AANBESTEDING. 4e Jaargang. Vrijdag 12 November 1886. No. 1029. abonnementsprijs: advertentiEn- Riool- en Straatwerken. FEUILLETON. Voor Haarlem per maand 40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderiiike Nommers 5 taéijjit Dagelijks Ëtg*iBB_ZEhen aigsnme Feestdagen. Brieven, gelden, advsrtentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 8. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de rublïcite Etrangèra 8. L. BAUBB $- Co.. JOH. Y. JONES. Suer., I'arijs, 31 bis Fauoourg Mc.ntmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cenUi Groote letters near Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 u*r| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal mus&tm van hei Paviljoen. Ingang aan caztoaii van diploma vrjjois toogang, donateur# met gezelschap, gismêter .NederlandBcho Maatsehappjj te? bevordering van Nijv fcaa Nederland en moer bijzonder van het Haarlemisehe Bisdom,P .-c a 1 guldon. -Museum der stad Haarlem op hst Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkd?.g6n van 104> nar, van 15 October tot 14 .April op dio dagen van 103 uur togen betaliug van 25 cents per persoon, alleen op - - OtiriatuliiVn faoafcrWnn tetrnn betaling van 25 csnts por pecaooo. Kinderen bonodon de 8 jaren wordon in het geheel mot toegelatenkinderen vau 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. «3 Son- on Fooatdagon van 1.1—3 uur. Tellers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vvydag on Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeai Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Ondeizroonijn.arkt'j vry. fty»ir? museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Woensdag ea Zaterdag van 5—4 uur. Orgel-bespeling in de Groots Kerk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem zullen op Donderdag 18 November a. s., des namiddags te 2 ure, ten Raadhuize der Ge meente in 't openbaar aanbesteden Met let/gen van een Riool van Portland-Cement, het ma liën van Bestratingen, liet netten van Moplagen en Kantdelen ens., in de Leid- schestraat. Raming f,2600. Bestek en voorwaarden liggen ter lezing ter Gemeente-Secretarie, op alle werkdagen, van 's voorm. 10 tot 's nam. 4 uur. Plaatselijke aanwijzing des Vrij dags vóór de besteding, des voor middags te 10 ure, door den Opzich ter over de Werken en Gebouwen der Gemeente, bij wien tevens tus- schen den dag der aanwijzing en dien der besteding, des voormiddags tusschen 9 en 10 ure, aan het Bu reau van Gemeentewerken, Koning straat No. 2, de noodige inlichtingen zijn te verkrijgen. Haarlem, 4 November 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. JORDENS. Be Secretaris, A. A. LAND. ALGEMEEN OVERZICHT. De Bulgaren hebben prins Wal- demar van Denemarken tot vorst van Bulgarije gekozen. De regent Karaveloff heeft zijn ontslag genomen. Zijn opvolger 25) HUGH COHWAY. ZEVENDE HOOFDSTUK. VAN DE FAMILIE. Dat was de eenige wensch van mij, waarin het arme schepsel niet heel gaarne mijnen zin scheen te doen. Zij sprak nooit in tegenwoor digheid van Macarimaar zij hield hare oogen nooit van hem af. Hij scheen eene soort van toovermacht op haar uit te oefenen. Als hij de kamer binnenkwam, kon hij haar hooreu zuchten, eu als hij heenging, was het eene soort van verlichting voor haar. Dagelijks werd zij on rustiger, en was minder op haar zou heden door de vergadering ge kozen worden. De regenten hebben eene dépêche aan prins Waldemar te Cannes gezonden, waarin zij hem mededeelen dat hij eenparig en met toejuiching gekozen is. Eene bij zondere deputatie zal naar Cannes gaan om de verkiezings-oorkonde te overhandigen. Men hoopt dat de prins de edele taak zal willen aan vaarden van zijn leven te wijden aan het geluk en de welvaart van een volk, dat zoovele bewijzen heeft gegeven van zijn levenskracht, zijn aanleg tot ontwikkeling en bescha ving, en dat de verkozen vorst zich haasten zal de teugels van het be wind in handen te nemen. De krijgsraad velde gisteren vonnis over de muiters van Burgas. De hoofdaaulegger, de Russische kapitein Kakoff, werd ter dood, de overigen werden tot 15 jaren tucht huisstraf veroordeeld. Lord Salisbury, bij een feestmaal m de Guildhall het woord voerende, zeide dat Engeland'S bezetting van Egypte beperkt moet worden. Doch (voeg'de hij er bij) wij