heeft de Neder- landsche politie aan de Duitsche overgegeven drie mannen, van welke de een verdacht wordt een kind vermoord, en de beide andere ge stolen te hebben. De uitlevering had plaats op verzoek van de Pruisische justitie. De violoncellist de Munck, de pianist Henri Tibbe, onze landge noot, en de Zweedsche tenor Bjork- sten vergezellen Christine Nilsson op haar kunstreis door ons land. GEMÊHÖÖ mwm, In de kerk. Gedurende de mis in de kerk Sainte-Marie te Pa- loerschheid toe, dat ik zoo weinig vrienden zie; anderen zoeken weer andere oorzakenmaar tot dusverre geloof ik niet, dat iemand de rechte oorzaak weet. Er zijn oogenblikken, waarin ik bang ben, dat ik mijn leed niet lan ger zal kunnen dragen, oogenblik ken, waarin ik wensch, dat Kenyon mij nooit ik die kerk te Turijn ge bracht badmaar er zijn ook oogen blikken, waarin ik gevoel, dat on danks alles, mijne liefde voor mijne vrouw, hoe hopeloos zij ook ik is, mij toch beter en gelukkiger ge maakt heeft. Uren lang kan ik haar aanminnig gelaat aanstaren, evenals ik een schilderstuk of een beeld houwwerk beschouw. Ik tracht mij dat gelaat voor te stellen, zooals het zijn zou, wanneer het schit terde van geest, zooals het eens moet geweest zijn. Ik ben verlan gend te weten, door welke oorzaak die sluier over hare verstandelijke rijs, op Zondagmiddag, gevoelde een dame een lichte beweging tegen hare japon. Zij sloeg er geen acht op, maar toen zij eenig geld wilde offeren in de armenbus, bemerkte zij dat hare portemonnaie en hare sleutels verdwenen waren. Zij deel de aan een heer, die vlak bij haar stond, het voorval mede, waarop deze, naar het uiterlijk een zeer fatsoenlijk man, uitriep «Maar, me vrouw, men heeft mij ook bestolen Mijn portemonnaie is ook gestolen I» Hij stelde haar daarop voor, te za- men een klacht in te dienen, of, zoo zij dat liever had, hem haar naam en adres op te geven. «In dat geval,» voegde hij er bij, «zou ik u een onaangename tocht bespa ren en voor u en voor mij tegelij kertijd aangifte doen.» De zeer beleefde man vertrok on middellijk en ging in plaats van naar de politie, regelrecht naar het huis van madame L. «Ik kom uit naam van je meesteres,» zeide bij tot den bediende; «zij heeft het geld dat zij bij zich had verloren en laat je vragen mij 500 francs mee te geven, die zij noodig heeft.» Dat zeggende gaf hij hem de sleutels. Zonder eenig wantrouwen tengevolge van dit feit, gaf de be diende hem het geld. Men kan de verbazing van me vrouw begrijpen toen zij terugkwam. Zij kon niet anders doen als bij de politie een klacht indienen tegen den dief, die haar in het geheel 800 francs had ontstolen, want in hare beurs was eeu waarde van 300 francs. De vrouw vau een koffiehuis houder te Parijs, Loyson genaamd, wonende in de Rue Saint-Jacques, is Woensdag-ochtend dood (geworgd) gevonden. Loyson, die voor eenige dagen op reis was gegaan, bad twee bedienden, Roze en Berger; het is Roze die verdacht wordt den moord gepleegd te hebbeu. De beide bedienden waren gewoon in ééne en dezelfde kamer te slapen. Maar des avonds vóór den moord zeide Roze tot Berger, dat bij (Ber ger) dezen nacht buitenshuis moest doorbrengen. Berger antwoordde, dat hij geen geld had. Roze gaf hem toen 7 fr. en voegde hem, on der zeker voorwendsel, toe, dat hij den volgenden ochtend niet al te vroeg in het koffiehuis moest ko men. Men vermoedt nu, dat Roze 's nachts, dadelijk nadat het koffie huis gesloten was, zich op zijne meesteres geworpen en haar ge worgd heeft, en men denkt dat hij den moord niet alleen heeft bedre ven, want Roze is een zwakkeling eu bad eerst onlangs het ziekenhuis, hoewel nog niet geheel hersteld, verlaten, terwijl de koffiehuishoud ster eene sterke vrouw was. De kas heeft men geheel geledigd gevonden, eu buitendien zijn vele koetbaarheden gestolen. De politie is dadelijk aan het werk gegaan om Roze op te sporen. Een bankier zegt tegen zijn kassier »p gestrengen toon: «Mijn heer, het geluk heeft mij de laatste Zondagen gediend, want ik heb u achtereenvolgens te Saint-Denis, Chantilly, Compiègne, Saint-Quentin en Maubeuge ontmoet; die reizen van u geven mij den indruk, dat gij voornemens zijt plotseling naar België te vertrekken.» De kassier geraakt in verwarring en antwoord niet. «Het is voldoende,» zegt de bankier. «Laat ons er voor houden, vermogens geworpen is, en ik bid, dat hij eenmaal moge wegvallen, en hare blikken de mijne mogen beantwoorden. Indien ik slechts ze ker ware, dat dit eenmaal gebeu ren zal, zou ik getroost wachten, desnoods tot we beiden vergrijsd zullen zijn. Dezen geringen troost heb ik, dat, wat ook de invloed van mijn hu welijk op mijn eigen leven moge geweest zijn, het dat van mijne vrouw tenminste niet ongelukkiger heeft gemaakt. Hare dagen moeten aangenamer voorbijgaan, dan toen zij nog onder toezicht was van die booze, oude Italiaansche. Priscilla houdt veel van haar, en vertroetelt haar als een kind, terwijl ik zelf, in één woord, alles doe wat ik den ken kan, dat haar zoodanig genoe gen zal geven, als waarvoor zij vat baar is. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2