4e Jaargang". Maandag 15 November 1886 No. 1031. ABONNEMENTSPRIJS: Wersshijnt Bapüjks uitgenomen Zon- en algemeens feSfeps, ADVERTENTIN Humoristisch Zondayshlad. R E A C T i E. FEUILLETON. Teruggeroepen. HAARLEM'S nriun mb» I /oor Haarlem per maand40 Centa. {franco door geheel het Rijk p. maand 55 .Afzonderlijke Nomine?® 5 e> Brieven, geiden, advertentiën enz. franco ta adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. S. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Kublieite Etrattgère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JON SS, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 eens». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 'e middags 12 unri MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal vtuisum van hei Paviljoen. Ingang- aan do Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents por persoon. Donateurs en leden der Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben »|J /öltoen van diploma vrijen toegang, donatouro met gozolschap, ieden met 1 dame. Muteum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang broutzijda \an l et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. pereoon. Donateurs er. Gdeuder Nodsrlandsclie Maatschappij ter bevordering vaa Nyverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatenrs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral srland en meer bijzonder van het Hsarlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendo toegangskaarten voor een geheel ja»! in> Museum der stad Haarlem op hst RaadhuisGeopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 aar, van 15 October tot 14 April op die dagaa van 10X nur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of lanoazen kosteloos vaa 124 uur, de overige Christol\jke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen boneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 ]aren niet dan ouder bekoorlijk geleide.—a Séftjrs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Tegiers bibliotheek. Geopend Woensdag, Dondordag, Vrijdag en Zaterdag van 16 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopenë 1 - '4g van S4 uur. Orgel-bespeling in de Qroote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 28 nur. Toegang (dear Oade^roenmarkt) vr\i. Woensdag ea Zaterdag Bij dit nummer wordt aan de geab'onneerden op bet Humoristisch Zondagsblad No. 16 toegezonden. Abonnementen op bet Zondagsblad worden ten allen tijde aan ons Bu reau, Kleine Houtstraat no. 9, aan genomen. DE ADMINISTRATIE. Alles wat bestaatmoet eerst ontstaan, daarop volgt een tijdperk van groei en bloei, tot eindelijk het toppunt daarvan bereikt is; nu volgt op de actie de reactie, want de tijd van achteruitgang en verval treedt in en ten laatste verdwijnt hetgeen eerst korter of langer tijd gebloeid heeft. Zien we zulks niet dagelijks plaats hebben, en onder alle vormen en omstandigheden? Zijn we er zeiven niet het sprekend voorbeeld van? Van de geboorte al nemen de lichaamskrachten van den mensch jaren achtereen toe, terwijl ook zijn geestelijke ontwikkeling daarmee al of niet gelijken tred houdt, doch in elk geval gaat ook die vooruit zoo wordt het kind een knaap of meisje; de jongelingsjaren treden daarop in; en de jongeling bereidt zich voor om een plaats in de maatschappij in te nemen terwijl de meisjes, nu aanstaande vrouwen en moeders, door verhoogde opge wektheid, door maagdelijke schoon heid onze belangstelling gaande ma ken en onze bewonderingwegdragen. Beiden zijn op het einde van de lente huns levens gekomeD, ze bloeien als de bloemen des velds, maar weldra breekt ook hun zomer aan. Nog duurt de actie voort, en ofschoon niemand na zijn vijf-en- HUGH COHWAY. 27) ACHTSTE HOOFDSTUK. TERUGGEROEPEN Een zenuwachtig trillen scheen haar te bevangen. Zij keerde zich om, en kwam naar mij toeen er was iets in haren blik, dat mij van de piano deed opstaan, om gade te slaan wat er gebeuren zou. De mantel was haar van de schou ders gevallen. Zij zette zich op het piano-stoeltje en, eeue meesterlijke hand over de toetsen latende gaan, speelde zij prachtig en zonder in 't minste te haperen, het preludium van het lied, waarvan ik de eerste twintigste jaar merkbaar veel in lengte wint, blijft het lichaam in kracht en omvang toenemenman en vrouw vertoonen zich in vollen wasdom en ontwikkeling, ook naar den geest, want wat in jeugd en jongelingsjaren aangeleerd is, wordt nu beter overdacht en begrepende heerlijkste scheppingen van den geest rijpen op dien leeftijd; dich ters, schilders, uitvinders en andere kunstenaars verheugen zich in een buitengewonevruchtbaarheid hunner talenten of van bun genie; de hoog ste