ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN* Maandag 22 November 1886. Humoristisch Zondagsblad. FEUILLETON. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. KotowW. muteim van hei Paviljoen. Jngaag aan de Dreefzyde 2e deur. Geopend dagelijica van 1G tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» en leden dor Nedorlandscho Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebben if /Qrtoaa van diploma vrije:- toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hst Paviljoen. Ingang 1 rcutzijdo van i et Paviljoen op hot terras. Geop, dag. v 10—4 uur. Toegang 25 nt. p. persoon. Donateurs er, 5do' dor Neileriandache Maatschappij ter bevordering v&a Nyve.rh.eid habben op vertoon van diploma vryen toegang, dcuate*r3 niet gezelschap, ledon met 1 dame. Bisschoppelijk museum, voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral Fan Vaderland en raeer bijzonder van het Hssrleniache Bisdom, Kruisweg No. 50. Geopend dagelijks, uitgenomen Zatordag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopenda toegangskaarten voor een geheel jaai 3 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hst Haadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 nor tegen betaling van 25 cents per porsooa, alleen Of Saaif-srcn kosteloos van J24 nar, de overige Ohristolijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindoran bonedon da 3 jaren worden in het geheel niat toagektonkinderen van tot 14 Jaren niet dan ondor behoorlijkgeleido.Hi muSeum in de Damstraat. Geooend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. GeopflaA Woensdag bh S.-.terdag *aa 24 uur. Orgel-bespeUng in de Groots Kerk. Dinsdag van J—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toogang (deur Oudegroenmarkt) vrij. foor Haarlem per maand40 Cents. Sfraneo door geheel het Rijk p. maand 5b Afzonderlijke Hommers 5 toiïliljsïf Osgelijks nüpsnmeii im- m slyBieeas Fssstdsgaa. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adressoeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 8. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de ruolieite Etrang'&rc G. L. HATJBE Of Co., JOH. 7. JOH ES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmarire. ran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags IS uur; No. 1037. Bij dit nummer wordt aan de g-eabonneerden op het Humoristisch Zondagsblad No. 17 toegezonden. Abonnementen op het Zondagsblad worden ten allen tijde aan ons Bu reau, Kleine Houtstraat no. 9, aan genomen. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. De werkstakers der spinnerij van Smit Guequier te Gent hebben de Donderdag aan het werk geble ven arbeiders gisteren aangerand. De politie werd met steenen gewor pen, en daar hare macht ontoerei kend bleek, zijn de pompiers en gendarmen ter hulp moeten komen. De wanordelijkheden zijn gisteren avond hervat de fabriek-arbeiders verkeerden in zeer opgewonden toestand. Officieel wordt bekend gemaakt, dat het bericht der bladen, omtrent omvangrijke militaire maatregelen te Londen in verband met moge lijke ongeregeldheden ter gelegen heid van de socialistische demon stratie op morgen (Zondag), geheel uit de lucht gegrepen is. Naar de limes verneemt, heeft de secretaris van Schotland, Balfour, zitting genomen in het Kabinet. In den Spaanschen Senaat heeft generaal Salamanca, spekende van het militair pronunciamiento van 19 September, verklaard dat de toe stand van het leger erger is dan men gelooft. Hij zeide verder dat de kiezers in Spanje verdrukt wor den door den invloed der regee ring; daar zij een impopulair mi nisterie niet omver kunnen werpen, DOOR HUSH COIWAY. 33) TIENDE HOOFDSTUK. DE WAARHEID ZOEKENDE. Lord X noemde mijnen naam en stelde mij voor, en na eene buiging wachtte ik de bevelen af van den Czaar. Hij keek mij een oogenblik aan van zijne ontzaggelijke hoogte; daarna sprak hij mij aan in 't Fransch, vloeiend en zonder veel vreemd accent. Ik hoor gij wenscht naar Si berië te reizen. Met goedgunstig verlof van Uwe Majesteit. Om eenen staatsgevangene op zoo nemen zij dikwijls hun toevlucht tot een gewapenden opstand. De minister van oorlog verhief hierop zijne stem tegen de pro- nunciamientos en verklaarde dat hij stoffelijke en zedelijke hervormingen bij het leger wilde invoeren. De begrootings-conamissie uit de Oostenrijkselie delegatie heeft Donderdagavond laat het budget voor buitenlandsche zaken onver anderd goedgekeurd. De minister Kalnoky las de verklaring voor, welke hij