gemengd nieuws. algemeene vergadering der Neder- landsche Maatschappij van Tuin bouw en Plantkunde te Leiden, ge houden den 25en September 1886, uit te brengen door den heer Joh. de Breuk, als afgevaardigde der Algemeene Vereeniging voor Bloem bollen-cultuur. Mededeelingen van het hoofdbestuur betreffende het uitloven van medailles voor bloeiende bolgewassen op tentoonstellingen in Noord-Amerika, in 1887 te houden. Verslag van het hoofdbestuur be treffende de opgaven, gev.aagd be treffende de gronden, in 1886 b.'plant g'eweest met bol- en knolgewassen. Verslag van het hoofdbestuur om trent den stand der zaak betreffende de schatting van de belastbare op brengst der ongebouwde eigendom men. Overeenkomstig den eisch van het O. M. is W. A., wegens dief stal van ongeveer f40 aan dubbel tjes in het kantoor «het Kaarselade veer», gisteren door de Arr. Recht bank alhier veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf. Tot 3e onderwijzeres aan de meisjesschool der le klasse te Leiden is gisteren benoemd mej. J. C. C. van Kempen alhier. Door de heeren W. K. van Dedem, Van Gennep en Mees zijn bij de Tweede Kamer voorstellen van wet ingediend, strekkende: lo. tot opheffing van het uitvoerrecht op suiker in Indië; 2o. tot onthef fing van de ondernemingen, in con tract met het goevernement wer kende, van den cijns van den vrijen aanplant, in en na 1887 verschij nende. Naar aanleiding van het ver zoek der enquête-commissie uit de Tweede Kamer heeft de geneesk. Inspecteur van Noord-Holland aan alle geneeskundigen een opgave ge vraagd van de verwondingen die sinds 1 Januari 1884 in fabrieken hebben plaats gehad, alsmede van de ziektegevallen, die door deskun digen aan den invloed van fabrieken worden toegeschreven. Bedoelde op gaaf duidt aan: naam van man, vrouw, jongen of meisje, fabriek, aard en oorzaak der verwonding, ziektegeval toegeschreven aan.... (in te vullen aard van het bedrijf of gesteldheid der lokalen). Een nieuw model voor het muntbiljet van f 10 is in bewerking. Tegen het gebruik derzelfde zegels voor post-, telegraaf- en kwitantie zegel heeft de Minister bezwaar, omdat dan de financieele werking dier verschillende middelen niet meer kan worden nagegaan. Evenmin als zijn voorgangers heeft de minister Bloem vrijheid gevonden, om een voorstel te doen tot oprichting van een algemeen weduwen- en wezenfonds, waarbij de Staat zich groote geldelijke of fers zou moeten getroosten. Hij heeft echter ernstig doen onderzoe ken wat zou kunnen geschieden, om de financieele gevolgen van de voorstellen der Staatscommissie voor den Staat minder bezwarend te maken; dat onderzoek heeft tot niet geheel onbevredigende uitkomsten geleid zoodat de grondslagen konden wor den vastgesteld van de wijzigingen in de voorstellen der Staatscom missie. Dit onderwerp is thans in bewerking. In de maand October 1886 zijn in de haven van IJmuiden uit gegaan 16 schepen en barken, 2 zoek toegestaan werd, dan zou de politie, met de data van mij, den man wel uitvinden. Nu, goeden mor gen! ik zou zoo spoedig mogelijk nader bericht krijgen van de am bassade. En nu een waarschuwend woordje, mijnheer Vaughan, zeide zijn lordschap. Gij zijt hier niet in Engeland. Bedenk dat een haastig woord, zelfs een blik, eene toeval lige opmerking, die gij maakt aan eenen vreemdeling aan tafel naast u, uwe zaak geheel bederven kan. Het gaat hier anders toe dan in ons land. Ik bedankte Zijne Excellentie voor den goeden raad; ik had echter de waarschuwing niet noodig. De waar heid is, dat een Engelschman in Rusland zelfs eene overdreven vrees koestert voor spionnen en voor de gevolgen van