Jeanne Lorette, die te Arnhem haar straftijd ondergaat, thans wel dege lijk ernstig ongesteld. Zij heeft eene vrij hevige bloedspuwing gehad; haar toestand moet zorgwekkend zijn. Te Arnhem is Dinsdag eene vergadering gehouden, onder voor zitterschap van prof. P. J. Yeth, waarin de heer Reinier D. Verteek zijne plannen mededeelde omtrent de hervatting der exploitatie van de goudmijnen van Salida, op Su matra's westkust. De vroegere stakingen hebben alle plaats gehad buiten verband met de intrinsieke waarde der mijn, de laatste maal geschiedde zij in 1737. In 1881 werd door den heer Verheek eene maatschappij met een kapitaal van drie ton tot stand ge bracht, met behulp van eenige Amsterdamsche heeren, waaronder wijlen de heer Den Tex. Op de onderzoekingsreis door den heer Verbeek ingesteld, zijn een drietal aders gevonden, welke ert sen, goud en zilver bevattende, die ter bezichtiging g'egeven werden. De bedoeling is de erts op de plaats zelve te bewerken, vermoedelijk door middel van amalgamatie. De winstberekening is, dat aan goud en aan zilver zal worden gewonnen per jaar 12,000 ton erts, een netto winst vertegenwoordigende van hon derd negen-en-dertig duizend vier honderd vijftig pond sterling per jaar. Om tot de exploitatie te kunnen overgaan, wil men eene nieuwe maatschappij vormen, waarin de oude zich oplost, met een kapitaal van twee millioen honderd duizend gulden. Zondagmiddag om half zes is trein 185 bij het binnenkomen telJmui- den, daar de machinist niet tijdig genoeg stopte, met de voorste wielen van de locomotief ongeveer een me ter ver in den dijk gereden. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats, doch de trein die om half zeven van IJmuiden moest vertrek ken, ondervond eenige vertraging. In eene gisteren gehouden bui tengewone algemeene vergadering der Amsterdamsche IJsclub deelde de voorzitter, mr. Berlage, mede, dat bet bestuur een terrein achter de P. C. Hooftstraat, groot 700 bij 40 meter, gevonden had tot inrich ting eener kunstmatige ijsbaan, waarop water kan gepompt worden en dat dus geen gevaar voor ver drinken oplevert. De huurprijs was f500 per seizoen. Namens de Amsterdamsche Sca- tingcluh deelde de heer Waller me de, dat deze club ook over dit ter rein met den eigenaar onderhandelde, en dat daaruit moeilijkheden kon den ontstaan. Men moet tegenwoordig op alles letten. Komt het dikwijls voor, dat straatjongens, met een nat «eindje» vuur vragende, iemands sigaar bederven of een bijna nog geheele sigaar voor een kort stompje ruilen, Zondag kwam een heer te Amsterdam die aan een onbekende vuur gaf, nog slechter weg. De vuurvrager nam zonder vragen bo vendien het gouden lorgnet van den vuurgever mede. Zondag trad Domela Niewen- huis weder in het Volkspark te Amsterdam op, om voor de zoo- veelste maal de onbekwaamheid der tegenwoordige regeering te hespre ken. Het beste middel tot verbetering zou een nieuwe regeering zijn, door nieuwe kiezers van algemeen stemrecht gekozen. De Standaard werd bij beurte gehekeld en bij beurte aangehaald als instemmende met sprekers ideeën en bedoelingen. De aandacht werd gevestigd op de betoogingeu der Belgische mijn werkers en de stemming der New- Yorksche bevolking voor het lord- mayorschap. De heer Pino trad weder met den spreker in debat, en wenschte te bewijzen, dat de sociaal-de no- craten niet tot regeeren in staat waren. Daar dit, volgens den voor zitter, niet aan de orde was, zal de heer Pino dit op een andere verga dering