dat ik u nergens ontmoet heb, maar doe mij eene belofte.» «Welke?» vraagt de beschuldigde. «Wel! be loof mij niet zonder mij te ver dwijnen.» De bekende ijzergieterij en machinefabriek H. Gruson, te Buckau (in de Pruisische provincie Saksen), gaat over aan eene naamlooze ven nootschap met een kapitaal van millioen mark. Met uitzondering van een gedeelte, hetwelk door de firma Gruson wordt behouden, zijn de aandeelen overgenomen door een syndicaat onder de leiding van de De rentenier Marcus Jordan, te Bielefeld, heeft den 30n October zijn 107den verjaardag gevierd. De oude heer is nog flink ter been. - In de voorstad Emsbüttel, (Hamburg,) stortte Vrijdag een den vorigen dag voltooid huis van vier verdiepingen in, waarbij eenige -werklieden onder het puin begra ven werden. Twee kwamen er heel huids at, vier waren meer of minder zwaar gekwetst. Dit is de tweede maal binnen korten tijd, dat te Ham burg een huis ingestort is. In een ge< eelte van Noord Duitschland, ook in Stralsund, heeft men een meteoor gezien. Hij had het uiterlijk van een langen, blauw groenen straal, die zich bewoog van Noord naar Oost, schitterend helder en gevolgd door een vurigen waaier- vormigen staart, die in rook scheen gehuld. Kort voor het einde van het luchtverschijnsel lieten verschei dene stukken uit den kern los, en glinsterden op zich zelf met gelijke pracht. Er is hier geen sprake van een gewone vallende ster. Een leerling van het progym nasium te München zou onlangs eindexamen afleggen. Den dag te voren verzocht zijn schoolkameraad, George Boitier, een Franschman van geboorte, hem samen een wan deling te doen, daar het wellicht de laatste maal zou zijn, dat zij bij elkander konden wezen. Op een eenzame plek gekomen, haalt Boitier een touw uit zijn zak en beweert, dat hij zich wel los zou kunnen maken, wanneer men hem aan een boom bond. De proef wordt geno men en Boitier weet zich inderdaad zonder hulp te bevrijden. Nu zal zijn vriend het ook eens probeeren, maar Boitier bond hem zoo stevig vast, dat hij geen lid kon verroe ren, breDgt een revolver te voor schijn en spreekt: «Daar heb ik je eindelijk. Ik heb naar dit oogen- blik vurig verlangd. Weet je, dat je me drie jaren geleden een laffen Fransoos hebt genoemd? Je einde is daar!» Op het bidden en smeeken van den sidderenden schoolkameraad laat Boitier zich ten slotte vermur wen, maar stelt als voorwaarde, dat niemand iets te weten zal ko men van hetgeen tusschen hen bei den is voorgevallen. «Zes anderen zullen mij wreken, wanneer ik in hechtenis genomen wordt», voegt hij er nog aan toe. Doodsbleek en nog over al zijn leden bevende komt de arme gym nasiast thuis en vertelt, op het aan houden zijner ouders, wat hem is wedervaren. Den volgenden dag deed hij met glans zijn examen. Boitier is, zoo dra hij bemerkte dat de zaak was uitgekomen, gevlucht en houdt zich, naar men zegt, te Pest schuil. Woensdagmorgen sprong de heer E. W. Cope, secretaris der Britsche legatie in Zweden, ten gevolge van een aanval van ijlhoof digheid, uit een venster der vierde verdieping in het gezantschapsge bouw te Stockholm. Beide beenen waren op verschillende plaatsen ge broken. Hij werd in hopeloozen toe stand naar zijn particuliere woning vervoerd. Den 25sten Maart jl. zat de Hollandsche diamant-handelaar Ju lius Tabak in zijn huisje in de Bel- gravestreet, Euston-Road te Londen, dat hij al sedert ruim twintig jaren met zijne vrouw bewoont, te