werk- en wilskracht openbaart zich bij iederen mensch, en zoo is de zomer van zijn leven het belang wekkendste en kostbaarste van zijn bestaaD. Heeft hij echter Abraham gezien, voor den een wat vroeger, voor an deren eenige jaren later, dan zijn de beste krachten gewoonlijk verbruikt, en gelijk de boomen ontbladeren en hun schoonheid verliezen, zoo merkt ook hij, dat hijj niet meer is, wie hij vroeger was, ook zijn schoon heid verwelkt, en hoezeer ook door de dames met allerlei kunst- en vliegwerk verborgen gehouden, daar zij gaarne jeugdiger schijnen, dan zij zijn, de waarheid laat zich niet door valsch haar, valscbe tanden en allerlei geheimmiddelen om de schoonheid te behouden, verbergen, maar zegt duidelijk: «het tijdvak der reactie, van vervalen achteruit gang, de heifst des levens is aan gebroken.» Langzamerhand vertoo nen zich de gebreken van den ouden dag; het is de winter, die nadert; allerlei ziekten en kwalen komen den mensch spreken van zijn ouder dom; zijn geheugen verzwakt, zijn verstand is minder helder, hij wordt lastig voor degenen, die hem om ringen, want met rassche schreden snelt hij naar zijn graf; wel hem, tonen had aangslagen. Ik stond als door den donder ge troffen. Dat was de eerste keer, dat zij eenigen smaak voor muziek had aan den dag gelegd muziek scheen haar, zooals gezegd, eerder te hinderen en te ontstemmen. Nu haalde zij de prachtigste accoorden uit die verwaarloosde piano. Maar toen zij eenige maten ge speeld had, hield mijne verwonde ring op. Ik wist wat er gebeuren zou, of althans gedeeltelijk, alsof iemand het mij gezegd had. Ik was er zelfs op voorbereid, wanueer het moment zou komen, waarop de stem zou invallen, waarop ik PauÜDe zou hooren zingen even onberispelijk als zij speelde, en toch met diezelfde gedempte stem als in dien noodlot- tigen nacht. Zoo volkomen was ik daurop voorbereid, dat ik met ge spannen verwachting het lied aan hoorde tot aan Je noot, waar het ophield, toen ik er in dien nacht die dan uit het leven wordt wegge rukt, nu zijn krachten toch uitge put zijn en de reactie zich iederen dag meer en meer doet gevoelen, want zoo hij nog blijft leven, is hij niet alleen geen schaduw meer van hetgeen hij eens was, neen, de mensch dooft geheel in hem uit; verstand, geheugen en wil verliezen eiken prikkel, en hij wordt zwak en hulpeloos weer als een klein kind, tot de dood aan zijn bestaan een einde maakt. Overal nemen we dezelfde ver schijnselen waar; wat wij bij den mensch als individu opmerkten, is evenzeer waar voor geheele volke ren, en de geschiedenis is daar om het te bewijzen. Een handvol land verhuizers, eenige schipbreukelingen soms, legden den grondslag voor een rijk; opkomst, bloei en verval volg den elkander na grooter of kleiner tijdruimten op, en hoe machtig zulke natiën dikwijls waren, eens Kwam de tijd, die aan hun heer schappij een einde maakte, dat de verdrukten de plaats der verdruk kers innamen, om op hun beurt weer plaats voor anderen te makea, en niets dan de herinnering of hoogstens eenige ruïnes of kunst werken verkondigden aan het na kroost hun bestaan. Doch de reactie of terugwerking bepaalt zich niet tot individuen en volkeren, zij strekt zich ook tot zaken en toestanden uit. De groote Fransche omwenteling, wier gevolgen door geheel Europa gevoeld werden en alle beschaafde volkeren in beweging bracht, had ten doel recht, vrijheid en gelijk heid voor de groote massa te ver werven; alle banden, die aan vroe gere toestanden ketenden, werden verbroken; het juk van willekeur en dwang werd afgeschud en het naar luisterde. Zoo volkomen voor bereid, dat, toen zij eensklaps wild overeind sproDg, en nogmaals dien vreeselijken gil slaakte, ik haar ter stond in mijne armen opving, en haar naar de dichtbij staande sofa droeg. Voor haar, zoowel als voor mij, waren alle gebeurtenissen van dien schrikkelijken nacht weer levend voor den geest gekomen. Het ver- ledene was teruggekomen bij Pau line, teruggekomen van hetoogen- blik af, dat het baar had verlaten. Wat die terugkeer thans brengen zou, hetzij eenen zegen, hetzij eenen vloek, ik had geen tijd om er over na te denken. Pauline bad al mijne zorg noodig. Mijne taak was ver schrikkelijk! Ik moest haar met kracht bedwingen, haar tot bedaren trachten te brengen, want zij gilde zoo luide, dat ik vreesde, dat de buren het hooren zouden. Onderwijl verzette zij zich met bood een ontzaggelijk, maar vree- selijk schouwspel aan, toen het geheele Fransche volk tot het hoog ste punt van opgewondenheid en geestdrift uit liefde voor de vrijheid gekomen, den strijd met geheel Europa durfde aanvaarden, om overal diezelfde vrijheid aan te bieden of op te