Zaterdag reeds in de Hongaarsche commissie gelezen had, en voegde er bij, dat de re geering aan het tractaat van Berlijn vasthoudt als grondslag voor de Bulgaarsche kwestie, en dat zij niet gelooft dat eenige andere mogend heid reden heeft dien grondslag te verloochenen. In antwoord aan on derscheiden gedelegeerden, die aan het debat deelnamen, verklaarde de minister herhaaldelijk, dat de betrekkingen met Duitschland geene verandering hoegenaamd ondergaan hebbeneerder meent hij te mogen zeggen, dat zij zich verder ontwik keld en versterkt hebben sedeit hij met de leiding der zaken is belast als hij gezegd heeft dat niet woor den en paragrafen zekerheid ver schaffen, dan heeft hij daarmede niet willen te kennen geven, dat er geene paragrafen bestaan. Tegen de bewering moest hij opkomen, dat eene toenadering tot Rusland nadeelig zou zijn voor Oostenrijks betrekkingen met Duitschlandde minister hecht groote waarde aan vriendschappelijke betrekkingen met Rusland, zonder dat daardoor de verhouding tot Duitschland, welke trouwens een gansch ander karak ter heeft, eenigszins zou gewijzigd moeten worden. te zoeken. Is dat zoo? Ik antwoordde bevestigend. Het is een lange reis voor dat doel. Mijne aangelegenheid is voor mij van 't uiterste gewicht. Van familiebelang, hoor ik van Lord X. Hij sprak vlug en kortaf, waaruit men kon opmaken, dat hij geene uitvluchten toeliet. Ik haastte mij hem te verzekeren van de zuiver private bedoelingen bij mijn ver langd onderhoud met den staatsge vangene. Is hij een dierbaar vriend van u? Eerder een vijand, Majesteit; maar 't geluk van mij en van mijne vrouw is er mee gemoeid. Hij glimlachte bij mijne verklaring. Gij, Engelschen, zijt goed voor uwe vrouwen; zeer goed, mijnheer Vaughan, het zal zijn, zooals gij verlangt. De minister van binnen- landsche zaken za'l u voorzien van Uit Berlijn wordt aan de Times geseind dat de Russische regee ring Engeland heeft gepolst in zake de candidatuur van den prins van Mingrelië voor den Bulgaarschen troon, en dat de Britscke regeering zich daartegen heeft verklaard. Het Journal de St. Pétershourg ziet een verschil tusschen de rede van keizer Franz Jozeph en die van minister Kalnoky; algemeen spreekt de pers ten gunste van vrede: waar toe dan zulke onnoodige provoca ties, die ook met de «triple entente» der keizerlijke regeering niet iu overeenstemming te brengen zijn. Het blad twijfelt dan ook, of graaf Kalnoky aldus wel met Duitsch- lands machtiging gesproken heeft. n Naar de Daily News uit Sofia verneemt, verlieten generaal Kaul- bars en alle Russische consuls gis teren Bulgarije, en wint de over tuiging veld, dat eene bezetting door Rusland volgen zal. Reuters oj/ice te Londen ver neemt, dat het vertrek van Kaul- bars uit Bulgarije en het volledige afbreken der betrekkingen tusschen Rusland en Bulgarije, welke ge beurtenissen door het willekeurig optreden van Kaulbars stellig te voorzien waren, onvermijdelijk er toe leiden zullen, de crisis te ver scherpen, wat vooral door die mo gendheden, wier hauding bepaald wordt door het tractaat van Berlijn, ernstig betreurd wordt. In strijd met het gerucht, dat lord Iddlesleigh ontkennend zou geantwoord hebben op de vraag van De Staal, of Engeland de candida tuur van den prins van Mingrelië zou ondersteunen, kan uit zeer be voegde bron gemeld worden, dat lord Iddlesleigh zoodanig antwoord niet gegeven heeft. Engeland de volledigste paspoorten en schrif telijke orders. Bon voyage! Na deze woorden maakte ik eene bui ging; in mijn binnenste bad ik dat geene bureaucratische of andere moeilijkheden het uitreiken van de beloofde documenten mochten in den weg staan. Na drie dagen outviDg ik ze. De paspoort machtigde mij om te reizen tot aan het einde van des Czaars Aziatische gewesten, zoo rrij dat goeddacht, en was gesteld in zoo danige bewoordingen, dat ik geene nieuwe paspoort behoefde, hij het doorreizen van elk nieuw goeverne- mentsdistrict. Eerst toen ik begreep hoeveel last, verdriet en oponthoud mij werd bespaard door dat won derdoende reepje papier, zag ik de groote gunst in, die mij betoond was. Die weinige woorden schrifts, onverstaanbaar voor mij, waren een tooverstafwelks macht niemand durfde weerstaan. wenscht, in overeenstemming met alle bij de kwestie betrokken mogendheden, eene oplossing, welke de vrijheid van het Bulgaarsche volk eerbiedigt, en wacht van de zijde der Bulgaren zelve eenigerlei verklaring af omtrent de caDdi- datuur van dien prins. BINNENLAND. Haarlem, 