wach ten op het bezoek van twee vreem delingen. Zij waren al te voren bij hem geweest, en hadden zekere par tij diamanten besteld, welke de oude heer Tabak behoorlijk ingepakt voor hen gereed houden moest, om op den gemelden dag te worden afge haald. Wanneer men zoo lang in den diamanthandel geweest is als hij, zou men allicht achterdochtigen gemoedsaard bezitten en maatrege len nemen om de mogelijke plannen van boosdoeners te verijdelen. Julius Tabak schijnt echter nimmer van wantrouwende natuur te zijn ge weest of bijzondere voorzorgen te hebben gebruikt bij zijne veelvul dige en nogal omvangrijke trans acties. Langen tijd ging dat goed, maar eindelijk heeft deze zorgeloos heid tot eene misdaad geprikkeld De twee beweerde diamantkoopers waren in werkelijkheid gauwdieven. Een hunner bracht, zoodra hij zich met zijnen medeplichtige en Tabak alleen bevQnd, in eene bovenkamer van het huis den laatste met eenen zoogenaamden ploertendooder twee slagen op het hoofd toe, tengevolge waarvan de aangevallene bewuste loos neertuimelde. Het geraas en een flauwe kreet haars meesters waarschuwden de werkmeid, de eenige gedienstige geest in het huis, dat alles niet richtig was. Zij snel de naar boven, doch reeds waren de twee vreemdelingen de huisdeur uitgevlogen, de straat op, en wel in tegenovergestelde richtingen. Zon der zich te bedenken, rende de moe dige meid den éénen achterna, en het mocht haar gelukken hem, na eene korte klopjacht, te achterhalen. Dit was eene belaugrijke vangst, want hij had de gestolen diamanten bij zich, ofschoon die niet dadelijk vreemd genoeg gevonden werdeö. Maar in de gevangenis liet de schelm, op weg naar zijne cel, een pakje met edelgesteente in eenen emmer vallen. Hij bekende een «Franschman» te zijn, Toussaint genaamd, maar aangaande zijne medeplichtigen wilde hij niets me- dedeelen. Dat hij die bad, was ech ter duidelijk, want behalve de an dere man, die hem naar het huis des heeren Tabak vergezeld had en die had weten te ontkomen, was er een derde persoon aanwezig, en wel buiten de woning des diamentl.an delaars. Deze trachtte de brave werkmeid tegen te houden, en toen dat niet gelukte, maakte hij zich uit de voeten. De politie zette hare Dasporingen voort. Aanvankelijk echter voerden zij tot geene uitkomst. Maar toen «Toussaint», in wien d - justitie eenen Italiaanschen boef, Denuncio ge naamd, ontdekt had, tot eene lang durige tuchthuisstraf veroordeeld was, werd hij plotseling spraakza mer, en de taak van den inspecteur Langrish, met de instructie dezer strafzaak belast, veel gemakkelijker. Eene jeugdige dochter van Denun cio, Eleanor genaamd en voortaan welbekend als Eleanor Denunciata, ging ook aan het klappen, en het volg was, dat de politie eenige bezoeken aflegde, welke tot aan houding voerden. Achtereenvolgend werden gevan gen Leon Weiner, oud 34 jaren, van beroep «juwelier»zijn broeder Adolf Weiner, oud 43 jaren, ook een «juwelier»James Palmer, oud 29 jaren, «koopman»Daniel Jacoby, oud 24 jaren, kapper, en Samuel Scanland, oud 43 jaren, «koopman». Nopens deze personen hadden De nuncio en zijne dochter een belang wekkend relaas te doen, dat het Openbaar Ministerie voor waar op- dischte en dat de jury iu de Old Bailey voor waar aannam. Uit dit romantische verhaal blijkt, dat de geheele aanval op Tabak en de daarmee gepaard gaande roof het gevolg waren eener «afspraak», eener «schikking» tusschen de ge noemde beschuldigden