een los woord. De Engelschen worden er meer gewan trouwd om hun zwijgen dan om brikken, 18 schooners, 130 stoom schepen, en 1 klein vaartuig, en binnengekomen 18 schepen en bar ken, 4 brikken, 13 schooners, 125 stoomschepen, en 2 kleine vaartui gen. Naar den landaard kunnen deze schepen gerangschikt worden als volgtuitgegaan 45 Nederland- sche, 70 EDgelsche, 19 Noorsche, 16 Duitsche, 9 Russische, 1 Itali- aansch, 1 Grieksch, 1 Eransch, 4 Zweedsche en 1 Deensch, en bin nengekomen 52 Nederlandsehe, 71 Engelsche, 16 Noorsche, 10 Duit sche, 2 Russische, 1 Italiaansch, 1 Spaanscb, 6 Zweedsche en 3 Deen- sche. Totaal u tgegaan 167 en bin nengekomen 162 schepen. Op het initiatief van eenige ingezetenen van 's Hage, in hunne pogingen ook door buitenlanders gesteund, is te 's Hage eene naam- looze vennootschap opgericht onder den naam Maatschappij tot Exploi tatie van ijsbanen in Nederland. Deze Maatschappij, op wier statu ten reeds de koninklijke bewilliging is aangevraagd, stelt zich ten doel het aanleggen, inrichten en exploi- teeien van ijsbanen in de groote gemeenten in Nederland. Reeds is achter het station van den Hollandscben spoor aan den Rijswijkschen weg een groot veld verkregen dat, wanneer van andere autoriteiten dezelfde medewerking wordt ontvangen, die het polder bestuur zoowel als de heeren Kruijs- wijk en Iwes betoonden, nog dezen winter voor ijsbaan zal worden in gericht. Door eene stoommachine zal dit veld onder water worden gezet, waardoor behalve van het verkrijgen van eene Iraaie ijsbaan ook het gevaar vau het schaatsen rijden vermindert. Op dit veld, zal het, als de winter wat meewerkt, aan vroolijke partijen niet ontbre ken. Het plan is toch meerdere ijs- feesten te organiseeren en Russi sche sledevaarten te houden, terwijl op de terreinen eene restaurie en muziektent zal verrijzen en elec- trisch licht, zoo mogelijk, zelfs de duistere avonden voor Kerstmis zal opvroolijken. Uit Neerbosch meldt men aan de N. R. Ct.: De directeur der weesinrichting ontving uit de Transvaal van den oud-wees R. Pijpstra bericht, dat in den laatsten tijd eenige verbete ring in den algemeen gedrukten toestand aldaar is waar te nemen. De hoofdoorzaak hiervan is de ont dekking van nieuwe goudmijnen, waar vele emigranten heen trekken om goud te zoeken. De prijs der ossen is wel de helft hooger dan verleden jaar; levensmiddelen zijn buitengewoon duur, vooral aardap pelen, die zelfs tot den ongehoorden prijs van f 54 per heet. op de goud velden zijn verkocht. Pijpstra maakt zich nu gereed, om met een ander naar een dier nieuw ontdekte goud velden te trekken, om daar een groenteveld aan te leggen. Op de strook weiland achter de P. C. Hooftstraat te Amsterdam (tusschen de Houtbrakenstraat en het Willemspark) is een aanvang gemaakt met de werkzaamheden voor de ijsbaan. Rondom wordt een geul gegraven voor de voeting van den kleidam, waartusschen het op gepompte water besloten moet blij ven. Dezer dagen werd een perceel op het Leidscheplein te Amsterdam hunne praatzucht. Op dit laatste punt zou ik mij niet licht verga- loppeeren. Ik keerde terug naar mijn hotel, en bracht gedurende eenige dagen mijnen tijd door zoo goed ik kon. Niet dat ik in gewone omstandig heden met mijnen tijd verlegen zou geweest zijn. Integendeel; St. Pe tersburg was een van de plaatsen, die ik altijd verlangd had te zien. Wat ik er zag was mij nieuw en vreemd; de gewoonten, belangwek kend om na te gaanmaar ik stelde weinig belang in al wat ik zag. Het was mij maar te doen om Ce- neri na te reizen. Ik was niet dwaas genoeg, om den ambassadeur lastig te vallen. Daar ik overtuigd