Bij keizerlijk besluit van Maan dag is de Duitsehe Rijksdag tegen 25 dezer bijeengeroepen. Het invloedrijke Russische blad van Katkoff, de Moskomskya Wje- domosti, bevat een artikel tegen de voortdurend Bulgaarseb-gezinde po litiek van bet Kabinet van Berlijn. Officieel, zegt het blad, brengt de Pruisische regeering niets tegen de handelingen van Rusland in, maar officieus laat zij zich in bedenke- lijken zin uit, en daardoor jaagt zij ae beurs vrees aan. Zoo heeft men thans te Berlijn operatiën onderno men, door welke de Nederlandsche geldmarkt de Russische koersen nog meer zal gaan drukken. Te elfder ure is de keuze van een vorst van Bulgarije tot heden uitgesteld. Na de verkiezing zijn wijzigingen in het ministerie te ver wachten. Maandag ochtend ten 2 ure is er eene kanonneerboot van Varna ter reede naar Burgas opgestoomd, alwaar eene zeer opgewonden stem ming heerscht. Te oordeelen naar den aard der beweging, schijnt er reden te bestaan om te vreezen voor eene ernstige revolutie onder de Rumeliërs. De officieren en man schappen der Mercurius zijn gedu rig aan wal, en schijnen met de Bulgaren op den besten voet te staan. immnhm. Haarlem, 10 November 1886. Gisteren is door de politie alhier aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht J. H., oud 25 jaren, koopman, geboren en wonen de te dezer stede, tegen wien door de Arrondiss.-Rechtbank bevel van gevangenneming was verleend we gens bedriegelijke bankbreuk. H. K. H. de Prinses van Wied legde Maandag te 'sHage bij ver schillende ingezetenen bezoeken af, en maakte ook een rijtoer door het Scheveningsche Park. De Prinses gebruikte ten huize van graaf Van Bijlandt het middag maal en keerde te 9 uren 's avonds naar Amsterdam terug. Het Kamerlid, de heer Heldt, maakt een reis door Zeeland, ten einde afdeelingen van het Alge meen Ned. Werkliedenverbond te vestigen. Het Bestuur van den Alge- meenen Nederlandschen Vredebond heeft zich bij gemotiveerd adres tot de Tweede Kamer gewend, om aan te dringen op wijziging van art. 56 der Grondwet, zoodanig, dat geen oorlogsverklaring door eene Neder landsche regeering zal zijn toege laten, zonder de voorafgaande toe stemming der Staten-Generaal. De Zaanlandsche Kamer van Koophandel heeft zich in den aan vang van dit jaar gewend tot den Minister van Justitie, om op de wenschelijkheid te wijzen dat art. 787 sub. 2e W. v. K., dat voorschrijft de curators in een faillissement bij voorkeur uit crediteuren te kiezen, getrouwer dan thans geschiedt, zou worden in acht genomen. De Minister antwoordde dat deze zaak tot de bevoegdheid der rech terlijke macht behoorde en dus niet vatbaar was voor de tusschenkomst der Regeering. Thans heeft de Zaanlandsche Ka- Zij keek hem aan met groote oogen, maar schudde haar hoofd, als iemand die in twijfel verkeert. Hij vatte hare hand. Ik merkte toen op, dat zij instinktmatig van hem terugweek. Arme, arme meidl zeide hij. Dat is erger dan ik dacht, mijnheer Vaughan. Pauline, het is lang geleden, dat wij elkander ont moet hebben, maar gij kunt mij toch niet vergeten hebben. Zij richtte hare groote doffe oogen op zijn gelaat; maar gaf geen tee kenen, dat zij hem herkende. Zie eens of gij u kunt her inneren wie dat isPauline, - zeide ik. Zij streek zich met de hand over het voorhoofd, maar schudde toen nogmaals met het hoofd. Non mi ricordo prevelde zij, toen zonk zij op een stoel met een zucht, alsof die inspanning hare krachten had uitgeput. mer zich met een schrijven van ge lijke strekking gewend tot de arron- dissements-rechtbanken in