bespreken. Penning, die presideerde, maande de talrijke hoorders aan om toch vooral geen jenever te drinken, daar elke borrel 5 cent aan de schatkist bezorgde. Daar mevrouw Douwes- Dekker aanwezig wasverzocht Penning een «leve Douwes-Dekker!» haar ter eere aan te heffen, waar aan met geestdrift werd voldaan. «Was er eene stad», zoo laat de correspondent der N. R. Ct. een oud zeeman vragen, «die prachtiger haven bezat dan Amsterdam vóór de menschen de hand aan het IJ sloegen? Welk eene ruimte! Vrij en frank rolden de golven tegen den Buitenkant en gingen uit spelemeien in de grachten en singels van Am sterdam. Maar sinds heeft men het water in kluisters geslagen, na het te hebben teruggedrongen van het gebied, dat eeuwen lang het zijne was. De breede plas is hier en daar zoo ingekrompen, dat onlangs zelfs niet kon worden toegelaten een dam te leggen voor de Handelskade, een breker van den feilen golfslag. Men heeft het IJ den weg lot de stad afgesneden; den toegang tot het dok bijkans versperd, door bruggen te slaan over de monding, ten bate van het spoorwegverkeer, o zeker, maar waarbij de scheepvaart slechte rekening maakt. «Doch ze wreken zich verschrik kelijk, de watergeesten van het IJ «Des nachts als alles sluimert op het land sluipen zij langs de bedding naar de zinkstukken waarop de menschen hunne dijken bouwden, en ze trekken aan het rijs en klop pen tegen de palen en kespen, tot eindelijk de ondergrond verschuift, de masten, in het slib geheid, uit het lood geraken, en Hij zweeg, maar wees met de hand naar de spoorweg-viaducten en keek veel- beteekenend naar het onvoltooid stationsgebouw. «En toch, hier huist de ziel van Amsterdam!» borst hij weer uit. «Wat winnen wij of rij aan rij de huizen ginds ter zuidzij al verrijzen! dat is maar franje! Hoe het lot te keeren is ik weet het niet. Maar ik wou, dat heel het werk, dat Amsterdam verjongen moest, maar ir. werkelijkheid haar de keel toebindt, nooit boven water was gekomenEn deze zeeman is, om die wensch, geen slechter Am sterdammer I gehouden heb, mijnheer Vaughan, zeide hij met eenen glimlach. Ja, ik dacht ook wel, dat gij uwe belofte houden zoudt; zijt gij al lang in Engeland? Een paar dagen. Hoe lang denkt gij hier te blijven? Tot dat ik bericht krijg, dat ik terug moet komen. De zaken staan daar niet best voor ons. Ik moet wachten, tot dat de atmos- pheer daar wat opgehelderd is. Ik zag hem vragend aan. Ik dacht, dat gij mijne aan gelegenheden kendet, zeide hij. Ik vermoed, dat gij u afgeeft met samenzweringen ik zeg dat niet om u te beleedigen, maar ik weet er geen ander woord voor. Ja wel, ik ben samenzweerder, hersteller, apostel der vrijheid, of hoe gij 't noemen wilt. Maar uw land is toch reeds vrij sedert eenige jaren. De onderneming zou uitgaan van de Leidsche, thans Rotterdamsche tramway-maatschappij, en de rit zou slechts 10 cent kosten. Het plan is echter nog zeer vaag. (L. D.) Tegen eene ongehuwde moeder, die 4 weken geleden hare minder jarige kinderen in een hulpeloozen toestand te Leiden heeft achterge laten, is door de politie procesver baal opgemaakt. Uit 's Hage wordt gemeld Zaterdag op Zondagnacht is bij verschillende kleine winkeliers inge broken en zijn verschillende der uitgestalde waren vermist. De mees te ruiten waren blijbaar met arm of hand ingeduwd. Op die wijze werden medegeno men uit den sigarenwinkel, hoek NW. Buitensingel en Loosduinschen weg, een kistje sigaren; uit een nering in het Achterom, een pak lampenkatoen; uit een