was, dat hij doen zou wat hij kon, wachtte ik ge duldig, en zonder pruttelen, totdat ik eenen brief kreeg, die mij meldde, dat ik aan de ambassade moest ko men. Lord X ontving mij vriendelijk. aangekocht voor f38,000 en ging een dag later over aan een ander voor f 50,000. Wel een bewijs, dat er op de ge bouwde eigendommen in Amsterdam nog een dubbeltje te verdienen valt. Woensdagavond gaf men in de Hoogstraat, bij de St. Antho- niebreestraat te Amsterdam reden tot ergernis. Daar toch was men bezig met het inpakken en opladen van zwanen. Men trapte en stomp te de beesten op elkaar, ten einde zooveel mogelijk plaatsruimte te winnen. Toen gaf een aantal per sonen zijn verontwaardiging over deze dierenmishandeling te kennen, maar niet een der kijkers scheen op de gedachte te komen, even een politieagent te roepen, ten einde proces-verbaal te doen opmaken. Eenigen tijd geleden kwam in het Algemeen Handelsblad eene annonce voor van een advocaat te Amsterdam, die van zijn verhuizing kennis gaf. In plaats echter van verhuisd had de zetter de s verge ten, zoodat er stond verhuid. Eenige studenten zonden den ad vocaat een blijk van sympathie met zijne nieuwe huid en wenschteu hem toe, dat hij nog langen tijd zich iu het bezit zijner nieuwe huid mocht verheugen. De knecht van een landbouwer te Voorschoten ging dezer dagen des morgens vroeg naar het land om de koeien van zijn baas te mel ken. Vreemd keek hij op toen hij bemerkte dat een gedienstige geest hem reeds vóór was geweest! Er werd den volgenden morgen natuur lijk een wakend oog gehouden. Men zag toen dat omstreeks half drie des nachts een buurman, zekere K., op het land kwam en heel bedaard met zijn frauduleus «handwerk» een aanvang nam. 't Duurde niet lang of men had den melkdief (nb. een welgesteld landbouwer) in handen zoodat van het gebeurde proces verbaal kon worden opgemaakt. Dat dit jaar het jachtveld min der wildrijk is dan het vorige, be wijzen ook de onlangs te Wasse naar op de buitenplaatsen van Z. H. den Prins von Wied gehoudene jachten; slechts 600 stuks wild werden geschoten, ongeveer de helft van het getal dat de jacht van het vorige jaar heeft opgeleverd. Terwijl de vrouw uit een werk mansgezin te Utrecht de laatste plichten vervulde aan het lijk van een barer dochtertjes, werd haar man in een deerniswaardigen toe stand thuis gebracht. Werkzaam aan een gebouw aan den Amster- damschen straatweg, was hij van een hoogen steiger gevallen. Zijn toestand moet zeer bedenkelijk zijn. Uit Arnhem meldt men: Op vele stoomsteenfabrieken langs den Rijn, waar het stoken der stee- nen in de ovens nog in vollen gang is, bestaat thans groote behoefte aan turf. Sommige fabrikanten heb ben door aanhoudende vraag dui zenden steenen meer moeten tiche len dan verleden jaar, en hadden daarvoor allen te weinig brandstof fen ingeslagen. De prijzen der lange turf zijn dan ook in de laatste da gen gestegen. Thans wordt aan de stoomsteenfabrieken reeds 24 of 25 ct. per 2 HL. betaald, tegen 17 of 19 ct. voor eenige maanden geleden. Wordt de aanvoer niet grooter dan De zaak is in orde, zeide hij, gij kunt naar Siberië gaan, voorzien van een bevelschrift, waar aan de domste cipier, of domste soldaat, terstond zal gehoorzamen. Natuurlijk heb ik mijne eer ver pand, dat gij in geen geval zult meewerken, om den gevangene te doen ontsnappen, dat uwe aange legenheden enkel eene familieaan gelegenheid is. Ik bedankte Zijne Excellentie, en vroeg verdere instructies. In de eerste plaats, zeide hij, heb ik last gekregen u naar 't paleis te brengen. De czaar ver langt den excentrieken Engelsch man te zien, die zulk