4e Jaargang. Woensdag 10 November 1886. No. 1027. ABONNEMENTSPRIJS: Versehijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEÜILLETON. Teruggeroepen. HUGH GOUW AY. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cent». ÏYaneo door geheel het Rijk p. maand 55 'wonderlijke Nommer» 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Roof dag enten voor het Buitenland-. omvagnie Générale de jrublieite Etrangère Q. 1, I)A UB Hè Co., JOH. F. JON ICS, Suer., tarv/s, 31bit Faubourg Montmartre. Tan 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent»! Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddags IS utur| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM Kvlon.aal mncnee, van het Paviljoen. Ing.Bg ui de I)r..bjjd. 2e deur. Geopend dsg.lijt. ven 10 tot oor. Toeranr 35 cent, per pereoon. Donat.nr. en leden J e v n nrtoon van diploma vrijen toegang, don.tenr. met g.iel.eh.p, ieden met 1 dame. Umeum van hnnttnijverheii op Mc Paviljoen. Ingang t'ronttijj. an - et Pavilion. In Maa,t"hai,l'Ü Worderiog vaa Nijverheid hetbea ij der Nederlanden!.. Maatiehappg ter bevordering va, Nijverheid nebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donate».., met gezeleohap leden met 1 damè R...êl l iag' 10T"4 To,ga"g 85 P- P"»»»- «ooateur. e" rei Nederland en meer bpronder van bet Haarlera.eh. Bi,dom, Kruisweg No. 59. Geopend degelijk., uitgenomen Zaterdag, Zon- en F.e.tdag.n van 10—5 nor Toit '""f k'rkeliik« »»dbeid, kun.t en geicbi.deni., vooral 1 golden. Miirnim lijf itad Haarlem op het Raadhui,. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 unr van 15 October tot 4 rf P" P"'00n- "oorloopende to.gangekaarten voor een geheel jtal lm tegen koeteloo, van 12—4 nor, de overig. Chri.t.ljjke f.e.tdag.n tegen betaling van 26 cent. per per.oon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in bat ».h..l i *1° ""r t'g'" b»tali"S »»n 25 cent, per per.oon, alleen 0» wut,mm in da Damstraat. Geonend daeoliiks uiteenomen Zaterdag. Zon- en Foaatdacnn van 113 rtnr. hiu; vno JIS? at"B i kinderen "f Own adati sa in da Damstraat. Geopend dagelyke uitgenomen Zaterdag, Zon- en Fea8tdagen van 11—3 tiur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag vSe en5Z&tardl»11 1 Vl"'..??.11 onder bekooflykgeleidi.ij iterdag van 2—4 unr. Orgel-bespeling in de Groote Sari. Dinsdag van i—2 en Donderdag van 2--8 unr. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Zaterdag van 1—4 unr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gcopeni Het Kabinet te Weenen heeft op vriendschappelijke wijze te St. Petersburg- gevraagd, den naam van den Russischen candidaat voor den Bulgaarsclien troon kenbaar te ma ken. De Duitsche regeering ver- eenigt zich met dit verzoek van Oostenrijk en is bereid, zoo noodig, wegens deze vraag tusschen St. Petersburg en Weenen middelares te zijn.^ De Daily News meldt, dat de te Odessa teruggekeerde goeverneur de oorlogstoebereidselen krachtiger nog dan vroeger voortzet. Te Odessa en Sebastopol heerscht groote be drijvigheid, terwijl een legerorder vaa grootvorst Konstantijn beveelt, dat de geheele le divisie marsch- vaardig gehouden moet worden. Daar de Bulgaarsehe regeering de diplomatieke agenten der groote mogendheden verzocht heeft, hunne regeering te polsen over eeD candi daat voor den troon, verwacht men voor de eerste dagen wel geen act woord, maar toch zou het mogelijk kunnen zijn, dat de verkiezing reeds in de zitting van heden aan de orde kwam, nadat het adres van antwoord aangenomen zal zijn. Uit Sofia melden verschillende dépêches, dat een Russisch fregat van Varna naar Burgas vertrokken is. De Bulgaarsche regeering heeft in het geheele land den staat van beleg afgekondigd, welk besluit Karaveloff echter weigerde te tee kenen. Aan de Standard wordt uit Tirnova geseind, dat de regeering bijzonderheden vernomen heeft om- 23) ZEVENDE HOOFDSTUK. VAN DE FAMILIE. Somtijds, niet altijd, schijnt zij het op prijs te stellen, en een of tweemaal heeft zij mijne hand aan hare lippen gebracht, als om mij dank te betuigen. Zij begint mij lief te hebben als een kind zijnen vaderzooals een zwak schepsel zijnen beschermer lief heeft. Dit is geeue groote belooning, maar ik ben er toch dankbaar voor. Op die wijze gaan er weken en maanden voorbij in onze stille huishouding, tot dat de winter voorbij is, en de gouden trentden opstand te Burgas, waaruit blijkt dat deze een onderdeel vormde van een uitgebreid Russisch komplot. De politie nam aldaar revolutionaire proclamaties in beslag. Naar aan de Times uit Tir nova wordt gemeld, teekenen