banketbak kerswinkel in de Fagelstraat, eene hoeveelheid ulevellen en ander sui kergoed, enz. De politie had spoedig den ver- moedelijken dader van deze inbraak- jes in handen. Gisterenochtend toch vond men, slapende in een spoor- waggon, hij het Holl. station, een 16jarigen jongen, op wien suiker en andere goederen werden bevon den van verschillende diefstallen afkomstig. Hij is voorloopig door de politie onder dak gebracht. De aangehoudende is eerst onlangs veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf wegens diefstal van glas- en aardewerk uit een pakhuis in de Ver werstraat. Men vermoedt dat hij zijn roof- werk in vereeniging met meerdere jongens heeft verricht. Naar men zegt zal te 's -Hage een Nieuwe broodfabriek worden opgericht. Aan het hoofd der direc tie zou de voormalige directeur van de bestaande Haagsche broodfabriek de heer F. W. Van den Putten, komen te staan. zijn. Een agent van politie wees te Rotterdam een man terecht, die, van den Schiedamschen dijk ko mende, de Soetensteeg wilde inrij den met een handwagen 't geen verboden is. «Waarom mag ik er niet inrij den?» vroeg de man. «Omdat het verboden is», ant woordde de agent. «Nou, maar terug ga ik niet», en hij nam den handwagen op zijn nek en sjouwde dien de Soetensteeg door tot op de Soetenbrug. Naar men verneemt, is er sprake van om een tramdienst in te richten tusschen Leiden en Leiderdorp, over den straatweg langs den Hoogen Rijndijk, op dezelfde wijze als deze thans tusschen Haarlem en Bloe- mendaal plaats heeft, nl. met wa gens uit de bekende fabriek van Beynes, welke geen rails behoeven. Andere landen zijn het nog niet, en daar werk ik voor. Onze arme Ceneri deed hetzelfde, maar aan zijn werken is een einde ge komen. Is hij dan dood? vroeg ik eenigszins onthutst. Dood voor ons allen. Ik kan u alle bijzonderheden niet meedee- len; maar een paar weken na uw vertrek uit Genève is hij te Peters burg gearresteerd. Hij heeft maan den achtereen in de gevangenis ge zeten, om zijn vonnis af te wachten. Dat is nu uitgesproken, hoor ik. Welnu, wat voor vonnis heeft hij gekregen? Het gewone vonnis onze arme vriend is op dit opgenblik op weg naar Siberie, veroordeeld tot twintig jaar harden arbeid in de mijnen. Hoewel ik geene bijzondere ge negenheid koesterde voor Ceneri, trof mij zijn lot toch geweldig. Eene jongen die Zaterdagavond op den Scheveningschen weg van het voorbalcon van een tram wilde springen, geraakte daarbij onder dat voertuig en brak zijn lii-ker- heupbeen. De ongelukkige werd eerst in het hotel «de la Prome nade» binnengebracht en is daarna per brancard naar zijne woning te Scheveningen vervoerd. Uit Rottevalle wordt gemeld Sedert tal van jaren doet zich nier en in den omtrek omstreeks dezen tijd het geval voor, dat er des nachts schapen in de weide worden geslacht, die vervolgens, ontdaan van vacht, kop, pooten en ingewanden, worden medegenomen, zonder dat er in den regel eenig spoor van te vinden is. Zoo is ook nu weder in de vorige week dit ongeoorloofd bedrijf uitgeoefend ten nadeele van den landbouwer T. Hansma te Witveen onder Ooster- meer, die hierdoor een best melk- schaap is kwijt geraakt. Aan de ijverige nasporingen der politie is het te danken, dat men reeds eene hoeveelheid vet heeft gevonden waardoor men thans de hoop koes tert ook den dader te zullen ont dekken. Gisterenmorgen is bij den oprit Hartsvelderbrug door de Gooische stoomtram een man aangereden die vermoedelijk op het laatste oogen- blik de lijn wilde