Neder land. De opbrengst van het goede renvervoer der Noord-Zuidhollaud- sche stoomtramweg - maatschappij HaarlemLeiden bedroeg in de maand October 1886 f6297,96, zijnde f7,25 per dag-kilometer. Dit jaar zal er nog examen worden atgenomeu van leerling- telegrafisten. Het examen zal plaats hebben op 30 November te Rotter dam, en daaraan zullen tevens kun nen deelnemen telegrafisten der 3e klasse, die voor bevordering tot tele grafist der 2e klasse in aanmerking wenschen te komen. Nieuwe leerlingen zijn er dit jaar niet aangenomen. De cursus is op geheven. Art. 8 van het wetsontwerp tot bevordering der Zondagsrust luidt: «Het is verboden op Zondag vóór 12 uur 's middags, in voor het publiek toegankelijke localiteiten sterken drank toe te dienen of te leveren bij hoeveelheden minder dan twee liter.» Gaat dus een gezelschap een kroeg binnen, bestelt daar eenige liters sterken drank en drinkt ze uit, dan valt hiertegen niets te doen. De bedoeling van genoemd artikel, te voorkomen dat de Zondagsrust gestoord worde door misbruik van sterken drank, gaat alzoo geheel verloren. Beter zou het daarom zijn, indien men het drinken of ver schaffen van alcoholische dranken vóór 12 uur des middags, in alle tapperijen en daarmede gelijkstaan de gelegenheden, geheel verbood. {Arnh. Cl. Maandagavond kwam bij een varkeusslachter te Amsterdam een man, die, zoo hij zeide, een stuk worst wilde koopen. Toen de slach ter zich echter omwendde om het gevraagde te krijgen, greep de man een stuk vleesch en stak het in zijn mond. De winkelier bemerkte de beweging en zag om, waardoor de ander zoo schrikte dat het stuk vleesch hem in de keel schoot. Hij zou er aan gestikt zijn, ais een na- bijwonend apotheker geen hulp ver leend had om het vleesch te ver wijderen. Eenige straatjongens te Am sterdam hebben een 12-jarig knaapje uit het Port. Israël, weeehuis, dat op het Amstelveld langs de kerk ging, met petroleum begoten en vervolgens in brand gestoken, waar door het hoofdhaar, de wenkbrau wen en oogwimpers van het slacht offer verbrandden. De politie doet onderzoek en het is te hopen, dat zij de schuldigen zal ontdekken, opdat hen een geduchte les worde gegeven. Men schrijft aan het U. D. «In Januari 1885 werd te Am sterdam iemand tot 2 jaren celstraf veroordeeld. Hij had toen 4 maan den preventief gezeten. Met het oog op zijn toestand werd hem vergund van de pistole gebruik te maken. Een aantal vrienden brachten het noodzakelijke geld daartoe bijeen. Indien deze gevangene onder de nieuwe wet was veroordeeld, zou hij in October in vrijheid zijn ge steld. Nu heeft men hem juist in October, in eene gewone cel, in het gevangenispak, opgesloten en hem verboden laDger van het voorrecht der pistole te genieten. Het verheugde mij, dat zij Ita- liaansch had gesproken. Dat deed zij nooit, dan wanneer men het haar bepaald verzocht. Dat zij het nu deed, was mij een bewijs, dat zij den bezoeker, hoe flauw dan ook, met Italië in verband bracht. Dat was voor mij een nieuwe straal van hoop. Er was nog iets dat ik opmerkte. Ik heb gezegd, hoe zelden Pauline hare oogen opsloeg naar iemands gelaatmaar ditmaal keek zij voort durend naar Macari, zoo lang hij in de kamer was. Hij zat dicht bij haar, maar na nog een paar woor den tot haar gericht te hebben, sprak hij uitsluitend tot mij, en al dien tijd kon ik zien, dat mijne vrouw met strakke, onrustige oogen naar hem keek, verscheidene malen zelfs meende ik eene uitdrukking van bangheid in hare oogen waar te nemen. Nu, het mocht bangheid, haat, onrust, zelfs