en Denuncio, die allen daarmede eeue aa ozienlijken buit dachten te behalen. Het plan ging uit van de Weiners. Denuncio en Palmer, bijgestaan door Scanland, moesten het ten uitvoer leggen, en Jacoby zou behulpzaam zijn bij het te gelde maken der veroverde dia manten. Palmer was de man die Tabak op den vloer neervelde, en Scanland stond buiten op wacht terwijl het zaakje binnenshuis in orde gemaakt werd. Verreweg de meest belangwek- kelijke persoon in deze boevenstreek is Denuncio, een man die uit een hoofdstuk der leversgeschiedenis van Cartouche of Vidocq gesneden schijnt te zijn. De oude schavuit heeft het grootste deel zijns leveus in staats kerkers gesleteu, en zal, naa alle menschelijke berekening, «op het veld vau eer» sterven. Volgens zijne uiterst onbeschaamde bekentenissen in de gerechtszaal is geen vorm van misdaad, behalve moord, hem onbe kend. Tot dief en veelzijdig oplich ter schijnt hij in de wieg te zijn gelegd, en hij is zijner planeet ge trouw gebleven tot het einde toe. Zijne eigenlijke specialiteit was het dieven van juweelen, en daarom had hij ook wel ooren naar de «com binatie» om Julius Tabak te beroo- ven. De kwade antecedenten vanDenun- cio vormden het hechtste bolwerk der verdediging. De bekwame plei ters voor de verleden week terecht staande schurken deden het voorko men, alsof hnnne achtenswaardige cliënten de slachtoffers waren van Denuncio eu zijne dochter. Inder daad was de laatste door Jacoby onder trouwbelofte verleid, waarna hij eene andere getrouwd had. De jury weigerde echter te gelooven dat Eleanor uit wraakzucht tegen Jacoby zijne kornuiten op de bank der beklaagden wilde brengen, en ten slotte werd na een langdurig geding Adolf Weiner tot eene tucht huisstraf vau zeven jaren, zijn broe der Leon, Jacoby en Scanland tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren, en Palmer tot eene tuchthuisstraf van tien jaren veroordeeld. Julius Tabak heeft door dit avon tuur zwaar in zijne gezondheid ge leden en slechts een deel van net geroofde terug ontvaDgen. Hij zal nu voortaan wel voorzichtiger wezen. (N. K. Ct.) Slaapwandelen. Van een Engelsch geestelijke verhaalt men, dat hij 's nachts gewoon was zijne lamp aan te steken, eene preek te schrijven, die na te lezen en hier en daar te verbeteren, terwijl hij bleef doorslapen. De aartsbisschip van Bordeaux maakt melding van een dergelijk geval. Een student stond 's nachts slapende op, om eene predicatie op te stellen, die nauw keurig over te schrijven en na te lezeD, er hier en daar wijzigingen brengende, en dergelijke. Ook componeerdehijinslapenden toestand muziek. Dr. Gall kende een mole naar, die eiken nacht opstond, om door zijn molen de ronde te doen, waarna hij zich weder te bed be gaf. Bij zijn ontwaken in den mor gen herinnerde hij zich niets van hetgeen 's nachts was voorgevallen. Marinet spreekt van een zadel maker, die gewoon was in den slaap op te staan en in zijn winkel te werken, en dr. Pritcbard kende een pachter, die des nachts zich kleedde, zijn paard zadelde en naar de markt reed, zonder wakker te wordeo. Dr. Blancklock was bij zekere gelegen heid vroeg te bed gegaan. Na eeni- gen tijd verscheen hij weder in de iamers, waar zijn gezin bijeen was, sprak met hen en zong ten slotte nog een lied, zonder dat men be- peurde dat hij sliep. Den volgen den dag herinnerde hij zich niets van hetgeen hij had gedaan. Een feit is het, dat soldaten op marsch