nimmmim. Zonder werk en voorloopig: bij haar kuster te Groningen in buis. Na jrele vergeefscbe pogingen om een iienst te krijgen, besloot zij buiten ie stad werk te zoeken. Sinds Maan- iag der vorige week had zij rond- jeloopen, toen ze eindelijk uitgeput van vermoeienis en zonder een cent op zak, om onder dak te komen, op bet kerkhof te Middelbert aankwam. Om zich tegen de koude te be schutten, was zij in het lijkenhuisje gegaan en daar spoedig bewuste- lloos geworden. In dien toestand heeft zij twee dagen daar gelegen, tot zij gevonden werd. Na een paar 'uren gelukte 't haar weder bij ken- Eis te brengen. Haar bloedverwan ten te Groningen, die haar verdwij ning bij de politie hadden aange geven, maar toevallig vernamen, dat zij gevonden was, kwamen haar Vrijdag-ochtend halen en brachten haar naar Groningen terug. Waar schijnlijk zal 't echter nog lang duren eer zij weder hersteld is en, naar te hopen is, op een gelukkiger wijze en met beter gevolg naar een dienst kan uitzien. 8ËMÊNGD NIEUWS, In de suikerfabriek la Ruche te Gent had Dinsdagnacht een vree selijk ongeluk plaat*. Een arbeider, Seraphin Sleuwaart, had de onvoor zichtigheid gedurende een rustpoos, dat de machine gestopt had, te gaan slapen en een zijner beenen te laten rusten in de opening, waarin zich een vliegwiel bewoog. Op een gege ven oogenblik zette zich de machine weder in beweging en werd de on gelukkige door het vliegwiel ge grepen. Op zijn noodgeschrei kwa men andere arbeiders aanloopen en werd de machine gestopt, maar Sleuwaart was reeds als 't ware ver pletterd en een ontboden genees heer kon slechts den dood consta- teeren. De ongelukkige laat eene vrouw I en twee kinderen achter. In een bank te Brussel werd Maandagmiddag een moordaanslag gepleegd. De ambtenaar Charlier zat 's middags in zijn kantoor, toen de portier Debrants plotseling bin nentrad en een schot op hem loste Het schot miste en Charlier nam de vlucht naar het kantoor van den directeur. Debrants zond hem nog een kogel na, die evenwel ook miste en schoot zich toen zelf voor den kop. Hij is niet dood, doch zijn toestand is gevaarlijk. De portier had altijd het Iaan Charlier gehad, was besloten eerst zijn ontslag te nemen en dan den ambtenaar te dooden. De onderhandelingen tusschen de Fransche en de Belgische re geering over het instellen van een telephoondienst tusschen Parijs en Brussel hebben na veel moeite tot eene voorloopige overeenkomst ge leid. De prijs voor het gebruik van de telephoon gedurende vijf minu ten, het oproepen en afsluiten er onder begrepen, is gesteld op frank. Wat een uur regeering kost, werd onlangs bij de plannen tot financieele hervormingen door een der Fransche bladen uitgerekend. Het consulaat en het eerste Kei zerrijk kostten 115,000 francs per uur; de Restauratie 119,000 francs; de regeering van Louis Philippe 150,000, de Republiek van 1848 reeds 173,000, het tweede Keizer rijk 349,000, de tegenwoordige Re publiek toi 1882 nog 405,000 en daarna 563,000 francs. Te Clermont-Ferrand bij Pa rijs werd verleden week een boe rendeern door een stier op de hoorns genomen en in een put geworpen, die wel 20 meter diep was. Op haar vreeselijk geschreeuw kwamen verscheiden menschen toeschieten, doch niemand had den moed om zonder ladder in den put af te da len. Eindelijk daalde een grijsaard van 75 jaar omlaag. Hij bracht er den gevaarlijken tocht goed af en had het geluk het meisje te red den. Te Piseux (depart. Eure) ver giftigde zekere vrouw Maréchal, oud 26 jaar, hare twee kinderen, omdat zij haar te veel te doen ga ven, en verliet de echtelijke wo ning om een jongen van 17 jaar te volgen! Tot hiertoe is zij niet De Parijsche gemeenteraad heeft het voorstel van den heer Vaillant om 4000 fr. beschikbaar te stellen voor de familiën der werk stakers