dringen. Doch Napoleon be steeg het wereldtooneel en op het ros der revolutie naar den troon gevoerd, sloeg hij alle vrijheid in banden en alles zwichtte voor zijn willekeur. Even vurig als de Fran- schen vroeger waren opgestaan om vrijheid te eischen en af te dwin gen, even deemoedig onderwierpen zij zich aan hem wiens persoonlijke wil voor vorsten en volkereu wet werd. Was dat soms geen reactie? Gelijk in Pharao's droom de zeven magere koeien de zeven vette opaten, zoo wordt ook alles, wat in vroegere jaren gesticht en voortgebracht is, door den taud des tijds beschadigd en vernietigd, en het nieuwe treedt er voor in de plaats; zagen we niet na voorspoedige jaren tijden van achteruitgang voor handel en nij verheid, voor landbouw, visscherij en veeteelt komen? Tot het jaar 1877 of 1878 verheugde zich ge durende een aantal jaren bijna de geheele wereld in ongekenden bloei; de kapitalen groeiden aan en me nigeen werd van bedelaar million- nair. Het kon echter zoo niet blijven; de weelde had een te hooge vlucht genomen, het moest verkeeren en het gebeurde ook; want na 1878 gingen bijna alle takken van be staan achteruit en men zag bet omgekeerde gebeuren dat million- nairs, namelijk, bedelaars werden; de reactie schijnt thans haar hoog ste punt, althans zoo wij hopen, bereikt te hebben, want erger toch, als het nu met alles gesteld is, kracht tegen mij, duwde mij van zich af, en trachtte op te staan. Zoo zeker alsof ik hare gedachten had kunnen lezeD, begreep ik, dat wat er eens gebeurd was, haar thans weer voor den geest stond. Het was haar, alsof een sterke band haar tegenhieldwaarschijnlijk op de zelfde sofa, en wederom werd haar worstelen zwakker en zwakker, en haar gillen al flauwer en flauwer. Om het tafereel nu volkomen ge lijkend te maken, voor zoover zij er in betrokken was, behoefde dit gillen slechts over te gaan in dat langdurig akelig gekerm. Het eenigs verschil was, dat de handen, die haar thans weerhielden, liefderijke handen waren. Ik hoop dat men gelooven zal, wat ik tot dusverre verhaald heb, en eveneens wat ik in de volgende hoofdstukken zal meedeelen. Ik zeg niet, dat die gebeurteniseu en om standigheden alledaagsch zijn. Dan schijnt het niet te kunnen wordeD. In het godsdienstige ging het evenzeer als in het maatschappelij ke; na tijden van levendig en kracht- wekkend geloof, dat bergen meende te kunnen verzetten, over een groot deel der wereld een volmaakte on verschilligheid omtrent alles, wat God en godsdienst betrof; na ver volging om der wille des geloofs, de grootst mogelijke verdraagzaam heid, die aan allen het recht gunde, te denken of te belijden, wat zij willen. In onderwijszaken, althans in ons land, precies hetzelfde verschijnsel: jaren lang beheerschte de onderwijs kwestie alles en allen; zij was de spil, waarom alles draaide; het vóór of tegen was de strijdleus bij de verkiezingen, het credo der afge vaardigden, het vaandel, waarom been de partijen zich schaarden. Alles werd voor het onderwijs op geofferd; een nieuwe wet werd in het leven geroepen, die bepalingen inhield, welker opvolging de draag kracht van rijk en gemeenten ver te boven ging; langzamerhand ver flauwde de ijver en bij de laatste Kamerontbinding verklaarden vele Kamerleden ridderlijk en openlijk, dat hun gevoelens gewijzigd waren. En thans? De reactie is tot vreugd van velen, maar ook tot spijt van een groot aantal anderen in vollen gang; vóór en na zijn de hinder lijkste bepalingen door koninklijke besluiten uit den weg geruimd; meenden tot voor korten tijd de meeste ouders, dat het onderwijzersbaantje aan hun zonen en dochters een rijke positie zou verschaffen, nu zitten er een paar duizend jeugdige onderwijzers in zak en asch, omdat zij geen plaats kunnen verkrijgen hadde ik geen reden gehad, om dit verhaal neer te schrijven. Maar ik zeg dit: wat ik tot dusverre ver haald heb, zou ik kunnen bewijzen, zooal niet direkt dan toch indirekt; alles is eenvoudig of wetenschap pelijk te verklaren; maar omtrent hetgeen nu volgt, moet men mij enkel op mijn woord gelooven. Noem het wat gij wilt, eenen droom, eene hallucinatieverhitte verbeelding, noem het zoo gij wilt behalve een verzinsel het is mij alles we!. Ziehier wat er plaats had: Pauline lag eindelijk stil. Haar kermen had opgehouden. Zij scheen haar bewustzijn weer verloren te hebben. Toen kwam het denkbeeld bij mij op haar zoo spoedig moge lijk van die noodlottige plaats weg te voeren, maar weldra verdrong zich de eene gedachte, de eene be schouwing na de andereallerlei vrees en noop bestormde mij. Wat zou de ontknooping zijn, als die ooit komen zou? Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1