der een modderpoel, een tweede Oetgenspad gelijkend of zelfs over- 2 treffend, des zomers eene zandwoes tijn; voorts eene speelplaats voor i de lieve straatjeugd, die ruimschoots gebruik maakt van den altijd ge- noegzamen voorraad steenen, ten koste van de ruiten der omliggende huizen en de veiligheid der voor bijgangers.» Daar het Damrak, liggende in het midden en het drukste verkeer der stad, door ieder vreemdeling, de stad bezoekende, moet worden ge passeerd, noemen adressanten het «onbegrijpelijk dat, afgescheiden van den beursbouw, dat terrein meer dan 4 jaren braak ligt.» s— Zondagmiddag zegt de Amst&rd. Courant waren wij in de gelegenheid in het Stations koffie huis (te Amsterdam.) daartoe gratis door den eigenaar afgestaan, de uit- keering in geld bij te wonen, die plaats had aan de oud-strijders en behoeftige gepensionneerden, leden der «Vereeniging vo r gepension- neerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger». In eene der zalen had tegen 2 uur het bestuur der afdeeling Am sterdam plaats genomen. De voor zitter, de generaal Delprat, die zel den ontbreekt en de oudjes gaarne een hartelijk woord toespreekt, was verhinderd te komen. Langzamerhand kwamen de oud jes aanstrompelen, de een met een kruk, de ander met een houten been, weer een ander bleek blind, ja zelfs kwam er een met twee krukken binnenstrompelen. Bij den ingang der zaal werd halt gemaakt, de stramme, van ouderdom en ontbering kromgetrokken lede maten werden zoo goed mogelijk uitgerekt en de rechterhand ging op militaire wijze naar de pet; een hartelijk goeije morgen klonk het bestuur tegen, een knik en een hand druk werden met de oude krijgs makkers gewisseld, een stoel aan gedragen en met een zucht zette men zich naast elkaar neder. Daar stapt er een met een houten heen binnen. De man ziet er sober, doch, als al de oudjes, proper uit. Zijne kleine blauwe oogjes hebben nog iets van het moedige, dat hem de Militaire Willemsorde deed verwerven op den Citadel, onder papa Chassé. Als ge hem naar zijn been vraag-t, zal hij u antwoorden, dat ze dien poot onder het lijf weggeschoten hebben. Hij zou u Zondag tevens verteld hebben, dat hij een geleenden poot aanhad, want dat zijn houten poot defect was, en hij mankeerde niet graag: de discipline zit er nog zoo in. Onze ridder is 81 jaar en heeft f 91 pensioenhet spreekt dus van zelve, dat hij zijne uitkeering van de «Vereeniging» niet gaarne mist. Zoo het een met het ander komt hij er. Hij heeft geen gezin, doet zijn eigen huishoudentje en sukkelt zoo maar voort. Een nieuw heen, dat zal meer hoofdbrekens kosten. Wellicht zijn er onder u, lezers, die den ridder aan een nieuw been willen helpen. Zijn naam is E. Jansen en hij woont in de Rozenstraat 108. Daar komt weder een blinden aan den arm van zijn zoon, een an der met zijne vrouw, een derde met een kleinzoon aan de hand. Zie die stoere koppen allen eens aan, het zijn echte zonen van het gebracht hebben, of het mij ten minste hebben doen uitstellen. Toch begreep ik, dat ik het letterlijk moest ten uitvoer brengen, zou niet Ma- cari's leugen tusschen mij en mijne vrouw staan. Beter dus te gaan, nu wij elkaar nog vreemd waren; beter dat wij elkander nooit weer zagen, indien onverhoopt door Ceneri, met woor den of zwijgen, de schandelijke ver halen van Macari beveatig'd moch ten worden Ook zou Pauline in goede handen blijven. Priscilla zou stipt en ge trouw mijne voorschriften nakomen. De oude vrouw had thans vol komen begrepen, dat hare patiente eensdeels haar geheugen bad terug gekregen, maar