I Teruggeroepen. 4e Jaargang. Donderdag 11 November 1886. No. 1028. ABONNEMENTSPRIJS: tasfsijssf Oüggiliks Bitgenomen Zon- sa a!§g»!te Fsestd&gen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVER/JOUT. FEUILLETON. foor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommars 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de xublicito Etrangère <9. L, DATIEF. 2f Co.. JOE. F. JONES, Sucr., Parijs, 3lbis Faubourg Montnwrtre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 eeuw. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentién worden aangenomen tot 's middags 12 ue:?a g v it Nijvdihoid bebbsa 25 ot. jtoraoüU. Donsleur» e MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hit Paviljoen. Ingaag aan da B?aefz\jde 2s daar. Geopend dagelyks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents pa? portoon. Donatonrs en ledon der Medsriandschc Maatschappij ter bovorderii fartooa van diploma 7?\jas toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang 'i'rout zijde va u et Paviljoen op het teira«. Goot-, dag. v 104 uur. Toegang 25 ödtnder Neierlandache Maatschappij ter bevordering vaa Nyvtrheïd he'obon op vertoon van diploma vrijen toogang, donateurs met geselschap, leden mat 1 dame. Bisschoppelijk museum voor korkolijkn oudheid, knust en geschiedenis, v.;or»l Ha Nederland cn raeer hiizoador van het Hasriamscho Bisdom, Kruisweg Mo. 59. Geopond dagelijks, aitgonoir.on Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cents per porsoou. Doorloopondo toegangskaarten voor eeu gehool j*.f S 1 gulden. Museum der stad Haarlem op Jut Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alia werkdagen van 10-i uur, van 15 October tot 14 April op die dagaa van 108 uur tegen betaling van 25 cants par persoon, alleen op Zondagen koütelooB vas 124 uur, de overige Christelijke feestdagen togen betaling van 25 cants per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jnron uiet dan ouder bahooriijkgeleid». Smwrs museum in da Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Saterdag, Zon- en Feestdagen van II8 nur. Taylors bibliotheek. Geopend Woonadag, Donderdag, Vrydag en Saterdag; van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. GeopB&d Woensdag en Zaterdag van S—4, uur. Orgel-bespeling in de Groots Kerk. Dinsdag van .1—2 ea Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudogroanmarkt) vrjj. Gisteren beeft te Brussel de manifestatie plaats gehad der vrou wen uit het l&nd van Charleroi ten gunste van de amnestie. Ongeveer 1000 vrouwen, allen in het zwart gekleed, zijn met een specialen trein aan het Zuiderstation aangekomen, waar een dicht opeengepakte me nigte, in -n buiten het station, haar toejuichte en «vivdl'amnestie!» riep. In eeue samenkomst, welke Maandag tusschen den redacteur van Le PeupleJean Volders, en den burgemeester van Brussel plaats had, werd bepaald dat het verzoek schrift aau het stadhuis zou worden aangeboden en niet aan het ge bouw der Kamer, daar de burge meester geen politieken optocht zou kunnen toelaten op den dag der plechtige opening van de Kamers. De troonrede, waarmede gis teren de zitting der Kamers is geopend luidt in den aanhef aldus: «Het doet mij genoegen, mij weder in het midden van de vertegenwoor digers der natie te bevinden eu met hen dit, uit zijne puinhoopeu her rezen, paleis in te wijden.» Daarop volgt de verklaring, dat België met alle mogendheden in alleszins gun stige betrekking staat. «Onze be trekkingen met alle mogendheden» zoo luidt het «zijn uitmun tend gebleven. België vervult nauw gezet de verplichtingen, welke de neutraliteit aan het land oplegt, en door deze gedragslijn, waarvan het nooit is afgeweken, heeft het zich de achting en het vertrouwen der andere staten waardig gemaakt.» Daarna wordt geconstateerd, dat de industrieele productie des lands, bevorderd door de Aut-werpsche 24) 'HUGH CONWAY. ZEVENDE HOOFDSTUK. VAN DE FAMILIE. Zoo meen ik het uiet. Victor Emanuel's goevernement ia nu voor goed gevestigdItalië is vrij, en zal jaar op jaar rijker worden. Welnu, mijnheer Vaughan, nu is dit mijn ideeik geloof, dat, indien de feiten den koning voorgelegd worden, er iets kan gedaan worden. Ik geloof, dat, indien ik, en gij ten behoeve uwer vrouw, ter' kenuisse van den koning brachten, dat ons geheele vermogen door Ceneri was besteed aan vaderlandslievende doeleinden, tentoonstelling, niet is verminderd. Bij deze mededeeling wordt uitbrei ding der handelsrelatien nanbevo len. Voorts wordt er gewezen op de gebeurtenissen, die bij