vele leden der Sobranje een manifest aan het volk, waarin de Bulgaren op geroepen worden zich tegen Rusland te wapenen. De opstandelingen van Burgas zijn in alle richtingen ge vlucht; sommigen in open booten naar Varna, waar zij op de Russi sche fregatten hopen te worden op genomen. Een Russisch vaartuig beeft vele opstandelingen, onder welke de burgemeester van Burgas, naar Constantinopel gebracht. Ook het Russische consulaat te Burga: herbergt ettelijke opstandelingen welke het weigert uit te leveren. Tijdens hun kort bestuur hebbeu de opstandeliugen te Burgas eerie alge meene volkswapening bevolen. Kaulbars zond hun een telegram van gelukwenschiug en in cijfer schrift het leugenachtig bericht, dat de Sobranje uiteengespat was. De opstandelingen hadden de gevange nen vrijgelaten, en hen tot gewa pende gerechtsdienaren (I) gemaakt. De Russische consul te Burgas heeft den prefect bericht, dat het zenden van eene Russische kanon neerboot naar Burgas op bevel van Kaulbars geschieddewegens de noodzakelijkheid om de verbindin gen tusschen Burgas en Varna te herstellen, welke verbroken waren, doordien bij de laatste troebelen de telegraaf in de omstreken van Bur gas doorgesneden is. Bij acclamatie heeft de So branje het volgend antwoord op de boodschap van het regentschap aan genomen «De vergadering, het streven van de regenten erkennende om de rech ten der burgers en de rust en den vrede in het land te handhaven, spreekt haar volste vertrouwen in hen uit, en hoopt dat zij zullen voortgaan met dezelfde toewijding de zaken te leiden tot de verkiezing van den vorst.» Eene dépêche van gisteren uit Rustschuk meldt, dat de Czaar Kaul bars gelast heeft, zijne hooge tevre denheid uit te spreken over de Bul garen, die het volste vertrouwen aan den dag legden ten aanzien van Rusland, en den levendigen wensch uitdrukten om zijne raadgevingen te volgen, waarvan Kaulbars de tolk is, en die steeds uitsluitend het wel zijn van Bulgarije ten doel hadden. regen en de seringen bloeien in de bloemperkjes voor de huizen in de buitenwijken. Het is een geluk voor mij, dat ik van boeken houd. Zon der smaak voor lectuur zou mijn leven inderdaad vreeselijk eenzelvig zijn. Pauline alleen laten en ander gezelschap zoeken, durf ik niet. Ik lees en beoefen het een en ander dagelijks gedurende verscheidene uren, terwijl mijne vrouw bij mij in de kamer zit, slechts da i iets gendewanneer ik haar iets vraag. Het is een zeer groot gemis voor mij, dat ik op die wijze verstoken ben van 't hooren van muziek. Ik heb namelijk spoedig bemerkt, dat muziek nadeelig werkt op Pauline. Zij scheen haar zenuwachtig en on gesteld te maken. Daarom is de piano ook nooit open, dan wanneer Pauline eens uit is met de oude Priscilla. en ik alleen t'huis hen; de muziekboeken liggen ongebruikt. Tengevolge van eene poging, om de boeren in den omtrek van Phi- lippopel tot opstand aan te zetten, is in geheel Rumelië de staat van beleg afgekondigd. Haarlem, 9 November 1886. Vrijdag der vorige week waren een aantal werklieden, allen leden der Coöperatieve Bouwvereeniging «de Voorzorg», met hunne vrouwen in het lokaal «Weten en Werken» saamgekomen tot het vieren van het leggen van den eersten steen der 63 werkmanswoningen, welkV te hunnen behoeve worden gebouwd. Onder pianomuziek en het zingen van toepasselijke liederen had de bijeenkomst plaats en ieder was even vroolijk en blijde bij de gedachte, spoedig een flink huis, geheel aan de behoefte beantwoordend, te zullen kunnen betrekken. Hulde werd gebracht aan de te genwoordig zijnde leiders der onder Alleen zij die liefhebbers zijn van muziek, evenals ik, kunnen hegrij pen welk een gemis dat voor mij is. Eens op een morgen, terwijl ik alleen zat, kwam men mij zeggen, dat er een heer was, om mij te ipreken. Hij zeide zijnen naam niet aan de dienstbode, maar verzocht haar te zeggen, dat hij uit Genève was. Ik begreep dat het Macari moest zijn. Mijne eerste opwelling was hem te doen weten, dat ik hem niet ont vangen wilde. Sedert onze laatste ontmoeting waren zijne woorden mij telkens in de gedachten gekomen die woorden, die doelden op iets in het verleden van Pauline, dat haar oom reden had om te ver- hergen. Maar telkens ook weer dacht mij, dat het slechts eene boosaar dige insinuatie was van eenen te leurgestelde, die, nu hij zelf het meisje zijuer keuze niet had kunnen krijgen, haar bezit aan een ander neming, vooral aan den president, maar ook niet minder aan de hee- ren A. de Clercq, J. Krol en H. D. Tjeenk Willink, die als commis sarissen de belangen der geldschie