ook andersdeels de dingen van den laatsten tijd in het geheel niet wist. Zij begreep zeer goed waarom ik in den laatsten tijd in 't geheel niet meer in de kamer kwam. Zij begreep, dat ik Pauline, oude Nederland, die voor het vader land gestreden of het lange jaren gediend hebben. Medailles versieren aller borst. Nu worden ze een voor een afge roepen, om hunne toelage in ont vangst te nemen. Op militaire wijze wordt gegroet, hartelijke woorden van dank gestameld en met een glimlach op het gelaat, het hoofd zoo hoog mogelijk opgeheven en met de dankbaarheid in het hart strompelen zij weder heen. Heerlijk is de liefdadigheid, waar die zoo wel wordt besteed, en zoo waardig genoten. Dat Nederland deze nuttige Ver eeniging in staat stelle te zorgen, dat geen oud-strijder voor goed het vaderland verlaat, zonder dankbare gevoelens jegens de natie, die hem zijne oude dagen wist te veraan genamen en dragelijk te maken. Een tweetal arbeiders in den Haarlemmermeerpolder zijn reeds zoodanig door de socialistische be wegingen der laatste dagen aldaar in de war gebracht, dat zij Dins dag d. a. v. weigerden aan den ar beid te gaau, daar bet volgens hen niet te pas kwam dat zij voor een schraal stukje brood hard moesten werken, terwijl de patroon niets doet dan bevelen geven. Die toe stand had volgens hen al lang ge noeg geduurd, maar er zou spoedig verandering komen! Jammer dat zich een twintigtal arbeiders aanbood hunne plaatsen op het veld in te nemen. Aan de waag te Leiden werd gisterenmorgen een varken gewo gen, dat een zwaarte had van 648 pond. Door eene dankbare herinnering aan den overledene geleid, deed het personeel van het Rijnspoor-station te 's Hage een symbolieken grafkrans nederleggen op de laatste rustplaats van hunnen betreurden stationschef, den beer J. Kemps, op het kerkhof «Eik-en-Duinen. In een spekslagerswinkel te 's Hage trad Dinsdagochtend een net gekleede juffrouw en verlangde een ons rookvleesch voor 24 cent. Zij had reeds bij alle spekslagers in de buurt rookvleesch laten halen maar nergens deugde het en nu wilde zij het hier eens probeeren. Het vleesch werd afgewogen en de spekslager streek de 24 cent op. Geen kwartier later was de juf frouw weder terug, en eischte dat men haar het geld zou teruggeven daar de geleverde koopwaar volgens haar zeggen een onaangename geur verspreidde. De spekslager ontkende dit en weigerde het geld terug te geven, waarop de juffrouw heenging, zeggende dat zij dan haar eigen dom wel op een slinksche manier zou terugkrijgen. Tegen den avond verscheen een heer in den winkel, die den spek slager verzocht hem een karbonade van 24 cent al te wegen. De win kelier rook natuurlijk lont, doch daar de man met een kwartje op de toonbank tikte, alsof hij onmiddel lijk wilde betalen, liet hij zijn ach terdocht varen en gaf het verlangde. Nauwelijks had de heer het pakje in handen of hij snelde de deur uit, zonder te betalen en zette het op een loopen. De winkelier hem na, een volksoploop, en ten slotte een agent van politie die proces-verbaal opmaakte. in haren tegenwoordigen toestand evenmin als mijne vrouw beschouw de, als toen ik haar het eerst in Turijn gezien had. Zij begreep, dat er een geheim was tusschen ons, en dat ik verplicht was een verre reis te ondernemen, om dat geheim op te klaren. Met deze wetenschap was zij te vreden, ten minste zij deed geene poging, om meer van mij gewaar te worden, dan ik van zelf goed vond haar te zeggen. Mijne instructies waren stipt. Zoo dra Pauline weer tamelijk wel was, moest zij naar eene badplaats