gemengd mmm man, dien hij de uitoefening van zijn bedrijf een ongeval treft. Ala maatregel vaD veiligheid, zijn in hetcentraal-bureau der Staats spoorwegen te Utrecht brandschel len geplaatst, die bij het uitbreken van brand het alarmsein geven. Van de directie van het Ko ninklijk handelsmuseum te Amster dam, ontvingen wij heden de alge- meene voorwaarden voor den wed strijd en de tentoonstelling, benevens het reglement voor de beoordeeling der inzendingen voor den wedstrijd van Nederlandsche meubel-, spiegel en tapijtfabrikanten. De volgende prijzen worden uit geloofd voor de nevenstaande on derwerpen I. Eerediploma en een gouden medaille ter waarde van f 50, voor het best gekeurde salon-ameuble ment (volgen de onderdeelen waar uit dit minstens moet bestaan). De tail-verkoopprijs f 600. II. Een Eere-Diploma en een gou den medaille ter waarde van f 50 voor het best gekeurde Huiska mer- (d. i.: eet- en woonkamer) ameu blement (id.) Detail verk. prijs f350. III. Een Eere-Diploma en een gouden medaille ter waarde van f 50 voor het best gekeurde twee persoons slaapkamer-ameublement, (id.) Detail verkoopprijs f 350, te completeeren naar verkiezing tot f450. IV. Een Diploma en een zilveren medaille (geslagen op den stempel der gouden medaille) voor de best gekeurde heerenschrijftafel (cylin der-bureau, bureau-minister, of der gelijke), den détail-verkoopprijs van f 150 niet te bovengaande. V. Een Diploma en een zilveren medaille (geslagen op den stempel der gouden medaille) voor de best gekeurde dames schrijftafel (cylin der-bureau enz. enz.) den détail verkoopprijs van f 100 niet te boven gaande. VI. Een Eere-Diploma en een gou den medaille ter waarde van f50 voor den best gekeurde salonspiegel, den détail-verkoopprijs van f 50 niet te bovengaande. VII. Een Diploma en een zilveren medaille (geslagen op den stempel der gouden medaille) voor den best gekeurden huiskamerspiegelden détail-verkoopprijs van f75 niet te- bovengaande. VIII. Een Eere-Diploma en een gouden medaille ter waarde van f50.of f50.in geld voor de best gekeurde tapijtstof met lossen rand, zoodanig gecombineerd, dat men, met behulp van de tapijtstof als fond en den daaraan genaaiden rand, in kamers van verschillende grootte en afmetingen, een smaak vol tapijt met rand kan doen leg- gen. Voor de op één na het best ge keurde inzending voor deze prijs vraag wordt bovendien een diploma en f25.in geld beschikbaar ge steld. Plaatsruimte ontbreekt ons om den verderen inhoud der boven genoemde stukken op te nemen. Belanghebbenden kunnen deze ech ter in hun geheel bekomen, als mede een inschrijvingsbiljet, op aanvrage aan bovengenoemde di rectie. Maandagmiddag stapte in de Sarphatistraat te Amsterdam een vrij bejaard heer van de tram, ter wijl deze nog niet geheel stil stond. keurig zou bezichtigen. Ik ging het eerst naar den professor. Ik verhaalde hem alles, behalve natuurlijk den infamen leugen van Macari. Ik moest overigens alles meedeelen, om den man in staat te stellen te oordeelen. liet wekte in hooge mate zijne belangstelling. Hij had Pauline reeds vroeger gezien, en begreep haren toestand volkomen. Ik geloof dat hij, evenals vele an deren, niets betwijfelde van 't geen ik hem meedeelde dan juist dat ééue zonderlinge verschijnsel. Hij lachte er evenwel niet om, gewend als hij was, om vreemde verbeeldingsschep pingen aan te hooren. Hij schreef het aan dergelijke oorzaken toe, hetgeen ook niet meer dan natuurlijk was. En nu, welken troost, welke hoop kon hij mij ,geven? Zooals ik u gezegd heb, mijn heer Vaughan, zeide hij, dat verliezen van alle herinneringen aan 't verledene, gedurende eenen ge- Een der wielen ging hem over den voet en verbrijzelde een paar teenen. Uit