de mijnwer kers onder Luik en Charleroi heb ben plaats gehad, en die, ook af gescheiden van de overdrijving in de berichten te dier zake, alleszins betreurenswaardig blijven. Onder voorlichting van de resultaten der Commissie van onderzoek zal het Goevernement de noodige ontwerpen voor belangrijke hervormingen aan de Kamers voorleggen. Er behooren namelijk zoo wordt er verder aangevoerd maatregelen te wor den genomen om de vrije vorming van vakvereenigingen te begunsti gen tusschen de patroons en werk lieden nieuwe banden te knoopen in den vorm van scheidsrechtelij ke raden; den arbeid vaa vrouwen eu kinderen te reglementeeren; mis bruiken in de uitbetaling van het loon tegen te gaan; den bouw van behoorlijke arbeiderswoningen te be vorderen; de ontwikkeling van in stellingen voor de hulp, verzekering en pensioen, te steunen; de dron kenschap en onzedelijkheid te be st. ijden; terwijl er ook meer afdoende maatregelen zullen moeten worden genomen om de vervalsching van voedingsmiddelen te beteugelen. Verder wordt in de rede aange kondigd, dat er van het recht vau gratie een ruim gebruik zal wor den gemaakt ten opzichte der per sonen, die tengevolge der gebeur tenissen te Luik en Charleroi veroordeeld zijn. Daaromtrent wordt nog gezegd «De verantwoordelijk heid voor die feiten komt bovenal ten laste van hen, die ze door strafwaardige opruiing hebben te weeg gebracht, en thans, Mijne en wij daardoor arm waren gewor den, een groot deel van het geld, zoo niet alles, ons zonder bedenken zou worden teruggegeven. Gij moet in Engeland wel vrienden hebben, die u in dezen van dienst kunnen zijn bij Victor Emanuel. Ik heb vrienden in Italië. Ga ribaldi. bijvoorbeeld, zou eene ver klaring kunnen afleggen omtrent het bedrag, dat hem door dokter Ceneri is ter band gesteld. Zijn verhaal was niet onaanne melijk, en wel beschouwd, was zijn "an niet zoo geheel onzinnig. Ik begon over te hellen tot de gedachte, dat hij werkelijk mijn zwager kon zijn, en dat Ceneri, om de eene of andere reden die fami liebetrekking kon verzwegen heb ben. Maar ik heb dat geld niet noodig, ik heb geld genoeg, zeide ik. Maar ik wel, ik bezit niets, Heeren, nu de rechterlijke autoriteit heeft gesproken, heb ik gemeend, lankmoedigheid aan den dag te kunnen leggen jegens het grootste aantal der ongelukkige verdwaal den.» Met betrekking tot de militaire kwestie zegt de troonrede: «Te recht houdt de openbare meeniDg zich bezig met ae vraagstukken, aangaande de recruteeriDg voor het leger. Het is alleszins wenschelijk, dat mijn Goevernement door eene vaderlandslievende overeenstemming tusschen de partijen worde in staat gesteld om de zaak tot eene oplos sing te brengen, die door de be langen van den hoogsten aard wordt vereiseht.» Nadat er vervolgens is medege deeld, dat de bevolking der ouder staatstoezicht geplaatste lagere scho len sedert de invoering der wet van 1884 met bijna 250,000 kinderen is vermeerderd, wordt er een wets ontwerp betreffende het hooger on derwijs aangekondigd, benevens een voorstel ter bevordering van het professioneel onderricht. Daarna wordt nog geconstateerd, dat de financiën, in weerwil der crisisin een gunstigeu toe stand verkeerenwaarna de rede eindigt met den gebruikelijkeu wensch, dat de werkzaamheden der Kamers heilzame vrucht mogen op leveren. Vóór de opening der Kamer zitting zijn de Koning, de graaf van Vlaanderen en de graaf van Henegouwen, te paard vóór de bur gerwacht staande, door het publiek toegejuicht. Daarbij heeft er geen enkele vijandige manifestatie plaats gehad. De paragraaf der troonrede, be treffende de lankmoedigheid jegens de veroordeelden werd door de lin- hernam hij meteen open lach, mij dunkt om der wille uwer vrouw moest gij mij niet alleen laten handelen. Ik moet er eerst eens rijpelijk over denken. Zeker, - ik heb ook geen haast. Ik zal inmiddels mijne pa pieren en mijn rekest in orde bren gen. En mag ik nu mijne zuster ook eens spreken? Zij komt aanstonds binnen, zoo gij nog een oogeubük tijd hebt. Is zij wat betermijnheer Vaughan? Ik schudde droevig het hoofd. Arme meiddan vrees ik, dat zij mij niet herkennen zal. Sedert onze kindsheid zijn wij niet dikwijls bij elkander geweest. Ik ben veel ouder dan zij natuurlijk, en sedert mijn achttiende jaar heb ik altoos gevochten en geconspireerd. Onder zulke omstandigheden denkt men niet veel aan familiebetrekkingen. ker- en de rechterzijde met toe juiching begroet. De vrouwen uit Charleroi hebben ten raadhuize den burgemeester bet rekest om gratie