aan zee. Men moest baar overigens in alles haren zin laten doen, en het haar zoo gemakkelijk mogelijk ma ken. Als zij er naar vroeg, moest men haar zeggen, dat een bloed verwant, die thans eene huitenland- sche reis deed, haar aan Priscilla had toevertrouwd, tot hij terug zou zijn. Dit drama cl grand spectacle werd Dinsdag in de Zoutmanstraat in bovengenoemde stad afgespeeld. Door de politie te 's Hage is aangehouden en overgebracht naar het huis van bewaring een persoon, die aan baron V. in het Voorhout een brandbrief had gericht. In de duinen nabij Egmond aan Zee is door een jager een groote adelaar geschoten. De vogel heeft eene vlucht van 1.80 M. en werd geschoten juist toen hij met een haas in zijn klauwen de lucht in vloog. Het prachtige exemplaar wordt opgezet. Dinsdagavond had schipper A. A. Sijthoff, varende van Delft op Leiden, in laatstgenoemde plaats het ongeluk van zijne schuit te water te geraken. Zijn lijk werd gisteren morgen in de nabijheid der schuit opgevischt en naar Delft overgebracht. De man was lijdende aan duizelingen, en men veronder stelt, dat hij, zich willende wasschen (de zeeppot werd op den rand der schuit gevondeu), overboord is ge raakt. Een Roiterdamsch ingezetene ontving vóór eenige dagen een partij eieren. Een bezoek brengende aan zijn pakhuis, kwam bij, volgens de MaastS., tot de treurige ontdekking dat bijna 400 stuks waren uitge zogen, vermoedelijk door ratten waarvan het pakhuis wemelt. Tusschen twee schippers ontstond Dinsdagmiddag nabij de Jacobie- brug te Utrecht een hevige twist, over het doorvaren der brug; de een gaf den ander een slag meiden vaarstok op het hoofd, zoodat deze op zijn schip nederviel. De dader voer rustig door. Een der brutale indringers, die te Eindhoven bij verschillende in woners, onder bedreiging met mes sen, geld afpersten, is aangehouden en Zaterdag ter beschikking der justitie te 's Bosch gesteld. Men schrijft uit de Betuwe «Als eene bijzonderheid kan wor den gemeld, dat vóór twintig jaar een landbouwer in de Betuwe een knecht huurde, tegen een loon van tachtig g-ulden 's jaars. Verder zou hij als emolument genieten, elke veertim dagen een dubbeltje van den vrijer der dochter, voor het voorbrengen van het rijpaard des vrijers, elders woonachtig. Gedu rende ruim 20 jaar wordt het veertiendaagsch dubbeltje door den nog steeds minnenden jongenheer betaald. Liefde en trouw schijnen in de Betuwe onwankelbaar!» Naar de betrekking van directeur van den tram BreskensMaldeghem op een jaarwedde van f 1500, din gen meer dan 200 sollicitanten. Onder hen telt men gepensio neerde assistent-residenten, hoofd officieren van 't Indisch leger, kapiteins, officieren te land en ter zee in werkelijken dienst, sergeants, korporaals, brood-, beschuit- en koekbakkers, koopvaardij-kapiteins en stuurlieden, directeurs en onder geschikte beambten aan trams, enz. Een rechte allerhande dus! De onlangs te Roermond veroor- Maar als de herinnering aan de laatste maanden niet van zelf kwam, moest men haar niets zeggen aan gaande hare ware positie tegenover mij. Werkelijk ik twijfelde of zij niet eischen kon, dat het huwelijk voor nietig werd verklaard door aan te voeren, dat het gesloten was in den tijd, toen zij niet bij al hare vermogens was. Als ik van mijne reis teruggekee.d was, en alles goed uitkwam, zooals ik niet betwijfelde, dan moest alles van voren af aan beginnen. Ik had opgemerkt, dat Pauline, na 't wegblijven der ijlende koort sen, niets meer gezegd had van de vreeselijke daad, waarvan zij, drie jaar geleden, getuige