een staat, vanwege het hoofdbureau van politie te Amster dam opgemaakt en bij het dossier van het oproerproces gevoegd, blijkt dat op den 25sten Juli jl. niet min der dan zeventig politie-agenten min of meer ernstig zijn verwond ge raakt en voor een gedeelte in het gasthuis werden opgenomen. Door de weinige voorzichtigheid van een logecrkast in het «Hótel et Café Francais» aan het Plein te 's llage, is m de kamer no. 2 van het hótel een begin van brand ont staan. De gast had namelijk een lucifer, waarmede hij bij het naar bed gaan zijne kaars had aange stoken, op het kleed dat de tafel bedekte, geworpen. Den geheelen nacht hadden het kleed en de tafel gesmeuld, zoodat een verstikkende rook de kamer vulde, waardoor de gast wakker werd. De nachtpolitie schelde de bewoners op, waarna men door spoedige hulp het brandje weldra meester was. Het gouden horloge vao den logeergast is ge deeltelijk gesmolten. Te'sIIageis iemand, bij gele genheid van een vechtpartij, met het hoofd door een der groote spie gelruiten van de firma Pander, in de/Eerste Wagenstraat, geduwd. De mazelen-epidemie te Seheve- ningen is toenemend en wordt zeer hevig. Dit blijkt reeds op de huizen, waaraan volgens de wet het keer- schen dier besmettelijke ziekte wordt kenbaar gemaakt, maar daaruit zou men evenwel de groote uitgebreid heid der ziekte niet leeren kennen. In tal van gezinnen op geheele erven en hofjes, waar de ziekte heersckt, wordt het inroepen van geneeskundige hulp nagelaten. Dit werkt de besmetting zeer in de hand, aangezien de scholen bevolkt blijven door kinderen bij wie thuis de ma zelen heerschen. Eene particuliere school van voor bereidend. onderwijs voor kinderen, die van mej. Siebenhaar, aan het kanaal te Seheveningen, is tot 3 Januari a. s. gesloten, aangezien de meeste kinderen dier school of door mazelen zijn aangetast of tot ■gezinnen hehooren waar zij zijn. '^-vJJit ScheveniDgen wordt ge meld: Schipper Pronk, voerend de schuit Maria Jacoba, bericht dat een En- gelsche visscher van hem 38 netten heeft afgekapt. Hij had het geluk, die des anderen daags weer te vin den, ofschoon beschadigd.Men schijnt er tegenwoordig maar op toe te hakken! Een boerin, die Zaterdag, op de Bakkerbrug te Utrecht, iets ge kocht had en, terwijl zij dit be taalde, haar mand had neêrgezet, ontdekte een oogenblik daarna, tot haar schrik, dat deze haar was ont vreemd; het daarin geborgen geld, ruim veertig gulden, maakte het verlies nog grooter. De justitie uit Arnhem heeft zich naar Kelder, gemeente Bergh, be geven, ten einde een onderzoek in te stellen naar een aldaar door den vader op zijne dochter gepleegde ernstige verwonding. Het meisje zou met eene schop of spade bijna het hoofd doorkliefd zijn. Maandagnamiddag viel de metse- ruimen tijd, en het weeropvatten van den draad, daar, waar die was afgebroken, is een verschijnsel, waar van meer voorbeelden zijn. Ik zal komen, en uwe vrouw zien; maar zooals het geval nu staat, schijnt het mij toe een aanval van cerebrale koorts te zijn, en er is Voor den oogenblik nog geen speciale vakman noodig. Als deze koorts is afgeloopen, moet gij het mij laten weten, dan zal ik haar komen zien. Ik vermoed, dat zij alsdan goed hij haar verstand zal zijn, maar zij zal het leven weer opvatten van het oogenblik af, dat haar hoofd in de war raakte. Gij, haar echtgenoot, zult misschien een vreemdeling voor haar zijn. Het ge val is, zooals gezegd, niet zonder voorbeeld, maar de omstandigheden, waaronder dit geval zich voordoet, zijn geheel eenig. Ik ging, van den dokter afgaande, naar den agent, die het huis in de laarsknecht H. v. S. te Nijmegen van een steiger bij een in aanbouw zijnd huis aan de Ziekestraat, en kwam op de straatsteenen