genegenheid ge- Het is natuurlijk wettig, wat hier geschiedt maar is het ook bil lijk?» Toen Maandagavond de Noord- wijker boot op hare terugreis van Zaandam te Aalsmeer aankwam, moesten de kapitein en de stuurman de hulp der politie aldaar inroepen tegen den machinist, die, dronken, hen beiden onderweg had willen vermoorden. De woesteling werd te Aalsmeer in hechtenis genomen; de boot ech ter kon nu hare reis niet vervolgen en moest blijven liggen. De heer C. Croll heeft, als mon deling gemachtigde van den heer F. Domela Nieuwenhuis, voor de Bom van f 5215 aangekocht een huis, met schuur en erf en een perceel bouwland te Beemster, groot 1 hectare, 31 aren en 10 centiaren. Een der beruchtste personen t it de donkere holen in de Bagijne- straat te 's Hage is gisterenmiddag harer waardig op het veld van oneer gesneuveld. Maria H., beter in hare omgeving bekend als «de vuurduivelin», is met eene kruik jenever voor den mond bezweken. Dagelijks bijna doorloopend be schonken, was zij ook gisterenmid dag weder zoo door den drank be neveld, dat zij buiten machte was zich op de been te houden. Noch- thans had zij kracht genoeg om eene in hare nabijheid staande kruik jenever te grijpen en voor den mond te zetten, waaruit zij een slok nam, die haar den adem kostte. Met eene stuiptrekking stikte zij in den alco- holischen drank. (D.) In de Borneostraat te 's i lage werden Maandag ochtend vier ar tilleristen, die beschonken waren, door een patrouille vervolgd. Zij sprongen in de zich daar bevindende sloot, om zwemmende de kazerne te bereiken, doch konden zich moei lijk aan de door hen verdiende straf onttrekken. Gisterennacht is te Scheveningen geland schipper Bal met de schuit Neptunus. Hij had een groot aantal netten verloren, daar hij aangeval len was door de Belgische sloep O 144, die herhaaldelijk getracht had zijn schuit in den grond te loopen, doch stuitte op het «rij-tuig». De bemanning dreigde met messen. Schipper Bal heeft van het gebeurde aangifte gedaan. De heeren Hoogland en Massée te Dordrecht hebben door het aan brengen van injectors van nieuwe vinding aan de stoomvaart een groo- ten dienst bewezen; de stoomketels worden gevoed door middel der af gewerkte stoom, die het water in dei ketel brengt op 180° Fahrenheit Gisteren had eene proefreis plaats met eene der stoombooten der bin- nenlandscheschroefstoombootreederij directeur de heer J. J. B. J. Remy te Dordrecht, van die plaats naar Rot terdam, waarop die injector is aange bracht, waarbij bleek de uitnemende werking, terwijl eene besparing van steenkolen van minstens 20% 'verkregen wordt. Voortaan zal te Arnhem van hon den hooger dan een halve meter een belasting van f 10 en die be neden genoemde maat, eene idem van f3 geheven worden. weest zijn, als er maar een zweem van terugkeerende verstandsvermo gens in was, mocht het zoo zijn 1 Ik begon te gelooven, dat als Pau line herstellen zou, het door mijnen bezoeker zou te weeg gebracht worden. Toen hij dus afscheid nam, drong ik er in vollen ernst op aan, dat hij zijn bezoek spoedig, zoo moge lijk den volgenden dag, zou her vatten. Hij beloofde dat ook gaarne, en wij namen afscheid voor dien dag. Of hij even voldaan was over onze ontmoeting als ik, weet ik niet. Na zijn vertrek werd Pauline on rustig. Verscheidene malen zag ik, dat zij hare hand tegen haar voor hoofd drukte. Zij scheen niet stil te kunnen zitten. Telkens ging zij naar 't raam, en keek naar de straat. Ik lette daar echter niet bijzonder op, ofschoon ik een of tweemaal zag, dat zij een hangen smeekenden