20 November 1886. Bij het examen te 's Hage voor de acte middelbaar onderwijs is Don derdag jl. toegelaten voor boekhou den onze voormalige stadgenoot de heer F. W. Balabrega te Breda. We ontleenen aan een onzer stedelijke bladen het volgende Yoor twaalf jaren geleden werd door den heer Prévinaire op de Nieuwe Groenmarkt alhier eene broodbakkerij opgericht, ten doel hebbende, den werklieden zijner beide fabrieken goed brood tegen den kostenden prijs te verschaffen. Deze onderneming droeg den naam van «Werkmansbakkerij», en de ver schillende werkzaamheden, die deze bakkerij betroffen, hadden plaats in den kelder onder het winkelhuis op de Nieuwe Groenmarkt. Het ging, doch na eenige jaren van voortbe staan nam de zaak niet de vlucht, die ze, met het oog op het philan- thropisch doel der inrichting, had kunnen nemen. Toch werden nog krachtige pogingen aangewend om de zaak tot meerderen bloei te bren gen; de bakkerij werd verplaatst uit den kelder naar een perceel naast den winkel gelegen, een nieuwe oven werd aangebouwd en hierdoor de herboren zaak in staat gesteld, der concurrentie het hoofd te bieden. Door de leveriDg van goed brood en eene nette bediening, wist de bakkerij zich niet alleen te hand- Maar nu? Reizen mocht ik, maar waar moest ik heenreizen? Om dit uit te maken, werd ik gebracht bij een van de hoofden der politie. Hem legde ik mijn geval uit. Ik beschreef Ceneri, gaf hem, voor zoover ik dat kon, den datum op van zijne mis daad en veroordeeling, en verzocht om informatiën aangaande de beste middelen, die ik moest aanwenden, om hem te vinden op de plaats zij ner ballingschap. Ik we d zeer beleefd behandeld. Inderdaad, wat wellevendheid be treft doet de Russische beambte voor niemand onder, indien men goede en hoogafkomende aanbeve lingen heeft. Ceneri werd terstond opgespoord, en zijne ware naam en geheime geschiedenis, mij opgegeven. Ik her kende dien naam terstond. Er is geen reden om dien pubiek te maken. Velen in Europa geloof den aan het belangeloos karakter haven, maar ging met den dag voor uit en de vraag naar het brood der werkmansbakkerij nam zoodanig toe, dat de tweede vergrooting niet mocht uitblijven. Het kapitaal, daar toe benoodigd, werd op de meest gulle wijze verstrekt en met den meesten spoed werd het werk onder opzicht van den architect den heer Oude Wesseling, den metselaar van der Putten en den timmerman Krie- ger ten uitvoer gebracht en wel zóó naar genoegen van de directie, dat hunne namen met eere mogen worden genoemd. De naam der inrichting, als mis schien aanleiding gevende tot de veronderstelling dat haar brood al leen voor den werkman was be stemd gekocht te worden, werd herdoopt in dien van Broodfabriek «De Volharding», en daarmede is nu de geheele inrichting tot hare ware bestemming gekomen. De inrichting, zooals zij thans is, wordt beschreven als volgt: De grondstof, het meel, wordt b. waard op een welingerichten meel zolder, zoodanig ingericht, dat ver ontreiniging niet mogelijk is. Van daar wordt het meel langs meeha- nischen weg naar de kneedkamer gebracht. Daar ontvangen de werklieden, geheel in witlinnen kleeding, het ter verwerking. Evenzeer als orde en bedrijvigheid ons aldaar treffen, is dit het geval wanneer men, de eigenlijke bakkerij binnentredend, de zindelijkheid der melkberging gadeslaat. Alhier worden tweedui zend liter melk per week verbruikt. "Wanneer men eene bakkerij uit den ouden 'tijd met deze vergelijkt, staat men inderdaad versteld, thans zooveel nieuwigheden en verbete ringen van den laatsten tijd aan te treffen. De ovens, uit de fabriek van Boeker te Essen, zijn geheel ingericht volgens het heetwater-sy- en de edele bedoelingen van den ongelukkigen veroordeelde, zij be schouwden hem als eene martelaar. Misschien was hij oprecht en edelgezind in de zaak der vrijheid. Waarom zou ik zijnen aanhangers leed veroorzaken door duistere ge heimen te openbaren aangaande zijn privaat leven? Laat hem dokter Ce neri blijven ten einde toe, voor zoo ver ik er in betrokken ben. Ik vernam van den zeer vriende lijken verplichtenden Russischen hoofdambtenaar van politie, dat Ce neri te St. Petereburg was gearres teerd, weinige weken nadat ik hem te Genève gesproken had. Een fijn gesponnen komplot,met de bedoeling om den Czaar en verscheidene leden van 't goevernement te vermoorden, was ontdekt geworden tengevolge van 't verraad van een der samen- I gezworenen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1