ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. Raai der Gemeente Haarlem terwijl hun toekomst er allerbe droevendst uitziet. Gaat het zoo niet met alles? Eerst actie, opgewektheid en opschroeve- rij tot het uiterste, dan terug-gang, soms verder nog dan tot het punt van uitgang! Sw. Het Journal He St. Pétersbourg, over Salisbury's redevoering spre kende, zegt dat Engeland dus aan Oostenrijk de verantwoordelijkheid oplegt voor het behoud van den vrede in het Oosten. Daar Salisbury Engelands politiek afhankelijkmaakt van de Oostenrijksche, zullen de eventueele oorlogszuchtige uitingen van Salisbury zich wel moeten ver vormen naar den hoogst vredelie- venden toon, door keizer Frans Jozeph aangeslagen. Aan de Daily News wordt uit Kopenhagen gemeld, dat de Ko- niDg van Griekenland protesteert tegen de verkiezing van prins Wal- dernar van Denemarken tot vorst van Bulgarije, onder verklaring dat hij de regeerinar zal nederleggen, wanneer prins Waldemar de hem aangeboden waardigheid aanneemt. In de ministerieele Portugeesche bladen wordt verzekerd, da1 de on derhandelingen van Portugal met Duitscbland over de afbakening der grenzen in Zuid-Afrika binnen kort tot den gewenschten uitslag zullen hebben geleid. Duitscbland heeft zich zeer toeschietelijk tegen over Portugal betoond. Uit St. Petersburg wordt aan de Times gemeld: Het is onwaar, dat de prins van Mingrelië verklaard heeft, voor den Bulgaarschen troon niet in aanmerking te willen komen. Hij is op reis naar den Kaukasus en heeft op de hem ge dane voorstellen nog niet geant woord. Aan hetzelfde blad wordt uit Tirnova medegedeeldKaulbars heeft eene nota ingezonden, waarin hij aandringt op invrijheidstelling der hoofdaanleggers van den opstand te Burgas. Er liep een gerucht, dat, wanneer prins Waldemar voor den Bulgaarschen troon bedankt, de Sobranje prins Alexander weder zal kiezen. Haarlem, 13 November 1886. De dames W. C. H. Meyners van Nijmegen en J. M. Kayser van Lochem zijn aan de kweekschool voor onderwijzeressen alhier als interne kweekelingen geplaatst. Men deelt ons mede: In de Barteljorisstraat alhier had gisteren het volgende plaats. Een rijtuig bestuurd door een adellijk jongmensch, zekere heer C., wilde niet voor de tram uitwij ken, die van tegenover gestelde richting kwam. Da koetsier van de tram maakte natuurlijk ook geen aanstalten om achteruit te rijden omdat hij daartoe niet verplicht was. Zoo bleven de beide rijtuigen ongeveer twintig minuten tegenover elkander staan. Onder een vreese- lijk getier en gevloek wilde het jonge mensch zijn zin doordrijven, wat hem echter niet gelukte, de politie-agenten dreigende indien ze aan de teugels raakten. Eindelijk moest hij het opgeven. Een aantal menschen waren getuigen van dit ergerlijk tooneel; zeer aristocra tisch Betreffende den gezondheids toestand dezer gemeente in de afge- loopen maand October kan het volgende worden medegedeeld: Ter gemeente-secretarie werden aange geven: 15 gevallen van roodvonk 4 van mazelen, 3 van febris typhoï- dea en 2 van angina diphtherina, terwijl 2 lijders aan febris typhoï- dea en 1 lijder aan roodvonk be zweken. Het totaal der overledenen was even als in de meeste maanden - van het jaar zeer laag en bedraagt met 2 levenloos aangegeven 74. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 18.4. Aan lichaams zwakte stierven 12, aan kanker 4, aan hersenziekten 6, aan croup 2, aan ziekten der ademhalingsorganen, 15, (waarvan 10 aan keel- en long tering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 17,aan andere oorzaken 6, aan onbekende oorzaken 7 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 28, van 15 jaren 5, van 514 jaren 5, van 1420 jaren 3, van 20 50 jaren 12, van 50—65 jaren 7, van 6580 jaren 9, boven 80 jaren 3. Geboren zijn: 90 jongens en 78 meisjes. H. K. H. de Prinses von Wied (Prinses Maria der Nederlanden) heeft gisteren te 's Hage eenige be zoeken afgelegd, en daarna het dejeuner gebruikt ten huize van graaf Van Bylandt. Gisterenmiddag ontving H. K. H. bezoek in HDr. paleis in het Korte Voorhout, waar na zij deel heeft genomen aan een diner, dat de ruim 90 jarige graaf Van Rechteren van Ahnem ter eere van de Prinses gaf. De Nijmeegsche Wielrijders- vereeniging Velocilas heeft besloten in 1887 voor hare leden de volgende medailles beschikbaar te stellen: Voor bicycle: zilv. en bronzen me daille voor 100 en 80 kilometer in 5 uur; voor safetyzilv. en bronzen med. voor 100 en 80 KM. in ö1/^ uur; voor tricycle en tandem zilv. en bronzen med. voor 100 K.M. in 6 uur. Een schrijven van een in En geland gevestigd Nederlandsch vee handelaar, voorkomende in de N. R. Cc., luidt als volgt: «De Hollandsche vee- en schapen- handel zou in Engeland vrij kun nen zijn, gelijk in Zweden, Dene marken en Canada, zoo de Neder- laudsche regeeringslechts hare lands grenzen sluiten wilde voor den in- en doorvoer van beesten uit die landen, welke in dit rijk aan be perkingen zijn onderworpen. Het zou voor den Nederlaudscheu landbouw een groot voordeel wezen, kon Hollandsch vee hier vrij inge voerd worden. Hoe komt het toch, dat Hollandsche landbouwvereeni- gingen en veefokkers in deze kwestie aan het dutten schijnen te wezen? Hoe komt het, dat zij zich geen moeite geven bij de Nederlandsche regeering om den vrijen invoer van Hollandsch vee alhier te bepleiten iets, dat enkel verkregen kan worden, wanneer Holland de ver zekering geeft, dat geen uitheemsche beesten uit besmet verklaarde lan den zullen worden in- of doorgevoerd? Een Engelschman, dien een agent van politie in de St. Olofspoort te Amsterdam wilde in hechtenis ne men, verzette zich zoo hevig, dat beiden door de vensterruiten van een barbier aldaar vielen. Een der omstanders nam de alarmfluit van den agent en blies er op. Toen kwamen andere agenten toeloopen, en werd de onwillige aan armen en beenen naar het bureau van politie gebracht. Aan het Talhuis tegenover Am sterdam wordt Maandag e, k. eene tentoonstelling geopend van voor werpen, opgevischt van het wrak der Lutine. De opbreugst is ten voordeele van het Willem Barends- fonds. Ouder leiding van den heer P. H. Hugenholtz Jr. had Donderdag avond in het gebouw der Vrije Ge meente te Amsterdam eene bijeen komst plaats, waarin de heer H. Roodhuizen Jr., van Zalt-Bommel, als spreker optrad, ten einde den brief van het bestuur der aldaar gevestigde Werkliedenvereeniging «Hulp naar vermogen», aan de werk lieden in Nederland in September van het vorige jaar gericht, te be spreken en nader toe te lichten. Daarin deed dat bestuur een beroep op alle werklieden in Nederland tot handhaving van de orde in aller belang. De spreker kwam er vooral tegen op, dat het kapitaal, de werk gevers en de aanzienlijken de vijan den der werklieden zijn, en beweerde dat de arbeider zelf kapitalist kan worden door spaarzaamheid. Met het oog daarop wees hij op de zegen rijke gevolgenvan deRijks-Postspaar- bank. Van algemeen stemrecht ver wachtte hij geen heil. Hij wenschte de millioenen guldens, die jaarlijks door drank worden verslonden, te veroveren voor de Spaarbank, om voeding en woning te verbeteren, het vermaak te veredelen en overal Volksbondhuizen te doen verrijzen. Daartoe verlangde de spr., dat de werklieden, met uitsluiting van staatkundige en godsdienstige strijd vragen, zich tot ééne