terecht. Bewusteloos en met ernstige kneu zingen aan het hoofd en andere lichaamsdeelen, werd hij naar het ziekenhuis gedragen. Er bestaat weinig hoop op het behoud van zijn leven. In zijnen val sleepte hij zijnen meester L., die zich ook op den steiger bevond, mede. Deze bekwam mede belangrijke kwet suren, doch zijn toestand is minder gevaarlijk. Zondagmorgen, omstreeks kwart voor tien uur, ontstond er eene ware paniek in de hervormde kerk te Uithuizen. De predikant preekte bij lamplicht. Eensklaps kwam de oliehouder der lamp van binnea in brand. Door den kerkbediende werd de lamp naar beneden geworpen en eenige oogenblikken was de preekstoel in eene vuurmassa ver anderd. Gelukkig was men door spoedige hulp het gevaar weldra meester. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Terwijl te Havelte zekere J. L. bezig was de wildstrikken van den strooper K. te verwijderen, werd door dezen, die op den loer lag, een schot op hem gelost, met het gevolg, dat J. L. bewusteloos neer zeeg, en hoewel dadelijk genees kundige hulp werd ingeroepen, voor zijn leven gevreesd wordt. De politie is met de zaak in kennis gesteld. In den laatsten tijd hebben in en om Enschede herhaaldelijk kleine diefstallen plaats gehad van goud en zilverwerk, kleedingstukken, pa- rapluies enz., maar het zonderlingste geval is wel de ontvreemding van eene nieuwe overjas van den burge meester, uit diens bureau in het raadhuis, tegen achterlating van een oud versleten wambuis. Donderdag ging zekere T. W., te Heerenveen, nadat hij was ge trouwd, zich zoo te buiten aan ster ken drank, dat de politie genood zaakt was, hem achter slot en grendel te brengen, zoodat de pas getrouwde vrouw zeer onverwacht van haar echtgenoot werd beroofd. Deze scène bracht een ongewoon groote menigte volks op de been, waardoor 't jonge paar alle redenen heeft om «dank te brengen voorde vele blijken van belangstelling, op den huwelijksdag ondervonden.» AssCt.) Uit Groningen wordt gemeld: Maakten wij voor eenige dagen melding van de lage prijzen, waar voor in Leeuwarden verschillende leveranties van rundvleesch werden aangenomen, ook hier ter stede is bij een paar aanbestedingen geble ken, dat de veeprijzen laag zijn. Voor de menages van de troepen toch werden aannemers de gebr. A. en S. van Hessen voor den prijs van 38 c. het kilogram, terwijl bij de leverantie van rundvleesch voor de spijsuitdeeling laagste inschrijvers waren de slagers J. van Rijn, H. Witkop en Sal. van Hessen, Hee renstraat, voor 4U/a c. het kilo. Toen de koningin van België Zondag avond in haar licht poney- wagentje langs de «Avenue de la Reine» te Laeken reed, werd zij Horace-straat in handen had. Ik kreeg den sleutel, en deed eenige vragen. Ik vernam dat, in den tijd van den moord, het huis gedurende een paar weken gemeubileerd ver huurd was geweest aan eenen Ita- liaanschen heer, wiens naam men zich niet herinnerde. Hij had de huur vooruit betaaldderhalve had men niet veel informaties naar hem genomen. Sedert had het lang leeg gestaan, niet zoozeer omdat het huis niet deugde, maar omdat de eigenaar een vasten huurprijs had bepaald, die den meesten menschen te hoog toescheen. Ik gaf mijnen naam op en mijn adres, en nam den sleutel mee. Ik besteedde den namiddag met het huis 'in al zijne hoeken en gaten te door snuffelen, maar mijne moeite werd niet beloond. Er was, voor zoover ik zien kon, geene plaats te vinden, waar een lijk kon verborgen zijn, en een tuin, waar het kon begraven lastig gevallen door twee dronken individuen, die uit een kroeg kwa men en onder de kreten: «Wegmet de Koningin! Leve de amnestie!» het rijtuig achtervolgden. De kerels werden bijna onmiddellijk door de verontwaardigde voorbijgangers