aangeboden. Overigens is er niets anders voor gevallen dan dat er enkele kreten van manifestanten werden gehoord bij het passeeren der troepen naar de vergaderzaal. Dank zij der groote machtsont wikkeling door politie en militairen, die de talrijk opgekomen benden bedwongen, zoomede aan de on gunstige weersgesteldheid, liep de optocht van den Lord-mayor te Londen gisteren zonder stoornis af. Des ochtends poogden twee ge delegeerden van den Socialiste..bond den chef der politie Warren te spreken, om te vernemen of hij volhardde in zijn verbod tegen de voorgenomen «meeting» van werk- loozen op het Trafalgar-plein. War ren weigerde de gedelegeerden te ontvangen en verwees hen naar de gisteren avond verschenen nieuwe proclamatie, verbiedende elke be- toogiug op en rondom het Trafal- gar-plein. Desniettemin hielden eenige duizenden individuen er eene informeele vergadering. Rondom de zuil van Nelson hielden Burns en andere socialisten heftige redevoe ringen tegen Warren, waarbij zij aandrongen op het recht van ver gadering voor de werklieden, alsook op het recht op brood voor de broo- deloozen. Eeue groote menigte juichte onder eenen plasregen deze tiraden toe, terwijl sommigen met roode vlaggen wuifden. De politie liet deze betooging toe, die ein digde met een driewerf hoezee voor de sociale omwenteling. Nadat de aanwezigen eene resolutie hadden aangenomen en de sprekers waren zins, bovendien moest ik rekening houden met zijne woo den bij eene vroegere gelegenheid gesproken. Mijnheer Macari, zeide ik. Excuseer March is mijn naam. Mijnheer March dan, ik moet u verzoeken mij nu de bijzonder heden eens mee te deelen aangaande den schok, die mijne vrouw ge deeltelijk van haar verstand be roofde. Daar kan ik nu niet over spre ken, dat zal ik iater wel eens doen. Wilt gij mij dan ten minste uwe woorden eens nader verklaren van toen wij te Genève van elkan der afgingen? Ik moet u verzoeken mij die woorden niet kwalijk te nemen: ik vraag er verschoouing voor; ik weet, dat ik toen haastig en ondoordacht gesproken heb maar ik weet niet meer wat, en kan dat dus Da- tuurlijk ook niet nader verklaren. heengegaan, deed de politie het voetstuk der zuil en het plein zelf ontruimen, waarbij kleine, onbedui dende botsingen voorkwamen. En kele groepen trokken tierend naar de Pall Mall, Piccadilly en het Hyde Park, om onder weg de clubs uif te jouwen. Doch ernstige on lusten hadden er niet plaats. Eenige honderden hielden nog eene «mee ting» in het Hyde Park rondom het Achillesbeeld, zonder inmenging van de talrijk aanwezige politie en mi litairen. Slechts éene arrestatie heeft er plaats gehad. De Daily News maakt het antwoord openbaar van Gladstone op de uitnoodiging van de Bulgaar- sche afgevaardigden om zijne stem ten gunste van Bulgarije te ver heffen. Gladstone zegt dat zijne ge voelens en wenschen ten opzichte der bevrijde provinciën van het Turksche rijk onveranderd gebleven zijn. Het was eene edele daad van den vorigen Czaar geweest, voor Bulgarije, behoudens zekere recht matige verplichtingen, vrijheid te verlangen, moest het nu echter in deze andere richting onder het juk geraken, dan zou er door die edel moedige handeling een streep wor den gehaald. Hij hoopt dat de hui dige Czaar getrouw zal blijven aan de traditiën, welke zijnen voorgan ger eer en dankbaarheid hebben doen oogsten. Hij had het niet als zijn plicht beschouwd, zijne stem onder de gegevene omstandigheden te verheffen, wijl hij geloofde en nog gelooft dat er in Engeland geen verschil van meening bestaat over deze aangelegenheid. Overigens had hij geenen grond om te betwijfelen dat Eugeland's gezindheid op dit stuk getrouwelijk in den Europee- schen Raad door Lord Iddesleigk vertegenwoordigd worde. Ik antwoordde niet, want ik wist niet zeker, of hij mij al of niet op eene slimme wijze misleiden wilde. - Ik weet nog, dat ik woedend was, ging hij voort, toen ik hoorde, dat Pauline getrouwd was. Dat had Ceneri nooit moeten toe staan bij haren zielstoestand en dan, mijnheer VaughaD, ik had mij in 't hoofd gezet, dat zij eenen Ita liaan moest trouwen. Hare schoon heid, dacht mij, zou haar, zoodra zij hersteld was, eenen echtgenoot doen vinden van den aanzienlijk sten stand. Pauline's binnenkomen belette mij hierop te antwoorden. Ik was uiterst benieuwd te zien welk effect de te genwoordigheid van dien zooge- naamden broeder op haar hebben zou. Macari stond op, en ging naar haar toe. Pauline, zeide hij, kent. gij mij niet meer?

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1