blik op mij richtte. Ik veronderstelde, Maandag morgen is tusschen Maarsbergen en Venendaal op den sneltrein van Utrecht geschoten, waardoor een ruit in een 3e klasse- rijtuig verbrijzeld en een reiziger in het gezicht werd gekwetst. Naar men aan het D. v. N. me dedeelt zal mevr. Bulkley zich met der woon in Arnhem vestigen. Een jong kunstschilder, Marker van geboorte, de heer A. van der Wissel, wonende te Kapelle a/d IJsei, heeft, ten behoeve van het arme Trijntje van Marken, een door hem vervaardigd schilderij laten verloten. De opbrengst heeft hij zelf aan haar ter hand gesteld. Te Gennep schijnt het schaken mode te worden. Op nieuw is daar in den nacht van Woensdag op Donderdag een meisje ingepalmd, en wel de zuster van den verlief den ridder, die in de vorige week een Oeffeltsch boerinnetje wegkaapte. Algemeen komt men tot de over tuiging, dat in de Gennepsche jeugd nog een overblijfsel huist van de riddertijden, zoo gewillig laten zich de dames een ontvoering welge vallen. In den afgeloopen zomer heeft een inwoner van Oud-Beierland eene proef genomen om kersen te bewaren. Hij had ze versch geplukt in eene fleach gedaan en daarna in den grond begraven. De flesch werd Maandag opgedolven, en het bleek dat de kersen er uitzagen en smaakten alsof ze zoo pas van den boom kwamen. Uit Bruinsise wordt gemeld Tengevolge van den hevigen storm uit het zuid-westen heeft de gezag voerder der stoomboot van Rotter dam op Vlissingen Zaterdag 6 dezer p. m. 400 balen mosselen, bestemd naar Londen, op den steiger te Zijpe moeten achterlaten. De oesters, met dezelfde bestemming, heeft hij gelukkig meegenomen, men zegt 300,000 stuks. De verzendingen zijn in den laatsten tijd verbazend toe genomen. Te Boskoop dingen vijf personen naar de vacante betrekking van gemeente-ontvanger. Dit vijftal be staat naar men meldt uit een gemeente-secretaris, een candi- daat-notaris, een manufacturier een opperman I) en een dood graver 1 Te Andelst waren gisterenmor gen een vader en zoon bezig eenen zwaren peppelboom te vellen. De zoon waarschuwde zijnen vader, dat de boom ging vallen, doch door den verkeerden kant uit te loopen, kreeg de oude man den boom op het hoofd, zoodat hij terstond een lijk was. De heer G. Otten, zoon van den aannemer Otten, te Meppel, is Zondagavond bij zijn huiswaarts keeren op den straatweg van Zwolle naar Hattum aangegrepen door vier personen, die hem handen en voe- te i bonden. Toen hebben zij hem gedeeltelijk ontkleed en alles afge nomen: ketting en horloge, geld beurs en portefeuille, tot zelfs zijne bovenkleeren toe. Reeds meermalen is het gebeurd, dat de boeren van Jutfaas 's nachts hat iets van vroeger tijd, dat be trekking had op Macari, aan het doorbreken was iu haar beneveld brein, en ik wachtte met ongeduld den dag van morgen af, als hij ons weer zou bezoeken. De man wilde iets van mij gedaan krijgen, der halve twijfelde ik niet, of hij zou terugkomen. Hij kwam ook terug, en ook den volgenden dag, en den daaraanvol- genden, en verscheidene andere da gen. Het was duidelijk, dat hij mij, zoo mogelijk, voor zich wilde inne men. Hij deed al wat hij kon, om zich aangenaam te maken, en ik moet zeggen, dat hij in de gegeven omstandigheden een zeer onderhon dend gezelschap voor mij was. Hij kende alle bijzonderheden van dit of dat komplot of van deze of die politieke aangelegenheid van de laatste tien jaren, of tenminste hij wendde dat voor. Hij vertelde allerlei origineele bezoek kregen van lastige indrin gers. Zoo wisten in den nacht van Zaterdag op Zondag