te Vierzon verworpen met 36 stemmen tegen 28. Omtrent Merlatti, den vaster, lezen wij in de Temps het volgen de Hij heeft de laatste dagen de hoeveelheid water, die hij gebruikt, eenigszins vermeerderd en men heeft opgemerkt dat hij de grootste hoe veelheid gebruikt op het uur, waar op hij anders gewoon was te eten, Zijn gewicht is van 65 op 53 kilo verminderd, de lichaamstemperatuur is gelijdelijk gedaald, de polsslag is normaal en regelmatig. Merlatti beweert, dat hij zijn proef tot het eind toe zal volhouden, doch de doctoren twijfelen er aan. Tal van nieuwsgierigen komen hem bezoe ken in het Grand-Hötel tusschen 12 en 6 uur, alleen de journalisten en doktoren worden 's morgens toe gelaten. Op de wanden van zijn vertrek worden de bezoekers ge vraagd Merlatti niets te vragen, om hem niet te vermoeien. Merlatti slaapt goed, zooals bij zegt, den geheelen nacht, doch tegen den morgen kwellen hem de dwaaste droomen, die bij het ontwaken een zekere loomheid doen gevoelen. Prof. John Olbracht, van de hoogeschool te Colmar, 's morgens op de tweede verdieping van het universiteitsgebouw een store wil lende ophalen, viel door het venster en stortte van eene hoogte van 10 meters op de binnenplaats neer. Hij stierf eenige oogenblikken later. De werkstaking der Miinche- ner kuipersknechts, welke eene maand geduurd heeft, is in hun na deel geëindigd, dewijl er genoeg toevoer van buiten kwam. Zoo waren de brouwerijen niet gedwongen aan de werkstakenden toe te geven. Ook andere werkstakingen, o. a. die ('er timmerlieden, zullen evenzoo afloopen. Een twijfelachtig echtelijk ge luk. Eenige dagen geleden tiu wde te Berlijn een jonkman uit Hamburg met een schoon Berlijnsch meisje. Het trouwmaal vond plaats en het jonge paar was overgelukkig, tot de avond kwam en zij naar Ham burg moesten afreizen. Plotseling stond de jonge vrouw van tafel op en verliet het vertrek. In pijnlijke onzekerheid wachtten de gasten haar terugkeer en dien van haren echtgenoot, die haar angstig nage wogen was. Eindelijk kwam de man terug met de mededeeling dat hij al leen naar Hamburg moest terug keeren; de jonge vrouw was niet te bewegen de ouderlijke woning te verlaten I In de Franhforter dagbladen wordt gediscussieerd over de nala tenschap van Rothschild. Enkelen ramen haar op 500 millioen. Ande ren komen tegen deze schatting op en beweren bovendien, dat Roth schild nooit iemand dermate op de hoegte heeft gesteld van zijne finan ciën, dat er over zijne erfenis zou zijn te oordeelen: «millioen», voegt één der bladen aan een dergelijke beschouwing toe, «is zeker meer met gemak uit te spreken dan te bevatten, en het herinnert aan een voorval in 1866, waarbij de voor ganger van Manteuffel, generaal Vogel von Falkenberg, ook bleek geen juiste voorstelling van een mil lioen te hebben. Hij zou de eerste krijgscontributie, groot f5.700.000, in ontvangst nemen en zond een paar soldaten ieder met een handkar naar de bank te Frankfort om de gelden te halen. De generaal was niet weinig verbaasd, toen hij ver nam, dat de som meer dan 1000 centenaren woog en hij eenige vrachtwagens moest zenden. Dezer dagen hadden zich een paar reizende berenleiders onder Babiloniënbroek tegen eene hooi schelf neergevleid om een uiltje te knappen, toen heer Bruin ongemerkt wist te ontsnappen. Op zijn gemak wandelde hij 't veld door en schoon hij mensch noch dier moeide, deed hij toch melksters en andere per sonen, die hem zagen, het veld ruimen. Ten iaatste aan de Korn gena derd, werd hij door een geoefend jager met een schot hagel begroet, zonder dat dit speldeprikje zijne koude kleeren raakte. In een griend geweken, verwarde de naslepende I ketting in de struiken, hetgeen zijnen toegeschoten bewakers gele genheid gaf, hem te bemachtigen, wat echter niet dan met zoete woor den