eene lange reis wenscht te doen, om 't ant woord te hooren op een paar vra gen. Die eer zou ik gaarne ontloopen hebben, maar dewijl daar geen den ken aan was, prepareerde ik om den autocraat zoo goed i1" tot dusver het geval was, dan zullen de prijzen nog hooger loopen. Het thans ongebruikte gedeelte van de Groote of St. Geertruida- kerk der Ned. herv. gemeente te Ber- gen-op-Zoom, dateerende van het jaar 647, volgens anderen van het jaar 1000, is voor den tijd van 3 jaar aan het Rijk in bruikleen afge staan. Gedurende dien tijd zullen de geschonden graftomben worden gerestaureerd en eenige afgietsels voor het rijksmuseum worden ge nomen. Op g-rond van art. 446 van het wetboek van strafrecht is door de maréchaussée te Beek proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon al daar, die bij den op Vrijdag jl. on der deze gemeente gewoed hebbende brand geweigerd heeft de hulp te verleenen, die de openbare macht van hem vorderde. Het pas geboren kind va i eene getrouwde vrouw uit Havelte, het welk vermoed werd om het leven te zijn gebracht, is bij het gerech telijk geneeskundig onderzoek ge bleken niet te hebben geleefd. In het begin dezer week kreeg Breda weer een bezoek van eene bende Zigeuners, 43 personen in getal. De troep werd door de politie naar Rijsbergen gebracht, waar de burgemeester de bende verder over Zundert buiten de grenzen deed zetten. De Zigeuners bleven echter op de grens overnachten, waar zij zoo wel door Hollandsche als Belgische politie werden bewaakt. De troep werd in de richting van Hoogstra ten verdreven, om wellicht op een ander gedeelte der grenzen ons land weer binnen te dringen. Door de politie te Maastricht zijn aangehouden twee meisjes, werk zaam in de fabriek van de heeren Regout, beschuldigd van diefstal van aardewerk uit die fabriek. Te Maastricht, waar geen hon denbelasting bestaat en wellicht in een geheel jaar geen enkele hond in het openbaar wordt verhandeld, zijn nochtans veertig personen, die als kooplieden in honden zijn ge patenteerd. Het patent wordt door hen genomen om de stedelijke be lasting op de honden te ontduiken. Sedert lang reeds zint het gemeen tebestuur op middelen, om die ont duiking tegen te gaan, doch tot heden heeft het daartegen geen af- doenden maatregel kunnen vinden. Men schrijft uit Veenhuizen: Kan volgens het nieuwe wetboek van strafrecht, alléén voor hem, die wegens bedelarij of landlooperij wordt veroordeeld, zoo hij tot wer ken in staat is, tevens plaatsing in eene rijkswerkinrichting worden ge last; de opname is van af 1 Sep tember tot nu toe al zeer groot; gedurende dat tijdsverloop zijn hier reeds aangebracht 220 personen, waaronder er verscheidene voorko men, wier verblijf op drie jaar is bepaald. Te Assen is gisterenmorgen ge vankelijk overgebracht, de persoon die verdacht wordt voor een paar dagen, terwijl hij aan het stroopen van wild was onder Havelte, een medestrooper met een schot bij ge- te woord te staan. Het rijtuig van den ambassadeur stond voor, en in weinige minuten reden wij naar 't keizerlijk paleis. Ik heb een verwarde herinnering van reusachtige schildwachts, offi cieren met blinkende uniformen, deftig uitziende portiers, kamerdie naars en andere officianten. Ook van prachtige trappen en vestibules, schilderstukkenbeelden, tapijten, verguldsels enz. Mijnen leidsman volgende, trad ik vervolgens binnen in een ruim vertrek, aan welks einde een lang, statig man stond in mi litaire kleeding. Ik begreep, dat ik in de tegenwoordigheid was van den man, wiens hoofdknik millioe- nen en millioenen van zijn mede- menschen in beweging kon zetten: den keizer aller