groote partij van de orde in den lande consti tueerden, terwijl hij hun de hulp beloofde, stoffelijke en intellectueë- le, van alle rechtgeaarde staatslie den en nijverheidsmannen. Na de pauze werd het debat ge opend, waaraan o. a. de bekende leiders der socialisten Fortuyn en van der Stadt deelnamen. Behalve mr. Z. van den Bergh, die in eene verdediging van den referent trad, werd hij door allen bestreden. De vergadering was gedurende het debat reeds vrij woelig, zoodat eenmaal de voorzitter dreigde, de bijeenkomst te ontbinden, en toen de heer Roodhuizen zijne bestrijders van repliek diende en daarin de woorden «in ons dierbaar vaderland» gebruikte, barstte er boven op de gaanderij, die volgepropt was met arbeiders, zulk een schaterend ge lach uit, dat de spreker niet ver der kon doorgaan en de voorzitter de vergadering sloot. De menigte verliet toen het gebouw, terwijl een gedeelte het socialistisch vrijheids lied zong. Het twaalfjarig dochtertje van J. de Groot, van Wezep, dat een bood schap zou doen bij den molenaar, kwam tusschen de wieken van den molen en werd, zwaar gewond, door haar zuster, die toen zij te lang uitbleef eens ging kijken, in de nabijheid van het huis van den molenaar gevonden. De toestand van het arme kind is zeer gevaarlijk. Donderdagmiddag werd te Krom menie bij het vellen van een boom een arbeider door den vallenden boom doodelijk getroffen. De man is reeds overleden. Naar men verneemt hebben zich een aantal ingezetenen van 's-Hage vereenigd, om het plan tot het hou den eener kunstnijverheidstentoon- stelling aldaar opnieuw op te vat ten. Daartoe is bereids in eene ge houden vergadering in beginsel besloten. Men wenscht de tentoon stelling opnieuw te doen uitgaan van het Haagsche Departement van Nijverheid. Een bloedig tooneel werd Don derdagavond te omstreeks 7 uren nabij het station van den Holl. spoorweg te 's Gravenhage afge speeld. Een half uur te voren ontving een dertienjarige knaap, die in de v. Limburg Stirumstraat woonach tig was, en in de Boekhorststraat wandelde, van een man, die een wagen met koopwaren voortduwde, het verzoek om hem behulpzaam te zijn in het oprijden van den hand wagen over de draaibrug aldaar. De jongen voldeed hieraan, waarna de onbekende man hem uitnoodigde zijn metgezel te zijn tot aan de Van Ravesteinstraat, waar de wagen thuis behoorde. Ook hierin stemde de geen kwaad vermoedende knaap toe. En toen de koopman hem, toen de wagen was weggebracht, een dubbeltje beloofde, als hij nog' even medeging, naar de Rijswijksche straat, aarzelde de jongen geen oogenblik. Zij bereikten langs den Stationsweg het voorplein van het spoorwegstation, waar de zonder linge onbekende zich met zijn jeugdigen medgezel naar eene afge legen plek begaf. Daar haalde eerstgenoemde een knipmes uit zijn zak, voorwendende zijn nagels te willen reinigen. Maar onverhoeds bracht hij den dertienjarigen knaap een afschuwelijke snede over het gelaat toe, loopende van het linker oor tot even voorbij den neus. De dader zette het onmiddellijk op een loopen in de richting van den Rijs- wijkschen weg, den jongen gillende achterlatende. Op diens geschreeuw schoten de agenten uit het nabij gelegen politie-huis toe, die den armen jongen voorloopig in het posthuis hulp verleenden en hem onmiddellijk naar het ziekenhuis brachten. Een nauwgezet onderzoek werd bekroond met de aanhouding van den dader, die aan den Rijswijk- schen weg woonde. Men deelt mede dat hij niet wel bij het hoofd is en reeds meermalen gezegd heeft, een jongen den hals te zullen af snijden. De geneesheer, toegevoegd aan de politie, heeft den dader gisteren aan een onderzoek