was geweest. Ik vreesde dat, als hare gezondheid hersteld zou zijn, zij het eerst van alles aan dien moord tornen zou; maar wat zij doen zou was moei lijk te zeggen. Macari, hoorde ik, hadEügeland deelde brievenbesteller, die aan de politie hulp weigerde daar bij in dienst was, heeft van dat vonnis cassatie aangeteekend. Uit Breda wordt van gisteren ge meld: Heden namiddag om 2 uur had alhier een vreeseiijk ongeluk plaats. De naar Terheiden terugkeerende diligence werd aan den spoor-over- weg nabij de Mauritsstraat over vallen door een trein, die den wagen verbrijzelde. Een inwoner van Ter heiden werd bijna geheel vermor zeld, en alle passagiers bekwamen zwaardere of lichtere kwetsuren. Voor het leven van twee in het Gasthuis opgenomen personen be staat groote vrees. De boomen van den overweg waren open, naar men zegt, doordat de aankomende trein geen signaal had gegeven. De justitie doet onder zoek. Nabij de halte Beugt van den stoomtramweg 's-BoschHelmond, tusschen Vechel en Dinther, is zekere vrouw B. uit laatstgenoemde plaats, die de onvoorzichtigheid had terwijl de tram in beweging was, uit den wagen te springen onder den trein gevallen, overreden en nog dien zelfden nacht tengevolge van inwendig hekomen kneuzingen over leden. Men wil het bekende gesticht «de Calvariënberg» te Maastricht aanmerkelijk vergrooten, waartoe eene som van 2Ys ton noodig ge acht wordt. Dat de oprechtste trouw ter we reld alleen tusschen man en vrouw wordt gevondeD, is voor de zoo- veelste maal opnieuw te Goes be wezen. Daar resideerde sedert eenige da gen op grooten voet in een der logementen een koopman uit Schie dam, die in het middenpunt van Beveland eene kamer tot bergplaats zijner goederen bad gehuurd en beweerde gistbandelaar te zijn. Aan het leven van vroolijk Fransje werd Zondag een einde gemaakt. De ega van den koopman verscheen als een wrekende godheid, om haren echtvriend naar het zwart berookte stadje te voeren, waar hem een vijf tal kinderen in tranen wachtten. Onder een stortvloed van verwij - tingen, die niet alleen bij woorden bleven, werd manlief uitgenoodigd met zijne wederhelft te vertrekken naar de stad, die onzen bakkers de meeste gist levert, en kalm en lijd zaam volgde hij de moeder zijner kinderen. De beide nieuwe loodsen-socie- teiten aan den Zee-boulevard te Vlissingen de Hollandsche en de Belgische mochten zich dezer dagen ieder in een kostbaar ge schenk verheugen, dat hun door een voormalig ingezetene, thans te Philadelphia gevestigd, van daar is toegezonden. Het bestaat uit eene keurig bewerkte zilveren schenk kan voor wijn, met een daarbij be hoorenden beker en een presenteer blaadje, alles van massief zilver. Op de kan is eene toepasselijke in scriptie met den naam van den gever gegraveerd. Beide kannen met toe- behooren zijn geheel gelijk aan elkander. verlaten daags nadat ik hem van de daad beschuldigd had; Ce neri was huiten haar bereik. Ik hoopte, dat men er haar toe krijgen zou, om de zaak te laten rusten tot mijne terugkomst, en ik zeide aan Priscilla, dat, ingeval Pauline sprak van eene groote misdaad, al be gaan te zijn door personen, die zij kende, zij haar moest meedeelen, dat op den oogenblik reeds als het mogelijke gedaan werd, om de schul digen aan 't gerecht over te leve ren. Ik vertrouwde, dat zij, zich schikkende als gewoonlijk, met deze verzekering wel genoegen zou ne men, al waren de zaken ook nog niet zoo ver. Priscilla moest mij schrijven naar St. Petersburg, naar Moskou, en naar andere plaatsen, waar ik eenigen tijd verblijf zou houden