ters behartigen en door wier wel willende tusschenkomst aan de werk lieden een kapitaal van f 80.000 werd verstrekt. Door genoemde heeren werd f50 geschonken voor een nog op te richten ondersteuningsfonds voor zieken en weduwen. In de door hen gehouden toespra ken deden zij hunne gevoelens van sympathie en de hartelijkste wen schen voor den werkman en de zij nen uitkomen. Deze merkwaardige feestviering mag in de beste orde en zekerlijk naar aller genoegen geslaagd heeteD. Doch het was niet voor de eerste maal dat eene dergelijke bijeen komst hier ter stede plaats vond. De bouwvereeniging, vroeger «des Werkmansvriend», nu «de Volhar ding» genaamd, heeft reeds drie seriën woningen tot stand gebracht en wel van 50, 70 en 48 huizen en als voortzetting van dien, nu de bouwvereeniging «de Voorzorg» met 63, welke alle eens het volle eigen dom der leden kunnen worden, voor eene wekelijksche, niet zeer hoogen huurprijs, waaronder zijn begrepen rente van het kapitaal, aflossing, assurantiewaterleiding enz.en welke aan de voornaamste eischen voor de gezondheid der inwonen- •den beantwoorden. Omtrent dit laatste punt heeft men alles te danken aan de be- langlooze hulp en raadgeving van den heer van der Steur, architect alhier. Wij wenschen de bouwvereeni ging «de Voorzorg» een bloeiend bestaan toe. H. K. H. mevrouw de Prinses Von Wied is gisteren uit Amsterdam naar de residentie gekomen. Prinses Marie der Nederlanden arriveerde met den Rhijnspoortrein te 10 u. 40 m. te 's Hage en vond aan het station eenige dames en heeren uit de vroegere hofhouding van wijlen haren vader, Ier verwelkoming ver- eenigd, met wie zij zich eenigen tijd in de hofwachtzaal onderhield. Bij koninklijk besluit is be noemd tot ontvaDger der directe be lastingen en accijnzente Haarlem mermeer c. a., J. R. Nieuwenhuij- zen, thans ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen te Brielle c. a. Aan de vereeniging tot onder steuning en zedelijke ontwikkeling van hulpbehoevende blinden te Utrecht, is door Z. M. den Koning opnieuw vergunning verleend tot het houden eener verloting van door de blinden vervaardigde en van geschonken goederen. Aan de verschillende in 1886 in Nederland gehouden wedrennen namen 14 Nederlandsche heeren rijders deel, waaronder 10 officieren. Van het bedrag der prijzen ad f 30,000 werd het meest behaald doo, den BelgH. Crombez ad f 6760. Van de Nederlanders werd het meest behaald door luit. Meteler- lcamp, namelijk f 2233, terwijl bij daarenboven een zilveren beker won. Verder won luit. jhr. van den Bosch f 1269, jhr. Den Tex f 1040, luit. Van Duuren f 655, luit. jhr. Rutgers van Rozenburg f 235, luit. Van Altena f 220, luit. C. van der Mersch f125, luit. Wagner f 100, zijnde een kunstvoorwerp ter waarde van f100, luit. Erzey f75, L. A. M. A. Albarda f 50 en luit. Kuijk f25. Naar men met zekerheid aan het Utr. Dagilad mededeelt is wilde vergallen door verdenkingen te wekken. Ik was geenszins bang, dat hij iets ten nadeele van mijne vrouw kon zeggen, maar daar ik den vent niet kon uitstaan, aarzelde ik lang, voor dat ik hem Het bin nenkomen. Toch was Macari de eenige scha kel, die er was tusschen Pauline en haar verledenCeneri, daar was ik zeker van, zou ik nooit terugzien; dit was nu de eenige man, van wien ik iets te weten kon komen aan gaande mijne vrouw. De eenige persoon, wiens tegenwoordigheid eenige uitwerking kon hebben op dat verdoofde geheugen, én mis schien eenigen invloed kon uitoefe nen op dien zielstoestand door too- neelen en gebeurtenissen waarbij hij eene rol mpest gespeeld hebben. De wijl ik dat bedacht, kwam ik tot de beslissing, dat het heter was hem te laten binnenkomen, en zelfs in tegenwoordigheid van Pauline. Als hij dat verlangde, zou ik hem toe laten met haar te spreken over vroe- ge.e tijden, zelfs over vorige lief desbetrekkingen over wat ook, dat haar wellicht zou behulpzaam zijn, in 't weer opvangen en »an- knoopen van verloren draden van herinnering. Hij kwam de kamer in en groette rnij met wat ik wist dat geveinsde hartelijkheid was. Ik voelde, dat hij in weerwil van zijnhartelijken hand druk geen goede tijdingen brengen zou. Wat zou zijn bezoek voor mij zijn? Ik had hem niet anders noo- dig dan als een werktuig voor het beoogde doel, en 't was nog lang niet zeker, dat dat werktuig mij niet zou bezeeren, terwijl ik het ge bruiken wilde. Ik begroette hem bijna even har telijk als hij mijik verzocht hem plaats te nemen, en belde toen om wijn en sigaren. Gij ziet, dat ik mijne belofte

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1