oversteken. Zwaar gewond is hij, nadat dr. Kooiman uit Diemerbrug het eerste verband had gelegd, per brancard naar het gasthuis te Amsterdam vervoerd. wiens schuld een brand, die op Dinsdag jl. daar heeft plaats ge-, had, wordt geweten. Zooals men weet, wordt dit feit thans gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste f 300. Wie niet slim is, moet sterk Eenige jongens vermaakten zich Zondag op den spoordijk bij Apel- door met het rijden op een lorry. Een hunner viel er af en kreeg de wielen over een zijnor armen, waardoor hij zoo zwaar ver wond werd dat zijn hand moest worden afgezet. Bij de behandeling der honden belasting in den Arnhemschen ge meenteraad deed de heer Scheidius een zonderlinge mededeeling. Een stadgenoot steelt de belastingpen ningen en maakt daarvan eene col lectie. Wie weet hoe menigeen reeds vervolgd en met f 5 beboet werd, omdat zijn hond den penning niet droeg, daar een verzamelaar de aardigheid f?) had die penningen aan de dieren te ontnemen. Elke verzamelaar is min of meer maniac en men vergeeft hun hunne manie, maar hier houdt zij op eene onschuldige manie te zijD, daar zij anderen blootstelt aan gerechtelijke vervolging en straf. {Arnk. Ct.) Zekere H. verkocht voor zijn principaal eene koe en ging met de opbrengst er van door. De Arnhem- sche politie arresteerde hem en bracht hem naar het huis van arrest. Zonder aanzien des persoons han delende heeft de burgemeester van Hoofdplaat procesverbaal opgemaakt tegenhet gemeentebestuur, wegens het bij den schouw niet in orde bevinden van de openbare VI Te Tubbergen heeft de Rijks jachtopzichter S. een mooie vangst gedaanhet gelukte hem vijf stroo pers op heeterdaad in arrest te nemen met hunne geweren en al. En zijt gij het ontkomen? vroeg ik. Natuurlijk, anders kon ik nu niet hier zitten, en uwe lekkere si garen rooksn met dat heerlijke glaasje wijn. Die onverschilligheid, waarmede hij sprak over het ongeluk van zij nen vriend, hinderde mij. Als het voor mij verschrikkelijk was, mij dien man voor te stellen aan het werk in de mijnen van Siberie, wat moest dat denkbeeld dan zijn voor eenen man, die in dezelfde samen zweringen betrokken was? Nu, mijnheer Vaughan, zeide deze man, onder uw wel nemen, zal ik nu maar eens over onze aangelegenheden beginnen, die zullen u wel verwonderen, vrees ik. Laat ons hooren wat gij hebt mee te deelen. Vooreerst moet ik u vragen, wat Ceneri u omtrent mij verteld heeft. Door den heer A. Loomans te Roosteren (Limburg) is Vrijdag een prachtige, zwart en bruin gevlekte arend geschoten, wiens vlucht 2.20 M. bedraagt. Daar het dier slechts licht aan den vleugel is gewond, hoopt men het in het leven te houden. Uit Groenloo schrijft men aan de Arnh. Ct.: Te Beltrum en Terborg heeft zich een zonderling ziekte verschijnsel voorgedaan. Enkele le den van het huisgezin van den heer H. te Beltrum en een paar familie leden uit Terborg die te Beltrnm vertoefd hadden werden voor eenige weken aangetast door een ziekte ot lamheid die 't gebruik van bijna alle zintuigen deed verloren gaan. Vooral de oogen weigerden hun dienst en de ledematen waren verlamd, geen eten kon naar binnen worden gekregen en loopen ging uiterst moeilijk. Enkele doctoren waaronder de leden van den Geneeskundigen Raad van deze provincie konden geene opheldering geven, totdat eindelijk ontdekt werd, dat de pa tiënten allen van eenzelfden pruime- boom hadden gegeteu en tengevolge van die ontdekking bemerkte men dat de boom in kwestie was