ge grepen en aan de politie overgele verd. Een vreeselijke moordaanslag had in de vorige week in het Noor derkwartier te Parijs plaats door een zekeren Eugène Picard. Deze jonge man had sedert eenigen tijd eene vurige liefde opgevat voor de dochter van een gepensioneerd ka pitein. P. wonende op eene kleine villa in die buurt, doch het meisje beantwoordde die liefde niet en had geweigerd hem weder te zien. Dinsdagmorgen was Picard weder voor het huis der familie P., en toen hij de dochter des huizes voor een der ramen zag, dreigde hij haar met een revolver. Het meisje, doodelijk verschrikt, ging haar vader waar schuwen, die te voorschijn kwam. Picard loste een schot op hem, dat evenwel miste, en vloog toen woe dend het huis binnen, om zijn wraak op moeder en dochter te koelen. De heer P. kwam haar evenwel te hulp en kreeg toen een kogel in den linkerschouder, waarop de moor denaar vluchtte. De heer P. verkeert niet in levens gevaar. Nadat Louise Michel zich jaren lang in de gunst van het volk heeft mogen verheugen, dreigt zij nu het offer te worden zijner wispelturig heid. De «bittere Louise» trad Maan dag j. 1. weder in het openbaar op; zij wil nu als een engel des vredes eenheid prediken onder de socialis ten, want daarmede is het, zooals ook bleek uit de gemeenteraadsver kiezingen te Parijs, treurig gesteld. Maar haar ster is verbleekt. Toen zij in het lokaal «Dumolin de la Vierge», Rue Vanves,verscheen, stak er een storm op van fluiten en sis sen, zoodat zij niet aan het woord kon komen en toen men zelfs de galanterie dermate met voeten trad, dat men de arme Louise met gebra den appelen begon te bombardeeren, bleef haar niets over dan haar heil in de vlucht te zoeken. De ex-Khedive is weer te Pa rijs terug en heeft alle vertrekken van het Grand Hotel gehuurd, die op de de Place de l'Opéra uitzien. Sinds 1 November is in de Reicherbergerstrasse te Berlijn van gemeentewege een ontsmettingssta tion geopend. Daarin is verbonden een vast personeel, dat met daartoe uitsluitend gebezigde wagens de be smette goederen van de huizen af haalt en ontsmet terugbrengt. De ontsmetting geschiedt door middel van stoom en scheikundige ont- smettings-middelen. De onkosten voor de ontsmetting door stoom zijn 4 mark per kubieke meter ter ont smetting aangeboden. Als de goe deren langs scheikundigen weg ont smet worden, is de prijs 80 pfennige per uur. De goederen der behoefti- gen worden kosteloos ontsmet. De oprichting van ontsmettings ovens van gemeentewege is zeker een der meest afdoende middelen ter bestrijding van voortplanting van besmettelijke ziekten; als zoo danig verdient dan ook het voor beeld, door de stad Berlijn gegeven, navolging-. De ovens te Berlijn zijn, naar wij vernemen, naar het zelfde stelsei ingericht als die, welke voor het ziju, was er ook niet. Ik bracht de sleutels terug, en zeide dat het huis mij niet paste. Toen keerde ik huis waarts, en verkropte mijn leed, ter wijl Macari's leugen mij aan het hart knaagde. En dag aan dag knaagde hij voort, invretende en brandende, tot dat men mij zeide, dat de krisis over wasdat Pauline buiten gevaar was, en dat zij weer dezelfde was. Dezelfde? Hoe de zelfde? Zooals ik haar tot dusverre gekend had, of zooals zij was ge weest voor dien noodlottigen nacht? Met een kloppend hart ging ik voor haar bed zitten. Doodzwak, uitge put, te zwak om zich te verroeren of een woord uit te brengen, sloeg zij de oogen op, en keek naar mij. Het was een blik van verwondering zij herkende mij blijkbaar niet. Maar haar verstand was volkomen helder, dat zag men. Zooals gezegd, zij kende mij niet. Het was zooals de dokter had voor ziekenhuis te Rotterdam zijD aange nomen. Sedert eenigen tijd ontvangt