en het toedienen van wittebrood gelukte. Een klerk van 20 jaar, de zoon eener naaister, wierp zich te Weenen van een kerktorenhij was onmiddellijk een lijk. De jonge man had groote sommen verloren met wedden. Uit Weenen wordt de dood ge meld van baron Gustave Heine, broeder van den dichter, en direc teur van het Fremdenblatt. Hij was 41 jaar en laat aan zijn drie zonen en twee dochters een vermogen na van 20 milioen. Een hevig gevecht had Maan- ig plaats te Jourvi!le-le-Pont. Esn zekere Francois Gambori, werkman en Italiaan van geboorte, heeft met eenige vrienden eenige Franschen aangevallen, zonder dat daarvoor eenige reden bestond. De Fransche werklieden verdedigden zich dapper en joegen de Italianen op de vlucht. Gambori werd door een zekeren Ampie gedood. Het is gebleken dat hij en zijn vrienden dronken waren. In' de laatste aflevering der Annates (Thygiine publique geeft dr. Mahé een overzicht van den loop der chole-a-epidemie in Europage- durende de laatste jaren, en van de verwoestingen door haar aangericht. Daaruit blijkt o. a., dat het aan tal lijders in 1884 en 1885 in Frank rijk, Spanje en Italië ruim 500.000 bedroeg, waarvan er 223,000 stier ven. In Spanje bedroeg het aantal sterf gevallen 180,000, in Italië 30,000 en in Frankrijk 13,000. De geldelijke verliezen, door de epidemie veroorzaakt, worden be rekend op 1 milliard franken. Op het kerkhof Saint-Hélètie te Straatsburg is op 14 dezer op het graf van Edmond Weber, den beroemden componist, een mouument onthuld. Op het. monument staan slechts de woorden: Edmond We ber. 1838—1885. Twee kloeke luchtreizigers, Capazza en Fosdère, zijn Dinsdag jl. de Middellandsche Zee overgesto ken. Zij stegen om 4 uur te Mar seille op en zijn bij Ajaccio, op Corsica, nedergedaald. De directie van «the Madison Square», een theater in Londen, be wijst haren bezoekers allerlei kleine attenties. Zoo worden iederen avond te half tien, ongeveer 200 bakjes room on der de dames rondgediend. Aan het doosje is een smal zijden koord vastgehecht waaraan een Japansch servetje en een platezilveren lepel tje met een zijden lint, waarop in gouden letters «with the compli ments of Prince Karl», die b. v. op zoo'n avond de held is. Den lepel neemt men als souvenir meê naar huis. Nu en dan wordt ook ijswater gepresenteerd in kristallen karaffen op fraaie zilveren schenkbladen. De snelste trein, die tot nu toe in Engeland liep, was de «Flying Dutchman», die in 9 uur de reis van Londen naar Edinhurg deed. Thaus zal genoemde trein nog wat sneller rijden en nu van Kings Cross-station te Londen, in 81/, uur Edinburg bereiken. - Te Southport schoot een jon gen van 16 jaren zijn meisje, dat ook 16 jaren oud was, dood. Voor zij stierf, trachtte zij nog haar moordenaar vrij te pleiten, zeggen de dat hij bij ongeluk had gescho ten. - Een buitengewone en tevens brutale diefstal heeft te Sebastopol plaats gehad. Onbekende dieven heb ben een bronzen kanon gestolen, dat zes honderd pond woog. Dit kanon stond bij de haven van Se bastopol en diende om eiken dag ten Ï2 ure te worden losgebrand. Het stond op eene plaats, waar steeds veel passage is. Miss Maria Scott, eene zeer vermogende dame van de aanzien lijkste Engelsche familiën, had zich officieus verloofd met een zekeren Sebright, die eene erfenis van f 250,000 er door had gelapt. De dame had de zwakheid hem voor een 40 h 50,000 gulden wissels te geven, maar zag tegelijkertijd in, dat dit huwelijk haar niet paste. Hij annonceerde nochtans de ver loving in de voornaamste bladen, compromitteerde daardoor het meisje en bedreigde haar met den dood, ingeval zij bleef weigeren. Onder de pressie van een pistool perste hij op zekeren dag hare toestemming tot een huwelijk af, en zoo werd miss Scott, lady Sebright, die nu alle moeite heeft, om dat