samen gegroeid met een soort van palm boom, waardoor een schimmelplant was ontstaan, die de vruchten ver giftig maakte. De patiënten zijn nog verre van hersteld, al neemt de ziekte eenigs zins at. Te Arnhem wordt het geraamte van eenen walvisch vertoond. Een behendige dief heeft van den onder nemer dezer vertooning een overjas, waarin eenig geld was, ontvreemd. Den dader, een oud bekende der justitie, is men op het spoor. Tegen den landbouwer v. L. te Roggel is proces-verbaal opgemaakt, wegens het vervoeren van een kalf op eene noodeloos pijnlijke of kwel lende wijze ^strafbaar volgens ons nieuw wetboek van strafrecht.) Op grond van art. 158 no. 2 van het nieuwe strafwetboek is door de politie te Maastricht proces-verbaal opgemaakt tegen den persoon, aan Hij noemde mij uwen naam. Sprak hij niet over mijne fa milie Hij heeft u immers mijn wa ren naam niet genoemd, evenmin als zijn eigen? Hij heeft u immers niet gezegd, dat die March was, en dat Pauline mijne zuster was? Ik stond versteldtoen ik dat hoorde. Met het oog op de verze kering van den dokter, dat die man op Pauline was verliefd geweest, geloofde ik van die familiebetrek king niets; maar om hem verder uit te hooren, hernam ik eenvou dig neen, dat heeft hij mij niet gezegd. Goed, dan zal ik u nu mijne geschiedenis in het kort vertellen. Buitenaf ben ik bekend onder ver schillende namen, maar mijn ware naam is Anthony March. Onze moe der was eene zuster van dokter Ce neri. Vader stierf jong, en liet zijn aanzienlijke fortuin na aan zijne vrouw. Na eenigen tijd stierf ook Door den paardenkooper H. is eene burgerlijke actie met eisch om schadevergoeding ingesteld tegen den commissaris van politie te Roermond. Deze heeft nl. op ver moeden van diefstal den steenen vloer in den stal van H. laten op breken door een stads werkman, terwijl de eigenaar daarvan de her komst kan bewijzen. De dienstijver schijnt in deze wat ver gegaan. Te Vlissingen heeft zich in het afgeloopen hadseizoen, vooral des Zondags, behoefte doen gevoelen aan meer badmateriaal. Daarom heeft thans het gemeentebestuur besloten tot aankoop van een deel van het te Zandvoort gebruikte materiaal, zijnde 19 heerenkoetsen, 6 dameskoetsen, 4 dubbele badkoet sen, 6 Scheveningsche strandtenten en 40 strandstoelen, tot een geza- melijk bedrag van f5485. Uit Bergen op Zoom wordt ge meld van 7 November: In den afgeloopen nacht is, ten gevolge van den hevigen storm, een gedeelte van het muurwerk van de in aanbouw zijnde maltose-fabriek met donderend geraas ingestort. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad, doch de schade is vrij aanzienlijk. Ten aanschouwe van honderden is men druk bezig met wegruimen, terwijl de staande gebleven gedeelten verankerd wor den. Onder de bijzonderheden behoort, dat bij den landbouwer B., onder de gemeente Brummen, gisteren zij, en liet toen alles in handen van oom Ceneri, als voogd over Pauline en mij; en weet gij wat er met dat geld gebeurd is, mijnheer Vaug han Dokter Ceneri heeft het mij gezegd, hernam ik, ondanks mij- zelven meegesleept door de korte en bondige wijze, waarop hij de feiten meedeelde. Ja, het werd besteed aan de belangen van Italië. Het heeft ge diend tot onderhoud van menigen echten Italiaan, menigen roodhemd. Onze geheele fortuin ging er mee heen, maar ik heb er mijn oom niet om veracht. Toen ik vernam waar het geld gebleven was. vergaf ik hem alles. Dan laat ons er niet meer over spreken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2