vaak slapende hun weg vervolgen. In de voorsteden van Chicago (Illinois) is, volgens de laatste be richten van daar, eene vrij hevige epidemie van longziekteuitgebroken. Vóór 2 jaren was in den staat Il linois de ziekte voor het eerst ten westen der Alleghanies uitgebroken. Daar men toen te laat was begon nen met de bestrijding dier ziekte, vreesde men reeds dadelijk eene verdere verspreiding er van. Tot nu toe ging het goed, naar het scheen, maar thans kwam de ziekte weêr voor den dag. Het on derzoek heeft geleerd, dat de tegen woordige gevallen in verband staan met de ziekte van 1884. Men ziet op tegen het afmaken van het zeer groot aantal zieke en verdachte dieren. Naar uit Chicago gemeld wordt, hebben 1500 werklieden in de slachterijen izoogen. leef killers) het werk gestaakt, ten einde eenen arbeid' van 8 uren te verkrijgen. Zoete voeding. Dr. Vitus Bruinsma heeft in de Vragen des Tijds een belangrijke verhandeling geleverd over: «Suiker, beschouwd uit het oogpunt van volksvoeding». Velerlei dwaalbegrippen worden daarin door hem bestreden. Het ge loof, dat suiker de tanden zou zwart maken en de maag bederven, is louter vooroordeel. Suiker bezit een zeer hooge voedingswaarde. Wat de hoeveelheid voedingsstof betreft, staan 2 kilo suiker gelijk met ongeveer 7'/a kilo vleesch of 140 eieren, of als men gelijksoortige voedingsmiddelen neemt (koolhy draten) met 2.4 kilo rijst, 3.3 kilo tarwebrood of 10 kilo aardappelen. Hij komt tot de volgende resul taten lo. Suiker is een zeer gemakke lijk verteerbaar voedsel, dat vooral geschikt is, aan het menschelijk lichaam spoedig een zekere hoe veelheid arbeidsvermogen te 1. veren; 2o. Suiker bevat een grooter ge halte aan voedingsstoffen dan de meeste andere voedingsmiddelen en komt in dit opzicht met zuiver vet overeen 3o. Zoo de prijs niet kunstmatig door belasting verhoogd wordt, is de suiker, ten minste tegenwoordig, een der goedkoopste voedingsmid delen die in den handel voorkomen; 4o. De aangename zoete smaak maakt suiker bovendien tot een ge notmiddel, dat, in vereeniging met koffie en thee, veel zou kunnen bijdragen om het gebruik van min der onschuldige genotmiddelen, zoo als sterken drank, tegen te gaan; 5o. Suiker kan bijna niet ver- valscht worden, is zeer weinig aan bederf onderhevig en kan zonder voorafgegane bewerking bij zeer vele spijzen en dranken worden ge bruikt. Hier te lande wordt per gezin van 5 personen gemiddeld nog niet 1 kilo suiker 's weeks gebruikt; in Engeland, waar de accijns is afge schaft, 3 kilo. KUNST EN NIJVERHEID. Zaterdag werd, zooals wij reeds meldden, in de Internationale Kunst- vereeniging te Amsterdam de Inter nationale tentoonstelling van kunst naaldwerk geopend. Verschillende dames van naam, bestuurderessen van de inrichtingen op dat gebied, de burgemeester, de wethouder van onderwijs en vele artisten waren daarbij tegenwoordig. De heer L. B. Wertheim, mede directeur der inrichting wees er in zijn openingsrede vooral op, hoe zij bevorderlijk kou zijn aan den vrou welijken handenarbeid. Gisteren is de tentoonstelling voor het publiek geopend. Er zijn zeld zame en fraaie collecties, o. a. van de «Rijksschool voor kunstnaaldwerk» te Amsterdam, de «Industrieschool» te 's Hage, «Excelsior» van Utrecht, «Arbeid Adelt,» «Tesselschade, het atelier voor kunstnaaldwerk» onder directie van de dames Knol en van der Kaay, gevestigd in de Kurst- vereeniging, enz. enz. Verder zijn door