zonder linge huwelijk weder te doen ont binden. Na den trouw hebben de echtgenooten elkander niet weder gezien. De zangeres mevrouw Nadina Bulitschoff, die met groot succes te Rio Janeiro zong, bestemde de op brengst van haar benefiet-uitvoering tot het vrijkoopen van verscheidene slaven. De schouwburg was stamp vol en de edelmoedige kunstenares werd bij haar optreden met geest drift ontvangen. De opbrengst bleek voldoende om 7 slaven vrij te koo- pen en mevrouw Bulitschoff gaf nog een concert, dat haar in staat stelde nog aan twee anderen de vrijheid te geven. De rijkste Brazilanen brachten nu geld bijeen om der zaugeres voor hare schooue Jaad een geschenk aan te bieden. Het werd een tafel van massief goud, dit tot opschrift droeg: «Aan de diva der zangkunst en aan de be vrijdster.» Zonder aan de waarde van dit geschenk te willen afdoen, zij toch de vraag geoorloofd, waar om deze rijke Brazilianen niet uit eigen beweging eenige slaven vrij hebben gemaakt. Een zonderling geval van slaapziekte deed zich eenigen tijd geleden te Wheeling, in Amerika, voor. Op zekeren dag iu October jl. hield zich daar een werkman onledig met het plukken van appe len, toen hij plotseling door een zenuwtoeval werd getroffen en uit den boom viel. Men vond hem bui ten kennis en een geneesheer werd geroepen, die trachtte den man door electriciteit weder bij te brengen, doch te vergeefs. Den volgenden dag kwam de man bij zijn zinnen, sprak eenige woorden en viel toen weder in diepen slaap. Men dacht nu dat hij dood was en de noodige beschikkingen voor zijne begrafenis werden gemaakt; doch toen men hem in de kist zou leggen werd hij weer wakker, verklaarde geheel hersteld te zijn en vroeg om water. Maar in den tijd dat men dit ging halen, viel hij weder in slaap, en voor ditmaal bleek het werkelijk de slaap des doods te zijn. Mevrouw Patti is op haar Amerikaansche reis. Zij zal voor zes maanden 30,000 p. s. ontvan gen, terwijl bovendien de reiskosten niet voor hare rekening zullen ko men. Cincinnati, Mexico, San Francisco, Cleveland, Montreal, Boston en Washington zullen door haar worden bezocht. Haar gezel schap bestaat uit Nicolini, Mdme. Scalchi, Signor en Mme. Novara Guillé, een jong Fransch tenor, die onlangs door de «diva» zelve ont dekt werd, Arditi en 25 leden van het orchest. Iedere uitvoering zal uit twee deelen bestaan: een con cert en eene acte uit eene opera, waarin Patti zal optreden; iu den regel zullen twee uitvoeringen in de week worden gegeven. De wagon waarmede de beroemde zangeres reist, is voor haar nieuw gebouwd en biedt alle gemakken aan eener welingerichte woning. Er is een kamer om muziek te maken, één om te dineeren, een badkamer, slaapkamers, een keukeu en vertrek ken voor de dienstboden. Deze neemt Patti uit Europa mede, maar zij is van plan te New-York nog twee koks in dienst te nemen. Mineraalbier. In het door zijn water bekende bad Flinsberg wordt, volgens een mededeeling van de Nordd. Brauer Ztg., op aanspo ring van den badarts, een mineraal bier gebrouwen, dat de specifieke bestanddeelen der mineraalbron be vat. Het moet tevens aangenaam van smaak en zeer gezond zijn. TWEEDE kamer DER STATER-GENERAAL. Zitting van 17 November. Na uitvoerige beraadslaging werd verworpen met 34 tegen 22 stem men de in zake de klacht van ka pitein Willink Ketjen door den heer Van Gennep op de conclusie van dankbetuiging aan den minister van koloniën voorgestelde toevoe ging, die het recht erkent van voor een raad van onderzoek gedaagde officieren op teruggaaf hunner stuk ken. De heer Farncombe Sanders zag hierin de urgentie vau regeling der administratieve rechtspraak. Aangenomen werd een voorstel van den heer Kielstra om, behalve aan gereëngageerde Europeesche onderofficieren in Iudië, ook aan korporaals en minderen na