onderworpen. De commissaris van politie der 2e afdeeling te 's Hage verzoekt op sporing en aanhouding van de min derjarigen Henriette Jacobson, oud 22 jaren, gekleed als dame, Israë- lietische, knap uiterlijk, tanige kleur, groote zwarte oogen, zwart haar, witte tanden, tenger postuur, mid delmatige lengte, gekleed met zwarte rotonde met zwart bont,zwarten stroo- hoed waarom zwart met geel geruit lint, en Gerard Krul, 20 jaren, klein, don ker haar, zwart kneveltje, draagt lorgnet, bleek, gekleed met donker grijze demi-saison, bruine flambard. Zij zijn samen op 11 dezer 's avonds uit 's Hage, hunne woonplaats, ver trokken. Omtrent de werkzaamheden aan het op te bouwen Kurhaus te Sche- veningen, vernemen wij het vol gende Er zijn thans aan dit werk 150 arbeidslieden werkzaam, verdeeld in drie afdeelingen, waarvan ieder on der een baas staat. Voor de Kur- zaal zijn bereids steigers geplaatst. Ter plaatse van den omgevallen muur zijn reeds binnenmuren opge trokken. Het blijkt dus dat de arbeid wèl vorderd. Avondp Donderdagavond is in eene woning aan den Olieberg te Scheveningen brand ontstaan terwijl de bewoners afwezig waren en drie kinderen, waarvan het jongste l1/3 jaar, zich in het huis bevonden. De branden de petroleumlamp viel natuurlijk en kwam terecht in het wiegje, waarin het jongste kind lag te slapen, waar door het wicht ernstige brandwon den bekwam. Op het hulpgeschreeuw der andere kinderen schoten de bu ren toe, die met behulp van de po litie, het brandje spoedig wisten te bedwingen. De twee andere kinde ren bleven ongedeerd. Eenige vogels zijn door de rook gestikt. Dr. Van der Mandele verleende het jongste kindje hulp. Te Wissenkerke schonk dezer da gen een arbeidersvrouw haar man, op zijn verjaardag, twee dochtertjes. In tien maanden tijds vermeerderde dit gezin met een drietal kinderen. Welk een zegen! Maandag II. werd de kwartier meester B., van de mailboot Wil lem, Prins van Oranjete Queen- barough door de Engelsche douanen aangehouden, omdat hij 2 kilo tabak bij zich had, waarvoor hem eene boete van 2.5 pd. st. (fl. 27) of eene gevangenisstraf var. 5 dagen opge legd werd. Hij verkoos het laatste. SKMGD NÏEÜW3. Te Frankfort a. d. Main zijn Woensdagavond, omstreeks tien uur, in een herberg, een vijftiental sociaal-democraten en de waard zelf in hechtenis genomen. Te Weenen is het bericht ont vangen van den moord van een Oostenrijksch handelsreiziger, Karl Hinkelmann, aan de Zambesi, Oost kust van Afrika. Hinkelmann ver trok zes jaren geleden naar Afrika, en reisde daar met goederen, ter waarde van 15,000 dollars, en in gezelschap van een jong Engelsch man, toen hij door de inboorlingen wreedaardig werd vermoord. Het hart werd hem uit het lijf gesneden en door de inboorlingen opgegeten. De Engelschman ontsnapte. In de vlakten van Piemont hebben overstroomingen plaats. De Po is buiten hare oevers getreden. De Russische luchtreiger Sachs is in de Oostzee verdronken. Zijn ballon was zoo snel gedaald, dat men hem niet bijtijds te hulp kon komen. Te Chicago is eene maatschap pij gesticht, bij welke men zich voor 3 dollars 's-jaars abonneeren kan voor alle kleine herstellingen, als: van gebroken ruiten, gas- en waterleidinglekken,electrische schel len enz. Elke week komt iemand hooren, of er iets te doen is, en in gevallen van dringenden aard kan men hulp ontbieden. Het pas te New-York inge wijde standbeeld van Bartholdi, «de Vrijheid die de wereld verlicht», heeft sedert eenige dagen geen licht meer verspreid. Het congres heeft namelijk verzuimd de noodige fondsen voor het benoodigde elec- trische licht te voteeren. Een Engelschman en een Duit scher gingen onlangs