4e J aargang. Donderdag 18 November 1886. No. 1034. ABONNEMENTSPRIJS: ItaeSiijsit Dagelijks yitgenomen Zen- en aigstneese Fnostdagea. ADYERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Teruggeroepen. BINNENLAND. Voor Haarlem per raaand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 4 Wonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 8. Hoofdag ent en voor het Buitenland,-. Compagnie Générale de rublictte JStrangère 8, L. DA UBiï 4"* Co., JOH. F. JONESSner., Parijs, 31his Faubourg Montmartre. Yan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 'a middags 12 umr$ MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Xoiomaal museum van het Paviljoen. Ingang aan de Broefzyde 2e deur. Geopend dagolijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents por persoon. Donateurs en leden der Nederlandache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben ij /artooa van "diploma vryen toegang, donateurs met gezelschap, loden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Erontzijde vau I.et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 10—4 uttr. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs «a Cdsnder Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden mat i dame. Bissehoppslijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vooral Vin Nsderlaud en meer bijzonder van het Haarlemache Eiadom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. ^Toegang 25 ceats por persoon. Dcorloopendo toegangskaarten voor een geheel jaaf galden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 aur, van 15 October tot 14 April cp die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen ep fandagen kosteloos van 124 uur, de everige Christelijke feestdagen tageu betaling vau 25 cents por persoon. Kinderen beneden de 8 jaraa worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Severs museum in da Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheekGeopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeni Woensdag en Zaterdag van 34 uur. Orgel-bespeling in ds Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. In de Belgische Kamer legde gisteren de minister Beeruaert het wetsontwerp over tot conversie der 4 pets Belgische staatsschuld in 3ys pet. De beraadslaging over het adres van antwoord werd gevoerd. De heer Bara ontzegde, uit naam der linkerzijde, zijnen steun aan de re geering. De heer Beernaert beant woordde hem. Het adres werd daarna vastgesteld, met de rechterzijde en het centrum tegen de linkerzijde. De Fransehe Kamer maakte gisteren een aanvang met de be raadslaging over de artikelen der begrooting. Carnot bestreed hetvoor- stel van Casimir Perier. Floquet deed opmerken dat de toestand ern stig was, aangezien de Kamer te beslissen had tusschen de Commis sie en het Goevernement. De Kamer heeft hare stemming tot Donderdag uitgesteld, naar aanleiding van Car- not's belofte van nieuwe ophelde ringen te zullen verstrekken. w In de Commissie voor buitenland- sche zaken uit de Hongaarsche delegatie, werd gisteren over de uiteenzetting van Kalnoky het woord gevoerd door Falk, Andrassy, Zichy en Apponiji. In antwoord hierop verklaarde Kalnoky dat, wat betreft de vereeniging van Bulgarije en Roemelië, het Goevernement, even als verleden j&ar, op den bodem van tractaten staat. Alleen de Staten onderteekenaars zijn bevoegd dit vraagstuk te regelen, daarbij reke ning houdende met de wenschen der bevolking. Het protocol van Constantiuopel heeft geenen defini tieven toestand in het leven geroe- 30) HUGH CONWAY. NEGENDE HOOFDSTUK. EEN ONBESCHAAMDE LEUGEN. Nu, van moederszijde hebben wij adellijk bloed in onze aderen, dat geen beleedigingen verdraagt. Ik zeg nog eens, hij maakte Pau line, uw tegenwoordige vrouw, tot zijne bijzit; hij was niet van plan haar te trouwen, en daarom hebben Ceneri en ik hem vermoord in Lon den, in haar bijzijn. Het is altijd goed, mijnheer Vaughan, eea vrouw te trouwen, die zich 't verledene niet kan herinneren; ik heb u dat al eens eer gezegd. pen. Het zwaartepunt van bet vraag stuk ligt in de herziening van de Roemelische grondwet, die door de gebeurtenissen in den steek is ge bleven. Terwijl de spreker zeide dat Ruslands medewerking tot eene afdoeDde regeling der Bulgaarscke aangelegenheden noodzakelijk was, had hij natuurlijk de medewerking van al de audere bi' het tractaat betrokken mogendheden op het oog, Rusland inbegrepen. Hij sloot zich