zesjari gen dienst, meer soldijverhooging toe te kennen. De adressen der heeren Sol en de Sturler, betreffende de Tjiomas-zaak, zijn aan den minister van Koloniën om inlichtingen verzonden. In lehandeling kwam daarna de motie-Keuchenius in zake de aan besteding der ontginning van de ombiliën-kolenvelden. Omtrent dit onderwerp zijn thans drie motiën in discussie: de bekende motie van afkeuring van den heer Keuchenius, eene motie van den heer Ruijs om in afwachting van eene wettelijke regeling van het mijnwezen de uitgifte der exploita tie opteschorten en eene motie van den heer Cremer, waarbij de re geering wordt verzocht de zaak geheel opnieuw te onderzoeken. De Minister van Koloniën ver dedigde de uitbesteding en de houding 'der regeering in deze als volkomen gerechtvaardigd. Gunsti ger voorwaarden zouden ook den minister zeer aangenaam zijn. De motie-Cremer werd door den minis ter ounoodig geacht, daar de Re geering reeds verklaard heeft, de zaak in nadere overweging te nemen. Ten slotte werd in deze zitting n ,g eene motie aangekondigd van den heer Lobman, tot strekking hebbende, de concessie voor de Ombiliënvelden bij de wet te be krachtigen. Heden voortzetting. EIEÖ'ÏTSZAXEN. Voor de rechtbank te Amsterdam, le ka mer, wara Dinsdag middag een aanvang ge maakt met het bepleiten der bekende proce dure van de gasfabriek van de heeren de ilruyn Zonen, tegen bet Amaterdamsche gemeentebestuur Ieder herinnert zich stellig nog den Zondag van I November 1886, toen de pijpen van de oude gasfabriek, op last der gemeente, verden doorgesneden. De hee ren de Bruyn Zonen stelden dezwege een eisch tot schadevergoeding tegen de gemeente in. Voor de eischers nu trad op mr. F. A. van der Dreggen. Na een uitvoerig pleidooi ccnciu.leerde hij, dat het der rechtbank moge behagen de gemeente Amsterdam te vcroordeelen tot ver goeding van ko.ten, schaden en interéssen, Aanst. Zaterdag om half twee zal de raads man van de gemeente antwoorden. KlëffliEÜWS. Chr. Geref. Kerk. Het Christelijk nationaal zendingsfeest zal in het volgende jaar iu Juli gehouden wor- Rhenen ^aüc,£oec* «■Hermerstein'». nabij m Volgens bericht uit Aden. dato 3 Nov., was de rest der lading van het itoomschip //Prins Hendrik" na lossing der 3000 balen gezonde en ï?000 bn. beschadigde koffie, ge heel doorweekt en afgekeurd als onbruikbaar. Er werd zoo snel mogelijk gelost, dewijl door het zwellen der lading het dek reeds ontzet en eenige balken gebroken waren. Ook het beriedendek was ontzet. Het stoomschip VP. Caland^kapt. Bonjer, van New-"York naar Rotterdam, passeerde 17 Nov. des namiddags 2 uur Scilly. Harde NW. wind. Het stoomschip //Prins Mauritz", van Pa ramaribo naar Amsterdam, vertrok in den nacht van 16 op 17 Nov. van Havro. Het stoomschip ^Leerdam*, kapt. Slieren- drecht, van Rotterdam, arriveerde 16 Nov. te New-York. MST.ëRDAM, 18 Nov. Da prijzen dar Aardappelen waren a!» volgt: Friesche Dokkumer Jammen f2.30 a 2.60 dito Franeker f 2.20 a 2.40; dito Engelsche fl.40 a 1.50; dito Hamburger f180 a 1.00; Zeeuwsche spuische Jammen f3.a 3.60; dito Flakkeeschs f2.70 a 2.90, dito Blauwe f 2.50 a 2.60; Geld. Blauwe f 2.70 a 2,80, dito Kralen f 0.a 0.Pruisischo Ham burgers f2.20 a 2.60; DuinZand f 3.a 5.—; Zeeuwsche Champions f0.a 0. Saksische Jammen fö.a 0.Pruisische Roode f 1.70 a 2.—, Maastrichtsche Roode f2.20 a 2.30, Friesche Hamburger f 1.80 a 1.90, Groninger Turken f 1,60 a 1.70. Zeeuw sche Groene Jammen f2,25 a 2.70. Aange voord 12 versehs ladingen. Handel flauw. Suiker. Biet vast Geraffineerd prijshoudend. Tarwe zonder noteering op levering on veranderd, Mei f 214. Rogge in eendeen, per 2100 kg. a c. z. k. jarige Petersburger f125, dito Taganrog f126 125. Tegen morgen (Vrijdag) zijn in publieke

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3