Russen Czaar Alexander II, den gebieder, wiens gebied voert over de fijnste Europee- sche beschaving en over de onbe schaafdste Aziatische barbaarsch- luk of ongeluk te hebben geraakt, dat zeer levensgevaarlijk is aange komen. Onder Standaardbuiten heeft St. Nicolaas bij verscheidene landbou wers reeds gereden en het spek uit den schoorsteen medegenomen. De gemeenteraad van Boskoop heeft tot gemeente-ontvanger be noemd den heer N. Schoorel, thans gemeente-secretaris. Men zal zich herinneren dat naar deze betrekking vijf personen solli citeerden, nl. genoemde heer S., een candidaat-notaris, een kruidenier, een opperman en een doodgraver. Gisterenvoormiddag is voor Sta- venisse een geladen vaartuigje door eene stormvlaag omgeworpen. De opvarenden zijn verdronken. Een Leidsch sigarenmaker, Pothos genaamd, is Woensdagmiddag uit de gevangenis te Antwerpen ont snapt. Hij droeg het kostuum der gevangenis. De gendarmes zoeken den vluchteling. Pothos was ver oordeeld tot 1 jaar en 8 maanden gevangenis wegens diefstal. Hij heeft zich van een touw bediend om over den muur te klimmen. Een handig oplichter vervoegde zich dezer dagen bij een winkelier te Antwerpen. Hij vroeg eenige ge watteerde spreien voor den notaris De Ridder te Deurne. Twee winkel dochters werden onmiddellijk gelast den man, elk met een pak spreien, te volgen, opdat de notaris er uit zou kunnen kiezen. Toen men de woning van den notaris had bereikt, zeide de onbekende, die het voor komen had van een persoon van buiten: «Gelieft maar te bellen; ik zal den notaris gaan roepen, die zich in 't koffiehuis bevindt.» De winkeldochters ondervonden weldra, dat zij bedrogen waren, doch intus- schen was de schelm te paard terug naar den winkel gereden en zeide aldaar: «De notaris doet mij eenige tafelkleeden halen, welke ik zooeven vergeten heb. Wat de spreien be treft, deze bevallen hem goed; bij is bezig met er eenige te kiezen.» Er werden den man voor eene waarde van 52 fr. tafelkleeden ge geven. In plaats van den notaris er eenige te laten kiezen, koos hij ze allen en was reeds spoorloos er meê verdwenen, toen de winkeldochters met hare pakken uit Deurne terug kwamen. Nagenoeg al de werkplaatsen der glasfabriek van Baudoux bij het jongste oproer te Charleroi ver nield, zijn nu herbouwd en in gebruik genomen, en over eeDige weken zal men er weder 25,000 kisten glas per maand kunnen le veren, evenals voorheen. De herbouw ie, dank zij de mede werking van de regeering, zeer snel gegaan. Hans von Bülow is op een concert in zijne geboorteplaats Dres den uitgefloten en uitgejouwd door een groot gedeelte van het publiek, dat op deze onhebbelijke manier zijn misnoegen wilde betuigen over de sympathie welke Bülow in Bohe- men voor de Czechen heeft betoond. De tusschenkomst der politie was noodig, om orde de in zaal te her stellen. De beroemde pianist hield zich zeer bedaard. Hij wachtte tot heid. Toen twee jaar geleden het bericht van zijn gruwelijkeu dood in Engeland kwam, stond hij mij weer voor den geest in de kracht zijns levens, rijzig, gebiedend en toch innemend een mau, dien het ons goed doet aan te zien. Of hij, in geval de gansche waar heid aan 't licht was aangaande de zwakheden van zijn groote voor gangster Katharine II koninklijk bloed in zijne aderen had, of wel dat van eenen boer: om 't even, hij zag er uit, op en top, als een heerscher over menschen, een statig despoot. Jegens mij was hij bijzonder min zaam en meegaande. Hij bracht mij door zijne manieren zoo goed op mijn gemak, als iemand maar zijn kan in zulk hoog gezelschap. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2