kunnen ons niet terugtrekken zonder onze ver bintenis te hebben nageleefdna melijk het land niet te ontruimen alvorens wij het geplaatst hebben in eene veilige positie ten opzichte van buitenlandsche aanranding, en alvorens de anarchie te hebben ver bannen uit deszelfs binnenlandsche aangelegenheden. Wij geloo.endat Egypte met zijne financiën in eenen gunstigeren toestand geraakt is dan ooit. Toch is onze taak aldaar nog niet volbracht. De voorspoed van Egypte en zijne onafhankelijkheid tegenover het overwicht van eene andere mogendheid zijn voor ons van het allerhoogste gewicht. gemak. Ik merkte, dat zij zich on gelukkiger gevoelde. Het hart deed mij zeer, als ik bedacht, dat ik haar leed veroorzaakte, maar het kostte wat het wildeik besloot vol te houden. Ik gevoelde dat de crisis van haar leven naderbij kwam. Eens op eenen avond, na het diner, terwijl Macari en ik nog een glas wijn dronken, en Pauline, als ge woonlijk, met hare onrustige oogen op mijnen gast gevestigd op de sofa lag, niet ver van ons af, begon hij eenige van zijne militaire avonturen te vertellen. Hoe hij eens, in drei gend gevaar, terwijl zijn rechterarm gebroken was, en hem verlamd aan 't lijf hing, met zijne linkerhand het geweer niet kunnende hautee- ren, er de bajonet had afgeslagen en daarna met de linkerhand het hart van een vijandelijk soldaat doorboord had. Terwijl hij die daad beschreef, voegde hij de beweging bij het woord, en een mes grijpende, Wat hst Bulgaarsche vraagstuk betreft, zoo herinnerde spreker de toedracht der samenzwering tegen vorst Alexander, welke hij streng veroordeelde, terwijl hij de daarbij betrokken officieren brandmerkte als met buitenlandsch goud omgekocht. Deze gebeurtenis (zeide hij) werd veroordeeld door Europa, dat ook met verontwaardiging gadesloeg hoe de hulpmiddelen der buitenlandsche diplomatie werden aangewend om de schuldige officieren aan hunne verdiende straf te ontrekken. Europa aanschouwde met levendige afkeu ring deze inbreuk op de rechten van een onafhankelijk volk. Dit alles veroorzaakte onheilspellende geruch ten, die ik (zeide spreker) goede reden heb om te beschouwen als ongegrond. Engeland heeft geen af zonderlijk, doch wel een collectief belang bij Bulgarije; en in geval de mogendheden het haren plicht zouden achten de schending van het Berlijusche tractaat te straffen, zou Engeland niet aarzelen haar daarbij te steunen. De politiek van Oosten rijk heeft grooten invloed op die van Eugeland. Spreker uitte zijn vertrouwen op het bewaard blijven van den vrede in Europa. Engeland zal handelen in overeenstemming met de andere mogendheden. Het zal niet de taak aanvaarden van voor anderen verplichtingen te hand haven, voor welke die anderen zei ven het niet noodig achten op te komen; doch indien er aan Enge- land's belangen wordt geroerd, zal het noch raad vragen noch hulp zoe ken bij het eigenhandig verdedigen van zijne belangen, whhr die ook mochten worden aangerand. Intus- schen worden die belangen op het oogenblik niet bedreigd. Oostenrijk is bij dit vraagstuk zeer nauw be trokken, en deszelfs zienswijzen oefe dat op de tafel lag, deed hij een neder waartschen steek naar eenen denkbeeldigen Oostenrijkschen wit- rok. Ik hoorde op 't zelfde oogenblik een diepen zucht achter mij, en mij omkeerende zag ik Pauline op de sofa liggen met de oogen dicht, en blijkbaar geheel van zich zelve. Ik liep naar haar toe, richtte haar op, droeg haar naar hare kamer, en legde haar op haar bed. Het was ODgeveer negen uur. Priscilla was toevallig uit, ik liep dus even naar de eetkamer terug, en nam haastig afscheid van Macari. Ik hoop, dat het niet veel te beduiden heeft, - zeide hij. Neen, eene flauwte. Uwe plot selinge beweging moet haar ver schrikt hebben. Toen keerde ik terug naar 't bed mijner vrouw, en begon de gewone middelen aan te wenden, om haar weer bij te brengen. Dat gelukte nen grooten invloed op die van de Engelsche Regeering. De spreker eindigde met te ver klaren dat hij volstrekt niet gelooft dat de vrede verstoord zal worden. Hij hoopt dat de toekorst een her leven van arbeid en nijverheid bren gen zal, in plaats van eenen vernie lenden oorlog. Al de bladen, zonder onder scheid van partij,billijken Salisbury's uitingen over het Oostersche vraag stuk als helder