verschillende dames inzendingen gezonden en zijn er borduurwerken uit bijna alle landen aanwezig. Ter opluistering werden door Jhr. van Merle, de kunstschilder Ph. Zilcken, het gemeentebestuur van Franeker, (naaldwerk door Anna Maria Schuurmans vervaardigd), het Friesch Genootschap van Ge schied-, Oudheid- en Taalkunde te Leeuwarden, het St. Antonie-Gast- huis te Leeuwarden, prachtig bor duurwerk en kant gezonden. Duitschland is zeer goed verte genwoordigd, terwijl Oostenrijk, Groot-Brittanie en Denemarken niet achter bleven. Het is ontegenzeggelijk een eenige tentoonstelling, die veler belang stelling zal trekken. Mejonkvrouwe van de Pol, hof dame van H. M. de Koningin, bracht een bezoek aan de tentoonstelling alwaar zij in opdracht van H. M. verscheidene voorwerpen aankocht: o. a. een prachtig vuurscherm met Chineesch borduursel, vervaardigd door de dames Knol en Van Raay, atelier van kunstnaaldwerk, geves tigd in het gebouw der internatio nale Kunstvereeniging. LEDER EN VLOOT. Professor Joannes Jacobus de Hollander, oud-hoogleeraar aan de Kon. Mil. Academie na eene betrekkelijk korte ongesteldheid, te Breda overleden. Wijlen prof. Joannes Jacobus de Hollan der werd geboren den 28en Aug. 1817 en promoveerde tot doctor in de letteren en bespiegelende wijsbegeerte te Leiden 27 Febr. 1840, Benoemd tot leeraar in Oostersche talen en de taal en letterkunde van een der Europeesche staten bij de K M. A. 20 Febr. 1843, werd hij 15 Oct 1845 lector in die vakken, hoogleeraar 14 Sept. 1861, en bij de reorganisatie der K. M. Academie, den 18en Aug. 1877, hoogleeraur. hoofd van onderwijs in de geschiedenis, aardrijkskunde, land- en volkenkunde van O.-Indië en de verschil lende talen die aan de K. M. A. worden onderwezen. Dat zijne groote verdiensten reeds vroeg werden gewaardeerd, bewees zijne benoeming tot ridder der Orde van den Ne derlandschen Leeuw op 1 Oct. 1867. isa den 20en Febr. 1883 zijn veertigjarigen werkkring aan de K. M. A. te midden van vele blijken van hooge waardeering herdacht te hebben, achtte prof. De Hollander, hoewel nog vol werkkracht en energie, zich verplicht, zijne veelomvattende betrekking reeds 2Va jaar daarna neder te leggen. Wij zullen de reden hiervan, als voldoende bekend, met stilzwijgen voorbijgaan, doch alleen vermel den, dat het den heer De Hollander bij die gelegenheid niet aan zeer vele bewijzen van warme sympathie ontbrak. Ook als schrijver van vele vakworken gun stig bekend, zal zijn overlijden algemeen met groot leedwezen worden vernomenmaar vooral door het groote aaiital officieren, zoo wel hier te lande als iu N.-Indië, die een voornaam deel hunner opleiding aan hem hebben te danken. (H. Ct.) MJIRKTIKUCNTEH. Haarlem, 8 Nov. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 0.a f 0.witte tarwe f7.75 a f6.75 rogge 5.25 a f 4.75 haver f3.375 a f3.25 Garat 6.20 a f4.75 Duiven- boonen f 6.65 a f Paardenboonen f 0. a f0.Bruine boonenfO. afO.Groene Erwten f 0.a f 0.Witte Erwten f 0. a f0.Capucijners f 0.a f0.— Kanarie zaad f 0.a f0.Oliezaad f0.a f0. Koolzaad f 0.a f 0.— Geel mosterdzaad f 0.— a f0.— Bruin mosterdzaad f 0.— a f - Karweizaad 0.a f 0. AMSTERDAM, 8 Nov po prijst óvr Aardappelen waren al* rolgt; Friesche Dokkumer Jammen f2.30 a 2.(50 dito Franeker f 2.10 a 2.40; dito Engelsche fl.50 a 1 60; dito Hamburger fl.90 a 1.95; Zeeuwsche spuische Jammen f3.20 a 3.60; dito Flakkeesche f 2 90 a 3.20, dito Blauwe f 2.50 a 2.60; Geld. Blauwe f2.60 a 2.70, dito Kralen f 0.a 0.Pruisische Ham burgers f 3.40 a 3 60; Duin Zand f 3.