in Amerika een vennootschap aan, de eerste met zijn kapitaal, de laatste met zijn ervaring (van den handel). Na ver loop van een jaar reeds werd de compagnieschap ontbonden. Toen had de Duitscher het kapitaal en de Engelschman.... ervaring. TWEEDE KAKcii DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 12 November. In deze zitting werden de alge- meene beschouwingen over de In dische begrooting voortgezet. De heer Rooseboom bleef aandrin gen op versterking van het Indische leger met 4 veldbataljons. De heer Schimmelpenninck van der Oije drong aan op intrekking van het besluit waarbij inlandsche hoof den worden geraadpleegd bij de toelating van inlandsche hulpzen delingen. De heer Keuchenius sloot zich hierbij aan, wees op de beuadeeling van ons gezag door toe te laten dat door consuls van vreemde mo gendheden op feestdagen hunne na tionale vlag werd uitgestokenkwam op tegen drukpersve: volgingen die niet in den geest zijn van het druk pers-reglement, tegen de benoeming van Bernably Lautier tot resident van Bagelen en tegen den voorrang aan een R. C. aartsbisschop te Ba tavia, toegekend bij ufficieuse ge legenheden, waarin hij eene bevoor rechting zag van de eene kerk boven de andere. De heeren Van Gennep, Van Dedem en Kielstra repliceerden; bleven zoowel omtrent de drukpersvervol gingen als de bejegening van amb tenaren en de kwestie der verdedi ging van Indië hunne bezwaren handhaven. De minister van Koloniën hield zijnerzijds vol dat de sluiting der drukkerijen geheel overeenkomstig het drukpersreglement was en ver klaarde dat de vergunning, aan vreemde consuls gegeven, om de vlag uit te steken op hun nationale feestdagen, het gevolg was van overleg met buitenlandsche gezanten alhier met het departement van Buitenlandsche Zaken. De kwestie van den voorrang aan een R. C. aartsbisschop was hem onbekend. De kwestie aangaande de hulpzendelingen zou de minister onderzoeken en trachten uit den weg te ruimen. Het algemeen debat is gesloten. Maandag ten 1 uur zitting. VERGADERING VAN DEN VAN Woensdag 10 November 1886. Aanwezig 18 leden. Slot. Art. 154 en 156 werden verhoogd met de aan den met 1 Januari a. s. eervol ontslagen bode Hartesvelt komende som, zijnde pensioen en personeele toelage. De voorzitter herinnerde daarbij aan de vele goede diensten en de toewijding door dien beambte ge durende 45 jaren bewezen. Art. 165 (onkosten ten behoeve der markten) en art. 168 (bijdrage in de kosten voor de uitdieping van het Spaarne) ontlokten eenige vra gen aan enkele leden, die door de Voorz. werden beantwoord. Bij art. 173 (buitengewone uit gaven voor publieke werken) was een post van f 3300 geraamd voor het bestraten van een gedeelte Oude Gracht bij de Jacobijnestraat. De heer Stoel stelde voor dit er uit te lichten en genoemd gedeelte met schelpen te beleggen. Dit amendement werd aangeno men. Bij dit artikel kwam in be handeling het voorstel tot verbete ring der stadskweekerij ad f2130, alsmede het daarbij behoorend ge bouw; hierover staakten de stemmen. Een voorstel van de commissie van financien, om f 525 voor een bestraat voetpad san de Paviljoens laan uit te trekken, werd aange nomen. Op voorstel van den heer van Ek werd besloteu, f 1700 op de begroo ting te brengen voor het maken van een trottoir in de Gierstraat, van de Doelstraat tot de Breesteeg. Wat betreft de inkomsten van het dienstjaar, werden de hoofdstuk ken 1 en 2 zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd, zoo ook de op centen op de hoofdsom der belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen, in de le afdeeling van hoofdstuk 3.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2