aan bij de meening van Andrassy, dat er in de stelling van Bulgarije, zooals die door het Berlijnsche tractaat geschapen werd, niets is veranderd. Doch dit neemt niet weg dat Bulgarije in vele opzichten, zooals de vestiging van eeuen Vorst en de bekrachtiging der Unie, de medewerking der mogendheden, ook van Rusland, noodig heeft. De Bul- gaarsche grondwet is eene binnen- landscbe aangelegenheid; het is de zaak der Bulgaren zelve, of zij die handhaven, of wijzigen willen. Nie mand kan overigens ontkennen dat de verhouding tot Rusland van groot belang is voor Bulgarije's toekomstige rust, veilighe d en wel zijn. Het is niet denkbaar dat eene zoo hevige spanning tusschen eene groote mogendheid en een kleine staat lang kunne duren. Wie eeneu duur- zamen staat van zaken wenscht, die moet ook wenschen dat er eene minder gespannen verhouding voor de huidige in de plaats trede. Hierop nam Andrassy het woord. Hij gelooft thans óók, dat een ver bond met Duitschland de beste waarborg voor den vrede oplevert, zoo er tusschen de belangen der beide rijken geene wrijving bestaat. Doch (zeide hij) zoodra onze buitenland- sche politiek ook op Rusland in zake Oostersche vraagstukken het oog vestigt, verandert de toestand Ik antwoordde niets. Zulk eene afschuwelijke bewering verdiende geen woord. Ik stond eenvoudig op, en ging naar hem toe. Hij zag op mijn gezicht geschreven wat ik voor had. Niet hier, zeide hij haas tig, en van mij terugwijkende- waartoe zou dat dieuen? een al- ledaagsche vechtpartij tusschen «en paar heereu. Neen; op het vaste land wacht ik n, waar gij maar wilt, en ik zal u toonen hoe zeer ik u haat. Hij had gelijk, de schurk, die zich zeiven zoo goed meester was! Waartoe zou dat dienen? Een on fatsoenlijke vechtpartij, waarin ik bezwaarlijk hopen kon, dat ik hem onschadelijk zou maken; en Pauline onderwijl misschien aan deu rand van 't graf! Ga maar, moorde naar! lafaard! riep ik uit. Elk woord, dat gij gesproken hebt, is een leugen geweest, en omdat gij mij haat, hebt gij mij nu den on geheel. Het programma van Tisza verzekert ons de medewerking van Duitschland onder alle voorwaarden. In Bulgarije is alles bij tractaat geregeld, behalve de unie met Roe melië. Ruslaud heeft ten opzichte van Bulgarije geene afzonderlijke rechten. Na het hooren van Kalnoky's sntwoord verklaarde Andrassy zich over de ministrieele ophelderingen voldaan. De Times heeft uit St. Petersburg be icht ontvangen dat de prins van Mingrelië, Rusland's candidaat voor deu Bulgaarschen troon, naar St. Petersburg komt, om zijn schoon vader, graaf Adlerberg, te raadple gen alvorens omtrent aanneming of afwijzing te besluiten. Naar hetgeen uit St. Peters burg aan de Daily News wordt gemeld, zijn er in Zuid-Rusland zes Amerikanen gearresteerd wegens storing der godsdienstoefening in eene Grieksche kerk. De gezant der Vereenigde Staten heeft te vergeefs geïntervenieerd. De redevoering van Kalnoky heeft te Sofia een gunstigen indruk ge maakt. De Bulgaren zien er Europa's voornemen in om het Bulgaarsche vraagstuk te regelen overeenkom stig de tractaten. De ministers zijn nog te Tirnova Een der roovers, die den Oostenrijksch-Hongaarschen consul hebben aangevallen, is iu hechtenis genomen. Blijkens de berichten uit Amerika is de werkstaking in Chicago ge ëindigd met eene volledige neder laag der werklieden. Deze vragen weder werk bij de patroons, maar de werkgevers weigeren, de nieuw beschaamdsten leugen opgedischt; ga heen, en ontloop de galg bij tijds. Hij keek mij aan met een air van boosaardige voldoeningen ging heen. Het was alsof de lucht in de kamer zuiverder werd, toen hij er niet langer vertoefde. Toen ging ik naar de kamer van Pauline, en terwijl ik voor haar bed zat, hoorde ik haar, met brandend heete en droge lippen, onophoude lijk, nu eeus in 't Engelsch, dau weer in 't Italiaansch, iemand noe men, dien zij liet had. Ik hoorde, dat zij hem smeekte en waarschuw de, en ik begreep, dat hare ijlende woorden gericht waren tot den man, dien Macari, volgens zijn zeggen, vermoord had, omdat die man zijne zuster, thans mijne vrouw, niet wilde trouwenl Die schurk loog! Ik wist dat hij loog. Telkens opnieuw zeide ik tot mijzelven, dat het een schandelijke, aangeworven werklieden te ontslaan ten voordeele van dezulken, die aan de arbeidstaking hebben deelgeno men. Haarlem, 17 November 1886. Gisteren werd de verkiezing ge houden voor leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. De uitslag was dat herkozeu wer den de heeren J. H. Kersten met 157 stemmen, J. Sabeiis mede met 157 stemmen en mr. J. Enschedé met 149 stemmen. Gekozen werd de heer P. Dyserinck met 139 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. J. F. Beynes en JT. J. Kerbert, resp. 79 eu 77 stemmen, H. T. Peltenburg en A. F. Kremer Jr., resp. 82 en 62 stem men. Den laatsten dag dezer maand is het veertig jaar geleden, dat de heer A. van Tonderen aan de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij op trad als chef de bureau aan de werkplaats dier maatschappij alhier. De wakkere jubilaris vervult nog steeds met grooten ijver en levens lust deze gewichtige betrekking, ge wichtig, als meu bedenkt dat aan de werkplaats thans gemiddeld 600 werklieden elke week hun loon ont vangen. Gedurende zijn langen diensttijd gaf de trouwe ambtenaar geen enkele maal reden tot onte vredenheid aan zijne chefs. Voorze ker is dit jubili wel waard vermeld te worden. Prinses Marie is Maandag te 9 uur met den Rijnspoorweg met hare beide dochtertjes naar Neuwied teruggekeerd. laaghartige leugen wasdat Pauline rein was als een engel. Maar terwijl ik mij trachtte te troosten met deze verzekeringen aan mijzelven, voelde ik toch, dat zoolang het bewijs niet open en bloot voor mij lag, de leu gen mij op bet hart zou branden; mij altijd ergeren zou, mij overal bijblijven zou, en eindelijk mij kwel len zou, alsjf het eene waarheid was, mij geen rust zou latendat ik ten laatste den dag zou verwen- schen, waarop Kenyon mij in die oude kerk gebracht had, om het schoonste te zien, wat er te zien was. Hoe kon ik het bewijs leveren, dat het een leugen was? Er waren slechts twee andere personen op de wereld, die Pauline's geschiedenis kendenCeneri en de oude Teresa. Teresa was spoorloos verdwenen, en Ceneri in de Siberische mijnen, of ergens levend begraven. Zelfs als ik dacht aan de woorden van die De baron d'Estournelles de Constant Rebecque, le secretaris van het Fransehe gezantschap, gaf' Zaterdag een diplomatiek diner, waarbij ook de beroemde zangeres mad. Nilsson tegenwoordig was. In eene Maandag gehouden vergadering der afdeeling Utrecht van de Vereeniging tot bev. van Fabr. en Handw.-Nijverheid in Nederland, werd door den heer K. H. Beijen eene voordracht gehou den over «wettelijke verzekering van werklieden tegen ongevallen,» een vraagstuk van sociale wetgeving dat naar sprekers overtuiging, ook hier te lande meer en meer aan de orde zal komen. Daarom wenschte hij tot overweging er van op te wekken en bouwstoffen te leveren. Deze bestonden deels uit eene, schoon beknopte, toch vrij volledige schets van den inhoud der wetten van 1884 en 1885, waarbij in Duitschland verzekering van de werklieden in tal van bedrijven tegen de gevolgen van ongevallen, die hun bij hun werk overkomen, is ingevoerd. De werkgevers, die gelijke of verwante bedrijven uitoefenen, zijn door die wetten vereenigd in be roepsgenootschappen, tot onderlinge verzekering hunner werklieden. Spreker vestigde verder de aandacht op verschillende punten, die in over weging behooren te komen tij de vraag, of invoering van een derge lijk stelsel van verzekering ook hier te lande wenschelijk zou zijn. Hij wenschte geen beslissend oordeel uit te spreken over het gewicht van alle voor- en nadeelen, die er aan verbonden zouden zijn, maar door meer bekendheid belangstelling er voor op te wekken. In elk ge val acht hij verbetering noodig in den rechtstoestand van den werk- oude Italiaanschedan begon de laster van Macari zijne venijnige pijlen op mij af te schieten. Die mysterieuse woorden: niet voor liefde of huwelijk, konden eene andere, eene onteereude beteekenis hebben. En andere dingen gingen mij door 't hoofdde haast die Ce neri maakte met het huwelijk; zijn verlangen om van haar af te zijn. Zulk soort van gedachten beslopen mijn gemoed, en maakten mij soms half krankzinnig. Ik kon het niet langer uithouden zoo voor Pauline's bed te zitten. Ik ging de open lucht in, en zwierf doelloos rond, tot dat twee ideeën in mij opkwamen. Het eerste was, dat ik nog eens zou gaan naar de hoogste autoriteit in zielsziekten en hersenkwalen, en dat die mij zeggen zou of er hoop was op herstel voor, Pauline. Het andere idee was, dat'ik naar de Horace- straat zou gaaD, en bij daglicht dat huis van onderen tot boven nauw-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1