— a Zeeuwsche Champions f0.a 2, Saksische Jammen f 2,a 2.25, Pruisische Roode fl.70 a 2.10. Aangevoerd 8 versche ladingen. Handel flauw. Koffie de markt verkeerde de afgeloopen ..eek in zeer vaBte stemming en waren de schommelingeu op de termijnmarkten van weinig invloed op de onze. Bij particulieren uit de le hand waren de afdoeningen vrij belangrijk en werd ook in de 2e hand, in Ceeltn, een n ander omgezet. Suiker. Biet en Geraffineerd stil. Rijst in eendoeu. Specerijen: Noten en Foelie omzet beperkt. Nagelen en Peper onveranderd. Katoen. Noteering van Vrijdag ter Beurze Loco Heden 1885. Middling fair 30%31 c. 3D/. c. Fully Good Middling. 30>/.303/4 u 31% Good 29%30 31 Strict 29. jï9,/4 30./, Middling. 29 29'/4 30 Low Middling. 273 ,28 29% Good Ordinary. 26 26'/4 28% Good Tinnevelly (nom.) 253/426 28 Fully good Dkollerak. 25 25'/2 Good Dhollerah. 24 24!/2 Goodfajr Dhollerah nom. 23 231/\ 24 247a 22',.23 22 227a 25% 237» 25 277a v - 2673 25% 267a v 25 b U 24%// 267s 247a v Good Oomra. Fully goodf. Oomra. Goodfair Oomra. Fine Bengal. Good Bengal nom. Heden onveranderd. Tin flauw, prijzen echter onveranderd. Petroleum-bericht van P. G. C. Calkoen. Makelaars, Amsterdam, 6 Nov. De Amerikaansche Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram: New-York 0' ,,6> f,0-,6' „6»/,, 6»/, ctpgall. Philadelphia 65 f, 6s/fj, 0 6e63/«, 63/4 ct. per gall. Ruwe Olie 66%, 65%, 0—, 66—, 663/8, 653/4 ct. per vat. De stemming was aanvankelijk vast en werd later tengevolge van hoogcre Amerik. noteering en zeer klein aanbod van dispo nibel, willig. De loco prijs liep tot f 7,75 op, terwijl bij kleine voorraad verdere verhoo- »ing te wachten is, te meer daar slechts ©éne ading deze maand verwacht wordt. Jan April levering wordt op f7,85 genoteerd. De noteering is heden bij minstens 25 vn. te ontvangen aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot: Disponibel f Nov.-levering Dec. B Jan Maart. f Nobels Petr. (Rus sische) lev. Januari In consumtie vrij aan boord f kleinigheden f '/4 a f 7* hooger. De voorraad aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot bedroeg op 30 Oct 55 421 vn. Afgeleverd8 271 a Voorraad op heden 46.700 Verwacht wordende ladingen: ^Minden" (gezeild 22 Oct.) //Harold" (zeilklaar 29 //Amaranth" ladend //John Mann" J. B. Gilchrist" Tarwe op levering geen koers. Note erin a' van d« Commissie voor dan Srsanhandel. Rogge op levering vait. Maart f124, 125. Noteering van Moune Thole. Koolzaad stil. Raapolie vast. lo. Dec. f 22'/;. lo. Mei f 23%> lo. Sept./Dec. 1887 f 24, 2*7,, 24%. Lijnolie zonder handel. Edam, 6 Nov. Kaas. Aangevoerd 57 stapels wegende 12282 kilo; hoogste prijs Gras- af 33.50, laagste f 0.—de 50 kilo. Hooi f— 0.—. Alkmaar, 5 Nov. Kaas aangevoerd 432 stapels, wegende 115542 kilo. Prijzen kleine Gras Kaas f34.— dito Hooi f 0.— com missie Gras- f34.50 dito Hooi f 0.-. mid delbare Gras f35 50 dito Hooi f 0. Leiden, 6 Nov. Aan de Gemeente-Waag gewogen: 343 l/s en 80 7lt deelen Boter, te zamen 7660 stukken. Eerste kwal. f48.— h 68.2e kwal. f0.a 0. •tliïtda^, 8 Nov. Moutwyn f6 75 Jene ver f 12 25, Asiat. Proef f 13.50, Spoiling 1.80, ids -, door ds ftehicdamschs 8poeling- Vi-rseniging f160. 7.75 h f Entr 7.75 - 7.80 ff 7.80 B 7.60 u H a Bij 8 703 6.110 7 000 7 000 7.500

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3