op de heen- en terugreis. Ik schreef zelf de adressen op eenige envelop- pes, en gaf haar die. Dinsdagmiddag werd ten gemeen tehuize te Havelte aangifte gedaan van een doodgeboren kind; dat ech ter bij geneeskundig onderzoek bleek door de ouders vermoord te zijn. Het lijkje is dadelijk naar Assen gebracht, waar de zaak gerechte lijk onderzocht zal worden. De oudste inwoner van Mierloo, zekere Joseph Meulendijks, is in den ouderdom van 95 jaar overle den. Den 5en Augustus 1791 ge- boreD, vergezelde hij iu 1812 Na poleon op zijn tocht naar Rusland en woonde daarna den veldslag bij Lützen en Bautzen bij. In 1815 streed bij te Waterloo en Quatre- Bras. Steeds vond de man belang stellenden voor bet verhaal zijner krijgstochten en avonturen, waarbij hij steeds met bewondering over den grooten veldheer sprak. Maan dag had de begrafenis te Mierloo Een meisje, wier ouders te Drou- wenerveen (Drente) woonachtig zijn, werd vóór enkele jaren door een oude tante belangrijk gelegateerd. Eerst na haar meerderjarigheid zou de gelegateerde som aan haar mo gen worden uitgekeerd. Zij ging intusschen te Amsterdam een dienst betrekken en kwam daar in kennis met een jonkman, die haar hand en hart aanbood. Vóór weinig we ken werd het huwelijk voltrokken en kwamen beiden in de ouderlijke woning' een bezoek brengen, tevens bij den executeur-testamentair de gelden opeisehende, die hun, na tuurlijk, werden ter hand gesteld. Thans verneemt men dat de jong gehuwde man in het bezit der gel den naar Amerika is vertrokken, en dat de jonge vrouw weldra iu de ouderlijke woniDg zal terug- keeren. Aan den heer T. van der Zee, burgemeester van Enschedé, is Maan dag door eene commissie namens de burgers een prachtalbum over handigd. Het is gebonden in don kerbruin granaat fluweel, waarop is aangebracht in zilver het wapen van Enschede, kronende èen blank schild. Op het schild het monogram T. v. d. Z. Aan weerszijden van het schild, mat gewerkt, de lauwer bladeren doorslingerd met een band, waarop de namen Atjeh en En schede met dato en jaartallen, wij zen op de afhangende Militaire Willemsorde met het devies «voor moe 1, beleid en trouw», en die van den Nederlandsche Leeuw met zijn virtus nobilitat». Het album bevat 261 namen. Eenige koeien van een veehouder te Offingawier zwollen geducht op aan den hals en den keel. De veearts werd er hijgeroepen en constateerde dat zulks een gevolg was van het eten en drinken uit een bak, die met menie geverfd was. Te Middelbert, in Groningen, von den dezer dagen een paar jongens, die op het kerkhof rondliepen en uit nieuwsgierigheid het lijkenhuisje openden, daar, naar zij meenden, een lijk. Thuisgekomen vertelden zij wat zij hadden gezien, waarop door eenige mannen een onderzoek werd ingesteld. Zij vonden echter geen lijk, maar een meisje, dat nog niet dood bleek te zijn. Dit meisje was, na vele jaren in denzelfden dienst te zijn geweest, sedert Mei Ik zou haar van St. Petersburg nader schrijven op welke datums zij de brieven op de post moest doen. En nu meende ik alles gedaan te hebben. Alles behalve één ding. Den vol genden morgen moest ik vertrekken. Mijn paspoort is geteekendmijne koffers zijn gepakt; alles is gereed. Nog eens, slechts voor een oogen blik, moet ik haar zien, vóór ik ter ruste ga zien, misschien voor de laatste maal. Priscilla zeide mij, dat zij rustig lag te slapen. Nog eens moest ik dat schoone wezen aan schouwen, om het getrouwe beeld met mij mede te dragen duizende uren ver. Wordt vervolgdl)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2