het dochtertje van de ertpiinees van Meiningen onderricht in de beginselen der vrouwelijke hand werken. Het eerste meesterstuk der kleine was een paar dikke winter- sokken voor haar overgrootvader keizer Wilhelm. Eenige dagen ge leden werd het geschenk aan den Duitschen keizer verzonden; deze was er geheel over in verrukking en wilde de sokken ook terstond aantrekken. Bij de thee zag men den Keizer herhaalde malen op smartelijke wijze den mond vertrekken en ook een zekere ongedurigheid aan den dag leggen. Bezorgd vroeg men of hij zich niet wel gevoelde. «Maak u niet ongerust,» antwoordde de Keizer ten slotte, «mij mankeert niets, maar Theodora heeft mijn kousen hier en daar zoo onnatuurlijk dik gebreid, dat ik een gevoel heb, alsof mijne voeten in ijzer bekneld zitten.» Bij den Duitschen Bondsraad is een voorstel in behandeling, vol gens hetwelk voortaan het gebruik maken van «kersen-, morellen- en gezouten rozenbladeren» zal zijn vergund aan die tabaksfabrikanten, die van die bladeren ten minste 50 kilogram per jaar verwerken. Tot nu toe moet worden aangetoond dat er ten minste 100 kilogram, als bij mengsel voor rooktabak, wordt ver werkt. Uit de toelichting tot het voorstel blijkt dat de kersenbladen worden gebruikt bij het makeu van bepaalde ordinaire soorten van rook tabak, «en wel in geringe mate» (wordt er gezegd), alsmede dat «ook morellen- en rozenbladeren slechts in kleine hoeveelheden worden bij gemengd.» Uit officieele opgaveD, open baar gemaakt door het Pruisische statistiek bureel, blijkt dat het aan tal schoolplichtige kinderen daar te lande is geklommen tot 5,500,000 in een rond cijfer genomen. Het aantal, 't welk de openbare scholen bezoekt, is 4,800,000, die de vol gende talen spreken: Boheemsch, Duitscb, Deensch,Friesek,Littausch, Moravisch, Nederlandsch, Poolsch en Wendisch. Een eigenaardige waardeering van zijn talent als tooneelspele? on dervond onlangs een acteur te Pe tersburg. Het jongste dochtertje van den Czaar was eens ondeugend ge weest. De keizer ontbood den too- neelspeler Viandow en zeide tot hem«Trek van avond een of ander huiveringwekkend costuum aan, dan zal ik u bij de grootvorstin brengen en haar vertellen, dat ge de «booze» man zijt, die de stoute kinderen medeueemt en ook haar meenemen zal, wauneer ze weer zoo ondeugend durft te wezen.» Viandow speelde zijne rol als hoeman tot zoo groote tevredenheid des keizers, dat hij sedert telkens gehaald werd, wan neer de kleine keizersdochter weer iets had uitgevoerd. De roep over zijne eigenaardigde creatie verbreidde zich zelfs in die mate, dat verschil lende grootvorstelijke familiën hem dezelfde functie deden vervullen. Een paar dagen geleden werd de kunstenaar weder aan het hof ont boden, maar tot algemeene verba zing zeide de kleine grootvorstin koel«Mijn broeder beeft me ge zegd, dat u niet de boeman is; maar ik wil u toch zeggen, dat u de rol meesterlijk speelt.» De markies Napoleon Rocca- giovine Bonaparte te Rome heeft zich Maandagmorgen een revolver kogel door het hoofd gejaagd, waar op de dood onmiddellijk volgde speld. Voor dis schoone oogen, die zij opsloeg, waarmede zij naar mij keek, die zij vervolgens afgemat weer Het dichtvallen, was ik een volslagen vreemdeling. Ik ging de kamer uit, terwijl de tranen mij over de wangeu biggel den, en mijn hart was vervuld van een gemengd gevoel van vreugde en smart, vau hoop en vrees, zoo als geen woorden kunnen uitdruk ken. Toen kwam Macari's verfoeilijke leugen uit zijnen schuilhoek aan sluipen, pakte mij als het ware bij de keelhield mij vastworstelde met mij; riep mij toe: ik ben toch waarheid! Stoot mij maar van u, ik hen toch waarheid! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2