en vastberaden, als staatkundig, wakker en den steun des lands waardig. Als het belang rijkste in de redevoering haalt de Times die plaats aan, waar gezegd wordt, dat de politiek van Oosten rijk voor de Britsche politiek toon gevend zal zijn. Daarmede wordt bedoeld (zegt het blad) dat, indien Oostenrijk zich genoopt mocht voe len aan de in eene Russische be zetting van Bulgarije verscholen liggende schending van het volken recht en bedreiging zijner belangen tegenstand te bieden, het niet zon der steun van Engeland's zijde zal gelaten worden. De Standard laat zich in denzelfden trant uit, doch voegt er bij dat Oostenrijk onvoor waardelijk den eersten stap moet doen. De overeenstemming tusschen Oostenrijk en Engeland wordt al gemeen als de beste waarborg voor den vrede beschouwd. Nu de Bulgaarsche Sobranje prins Waldemar tot vorst verkozen heeft, terwijl de Russische regeering, op rechtstreeksche nitnoodiging,te Wet- nen en te Berlijn vorst Nikolaas van Mingrelië als haar candidaat had aangewezen, verwacht men dat prins Waldemar voor de Bulgaar sche kroon bedanken zal. Het re gentschap is dan voornemens, ge mij evenwel niet. Zoo wit als een marmeren beeld lag zij daar. Alleen hare zachte ademhaling, en haar flauwe polsslag zeiden mij, dat zij leefde. Zij lag daar zonder bewust zijn, en zonder beweging, terwijl ik haar de handen wreef, haar voor hoofd bette, en zoo trachtte de le vensgeesten weer op te wekken. Zelfs terwijl ik daarmede doende was, klopte mij het hart geweldig. Ik gevoelde, dat het oogenblik ge komen was; dat iets haar het ver leden had te binnen gebracht, en dat die sterke stoot hare krachten was te boven gegaan. Ik durfde het mij nauwelijks in woorden zeggen; maar mijn kwalijk gegrond ver moeden was, dat wanneer Pauline hare oogen zou opslaan, deze met een ongewonen glans zouden schit teren, met een gloed van een vol komen verhelderd verstand. Een dwaas idee, maar ik had het mij in 't hoofd gezet. Daarom had lijk het reeds aangekondigd heeft, zijn ontslag in te dienen. Daarme de zou aan een van de voornaamste eischen van Rusland voldaan zijn, doch de candidatuur van den Min- grelischen prins schijnt nog op moeielijkheden buiten Rusland te stuiten. Om deze reden wordt Prins Bismarck te Berlijn verwacht tot het houden van een overleg met Keizer Wilhelm en met den Rus- sischen gezant Sehuwaloff. Het November-rapport van het bureau voor den landbouw in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika wijst belangrijken voor uitgang aan in den katoenoogst. De waarschijnlijke gemiddelde op brengst in elf staten werd voorge steld door het cijfer 77. Volgens de herziene opgaven zal de oogst van maïs 1668 millioen bushels bedra gen, die van aardappelen 163 mil lioen bushels, die van tabak 385 millioen ponden, die van hooi 45 millioen tonnen. Haarlem, 11 November 1886. Blijkens achterstaande advertentie is de heer David Tobias Bamberg, hofgoochelaar van Z. M. den Koning, van plan Zondag a. s. eene voor stelling te geven in de sociëteit «de Kroon» alhier. De groote naam dien de heer Bam berg zich op het gebied der goochel kunst heeft verworven, maakt aan beveling haast overbodig. We kun nen dan ook met gerustheid zeggen, dat niemand, die de voorstelling gaat bijwonen, onvoldaan huiswaarts zal keeren. De uitvoeringen van den heer Bamberg kenmerken zich steeds door een frischheid en af- ik niet om eenen dokter gezonden hoewel ik mijne pogingen, om haar alleen weer bij te brengen, moest opgeven. Ik besloot haar stil te laten liggen in dien kalmen, onbewusten toestand, tot zij vanzelve weer tot bewustzijn zou komen. Ik vatte ha ren pols tusschen mijne vingers, om elke klopping te kunnen waarne men. Ik legde hare wang tegen de mijne, om haren adem te kunnen nagaan, en zoo wachtte ik af, dat Pauline, zooals ik vast geloofde, met een helder verstand weer bij zou komen. Dat duurde zoo een vol uur, zoodat ik ten laatste bang begon te worden, en te bedenken, dat ik toch beter zou doen geneeskundige hulp in te roepen. Juist toen ik daartoe wilde overgaan, bespeurde ik, dat haar pols sterker en sneller werd, en hare ademhaling dieper; ik zag op haar gelaat eenen zweem van terugkeerend leven, en in adem- looze spanning wachtte ik.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1