eenige dieven in het «bakhuis» van den land bouwer O. te komen. Alles, wat voor de hand lag, zooals brood, kaas, linnengoed, schoenen, tot zelfs de koffiemolen toe namen ze mede. Docr middel van lucifers, die bij dozijnen op den grond lagen, wis ten zij zich licht te verschaffen. De dieven zijn tot dusver onbekend. De kermis te Steenwijk gaf te Steenwijkerwold weder aanleiding tot ergerlijke tooneelen en vecht partijen, getuigen de vele proces sen-verbaal, die opgemaakt werden. Zoo werden op den weg van Steen- wijk naar Fledder, onder de buurt schap Eesveen, vier personen, die van de jaarmarkt huiswaarts keer den, aangevallen door een boeren knecht uit Nijlsleek en hun met een scherp voorwerp verscheidene houwen toegebracht, terwijl de dader later verklaarde, dat hij zich in de fersonen vergist had. Te Zuidveen werden een boerenknecht te Onna, zonder de minste reden, bloedende verwondingen toegebracht en al zijne kleederen stuk gesneden door een drietal personen, die reeds vroe ger meermalen voor dergelijke fei ten werden veroordeeld. Ook bij eenige tapperijen buiten de stad Steenwijk gelegen, moet geslagen zijn met stokken of latten waaraan messen bevestigd waren. cineo mmm. Het parket van Versailles in strueert dezer dagen een zeer be langrijke zaak. Men heeft bemerkt, dat de gevangenen, die zich onledig hielden met het vervaardigen van bijouterieën voor verscheiden goud smeden te Parijs, groote hoeveelhe den goud, men weet niet hoe, uit de gevangenis van Poissy verzonden. Men zoekt te Parijs ijverig naar de handlangers. Twee van dezen en de zuster van een gevangene zijn reeds ingerekend. In hun wo ningen werden 3 kisten met goud en zilver en eenige kostbare stee- nen gevonden. Bij een voorstelling in het «Ch&telet» te Parijs vielen 2 knechts van de zoldering- boven het tooneel, naar beneden. Gruwelijk verminkt, werden zij naar het gasthuis over gebracht. Men wanhoopt aan hun leven. Het gordijn moest neergela ten en de voorstelling een poos ge staakt worden. Een te Evreux geacht dokter is, na champignons gegeten te heb ben, overleden. In een andere wijk der stad stierf een vr.uw aan dergelijke vergifti gd- Aan de Franschegeweerfabriek te Tulle is de levering van 10,000 geweren opgedragen volgens het nieuwe model Lebal, dat 8 mM. kaliber (kogel van staal met mes sing omhulsel) en eene aanvanke lijke snelheid van niet minder dan 530 M. per seconde heeft. Het voor de patroon gebruikte buskruit wordt aangemaakt door den kolonel der artillerie Bruyère. Met deze gewe ren zullen in de eerste plaats zes bataljons der troepen in Tonkin en de bataljons jagers te voet bewa pend worden. De verdere bewa pening der infanterie is afhankelijk van nieuwe vergelijkende proeven te Ch&lons en Valbonne. Te Parijs zijn thans voor het eerst zes jonge Chineezen als studenten in de rechten inge schreven. anecdotes, en had veel ondervon den. Hij had met Garibaldi den geheelen Italiaanschen veldtocht meegemaakt. Hij had kennis ge maakt met het inwendige van on derscheidene gevangenissen, en was meermalen op verwonderlijke wijze den dood ontkomen. Ik had geen reden, om aan de waarheid zijner verhalen te twijfelen, hoewel ik den man zeiven wantrouwde. Al was zijn glimlach soms nog zoo inne mend, al klonk zijn gulle lach soms nog zoo natuurlijk ik kon den indruk niet van mij afzetten, dien datzelfde gelaat, of zijne manieren en woorden, bij eene vorige gele genheid op mij gemaakt hadden. Ik zorgde, dat Pauline altijd in ons gezelschap was. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2